آرشیو اخبار انجمن مهندسی نفت - شهریور 1386

Source: http://ispe.aaahoo.com

صفحه قبل

پنج شنبه 1 شهريور 1386
خبرگزاري فارس: روزنامه پاكستاني ديلي تايمز به نقل از كارشناسان نفتي نوشت اجراي طرح سهميه بندي بنزين در ايران و در نتيجه كاهش قاچاق سوخت توليد داخلي بنزين در پاكستان را افزايش داد. به گزارش خبرگزاري فارس به نقل از ديلي تايمز،توليد فرآورده هاي نفتي در ماه ژوئيه در پاكستان با افزايش قابل توجه در مقايسه با مدت مشابه سال قبل مواجه شد و اين در حالي است كه مصرف اين فرآورده ها با رشد چنداني در اين مدت مواجه نشد. كارشناسان اجراي طرح سهميه بندي بنزين در ايران و در نتيجه كاهش قاچاق سوخت از ايران را علت مهم افزايش توليد فرآورده هاي نفتي در پالايشگاه هاي طي ماه ژوئيه عنوان مي كنند. فرهان محمود تحليلگر موسسه كپيتال ريسرچ در اين باره گفت:«به دنبال سهميه بندي شدن بنزين در ايران ميزان قاچاق بنزين از ايران به پاكستان طي ماه هاي اخير كاهش پيدا كرده است و اين مسئله ميزان خريد بنزين توسط شركت هاي توزيع كننده از پالايشگاه هاي داخلي را افزايش داده است». وي گفت ميزان فرآورده هاي توزيع شده توسط اين شركت ها در ماه ژوئيه با رشدي 24 درصدي در مقايسه با مدت مشابه سال قبل مواجه شد در حالي كه ميزان مصرف اين فرآورده ها در مدت مذكور رشد چنداني نسبت به مدت مشابه سال قبل نداشته است. توليد فرآورده هاي نفتي در پالايشگاه هاي كراچي نيز با 13 درصد افزايش در ماه ژوئيه(تير ماه) نسبت به مدت مشابه سال قبل مواجه شد.در حالي كه توليد اين پالايشگاه ها در ژوئيه سال قبل 759 تن اعلام شده بود در ماه ژوئيه سال جاري اين رقم به 855 تن رسيد.

جمعه 2 شهريور 1386
گزارش شانا به نقل از روابط عمومی مجتمع پتروشیمی بوعلی‌سینا، گزارش‌های زیست محیطی اداره «اچ.اس.یی» سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی ماهشهر و ارزیابی‌های ماهیانه و دقیق سازمان حفاظت از محیط زیست شهرستان ماهشهر، ملاک‌های این انتخاب بوده‌اند. کسب این افتخار برای مجتمع جوانی چون بوعلی‌سینا که هنوز دو سال از زمان بهره‌برداری آن نگذشته است، نشان دهنده مدیریت نوین و تفکر علمی تمام کارکنان این مجتمع در کنار تعهد و تلاش صادقانه آنان است. در این مجتمع، اعتقاد به حفظ و صیانت از محیط زیست و هوای پاک در کنار صنعتی با فناوری روزآمد بر اساس آموزش هدفمند کارکنان از طریق برگزاری همایش‌های علمی و پروژه‌های تحقیقاتی با همکاری دانشگاه‌های معتبر کشور ایجاد شده است. بر اساس این گزارش، پروژه‌های تحقیقاتی انجام شده در این مجتمع به تولید دانش در زمینه‌های زیست‌محیطی منجر شده و با تفکر فراسوی مرزهای مجتمع این طرح‌های تحقیقاتی، زمینه‌های پژوهشی بنیادین برای کنترل آلاینده‌ها، پیش‌بینی ارزیابی از وضعیت آینده و بحران‌های احتمالی منطقه و راهکارهای مقابله با آن را فراهم کرده است. انجام اندازه‌گیری‌های منظم میزان آلایندگی درخروجی‌های مجتمع به محیط زیست، به وسیله آزمایشگاه‌ معتمد سازمان حفاظت از محیط زیست کشور و انجام ممیزی منظم آلاینده‌ها به وسیله آزمایشگاه منطقه ویژه در مدت دو سال گذشته، کارنامه درخشان تلاش صادقانه کارکنان و مدیریت محترم این سازمان در استان خوزستان بوده است.

جمعه 2 شهريور 1386
به گزارش خبرگزاري فارس از تبريز،مسعود ميركاظمي امروز پيش از خطبه هاي نماز جمعه تبريز در مصلاي امام خميني(ره) افزود: سهم نفت در بودجه سال 83 – 9/69بود كه در سال گذشته به 52 درصد رسيده كه نشان مي‌دهد دولت نهم نه تنها در كارهاي سازندگي پيشرفت شده بلكه برداشت از بودجه نيز كمتر شده است. وي در ادامه با بيان اينكه در مجموع سفرهاي استاني رياست جمهوري به استان ها 6 هزار و 119 طرح با اولويت مناطق محروم به تصويب رسيده است،خاطر نشان كرد: براي اين طرح ها و پروژه‌ها 780 جلسه هماهنگي و كارشناسي تشكيل و صورت گرفته است. به گفته ميركاظمي 215 پروژه شهرك صنعتي،124 طرح پالايشگاهي و پتروشيمي،236 پروژه اصلي و اتوبان،33 فرودگاه ،64 خط راه آهن ،166 سد،149 طرح فاضلاب شهري و روستايي ،44 نيروگاه و گاز رساني به 128 شهر و 4 هزار و 829 روستا از جمله اين طرح ها هستند. وزير بازرگاني تصريح كرد: در سفرهاي استاني هيئت دولت تخصيص اعتبارات به مناطق محروم و دور از مراكز استان‌ها بيشتر اختصاص يافته است. كاظمي با اشاره به نرخ تورم قبل از دولت نهم كه 8/15 درصد بود اظهار داشت: در دو سال گذشته عليرغم اينكه حجم طرح‌ها و پروژه‌هاي زيربنايي و سازندگي بيشتر شده در سال 84 به 1/12 درصد و در سال گذشته به 6/13 درصد رسيده است. وي در ارتباط با بازرگاني و صادرات انجام شده تصريح كرد: در سال 83 و به بعد حداقل 23 درصد رشد واردات بوده كه اين ميزان در سال گذشته به 4 درصد رسيده و واردات به كشور عملاً كنترل شده و بر صادرات آن 48 درصد افزوده شده است. كاظمي همچنين با بيان اينكه 1700 ميليارد تومان در عمر دو ساله دولت نهم به تعاوني ها پرداخت شده كه غير از 100 هزار ميليادر ريالي است كه به بنگاه‌هاي زودبازده با اولويت مناطق محروم پرداخت شده است. وي در بخش ديگري از سخنان خود تصريح كرد: در دو سال اخير 13 ميليارد دلار سرمايه گذاري در پارس جنوبي صورت گرفته و در مجموع 38 ميليارد دلار سرمايه‌گذاري در قراردادهاي بانكي در بخش نفت و گاز و انرژي بوده است. وزير بازرگاني در ادامه با بيان اينكه يك سال و 13 ماه از سفر رياست جمهوري و هيئت دولت به استان آذربايجان شرقي تصريح كرد: در جريان شفر هيئت دولت به استان 169 طرح در زمينه هاي مختلف با اعتباري معادل 2 هزار و 490 ميليارد ريال به تصويب رسيد كه ميانگين تحقق و پيشرفت فيزيكي طرح ها 70 درصد است . وي با موفق خواندن سياست خارجي دولت نهم تصريح كرد: ايران محبوب‌ترين كشور مورد علاقه كشورهاي اسلامي و زير ظلم و ستم كشورهاي استعماري است.

شنبه 3 شهريور 1386
اهميت صادرات گاز آن نيز نبايد غافل شويم

شنبه 3 شهريور 1386
دبيرخانه انجمن مهندسي نفت ايران به اطلاع مي رساند جناب آقاي دکتر علي وطني رئيس انجمن مهندسي نفت ايران؛ نائب رئيس انجمن مهندسي گاز ايران و عضو هيات علمي دانشگاه تهران به سمت رئيس ديپارتمان مهندسي نفت دانشگاه تهران و معاون آموزشي انسيتو نفت دانشگاه تهران منصوب شدند. اعضاي هيات مديره و بازرسان انجمن مهندسي نفت ايران انتصاب ايشان را تبريک گفته و براي ايشان آرزوي موفقيت و پيروزي مي نمايند.

شنبه 3 شهريور 1386
به گزارش خبرگزاري فارس به نقل از تركيش ديلي نيوز،ايران،تركيه و تركمنستان يك نيروگاه گازي توليد برق در تركمنستان احداث مي كنند. يكي از مقامات انرژي تركيه گفت اين توافق در مذاكرات هفته گذشته مقامات ايران و تركيه حاصل شد. ساخت سه نيروگاه گازي توليد برق در ايران و تركيه،ساخت يك نيروگاه آبي در ايران با همكاري دو كشور از ديگر توافق هاي دو كشور است. وي گفت خريد سه ميليارد كيلووات ساعت برق ايران توسط تركيه از ديگر توافق هاي ميان دو كشور است. تركيه در ماه هاي اخير توافق هاي مهمي با ايران در بخش انرژي بدست آورده است.امريكا با هر گونه سرمايه گذاري تركيه در ايران مخالف است. اين مقام تركيه اي گفت غلامحسين نوذري سرپرست وزارت نفت ايران براي امضاي اين توافقات ماه آينده به آنكارا سفر خواهد كرد.

شنبه 3 شهريور 1386
به گزارش خبرنگار اقتصادي خبرگزاري فارس، در توضيحات حميد ظاهري مدير عامل اين شركت آمده است: دادن رشوه به مديران يا سازمانهاي دولتي يك نوع تخلف است و بايد در محاكم صالحه بررسي شود. به گفته وي، اين شركت بابت انعقاد قرارداد صادرات گاز ايران به امارات هيچ‌گونه رشوه‌اي به هيچ مقام دولتي نپرداخته است. به گزارش فارس، پيشتر رئيس ديوان محاسبات كشور از بازداشت فردي كه 3 ميليون دلار در قرار داد كرسنت رشوه گرفته خبر داده و گفته بود: اين فرد به عمل رشوه‌گيري اعتراف كرده و پرونده در اختيار مجتمع ويژه مبارزه با فساد قرار گرفته است. رحيمي تاكيد كرده بود: قرارداد را در اختيار يكي از دستگاه هاي مسئول سپرديم تا آن را بررسي كند. رئيس قوه قضائيه نيز از دستگاههاي نظارتي خواسته است به طور جدي دلائل و عوامل عدم سرمايه‌گذاري كشورمان در منابع مشترك انرژي را بررسي كنند.

شنبه 3 شهريور 1386
همزمان با آغاز هفته دولت، سرپرست وزارت نفت به نمایندگی از هیئت دولت در مراسم نماز جمعه استان کهکیلویه و بویراحمد حضور یافت و گزارشی از دستاوردهای دولت در این استان ارائه کرد. به گزارش خبرنگار شانا، مهندس غلامحسین نوذری، امروز (جمعه دوم شهریور) در سخنرانی پیش از خطبه های نماز جمعه شهر یاسوج با اشاره به محرومیت های استان کهکیلویه و بویراحمد و به ویژه بی توجهی زیاد رژیم گذشته با وجود پتانسیل های موجود در این استان گفت: در مجموع سفرهای استانی ریاست جمهوری بالغ بر 1200 مصوبه در قالب شش هزار طرح به تصویب رسیده که بیشترین تعداد مصوبات استانی مربوط به استان کهکیلویه و بویراحمد بوده است. وی افزود: با انجام این طرح ها و تکمیل مصوبات استانی چهره محرومیت را از این استان خواهیم زدود. نوذری در مورد مصوبات مربوط به نفت و گاز در استان کهکیلویه و بویراحمد گفت: پیش از این به دلیل صعب العبور بودن و دور بودن روستاها تنها به 20 روستا گازرسانی شده بود که در حال حاضر علاوه بر 161 روستایی که گازرسانی آنها جزو مصوبات دولت بود، گازرسانی به 37 روستای دیگر نیز انجام شده است. سرپرست وزارت نفت تصریح کرد: در حال حاضر تعدادی از این طرح ها به بهره برداری رسیده و کار لوله گذاری و نصب علمک تعدادی دیگر از روستاها و همچنین عملیات احداث خطوط لوله اصلی برای گازرسانی به روستاهای دیگر نیز آغاز شده است. وی افزود: با اجرای این پروژه ها توسط وزارت نفت مردم روستاهای استان از نعمت گاز طبیعی برخوردار خواهند شد و در رفاه و آسایش زندگی خواهند کرد. وی به میدان نفتی گچساران به عنوان یکی از مهمترین میدان های نفتی کشور در این استان اشاره کرد و گفت: روزانه بیش از 700 هزار بشکه نفت خام از این میدان برداشت می شود که این نشان دهنده موقعیت استان کهکیلویه و بویراحمد به عنوان یک منطقه نفتی مهم است. سرپرست وزارت نفت با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای هفته دولت، یادآور شد: شهدا همیشه حاضر و ناظر بر اعمال مسئولان هستند و همه و به ویژه مسئولان باید بدانند که تلاش و زحمات شبانه روزی آنها زیر نظر شهداست و اگر غفلت کنند توسط آنها مواخذه می شوند. در پایان مراسم نمازجمعه و در حضور امام جمعه، استاندار کهکیلویه و بویراحمد و سرپرست وزارت نفت، برگه سود سهام عدالت صندوق مهر امام رضا(ع) به صورت رسمی به تعدادی از شهروندان یاسوجی اعطا شد. به گزارش خبرنگار شانا، مهندس نوذری پیش از حضور در مراسم نمازجمعه به نمایندگی از هیئت دولت در جلسه شورای اداری این استان شرکت کرد و نتایج مصوبات سفر استانی رئیس جمهوری به این استان را بررسی کرد.

شنبه 3 شهريور 1386
با تصويب پرديس دانشکده هاي فني دانشگاه تهران رشته مهندسي شيمي گرايش مخازن هيدروکربوري به رشته مهندسي نفت گرايش مخازن هيدروکربوري تغيير يافت.

يکشنبه 4 شهريور 1386
به گزارش خبرنگار اقتصادي خبرگزاري فارس، غلامحسين نوذري در حاشيه مراسم امضاي قرارداد احداث خط لوله فاز 12 پارس جنوبي اظهار داشت: مزيت نسبي ايران در بخش انرژي مربوط به گاز است و شايسته نيست با داشتن 27 تريليون مترمكعب ذخاير گازي تنها يك درصد از صادرات گازي جهان را در اختيار داشته باشيم. وي افزود: كشوري مانند كانادا كه حتي نيمي از گاز ايران را ندارد 15 درصد از سهم بازار صادراتي گاز، الجزاير با 3/2 تريليون مترمكعب ذخاير گاز 8 درصد بازار صادرات گاز دنيا و مالزي با داشتن 4/1 تريليون مترمكعب ذخاير گازي جهان 6 درصد بازار صادرات گاز جهان را به خود اختصاص داده است. گازايران مي تواند به عنوان يك مزيت و تسهيل كننده در روابط خارجي مسائل ايران و از سويي ديگر تامين كننده انرژي دركشورهاي همسايه باشد. به گفته وي دو كشور هند و پاكستان در حال مذاكره در زمينه حق تزانزيت گاز و ما نيز به منظور شتاب بخشي به اجراي كار، اين مذاكرات را پيگيري مي كنيم. ترجيح مي دهيم مذاكرات خط لوله صلح را مدير امور بين الملل وزارت نفت تا پايان پيگيري كند. مدير عامل شركت ملي نفت در ادامه گفت:تزريق گاز به ميادين نفتي بويژه مياديني كه در نيمه دوم عمر خود هستند، ضرورت دارد به طوري كه پيش بيني شده است تا سال 1394 تا 300 ميليون مترمكعب گاز به ميدان هاي نفتي كشور تزريق شود. در برنامه پيش بيني شده كه 96 ميليون مترمكعب گاز به مخازن تزريق شود. حتي اگر 400 ميليون مترمكعب در روز گاز به مخازن تزريق شود، تنها 6/6 تريليون فوت مكعب از مجموع ذخاير گازي كشور به مخازن تزريق شده است. نوذري با اشاره به قرارداد كرسنت تصريح كرد: ايران براي افزايش جايگاه خود در مجامع بين المللي بايد به قراردادهاي بين المللي خود پاي بند باشد تا بتواند در بازار انرژي اعتماد سازي كند. اما اين قرارداد از نظر قيمت بايد اصلاح شود چرا كه با اين قيمت ديگر كسي در دنيا گاز نمي فروشد. وي افزود:با اصلاح قيمت، اين قرارداد اولويت اجرايي شدن دارد و در عين حال اگر توافقي در اين باره با كشور امارات صورت نگيرد، امكان توافق با كشورهاي ديگر وجود دارد. وي يكي از اولويت هاي خود در سمت جديد را كوچك كردن مجموعه وزارت نفت اعلام و تصريح كرد: هم اكنون 10 تا 11 معاونت و حدود 36 ادراه كل در اين وزارتخانه وجود دارد كه اين مجموعه بايد جمع و كوچكتر شود. سرپرست وزارت نفت در ادامه يادآور شد: مذاكرات اخير ايران و تركيه براي توسعه سه فاز پارس جنوبي به منظور تعميق مذاكرات پيشين و ام.او.يو امضا شده در كشور تركيه بوده است. در سفر آينده به تركيه اميدوارم زمينه امضاي تفاهمنامه توسعه فازهاي 22 تا 24 پارس جنوبي، صادرات گاز ايران به اروپا از خاك تركيه و عبور خط لوله كشور تركيه از خاك ايران فراهم شود. سرپرست وزارت نفت با اشاره به تخصيص سهميه بنزين براي سفر گفت: اين موضوع در ستاد تبصره 13 درحال بررسي است، اما هنوز راهكاري عملي براي نحوه اختصاص آن پيشنهاد نشده است. اگر راهكار اجرايي براي اين كار تدوين شود اين سهميه اختصاص داده مي شود. سرپرست وزارت نفت با اشاره به زمان بهره برداري از فازهاي 6، 7 و 8 پارس جنوبي اظهار داشت: اين پروژه با تاخير مواجه بوده كه مهمترين دليل آن بخش دريا و هماهنگي شركت صدرا و استات اويل بوده كه با تصميم گيري در اين باره، زمينه هماهنگي بيشتر دو شركت ياد شده فراهم شده است. بنا بر قول شركت پتروپارس آبان ماه امسال گاز اولين فاز اين ميدان به بخش خشكي منتقل مي شود و دو فاز ديگر نيز هر كدام با 3 ماه فاصله، راه اندازي خواهد شد.

يکشنبه 4 شهريور 1386
سرپرست وزارت نفت گفت: وجود نشانه هایی در کنار میدان سفید زاخور، نشان دهنده کشف یک میدان بزرگ گازی دیگر است که با احتساب ذخایر میدان سفید زاخور، معادل دو فاز پارس جنوبی ظرفیت دارد. به گزارش خبرنگار شانا، مهندس غلامحسین نوذری در حاشیه مراسم امضای قرارداد لوله گذاری فاز 12 پارس جنوبی در جمع خبرنگاران، کشف میدان سفید زاخور را با داشتن 2/11 تریلیون فوت مکعب گاز درجا، امتیازی بالا ارزیابی کرد و افزود: این میدان اگر در هر جای جهان کشف می شد، به عنوان ثروت و قدرت ملی از سوی رسانه ها و مطبوعات روی آن کار می شد. وی تصریح کرد: از برنامه ریزی تلفیقی شرکت ملی نفت ایران خواسته شده است برنامه توسعه این میدان را هر چه سریع تر ارائه دهد. توجه بیشتر به سهم ایران در صادرات گاز سرپرست وزارت نفت با بیان این که مزیت نسبی کشور به بخش انرژی، به گاز اختصاص دارد، افزود: با داشتن 27 تریلیون مترمکعب ذخایر گازی (بیش از 15 درصد ذخایر گاز دنیا)، شایسته نیست که تنها یک درصد از صادرات گازی جهان را داشته باشیم. نوذری در باره سهم برخی از کشورها از صادرات گاز گفت: کانادا با داشتن 3/1 دهم تریلیون مترمکعب ذخیره گازی، 15درصد بازار صادرات گاز جهان و الجزایر با داشتن 3/2 تریلیون مترمکعب ذخایر گازی، 8 درصد بازار صادرات گاز دنیا و مالزی با داشتن 4/1 تریلیون مترمکعب ذخایر گازی جهان، 6 درصد بازار صادرات گاز جهان را در اختیار دارند. وی تصریح کرد: گاز به عنوان یک مزیت نسبی در صنایع انرژی بر، به عنوان ثروت و اشتغال و تامین مصارف داخلی، از انرژی های بسیار مهم کشور به شمار می آید. تزریق 300 میلیون مترمکعب گاز به مخازن نفتی تا پایان سال 1394 سرپرست وزارت نفت، میزان کنونی گاز تزریقی به مخازن نفتی کشور را 80 میلیون مترمکعب در روز اعلام و تصریح کرد: در برنامه پیش بینی شده بود که 96 میلیون مترمکعب گاز به مخازن تزریق شود. نوذری تصریح کرد: تا پایان سال 1394 پیش بینی شده است 300 میلیون مترمکعب در روز گاز به مخازن نفتی تزریق شود و حتی اگر 400 میلیون مترمکعب در روز گاز به مخازن تزریق شود، تنها 6/6 دهم تریلیون فوت مکعب از مجموع ذخایر گازی کشور به مخازن تزریق شده است. وی در باره پیشرفت مذاکرات خط لوله صلح گفت: دو کشور هند و پاکستان در حال مذاکره در زمینه میزان حق تزانزیت هستند و ما نیز به منظور شتاب بخشی به اجرای کار، این مذاکرات را پیگیری می کنیم. نوذری، تاکید کرد: ترجیح می دهیم مذاکرات خط لوله صلح را مدیر امور بین الملل وزارت نفت تا پایان پیگیری کند. بهره برداری از فازهای 6، 7 و 8 میدان گازی پارس جنوبی در پایان امسال سرپرست وزارت نفت در باره تاخیر ایجاد شده در راه اندازی فازهای 6، 7 و 8 میدان گازی پارس جنوبی گفت: بخشی از این تاخیرها به شرکت های استات اویل و صدرا بر می گردد و با تصمیم گیری هایی در این باره، زمینه هماهنگی بیشتر دو شرکت یاد شده فراهم شده است.

يکشنبه 4 شهريور 1386
مجری فاز 12 میدان گازی پارس جنوبی در شرکت نفت و گاز پارس از معرفی پیمانکار تاپ سایت فاز 12 میدان گازی پارس جنوبی در دو هفته آینده خبر داد. به گزارش خبرنگار شانا، مهندس کریمی در مراسم امضای قرارداد ساخت خطوط لوله فاز 12 پارس جنوبی با اشاره به اجرای این پروژه در بخش خشکی اظهار داشت: بخش خشکی این فاز به سه بخش تقسیم شده و این اقدام برای اولین بار برای با ابتکار شرکت نفت و گاز پارس در حال انجام است. وی هدف از این اقدام را حضور پررنگ تر پیمانکاران داخلی در اجرای پروژه بیان و تصریح کرد: با این اقدام، مقدار سرمایه گذاری به چند بخش تقسیم و امکان حضور شرکت‌های ایرانی بیشتر می شود. مجری فاز 12 میدان گازی پارس جنوبی در شرکت نفت و گاز پارس گفت: « یی.پی.سی.1» این پروژه شامل ساخت مخازن و ساختمان‌های پروژه است که اسناد مناقصه در این بخش پیشتر منتشر شده است و تا چند روز آینده منتظر دریافت پیشنهاد‌ها خواهیم بود. کریمی ادامه داد: در دو بخش « یی.پی.سی.2 و یی.پی.سی.3»، فهرست شرکت‌های تعیین صلاحیت شده، آماده و اسناد مناقصه در حال بررسی است و در دو هفته آینده اسناد مناقصه در دو بخش یاد شده، منتشر و مناقصه های اصلی بخش خشکی آغاز خواهد شد. وی در باره ایجاد یک بندر جامع در این پروژه گفت: این بندر به منظور پشتیبانی از سکوهای دریایی این فاز، همچنین صادرات گوگرد تولید شده در سایت 2 پارس جنوبی طراحی شده است. وی با تاکید بر این که در بخش دریایی این پروژه نیز، انجام کار‌ها در برنامه زمان‌بندی شده در حال انجام است، افزود: شرکت پتروپارس باید تلاش مضاعفی برای تامین دکل های دریایی داشته باشد و در این زمینه مهم ترین انتظار کارفرما از پیمانکار نیز انجام تعهدها در برنامه زمان‌بندی است. مجری فاز 12 میدان گازی پارس جنوبی در شرکت نفت و گاز پارس در زمینه اختصاص بخشی از گاز تولیدی این فاز به ال.ان.جی گفت: قرار است دو میلیارد فوت مکعب از گاز تولیدی این فاز به شرکت ایران ال.ان.جی (گاز میان دستی و پایین دستی) تحویل داده شود، ولی ظرفیت شیرین‌سازی پالایشگاه معادل سه میلیارد فوت مکعب است تا بتوانیم این گاز را در هر شرایطی با احتمال تاخیر در سایر پروژه‌ها در اختیار شبکه سراسری قرار دهیم.

يکشنبه 4 شهريور 1386
حميد بقايي در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعي فارس افزود: اختصاص سهميه بنزين سفر كار مشكلي است چون طرف مقابل ما دستگاه‌هايي هستند كه موافق تخصيص اين سهميه نيستند اما به شدت اين موضوع را پيگيري مي‌كنيم و در حال برگزاري جلسات فشرده‌اي با مسئولان مرتبط هستيم. وي در پاسخ به اين‌كه در آخرين ماه تابستان به سر مي‌بريم و اگر سهميه سفر به تابستان امسال نرسد ديگر به كار مردم نمي‌آيد، گفت: كاملاً در جريان اين وضعيت هستيم و تمام اين شرايط را براي مسئولان تشريح كرده‌ايم اما بايد مسئولان ديگر را هم قانع كنيم. قائم مقام سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري اظهار داشت: در حال حاضر تمام ساز و كارهاي ارائه بنزين سفر را تهيه كرده‌ايم اما بايد به تأييد مسئولان تبصره 13 برسد. بقايي ادامه داد: چون ممكن است برخي از اين ساز و كارها تغيير كند فعلاً روش ارائه اين سهميه اعلام نمي‌شود. وي گفت: ما براي مسئولان توضيح داده‌ايم كه با سهميه بنزين خودروهاي شخصي امكان سفر وجود ندارد اما بايد ببينيم آن‌ها چه تصميمي مي‌گيرند. قائم مقام سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري درباره اين‌كه آيا ممكن است سهميه بنزين سفر محقق نشود، تصريح كرد: بله ممكن است اين سهميه را ندهند اما ما نهايت تلاشمان را خواهيم كرد. بقايي درباره اظهارات نعمت زاده، مدير عامل شركت پالايش و پخش مبني بر عدم تحقق تخصيص سهميه بنزين سفر گفت: اظهار نظرها متفاوت است اما طرف ما مسئولان تبصره 13 هستند كه مشغول مذاكره با آن‌ها هستيم.

يکشنبه 4 شهريور 1386
سرپرست وزارت نفت گفت: در بخش اكتشافات هفت میلیارد بشكه به ذخایر نفت كشور اضافه شده است. به گزارش نفت تایمز به نقل از ایسنا در كهكیلویه و بویراحمد، غلام‌حسین نوذری با بیان این مطلب افزود: بخش عمده از ذخایر نفت و گاز در حوزه زاگرس است كه ما برای شناسایی این نقاط تیم قوی و مجربی را تشكیل داده‌ایم. وی ادامه داد: بخش عمده‌ای از میادین بزرگ نفت كشور در شهرستان گچساران با روزانه 700 هزار بشكه است كه باید از این توانمندی نیز بهره كافی را برای توسعه استان كهگیلویه و بویراحمد برد. نوذری گفت: ما در زمینه سهمیه‌بندی بنزین عزم جدی برای ادامه كار داریم و اصل بر سهمیه‌بندی است و عدالت در این زمینه سرلوحه است. وی همچنین خاطرنشان كرد: تصور نمی‌كنم برای بحث گردشگران در آینده سهمیه خاص بنزین در نظر گرفته شود. البته ستاد تبصره 13 این مساله را دنبال می‌كند

يکشنبه 4 شهريور 1386
در اجرای مصوبات هیئت دولت در سفر استانی سال گذشته به خوزستان، طرح احداث بیمارستان 64 تختخوابی در شهر آغاجاری 35 درصد پیشرفت دارد. به گزارش خبرنگار شانا در اهواز، مدیر مهندسی و ساختمان شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب در این باره گفت: برای احداث این بیمارستان نزدیک به 70 میلیارد ریال اعتبار اولیه تخصیص یافته است و پیش بینی می شود در مدت 18 ماه عملیات اجرایی آن تکمیل شود. مهندس بیژن عالیپور افزود: این مرکز درمانی با زیربنای حدود 8 هزار و 700 متر مربع در سه طبقه و ساختمان های جنبی با زیر بنای تقریبی یک هزار متر مربع ساخته خواهد شد. وی با اشاره به این که نقشه و شرح کار اجرایی احداث این بیمارستان تهیه شده است و در مرحله انتخاب پیمانکار قرار دارد، ادامه داد: ساختمان های جنبی در این طرح شامل پنج بخش خدماتی، اداری، اورژانس و آزمایشگاه، کلینیک های تخصصی و بخش های بستری است.

دوشنبه 5 شهريور 1386
مصرف داخلی نفت عربستان سعودی در سال 2006 با 2/6 در صد افزایش در مقایسه با سال قبل از آن به 2 میلیون بشکه در روز رسید. به گزارش شانا به نقل ازپایگاه خبری خلیج تایمز، مصرف نفت داخلی عربستان در سال 2005، 1 میلیون و 890 هزار بشکه در روز بود. این پایگاه خبری با استناد به گزارش شرکت بی پی در باره « بررسی آماری انرژی جهان» می افزاید که تولید نفت عربستان برای بازارهای جهانی در سال 2006 در مقایسه با مدت مشابه سال قبل از آن 3/2 در صد کاهش یافت. تحلیل گران اقتصادی رشد مصرف نفت داخلی عربستان را به افزایش فعالیت های اقتصادی به ویژه ایجاد شهرهای اقتصادی، پروژه های صنعتی و گسترش تکنولوژی اطلاعاتی درمناطق گوناگون این کشور نسبت می دهند. گزارش بی پی اعلام می دارد که تولید گاز طبیعی عربستان نیز در سال گذشته 5/3 در صد افزایش یافت و از 71 میلیارد و 200 میلیون متر مکعب در سال 2005 به 73 میلیارد و 700 میلیون متر مکعب در سال 2006 رسید. با وجود این در ظرفیت پالایش عربستان تغییری ایجاد نشد و در همان سطح 2 میلیون و 100 هزار بشکه در روز باقی ماند. گزارش بی پی با اشاره به تولید نفت در خاورمیانه اعلام کرد که تولید کنندگان اوپک دور جدیدی از کاهش تولید را از اواخر سال 2006 به اجرا در آوردند که در طی حدود دو سال گذشته برای نخستین بار به اجرا در می آمد. در نتیجه تولید اوپک تنها 139 هزار بشکه در روز افزایش یافت که طی آن افزایش تولید در امارات متحده عربی و عراق در نتیجه کاهش تولید در عربستان سعودی، ونزوئلا و نیجریه خنثی شد. این گزارش اعلام می دارد که تولید نفت عراق در سال 2006 در مقایسه با سال قبل از آن افزایش یافت و از 1 میلیون و 830 هزار بشکه در روز در سال 2005 به 1 میلیون و 900 هزار بشکه در روز در سال 2006 رسید. تولید نفت امارات نیز در همین مدت با 3/7 در صد افزایش از 2میلیون و 751 هزار بشکه در روز به 2 میلیون و 960 هزار بشکه در روز افزایش یافت

دوشنبه 5 شهريور 1386
رئیس بخش زمین شناسی و مسئول مطالعه زلزله در دانشگاه ملک سعود عربستان به شرکت های نفتی فعال در خلیج فارس هشدار داد. به گزارش خبرنگار شانا، عبدالله العمری در مصاحبه با الشرق الاوسط گفت: چنانچه شرکت های نفتی به روش های غلط اکتشافی کنونی خود در خلیج فارس ادامه دهند، این منطقه با زلزله های بسیاری روبه رو می شود. وی تاکید کرد: این شرکت ها باید از وضع ساختارهای زمین شناسی میدان های نفت و گاز دریایی مراقبت کنند. العمری با اشاره به زلزله 3/4 درجه در مقیاس ریشتر در مرز عربستان سعودی و کویت ادامه داد: این زلزله با توجه به این که این منطقه زلزله خیز نیست، تنها به دلیل فعالیت های بشری ناشی از اکتشاف نفت رخ داده است. وی یادآوری کرد: معمولا زلزله زمینی از عمق 50 کیلومتری نشات می گیرد، در حالی که این زلزله از عمق 10 کیلومتری زمین و به دلیل اکتشاف های غیر اصولی و بدون جبران کردن صدمه های واردشده و غیر صیانتی به مخازن نفتی ایجاد شده است. العمری انجام عملیات تولید نفت، تزریق مایعات در میدان های نفتی و بیرون آوردن آب های زیرزمینی و سنگ ریزی و ساخت پل های بزرگ، پر کردن مخازن سطحی آب با خاک بدون رعایت مقررات علمی و انجام مطالعات قبلی علمی را عامل وقوع زلزله های بسیاری در منطقه و به ویژه عربستان سعودی برشمرد. وی این تحولات را زمینه ساز تخریب زمین و محیط زیست منطقه برشمرد و از دولت عربستان خواست تا شرکت های نفتی را ملزم به رعایت کامل موازین علمی کند.

دوشنبه 5 شهريور 1386
به گزارش خبرگزاري فارس به نقل از دفتر امور رسانه‌هاي رياست جمهوري هيئت وزيران در اين جلسه با تبريك ميلاد امام عصر (عج) به منظور تسهيل حضور گسترده اقشار مردم در جشن‌هاي نيمه شعبان، پنج‌شنبه هشتم شهريور را براي كاركنان دولت در سراسر كشور تعطيل اعلام كرد. هيئت دولت در ادامه تصريح كرد: در روز پنج‌شنبه شعب ويژه بانك‌ها براي رفع نيازهاي مردم در مراكز استان‌ها و شهرستان‌ها فعال خواهند بود. همچنين در اين جلسه تعدادي از آيين‌نامه‌هاي دستگاه‌هاي اجرايي پس از بحث و بررسي، تصويب شد.

دوشنبه 5 شهريور 1386
در سومین روز از هفته دولت و همزمان با روز کارمند، دبیر شورای اطلاع رسانی هیئت دولت از روابط عمومی وزارت نفت بازدید کرد. به گزارش خبرنگار شانا، محمد پاریاب در این بازدید از واحدهای مختلف روابط عمومی وزارت نفت بازدید کرد و از نزدیک با نحوه فعالیت خبرنگاران در تحریریه شبکه اطلاع رسانی نفت و انرژی (شانا) آشنا شد. در این بازدید، علی قنواتی، مدیرکل روابط عمومی وزارت نفت، گزارشی از نحوه انجام فعالیت های اطلاع رسانی در وزارت نفت، به دبیر شورای اطلاع رسانی هیئت دولت ارائه کرد. محمد پاریاب در ادامه این بازدید از تحریریه نشریه هفتگی کارکنان صنعت نفت (مشعل) و همچنین واحد پایشگری رسانه های وزارت نفت دیدن کرد و با فعالیت های این بخش ها نیز آشنا شد.

دوشنبه 5 شهريور 1386
محاسبات اخير پروفسور سعيدي- متخصص مخازن نفت و گاز - دكتر درخشان-اقتصاددان انرژي- و تعدادي از مهندسان جنوب، بر روي تك تك مخازن ايران، ثابت مي‌كند كه استفاده از گاز براي ازدياد برداشت، اقتصادي‌ترين گزينه براي مصرف آن است. به گزارش خبرنگار سرويس مسائل راهبردي خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، اين محاسبات بر مبناي الگوي رياضي‌اي كه در سه سناريوي مختلف، ميزان گاز مورد نياز براي ازدياد برداشت مخازن نفت را پيش‌بيني مي‌كند، انجام گرفته است. پروفسور سعيدي گفت: در صورت تزريق گاز به مخازن نفتي كشور در افق چشم‌انداز، حجم انرژي فسيلي ما بيش‌ ازعربستان خواهد شد و به مقام اول جهان دست خواهيم يافت. وي هشدار داد: عدم تزريق گاز، باعث دوميليون بشكه افت توليد نفت ايران در روز مي‌شود و ناگزيراز واردات خواهيم بود. وي با اعلام نتايج تحقيقات اخير خود بر روي مخازن نفت ايران گفت: گاز درنظر گرفته شده براي صادرات مي‌تواند ازنابودي ‌65ميليارد بشكه نفت كه به دليل كمبود تزريق و افت فشار مخازن، غير قابل استحصال و مدفون مي‌شود، جلوگيري كند. براي درك ابعاد اين مسئله، بايد توجه كرد كه با فرض توليد 4 ميليون بشكه نفت در روز، 65 ميليارد بشكه معادل 44 سال توليد نفت كشور خواهد بود و با در نظر گرفتن 60 دلار به ازاي هر بشكه نفت، 9/3 تريليون دلار، خسارت به ميادين نفت ايران وارد خواهد شد. گفتني است، مطالعات پروفسور سعيدي در سال 1355 (كه چندي پيش در نشريه مركز پژوهش‌هاي مجلس شوراي اسلامي منتشر شد) نشان‌ مي‌دهد مخازن نفت ايران در همان سال نياز به تزريق250 ميليون متر مكعب گاز در روز داشتند. اين برنامه در سال 1355 به تصويب هيأت مديره شركت ملي نفت رسيد و تمامي تجهيزات آن خريداري شد، اما در حال حاضر، با گذشت بيش از ربع قرن كمتر از 100 ميليون متر مكعب تزريق گاز انجام مي‌شود. اين در حالي است كه پروفسور سعيدي با توجه به افت فشار مخازن نفت كشور بر اثر حجم عظيم نفت برداشت شده از سال 1355 تا كنون، نياز امروز مخازن نفت كشور را به تزريق گاز، ‏560 ميليون متر مكعب در روز مي‌داند. به همين دليل در حالي كه برخي از مقامات نفتي كشور از افزايش ضريب بازيافت مخازن نفتي كشور به بيش از 27 درصد خبر مي‌دهند، اما سعيدي اين گفته را ادعايي خلاف واقع مي‌داند و مي‌گويد: ضريب بازيافت مخازن نفتي كشور ما حدود 21درصد است و در شراطي كه وزارت نفت برنامه‌هاي تزريق گاز را به اجرا درنياورده، بايد توضيح دهد كه چگونه مدعي اين افزايش بازيافت مي‌شود. پروفسور سعيدي در ويژه نامه‌اي كه در سال 1381 (قبل از افزايش بهاي نفت ) با عنوان نفت و منافع ملي از سوي نشريه مركز پژوهش‌هاي مجلس منتشر شد با انتشار نتايج بخشي از مهمترين تحقيقات خود درباره تزريق گاز غير امتزاجي به عنوان بهترين راه حل براي افزايش ضريب بازيافت مخازن نفت ايران، توجه ما را به اين نكته جلب مي كند كه جهت نگهداري توان توليد 4 ميليون بشكه در روز ( 5/3 ميليون بشكه توليد واقعي در روز ) شركت ملي نفت نياز به حفر حدود 6 هزار حلقه چاه جديد در 20 سال آينده خواهد داشت. وي مي‌افزايد: اين امر نيازمند سرمايه گذاري حدود 33 ميليارد دلار است . در صورت تزريق گاز بر مبناي 20 ميليارد پاي مكعب در روز، تعداد اين چاه ها به حدود سه هزار حلقه كاهش مي‌يابد. ميزان صرفه جويي در اين امر، نزديك به ميزان سرمايه گذاري جهت توليد، حمل و تزريق روزانه 20 ميليارد پاي مكعب گاز در مخازن نفتي كشور است

دوشنبه 5 شهريور 1386
سفیر آمریکا در نیکاراگوئه می گوید که دولت این کشور باید پایانه ذخیره نفت خامی را که از یک شرکت آمریکایی مصادره کرده است، بلافاصله برگرداند. به گزارش شانا به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس از ماناگوا، سفیرآمریکا افزود که این اقدام سرمایه گذاری خارجی را تهدید می کند و دسیسه ای است برای وادار کردن این شرکت به خرید فرآوده های نفتی ونزوئلا. یک قاضی نیکاراگوئه با استناد به بدهی مالیاتی 3 میلیون دلاری شرکت اسو استاندارد اویل، متعلق به شرکت اکسون موبیل، در تاریخ 27 مرداد ( 18 اوت) دارایی های آن را مصادره کرد. الفردو فرناندر، سخنگوی شرکت اسو، گفت که مصادره دارایی های این شرکت غیر قانونی است زیرا قوانین نیکاراگوئه قضات را از واگذاری دارایی های یک شرکت به طرف ثالث منع می کند. بعلاوه این شرکت می گوید که بدهی مالیاتی ندارد. پاول تریولی، سفیرآمریکا در نیکاراگوئه گفت که هدف از این اقدام ترغیب شرکت اسو به پذیرش فرآورده های نفتی ونزوئلا است. امیلیو راپاچیولی، وزیر انرژی نیکاراگوئه، در این باره اعلام کرد که اداره گمرک فدرال این کشور به شرکت دولتی «پترولئوس دو نیکاراگوا»، یا «پترونیک»، اجازه داد شش مخزن از هفت مخزن بلا استفاده شرکت اسو را برای ذخیره 120 هزار بشکه نفت وارداتی از ونزوئلا مورد استفاده قرار دهد. وزیر انرژی نیکاراگوئه اعتراف کرد که پترونیک فاقد ظرفیت ذخیره برای نفت است و پهلو گرفتن نفتکش های ونزوئلا در ساحل نیکارگوئه و ذخیره نفت در آنان نیز هزینه زیادی در بر دارد. دانیل اورتگا، از مارکسیست های پیشین که در دهه 80 علیه شورشیان مورد حمایت آمریکا، کنتراها، مبارزه می کرد، پس از به قدرت رسیدن در دی ماه سال گذشته (ژانویه)، قول داده است روابط خود را با واشنگتن حفظ کند و به مالکیت خصوصی احترام بگذارد. اما وی همچنین با هوگو چاوز، رئیس جمهوری ونزوئلا که قول داده است روزانه10 هزار بشکه نفت با تخفیف در اختیار نیکاراگوئه قرار دهد روابط دوستانه ای برقرار کرده است. ونزوئلا هنوز هم آمریکا را بزرگ ترین خریدار نفت خود می داند هر چند که چاوز کوشیده است در شرایطی که روابط این کشور با واشنگتن متشنج است، نفت بیشتری به آمریکای لاتین، منطقه کارائیب و حتی چین، که با این کشور فاصله زیادی دارد، بفروشد.

سه شنبه 6 شهريور 1386
اسفنديار رحيم مشايي در گفت و گو با خبرنگار اجتماعي فارس ضمن اعلام اين خبر افزود: اين سهميه مختص خودروهاي شخصي است و ديگر خودروها را شامل نمي شود. وي گفت: ستاد تبصره 13 در جهت توسعه گردشگري با اختصاص 100 ليتر بنزين براي فصل تابستان موافقت كرده است.

سه شنبه 6 شهريور 1386
دبیرکل اوپک با مقام های آنگولا در باره قیمت های نفت و سهمیه های تولید گفت و گو کرد. به گزارش شانا به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس از لواندا، عبدالله سالم البدری، امروز با دسیدرو داکوستا، وزیر نفت آنگولا مداکره کرد و انتظار می رود فردا (سه شنبه) با خوزه ادواردو دوسانتوز، رئیس جمهوری این کشور نیز دیدار کند. آنگولا به عنوان بزرگ ترین تولید کننده نفت در منطقه صحرای آفریقا پس از نیجریه، در آذرماه (دسامبر) گذشته به عضویت اوپک در آمد. در همین حال وزارت نفت آنگولا اعلام داشت که طرفین همچنین در باره نظارت بر تولید و گزارش های آماری و نیز طرح های تولید بلندمدت مذاکره خواهند کرد. آنگولا به دلیل افزایش حجم تولید اوپک، نفود این سازمان را در بازار جهانی به میزان زیادی افزایش می دهد. تولید نفت خام آنگولا که عمدتا از مناطق فراساحلی صورت می گیرد، به 1 میلیون و 400 هزار بشکه در روز افزایش یافته و انتظار می رود در سال جاری به 2 میلیون بشکه در روز برسد. در حالی که عضویت آنگولا در اوپک برای این کشور پرستیژ بین المللی به ارمغان آورده است، اما همچنین به معنای حمایت از سهمیه های تولید اوپک نیز است. این کشور جنوب غربی آفریقا سال گذشته با پیشی گرفتن ازعربستان به بزرگ ترین عرضه کننده نفت خام چین تبدیل شد. شرکت های شورون، بی پی، اکسون موبیل و توتال در آنگولا فعالیت دارند. شرکت نفت دولتی سونانگول بر بخش نفت آنگولا نظارت و مجوزهای فعالیت را صادر می کند. نفت حدود 80 در صد درآمدهای آنگولا را تشکیل می دهد. بر اساس آمار دولت، درآمدهای نفتی کشور در سال گذشته حدود 30 میلیارد بود. آنگولا، مستعمره پیشین پرتغال، در حال حاضر از ثبات سیاسی نسبی برخوردار است، هر چند که پیش از این درگیر جنگ داخلی بود که پس از دو دهه در سال 2002 پایان یافت. گروه های حقوق بشر رهبران آنگولا را به پنهان کردن رقم دقیق درآمدهای نفتی متهم می کنند، اتهامی که مقام های آنگولا آن را رد می کنند.

سه شنبه 6 شهريور 1386
نشست مطبوعاتی مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران (گزارش تصویری)

سه شنبه 6 شهريور 1386
هیئت های نمایندگی اوپک و آنگولا امروز (دوشنبه) گفت و گوهای دوجانبه را در مورد موضوعات گوناگون از جمله تجزیه و تحلیل قیمت های نفت آغاز کردند. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آل افریکا، در دیدار امروز موضوعاتی مانند گزارش نظارت بر تولید، الزامات یک گزارش تولید ماهانه، مسائل و بولتن آماری سال 2006، طرح های مربوط به ظرفیت تولید اوپک و دورنمای میان مدت بررسی خواهد شد. در این دیدار که ریاست هیئت نمایندگی اوپک را دبیر کل این سازمان برعهده دارد، آخرین تحولات بازار نفت ، سیستم دریافت داده های مربوط به آنگولا، ابتکار مشترک در زمینه داده های نفت و کاربری آن برای گفت و گو میان مصرف کنندگان و تولید کنندگان در میان مدت و دراز مدت مورد بررسی قرار خواهد گرفت. هیئت نمایندگی اوپک از روز شنبه گذشته به دعوت دسیدریو کوستا، وزیر نفت آنگولا، در این کشور به سر می برد. هیئت نمایندگی اوپک در طی اقامت در آنگولا از بخش تحقیق و تولید شرکت نفت دولتی آنگولا، سونانگول، دیدار خواهد کرد. این هیئت همچنین از نزدیک با فعالیت های شرکت «سونیلس» که زیر ساخت های فعالیت های نفتی را در آنگولا فراهم می آورد، آشنا خواهد شد. آنگولا روز 23 آذر(14 دسامبر) گذشته در نشست فوق العاده سازمان کشورهای صادر کننده نفت (اوپک) در ابوجا در نیجریه به عضویت این سازمان پذیرفته شد. آنگولا، نیجریه، لیبی، الجزایر، ونزوئلا، اندونزی، عربستان سعودی، امارات متحده عربی، ایران، کویت، عراق و قطر اعضای اوپک را تشکیل می دهند. مصر، مکزیک، عمان و روسیه نیزاعضای ناظر این سازمان هستند. آنگولا اگرچه عضو اوپک است اما هنوز در سهمیه بندی تولید این سازمان شرکت ندارد.

سه شنبه 6 شهريور 1386
دکتر غلامعلی حداد عادل گفت: نمایندگان مجلس برای سرکشی به حوزه‌های انتخابیه با کمبود بنزین رو به رو بودند که برای رفع این مشکل علاوه بر ماهی 100 لیتر، در ماه 200 لیتر هم اضافه به آنان داده شد. به گزارش خبرنگار شانا، دکتر غلامعلی حدادعادل در نشست خبری امروز خود در جمع خبرنگاران افزود: میان مردم و نمایندگان تفاوت وجود دارد و این تفاوت آن است که نمایندگان ملزم هستند که به حوزه‌های انتخابیه‌ خود سرکشی کنند و وقتی یک نماینده به حوزه‌ انتخابیه‌ خود سفر می‌کند، مردم تمام روستاهای این حوزه انتظار دارند که با آن نماینده‌ مشکلاتشان را مطرح کنند. وی اضافه کرد: وظایف نمایندگان سنگین‌تر و اختیارات‌ آنان بیشتر است؛ بنابراین دولت هم به این نتیجه رسید که نمایندگان نیز مانند مدیران دولتی وظایفی دارند، بنابراین با اختصاص بنزین بیشتر به آنان موافقت کرد. حدادعادل گفت: علاوه بر ماهی 100 لیتری که هر نماینده در اختیار داشت، ماهی 200 لیتر هم اضافه به آنان داده شد تا در سفرهای حوزه انتخابیه خود از آن استفاده کنند و نمایندگان به علت نداشتن بنزین از سرکشی و نظارت و همچنین اطلاع از نظر مردم حوزه‌ی انتخابیه خود جا نمانند. به گفته وی از امروز (دوشنبه 5 شهریور) این سهمیه در بین نمایندگان توزیع شده است. وی گفت: استفاده از موتورپول برای آن زمانی است که به خود استان‌ها سفر می‌کنند اما در آن‌جا نمایندگان باید به تمام نقاط حوزه‌ی انتخابیه خود بروند و استفاده از وسایل عمومی هم همان مصرف بنزین را خواهد داشت. حدادعادل اظهار داشت: وظیفه‌ پزشکان با نمایندگان قابل مقایسه نیست؛ یک نماینده گاهی باید به 400 روستا در حوزه‌ انتخابیه‌ خود برود و مرتب به آنجا سرکشی کند و وظیفه‌ نمایندگان کمتر از یک مسئول دولتی نیست، بنابراین حال که قبول کردیم مسئولان دولتی بیش از اشخاص عادی مصرف بنزین داشته باشند، باید قبول کنیم که نمایندگان هم برای انجام وظایف‌شان به بنزین بیشتری احتیاج دارند.

سه شنبه 6 شهريور 1386
در نيمه شعبان سال 255 هجري حضرت بقية‌الله حجة بن الحسن عجل الله تعالي فرجه الشريف به دنيا آمدند. اين شب را «شب برات» ‌و «شب مبارك» و «شب رحمت» خوانند. نام پدر ايشان، حضرت ابومحمد حسين علي (ع) و نام مادرشان حضرت نرجس است. امام حسن عسگري(ع) در شب ولادت حضرت مهدي(عج) براي عمه بزرگوار خود جناب حكيمه خاتون پيغام فرستاده فرمودند: امشب نزد ما افطار كن كه شب نيمه شعبان است و خداوند حجت خود را آشكار مي‌سازد. ولادت امام زمان(عج) در شهر سامرا به هنگام طلوع فجر نيمه شعبان 255 هجري بوده است. بر شانه راست آن حضرت نوشته شده بود: جاء الحق و زهق الباطل ان الباطل كان زهوقا. پس از تولد آن بزرگوار را نزد پدر بردند و شروع به سخن فرمودند: اشهد ان لا اله الا الله و اشهد ان محمدا رسول الله و أن عليا اميرالمومنين ولي الله و ائمه معصومين را يكي بعد از ديگري نام برد تا به وجود شريف خود رسيد و براي فرج محبين خود دعا فرمود. از القاب آن نور الهي حجةالله، حجة آل محمد، صاحب الزمان يعني فرمانرواي عصر خود، مالك رقاب خلايق يعني امر امر او و نهي نهي او و حكم حكم او و فرمان فرمان اوست، مهدي كه خلق به وسيله او هدايت مي يابند و به وجود مقدس او از جاده ضلالت به شاهراه هدايت رسيده رستگار مي‌شوند، قائم كه حضرت صادق(ع) فرمودند: از اين جهت كه به حق قيام مي‌نمايد او را قائم گويند؛ منتظر كه براي او غيبت طولاني است و مخلصين او انتظار خروجش را مي‌كشند و شكاكين او را انكار مي كنند.

چهارشنبه 7 شهريور 1386
با صدور حکمی از سوی معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی، مهندس محمد علی زردبانی، به سمت مدیر عامل شرکت بازرگانی پتروشیمی منصوب شد. به گزارش شانا، مهندس نجابت در این حکم، از مدیر عامل جدید شرکت بازرگانی پتروشیمی خواسته است "با توجه به افزایش چشمگیر تولیدات کنونی پتروشیمی تا مرز 30 میلیون تن درسال و چشم انداز توسعه تا 90 میلیون تن، با بهره مندی از همکاری کارکنان پرتلاش و صاحبنظران، ضمن برنامه ریزی دقیق جهت انجام این مسئولیت، توجه لازم در اجرائی نمودن موارد ذیل را معمول نماید. 1. ارتقاء توانمندی شرکت جهت تعامل، هماهنگی و همکاری با شرکتهای تولیدی فرعی, وابسته, خصوصی شده و پائین دستی پتروشیمی . 2. ساماندهی نظام توزیع و فروش مواد پتروشیمیائی تولید داخل و تأمین کمبود از خارج ازکشور با همکاری بخش خصوصی، به گونه ای که واحدهای پائین دستی موجود بتوانند با حداکثر ظرفیت تولید نمایند و سرمایه گذاران به احداث واحدهای جدید تشویق گردند. 3. حمایت همه جانبه از صنایع پائین دستی موجود و جدید پتروشیمی برای تولید کیفی محصولات نهائی، با هدف محدود سازی واردات کالای مشابه و افزایش صادرات غیرنفتی پتروشیمیائی. 4. افزایش کارائی دفاتر و شرکتهای خارج از کشور، در جهت حضور بیشتر در بازارهای بین المللی و تأمین نیازها. 5. ارتقاء توانمندی ساخت داخل تجهیزات، قطعات و مواد شیمیائی و نیز حمل و نقل زمینی و دریایی محصولات ویژه پتروشیمیائی. 6. فعال نمودن پیش فروش محصولات، به منظور اطمینان بخشی به تولید کنندگان و تأمین نقدینگی جهت اجرای طرحهای توسعه ای . 7. آموزش مستمر کارکنان و به روز رسانی دانش بازرگانی، با برخورداری از امکانات تجارت الکترونیکی. 8. تلاش و برنامه ریزی جهت تقویت نام تجاری شرکت ملی صنایع پتروشیمی در بازارهای جهانی . 9. استقرار ساز و کارهای مناسب برای تضمین استمرار سلامت اداری در مجموعه فروش و بازاریابی و ارتقاء مداوم آن . مهندس نجابت، در این حکم، همچنین از تلاشهای صادقانه آقای محمدی سپاسگزاری کرده و برای ایشان در مسئولیت جدید، آرزوی موفقیت نموده است. به گزارش شانا، مهندس محمد علی زرد بانی، دارای لیسانس مکانیک از دانشکده نفت آبادان و فوق لیسانس مدیریت صنایع گرایش سیستمها و بهره ورى، از دانشگاه پلى تکنیک (امیرکبیر) است و تاکنون در صنعت نفت، در سمت های مهندس پروژه در پالایشگاه آبادان، مهندس پروژه در پتروشیمى اراک، رئیس برنامه ریزى و کنترل پتروشیمى اراک، مدیرعامل شرکت بازرسان فنى ایران، مدیرعامل شرکت ICT در هامبورگ آلمان،وی،تا پیش از ابلاغ این حکم، مدیر بازرگانی خارجی شرکت بازرگانی پتروشیمی ایران بود.

پنج شنبه 8 شهريور 1386
مدیر عامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران اظهار امیدواری کرد که با اجرای کامل طرح جامع بهبود فرآیند و بهینه سازی ظرفیت پالایشگاه لاوان، ظرفیت این پالایشگاه از روزانه 30 هزار بشکه به 60 هزار بشکه افزایش یابد. به گزارش خبرنگار شانا، مهندس محمدرضا نعمت زاده در مراسم امضاء دو قرارداد طرح جامع و طرح احداث تاسیسات جانبی پالایشگاه لاوان افزود: هرچند با اجرای این طرح ظرفیت این پالایشگاه به 50 هزار بشکه در روز افزایش می یابد اما امیدواری ما به تلاش برای رساندن ظرفیت این پالایشگاه به 60 هزار بشکه در روز است. وی با تاکید بر تلاش برای اقتصادی کردن پالایشگاههای کشور، خاطر نشان کرد: با توجه به تاکیدات مقام معظم رهبری مبنی بر فعال نمودن بخش خصوصی، تلاش می کنیم سودآوری پالایشگاه لاوان را به قدری افزایش دهیم که بخش خصوصی از موضوع واگذاری این پالایشگاه استقبال کند. نعمت زاده ادامه داد: به طور مسلم پالایشگاه لاوان نیز متعاقب واگذاری دو پالایشگاه اصفهان و تبریز، به بخش خصوصی واگذار خواهد شد. مدیر عامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران تاکید کرد: در اجرای این دو قرارداد باید حمایت از سازندگان و صنایع داخلی مد نظر قرار گرفته، و در تهیه کالاهای مورد نیاز برای اجرای طرح های توسعه این پالایشگاه از صنایع داخلی استفاده کرد. نعمت زاده همچنین با اشاره به موقعیت مناسب جغرافیایی جزیره لاوان خاطر نشان کرد: می توان با توسعه پالایشگاه، صنعت جهانگردی و توریسم این جزیره را نیز رونق داد. وی تاکید کرد: تقویت فضای مناسب زندگی مردم و بهره گیری از توسعه صنعتی به منظور رشد و شکوفایی اقتصادی این جزیره باید مورد توجه قرار گیرد. قرارداد طرح جامع بهبود فرآیند و بهینه سازی ظرفیت پالایشگاه لاوان و همچنین قرارداد طرح احداث واحدهای سرویس های جانبی این پالایشگاه با حضور مدیر عامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران، مدیران پالایشگاه لاوان و پیمانکاران داخلی امضاء شد. طرح جامع بهبود فرآنید و بهینه سازی ظرفیت پالایشگاه لاوان شامل احداث واحدهای فرآیندی، تحت لیسانس از جمله تصفیه هیدروژنی نفتای سبک و سنگین و تبدیل کاتالیستی، ایزومریزاسیون نفتای سبک، گوگرد زدایی از نفت سفید و نفت گاز و بازیافت گوگرد به شرکت مشارکت بین المللی پیمانکاری عمومی ایران (IGC) و شرکت بینا واگذار شد. همچنین قرارداد احداث واحدهای سرویس های جانبی که به طور عمده شامل احداث نیروگاه، دیگهای بخار، آب شیرین کن، مخازن ذخیره سازی فرآورده ها به ظرفیت 265 هزار متر مکعب، دستگاه تصفیه پسآب صنعت و بهداشتی و شبکه جمع آوری گازهای مشعل است، با شرکت بین المللی پیمانکاری عمومی ایران منعقد شد که به مدت 26 ماه اجرا خواهد شد.

پنج شنبه 8 شهريور 1386
مدیر عامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی، تصریح کرد: هیچگونه ابلاغی برای اجرا و اختصاص سهمیه بنزین سفر به خودروها، از سوی هیچ مرجعی، هنوز به ما ابلاغ نشده است. مهندس محمدرضا نعمت زاده ، عصر امروز در حاشیه مراسم امضاء قراردادهای مرحله سوم پالایشگاه اصفهان و تاسیسات جانبی پالایشگاه لاوان، در جمع خبرنگاران، افزود: تاکنون هیچ ابلاغی در مورد مکانیزم اجرایی بنزین سفر به ما ارائه نشده است؛ آگاهی ما از این موضوع در حد اطلاعاتی که شب گذشته در رسانه ها پخش شده است. وی ادامه داد: ظاهرا پیشنهادی شده که هیات ویژه نمایندگان ریاست جمهوری در حال بررسی آن است و لذا اگر این موضوع کاملا تصویب شده و به ما نیز ابلاغ شود، آن وقت باید بررسی کنیم که چگونه آن را اعمال کنیم. نعمت زاده، در پاسخ به این پرسش که کاهش میزان ترافیک یکی از اهداف اجرای سهمیه بندی بنزین بوده در حالی که شاهد ترافیک انبوه در شهرهای کشور هستیم، گفت: هدف ما اخلال در اقتصاد و آمد و شد مردم نبود، بلکه خوشبختانه سهمیه بندی در حدی انجام شد که لطمه ای به فعالیت های مردم و فعالیت های اقتصادی کشور وارد نشود، به همین دلیل براساس پیش بینی انجام شده تا میزان حدود 55 تا 60 میلیون لیتر مصرف روزانه، مصرف کاهش یافته است. وی ادامه داد: درحالی که پیش بینی می کردیم، در ماههای مرداد و شهریور، مصرف روزانه بنزین کشور به 85 میلیون لیتر برسد، اما با اعمال و اجرای قانون سهمیه بندی بنزین مصرف روزانه کشور، حداکثر به 61 میلیون در روز رسید که این یک "صرفه جویی عملی" است. مهندس نعمت زاده، افزود: در چند هفته اخیر و به دلیل اینکه در آستانه ماه مبارک رمضان قرار داریم، با وجود افزایش میزان مسافرت های تابستانی، خوشبختانه با حجم ترافیک کاملا طبیعی روبرو بودیم. مهندس نعمت زاده همچنین در خصوص واگذاری پالایشگاههای کشور به بخش خصوصی، خاطر نشان کرد: در حال حاضر با هماهنگی که با وزارت امور اقتصاد و دارایی و سازمان خصوصی سازی کشور انجام شده است، پالایشگاه اصفهان و تبریز جزو اولویت های واگذاری به بخش خصوصی است و بقیه پالایشگاهها هم به ترتیب از سال آینده وارد مرحله آماده سازی برای واگذاری به بخش خصوصی خواهد شد. به گزارش شانا، قرارداد مرحله سوم طرح افزایش ظرفیت و بهبود فرآیند پالایشگاه اصفهان، با عنوان بسته «سی» و قرارداد طرح جامع بهبود فرآیند و بهینه سازی ظرفیت پالایشگاه لاوان و همچنین قرارداد ساخت تاسیسات جانبی این پالایشگاه ،امروز (سه شنبه 6 شهریور) با حضور مدیر عامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران، مدیران پالایشگاههای اصفهان و لاوان و پیمانکاران داخلی امضا شد. مرحله سوم طرح افزایش ظرفیت و بهبود فرآیند پالایشگاه اصفهان، شامل ایجاد واحدهای آب، برق و بخار موسوم به «یوتیلیتیز» است که شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت ایران، مجری و شرکت «مپنا» پیمانکار آن است. با امضای قرارداد بسته سوم، در طرح افزایش ظرفیت و بهبود فرآیند پالایشگاه اصفهان که با سرمایه گذاری چهار هزار و 960 میلیارد ریال و 218 میلیون یورو و حدود 34 ماه اجرا می شود، واحدهای پایین دستی پالایشگاه توسط شرکت های مپنا، مپنا بین الملل و طرح های ویژه مپنا احداث خواهد شد. با ساخت این واحدهای پایین دستی، از نفت کوره و مازاد محصولات باقی مانده از عملیات پالایشی، بنزین تولید خواهد شد. همچنین، قرارداد طرح جامع بهبود فرآیند و بهینه سازی ظرفیت پالایشگاه لاوان و قرارداد ساخت تاسیسات جانبی این پالایشگاه، امروز با حضور مدیران و پیمانکاران امضا خواهد شد.

جمعه 9 شهريور 1386
رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا ‌گفت: راهور ناجا مخالف سهمیه سفر و سهمیه فوق‌العاده بنزین است چرا که این امر موجب خنثی شدن اثر مثبت سهمیه بندی بنزین می‌شود. به گزارش شانا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ناجا، سردار محمد رویانیان با اشاره به این که روزانه در کشور 85 میلیون سفر شهری و جاده ای انجام می‌شود، گفت: ترافیک در کشور پس از سهمیه‌بندی بنزین حدود 20 درصد کاهش داشته است. وی با اشاره به این که به بررسی در دسترس بودن بیش از حد بنزین در تهران از ارایه کارت سوخت به آژانس های غیر مجاز فعال خبر داد. سردار رویانیان به افزایش ترافیک در تهران طی هفته‌های گذشته اشاره کرد و گفت: یکی از علل این افزایش در دسترس بودن بیش از حد بنزین است که نیروی انتظامی در حال بررسی این موضوع است. رئیس پلیس راهور ناجا به افزایش استفاده از CNG اشاره کرد و گفت: شهروندان در مرداد ماه پارسال بیش از امسال سفر کرده‌اند و این امر نیز یکی از علل افزایش ترافیک در تهران بوده است. سردار رویانیان به تخلف برخی از رانندگان تاکسی و وانت بارها در خصوص فروش سهمیه‌بندی بنزین اشاره کرد و گفت: هر راننده تاکسی در هر روز که سهمیه خود را بفروشد به طور متوسط 10 خودرو به ترافیک تهران اضافه می‌شود. وی در ادامه به کاهش تصادفات در کشور اشاره کرد و گفت: از اثرات مثبت سهمیه‌بندی بنزین، کاهش بیش از 20 درصدی تصادفات خسارتی در تیر و مرداد ماه سال جاری بوده است؛ از سویی دیگر شمار کل تصادفات در کشور 17 درصد و کشته‌ها نیز 300 نفر کاهش یافته است. سردار رویانیان با اشاره به ورود 100 هزار تاکسی گازسوز تا پایان سال جاری به سیستم حمل و نقل عمومی گفت: از سوی دیگر بیشترین خودروهای تولیدی در کشور هم اکنون گازسوز تولید می‌شوند و سال آینده تمامی خودروهای تولیدی باید گازسوز باشند.

شنبه 10 شهريور 1386
مدیر برنامه‌ریزی و توسعه شرکت ملی صنایع پتروشیمی با اشاره به ظرفیت‌های بالقوه برای تامین خوراک واحدهای پتروشیمی، سواحل طولانی دریای عمان و خلیج فارس برای احداث واحدها، نیروی انسانی مستعد و مشتاق و دانش و توانمندی داخلی این نیرو تاکید کرد: هیچ کشوری در دنیا امکانات توسعه صنعت پتروشیمی ایران را ندارد. وی افزود: در تنظیم برنامه 20 ساله و برای دستیابی به اهداف آن پیش‌بینی استفاده از اتان و میعانات گازی قابل دسترس از فازهای پارس جنوبی برای آینده و توسعه صنعت پتروشیمی لحاظ شده است. پیوندی گفت: ایران به لحاظ پتانسیل و ظرفیت بالقوه خوراک قابل دسترس تنها کشور در خاورمیانه و حتی در جهان است که منابع عظیم نفت و گاز را با هم دارد، در حالی که عربستان به عنوان یکی از رقبای بزرگ ما در منطقه تنها منابع نفتی و قطر دیگر رقیب ما فقط ذخایر گازی در اختیار دارد. وی با بیان این که مجتمع‌های پتروشیمی همان قدر که به خوراک وابسته‌اند به آب هم وابستگی دارند، یادآور شد: از سواحل طولانی دریای عمان و خلیج فارس هم در جهت استفاده از آب دریا برای سیستم های خنک کننده و هم استفاده راحت از امکانات صادرات و واردات قطعات سنگینی که در داخل کشور ساخته نمی‌شود، باید بهره‌ برد. پیوندی تاکید کرد: آب، کلید ایجاد هر گونه توسعه و آبادانی در کشور است و مثلا برای ایجاد توسعه در شرق کشور باید با سرمایه‌گذاری معقول منابع آب را از زاگرس و البرز تامین کرد. به گفته او ایران تنها کشور منطقه ( اگر ترکیه را در خاورمیانه حساب کنیم، بعد از ترکیه) است که به لحاظ سطح دانش فنی و توانمندی داخلی توانایی انجام فعالیت‌های مهندسی تفصیلی و ساختن تجهیرات نفت، گاز و پتروشیمی در داخل کشور را دارد. پیوندی اظهار امیدواری کرد: با مجموعه امکانات و منابع مذکور و با قرار گرفتن آن‌ها در حاشیه دریای عمان و خلیج فارس که خوراک هم به صورت خدادادی در این مناطق واقع شده است، مجتمع‌های پتروشیمی ایران بی‌نظیر خواهند شد.

شنبه 10 شهريور 1386
مدیرکل پست پیشتاز گفت: منتظر دریافت 220 هزار کارت سوخت المثنی از ناجا هستیم تا هرچه سریع تر به متقاضیان تحویل شود. افشین احمدزاده در گفت و گو با خبرنگار شانا افزود: از میزان 620 هزار تقاضا برای دریافت کارت سوخت المثنی، 400 هزار کارت به مردم تحویل شده است. وی ادامه داد: به محض دریافت بقیه کارت های سوخت از ناجا به پست، تلاش می کنیم تا مردم هرچه سریع تر کارت سوخت المثنی خود را دریافت کنند. مدیرکل پست پیشتاز یادآوری کرد: 500 هزار کارت هوشمند سوخت معطله که تا روز 12 مرداد ماه امسال در باجه های معطله پست به دلیل مراجعه نکردن صاحبان آنها، باقی مانده بود، به وزارت نفت تحویل شد.

شنبه 10 شهريور 1386
مدیر برنامه‌ریزی و توسعه شرکت ملی صنایع پتروشیمی گفت: در حال حاضر بین 100 شرکت برتر جهان رتبه 60 را داریم که تا پایان سال 87 به رده 50 خواهیم رسید که این موفقیت حاصل اعتبار تناژ و ارزش تولیدات محصولات در یک مجموعه یکپارچه است. مهندس محمدحسن پیوندی به خبرنگار شانا گفت: در پنج ماهه نخست امسال نسبت به دوره مشابه سال گذشته 23 درصد افزایش تولیدات محصولات پتروشیمی داشته‌ایم. مدیر برنامه‌ریزی و توسعه شرکت ملی صنایع پتروشیمی اظهار کرد: در این مدت با احتساب پتروشیمی‌های اراک، اصفهان و خارگ که به بخش خصوصی واگذار شده اند میزان تولیدات پتروشیمی به 6/9 میلیون تن رسید که از این میزان 3/2 میلیون تن در داخل و 7/3 میلیون تن صادر شده است.

شنبه 10 شهريور 1386
نماینده ویژه وزیر نفت در مذاکرات خط لوله صلح اعلام کرد: نمایندگان ایران و پاکستان مذاکرات خود را برای آماده سازی متن قرارداد خط لوله صلح از روز گذشته آغاز کردند. دکتر حجت الله غنیمی فرد در گفت و گو با خبرنگار شانا خاطرنشان کرد: این مذاکرات از روز پنج شنبه 8 شهریور در اسلام آباد آغاز شده و تا (شنبه 10 شهریور) نیز ادامه می یابد و امیدواریم پس از آن متن نهایی قرارداد آماده شود. مدیر امور بین الملل شرکت ملی نفت تاکید کرد: در این مذاکرات، دو طرف درباره موادی از قرارداد خط لوله صلح تفاهم خواهند کرد. به گزارش خبرنگار شانا، در ششمین دور مذاکرات خط لوله صلح، سه کشور ایران، هند و پاکستان در باره مواد باقی مانده قرارداد خط لوله صلح به تفاهم رسیدند و با نهایی شدن هزینه حمل گاز بین هند و پاکستان، ادامه مذاکرات به نهایی شدن عوارض عبور بین این دو کشور موکول شد. بر این اساس، دو کشور هند و پاکستان اعلام کردند در نشست وزرای انرژی خود در اسلام آباد تا پایان ماه میلادی جولای مسائل باقی مانده درباره عوارض عبور گاز از خاک پاکستان را حل خواهند کرد. همچنین یکسان سازی متن قرارداد خط لوله صلح از نظر فنی و حقوقی دیگر مورد باقی مانده در مذاکرات این پروژه است که قرار بود با نهایی شدن مذاکرات هند و پاکستان آغاز شود. این مذاکرات به صورت دو جانبه در جلسه سه روزه ایران و پاکستان آغاز شده است و انتظار می رود با انجام این مذاکرات گام دیگری در نهایی شدن قرارداد خط لوله صلح برداشته شود.

شنبه 10 شهريور 1386
مدیر برنامه ریزی تلفیقی شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب گفت: بررسی و اتخاذ تمهیدات لازم برای ایمن‌ سازی مناطق آلوده به گاز شهر مسجد سلیمان از مصوبات سفر استانی هیئت دولت به خوزستان است که اجرای آن تاکنون 60 درصد پیشرفت داشته است. به گزارش خبرنگار شانا در مناطق نفت خیز جنوب، مهندس غلامرضا حسن بیگلو افزود: در این مصوبه تخلیه و تخریب واحدهای مسکونی و غیرمسکونی مستقر در مناطق شش‌گانه خطر‌خیز ناشی از نشت گاز، ایجاد فضای سبز در آنها و انتقال ساکنان به نقاط امن با همکاری وزارتخانه‌ ها و دستگاه های مربوط برنامه ریزی شده است. وی اظهار داشت: خوشبختانه اعتبار مربوط به این پروژه مهم تامین و هم اکنون بخشی از پروژه با خرید واحدهای مسکونی اجرا شده است. مهندس حسن بیگلو گفت: در فاز نخست حدود 400 واحد مسکونی خریداری شد و در فاز دوم 36 میلیارد ریال اعتبار در اختیار کمیته مربوطه به ریاست فرماندار مسجد سلیمان گذاشته شده و در فاز های بعدی به ترتیب اولویت تمام منازل با رضایت کامل ساکنان و با نظر کارشناسان دادگستری خریداری و به فضای سبز تبدیل خواهد شد. در همین حال مدیرعامل شرکت بهره برداری نفت و گاز مسجدسلیمان نیز از اختصاص مبلغ یک هزار و 200 میلیارد ریال از سوی وزارت نفت به منظور اجرای این پروژه خبر داد. مهندس غلامحسین بابادی گفت: از محل این اعتبار خانه های مناسب احداث و به ساکنان مناطق آلوده به نشت گاز واگذار و منازل آنها تخریب، تسطیح و به فضای سبز تبدیل می شود. مسجدسلیمان در ردیف نخستین شهرهای نفتی جهان است، نخستین چاه نفت در این منطقه حدود یکصد سال پیش در عمق 360 متری زمین به نفت رسید.

شنبه 10 شهريور 1386
ارزش کل فروش داخلی و صادرات محصولات پتروشیمی از ابتدا تا پایان مرداد ماه با 30 درصد رشد نسبت به مدت مشابه سال گذشته به 3 میلیارد و 238 میلیون دلار رسید. به گزارش شانا، ارزش کل فروش داخلی و صادرات محصولات پتروشیمی نسبت به مدت مشابه سال گذشته از رشد 30 درصدی برخوردار بوده است. در مدت یاد شده از نظر وزنی نیز میزان صادرات محصولات پتروشیمی 3 میلیون و 726 هزار تن و فروش داخلی دو میلیون و 384 هزار تن بوده است. میزان کل فروش داخلی و صادرات محصولات پتروشیمی نیز نسبت به مدت مشابه سال گذشته 23 درصد افزایش داشته است.

شنبه 10 شهريور 1386
مدیر برنامه‌ریزی و توسعه شرکت ملی صنایع پتروشیمی اظهار داشت: برای تحقق اهداف برنامه 20 ساله کشور که در آن صنعت پتروشیمی مقام نخست در منطقه را می تواند داشته باشد، بعد از مطالعات فراوان به این نتیجه رسیدیم که با احتساب پروژه‌های موجود در منطقه و در دست اجرا به 60 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری در طول چهار برنامه توسعه نیاز داریم. وی تصریح کرد: اما بعد از بررسی‌های دقیق‌تر این برنامه کمی تعدیل شد در رقم مورد نیاز به 50 میلیارد دلار رسید بر این اساس برنامه‌های چهارم و پنجم توسعه در سطح 25 میلیارد دلار تنظیم شد و به اطلاع مسئولان برنامه ریزی کشور رسید. پیوندی ادامه داد: اما در برنامه‌های ششم و هفتم توسعه به جهت برخی تغییرات ایجاد شده شاهد تفاوت‌هایی در زمینه نحوه تامین خوراک خواهیم بود. وی توضیح داد: اولین دلیل وضعیتی بود که برای ایجاد تنظیم و تعادل بازار سوخت در کشور به وجود آمد و در آینده خواهیم دید که بخشی از میعانات گازی به ایجاد پالایشگاه‌‌ها اختصاص خواهند یافت، بنابر این برنامه‌ای که برای تلفیق میعانات گازی و گاز به سبک مشابه برنامه سوم برای خوراک مایع محصولات داشته‌ایم، تغییر می‌کند. پیوندی با اشاره به مصوبه هیئت مدیره شرکت ملی نفت ایران مبنی بر عدم صادرات گاز غنی گفت: این مصوبه باعث می شود ترکیبات دو کربنه و سنگین تر از آن برای خوراک مجتمع‌های پتروشیمی استخراج شود. مدیر برنامه‌ریزی و توسعه شرکت ملی صنایع پتروشیمی راهکار دیگر تامین خوراک مجتمع‌ها اجرای طرح‌های ان.جی.ال دانست و اضافه کرد: در خوزستان با اجرای ان.جی.ال 1200، 1300و 1500 خوراک پتروشیمی بندر امام به 120 هزار بشکه ان.جی.ال (گاز طبیعی مایع) افزایش یافته و از سوختن این گاز ها در مشعل جلوگیری شده است.

يکشنبه 11 شهريور 1386
نمایندگان ویژه رییس‌جمهوری در اجرای تبصره 13 قانون بودجه سال 86 کل کشور 1500 میلیارد ریال برای تولید مخزن و کیت اختصاص سوخت خودروها دارند به گزارش خبرنگار شانا، بر اساس تصمیم نمایندگان ویژه رئیس جمهوری در اجرای تبصره 13 قانون بودجه سال 86 کل کشور و ساماندهی و توسعه حمل و نقل عمومی، خارج کردن خودروهای فرسوده، مدیریت مصرف سوخت، گازسوز کردن خودروها و کاهش تقاضای مصرف ، به منظور تولید مخزن، کیت و مواد اولیه مخزن، تا سقف 150 میلیون یورو به صورت ارزی و یکهزار و 500 میلیارد ریال به صورت ریالی، با رعایت شرایط زیر پرداخت می‌شود. کارگروهی به ریاست نماینده ستاد تبصره 13 قانون بودجه سال 1386 کل کشور و با عضویت نمایندگان بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران (هیأت امنای ارزی) بانک های عامل و نماینده وزارت صنایع و معادن نسبت به اجرایی کردن این تصمیم اقدام کنند. شرایط دریافت وام ارزی شامل نرخ سود بانکی 3 درصد، شروع اقساط وام از 4 سال پس از زمان گشایش کامل اعتبار و دوره بازپرداخت 12 ساله است، همچنین دریافت اقساط وام به نرخ معادل ریالی ارز در زمان گشایش اعتبارات و وثیقه بانکی تنها به منظور تامین ماشین آلات طرح است. همچنین شرایط وام ریالی بانکی شامل اعطای 50 درصد از سود تسهیلات توسط دولت و 50 درصد باقیمانده توسط سرمایه‌گذار، شروع اقساط وام 4 سال پس از زمان گشایش کامل اعتبار، دوره بازپرداخت 12 ساله و وثیقه بانکی فقط تجهیزات ساخت داخل و کارخانه است. زمان قابل قبول راه‌اندازی طرح به روش لوله و ورق 18 ماه، ‌به روش بیلت، بیست و چهار ماه و به روش کامپوزیت 20 ماه است. در صورتی که طرح در زمان قابل قبول به بهره‌برداری برسد، در روش لوله و ورق و کامپوزیت مبلغ 50 میلیارد ریال و در روش بیلت مبلغ 100 میلیارد ریال به صورت کمک بلاعوض برای سرمایه در گردش تولید، از طرف دولت پرداخت می‌شود. همچنین در صورتی که زمان راه‌اندازی کامل طرح به روش لوله، ورق و کامپوزیت بیش از 24 ماه و به روش بیلت بیش از 30 ماه به طول بیانجامد، 100 درصد سود وام ریالی به عهده سرمایه‌گذار است.

يکشنبه 11 شهريور 1386
نخستين برداشت زودهنگام از ميدان يادآوران در آبان 1387

يکشنبه 11 شهريور 1386
سرپرست وزارت نفت از موافقت کارگروه ویژه نمایندگان رئیس جمهوری با اختصاص 100 لیتر سهمیه بنزین ویژه سفر و تسهیل تردد خانواده ها در ایام بازگشایی مدارس به تمامی خودروها در مهرماه خبرداد. به گزارش شانا به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت نفت، مهندس غلامحسین نوذری با اشاره به همکاری خوب مردم در اجرای طرح سهمیه بندی بنزین گفت: برخی هموطنان برای انجام مسافرت های تابستانی بخشی از سهمیه خود را پیشاپیش مصرف کرده‌اند و اکنون با توجه به افزایش ترددها در آغاز سال تحصیلی برای تامین بنزین خود نگرانی داشتند. سرپرست وزارت نفت با تاکید بر توجه خاص دولت به رفع و به حداقل رساندن مشکلات سهمیه بندی بنزین برای مردم خاطرنشان کرد: با توجه به افزایش سفرها در روزهای پایان تابستان و با در نظر گرفتن بازگشایی مدارس در مهرماه که افزایش رفت و آمد خانواده‌ها را در پی خواهد داشت، با توجه به اهمیت مسائل آموزشی و فرهنگی، کارگروه نمایندگان ویژه رئیس‌جمهوری به این موضوع توجه ویژه‌ای نشان داد. وی همچنین تصریح کرد: نگاه دولت به صنعت گردشگری، حمایتی است و اختصاص سهمیه ویژه موجب تامین بنزین سفر هموطنان و رونق صنعت گردشگری نیز خواهد شد. مهندس نوذری با بیان این که امسال برای نخستین بار اجرای طرح سهمیه بندی بنزین در مهر ماه و آغاز سال تحصیلی تجربه می شود، یادآور شد: کارگروه ویژه نمایندگان رئیس جمهوری به منظور کمک به حل مشکلات مردم و اجرای هر چه بهتر طرح سهمیه بندی موافقت کرد که 100 لیتر سهمیه ویژه سفر با آغاز سال تحصیلی از طریق کارت هوشمند سوخت به صورت یکسان و یکجا در مهرماه به همه خودروهای شخصی اختصاص یابد. سرپرست وزارت نفت در مورد طرح اختصاص 10 تا 100 لیتر سهمیه بنزین ویژه سفر که پیش از این اعلام شده بود نیز اظهار کرد: به نظر می رسید اجرای آن طرح با اعمال تغییراتی در نرم افزارها امکان پذیر باشد، اما برای جلوگیری از تأخیر در اعلام سهمیه و پیشگیری از مشکلات احتمالی مردم در مراحل ثبت نام اینترنتی و نیز پیچیدگی نحوه اثبات انجام سفر که ممکن بود دشواری‌هایی برای مردم به وجود آورد، تصمیم بر این شد که سهمیه ویژه به همه خودروهای شخصی به طور یکسان تخصیص یابد.

يکشنبه 11 شهريور 1386
با افزايش سالانه يك درصد ضريب برداشت، امكان برداشت حدود 550 ميليون بشكه نفت از حوزه فلات قاره در سال ايجاد مي‌شود. به گزارش خبرنگار انرژي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، قدرت‌اله معتمد لاريجاني ـ مدير امور فني شركت نفت فلات قاره ـ با بيان اين كه كل دكل‌هاي حفاري دريايي در دنيا حدود 800 دستگاه است، اظهار كرد: تعداد دكل‌هاي پايه‌دار در جهان حدود 400 دستگاه است كه با بالارفتن قيمت نفت به شدت فعاليت‌هاي حفاري افزايش يافته و قيمت دكل طي دو سال گذشته سه برابر شده است. وي افزود: به همين دليل بازار دكل بسيار متفاوت شده است، زيرا بسياري از آن‌ها قرارداد‌هاي درازمدت دارند و از سوي ديگر مالك بسياري از آن‌ها آمريكايي‌ها هستند و آن‌ها را در اختيار ما قرار نمي‌دهند. همچنين برخي دكل‌ها در طوفان كاترينا در خليج مكزيك آسيب ديده‌اند كه موجب بر هم خوردن توازن در بازار دكل شده است. فعاليت همزمان چند دكل در ميادين حوزه فلات قاره مدير امور فني شركت نفت فلات قاره با اشاره به اين كه در حال حاضر دو دكل حفاري خشكي در لاوان و خارگ مشغول به فعاليت هستند، خاطرنشان كرد: سه دكل خشكي ديگر نيز در حال تحويل است. دكل مورب در ميدان ابوذر، دكل اورينتال يك (فورچونا سابق) در منطقه سيري ودكل FD-5 در ميدان هنديجان در آب‌هاي كم عمق كار مي‌كنند. دكل البرز كه دكل ملكي فلات قاره است، در ميدان مشترك سلمان فعاليت مي‌كند و دكل آبان 6 در حال حركت از ميدان سروش به سمت ميدان فروزان است. قرارداد ساخت و اجاره دو دكل با تاسيسات دريايي و صدرا وي در ادامه گفت: قرارداد ساخت و اجاره دو دكل با شركت‌هاي "تاسيسات دريايي ـ هورتاش" و "صدرا ـ نفتكاو" داده شده كه پيشرفت چنداني نداشته‌اند كه يكي از آن‌ها مشكل در يارد‌هاي دكل‌سازي بوده است. ولي طبق مصوبه شركت ملي نفت قرارداد پنج ساله با آن‌ها امضا شده است كه قرار شد در دو مرحله دو پيش پرداخت پنج درصدي به آن‌ها داده شود كه احتمالا اين دكل‌ها در چين ساخته مي‌شوند. لاريجاني در ادامه تشريح كرد: دو دكل پايه‌دار دريايي ديگر هم با مصوبه شركت نفت و بودجه فلات قاره قرار است خريداري شود كه تاكنون سفارش خريد صادر شده در مناقصه‌اي كه در گذشته برگزار شد، يك دكل (فورچونا) وارد شده و سه دكل ديگر به تدريج به ما تحويل داده مي‌شود كه دو دكل تا پايان دسامبر و ديگري به زودي تحويل داده خواهد شد. افزايش سالانه يك درصدي ذخاير نفت‌خام در شركت نفت فلات قاره وي درباره وظيفه افزايش سالانه يك درصدي ذخاير توضيح داد: بايد با بكارگيري روش‌هاي جديد، ذخاير را افزايش دهيم؛ يعني فلات قاره كه 55 ميليارد بشكه نفت درجا دارد و امروز حدود 22 درصد ضريب بازيافت دارد، اگر سالانه يك درصد افزايش ذخاير دهد، سالي 550 ميليون بشكه نفت قابل برداشت بيش‌تر خواهد داشت. لازم به ذكر است كه افزايش ضريب برداشت در چند سال گذشته بيش از توليد بوده است. به گفته او براي بالا بردن ذخيره و ضريب برداشت تكنولوژي تزريق آب، گاز و پمپ را به كار مي‌گيريم و همچنين تكنولوژي‌هاي جديد مانند تزريق پليمر هم هست كه هنوز به كار نگرفته‌ايم. از سوي ديگر روش‌هاي IOR و EOR نيز براي افزايش ذخاير و بالا بردن ميزان ذخاير و در حال مطالعه است.

يکشنبه 11 شهريور 1386
انتظار می رود تولید اوپک، به جز عراق و آنگولا، درفاصله 10مرداد تا 9 شهریور (ماه اوت) تغییری نیافته باشد، زیرا اعضای این سازمان با وجود افزایش قیمت نفت در بازارهای جهانی به محدودیت تولید ادامه دادند. به گزارش شانا به نقل از خبرگزاری رویترز از لندن، یک کارشناس موسسه پترولجستیک، که بارگیری نفتکش ها را دنبال می کند، اعلام کرد که10کشور مشمول سهمیه بندی تولید اوپک، در ماه اوت روزانه 27 میلیون و 30 هزار بشکه نفت تولید کرده اند که در مقایسه با ماه جولای (27 میلیون و 20 هزار بشکه در روز) تغییر اندکی نشان می دهد این برآورد نشان می دهد که اوپک حتی پس از افزایش بهای نفت، که در روز10مرداد (1اوت) به 79 دلار هر بشکه رسید، محدودیت های تولید را رعایت کرده است. کنراد گربر، کارشناس پترولجستیک گفت: اعضای اوپک به محدودیت های تولید بسیار پایبندند و نفت بیشتر چندانی وارد بازار نمی شود. اوپک قرار است 20 شهریور (11 سپتامبر) در باره سیاست تولید این سازمان تصمیم گیری کند و برخی مقام های رسمی گفته اند که انتظار می رود محدودیت های تولید که سال گذشته در باره آن توافق به عمل آمد، به قوت خود باقی بماند. پترولجستیک اعلام کرد که کل تولید 12 کشور عضو اوپک در این ماه به دلیل کاهش صادرات عراق، با 200 هزار بشکه کاهش، به30میلیون و 700 هزار بشکه در روز رسیده است. بنا به این گزارش تولید نفت عراق در ماه اوت به 1 میلیون 990 هزار بشکه در روز رسید که در مقایسه با ماه جولای که 2 میلیون و 80 هزار بشکه در روز بود، کمتر است. صادرات نفت عراق در ماه جولای به بالاترین میزان در سال جاری رسید زیرا این کشور توانست مقداری نفت از میدان های شمالی صادر کند. گربر می گوید که تولید آنگولا با تولید از میدان های جدید این کشور در بخش فراساحلی پیوسته در حال افزایش است و انتظار می رود در ماه اوت با مقداری افزایش به 1 میلیون و 700 هزار بشکه در روز رسیده باشد. عربستان، بزرگ ترین تولید کننده اوپک، در این ماه روزانه 8 میلیون و 700 هزار بشکه نفت تولید کرد که در مقایسه با تولید 8 میلیون و 640 هزار بشکه در روز در ماه جولای اندکی افزایش نشان می دهد. اوپک که بیش از یک سوم نفت جهان را عرضه می کند، سال گذشته در دو مرحله تصمیم گرفت از میزان تولید خود به میزان 1 میلیون و 700 هزار بشکه در روز یا 6 در صد کل تولید بکاهد. این سازمان تا کنون درخواست کشورهای مصرف کننده را، که آژانس بین المللی انرژی نمایندگی آنان را برعهده دارد، برای افزایش تولید به منظور کاهش قیمت ها رد کرده و می گوید که بازار نفت با کمبود عرضه رو به رو نیست. بهای نفت خام روز10مرداد(1 اوت) در بازار نیویورک به رقم بی سابقه 78 دلار و 77 سنت هر بشکه رسید. اما پس از آن بهای نفت به کمتر از 74 دلار هر بشکه کاهش یافت که بخشی از آن ناشی از نگرانی ازپی آمدهای اقتصادی گسترده تر بدتر شدن وضعیت بازار اعتباری و کاهش رشد اقتصادی آمریکا بود.

دوشنبه 12 شهريور 1386
با تلاش کارکنان سختکوش شرکت ملی حفاری ایران، یک دکل سنگین حفاری در خشکی بازسازی کامل و همزمان با گرامیداشت هفته دولت، آخرین تست های ایمنی با موفقیت روی آن انجام و آماده عملیات شد. مدیر بازسازی و ارتقای کیفی دستگاه های حفاری این شرکت در گفت و گو با شانا در مناطق نفت خیز جنوب گفت: بازسازی کلی دکل 50 فتح پس از 20 سال صورت گرفت و در آن همه تجهیرات و ماشین ها از جمله دراورکس، موتورها، الکتروپمپ ها تعمیر اساسی و روز آمد شد. مهندس عبدالعلی مطهری افزود: این دکل تا یک میلیون پوند (453تن) تحمل بار را دارد و با توان 2 هزار اسب بخار می تواند تا عمق 6 هزار متری زمین حفاری کند. وی اظهار داشت: با بازسازی کامل و انجام آزمایش های میدانی و ایمنی، این دکل با برخورداری از استانداردهای لازم تا چند روز آینده در یکی از میدان های نفتی در مناطق نفت خیز جنوب، عملیاتی می شود. مهندس مطهری یادآوری کرد: بر اساس برآوردها، بازسازی این دکل در خارج از کشور دست کم 35 میلیون دلار هزینه در برداشت که با تمهیدات به کار گرفته شده و استفاده از توانمندی های فنی کشور و قطعات و تجهیزات ساخت داخل با 25 درصد این مبلغ این کار با موفقیت 100 درصد تحقق یافت. شرکت ملی حفاری ایران در سال های اخیر برنامه ریزی مدونی برای ساخت قطعات و تجهیزات صنعت حفاری در داخل داشته و با بومی کردن این صنعت در کشور از ساخت قطعه و تجهیزات فراتر رفته و تا کنون دو دکل حفاری ساخته است. قرار است سومین دکل سنگین حفاری خشکی ساخت ایران نیز تا پایان سال رونمایی شود.

دوشنبه 12 شهريور 1386
شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب و شرکت های تابع در نمایشگاه دستاوردهای «دولت مهر» که هفته دولت در اهواز برگزار شد، فعالانه شرکت کردند. به گزارش شانا در مناطق نفت خیز جنوب، این نمایشگاه از چهارم تا هشتم شهریور در محل نمایشگاه بین المللی اهواز دایر شد و در آن تمام دستگاه های اجرایی استان خوزستان عملکردها و فعالیت های خود را ارائه کردند. شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب در این نمایشگاه که در فضای مسقف و روباز به مساحت 3 هزار متر مربع برگزار شد، توانمندی های خود را در قالب لوح فشرده، پوستر و بروشور به نمایش گذشت. با توجه به خدمات ارزنده این شرکت در اجرای طرح های عام المنفعه وزارت نفت به این بخش توجه بیشتری شد و کتابچه ای از این طرح ها منتشر و میان بازدید کنندگان از غرفه شرکت توزیع شد. همچنین به همت واحد مهندسی نفت، برای آشنایی بازدید کنندگان با فعالیت صنعت نفت، آزمایشگاه شیمی نفت در غرفه شرکت ملی مناطق نفت خیز مستقر و توضیح های لازم به علاقه مندان داده شد. نمایش انواع نفت استحصال شده در مناطق نفت خیز جنوب، توجه بسیاری را جلب کرد و کارشناسان و متخصصان شرکت با گزارش های خود بازدیدکنندگان را با مراحل اکتشاف، حفاری، استخراج و فرآورش نفت خام آشنا کردند. شرکت های تابع شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب نیز عملکرد خود را در قالب پوستر و بروشور ارائه دادند و شرکت پیراحفاری، دستگاه منحصر به فرد بازرسی لوله مغزی را به نمایش گذاشت. نصب بیلبورد و پلاکارد در نقاط مختلف شهر با مضمون گرامیداشت هفته دولت، نفت، توسعه و خدمت رسانی و اعلام آمار و ارقام فعالیت شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب، از دیگر اقدام های اطلاع رسانی در این ایام بود.

دوشنبه 12 شهريور 1386
گازپروم، تولید کننده و صادر کننده عمده گاز روسیه تلاش دیگری را برای افزایش قیمت های فروش گاز به کشورهای بالتیک و کشورهای مستقل مشترک المنافع آغاز کرده است. به گزارش شانا به نقل از خبرگزاری ریانووستی، این سومین سال پیاپی است که گازپروم می کوشد بهای گاز را از همسایگانش بر مبنای قیمت های بازار آزاد دریافت کند و از قضا هر بار گفت و گوها با مشکل رو به رو شده است. تمایل روسیه برای در پیش گرفتن مشی عملگرایانه در مبادلات خود با جمهوری های شوروی پیشین، طرف های این کشور را عصبانی کرده است. اما با توجه به وضعیت قیمت های انرژی در بازار جهانی، روسیه دیگر نمی تواند گاز خود را، حتی به همسایگانش، ارزان بفروشد. طی چند روز آینده روسیه قرار است گفت و گو بر سر قیمت های گاز را با لتونی و استونی و در مهر ماه (اکتبر) با بلاروس و اوکراین آغاز کند. توزیع کنندگان گاز در لیتوانی پیش از این پیشنهادهایی برای خرید گاز گازپروم به قیمت 280 دلار به ازای هر هزار متر مکعب دریافت کرده اند(بهای کنونی گاز 190 دلار است). همان قیمت قرار است برای سایر کشورهای حوزه بالتیک اعمال شود. بلاروس نیز به احتمال زیاد در سال 2008 به جای 100 دلار کنونی، 125 الی150 دلار برای گاز روسیه پرداخت خواهد کرد. در همین حال قیمت گاز برای اوکراین ممکن است از 130 دلار در حال حاضر به 180 دلار در سال آینده افزایش یابد. نزدیک ترین دوستان روسیه، جمهوری های اتحاد شوروی پیشین، در حال حاضر حدود 40 تا 70 درصد میانگین بهای اروپا را برای گاز روسیه می پردازند. بهای گاز برای مصرف کنندگان اروپایی بر اساس آن چه که «فرمول اروپایی» نامیده می شود تعیین می شود که به طور کلی با قیمت های نفت در بازار جهانی مرتبط است و بر اساس بهای آن در بورس روتردام تعیین می شود.

دوشنبه 12 شهريور 1386
شرکت ملی نفت فلات قاره چین (سی.ان.او.او.سی) اعلام کرد سود خالص آن در نیمه اول امسال در مقایسه با مدت مشابه در سال گذشته 4/63 درصد افزایش داشته است. به گزارش شانا به نقل از خبرگزاری شینهوا، «سی.ان.او.او.سی» موفق شد در شش ماه اول امسال یک میلیارد و یکصد میلیون یوان (145 میلیون و 200 هزار دلار) سود خالص به دست آورد. «سی.ان.او.او.سی» دو هفته قبل دو قرارداد مشارکت در تولید در منطقه ای به مساحت کلی 7300 کیلومتر مربع در جنوب دریای چین با شرکت «نیوفیلد» آمریکا امضا کرد. این شرکت همچنین چندی قبل یک قرارداد همکاری راهبردی در زمینه عرضه گاز طبیعی، ایجاد ذخایر و احداث خطوط لوله گاز با شرکت چینی «سینوپک» امضا کرد. چین دومین مصرف کننده بزرگ نفت در جهان پس از آمریکا است و «سی.ان.او.او.سی» سومین شرکت بزرگ نفتی این کشور به شمار می‌رود.

سه شنبه 13 شهريور 1386
به گزارش خبرگزاري فارس به نقل از روابط عمومي وزارت نفت، غلامحسين نوذري با اشاره به همكاري خوب مردم در اجراي طرح سهميه بندي بنزين گفت: برخي هموطنان براي انجام مسافرت هاي تابستاني بخشي از سهميه خود را پيشاپيش مصرف كرده‌اند و اكنون با توجه به افزايش ترددها در آغاز سال تحصيلي براي تامين بنزين خود نگراني داشتند. سرپرست وزارت نفت با تاكيد بر توجه خاص دولت به رفع و به حداقل رساندن مشكلات سهميه بندي بنزين براي مردم خاطرنشان كرد: با توجه به افزايش سفرها در روزهاي پايان تابستان و با در نظر گرفتن بازگشايي مدارس در مهرماه كه افزايش رفت و آمد خانواده‌ها را در پي خواهد داشت، با توجه به اهميت مسائل آموزشي و فرهنگي، كارگروه نمايندگان ويژه رئيس‌جمهوري به اين موضوع توجه ويژه‌اي نشان داد. وي همچنين تصريح كرد: نگاه دولت به صنعت گردشگري، حمايتي است و اختصاص سهميه ويژه موجب تامين بنزين سفر هموطنان و رونق صنعت گردشگري نيز خواهد شد. نوذري با بيان اين كه امسال براي نخستين بار اجراي طرح سهميه بندي بنزين در مهر ماه و آغاز سال تحصيلي تجربه مي شود، يادآور شد: كارگروه ويژه نمايندگان رئيس جمهوري به منظور كمك به حل مشكلات مردم و اجراي هر چه بهتر طرح سهميه بندي موافقت كرد كه 100 ليتر سهميه ويژه سفر با آغاز سال تحصيلي از طريق كارت هوشمند سوخت به صورت يكسان و يكجا در مهرماه به همه خودروهاي شخصي اختصاص يابد. سرپرست وزارت نفت در مورد طرح اختصاص 10 تا 100 ليتر سهميه بنزين ويژه سفر كه پيش از اين اعلام شده بود نيز اظهار كرد: به نظر مي رسيد اجراي آن طرح با اعمال تغييراتي در نرم افزارها امكان پذير باشد، اما براي جلوگيري از تأخير در اعلام سهميه و پيشگيري از مشكلات احتمالي مردم در مراحل ثبت نام اينترنتي و نيز پيچيدگي نحوه اثبات انجام سفر كه ممكن بود دشواري‌هايي براي مردم به وجود آورد، تصميم بر اين شد كه سهميه ويژه به همه خودروهاي شخصي به طور يكسان تخصيص يابد.

سه شنبه 13 شهريور 1386
تصميم‌گيري درباره سطح توليد اوپك به گزارش كارشناسان و كميته نظارتي بستگي دارد

سه شنبه 13 شهريور 1386
به گزارش خبرنگار اقتصادي خبرگزاري فارس، طي 10 روز نخست شهريور ماه بيش از 632 ميليون و 700 هزار ليتر بنزين در كشور به مصرف رسيد كه حاكي از ميانگين مصرف روزانه 2/63 ميليون ليتر است. اين در حالي است كه مصرف بنزين كشور در مدت مشابه ماه قبل 1/612 ميليون ليتر بود كه حاكي از رشد 36/3 درصدي مصرف در شهريور ماه مي‌باشد. بر اساس اين گزارش، در اين مدت بيش از 5/736 ميليون ليتر گازوئيل در كشور مصرف شد كه حاكي از متوسط مصرف 6/73 ميليون ليتري اين فرآورده در كشور است. بنابراين گزارش، متوسط مصرف بنزين كشور در فروردين ماه 17/76 ميليون ليتر، ارديبهشت 19/79 ميليون، خرداد 04/76 ميليون، تير 70/61 ميليون ليتر و مرداد ماه 50/61 ميليون ليتر بوده است. افزايش مسافرتهاي تابستاني با توجه به نزديكي ماه مبارك رمضان ، تعطيلات نيمه شعبان و اتمام تعطيلات تابستاني مهم ترين عوامل افزايش مصرف بنزين كشور در اين ماه محسوب مي‌شود.

سه شنبه 13 شهريور 1386
به گزارش خبرنگار اجتماعي فارس، فتح‌الله امي در جلسه كميته كاهش آلودگي هواي تهران افزود: طي يك سال سهميه‌بندي بنزين 25 تا 35 درصد كاهش انتشار آلاينده‌هاي هوا در تهران و ايران، 800 ميليارد تومان صرفه جويي در خسارت زيست محيطي و 3350 ميليارد تومان صرفه‌جويي در پرداخت يارانه انرژي كشور خواهيم داشت. وي در ادامه گفت: پيش‌بيني مي‌شود طي يك سال اجراي طرح سهميه‌بندي بنزين، 3 ميليون تن آلاينده در كشور و 600 هزار تن آلاينده هوا در تهران كاهش يابد. مدير طرح كاهش آلودگي هواي تهران درباره اثرات زيست محيطي طي يك ماه پس از سهميه‌بندي بنزين اظهار داشت: طي يك ماه در تهران، 620 ميليون ليتر كاهش مصرف بنزين، 2790 ميليارد ريال صرفه‌جويي، 258000 تن كاهش انتشار آلاينده‌هاي هوا و 660 ميليارد تومان خسارات زيست محيطي اجتناب شده داشته‌ايم. امي گفت: در ازاي مصرف هر ليتر بنزين 430 گرم آلاينده هوا و در ازاي مصرف هر ليتر گازوئيل 86 گرم آلاينده هوا توليد مي‌شود و هر خودرو به طور متوسط 5 كيلوگرم آلاينده هوا توليد مي‌كند. وي تصريح كرد: اتوبوس‌هاي بين‌شهري سالانه معادل قيمت هر اتوبوس يعني حدود 90 ميليون تومان يارانه سوخت دريافت مي‌كنند. بزرگيان: سهميه‌بندي در ترافيك تأثير نداشته است قوام‌الدين بزرگيان، مدير كل محيط زيست استان تهران در اين جلسه اظهار نظرهاي كارشناسي نمايندگان سازمان‌ها و وزارتخانه‌هاي مرتبط با آلودگي هواي تهران را جمع‌بندي كرد و گفت: سهميه‌بندي بنزين در كل كشور تأثير گذاشته است اما در ترافيك نتوانسته است تأثير بگذارد چون بسياري از خودروها گازسوز يا دوگانه‌سوز هستند. وي ادامه داد: سهميه‌بندي بنزين مي‌تواند با رعايت ساير روش‌هايي چون توسعه سيستم حمل‌ونقل عمومي كشور در كاهش آلودگي هوا تأثير بگذارد. مدير كل محيط زيست استان تهران اظهار داشت: سهميه‌بندي بنزين علاوه بر وضعيت جوي در كاهش آلودگي هواي تهران تأثيرگذار بوده است.

سه شنبه 13 شهريور 1386
هيچ‌گونه دخالتي در قرارداد كرسنت نداشتيم

سه شنبه 13 شهريور 1386
طي حكمي از سوي غلامحسين نوذري - سرپرست وزارت نفت و مديرعامل شركت ملي نفت - مسووليت منطقه پارس شمالي نيز به سيد عبدالجليل رضوي - مدير عامل سازمان منطقه ويژه اقتصادي انرژي پارس - محول شد. به گزارش گروه دريافت خبر ايسنا، در اين حكم آمده است: جناب آقاي دكتر سيد عبدالجليل رضوي مديرعامل محترم سازمان منطقه ويژه اقتصادي انرژي پارس سلام عليكم؛ با توجه به مسئوليت‌ها و تكاليف قانوني آن سازمان و با عنايت به اهداف و وظائف تعيين شده در اجراي زيرساخت‌هاي توسعه منطقه و سوابق و تجارب ارزنده جنابعالي و همكاران آن سازمان در توسعه پارس جنوبي، به موجب اين حكم مسئوليت منطقه پارس شمالي نيز به جنابعالي محول مي‌شود تا بر اساس سياست‌هاي تعيين شده اقدامات لازم را به شرح ذيل به انجام رسانيد. 1- تعيين محدوده قانوني منطقه پارس شمالي و طي كردن مراحل قانوني تصويب آن در هيأت مديره شركت ملي نفت ايران و هيأت محترم دولت. 2- انتخاب مشاور طرح جامع با بهره‌گيري از مشاورين مجرب داخلي و خارجي و تدوين طرح جامع منطقه پارس شمالي. 3- تعيين يك واحد مديريتي بنام پارس شمالي جهت انجام وظائف محوله و ارائه پيشنهاد ساختار مديريت پارس شمالي جهت طي مراحل تصويب. 4- اخذ نيازها و ديدگاه‌هاي تخصصي شركت‌هاي عملياتي بعنوان شركت‌هاي مجري طرح‌هاي توسعه پارس شمالي. 5- ارائه پيشنهاد بودجه، متناسب با طرح‌هاي سال 1386 پارس شمالي. 6- تملك اراضي محدوده پارس شمالي با همكاري دستگاه‌هاي ملي و استاني و نيز اجراي حصاركشي و تعيين محدوده قانوني منطقه پارس شمالي. كليه شركت‌ها و واحدهاي زيرمجموعه وزارت نفت موظف به همكاري در تمام مراحل انجام كار مي‌باشند و لازم است گزارش پيشرفت اقدامات و مأموريت‌ها بصورت منظم به اين جانب گزارش شود. گفتني است، منطقه ويژه اقتصادي انرژي پارس در سال 1377 با هدف برداشت سهم گاز ايران از حوزه گازي مشترك ميان ايران و قطر به وسعت 10 هزار هكتار تاسيس شد. در اين راستا از آنجا كه براي تعيين نقطه پارس شمالي اختلاف نظر شديدي ميان شهرستان‌هاي بوشهر، مسوولان استان و صنعت نفت به‌وجود آمده بود، با تدبير مديرعامل منطقه ويژه و تعامل با مسوولان محلي و استاني اين اختلاف رفع شد و مردم براي توسعه پارس شمالي همراهي لازم را پيدا كردند. ساخت زيرساخت‌هاي كلان منطقه مانند آب، برق، تلفن، راه، فرودگاه و بندر؛ انجام وظايف مديريتي شهري و نظارت بر امور شهري، تدوين مقررات و ضوابط شهري، ايجاد امنيت عمومي در منطقه و انجام امور فرهنگي، ورزشي و مذهبي ازجمله كارهاي انجام شده در منطقه پارس جنوبي بوده است .

سه شنبه 13 شهريور 1386
به گزارش خبرگزاري فارس به نقل از روابط عمومي شركت نفت مناطق مركزي ايران، عليرضا ضيغمي با اعلام اين مطلب اظهار داشت: در فاز اول درحال حاضر پنج حلقه چاه ، تاسيسات مركزي تنگ بيجار TCF و خطوط لوله جرياني از چاهها به تاسيسات تست شده و آماده راه اندازي مي باشد و تاسيسات جمع آوري ايلام (ISF) در مرحله نهائي تست مي باشد. وي افزود: سيستم برق شامل باتري هاي مواقع اضطراري(UPS) ، تابلو ولتاژ متوسط (MV ) تابلو ولتاژكم (LV ) و دو ايستگاه برق راه اندازي شده است. دو خط لوله انتقال گاز به طول 21 كيلومتر و مايعات گازي به طول 20 كيلومتر از مركز جمع آوري تا پالايشگاه ايلام ، كار انتقال گاز و مايعات گازي را به عهده دارد كه در مراحل نهائي تست و راه اندازي است. به گفته وي، خطوط انتقال نيرو و شبكه برق رساني به كليه تاسسيسات احداث و در حال بهره برداري و خطوط مخابرات نيز به كليه مراكز و تاسيسات وصل و مورد استفاده قرار گرفته است. ضيغمي در رابطه با تعداد چاههاي فاز اول و دوم اين ميدان خاطر نشان ساخت: در توسعه فاز اول اين ميدان از شش حلقه چاه توليد صورت مي گيرد كه سه حلقه چاه جديد حفاري و سه چاه موجود تعمير شده اند و در فاز دوم نيز حفاري سه حلقه چاه در دستور كار گرفته است كه حفاري چاه اول با 2600 متر به پايان رسيده و چاه ديگر نيز در عمق 2400 متري در مراحل پايان حفاري است. نصب تجهيزات سرچاهي و احداث خطوط لوله جرياني و ساخت يك واحد لخته گير در هر يك از واحدهاي تنگ بيجار و ايلام در دستور توسعه فاز دوم قرار دارد. بنابراين گزارش، وي درباره هزينه هاي صورت گرفته گفت : تاكنون جهت پاكسازي محوطه از مين هاي جنگي ، طراحي ، خريد كالا ، اجرا و حفاري چاههاي اين ميدان و ايجاد تاسيسات ، خطوط لوله ، خطوط انتقال نيرو و خطوط مخابرات مبلغ يك هزار و 650 ميليارد ريال هزينه شده است. ضيغمي با تشريح كارآفريني اين طرح و استفاده از كالاهاي ساخت داخل گفت : در مراحل مختلف توسعه اين طرح ، با استفاده از نيروهاي داخلي و بومي ، سهم عمده اي در اشتغالزائي اين منطقه ايفا شده است . همچنين با توجه به تاكيدات دولت خدمتگزار در جهت اسكان نيروهاي عملياتي ، منازل مسكوني 122 واحدي در شهر ايلام در اختيار كاركنان اين منطقه قرار خواهد گرفت. همچنين قريب 40 درصد كالاهاي مورد نياز ، ساخت داخل مي باشد و بقيه كالاها بخاطر درجه بسيار بالاي ترشي گاز و نبود تجهيزات آن در داخل به ناچار از خارج تامين شده است. ميدان گازي تنگ بيجار در 70 كيلومتري جنوب غربي شهر ايلام واقع است كه با توسعه و راه اندازي آن ، استان ايلام از نعمت گاز برخوردار خواهد شد.

سه شنبه 13 شهريور 1386
به گزارش خبرگزاري فارس به نقل از روزنامه پاكستاني داون،دولت پاكستان اعلام كرد هنوز هيچ فرمولي براي پرداخت حقوق ترانزيتي به پاكستان در خط لوله گاز ايران پاكستان هند نهايي نشده است. مورلي دئورا وزير نفت هند در پاسخ كتبي به پرسش اين روزنامه گفت موضوع حقوق ترانزيتي در جريان آخرين نشست گروه كاري هند و پاكستان كه در ماه ژوئن برگزار شد مورد بحث قرار گرفت و توافق شد مبلغ پرداختي به پاكستان بر پايه هزينه خدمات كسب شده در قالب مناقصه بين المللي تعيين شود. وي در عين حال گفت هنوز هيچ توافقي حاصل نشده است. دئورا در ادامه با اشاره به عدم توافق هند با ايران بر سر قيمت گاز صادراتي ايران گفت قيمتي كه ما حاضريم براي گاز ايران بپردازيم به هزينه هاي حمل و نقل و از جمله فرمول ترانزيتي بستگي دارد. وي تاكيد كرد تا زماني كه فرمول حقوق ترانزيتي مشخص نشده است نمي توان در مورد فرمول قيمت گاز صادراتي ايران به توافق رسيد. بر اساس اين گزارش ايران و پاكستان در مورد فرمول قيمت گاز ايران به توافق رسيده اند.ايران تهديد كرده است در صورت عدم موافقت هند با فرمول مورد توافق ايران و پاكستان پروژه انتقال گاز ايران را با مشاركت پاكستان به اجرا بگذارد.

چهارشنبه 14 شهريور 1386
خبرگزاري فارس: سرپرست وزارت نفت در بازديد سرزده از مركز داده كارت هوشمند سوخت گفت:با توجه به تدابير چند لايه امنيتي انديشيده شده دارندگان كارت هوشمند سوخت نگران سوء استفاده از كارت سوخت خود نباشندبه گزارش خبرنگار اقتصادي خبرگزاري فارس، غلامحسين نوذري به همراه هيات مديره شركت ملي نفت ايران در اين بازديد بطور نزديك با كليه قابليتهاي اين سيستم از لحاظ عملياتي، اطلاعاتي و امنيتي آشنا شدند. وي ضمن تقدير از زحمات دست اندكاران طرح كه يكي از پيچيده‌ترين و گسترده‌ترين طرحهاي IT در عرصه بين المللي را به همت متخصصان ايراني به اجرا درآوردند، بر توجه ويژه به ابعاد امنيتي طرح تاكيد كرد. بنابراين گزارش، نوذري با توجه به تدابير امنيتي مختلف طرح در چندين لايه به كليه دارندگان كارت هوشمند سوخت اين اطمينان را داد كه نگران سوء استفاده از كارت خود نباشند.

چهارشنبه 14 شهريور 1386
خبرگزاري فارس : خبرگزاري رويترز گزارش داد ، به دنبال افزايش نگرانيها در خصوص وقوع توفان فليكس در خليج مكزيك ، قيمت جهاني نفت امروز سه شنبه به بيش از 74 دلار در هر بشكه رسيد . به گزارش خبرگزاري فارس ، تصميم احتمالي اوپك مبني بر حفظ سقف كنوني توليد نيز تاثير زيادي در افزايش قيمت جهاني نفت داشته است . قيمت هر بشكه نفت سبك آمريكا در بازار نيويورك براي تحويل در ماه اكتبر با 11 سنت افزايش به بيش از 15/74 دلار رسيد . اوپك در تازه ترين گزارش خود ، كمبود ظرفيت پالايشگاهي را مهمترين علت افزايش قيمت نفت ارزيابي كرده است . بر اساس گزارش رويترز ، توليد نفت 10 كشور عضو اوپك طي ماه اوت با 60 هزار بشكه افزايش روزانه به 74/26 ميليون بشكه رسيده است .

چهارشنبه 14 شهريور 1386
وزیر امور اروپایی فرانسه مخالفت دوباره کشورش را به طرح اتحادیه اروپا برای کاهش کنترل شرکت های انرژی بر زنجیره عرضه اعلام کرد. به گزارش شانا به نقل ازخبرگزاری آسوشیتدپرس از استراسبورگ، ژان پی یر ژویت با اعلام این مطلب یاد آورشد که این طرح موضع شرکت های اروپایی را در برابر غول های انرژی دیگر کشورها، مانند گازپروم روسیه، تضعیف می کند. این سخنان در حالی است که دو شرکت انرژی فرانسوی، سوئز و گازدوفرانس، با حمایت دولت فرانسه با یکدیگر ادغام شدند و اعلام کردند که این اقدام موقعیت آنان را برای رقابت با دیگر شرکت های انرژی بزرگ جهان تقویت خواهد کرد. فرانسه درحالی موضع خود را در این زمینه اعلام می دارد که قرار است کمیسیون اروپا به زودی طرحی را برای دگرگونی های بنیادین در شیوه اداره شبکه های انرژی اروپا اعلام کند. بازوی اجرایی اتحادیه اروپا اعلام کرد طرحی که در روز 28 شهریور (19 سپتامبر) در این زمینه ارائه خواهد کرد برای افزایش رقابت، جذب سرمایه گذاری و کاهش قیمت ها ضروری است. کمیسیون اروپا می گوید که ممکن است شرکت های اروپایی را وادار کند میان اداره زیرساخت های انرژی، مانند خطوط لوله گاز و شبکه های برق و یا عرضه برق و گازی که از طریق این شبکه ها جریان می یابد، یکی را انتخاب کنند. اتحادیه اروپا مدعی است که کنترل شبکه ها و عرضه به طور همزمان، به شرکت ها اجازه می دهد مانع دسترسی رقبای جدید به زیر ساخت های کلیدی شوند. کشورهای عضو اتحادیه اروپا در مورد این طرح اختلاف نظر دارند و کشورهای فرانسه و آلمان از مخالفان آن هستند. ژان پی یر ژویت، در پارلمان اروپا به خبرنگاران گفت: مهم این است که اروپا از منافع خود دفاع کند و افزود: به هیچ وجه مسئله حمایت گرایی مطرح نیست. وی گفت که منحصر کردن شرکت ها به فعالیت های جداگانه بدون تضمین تعرفه های پایین تر برای مصرف کنندگان، قدرت رقابت را کاهش می دهد. وی افزود: ما بازاری را که در آن شرکت های اروپایی در رقابت با دیگران، و به ویژه شرکت های بزرگ روسی مجازات شوند، نمی خواهیم.

چهارشنبه 14 شهريور 1386
امام جمعه قم گفت: عملکرد کارکنان صنعت نفت سبب شده تا این صنعت مایه شرف و عزت نظام و سربلندی کشور باشد. به گزارش خبرنگار شانا، آیت الله جوادی آملی شامگاه دوشنبه (12شهریور) در نشستی که به مناسبت گرامیداشت هفته دولت در مجتمع فرهنگی- تفریحی آبعلی برگزار شد، ضمن توصیف رشادت های کارکنان صنعت نفت در طول حیات انقلاب اسلامی افزود: کارکنان تلاشگر صنعت نفت با فعالیت های ماندگار خود در پیش و پس از پیروزی انقلاب، به ویژه در زمان جنگ تحمیلی به گونه ای عمل کردند که موجب افتخار نظام هستند. وی یادآوری کرد: این شرف و عزت که برگرفته از اسلام است، باید همواره مورد توجه قرار گیرد و پایمال نشود. آیت الله جوادی آملی ادامه داد: کارکنان خدوم صنعت نفت، هم با اعتصاب های خود در پیروزی انقلاب اسلامی اثرگذار بودند و هم در زمان جنگ در رفع بحران هایی که منابع نفتی ما را تهدید می کرد، از جان مایه گذاشتند و از کیان نظام و مملکت اسلامی ما پاسداری کردند. وی اظهار داشت: همان گونه که صنعت نفت به انقلاب خدمت کرد، انقلاب اسلامی نیز به طور متقابل به صنعت نفت خدمت مهم تری کرد و آن جوهره ایثار و پاسداری از منابع ملی و تلاش برای توسعه صنعت نفت کشور بود. آیت الله جوادی آملی همچنین با اشاره به عملکرد اخیر صنعت نفت کشور تصریح کرد: فعالیت های صنعت نفت در سال های اخیر بسیار امیدبخش بوده است و به یقین با امید به خدا و توفیق الهی در آینده نزدیک فعالیت های عمده ای در صنعت نفت انجام خواهد شد. فرمانده مرکز مقاومت بسیج وزارت نفت نیز در این نشست با اشاره به تلاش کارکنان صنعت نفت برای توسعه کشور گفت: هم اکنون محصول تلاش کارکنان سختکوش صنعت نفت در نقاط دورافتاده کشور و در شرایط سخت کاری، تولید روزانه چهار میلیون و 200 هزار بشکه نفت خام است که حدود یک میلیون و 600 هزار بشکه برای مصرف داخلی در پالایشگاه ها و دو میلیون و 500 هزار بشکه نیز برای صادرات به مبادی صادراتی ارسال می شود. وی ادامه داد: هم اکنون تولید روزانه 460 میلیون متر مکعب گاز، 374 هزار بشکه میعانات گازی و 22 میلیون و 500 هزار تن انواع محصولات پتروشیمی از جمله دیگر فعالیت های کارکنان صنعت نفت کشور است.

پنج شنبه 15 شهريور 1386
به گزارش خبرگزاري فارس، تا ابتداي شهريور ماه امسال طرح هاي يوتيلتي متمركز فاز دوم پتروشيمي فجر با 12 درصد پيشرفت، MTP پتروشيمي فن آوران با 10 درصد، NF سوم پتروشيمي بندر امام با 7 درصد، پتروشيمي مبين 2 با 9 درصد، پتروشيمي خليج فارس (الفين دوازدهم) با 3درصد، پتروشيمي اتحاد (الفين چهاردهم) با 2 درصد، استحصال اتان پتروشيمي بوشهر (در حال مناقصه)، الفين پنجم پتروشيمي خارگ با 15 درصد، اوره و آمونياك شيراز با 5 درصد، اوره و آمونياك زنجان با 2درصد، اوره و آمونياك لردگان با 2 درصد، اوره و آمونياك گلستان با 2 درصد، پلي اتيلن سبك پتروشيمي سندج با 5درصد، پلي اتيلن سبك خطي پتروشيمي مهاباد با 3درصد، پلي اتيلن سبك خطي پتروشيمي لرستان با 3درصد، متانول هفتم پتروشيمي مرجان، ABS و بوتن يك پتروشيمي جم، پلي استايرن پتروشيمي پارس، آمونياك عسلويه طرح هاي داخلي و مصوب هيات دولت در برنامه پنجم توسعه اين شركت است. همچنين، طرح هاي متانول مشترك با ظرفيت يك ميليون و 650 هزار تن و اوره و آمونياك با ظرفيت يك و ميليون و 150 هزار تن با كشور عمان، اوره و آمونياك كشور هند با ظرفيت يك ميليون و 45 هزار تن (پتروشيمي لاوان)، متانول مشترك با ظرفيت يك ميليون و 650 هزار تن كشور ونزوئلا، متانول مشترك با كشور هند با ظرفيت يك ميليون و 650 هزار تن ، متانول مشترك با كشور سنگاپور با ظرفيت 3ميليون و 300 هزار تن طرحهاي مشترك خارجي شركت ملي صنايع پتروشيمي است كه در حال حاضر عمليات اجرايي آنها آغاز نشده است.

پنج شنبه 15 شهريور 1386
خبرگزاري فارس: مجري طرح توسعه ميدان نفتي جفير گفت: پيش‌بيني مي‌شود طي دو تا سه ماه آينده قرارداد طرح توسعه ميدان نفتي جفير عملياتي و ميدان به شركت بلاروس نفت تحويل داده شود. به گزارش خبرنگار اقتصادي فارس، ناجي سعدوني ـ مجري طرح توسعه ميدان نفتي جفير در شركت مهندسي و توسعه نفت (متن) ـ در مراسم امضاي قرارداد توسعه ميدان جفير گفت: با توجه به اين كه ميدان جفير در منطقه عملياتي جنگي قرار دارد، از شنبه 17 شهريور عمليات پاك‌سازي منطقه آغاز مي‌شود كه طي سه تا چهار ماه آينده براي اجرايي شدن طرح توسعه به شركت‌هاي بلاروس نفت و پتروايران تحويل داده خواهد شد. وي افزود: عمليات اكتشاف ميدان جفير از سال 1975 ميلادي آغاز شد كه طي سه سال چهار حلقه چاه در منطقه حفر شد. از سال 2003 ميلادي نيز عمليات لرزه‌نگاري سه بعدي آن از سوي شركت عمليات اكتشاف آغاز شد كه پس از ارائه دو مورد طرح جامع توسعه ميدان (MDP)، هيچ كدام به قرارداد منجر نشد. وي ادامه داد: پيرو بازديد رييس جمهور بلاروس از ايران در دي ماه سال گذشته تفاهم‌نامه‌اي بين دولت‌هاي دو كشور مبني بر همكاري ايران و بلاروس در صنايع نفت و گاز به امضا رسيد كه اولين همكاري در خصوص طرح توسعه ميدان جفير توسط شركت بلاروس نفت بوده است. مجري طرح توسعه ميدان نفتي جفير در شركت مهندسي و توسعه نفت (متن) با اشاره به توسعه اين ميدان در دو فاز تشريح كرد: قرار است در فاز اول 8 تا 10 حلقه چاه براي توليد 15 هزار بشكه نفت خام حفر شود كه مدت اجرايي فاز اول 24 ماه پيش‌بيني شده است. وي سرمايه‌گذاري موردنياز براي فاز اول را 250 ميليون دلار اعلام كرد كه پس از انجام مناقصات مبلغ قطعي آن محاسبه مي‌شود. سعدوني داد: همچنين اجراي فاز دوم به اختيار شركت ملي نفت ايران بستگي دارد كه در صورت صلاحديد و چگونگي اجراي فاز اول، فاز دوم نيز به شركت بلاروس نفت سپرده خواهد شد و قرار است در فاز دوم شش حلقه چاه حفر شود و ميزان توليد نفت خام از اين ميدان به 25 هزار بشكه افزايش يابد. ناجي سعدوني با تاكيد بر اين كه در فاز اول تسهيلات بهره‌وري و فرآورش نفت خام پيش‌بيني نشده است، خاطرنشان كرد: احتمالا نفت توليدي در فاز اول به ميدان دارخوين فرستاده مي‌شود، ولي در خصوص تسهيلات فرآورش در فاز دوم تصميم‌گيري مي‌شود.

پنج شنبه 15 شهريور 1386
سرپرست وزارت نفت گفت: با توسعه چهار میدان نفتی آزادگان، یادآوران، جفیر و دارخوین، ظرفیت تولید نفت کشور ظرف 6 تا 7 سال آینده 800 هزار بشکه در روز افزایش می یابد. به گزارش خبرنگار شانا، مهندس غلامحسین نوذری، صبح امروز (چهارشنبه 14 شهریور) در حاشیه مراسم امضای قرارداد توسعه میدان نفتی جفیر با شرکت بلاروس نفت، از تهیه طرح جامعی برای توسعه چهار میدان نفتی آزادگان، یادآوران، جفیر و دارخوین برای تبدیل به قطب جدید تولید نفت کشور خبرداد. وی در باره توسعه مجموعه میدان های نفتی آزادگان، یادآوران، جفیر و دارخوین گفت: مجموعه ذخیره نفت درجای این میدان ها 60 میلیارد بشکه نفت و ذخیره نفت درجای سه میدان یادشده بدون میدان دارخوین 52 میلیارد بشکه است. سرپرست وزارت نفت ادامه داد: با توجه به این که این چهار میدان شبکه کاملی به عنوان قطب تولید نفت است، مسائل آن با هم دیده می شود و در حال برنامه ریزی برای طرح جامع توسعه این چهار میدان نفتی هستیم. نوذری پیش بینی کرد مجموعه تولید این چهار میدان در 6 تا 7 سال آینده به 800 هزار بشکه نفت در روز برسد. وی تاکید کرد: تولید اولیه میدان نفتی آزادگان شروع شده است و ظرف 3 تا 4 ماه آینده به بهره برداری می رسد. تولید قطعی روزانه 25 هزار بشکه نفت از میدان آزادگان نوذری تصریح کرد: در ابتدا قرار بود تولید اولیه این میدان 25 هزار بشکه در روز باشد اما تصمیم گرفته شد تا شرکت ملی مناطق نفت خیر جنوب این میزان را به 50 هزار بشکه در روز افزایش دهد. وی این امر را در چارچوب قرارداد بیع متقابل توسعه میدان دانست و گفت: ظرف 3 تا 4 ماه آینده 25 هزار بشکه از این میدان نفت تولید خواهد شد و 25 هزار بشکه دیگر در حال برنامه ریزی است تا در اوایل سال آینده به تولید برسد تا به هدف تولید 50 هزار بشکه نفت از میدان آزادگان دست یابیم. وی اظهار کرد: بدون توجه به امکان ایجاد محدودیت هایی در تامین کالا برای این میدان تولید روزانه 25 هزار بشکه نفت در چند ماه آینده از این میدان قطعی است. وی با اشاره به این که برای توسعه میدان نفتی آزادگان مشکل بودجه نداریم گفت: با افزایش قیمت های نفت و هزینه های توسعه میدان آزادگان که قرارداد آن چهار سال پیش بسته شده بود، در حال بررسی مناقصات برای مشخص کردن حجم و سقف نهایی هزینه توسعه آن هستیم که پس از نهایی شدن آن را به شورای اقتصاد اعلام می کنیم. نهایی کردن قرارداد توسعه میدان یادآوران با چین نوذری در باره میدان یادآوران نیز گفت: تمام مراحل قرارداد توسعه این نهایی شده است و به دنبال راه حلی هستیم که با شرکت ساینوپک چین قرارداد نهایی توسعه این میدان را امضا کنیم. وی به تولید زود هنگام 53 تا 54 هزار بشکه ای از میدان دارخوین اشاره کرد و گفت: امیداواریم در فاز دو این میدان که تا دی ماه به بهره برداری می رسد، میران تولید آن به 100 هزار بشکه در روز برسد و تا اردیبهشت ماه نیز تولید آن به 160 هزار بشکه در روز افزایش یابد. امضای قردادهای فعلی در جهت منافع ملی است سرپرست وزارت نفت در پاسخ به این که آیا روند امضای قراردادهای صنعت نفت بدون برگزاری مناقصه ادامه خواهد داشت، گفت: هیچ کدام از این قراردادها خارج از منافع ملی نیست، البته محور اساسی ما انجام مناقصه برای قراردادها است و اگر شرایط مناسب و پیمانکار مناسب پیدا کنیم می توانیم توسعه برخی میدان ها را به آنها واگذار کنیم. وی از آمادگی واگذاری توسعه فازهای میدان گازی پارس جنوبی بدون برگزاری مناقصه خبر داد و اعلام نتایج بیشتر را به فرصتی در آینده موکول کرد. نوذری تاکید کرد: موافقت های لازم برای واگذاری این میدان ها گرفته شده و در نهایت به شورای اقتصاد برای تصویب می رود.

جمعه 16 شهريور 1386
مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران در مورد واگذاری فعالیت های برخی از شرکت های زیرمجموعه این شرکت گفت: با هماهنگی های به عمل آمده با سازمان خصوصی سازی، چهار شرکت گاز استانی و یک شرکت پالایشی آماده واگذاری هستند. به گزارش خبرنگار شانا،مهندس سیدرضا کسایی زاده با تشریح فعالیت های انجام شده برای اجرای اصل 44 در شرکت ملی گاز افزود: اگر سازمان خصوصی سازی بتواند ساز و کار لازم را فراهم سازذ، شرکت ملی گاز آمادگی واگذاری شرکت های بیشتری را خارج مصوبات دولت دارد. وی با بیان این که این شرکت حتی این آمادگی را دارد تا همه شرکت های گاز استانی را به بخش خصوصی واگذار کند، تصریح کرد: این واگداری ها هم به نفع کارکنان شرکت ملی گاز ایران است و هم سیاست های بند ج اصل ۴۴ قانون اساسی را تحقق خواهد بخشید و هم این که به نفع اقتصاد کشور خواهد بود. مهندس کسایی زاده گفت: واگذاری ها وقتی می تواند قوام داشته باشد که قیمت انرژی منطقی شود. وی تصریح کرد: هم اکنون دولت برای انرژی یارانه می پردازد و اگر دولت به شرکت هایی که به بخش خصوصی واگذار می شوند، یارانه نپردازد، قادر به ادامه فعالیت نخواهند بود و این شرکت ها به بنگاه های اقتصادی واقعی تبدیل نخواهند شد مگر این که دولت به تدریج یارانه آنها را کاهش دهد و قیمت انرژی نیز به تدریج واقعی شوند تا این شرکت ها بتوانند مستقل شوند. معاون وزیر نفت در امور گاز همچنین گفت: با تلاش بی فقه بخش های عملیاتی دست اندرکار در ساخت پالایشگاه ایلام، مشعل گاز این پالایشگاه فردا (شنبه ۱۷ شهریور) روشن و عملیات پیش راه اندازی آن آغاز خواهد شد. کسایی زاده افزود: عملیات پیش راه اندازی پالایشگاه گاز ایلام که ظرفیت فاز نخست آن ۸/۶میلیون متر مکعب در روز است، با حدود چهار میلیون متر مکعب آغازخواهد شد و تا تا قبل از زمستان امسال نیاز گاز استان های یاد شده به ویژه، استان ایلام، برطرف خواهد شد. وی به فاز دوم پالایشگاه گاز ایلام اشاره کرد و گفت: در فاز دوم ساخت این پالایشگاه که هم اکنون در دست بررسی است و مطالعات اولیه آن آغاز شده، ظرفیت تولید گاز از روزانه هفت میلیون مترمکعب به ۱۰ میلیون مترمکعب در روز خواهد رسید. کسایی زاده با بیان این که خط انتقال گاز اسلام آباد ـ ایلام نیز که در هفته دولت تزریق گاز آن انجام شد در تحقق این امر موثر بوده است، تصریح کرد: احداث این خط انتقال گاز موجب شده است تا استان ایلام نیز به شبکه سراسری گاز کشور متصل شود و ساکنان استان نیز بتوانند در آینده نزدیک از این حامل انرژی استفاده کنند. مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران در بخشی دیگر به روند اجرایی خط هفتم سراسری موسوم به خط صلح پرداخت و در این باره گفت: عملیات اجرایی این خط انتقال گاز با روند مطلوب و قابل قبولی در دست اجراست و هم اکنون با پیشرفتی نزدیک به ۴۵ درصد ادامه دارد. مهندس کسایی زاده تصریح کرد: این خط انتقال گاز با ظرفیت انتقال ۱۱۰ میلیون متر مکعب در روز دو منظوره خواهد بود به گونه ای که ۵۰ میلیون متر مکعب آن به مصارف داخلی، و مابقی نیز به صادرات تخصیص داده شده است. وی اظهار داشت: برای صدور گاز، نیازمند احداث خط لوله جدیدی در کنار آن خواهیم بود که در صورت نهایی شدن و امضای قرارداد، برای احداث آن تصمیم گیری خواهد شد. به گفته کسایی زاده در بخش داخلی این طرح (خاک ایران) حدود سه میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار هزینه خواهد شد که یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار آن به فاز نخست (عسلویه تا ایرانشهر که شمال و جنوب استان سیستان و بلوچستان را پوشش خواهد داد) و دو میلیارد دلار نیز به فاز دوم آن اختصاص خواهد داشت.

شنبه 17 شهريور 1386
مدیر عامل شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب، گفت: تولید روزانه 50 هزار بشکه نفت از میدان آزادگان در دستور کار این شرکت قرار دارد. به گزارش شانا، مهندس سیف الله جشن ساز، چهارشنبه شب در جلسه ای با حضور سرپرست وزارت نفت در اهواز، افزود: هم اکنون مطالعات مقدماتی این طرح، توسط مدیریت فنی این شرکت و شرکت پترو ایران در دست اجراست. مهندس جشن‌ساز افزود: استفاده بهینه از سرمایه‌گذاریهای انجام شده، کسب اطلاعات، دستیابی به تولید 20 هزار بشکه نفت خام در مرحله اول، انجام آزمایش‌های بهره‌برداری و تعیین توانایی بهره‌دهی، استفاده از درآمد‌های حاصل از فروش نفت و همچنین تلاش برای رسیدن به تولید زودهنگام در شش ماه اهداف اولیه این طرح بوده است. مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب درباره مراحل پیشرفت تولیدذ زود هنگام از این میدان خاطرنشان کرد: تاکنون سه حلقه چاه به طور کامل تعمیر شده که دبی تولید آن‌ها بین سه تا چهار هزار بشکه در روز دارای نوسان است. دو حلقه چاه نیز در حال تعمیر بوده و یک حلقه چاه دیگر نیز به زودی تعمیر خواهد شد. وی با بیان این که، طرح تولید زود هنگام آزادگان از اول مرداد ماه آغاز شده و در پایان دی ماه 86 باید به تولید اولیه برسد، افزود: در حال حاضر پیشرفت کلی طرح در بخش‌های مختلف عملیات اجرایی خطوط لوله جریان اصلی و تفکیک‌گر های شمالی و جنوبی حدود 30 درصد است. وی درباره چگونگی توسعه ظرفیت میدان نفتی آزادگان توضیح داد: در حال حاضر،‌ دو طرح اصلی توسعه ظرفیت تولید به 50 هزار بشکه و همچنین ساخت و بهره‌برداری و نمک‌زدایی مستقل آزادگان با ظرفیت 50 هزار بشکه مورد بررسی قرار گرفته است که کارشناسان راه حل دوم را مناسب‌تر تشخیص دادند. وی تاکید کرد: به این منظور قرار است 12 حلقه چاه جدید با خطوط جریانی مربوط و 100 کیلومتر خط لوله 16 اینچ تا اهواز ساخته شود که هزینه‌ای بیش از ۲ میلیارد و ۲۸۰ میلیون ریال برای آن پیش‌بینی شده است. جشن ساز با اشاره به افزایش تولید 111 درصدی نفت خام معادل 143 هزار بشکه در پنج ماه ابتدایی امسال در شرکت مناطق نفت‌خیز جنوب خاطرنشان کرد: براساس برنامه قرار بود در این مدت 129 هزار بشکه افزایش تولید داشته باشیم که تاکنون بت تلاش همکاران خود توانسته‌ایم به افزایشی معادل 143 هزار بشکه دست پیدا کنیم.

شنبه 17 شهريور 1386
سرپرست وزارت نفت گفت که خط لوله انتقال نفت نکا- جاسک، با ظرفیت انتقال روزانه یک میلیون بشکه نفت خام دریای خزر به دریای عمان، منافع ایران را در ابعاد منطقه‌ای و بین‌المللی تضمین می‌کند. به گزارش خبرنگار اعزامی شانا به اهواز، مهندس غلامحسین نوذری در جمع مدیران ارشد شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب با تاکید بر اولویت تصمیم‌گیری‌های اساسی و بلند مدت، خاطر نشان کرد: یکی از مهم‌ترین تصمیم‌هایی که در مدت کوتاه سرپرستی بنده گرفته شد،تصمیم احداث خط لوله 42 اینچ انتقال نفت خام دریای خزر به دریای عمان بود که پیشنهاد آن در مسیر سفر به بندر عباس مطرح و بلافاصله فعالیت‌های مطالعاتی برای آن آغاز شد. وی با بیان این که این گونه تصمیم‌ها تاریخ ساز هستند، افزود: تاکنون بیش از 8 یا 9 خط انتقال گاز داخلی در کشور احداث شده است اما تصمیمی برای احداث خط لوله انتقال نفت یا گاز دریای خزر به آب‌های آزاد عمان گرفته نشده بود. نوذری به ظرفیت تولید نفت و گاز در دریای خزر اشاره کرد و افزود:: با توجه به اکتشاف‌هایی که در آینده اتفاق خواهد افتاد و با در نظر گرفتن فعالیت‌های تولیدی کشورهای حاشیه دریای خزر، این منطقه پتانسیل بسیار بالایی را برای سوآپ نفت و گاز دارد که باید از آن بهره ببریم. نوذری اضافه کرد: از هفته گذشته کار مطالعات اولیه برای احداث این خط لوله به پایان رسیده و هم اکنون نیز کار مهندسی پایه و تفصیلی آن در دست اقدام است که امیدواریم به زودی به پایان برسد. مبزان تولید، توانمندی کشورها را در اوپک افزایش می‌دهد سرپرست وزارت نفت با اشاره به سفر هفته آینده خود به وین به منظور شرکت در اجلاس اوپک، گفت: هفته آینده اولین سفر من به اوپک به عنوان سرپرست وزارت نفت خواهد بود و حضور من در جمع مدیران شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب دارای پیام مهمی است که آن اولویت دادن به نقش تولید در توانمندی کشورها است. وی، افزود: در بحث سهمیه‌بندی تولید اوپک و مباحث بازاریابی و نقش تولید‌کنندگان نفت، میزان تولید هر کشور نشان از توانمندی آن کشور در عرصه بین‌المللی دارد. نوذری تصریح کرد: بر این اساس شرکت ملی نفت مناطق نفت‌خیز جنوب به دلیل عهده‌دار بودن سهم عمده‌ای از تولید نفت خام کشور مسئولیت سنگینی برعهده دارد. مهندس نوذری تاکید کرد: در نظام بودجه ریزی سالانه مجلس نیز اولین عاملی که مورد نظر قرار می‌گیرد، میزان تولید کشور و پس از آن قابلیت فروش در بازارهای بین‌المللی است بنابراین نقش شرکت ملی نفت مناطق نفت خیز جنوب در تامین ارز مورد نیاز کشور بسیار با اهمیت است. اعتماد سازی، شرط اول افزایش بهره‌وری سرپرست وزارت نفت در ادامه، مهمترین عامل افزایش بهره‌وری در هر سازمان را اعتماد به مدیران آن عنوان کرد و گفت: اگر به مدیران یک سازمان اعتماد شود پتانسیل‌های آن سازمان برای افزایش بهره‌وری آزاد شده و در نیروی انسانی آن سازمان ایجاد انرژی مثبت می کند که این خود مهمترین عامل افزایش بهره‌وری در سازمان است. وی با اشاره به اولویت‌های کاری خود در شرکت ملی نفت ایران اظهار داشت: در شرکت ملی نفت ایران تلاش من بر این بود که هر اختیاری به مدیران زیرمجموعه شرکت ملی نفت برای افزایش بهره‌وری و تولید به آنها تفویض شود. نوذری همچنین اظهار داشت: به تمامی مدیران صنعت نفت صد در صد اعتماد کامل دارم و یقین دارم که این اعتماد مدیران ما را وادار به پذیرش ریسک می‌کند و اعلام می‌کنم که به عنوان سرپرست وزارت نفت در این ریسک شریک خواهم بود. وی با بیان اینکه تمام ریسک‌هایی که منجر به افزایش تولید و تلاش بیشتر شود را می‌پذیرم خاطر نشان کرد: تفویض اختیار در سازمان اولین گام مدیریت صحیح است که در کنار اعتمادسازی به افزایش بهره‌وری منجر خواهد شد. سرپرست وزارت نفت همچنین گفت: در جلسه هیئت مدیره شرکت ملی نفت ایران که ابتدای امسال در اهواز برگزار شد به شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب اختیار داده شد که سرمایه‌گذاری‌های تا سقف 20 میلیون دلار در خود شرکت نفت مناطق نفت‌خیز جنوب انجام شود بنابراین اعتقاد دارم که هم اکنون این افزایش تولید در این شرکت نتیجه همین اعتماد و تفویض اختیار مدیران آن است.

شنبه 17 شهريور 1386
مقام های آرژانتینی اعلام کردند پالایشگاهی متعلق به شرکت انگلیسی- هلندی «رویال داچ – شل» در نزدیکی بوئنوس آیرس به دلیل رعایت نکردن مسائل زیست محیطی تعطیل شد. به گزارش شانا به نقل از خبرگزاری فرانسه از بوئنوس آیرس، دولت آرژانتین در اطلاعیه ای ضمن اعلام این مطلب افزود پالایشگاه یادشده به دلایل گوناگون زیست محیطی به ویژه استخراج خارج از قاعده 18 میلیون و 400 هزار لیتر آب در ساعت تعطیل شده است. پالایشگاه یادشده تا اطلاع ثانوی و تا زمان مطابقت کامل فعالیت های آن با اصول زیست محیطی، تعطیل خواهد ماند. تعطیلی این پالایشگاه، فصل تازه ای در اختلاف های «شل» و دولت ویکتور کرچنر است. به گزارش شانا، دولت آرژانتین حدود یک ماه قبل اعلام کرد شرکت «شل» را به دلیل ناتوانی در برآورده کردن نیازهای گازوییل آن کشور تا یک میلیون و 250 هزار یورو جریمه خواهد کرد. جریمه یادشده مربوط به پنج تخلف شرکت «شل» است و هم اکنون حداقل 40 تخلف دیگر نیز در دست بررسی هستند. این اولین بار نبود که «شل» آماج حمله های دولت آرژانتین قرار می گرفت. «شل» در سال 2005 نیز، زمانی که تصمیم گرفت قیمت سوخت را افزایش دهد، با واکنش شدید آرژانتین رو به رو شد. در آن زمان رئیس جمهوری آرژانتین از مردم این کشور خواست «شل» را بایکوت کنند و سرانجام «شل» تصمیم گرفت از افزایش قیمت ها خودداری کند.

يکشنبه 18 شهريور 1386
سخنگوی دولت گفت: سهیمه بندی بنزین روزانه 30 میلیون لیتر صرفه جویی در پی داشته است که دولت منابع حاصل از این صرفه جویی را صرف توسعه حمل و نقل عمومی می کند. غلامحسین الهام، که پس از بازدید از مرکز اطلاعات کارت هوشمند سوخت در جمع خبرنگاران سخن می گفت، اظهار داشت: برای استفاده بهینه از منبع حاصل از صرفه جویی در مصرف بنزین، دولت لایحه ای را برای احداث 700 کیلومتر خط ریلی به مجلس ارائه کرد که یک فوریت آن نیز به تصویب رسید. وی افزود: خوشبختانه مردم و دولت با سرعت قابل قبولی به سمت فراگیر کردن وسایل حمل و نقل عمومی پیش می روند. وی، با بیان اینکه فناوری کارت هوشمند سوخت بسیار حساس و دقیق است، افزود: این فناوری به غیر از فراهم آوردن شرایط سهمیه بندی بنزین، زیر ساخت های حوزهIT را نیز تکمیل کرده است. وی با ارزشمند خواندن توانمندی های مهندسان داخلی در ایجاد این فناوری پیشرفته، از تلاش همه دست اندر کاران اجرای طرح صدور کارت هوشمند تقدیر کرد و افزود: متخصصان داخلی توانستند در مدت زمانی اندک، این طرح عظیم را به بهره برداری برسانند، در حالی که حتی پیش بینی عملیاتی شدن این طرح در سال جاری هم دور از ذهن به نظر می رسید. الهام به جوانب طراحی این سیستم اشاره کرد و ادامه داد: با این سیستم توانسته ایم به اطلاعات مناسبی دست پیدا کنیم که به طور قطع در آینده نزدیک، در تصمیم گیری ها و برنامه ریزی ها نقش موثری خواهد داشت. وی، همچنین به نقش موثر اجرای این طرح در ساماندهی امور مرتبط با وسایل حمل و نقل عمومی اشاره کرد و افزود: اجرای این طرح، فرهنگ مصرف مردم را تغییر داده است و امیدواریم این طرح نقطه شروع پرهیز از اسراف در نظام مصرفی ما خصوصا در استفاده از مواد نفتی و فراورده های آن باشد. سخنگوی دولت، تصریح کرد: ایجاد فناوری کارت هوشمند علاوه بر اینکه یک امر فنی و یک پدیده ارزشمند است، یک فضای فرهنگی برای بهره وری مناسب، معقول و اقتصادی از منابع، ایجاد کرده است. وی با ابراز امیدواری نسبت به این که با ادامه این روند مثبت، کسانی که خواهان عرضه بنزین مازاد هستند از عقیده خود منصرف شوند، اظهار داشت: سیاست عدم عرضه بنزین آزاد دولت، همچنان ادامه خواهد داشت و دولت اجازه نمی دهد با عرضه بنزین به نرخ واقعی، اقشار ضعیف و متوسط جامعه دچار مشکل شوند. الهام افزود: ما در تلاشیم الگوی صرفه جویی در بنزین را در مورد گازوئیل نیز اعمال کنیم و عملا در جهت هدفمند کردن یارانه ها گام برداریم. وی که این طرح را از نظر گستردگی در دنیا بی نظیر عنوان کرد، تصریح کرد: صنعت نفت ما از توانمندی های بسیار بالایی برخوردار است که این توانمندی ها از اتکا به یک سرمایه انسانی ارزشمند به وجود آمده است و به شدت برای همه قابل احترام است. رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، قاچاق بنزین را منتفی دانست و افزود: اکنون، بیشتر شاهد قاچاق گازوئیل هستیم که این مسئله نیز تاحد زیادی کنترل شده است و امیدواریم این مشکل با صدور کارت هوشمند برای خودرو های گازوئیل سوز، در نیمه دوم سال جاری، مرتفع شود. وزیر دادگستری، فروش بنزین از سوی رانندگان تاکسی را خلاف دانست و اظهار داشت: گروه های نظارتی به شدت درصدد پیگیری و برخورد با این افراد هستند. الهام افزود: حجم تخلفات در سهمیه بندی بنزین به حدی نیست که بتوان کلیت این امر را زیر سوال برد. وی، در خصوص عدم اجرای طرح شناور سازی محصولات پتروشیمی، گفت: بخشی از مواردی که در بودجه سال 86 آمده است، سبب افزایش قیمت ها و گرانی در جامعه و فشار آمدن به مردم می شود.

يکشنبه 18 شهريور 1386
به گزارش خبرگزاري فارس اين كشتي شب گذشته با پهلوگيري در كنار گوي شناور شماره يك شركت پايانه‌هاي صادرات مواد نفتي در عسلويه اقدام به بارگيري ميعانات گازي كرد. بر پايه اين گزارش، ميعانات گازي در عسلويه از فازهاي يك تا 5 پارس جنوبي به كشتي‌ها منتقل مي‌شود. در عين حال يك منبع آگاه در وزارت نفت به خبرنگار فارس گفت: بارگيري اين كشتي ساعت 21 شب گذشته پايان يافته بود و ترخيص آن در عسلويه از سوي گمرك جمهوري اسلامي ايران (منطقه عسلويه) با مشكل مواجه شده بود. اين منبع كه نخواست نامش فاش شود، اظهار داشت: گمرك عسلويه به علت «دستور العمل مقامات بالاي گمرك» از ترخيص اين محموله كه به مقصد پالايشگاه بندرعباس بارگيري شده خودداري كرده بود. وي با بيان اينكه تا هفته گذشته ترخيص محموله كشتي‌ها به مقصد بنادر داخلي كشور بصورت «كاپوتاژ» انجام مي‌شد، اظهار داشت: طبق گفته مسئولان گمرك بر اساس دستورالعمل جديد ترخيص كالاي اين كشتي‌ها به صورت «ترانزيت» انجام مي‌شود. به گفته وي در اصطلاح گمركي «ترانزيت» به معناي حمل كالا از داخل به خارج كشور و «كاپوتاژ» به معناي حمل كالا از يك نقطه به نقطه‌اي ديگر در داخل كشور از طريق دريا است. اين منبع آگاه افزود: با توجه به اينكه بخشي از بنزين كشور در پالايشگاه بندرعباس تامين مي‌شود، نگه داشتن كشتي به مقصد بندري در داخل كشور در يك پايانه به بهانه ترخيص به صورت «ترانزيت» منطقي نيست. وي تصريح كرد: با تدبير مسئولان وزارت نفت، سرانجام اين كشتي با 17 ساعت تاخير از عسلويه به سمت بندرعباس رفت. اين منبع با تاكيد بر اينكه براي تبديل ترخيص كاپوتاژ به ترانزيت بايد از قبل مكاتبات مربوط به آن با وزارت نفت صورت مي‌گرفت تا مشكلات اينچنيني پيش نيايد، اظهار داشت: در عين حال تلاش مسئولان وزارت نفت براي جلوگيري از تكرار اين گونه برخوردها از طرف گمرك جمهوري اسلامي ادامه دارد.

يکشنبه 18 شهريور 1386
بهای نفت خام سبک ایران همزمان با افزایش جهانی بهای نفت به 71 دلار و 6 سنت در هر بشکه رسید. به گزارش شانا بنا بر آمار رسمی امور بین الملل شرکت ملی نفت ایران، بهای نفت خام سنگین ایران نیز به بشکه ای 69 دلار و 29 سنت در روز چهارشنبه 5 سپتامبر افزایش یافت که به این ترتیب میانگین موزون هر بشکه نفت خام صادراتی ایران 70 دلار و 9 سنت گزارش شده است. براین اساس بهای سبد نفتی اوپک نیز در این روز 70 دلار و 78 سنت در هر بشکه گزارش شده است. گزارش شانا می افزاید، روز گذشته به دنبال پیش بینی تحلیل گران نفتی مبنی بر کاهش سطح ذخیره سازی های نفت خام و بنزین در آمریکا بهای نفت دربازارهای جهانی افزایش یافت. تحلیل گران پیش بینی می کنند سطح ذخیره سازی های نفت خام آمریکا در هر هفته منتهی به 31 اوت حدود 500 هزار بشکه کاهش یافته باشد. سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) در یک صدو چهل و پنجمین اجلاس خود در وین اتریش آخرین تحولات بازار نفت را بررسی و در مورد سقف تولید اعضای خود تصمیم گیری می کند.

يکشنبه 18 شهريور 1386
مدیرعامل شرکت ملی حفاری ایران گفت: این شرکت متناسب با برنامه چهارم توسعه و سند چشم انداز 20 ساله در بخش حفاری چاه های نفت و گاز برنامه های گسترده ای طرح ریزی و تدوین کرده است. به گزارش خبرنگار شانا در مناطق نفت خیز جنوب، مهندس حیدر بهمنی در نشست اعضای هیئت مدیره و مدیران عملیاتی و ستادی این شرکت با سرپرست وزارت نفت در اهواز افزود: افزایش ناوگان عملیات حفاری، حضور در پروژه های مختلف داخلی و بین المللی، حمایت از سازندگان داخلی، بهره وری بهینه از نیروی انسانی آموزش دیده، کسب علوم و فنون روز، حمایت از پروژه های تحقیقاتی و پژوهشی، ارتقای فنی دستگاه های حفاری و خدمات فنی و مهندسی افق های روشنی است که این شرکت برای آینده نزدیک ترسیم کرده است. وی اظهار داشت: نگاه به توفیقات و افتخارات به دست آمده در دو سالی که از عمر دولت نهم می گذرد مسئولیت برنامه ریزی و تدوین استراتژی آینده را برای ما دو چندان کرده است. مهندس بهمنی گفت: شرکت ملی حفاری ایران، نقش مهمی در امر تولید نفت و گاز در کشور دارد و در اقصی نقاط میهن اسلامی در سخت ترین شرایط آب و هوایی و مناطق سخت گذر عملیات حفاری چاه های نفت و گاز را انجام می دهد. مدیرعامل شرکت ملی حفاری مهار فوران چاه گازی کنگان 23، تکمیل چاه خامی در عمق 5 هزار و 380 متری، مشبک کاری چاه 308 مارون در لایه خامی در عمق 5 هزار و 600 متری زمین با فشار 17 هزار پام را صحنه هایی از تبلور اراده کارکنان پر تلاش این شرکت توصیف کرد. وی با قدردانی از حضور مهندس نوذری در این شرکت در نخستین سفر به اهواز پس از تصدی سرپرستی وزارت نفت در زمینه شتاب بخشی در برنامه های مورد اشاره پیشنهاداتی ارائه داد.

دوشنبه 19 شهريور 1386
سهميه‌بندي بنزين با تعيين انواع سهميه‌هاي ويژه، ماهيت خود را حفظ خواهد كرد؟

دوشنبه 19 شهريور 1386
اولین نشست صد و چهل و پنجمین اجلاس کشورهای عضو اوپک عصر امروز در وین برگزار می‌شود. به گزارش خبرنگار شانا، جلسه وزارتی کمیته نظارت بر بازار ساعت 16 امروز به وقت وین با حضور وزیران نفت کشورهای ایران، کویت و نیجریه برگزار و در آن آخرین وضعیت بازار نفت و تحولات آن، مقدار تولید و صادرات و رعایت سهمیه بندی از سوی اعضا بررسی می‌شود. مهندس غلامحسین نوذری، سرپرست وزارت نفت که ریاست این نشست را بر عهده دارد، برای حضور در این جلسه بامداد امروز تهران به مقصد وین ترک کرد. همچنین صبح فردا (سه شنبه 20 شهریور)، صبحانه کاری اعضای اوپک و نمایندگان کشورهای غیر اوپک برگزار می‌شود. بر این اساس، پس از مراسم افتتاحیه رسمی، نشست وزیران در اجلاس 145 اوپک در دو نشست قبل از ظهر و بعد از ظهر انجام می‌شود. گفتنی است نتایج صد و چهل و پنجمین اجلاس کشورهای عضو اوپک و بیانیه نهایی این اجلاس در یک کنفرانس مطبوعاتی شامگاه فردا و پس از پایان اجلاس اعلام خواهد شد.

دوشنبه 19 شهريور 1386
نرم افزار گوگرد زدایی از سوخت دیزل توسط محققان پژوهشگاه صنعت نفت طراحی و تهیه شد. به گزارش شانا به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه صنعت نفت مهندس سعید شکری مسئول تهیه نرم افزار فوق در این باره گفت: از آنجا که ترکیبات گوگرد دار یکی از مهمترین آلاینده‌های مواد نفتی است حذف آن‌ها یکی از اهداف مهم پالایش بشمار می‌رود. وی افزود: به همین منظور امروزه اکثر سرمایه گذاری‌های کلان صنعت پالایش نفت در جهت تولید هر چه بیشتر فرآورده‌های میان تقطیر پاکتر و مطابق با استانداردها و قوانین زیست محیطی استوار است. شکری اظهار داشت: استفاده از نرم‌افزارهای شبیه‌ساز برای توسعه الگوی طراحی راکتور و افزایش ظرفیت تا مقیاس صنعتی مطمئن‌ترین روش در کاهش هزینه‌های توسعه تکنولوژی است. وی تاکید کرد: با بکارگیری این نرم‌افزارها می‌توان سناریوهای مختلف فرآیندی را بررسی کرد، افزایش و کاهش ظرفیت واحدهای عملیاتی را مورد مطالعه دقیق قرار داد و واحدهای عملیاتی را طراحی و بهینه کرد. وی همچنین تصریح کرد: به منظور تهیه نرم افزار گوگردزدایی عمیق از گازوئیل(ultra Deep Hydro desulfurzotion) مدلسازی راکتور به عنوان قلب فرآیند، در واحد مدلسازی و کنترل فرآیندهای پژوهشکده مهندسی فرآیند انجام شد و سپس شبیه سازی فرآیند مذکور انجام پذیرفت. شکری افزود: با در اختیار داشتن این نرم افزار شبیه‌سازی می‌توان اثرات ابعاد رآکتور، خصوصیات کاتالیست و پارامترهای مختلف دما، فشار، دبی و درصد ترکیبات خوراک را روی فرآیند بررسی کرد. به گفته او همچنین با صرف زمان بسیار کمی می‌توان مجموعه کاملی از عملکرد فرآیند گوگردزدایی از سوخت دیزل (HDS) در حالت‌های مختلف را پیش‌بینی کرد و از این طریق، ضمن کاهش هزینه‌های عملیاتی، قابلیت انعطاف بیشتری را در طراحی فرایند بوجود آورده و نقطه بهینه از لحاظ هزینه‌ها را بدست آورد. وی در پایان گفت: از این نرم افزار می‌توان به سهولت استفاده کرد و از اطلاعات حاصل از شبیه‌سازی این فرآیند در حالت‌های مختلف می‌توان برای کمک به طراحی دستگاه‌ها، تجهیزات مکانیکی، پایپینگ و ابزار دقیق نیز بهره گرفت.

دوشنبه 19 شهريور 1386
کمیسیون اقتصادی اوپک قیمت های بالای نفت را موجب برداشت از ذخایر و کاهش ذخیره سازی ها عنوان کرد. رئیس امور اوپک و ارتباط با مجامع انرژی وزارت نفت در گفت و گو با خبرنگار شانا پس از اتمام جلسات کمیسیون اقتصادی اوپک، گفت: این کمیسیون بر این عقیده است که وضعیت کنونی بازار به صورت "بک واردیشن" (Backwardation) است یعنی قیمت های روز از قیمت های آینده بیشتر است. جواد یارجانی توضیح داد: در این حالت خرید نفت و ذخیره سازی آن به صرفه نیست و به همین دلیل از ذخایر برداشت می شود تا در آینده که قیمت ها کاهش می یابد، ذخیره سازی صورت گیرد، بنابراین با کاهش ذخیره سازی کشورهای مصرف کننده رو به رو بوده ایم. وی ادامه داد: قیمت ها در حال بالا رفتن است و این امر در کاهش سطح ذخایر نیز بی تاثیر نیست. هر چند در نگرانی های ژئوپلتیکی، کمبود فرآورده های نفتی و نگرانی از شرایط اقتصادی آتی دنیا نیز در افزایش قیمت ها موثر بوده است. یارجانی تاکید کرد: با وجود این که سطح ذخایر نفت خام در سطح متوسط 5 سال گذشته است اما کاهش سطح ذخایر شروع شده و ادامه آن به تغییر شرایط بازار وابسته است. وی در باره این که آیا فشارهای آژانس بین المللی انرژی و کشورهای مصرف کننده نیز در کارشناسی کمیسون اقتصادی اوپک مورد توجه قرار می گیرد یا نه؟ پاسخ داد: درخواست های کشورهای مصرف کننده از جمله مسائل کارشناسی نیست و در این کمیسیون تنها به عوامل اساسی بازار نفت از جمله عرضه غیر اوپک و رشد تقاضا در آخر سال جاری و اوایل سال آینده توجه شده است.

دوشنبه 19 شهريور 1386
مدیر فنی طرح ملی کارت هوشمند سوخت از راه اندازی سیستم اتوماسیون در جایگاه های عرضه سوخت در آینده نزدیک خبر داد. مهندس احمد تولایی در گفت و گو با خبرنگار شانا افزود: با نصب و راه اندازی سیستم اتوماسیون، عملیات جایگاه ها مکانیزه شده و لذا روند عرضه سوخت با فرآیند بهتری انجام خواهد شد. وی خاطر نشان کرد: راه اندازی این سیستم در جایگاه ها اثرات مثبتی را بر عرضه مناسب سوخت خواهد داشت، همچنین مبنای تصویه حساب، موجودی مخازن و تمام محاسبات ریالی و مقداری عرضه سوخت روند بهتری می یابد. مهندس تولایی با اشاره به قابلیت رمزگذاری بر روی کارت هوشمند سوخت نیز گفت: چگونگی انجام این طرح برای بررسی به زودی به تبصره 13 ارائه خواهد شد. وی همچنین به قابلیت های چشمگیر سامانه کارت هوشمند سوخت در مدیریت مصرف سوخت اشاره کرد و افزود: در ماه نخست پس از سهمیه بندی ( تیرماه امسال) میانگین سوختگیری روزانه خودروهای شخصی 74/4 لیتر بود، اما در مردادماه این میزان با توجه به افزایش میزان مسافرت و آمد و شد خودروها، به 15/4 لیتر کاهش یافت و این نشان می دهد که مدیریت مصرف سوخت توسط مردم در حال کنترل است. مهندس تولایی تصریح کرد: به طور قطع روند نزولی میانگین سوختگیری روزانه خودروها در شهریور ماه به سطح قابل قبولی نسبت به میزان سهمیه 3/3 لیتر خواهد رسید. مدیر فنی طرح ملی کارت هوشمند سوخت با بیان این که این سیستم از امنیت بالایی برخوردار است گفت: این شبکه از هفت لایه امنیتی بسیار قوی برخوردار است و به هیچ وجه امکان جعل کارت یا شارژ آن وجود ندارد. مهندس تولایی افزود: در فاز دوم توسعه طرح ملی کارت هوشمند سوخت و در نیمه دوم امسال، طرح پرداخت الکترونیک با همکاری و مشارکت بانک ملت، در همسویی با تحقق و توسعه دولت الکترونیک و با هدف کاهش پروسه سوختگیری و رفاه بیشتر مردم راه اندازی می شود. وی همچنین اعتراض مردم به میزان سهمیه را از دیگر چالش های طرح ملی کارت هوشمند سوخت برشمرد و گفت: طبیعی است که در یک طرح ملی با این گستره عظیم، از نقطه نظر پذیرش یک فرهنگ جدید، مشکلاتی بروز کند، اما خوشبختانه گزارش های روزانه از روند عرضه سوخت در سراسر کشور، حاکی از کاهش مشکلات جاری است.

سه شنبه 20 شهريور 1386
خبرگزاري فارس: موسسه تحقيقاتي فريزر آمريكا طي گزارش تحليلي اقدام به بررسي روند آزاد سازي اقتصاد ايران طي 25 سال گذشته پرداخت.بر اساس اين گزارش مفصل پنج شاخص اندازه دولت ،قانونمندي و امنيت حقوق مالكيت، نقدينگي ، آزادي تجارت بين‌المللي و قوانين بازار كار و تجارت طي 25 سال اخير از 8/3 به 49/6 افزايش يافته است.به گزارش خبرنگار اقتصادي خبرگزاري فارس، گزارش اخير موسسه تحقيقاتي فريزر آمريكا توسط جيمز گوارتني استاد دانشگاه دولتي فلوريدا و روبرت لاوسون استاد دانشگاه كاپيتال يونيورسيتي تهيه و منتشر شده است . بر اساس اين گزارش آزادي اقتصادي درجه و معياري براي تعيين سياستها و نهادهايي است كه كشورهاي مختلف براي آزادي اقتصادي مورد توجه قرار مي دهند . پنج شاخص مهم در تعيين درجه آزادي اقتصادي كشورها موثر است . اين شاخصها عبارتند از ، حجم و سايز دولت ، ساختار قانوني و امنيت حقوق مالكيت ، دستيابي به نقدينگي ، آزادي تجارت بين المللي و قوانين اعتباري ، بازار كار و تجارت . ميانگين درجه آزادي اقتصادي جهان طي سالهاي اخير افزايش نسبي داشته است و از 4/5 از ده (45درصد) در سال 1980 ميلادي به 6/6 از ده (66درصد) در سال 2005 ميلادي رسيده است . 11 كشور جديد به فهرست 130 كشور سال گذشته در اين گزارش افزوده شده است . آنگولا ، بوسني و هرزگوين ، بوركينافاسو ، اتيوپي ، قزاقستان ، قرقيزستان ، لسوتو ، موريتاني ، مولداوي ، صربستان و مونته نگرو كشورهايي هستند كه امسال به فهرست موسسه فريزر افزوده شده اند . *ايران با درجه آزادي اقتصادي 49/6 هشتاد و دومين اقتصاد جهان در سال 2007 آلمان با درجه آزادي اقتصادي 6/7 در رتبه 18 اين فهرست قرار دارد . ژاپن با درجه 5/7 در رتبه 22 ، مكزيك با 1/7 در رده 44 ، فرانسه با 7 در رتبه 52 ، ايتاليا با درجه 7 در رده 52 ، هند با درجه 6/6 در رده 69 و چين با درجه آزادي 3/6 در رتبه 86 جهان قرار دارند . كشورهايي كه در يك چهارم بالاي جدول قرار دارند درآمد سرانه بالاي 26013 دلار دارند و كشورهايي كه در يك چهارم پايين جدول قرار دارند ، درآمد سرانه كمتر از 3305 دلار دارند . ميانگين رشد اقتصادي كشورهاي بالاي جدول 25/2 درصد است و ميانگين رشد اقتصادي كشورهاي پايين جدول كمتر از 35/0 درصد بوده است . ميانگين درآمد 10 درصد جمعيت فقير كشورهاي بالاي جدول بيش از 7334 دلار است و اين رقم در كشورهاي پايين جدول كمتر از 905 دلار بوده است . اميد به زندگي در كشورهاي بالاي جدول 7/78 سال و در كشورهاي پايين جدول كمتر از 7/56 سال است . بيش از دو دهه از برگزاري كنفرانسهاي بين المللي موسسه فريزر در زمينه آزادي اقتصادي در كشورهاي مختلف مي گذرد . نتيجه تحقيقات اين موسسه طي سالهاي 1975 تا 1995 توسط ميلتون و رز فريدمن و مايكل واكر در قالب كتابهاي متعددي منتشر و چاپ شده است . از سال 1996 تا كنون گزارش آزادي اقتصادي هر سال در بيش از 70 كشور جهان منتشر مي شود . جمهوري اسلامي ايران در گزارش سال 2007 موسسه فريزر با درجه آزادي اقتصادي 49/6 از ده (65درصد) به طور مشترك با كشورهاي جمهوري دومينيكن ، روماني و كرواسي در جايگاه 82 قرار گرفته است .

سه شنبه 20 شهريور 1386
سرپرست وزارت نفت تاكيد كرد كه كمبودي از نظر نفت‌خام در بازار وجود ندارد. به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، غلامحسين نوذري كه براي حضور در نشست وزيران نفت كشورهاي عضو اوپك در وين به سر مي‌برد، گفت: بازار جهاني از كمبود نفت‌خام رنج نمي‌برد. سخنان سرپرست وزارت نفت در وين تاكيدي است بر اظهارات پيشين وي كه معتقد بود نفت‌خام كافي در بازار وجود دارد و نيازي به افزايش توليد اوپك نيست. ايران دومين صادركننده بزرگ نفت در اوپك است و از جايگاه مهمي در تصميم‌گيري‌هاي اين سازمان برخوردار است. اين درحالي است كه اظهارات سرپرست وزارت نفت ايران در راستاي سخنان برخي ديگر از وزيران اوپك است كه معتقدند نيازي به افزايش توليد اوپك وجود ندارد. يكصد و چهل و پنجمين نشست عادي اوپك امروز در وين برگزار مي‌شود و وزيران نفت كشورهاي عضو اين سازمان درخصوص سياست‌هاي توليد اوپك در ماه‌هاي آينده با توجه به نزديك شدن فصل سرما تصميم‌گيري خواهند كرد.

سه شنبه 20 شهريور 1386
کمیسیون اقتصادی اوپک قیمت های بالای نفت را موجب برداشت از ذخایر و کاهش ذخیره سازی ها عنوان کرد. رئیس امور اوپک و ارتباط با مجامع انرژی وزارت نفت در گفت و گو با خبرنگار شانا پس از اتمام جلسات کمیسیون اقتصادی اوپک، گفت: این کمیسیون بر این عقیده است که وضعیت کنونی بازار به صورت "بک واردیشن" (Backwardation) است یعنی قیمت های روز از قیمت های آینده بیشتر است. جواد یارجانی توضیح داد: در این حالت خرید نفت و ذخیره سازی آن به صرفه نیست و به همین دلیل از ذخایر برداشت می شود تا در آینده که قیمت ها کاهش می یابد، ذخیره سازی صورت گیرد، بنابراین با کاهش ذخیره سازی کشورهای مصرف کننده رو به رو بوده ایم. وی ادامه داد: قیمت ها در حال بالا رفتن است و این امر در کاهش سطح ذخایر نیز بی تاثیر نیست. هر چند در نگرانی های ژئوپلتیکی، کمبود فرآورده های نفتی و نگرانی از شرایط اقتصادی آتی دنیا نیز در افزایش قیمت ها موثر بوده است. یارجانی تاکید کرد: با وجود این که سطح ذخایر نفت خام در سطح متوسط 5 سال گذشته است اما کاهش سطح ذخایر شروع شده و ادامه آن به تغییر شرایط بازار وابسته است. وی در باره این که آیا فشارهای آژانس بین المللی انرژی و کشورهای مصرف کننده نیز در کارشناسی کمیسون اقتصادی اوپک مورد توجه قرار می گیرد یا نه؟ پاسخ داد: درخواست های کشورهای مصرف کننده از جمله مسائل کارشناسی نیست و در این کمیسیون تنها به عوامل اساسی بازار نفت از جمله عرضه غیر اوپک و رشد تقاضا در آخر سال جاری و اوایل سال آینده توجه شده است. نماینده ملی ایران در اوپک خاطرنشان کرد: با توجه به شرایط بازار، وزرای اوپک روز سه شنبه (20 شهریور) نسبت به سیاست های عرضه نفت تصمیم گیری می کنند.

سه شنبه 20 شهريور 1386
كارهاي اجرايي مربوط به خصوصي سازي 9 واحد پتروشيمي براي عرضه در بورس تا پايان سال در حال انجام است. دكتر مهدي آقاجاني - مديرامور مالي شركت ملي صنايع پتروشيمي - در گفت وگو با خبرنگار انرژي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، با بيان اين مطلب افزود: سهام واحدهاي پتروشيمي تبريز، خراسان، شيراز، بيستون، فن‌آوران، تندگويان، غدير ، اميركبير و رازي طبق مصوبه هيات وزيران تا پايان سال به بورس عرضه مي‌شوند. وي خاطرنشان كرد: اولين واگذاري در مهرماه انجام مي‌شود كه مربوط به مجتمع پتروشيمي فن آوران خواهد بود. عرضه سهام واحدهاي پتروشيمي خصوصي وي درباره عرضه سهام مجتمع‌هاي خصوصي پتروشيمي در بورس گفت: براي اين كار تكليف قانوني داريم كه طبق تبصره 4 قانون بودجه مجتمع‌هايي كه داراي سهام پتروشيمي زير 50 درصد شركت ملي صنيع پتروشيمي هستند تا پايان سال واگذار شوند؛ البته كارهاي اداري‌ آن در حال انجام است. وي با اشاره به تجربه خوب كشور درباره خصوصي سازي واحدهاي بزرگي مثل مس و فولاد اظهار كرد: روند خصوصي سازي در شركت ملي صنايع پتروشيمي خوب بوده است و تا به حال حدود 12 شركت پتروشيمي به طور كامل خصوصي شده‌اند و 8 تا 9 شركت نيز با مشاركت بخش خصوصي در حال فعاليت هستند. آقاجاني تاكيد كرد: طبق قانون اجازه داريم شركتهاي كليدي را به هر دليلي با توجه به نيازمان نگهداريم و ديرتر خصوصي كنيم. واگذاري شركت بازرگاني پتروشيمي به توليدكنندگان وي درخصوص دلايل دولتي ماندن چند شركت پتروشيمي مثل شركت بازرگاني پتروشيمي گفت: حتي ما پيشنهاد خصوصي‌سازي شركت ملي صنايع پتروشيمي را نيز داده‌ايم؛ يعني سهام دولت در آن به زير 50 درصد كاهش يابد. البته در مورد واگذاري شركت بازرگاني پتروشيمي اين واگذاري بايد به توليدكنندگان محصولات پتروشيمي باشد، زيرا اگر سهام آن به مردم عادي عرضه شود، اين شركت موفق نخواهد شد ولي اگر عمده سهام آن به توليدكنندگان عرضه شود، به دليل اين كه اين توليد كنندگان محصولات خود را براي فروش به شركت بازرگاني پتروشيمي عرضه مي‌كنند، شركت فوق رونق خوبي خواهد گرفت. نحوه واگذاري واحدهاي زيان‌ده عضو ستاد مركزي اصل 44 قانون اساسي در خصوص پتروشيمي‌هاي زيان‌ده و نحوه واگذاري آنها به ايسنا گفت: در شركت ملي صنايع پتروشيمي معمولا شركت زيان‌ده وجود ندارد و دليل كم سود دهي برخي شركت‌ها نيز اين است كه سال اول بهره‌برداري خود را طي مي‌كنند يا اين كه داراي نرخ يارانه‌اي و تثبيتي براي فروش محصولات خود هستند، ولي اگر سود آنها خيلي كم باشد پتروشيمي ‌هاي كم بازده از طريق مزايده عرضه مي‌شوند. وي با بيان اين‌كه در اين ميان سه واحد پتروشيمي از طريق مزايده عرضه مي‌شوند، يادآور شد: پتروشيمي رازي از طريق مزايده بين‌الملي واگذار مي‌شود و براي واحدهاي تندگويان و غدير نيز از طريق مزايده عمل مي‌شود. به عنوان مثال پتروشيمي غدير چون سال اول بهره‌براري خود را طي مي‌كند و با 60 در صد ظرفيت اسمي خود در حال توليد است، از طريق مزايده براي واگذاري آن اقدام مي‌كنيم ولي تا سال آينده ظرفيت توليد اين مجتمع به 100 درصد خواهد رسيد. البته اگر سال بعد اين مجتمع واگذار شود، اين واگذاري در بورس خواهد بود.

سه شنبه 20 شهريور 1386
سرپرست وزارت نفت ایران امروز (دوشنبه) در وین اعلام کرد که بازار جهانی با کمبود عرضه نفت رو به رو نیست. به گزارش شانا به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، غلامرضا نوذری که برای شرکت در نشست اوپک وارد وین شده بود، همچنین گفت که اوپک برای افزایش تولید چندان تحت فشار نیست. در حالی که فصل رانندگی های تابستانی به پایان رسیده است و تقاضا برای بنزین درحال کاهش است، اوپک تقریبا مطمئن است که باید سهمیه تولید رسمی خود را به میزان 25 میلیون و 800 هزار بشکه در روز حفظ کند. نوذری که پیش از این رئیس شرکت ملی نفت ایران بوده است، گفت: نفت کافی در بازار وجود دارد. محمد عبدالله العالم، سرپرست وزارت نفت کویت، نیز پیش از این گفته بود نفت کافی برای تامین تقاضای جهانی در بازار وجود دارد و دلیلی ندارد که اوپک در نشست روز سه شنبه تولید خود را افزایش دهد. این اظهارات تکرار نظراتی است که پیش از این لیبی و دبیر کل اوپک اعلام کرده اند. سرپرست وزارت نفت کویت گفت : توجیه قدرتمندی برای افزایش تولید نفت وجود ندارد و یادآور شد که بازارهای جهانی به میزان زیادی باثبات اند. اما تحلیل گران می گویند در صورتی که قیمت ها که حدود 75 دلار هر بشکه است، به میزان بیشتری افزایش یابد یا اگر عرضه با نزدیک شدن زمستان در نیمکره شمالی با محدودیت بیشتری روبه رو شود، ثبات بازار ممکن است به سرعت به هم بخورد. بهای نفت شیرین سبک برای تحویل در ماه اکتبر در مبادلات الکترونیک بازار نیویورک با 62 سنت کاهش هربشکه ای 76 دلار و 8 سنت معامله شد. بهای نفت برنت نیز در معاملات آتی بازار لندن با 53 سنت کاهش به هر بشکه 74 دلار و 54 سنت رسید.

سه شنبه 20 شهريور 1386
در پی سودبری های معامله گران و یک روز قبل از برگزاری اجلاس سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک)، بهای نفت در معاملات ظهر روز دوشنبه (19 شهریور) در بازار لندن کاهش یافت. به گزارش شانا به نقل از خبرگزاری فرانسه از لندن، بهای هر بشکه نفت برنت دریای شمال برای تحویل در ماه اکتبر در معاملات ظهر روز دوشنبه در بازار بورس لندن 67 سنت کاهش یافت و به 74 دلار و 40 سنت رسید. هر بشکه نفت خام سبک شیرین پایه بورس نیویورک برای تحویل در ماه اکتبر نیز در معاملات ظهر این روز با 54 سنت کاهش، بشکه ای 76 دلار و 16 سنت معامله شد. سیمون واردل، تحلیلگر موسسه «گلوبال اینسایت» گفت: تمامی اظهار نظرهایی که از سوی اوپک مطرح می شود نشان می دهد که این سازمان قصد ندارد سهمیه های تولید خود را تغییر دهد. وی افزود: اگر اوپک تولید خود را افزایش دهد، احتمالا قیمت ها به طور چشمگیر کاهش خواهند یافت اما این احتمال بیشتر است که تولید این سازمان تغییری نکند. تولید 12 عضو اوپک (از جمله عراق و آنگولا که جزو سهمیه بندی رسمی این سازمان نیستند)، 30 میلیون و 500 هزار بشکه در روز است اما سهمیه های رسمی تولید اوپک منهای عراق و آنگولا، 25 میلیون و 800 هزار بشکه در روز است. تا این لحظه بسیاری از اعضای اوپک از جمله، ایران، کویت، قطر، امارات و لیبی اعلام کرده اند که میزان عرضه نفت در بازار کافی است و افزایش قیمت ها ناشی از مشکلات ژئوپلیتیک و سفته بازی ها در بازار است و در نتیجه نیازی به افزایش تولید اوپک در حال حاضر نیست. اما عربستان سعودی، عضو کلیدی اوپک و بزرگ ترین تولید کننده این سازمان تا این لحظه از اظهار نظر رسمی درباره افزایش تولید خودداری کرده است. عربستان، تنها کشوری است که از ظرفیت تولید مازاد برخوردار است و تولید کنونی آن 8 میلیون و 500 هزار بشکه در روز است. اولیویه ژاکوب، مدیر موسسه «پتروماتریکس» معتقد است که اوپک احتمالا تصمیم خواهد گرفت سهمیه های رسمی تولید خود را ثابت نگه دارد.

سه شنبه 20 شهريور 1386
سرپرست وزارت نفت گفت: با واردات روزانه 15 ميليون ليتر بنزين، نياز كشور تا پايان سال تامين مي‌شود. غلامحسين نوذري در گفت‌وگو با خبرنگار انرژي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، توضيح داد: با اجراي طرح سهميه بندي بنزين، ماهانه حدود 300 ميليون دلار صرفه جويي مي‌شود. وي درباره اقدامات انجام شده توسط وزارت نفت براي اجراي درست طرح سهميه‌بندي بنزين، عنوان كرد: براي كمك به استحكام اجراي اين طرح بايد اشكالات جزيي آن رفع شود. نوذري با بيان اين‌كه برنامه‌اي براي آزاد كردن قيمت بنزين نداريم، تصريح كرد: در حال حاضر برنامه‌ي ما، اجراي طرح سهميه‌بندي بنزين است. پيش از اين سرپرست وزارت نفت با بيان اين‌كه با سهميه‌بندي بنزين، مصرف بنزين به 62 ميليون ليتر در روز رسيده است، توضيح داده بود: پيش بيني مصرف بنزين براي امسال 85 ميليون ليتر در روز بوده كه در حال حاضر با اعمال سهميه‌بندي، متوسط مصرف بنزين به‌62 ميليون ليتر در روز رسيده است. اين اختلاف مصرف نشان دهنده صرفه‌جويي در مصرف بنزين است. به گزارش ايسنا، پيش از سهميه‌بندي، فرضيات مختلفي از سوي مسوولان كشور مطرح مي‌شد؛ به اين ترتيب كه برخي تصور مي كردند با اجراي طرح كارت هوشمند سوخـت، نياز كشور فقط در حد توليد خواهد بود و ديگر نيازي به تعيين بودجه اضافي براي واردات نيست. در حالي كه عملا پس از گذشت حدود دو ماه از اجراي سهميه بندي به اين نتيجه رسيدند كه نه تنها توليد داخل بنزين كفايت نمي‌كند، بلكه لازم است به طور متوسط تا پايان سال روزانه 10 تا 15 ميليون ليتر بنزين وارد كنيم. البته مقايسه شرايط كنوني كه متوسط مصرف بنزين درحدود دو ماه گذشته از زمان آغاز سهميه‌بندي حدود 61 ميليون ليتر در روز بوده است، در مقايسه با متوسط مصرف روزانه 78 ميليون ليتري سال گذشته نشان مي‌دهد كه كاهش مصرف و به تبع آن كاهش نياز به واردات چشمگير بوده است؛ به گونه‌اي كه در سال گذشته روزانه 38 ميليون ليتر بنزين وارد كرده بوديم، در حالي كه اكنون به حدود 15 ميليون ليتر رسيده است، ولي هنوز با شرايطي كه نياز به واردات بنزين نداشته باشيم فاصله وجود دارد كه اميد مي‌رود با توسعه پالايشگاه‌ها و طرح‌هاي ارتقاي كيفيت نه تنها از واردات بنزين بي نياز شويم، بلكه به صادر كننده آن نيز تبديل شويم.

چهارشنبه 21 شهريور 1386
سازمان حفاظت محیط زیست شرکت ملی صنایع پتروشیمی را به عنوان صنعت سبز برگزید. به گزارش شانا به نقل از روابط عمومی شرکت ملی صنایع پتروشیمی، سازمان حفاظت از محیط زیست در دهمین همایش صنایع سبز با قدردانی از شرکت ملی صنایع پتروشیمی به علت تلاش برای حفظ میراث طبیعی کشور و فعالیت های زیست محیطی شرکت های تابعه، این شرکت را حائز شرایط دریافت لوح تقدیر صنعت سبز دانست. شرکت‌های پتروشیمی شهید تندگویان و بوعلی سینا واقع در منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی (ماهشهر) با خارج شدن از لیست شرکت های آلاینده در سال 1385، امسال به عنوان صنعت سبز کشور برگزیده شدند و لوح تقدیر سازمان حفاظت محیط زیست را دریافت کردند. سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی هم توانست عنوان شرکت خدماتی سبز را به خود اختصاص دهد. پیش از این شرکت های پتروشیمی خراسان، اراک، اصفهان، تبریز، شیراز و فجر هم به عنوان صنعت سبز برگزیده شده بودند. شرکت ملی صنایع پتروشمی دارنده اولین و دومین جایزه ملی محیط زیست کشور نیز هست.

چهارشنبه 21 شهريور 1386
اولین سمینار محیط زیستی شرکت ملی صادرات گاز ایران در عسلویه برگزار شد. به گزارش شانا به نقل از روابط عمومی شرکت ملی صادرات گاز ایران، این شرکت اولین سمینار محیط زیستی این منطقه را با شرکت پرشین ال ان جی برگزار کرد. این سمینار پس از دو سال مطالعه بر روی اثرات مختلف مثبت و منفی احداث پروژه های ال ان جی با حضور مسئولین منطقه و مدیران شرکت های داخلی و خارجی مرتبط با این پروژه برگزار شد. گفتنی است پروژه پرشین ال ان جی یکی از بزرگ ترین شرکت های در حال تاسیس است که تولید ال ان جی را در سواحل جنوبی ایران شروع خواهد کرد. شرکت ملی صادرات گاز ایران با 50 درصد سهم با دو شرکت رپسول و شل گاز هولدینگ بی وی هر کدام با 25 درصد سهم، شرکت پرشین ال ان جی را تشکیل داده اند. شرکت پرشین ال ان جی مالکیت، ساخت و اداره یک کارخانه ساحلی تولید گاز طبیعی مایع شده و تاسیسات اسکله دریایی را در سواحل جنوب غربی ایران بر عهده خواهد داشت و فازهای 13 و 14 پارس جنوبی خوراک گازی این پروژه را پوشش می دهد. این پروژه در زمینی به وسعت 250 هکتار در منطقه ای در غرب پارس جنوبی احداث خواهد شد.

چهارشنبه 21 شهريور 1386
مدیر بخش بین الملل شرکت دولتی نفت «پتروبراس» برزیل تاکید کرد: پتروبراس با وجود مخالفت های آمریکا به فعالیت خود در بخش نفت ایران ادامه خواهد داد. به گزارش شانا به نقل از پایگاه خبری «داو جونز» از ریو دو ژانیرو، نستور کرویرو روز سه شنبه (20 شهریور ماه) اعلام کرد: پتروبراس بزودی دومین چاه اکتشافی را در بلوک فراساحلی «توسن» در خلیج فارس حفاری می کند. وی گفت: پتروبراس پیش از این یک چاه در بلوک توسن حفاری کرده است اما تا کنون وجود ذخایر نفت در این بلوک تایید نشده است. بر اساس گزارش داو جونز، ایران در ماه ژوئن اعلام کرد که مذاکرات با پتروبراس در زمینه اکتشاف نفت و گار در اعماق آب های دریای خزر در مراحل پیشرفته ای قرار دارد. ایران اعلام کرده در صورتی که قراردادی با پتروبراس در زمینه توسعه بلوک های نفتی در دریای خزر نهایی شود، این پروژه ممکن است در نهایت نیازمند 2 میلیارد دلار سرمایه گذاری باشد. به گزارش شانا، محمود زیرکچیان زاده، مدیرعامل شرکت نفت فلات قاره ایران، پیش از این از تدوین برنامه افزایش تولید نفت خام این شرکت تا سقف یک میلیون بشکه در روز و ارائه آن به شرکت ملی نفت و وزارت نفت خبرداده بود. مدیرعامل شرکت نفت فلات قاره در باره میدان های جدید هرمز A، B و D، آلفا، توسن، فارسی، ماهشهر و فارو گفت: پیش بینی های اولیه نشان می دهد که می توان از این میدان ها روزانه حدود 80 هزار بشکه نفت بسیار سبک با ای.پی.آی 42 استحصال کرد. هر چند آمریکا فشارهایی برای محدودیت سرمایه گذاری در بخش انرژی ایران اعمال کرده است، اما ایران در سال های گذشته چندین قرارداد مهم با شرکت های معتبر خارجی در زمینه توسعه پروژه های نفت و گاز به امضا رسانده که تفاهمنامه 5 میلیارد دلاری صادرات گاز طبیعی مایع شده به اروپا با شرکت «او.ام.وی» اتریش و توافقنامه با ترکیه برای مشارکت در توسعه میدان گازی «پارس جنوبی» از جمله آنها است. مهندس غلامحسین نوذری، سرپرست وزارت نفت جمهوری اسلامی ایران، روز سه شنبه (20 شهریور) در حاشیه اجلاس سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) در وین گفت: در دو سال گذشته 7 میلیارد دلار سرمایه جذب صنعت نفت ایران شده و ما با وجود تحریم های آمریکا مشکلی برای تامین اعتبار پروژه های نفت و گاز نداریم.

چهارشنبه 21 شهريور 1386
با حکم معاون وزیر در امور پالایش و پخش فرآورده های نفتی، مهندس عبدالرحیم شمس الدینی به عنوان مدیرعامل شرکت پالایش نفت شیراز منصوب شد. به گزارش شانا، در حکم مهندس محمدرضا نعمت زاده به مهندس شمس الدینی آمده است: تاریخ غنی استان فارس و سابقه درخشان پالایشگاه شیراز، مسئولیت مهمی را متوجه شما و همکاران تلاشگر آن مجموعه می کند که امید است به لطف خداوند منان، برنامه ریزی دقیق، بکارگیری توان متخصصان و کارکنان کوشا، متعهد و همچنین ایجاد نوآوری در تمامی سطوح و با عزم راسخ درانجام این وظیفه مهم، موفق باشید. در این حکم همچنین از خدمات مهندس شاهرخ خسروانی، مدیرعامل سابق پالایشگاه شیراز قدردانی شده است. مهندس شمس الدینی پیشتر ریاست اداره پالایش شرکت پالایش نفت شیراز را برعهده داشت.

چهارشنبه 21 شهريور 1386
وزيران نفت كشورهاي عضو سازمان كشورهاي صادركننده نفت (اوپك) در بيانيه پاياني اين نشست دلايل تصميم خود را براي موافقت با افزايش 500 هزار بشكه‌يي توليد از ماه نوامبر مطرح كردند. به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) به نقل از پايگاه خبري اوپك، كنفرانس وزيران اوپك در اين نشست به بررسي گزارش دبير كل اين سازمان، گزارش كميسيون اقتصادي و همچنين گزارش كميته نظارتي وزيران به رياست ايران و همچنين بسياري از مسائل اصولي ديگر پرداخت، وهمچنين درخصوص مسايل اخير در مرتبط با موضوع انرژي پرداخت و كشورهاي عضو بر پايبندي جدي خود براي همكاري با جامعه جهاني براي دستيابي به ثبات و امنيت بازار تاكيد كردند. كنگره وزيران همچنين به بررسي شرايط فعلي بازار نفت پرداخت و بار ديگر مشاهده شد كه اقدامات اوپك براي افزايش توليد نفت در سال‌هاي اخير باعث ايجاد ذخاير كافي نفت‌خام شده است؛ هرچند از سوي ديگر، تداوم مشكلات در بازار فراورده‌هاي نفتي آمريكا همچنان بر قيمت‌ها تاثيرگذار خواهد بود. وزيران اوپك در ادامه به بررسي تحولات اخير بازار و تاثيرات آن بر ميزان ذخاير پرداختند و همچنين با توجه به در پيش بودن فصل زمستان و ضرورت تامين نفت‌كافي براي بازار تصميم گرفتند كه حجم عرضه نفت به بازار از سوي 10 كشور پايبند به نظام سهميه بندي اين سازمان (به استثناي عراق و انگولا ) معادل 500 هزار بشكه در روز از ابتداي ماه نوامبر (10 آبان ) افزايش پيداكند. همچنين با اشاره به اهميت حفظ ثبات بازار، اعضاي اوپك بار ديگر بر تعهد خود به تامين نفت‌كافي براي بازارهاي نفت در تمام زمان‌ها و تامين ظرفيت مازاد توليد كافي براي تضمين قيمت‌عادلانه نفت براي توليدكنندگان و مصرف‌كنندگان تاكيد كردند. همچنين اعضاي اوپك اعلام آمادگي كرده‌اند كه نسبت به هرگونه تحول جديد كه ثبات بازار نفت را بر هم بريزد و منافع فعالان بازار نفت را برهم زند واكنش نشان دهند، علاوه بر اين‌كه اعضاي اوپك با دقت شرايط بازار را زير نظر خواهند داشت، سازمان موافقت كرد كه نشست فوق‌العاده بعدي خود را پنجم دسامبر (14 آذر) در امارات برگزار كند. همچنين كنفرانس وزيران دكتر شكيب خليل ـ وزير انرژي الجزاير ـ را به مدت يك سال به عنوان رييس ‌دوره‌يي اوپك انتخاب كرد كه وي از اول ژانويه 2008 به اين سمت منصوب مي‌شود و همچنين وزير نفت آنگولا نيز در اين مدت جانشين رييس اوپك خواهد بود. از سوي ديگر، اعضاي اوپك دكتر فلاح الاماري ـ رييس‌هسات عامل عراق در اوپك ـ را به سمت رييس هيات عامل اوپك براي سال 2008 برگزيدند كه جانشين كاظم‌پور اردبيلي از ايران در اين سمت خواهد شد. همچنين مقرر شد نشست بعدي عادي سازمان كشورهاي صادركننده نفت روز چهارشنبه پنجم مارس 2008 در وين برگزار خواهد شد.

چهارشنبه 21 شهريور 1386
سيدرضا كسايي زاده - مديرعامل شركت ملي گاز ايران - در گفت‌وگو با خبرنگار انرژي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، با بيان اين مطلب اظهار كرد: مطابق قراردادهاي به امضا رسيده بين شركت ملي گاز ايران و صنايع، اين شركت متعهد به تحويل مستمر گاز در هشت ماه ابتدايي سال است و در ماههاي پاياني سال اگر گاز بيشتر از نياز مصارف خانگي باشد، به صنايع داده مي‌شود. وي افزود: درچهار ماه پاياني سال درصورتي‌كه گاز توليد شده مازاد بر مصارف خانگي باشد، به صنايع تعلق خواهد گرفت و درغير اين‌صورت بايد از سوخت جايگزين استفاده شود؛ اين وضعيت شامل همه صنايع داخلي كشور و حتي نيروگاه‌ها مي‌شود. به گفته او طبق آمار اعلام شده، مجموعه نيروگا‌ه‌هاي كشور در ماه‌هاي تابستان به طور متوسط روزانه بيش از 160 ميليون متر مكعب گاز مصرف مي‌كنند، در حالي كه اين حجم در ماه‌هاي سرد به كمتر از 40 ميليون متر مكعب كاهش پيدا مي‌كند. معاون وزير نفت در امور گاز با تاكيد بر مشكل بودن كار تامين و توزيع سوخت دوم براي صنايع از سوي شركت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي خاطرنشان كرد: وزارت نفت متعهد است كه به گونه‌اي سوخت (گاز يا سوخت مايع) نيروگاه‌ها را تامين كند؛ بنابراين ترجيح خود شركت نيز بر اينست كه در همه سال گاز كه سوختي پاك و ارزانتر از سوخت مايع است، تامين شود، زيرا در اين صورت فرصتي براي صادرات سوخت مايع فراهم خواهد شد ولي انجام اين مهم به برودت هوا و چگونگي رعايت الگوي مصرف توسط مشتركان در فصل سرما بستگي دارد. وي با بيان اينكه هم اكنون 14 هزار و 500 واحد صنعتي گاز سوز هستند، تصريح كرد: در پنج ماه نخست سال گذشته به 564 واحد صنعتي و در مدت مشابه امسال به 933 واحد صنعتي گازرساني شده است و هر سال نيز به تعداد اين واحدها افزوده خواهد شد؛ اين در حالي است كه پيش از انقلاب هيچ كدام از واحدهاي صنعتي از نعمت گاز بهره‌مند نبوده‌اند. كسايي زاده درباره تحويل و يا قطع گازرساني به صنايع گفت: اين امور با هماهنگي انجام مي‌شود و اگر قرار بر قطع گاز باشد، حتما پيش از آن تاريخ دقيق قطعي گاز اعلام خواهد شد تا مخازن سوخت آنها پر باشد و ذخيره سازي مناسب را انجام دهند. به گفته او همچنين به صاحبان صنايع توصيه شده كه تعميرات اساسي واحدها را در فصل سرما انجام دهند تا با مشكل سوخت مواجه نشوند. لازم به ذكر است كه عليرضا طهماسبي - وزير سابق صنايع - در استعفا نامه خود يادآور شده بود كه اصرار بر تثبيت نرخ بعضي از اقلام صنعتي نظير سيمان، شكر، لبنيات، خودرو، لوازم خانگي و ... علي‌رغم افزايش كليه عوامل هزينه تمام شده محصول، عدم توان وزارت نيرو و وزارت نفت در تخصيص آب و برق صنعتي به صنعتگران - كه در سال جاري به حدود هشت هزار مگاوات در برق و حداقل 50 ميليون متر مكعب آب صنعتي و 20 ميليون متر مكعب گاز طبيعي در روز خواهد رسيد - ناشي از عدم سرمايه‌گذاري مورد نياز توسعه‌اي كشور در اين بخش بوده است.

چهارشنبه 21 شهريور 1386
وزیر امور خارجه ایتالیا از سفر روز سه شنبه پائولو اسکارونی، رئیس شرکت ایتالیایی «انی» به قزاقستان برای حل اختلاف دو طرف بر سر استخراج میدان نفتی عظیم «کاشاگان» خبر داد. به گزارش شانا به نقل از خبرگزاری فرانسه از میلان، ماسیمو دالما روز دوشنبه (19 شهریور) در کنفرانسی با حضور نمایندگان کشورهای آسیای میانه از جمله قزاقستان، گفت: ما متقاعد شده ایم که گفت و گو برای یافتن راه حل مسئله میدان کاشاگان مفید خواهد بود. قزاقستان دو هفته قبل اعلام کرد فعالیت های شرکت «انی» در میدان بزرگ کاشاگان را به دلیل نقض قوانین زیست محیطی به حال تعلیق درآورده است. جدا از این مشکل اخیر، «انی» و دولت قزاقستان چندی است به دلیل تاخیر در استخراج کاشاگان و به تعویق افتادن آن از ژوییه 2008 به پایان سال 2010، با یکدیگر اختلاف دارند. این دومین بار است که استخراج کاشاگان به تعویق می افتد. «انی» قرار بود تولید نفت از این میدان را از سال 2005 آغاز کند. به گزارش شانا، دولت قزاقستان همچنین از افزایش سرسام آور مخارج پروژه کاشاگان گله مند است. بر اساس برآوردها، هزینه استخراج کاشاگان به جای 57 میلیارد دلار که در ابتدا ارزیابی شده بود، به 136 میلیارد دلار خواهد رسید. کمیسر انرژی کمیسیون اروپا نیز 10 روز قبل گفت این کمیسیون آماده است بر ضد قزاقستان که فعالیت های «انی» را متوقف کرده است وارد عمل شود. آندریس پیبالگز گفت: در حال حاضر لزومی به دخالت کمیسیون اروپا نیست اما اگر حقوق شرکت های اروپایی رعایت نشود ما اقدامات لازم و متناسب را انجام خواهیم داد. وی ضمن بیان این مطلب که بازار نیازمند نفت و گاز است، ابراز امیدواری کرد که مشکل قزاقستان و انی بزودی حل شود. میدان نفتی کاشاگان واقع در غرب قزاقستان بزرگ ترین کشف نفتی در 30 سال اخیر دانسته می شود و «انی» شرکت مجری پروژه توسعه آن است.

چهارشنبه 21 شهريور 1386
با پایان یکصد و چهل و پنجمین نشست اوپک در وین در روز سه شنبه (امروز/20 شهریور)، دبیر خانه اوپک بیانیه مطبوعاتی زیر را منتشر کرد. به گزارش شانا به نقل از سایت اوپک، یکصد و چهل و پنجمین نشست سازمان کشورهای صادر کننده نفت (اوپک) روز 11 سپتامبر سال 2007 (20 شهریور) در وین، اتریش، تحت ریاست محمد بن ظائن الهاملی، رئیس اوپک و وزیر انرژی امارات متحده عربی و نایب رئیس این سازمان، شکیب خلیل، وزیر انرژی و معادن الجزایر و رئیس هیئت نمایندگی این کشور برگزار شد. کنفرانس انتصاب آقای اوده این آجوموگوبیا، را به عنوان وزیر انرژی(نفت) نیجریه و رئیس هیئت نمایندگی این کشور تبریک گفت و از کمک قابل ملاحظه ادموند داکورو، وزیر نفت پیشین نیجریه به اوپک قدردانی کرد. کنفرانس همچنین به گرمی حضور آقای نوذری، سرپرست وزارت نفت جمهوری اسلامی ایران و رئیس هیئت نمایندگی این کشور و نیز حضور محمد عبدالله العالم، سرپرست وزارت نفت کویت و رئیس هیئت نمایندگی این کشور را خوشامد گفت و از تلاش های آقای سید کاظم وزیری هامانه از جمهوری اسلامی ایران و شیخ علی الجراح الصباح از کویت که پیش از این نمایندگی کشورهای مربوطه را برعهده داشتند، برای تلاشهایی که به نیابت از اوپک به عمل آوردند، قدردانی کرد. کنفرانس به ویژه اززحمات آقای وزیری هامانه برای ریاست کمبته فرعی نظارت بر بازار در سال های گذشته تشکر کرد. کنفرانس به گرمی حضور وزیر نفت مصر و نیز نمایندگان عالی رتبه مکزیک، سلطان نشین عمان و فدراسیون روسیه را خوشامد گفت و بر اهمیتی که برای گفت و گو و مشاوره با دیگر کشورهای تولید کننده نفت برای نیل به نظم و ثبات در بازار جهانی قائل است، تاکید کرد. کنفرانس گزارش دبیرکل، گزارش هیئت کمیسیون اقتصادی، گزارش کمیته فرعی نظارت بربازار به ریاست آقای غلامحسین نوذری، رئیس هیئت نمایندگی جمهوری اسلامی ایران، که کنفرانس مجددا از تلاش های پیوسته آنان به نیابت از اوپک قدردانی می کند، و موضوعات اداری گوناگون را بررسی کرد. کنفرانس همچنین در باره تحولات اخیر در گفت و گوهای چند جانبه مربوط به محیط زیست، نتیجه و الزامات پانزدهمین نشست کمیسیون سازمان ملل در باره توسعه پایدار و نتیجه چهارمین نشست «گفت و گوی انرژی اتحادیه اروپا – اوپک» به تبادل نظر پرداخت و کشورهای عضو تعهد اکید خود را به همکاری با جامعه بین المللی در زمینه نیل به ثبات بازار انرژی و امنیت آن، تقویت توسعه اجتماعی – اقتصادی، ریشه کن کردن فقر و حفاظت از محیط زیست اعلام کردند.

پنج شنبه 22 شهريور 1386
بهای نفت در معاملات نیمروزی امروز(چهارشنبه) از مرز 79 دلار هر بشکه فراتر رفت که تا کنون بی سابقه بوده است. به گزارش شانا به نقل از سی ان ان از نیویورک، افزایش بی سابقه بهای نفت پس از آن بود که گزارش هفتگی اداره اطلاعات انرژی آمریکا نشان داد که موجودی نفت خام این کشور بیش از آن چه انتظار می رفت، کاهش یافته است. بهای نفت سبک آمریکا برای تحویل در ماه اکتبر با 70 سنت افزایش به 78 دلار و 97 سنت رسید و از رقم بی سابقه 78 دلار و 77 سنت که در معاملات روز10 مرداد (1 اوت) به ثبت رسیده بود، فراتر رفت. قبل از انتشار گزارش اداره اطلاعات انرژی آمریکا بهای نفت 49 سنت هر بشکه افزایش یافته بود اما پس از انتشار گزارش به رقم بی سابقه 79 دلار و 29 سنت رسید. پس از آن که نگرانی از کند شدن رشد اقتصادی درماه جاری برطرف شد و کاهش ذخایر و پیش بینی افزایش تقاضا برای نفت خام طی سال های آینده در کانون توجه قرار گرفت، بهای نفت دو باره روند افزایش را در پیش گرفته است. اداره اطلاعات انرژی آمریکا صبح امروز (چهارشنبه) گزارش خود را در باره ذخایر نفت این کشور در هفته منتهی به 16 شهریور ( 7 سپتامبر) منتشر کرد. آمار نشان می دهد که ذخایرنفت خام آمریکا در مقایسه با آن چه تحلیل گران پیش بینی کرده بودند، کاهش بیشتری یافته است. آمار اداره اطلاعات انرژی آمریکا نشان می دهد که ذخایر نفت خام آمریکا 7 میلیون و 100 هزار بشکه کاهش یافته و به 322 میلیون و 600 هزار بشکه رسیده است، تحلیل گران انتظار داشتند که میزان ذخایر نفت آمریکا به میزان ملایم تری و حدود 2 میلیون و 500 هزار بشکه کاهش یافته باشد. اداره اطلاعات انرژی آمریکا که بازوی آماری وزارت انرژی این کشور به شمار می آید همچنین اعلام کرد که واردات نفت خام درهفته گذشته به طور متوسط روزانه 9 میلیون و 600 هزار بشکه در روز بود که در قیاس با هفته قبل از آن روزانه 674 هزار بشکه کمتر بود. همچنین گزارش نشان داد که ذخایر بنزین 700 هزار بشکه کاهش یافته است. کاهش ذخایر بنزین در همان حد پیش بینی تحلیل گران بود.

پنج شنبه 22 شهريور 1386
گازپروم قصد دارد برای پروژه توسعه میدان گازی شتوکمان در قطب شمال شرکت دیگری را به عنوان شریک انتخاب کند. به گزارش شانا به نقل از خبرگزاری ریانووستی، والری گلیوبو، از مدیران عالی رتبه شرکت گازپروم دیروز (سه شنبه) در یک کنفرانس نفت و گاز در سن پبرزبورگ گفت: این تصمیم در ماه شهریور (سپتامبر) یا اواخر مهر (اواسط اکتبر) عملی خواهد شد. شرکت گازپروم تا کنون تنها از توتال فرانسه برای پیوستن به این پروژه 30 میلیارد دلاری، که در دریای بارنتز قرار دارد، دعوت کرده است. ذخایر گاز این میدان 3 تریلیون و 700 میلیارد متر مکعب برآورد شده و قرار است خط لوله نورد استریم را که از بستر دریای بالتیک روسیه را به آلمان پیوند می دهد، تغذیه کند. گلیوبو گفت: می توانیم تعداد شرکا را در سرمایه شرکت مجری افزایش دهیم. وی افزود: حدود 24 در صد را می توان به یک شریک جدید اختصاص داد. به گفته وی گازپروم فهرستی از پنج شرکت را که می توانند در این پروژه مشارکت کنند، تهیه کرده است اما به جزئیات بیشتری اشاره نکرد. بر اساس توافقی که در ماه تیر (جولای) با توتال به عمل آمد، این شرکت در فعالیت های مجری به میزان 25 در صد سهیم شد که شامل سهیم شدن در تاسیسات تولید، خطوط لوله و ال ان جی برا ی مدت 25 سال خواهد بود. 75 در صد بقیه سهام به گازپروم تعلق خواهد داشت. در صورتی که برای این پروژه شریک سومی انتخاب شود، سهام گازپروم به 51 در صد کاهش خواهد یافت. الکساندر آناننکوف، از دیگر مدیران گازپروم گفت که این شرکت تنها در مرحله نخست این پروژه با یک شرکت دیگر همکاری و مراحل دوم و سوم را خود اجرا خواهد کرد. برآورد می شود که تولید گاز این میدان به میزان 23 میلیارد و 700 میلیون متر مکعب، در سال 2013 آغاز شود. تولید و عرضه گاز مایع شده نیز به عنوان بخشی از مرحله اول برای سال 2014 برنامه ریزی شده است. سال گذشته گازپروم پیشنهاد مشارکت شرکت های توتال، کونوکوفیلیپس، اکسون موبیل، نورسک هیدرو و استات اویل را در پروژه شتوکمان رد کرد و الکساندر میلر، مدیر اجرایی گازپروم گفت که روسیه این میدان را به تنهایی توسعه خواهد داد. گلیوبوف گفت که گازپروم قصد دارد تا سال 2030 تولید میدان گازی شتوکمان را به سالانه 100 میلیارد متر مکعب افزایش دهد. یوری کومارف، مدیر کل شرکت «سومور نفت گاز»، شعبه تابعه گازپروم، که این پروژه را اجرا می کند، پس از این کنفرانس به خبرنگاران گفت : انتظار داریم تا اواخر سال 2009 و یا اوایل سال 2010 ساخت پروژه را آغاز کنیم. کوماروف افزود که مطالعات امکان سنجی این پروژه اواخر سال جاری تکمیل خواهد شد و این میدان برای نیمه دوم سال 2008 آماده کار خواهد بود. وی هنچنین گفت که محل کارخانه ال ان جی در ماه آبان (نوامبر) مشخص خواهد شد. به گفته وی قراردادهای مربوط به کشتی های حمل ال ان جی نیز در سال 2009 منعقد خواهد شد.

پنج شنبه 22 شهريور 1386
اداره محیط زیست آرژانتین روز سه شنبه (20 شهریور) دستور تعطیلی پالایشگاه تحت اداره شرکت «شل» در این کشور را لغو کرد. به گزارش شانا به نقل از نشریه پلاتس، یک سخنگوی اداره محیط زیست آرژانتین با اعلام این مطلب پیش بینی کرد که این پالایشگاه واقع در حومه شهر بوئنوس آیرس در مدت یک تا دو هفته آینده با ظرفیت کامل فعالیت خود را از سر گیرد. تصمیم اداره محیط زیست آرژانتین پس از آن اتخاذ شد که شرکت انگلیسی – هلندی «رویال داچ شل» متعهد شد 60 میلیون دلار برای پاکسازی آلودگی ها و بهبود شاخص های زیست محیطی اطراف پالایشگاه هزینه کند. اداره محیط زیست روسیه در تاریخ 5 سپتامبر (14 شهریور) به دلیل رعایت نشدن مقررات زیست محیطی و استفاده غیرقانونی از آب رودخانه دستور تعطیلی پالایشگاه شل را صادر کرده بود. پالایشگاه «داک سود» شل در آرژانتین که تنها پالایشگاه آن در آمریکای لاتین است، روزانه 100 هزار بشکه نفت خام را پالایش می کند و یکی از تامین کنندگان اصلی گازوییل آرژانتین است.

پنج شنبه 22 شهريور 1386
نخست وزیر قزاقستان می گوید که مذاکره با شرکت ایتالیایی انی برای توسعه بزرگ ترین میدان نفتی این کشور در دریای خزر تا روز 30 مهر ( 22 اکتبر) ادامه می یابد. به گزارش شانا به نقل از خبرگزاری ریانووستی از آستانه، قزاقستان روز سه شنبه (دیروز) اعلام کرد که برای گفت و گو با شرکت انی، مجری پروژه میدان نفتی کاشاگان در آب های دریای خزر آمادگی دارد. هدف از این گفت و گوها حل مشکلات مربوط به اجرای این پروژه است. آستانه هفته گذشته اعلام کرد که تردید دارد شرکت انی بتواند شرایط قرارداد را رعایت کند. نخست وزیر قزاقستان گفت: روز گذشته با پائولو اسکارونی، رئیس شرکت انی دیدار کردم و در باره موضوعات مربوط به آینده پروژه کاشاگان با یکدیگر گفت و گو کردیم. کریم ماسیموف یادآور شد: ما نگرانی خود را اعلام کردیم و اسکارونی نیز دیدگاه خود را در این باره اعلام کرد. وی افزود: بر اساس قرارداد، ما برای دستیابی به راه حل دوستانه از طریق گفت و گو تا 30 مهر(22 اکتبر) زمان داریم. ماسیموف پیش از این گفته بود که روند کند کار در میدان نفتی کاشاگان و دو برابر شدن هزینه های اجرای آن برای قزاقستان پی آمدهای اجتماعی-اقتصادی جدی خواهد داشت. دولت قزاقستان اواخر ماه اوت پروانه شرکت انی را برای توسعه این میدان به مدت سه ماه به حال تعلیق در آورد. وزارت حفاظت محیط زیست قزاقستان اعلام کرد که عملیات شرکت انی برای توسعه ذخایر کاشاگان، می تواند خسارات زیست محیطی مصیبت باری به بار آورد و گونه های گیاهی و جانوری را نابود کند. شرکت انی تیر ماه گذشته (ماه جولای) پیشنهاد کرد که مهلت شروع تولید تجاری از نیمه دوم سال 2008 به نیمه دوم سال 2010 تغییر یابد. این در حالی است که پیش بینی می شود هزینه های اجرای پروژه از 57 میلیارد دلار به 136 میلیارد دلار افزایش یابد. ذخایر قابل بازیافت میدان نفتی کاشاگان در سال 2000، 13 میلیارد بشکه برآورد شده است.

پنج شنبه 22 شهريور 1386
رئیس شرکت ترانسنفت روسیه با پیشنهاد ولادیمیر پوتین برای کناره گیری از ریاست این شرکت و هدایت شرکت دولتی که قرار است مقدمات برگزاری بازی های المپیک زمستانی 2014 را در شهر سوچی فراهم کند، موافقت کرد. به گزارش شانا به نقل از خبرگزاری ریانووستی از نوو اوگاریوو، رئیس جمهوری روسیه سیمون وینشتوک، رئیس هیئت مدیره شرکت خطوط لوله نفت روسیه، ترانسنفت، را در محل اقامت خود در حومه مسکو به حضور پذیرفت و ضمن تشکر از وی برای خدماتش در شرکت روسنفت، پست جدید را به وی پیشنهاد کرد. پوتین به وینشتوک گفت: شما شرکت ترانسنفت را برای مدت 8 سال مدیدیت کردید، کارهای بزرگی در این مدت صورت گرفته و بسیاری از پروژه های مهم کشور به انجام رسیده است. پوتین افزود: من به شما تبریک می گویم و از این بابت متشکرم. پوتین یادآور شد: می خواهم پیشنهاد کنم کار ایجاد یک شرکت دولتی را بر عهده بگیرید و آن را برای برگزاری بازی های المپیک زمستانی سال 2014 در سوچی مدیریت کنید. شهر سوچی در ساحل دریای سیاه،در رقابت نزدیک با شهر پیونگ چانگ کره جنوبی و سالزبورگ اتریش برای برگزاری بازی های المپیک زمستانی سال 2014 در تیر ماه گذشته(جولای) برنده شد. وینشتوک که 13 مهر (5 اکتبر) شصتمین سالگرد تولد خود را جشن می گیرد، با تشکر از اعتماد رئیس جمهوری روسیه گفت: من شرکت ترانسنفت را با خیال آسوده ترک می کنم زیرا این شرکت باثبات و از ساختار مناسبی برخوردار است. ترانسنفت بزرگ ترین شرکت خط لوله نفت جهان است و دولت روسیه 75 سهام آن را در اختیار دارد. این شرکت چندی پیش اعلام کرد که ارزش دارایی های آن در فاصله آوریل تا ژوئن سال 2007 در مقایسه با مدت مشابه سال قبل از آن 7/16 در صد افزایش یافته و به 194 میلیارد و 700 میلیون روبل ( 6/7 میلیارد دلار) رسیده است.

شنبه 24 شهريور 1386
معاون وزیر نفت در امور پالایش و پخش در دیدار با مسئولان تهیه و ساخت کارت هوشمند سوخت به تلاش برای تسریع در روند توزیع کارت های سوخت المثنی متقاضیان تاکید کرد. به گزارش خبرنگار شانا، مهندس محمدرضا نعمت زاده در جریان بازدید از شرکت صقا (صنایع قطعه سازی ایران ) در شیراز که محل تهیه و ساخت کارت های هوشمند سوخت کشور است، با اشاره به نقش مسئولان وکارکنان این شرکت در تحقق طرح ملی کارت هوشمند سوخت، خواستار تسریع در روند شناسه سازی کارت های سوخت المثنی متقاضیان، بمنظور توزیع پر شتاب آنها شد. وی خاطر نشان کرد: در حال حاضر بسیاری از هموطنان، در انتظار دریافت کارت سوخت المثنی خود هستند و لذا باید روند توزیع این کارتها را پرشتاب نمود. مهندس نعمت زاده همچنین از راه اندازی یک سازکار جدید برای کوتاه کردن پروسه صدور کارت هوشمند سوخت المثنی از یک ماه به دو هفته خبر داد.

شنبه 24 شهريور 1386
و‌اح‍د ‌ال‍ف‍ی‍ن‌ ش‍رک‍ت‌ ف‍ر‌آورش‌ ب‍ن‍در‌ام‍‍ام‌ در ‌اق‍د‌امی‌ ب‍‍ی‌ ن‍ظی‍ر ‌ع‍م‍ل‍ی‍‍ات‌ ت‍‍ع‍م‍ی‍ر ب‍رج‌ پ‍روپ‍‍ان‌ زد‌ا‌ی‌ دی آ 404 دی ر‌ا ب‍دون‌ ‌از س‍روی‍س‌ خ‍‍ارج‌ ک‍ردن‌ ن‍و‌اح‍‍ی‌ س‍رد و گ‍رم‌ ک‍م‍پ‍رس‍ور‌ه‍‍ا و س‍ی‍س‍ت‍م‌ BOX COLD ب‍‍ا م‍وف‍ق‍ی‍ت‌ ب‍ه‌ ‌ات‍م‍‍ام‌ رس‍‍ان‍د ک‍ه‌ ‌این اقدام ب‍‍ا توجه به ت‍د‌اوم‌ ت‍ول‍ی‍د م‍ح‍ص‍ول‌ ‌ات‍ی‍ل‍ن‌ ‌اف‍زون‌ 70 م‍ی‍ل‍ی‍‍ارد ری‍‍ال‌ ‌صرفه اقتصادی داشته است. به گزارش شانا در مناطق نفت خیز جنوب به نقل از روابط عمومی مجتمع پتروشیمی بندر امام، م‍‍ع‍‍اون‌ و‌اح‍د ‌ال‍ف‍ی‍ن‌ (OL) این م‍ج‍ت‍م‍‍ع‌ گ‍ف‍ت‌: در ‌ای‍ن‌ م‍دت‌ دی‍گ‍ر ب‍خ‍ش های ‌ع‍م‍ل‍ی‍‍ات‍‍ی‌ و‌اح‍د در س‍روی‍س‌ ب‍وده‌ و روز‌ان‍ه‌ ش‍‍ا‌ه‍د ت‍ول‍ی‍د 700 ت‍ن‌ م‍ح‍ص‍ول‌ ‌ات‍ی‍ل‍ن‌ ب‍ودی‍م‌ . مهندس ج‍‍ه‍‍ان‍ب‍خ‍ش‌ خ‍رم‍ی‍‍ان‌ افزود: ب‍ه‌ دل‍ی‍ل‌ ‌ارت‍ب‍‍اط ‌ای‍ن‌ ب‍رج‌ ب‍‍ا ب‍رج‌ ‌ه‍‍ا‌ی‌ 202 و دی آ 401 ‌ه‍رگ‍ون‍ه‌ ‌اق‍د‌ام‌ ب‍ر‌ا‌ی‌ ت‍‍ع‍م‍ی‍ر م‍ستلزم خ‍‍ارج‌ س‍‍از‌ی‌ ک‍‍ام‍ل‌ واحد ‌از س‍روی‍س‌ ب‍ود ک‍ه‌ ‌‌ع‍لاوه‌ ب‍ر ت‍وق‍ف‌ ک‍‍ام‍ل‌ و‌اح‍د، ‌اح‍ت‍م‍‍ال‌ ‌آس‍ی‍ب‌ دی‍دگ‍‍ی‌ س‍‍ای‍ر دس‍ت‍گ‍‍ا‌ه ها ر‌ا ن‍ی‍ز در پ‍‍ی‌ د‌اش‍ت‌ . و‌ی‌ ‌اظهار داشت: از ‌آن‍ج‍‍ا ک‍ه‌ ک‍‍ار ‌ای‍ن‌ ب‍رج‌ ج‍د‌ا ک‍ردن‌ ب‍رش ه‍‍ا‌ی‌ پ‍روپ‍‍ان‌ و پ‍ل‍‍ی‌ پ‍روپ‍ی‍ل‍ن‌ ‌از ب‍رش های س‍ن‍گ‍ی‍ن‌ ت‍ر ب‍وت‍‍ان‌ ب‍ه‌ ب‍‍الات‍ر ‌اس‍ت، ن‍ت‍‍ای‍ج‌ ح‍‍اص‍ل‌ ‌از ‌اس‍ک‍ن‌ ب‍‍ا ‌اش‍‍ع‍ه‌ گ‍‍ام‍‍ا در م‍‍اه‌ گ‍ذش‍ت‍ه‌ م‍ب‍ت‍ن‍‍ی‌ ب‍ر وج‍ود ‌اش‍ک‍‍ال‌ در ب‍رج‌ و ل‍زوم‌ ب‍‍از ک‍ردن‌ و ت‍‍ع‍م‍ی‍ر ض‍رور‌ی‌ ب‍ود ک‍ه‌ ب‍‍ا 2 ‌ه‍ز‌ار ن‍ف‍ر س‍‍ا‌ع‍ت‌ ک‍‍ارک‍رد ب‍دون‌ ح‍‍ادث‍ه‌ و ب‍‍ا ‌ه‍م‍ف‍ک‍ر‌ی‌ کارکنان ب‍‍ه‍ره‌ ب‍رد‌ار‌ی‌، ف‍ر‌آی‍ن‍د و ‌ه‍م‍ک‍‍ار‌ی‌ ‌اد‌ار‌ات‌ م‍‍ه‍ن‍دس‍‍ی‌ ‌ع‍م‍وم‍‍ی‌ ، ت‍‍ع‍م‍ی‍ر‌ات‌ و ‌ای‍م‍ن‍‍ی‌ ب‍‍ا م‍وف‍ق‍ی‍ت‌ ‌ان‍ج‍‍ام‌ ش‍د. خ‍رم‍ی‍‍ان‌ گ‍ف‍ت: در ای‍ن‌ ت‍‍ع‍م‍ی‍ر‌ات‌ ب‍‍ا ‌ارس‍‍ال‌ م‍‍ای‍‍ع‍‍ات‌ ‌ان‍ت‍‍ه‍‍ا‌ی‌ ب‍رج دی آ 202 به مخزن ‌ارس‍‍ال‌ ب‍ه‌ م‍ش‍‍ع‍ل‌ (WET FLARE DRUM) و ذخ‍ی‍ره‌ ‌آن‌ در اف بی 960 علاوه بر ‌ع‍لاوه‌ ب‍ر ‌ع‍دم‌ ‌ارس‍‍ال‌ م‍ق‍‍ادی‍ر زی‍‍اد‌ی‌ ‌ه‍ی‍دورک‍رب‍ن‌ ب‍ه‌ م‍ش‍‍ع‍ل‌ ‌ام‍ک‍‍ان‌ ب‍‍ازی‍‍اف‍ت‌ م‍ج‍دد ‌ای‍ن‌ م‍‍ای‍‍ع‍‍ات‌ و ن‍ی‍ز ک‍ن‍ت‍رل‌ س‍طح‌ م‍‍ای‍‍ع‌ درب‍رج‌ دی آ 401 فراهم و از توقف برج های دی آ 401 و 202 ج‍ل‍وگ‍ی‍ر‌ی‌ و در ن‍ت‍ی‍ج‍ه‌ ‌اب‍ق‍‍ا‌ی‌ ش‍ر‌ای‍ط ن‍رم‍‍ال‌ ب‍ق‍ی‍ه‌ ن‍ق‍‍اط و‌اح‍د امکان پذیر شد. م‍‍ع‍‍اون‌ و‌اح‍د ‌ال‍ف‍ی‍ن‌ (OL) مجتمع پتروشیمی بندرامام افزود: این ت‍‍ع‍م‍ی‍ر‌ات‌ در مدت یک هفته با موفقیت به اتمام رسید. ش‍رک‍ت‌ ف‍ر‌آورش‌ ب‍ن‍در‌ام‍‍ام‌ د‌ار‌ا‌ی‌ و‌اح‍د‌ه‍‍ا‌ی‌ ‌ال‍ف‍ی‍ن‌ (OL)، ‌آروم‍‍ات‍ی‍ک‌ (AR)، پ‍‍ار‌از‌ای‍ل‍ی‍ن‌ (PX)، ت‍ف‍ک‍ی‍ک‌ م‍‍ای‍‍ع‍‍ات‌ گ‍‍از‌ی‌ (NF) و ت‍س‍‍ه‍ی‍لات‌ ‌ع‍م‍وم‍‍ی‌ (CF) ب‍وده‌ و ف‍ر‌آورده‌ ‌ه‍‍ا‌ی‌ و‌اح‍د ‌ال‍ف‍ی‍ن‌ ش‍‍ام‍ل‌ ‌ات‍ی‍ل‍ن‌ 311 ‌ه‍ز‌ار ت‍ن‌ ، ب‍ن‍زی‍ن‌ پ‍ی‍رول‍ی‍ز 130 ‌ه‍ز‌ار ت‍ن‌ ، پ‍روپ‍ی‍ل‍ن‌ 118 ‌ه‍ز‌ار ت‍ن‌ ، ن‍ف‍ت‌ ک‍وره‌ 15‌ه‍ز‌ار و 300 ت‍ن‌ و ‌ال‍ف‍ی‍ن‌ ‌ه‍‍ا‌ی‌ چ‍‍ه‍‍ار ک‍رب‍ن‍ه‌ 88 ‌ه‍ز‌ار ت‍ن‌ درس‍‍ال‌ است ک‍ه‌ ب‍ه‌ ‌ع‍ن‍و‌ان‌ خ‍ور‌اک‌ و‌اح‍د‌ه‍‍ا‌ی‌ پ‍‍ای‍ی‍ن‌ دس‍ت‍‍ی‌ پ‍ل‍ی‍م‍ر‌ی‌ در داخل کاربرد دارد و بخشی از آن ص‍‍ادر‌می شود.

شنبه 24 شهريور 1386
مدیر بخش پژوهش اوپک می گوید که افزایش بهای نفت کاهش ارزش دلار را جبران کرده است. به گزارش شانا به نقل از خبرگزاری شین هوا از وین، حسن قبازرد روز گذشته (پنج شنبه) با اعلام این مطلب گفت که چنانچه قیمت نفت را بر اساس یورو محاسبه کنیم، در مقایسه با سال گذشته که به بالاترین میزان رسید، حدود 10 در صد کمتر است. وی افزود: بهای نفت در حال حاضر اندکی بیش از 50 یورو هر بشکه است. مدیر بخش پژوهش اوپک گفت: تاثیر طوفان بر تولید نفت در خلیج مکزیک و انفجار در خطوط لوله نفت مکزیک از دیگر دلایل افزایش بهای نفت هستند. قبازرد اعلام کرد: درحالی که عرضه کنونی نفت خام به بازار جهانی کافی است، محدودیت های ظرفیت پالایش برای سال ها ادامه خواهد یافت. با وجود این، تحلیلگران بازار معتقدند که به دلیل کاهش غیر منتظره ذخایر نفت خام آمریکا، افزایش 500 هزار بشکه ای تولید نفت اوپک نه تنها به ایجاد ثبات در بازار جهانی نفت کمک نخواهد کرد بلکه نگرانی در باره کمبود عرضه را تشدید می کند. به نظر تحلیلگران افزایش تقاضا برای سوخت گرمایشی در زمستان در نیمکره شمالی و افزایش معاملات سود جویانه بدان معناست که افزایش قیمت های نفت در آینده نزدیک ادامه خواهد یافت. میانگین بهای سبد نفت اوپک در روز چهارشنبه با 1 دلار و 8 سنت افزایش به هر بشکه 74 دلار و 21 سنت رسید که در قیاس با بالاترین قیمت نفت اوپک در 29 تیر (20 جولای)، 54 سنت بیشتر است. در همین حال بهای نفت که به دنبال نگرانی از عرضه روز پنج شنبه در بازار آسیا به بالاترین میزان رسیده بود، به دنبال سودجویی معامله گران امروز (جمعه) اندکی کاهش یافت. بهای نفت خام سبک شیرین پایه بورس نیویورک برای تحویل در ماه اکتبر، در معاملات الکترونیک بازار آسیا با 29 سنت کاهش، هر بشکه 79 دلار و 80 سنت معامله شد. بهای نفت روز پنج شنبه در بازار آسیا به رقم بی سابقه 80 دلار و 9 سنت رسید که در مقایسه با بهای نفت در روز چهار شنبه، که خود تا پیش از آن بی سابقه بود (79 دلارو 91 سنت)، 18 دلار افزایش یافت. شماری از تحلیل گران می گویند که بخش عمده افزایش بهای نفت در روزهای اخیر ناشی از خرید صندوق های سرمایه گذاری بزرگ بود. بهای نفت برای اولین بار در روز چهارشنبه از مرز 80 دلار هر بشکه فراتر رفت و این زمانی بود که وزارت انرژی آمریکا گزارش داد ذخایر نفت خام و بنزین و نیز فعالیت های پالایشگاهی در این کشور کاهش یافته است.

شنبه 24 شهريور 1386
سرپرست وزارت نفت در دیدار با وزیر محیط زیست و انرژی سوئیس، با اشاره به ظرفیت بالای ایران در امور نفت و گاز، تاکید کرد: ایران می تواند شریک مطمئنی در زمینه نفت و گاز سوئیس باشد. به گزارش شانا، مهندس غلامحسین نوذری در دیدار با لوینبرگر ضمن برشمردن امکانات و ظرفیت های ایران به ویژه در زمینه نفت و گاز، اظهار داشت: ایران با داشتن 16 درصد از ذخایر جهانی گاز آمادگی لازم را برای همکاری در این زمینه را با کشور سوئیس داراست. وی با اشاره به مذاکرات موفقیت آمیزی که تاکنون با شرکت EGL سوئیس صورت گرفته است، افزود: تداوم مطلوب این مذاکرات نوید بخش توسعه همکاری های دو کشور در زمینه نفت و گاز است. وزیر محیط زیست و انرژی سوئیس نیز در این دیدار بر نیاز کشورش به انرژی ایران تاکید و ابراز امیدواری کرد: با توسعه روابط ایران و سوئیس، این نیاز به سرعت مرتفع شود. همچنین در این دیدار نوذری با مهم دانستن استفاده از انرژی هسته ای برای مقاصد صلح آمیز، بر فعالیت ایران در چهارچوب مقررات آژانس بین المللی هسته ای تاکید کرد و افزود: گزارش محمد البرادعی نشان دهنده فعالیت صلح آمیز ایران است. لوینبرگر نیز استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای و تحقیقات در این خصوص را حق همه کشورها دانست و هرگونه محدودیت در این زمینه را مردود دانست.

شنبه 24 شهريور 1386
دو شرکت استات اویل نروژ و پتروبراس برزیل یک توافق همکاری راهبردی طولانی مدت امضا کردند. به گزارش شانا به نقل از تامسون فایننشال از اسلو، این توافق در زمینه های اکتشاف، تولید و سوخت های گیاهی است. این باداشت تفاهم امروز (جمعه) توسط هلگ لاند و خوزه سرجیو گابریلی دو آزودو، مدیران استات اویل و پتروبراس امضا شد. این دو شرکت در حال حاضر چندین موافقت نامه مشارکت در زمینه اکتشاف و تولید نفت در برزیل، آنگولا، نیجریه و خلیج مکزیک دارند. مدیراستات اویل گفت: توافق همکاری جدید مربوط به همکاری دو کشور در زمینه مطالعه چندین پروژه نفت و گاز در برزیل و در سطح بین المللی است. وی افزود: دو شرکت برنامه های جاه طلبانه ای در زمینه رشد دارند وی افزود: این توافق نامه فرصت های راهبردی جدیدی را برای نیل به اهدافمان فراهم می آورد.

شنبه 24 شهريور 1386
رئيس جمهور كنوني آمريكا در دادگاه عادلانه‌ بين‌المللي محاكمه خواهد شد

يکشنبه 25 شهريور 1386
وزیر نفت ونزوئلا می گوید که کشورش برای دفاع از ملی کردن پروژه های کلیدی نفت در مراجع داوری بین المللی آمادگی دارد. به گزارش شانا به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس از کاراکاس، رافائل رامیرز به روزنامه ال یونیورسال ونزوئلا گفت که ما برای رویارویی با ادعای شرکت اکسون موبیل در مراجع داوری بین المللی آمادگی داریم. وی گفت: از این که شرکت اکسون موبیل علیه دولت ونزوئلا به داوری بین المللی مراجعه کرده است، شگفت زده نشدیم. اکسون موبیل روز چهارشنبه اعلام کرد که در اختلاف نظر بر سر ملی کردن پروژه نفت سنگین سرو نگرو، یکی از چهار پروژه نفت سنگین حوزه رودخانه اورینوکو از مراجع داوری تقاضای رسیدگی کرده است. دولت هوگو چاوز در اردیبهشت گذشته(ماه مه) کنترل اکثریت سهام پروژه های نفت این ناحیه را در اختیار گرفت، اکسون موبیل اعلام داشت که درخواست رسیدگی خود را هفته گذشته در «مرکز بین المللی حل و فصل اختلافات سرمایه گذاری»، مطرح کرده است. این مرکز در واشنگتن مستقر است و رابطه نزدیکی با بانک جهانی دارد. دولت تحت رهبری چاوز ابتدا بهره مالکانه و نرخ ها ی مالیاتی شرکت های نفتی را افزایش داد و سپس کنترل اکثریت سهام همه پروژه های نفتی را به عنوان بخشی از یک حرکت بزرگ تر به منظور ملی کردن بخش های اقتصادی راهبردی، به دست گرفت. افزایش قیمت های انرژی و ذخایر عضیم ونزوئلا موقعیت چاوز را تقویت کرده است. ذخایر نفت ونزوئلا بزرگ ترین ذخایر نفت نیمکره غربی را تشکیل می دهد. میدان های نفتی منطقه رودخانه اورینوکو برای مدت بیش از ده سال تحت کنترل 6 شرکت عمده نفتی اداره می شد. شرکت های شورون ، بی پی، توتال و استات اویل در سرمایه گذاری های مشترک جدیدی که تحت کنترل شرکت نفت دولتی ونزوئلا، پترولئوس دو ونزوئلا(پی دی وی اس ای) انجام شد، موافقت کردند که اکثریت سهام را به دولت ونزوئلا واگذارند. این در حالی بود که اکسون موبیل و کونوکو فیلیپس از پذیرش شرایط جدید سر باز زدند. کونوکوفیلیپس به مذاکره با دولت ونزوئلا در مورد شرایط پرداخت غرامت در ازای سرمایه گذاری چند میلیارد دلاریش ادامه می دهد. رافائل رامیرز که رئیس شرکت ملی نفت ونزوئلا، پی دی وی اس ای، نیز است، به ال یونیورسال گفت: آن چه اکسون موبیل برای مذاکره در خواست می کرد معقول نبود، از این رو انتظار داشتیم موضوع به داوری ارجاع شود.

يکشنبه 25 شهريور 1386
اسامی كارمندان نمونه صنعت نفت اعلام شد

يکشنبه 25 شهريور 1386
دومین كنگره ملی مهندسی نفت ایران در تاریخ 10 و 11 بهمن ماه در اهواز برگزار خواهد شد. به گزارش نفت تایمز به نقل از فارس، دومین كنگره ملی مهندسی نفت ایران توسط دانشگاه صنعت نفت، شركت مناطق نفت خیز جنوب و انجمن مهندسی نفت ایران در تاریخ 10 و 11 بهمن ماه در اهواز برگزار خواهد شد. بنابراین گزارش، این كنگره در بخشهای علمی و محورهای مرتبط با چالشهای پیش روی توسعه پایدار صنعت نفت برگزار می‌شود.

يکشنبه 25 شهريور 1386
مدیر عامل شركت حفاری شمال مطرح كرد: خصوصی شدن حفاری شمال عامل ایجادتنش درصنعت حفاری نشود

يکشنبه 25 شهريور 1386
طی حكمی از سوی سرپرست وزارت نفت؛ مسوولیت منطقه پارس شمالی نیز به رضوی محول شد

يکشنبه 25 شهريور 1386
تقاهمنامه توسعه طرح های هیدروکربنی در ایران با تمرکز بر تولید و صادرات گاز طبیعی بین شرکت ملی نفت ایران و شرکت ادیسون اس.پی.ای (Edison Spa) امضا شد. به گزارش شانا، ‌‌این تفاهمنامه روز جمعه (23 شهریور) در حضور مهندس غلامحسین نوذری، سرپرست وزارت نفت، بین نصرت الله سیفی مدیرعامل شرکت ملی صادرات گاز به نمایندگی از سوی شرکت ملی نفت ایران و پیترو کاوانا مدیر بخش تجاری هیدروکربن شرکت ادیسون اس.پی.ای در شهر لوزان سوییس به امضا رسید. روابط عمومی شرکت ملی صادرات گاز ایران اعلام کرد: براساس این تفاهمنامه اولیه، مطالعات امکان سنجی انجام شده و مذاکرات به سمت یک پروژه جامع در زمینه هیدورکربن هدایت خواهد شد. هدف از این تفاهمنامه توسعه دو فاز میدان بزرگ پارس جنوبی، یکی از بزرگترین میدان های گازی دنیا و ساخت یک ترمینال مایع سازی گاز جدید خواهد بود. این گزارش می افزاید: این تاسیسات ظرفیتی بالغ بر 10 میلیارد مترمکعب گاز طبیعی در سال را دارا است و احتمالا در 4 ماهه اول سال 2008 طرفین نتایج امکان سنجی را بررسی خواهند کرد. به گزارش شانا، مهندس نوذری در حاشیه سفر اخیر خود به اتریش و حضور در اجلاس 145 اوپک در راس هیئتی به سوییس نیز سفر و با مقام های دولت این کشور در زمینه انرژی مذاکره کرد.

دوشنبه 26 شهريور 1386
شاه راه عبور نفت جهان در تسخير ايرانيان

دوشنبه 26 شهريور 1386
نخست وزیر ویتنام و مدیر اجرایی گاز پروم در باره همکاری برای توسعه منابع نفت و گاز واقع در آب های این کشور مذاکره کردند. به گزارش شانا به نقل از نشریه پلاتس از مسکو، گازپروم با صدور بیانیه ای اعلام کرد که دو طرف به این نتیجه رسیدند که می توانند در چندین حوزه در ویتنام و در کشورهای ثالث با یکدیگر همکاری کنند. نخست وزیر ویتنام گفت: همکار ی روسیه و ویتنام در بخش نفت و گاز به مبادلات و توسعه اقتصادی دو کشور کمک خواهد کرد. الکسی میلر، مدیر اجرایی گازپروم نیز گفت که ویتنام یک از مناطق بالقوه گازپروم برای تولید نفت و گاز است. هر دو طرف نتایج عملیات اکتشافی توسط شرکت «ویت گازپروم» را ستودند. این شرکت با سهام 50 _50 میان گازپروم و شرکت دولتی پترو ویتنام ایجاد شده و در بلوک 112 آب های ویتنام فعالیت می کند. گازپروم در اواخر ماه اوت گزارش داد که از نخستین چاهی که در این بلوک حفر کرده است، به منابع تجاری قابل استحصال گاز به میزان 400 هزار متر مکعب در روز دست یافته است.

دوشنبه 26 شهريور 1386
مدیرعامل شرکت حفاری شمال گفت: از اول دی ماه امسال با هدف گسترش بخش خصوصی ۲۰ درصد از سهام شرکت حفاری شمال در بورس اوراق بهادار عرضه خواهد شد. اصغر رفیعی در گفت و گو با خبرنگار شانا با تاکید بر اهمیت اجرای سیاست خصوصی سازی در شرکت حفاری شمال گفت: در جلسه ای با قائم مقام شرکت ملی نفت ایران و دیگر مسئولان این نهاد، قرار شد برای واگذاری ۲۰ درصد از سهام شرکت از اول دی ماه امسال در بورس، قراردادهای بلندمدتی را با شرکت های تابع از جمله شرکت نفت فلات قاره و مناطق مرکزی منعقد کنیم. وی یادآور شد: بر اساس برنامه ریزی ها، ۸۰ درصد از سهام باقی مانده این شرکت در سال های آینده به بخش خصوصی واگذار خواهد شد. مدیرعامل حفاری نفت شمال در باره آخرین وضعیت سومین چاه میدان نفتی خشت افزود: پیش بینی می شود عملیات حفاری این چاه تا ۵۰ روز آینده به پایان برسد. به گفته رفیعی، حفاری این چاه تا عمق 2 هزار و 450 متری پیش رفته و حداکثر عمق برای حفاری این چاه ۲ هزار و 805 متر است که پس از پایان یافتن آن، عملیات نصب انجام می شود.

دوشنبه 26 شهريور 1386
رئیس امور مالی پتروشیمی تندگویان گفت: این مجتمع پتروشیمی تا پایان آبان ماه جاری وارد بورس اوراق بهادار می‌شود. به گزارش شانا به نقل از روابط عمومی شرکت ملی صنایع پتروشیمی، الیاسی افزود: به منظور تحقق اصل 44 قانون اساسی و اجرای سیاست خصوصی سازی شرکت پتروشیمی تندگویان از طریق بورس خصوصی می‌شود. وی تصریح کرد: این شرکت در فهرست شرکت‌هایی است که امسال خصوصی می‌شوند و به همین منظور وارد مراحل آماده سازی برای واگذاری در بورس شده است. به گفته وی، این شرکت با طی مراحل قانونی و براساس برنامه زمانبندی شده تا اواخر آبان مراحل آماده سازی برای ورود به بورس را طی خواهد کرد، ضمن این که نخستین جلسه هماهنگی برای واگذاری پتروشیمی تندگویان نیز، روز گذشته با حضور مدیران این شرکت برگزار شد. پتروشیمی تندگویان از سال 84 آغاز به کار کرده است و با تولید دو محصول راهبردی پی.یی.تی و پی.تی.ای وابستگی کشور به واردات این ماده را قطع کرد. از این مواد در تولید الیاف و بطری‌های نوشابه و ظروف یک بار مصرف استفاده می‌شود.

دوشنبه 26 شهريور 1386
منابع دولت ژاپن می گویند که استعفای غیر منتظره نخست وزیر این کشور می تواند تلاش های پکن و توکیو را برای توسعه منابع مشترک منطقه مورد اختلاف دو کشور تحت الشعاع قرار دهد. به گزارش شانا به نقل از نشریه پلاتس، تلاش برای توسعه مشترک منابع نفت و گاز این منطقه بر اساس توافقی که میان شینزو آبه و ون جیابائو در ماه فروردین (آوریل) به دست آمد، آغاز شد و به نظر می رسید دو کشور تا پایان سال جاری به توافق دست یابند. یک منبع دولت ژاپن گفت: استعفای آبه ممکن است بر این روند تاثیر بگذارد زیرا نمی دانیم چه کسی جانشین وی خواهد شد. قرار بود نخست وزیر ژاپن طی ماه های آینده برای گفت و گو در باره پیشنهادات مربوط به توسعه این میادین به چین سفر کند. در همین حال ژاپن و چین موافقت کرده اند دهمین دور گفت و گوهای دو جانبه خود را 30 شهریور (21 سپتامبر) برگزار کنند. آخرین دور این گفت و گوها در خرداد ماه گذشته (ژوئن) در توکیو برگزار شد. اختلاف نظر دو کشور پیرامون بخش هایی از دریای شرق چین متمرکز است که دو کشور مدعی مالکیت بر آن هستتند. ژاپن با اکتشاف و توسعه میادین گاز منطقه مورد اختلاف توسط شرکت های چینی مخالفت کرده است. چین حفاری های آزمایشی را در این مناطق در سال 2003 آغاز کرد که موجب اعتراض ژاپن شد. ژاپن پیشنهاد چین را برای توسعه دو میدان گاز مشترک در نزدیکی جزایر منکاکو رد کرده است. از سوی دیگر پکن برنامه توکبو را برای توسعه مشترک چهار میدان گازی در نزدیکی خط منصف در دریای شرق چین که ژاپن مدعی است مناطق انحصاری اقتصادی دو کشور را از یکدیگر جدا می کند، نپذیرفته است. چین خط منصف را به رسمیت نمی شناسد. یافتن مناطقی که برای دو کشور به طور مشترک آن را توسعه دهند، دشوار بوده است، زیرا مواضع دو کشور هنوز به میزان زیادی از یکدیگر فاصله دارد. شینزو آبه که در سپتامبر سال گذشته نخست وزیر شده بود، روز 21 شهریور (12 سپتامبر) استعفا کرد. حزب لیبرال دموکراتیک حاکم ژاپن گفته است که روز اول مهر (23 سپتامبر) جانشین آبه را معرفی خوهد کرد.

سه شنبه 27 شهريور 1386
خبرگزاري فارس: مديرعامل شركت فن‌آوري تجهيزات سرچاهي گفت: براي نخستين بار با همت متخصصان ايراني ساخت و نصب تجهيزات سرچاهي در فاز 9 پارس جنوبي با موفقيت انجام شد. به گزارش خبرنگار اقتصادي خبرگزاري فارس، مجيد يحيايي در نشست خبري با خبرنگاران اظهار داشت: تجهيزات سرچاهي يا «well head» براي نخستين بار با همت متخصصان ايراني، طراحي و در سكوي SPD-10 فاز 9 پارس جنوبي نصب گرديد. وي افزود: در حال حاضر بايد50 نمونه از اين مورد ساخته شود كه قابل توسعه تا 100 نمونه است. مواد اوليه ساخت تجهيزات سرچاهي از داخل كشور تامين شده در حالي كه پيشتر از كشورهاي انگليس، سنگاپور و آمريكا خريداري مي‌شد. به گفته وي، قيمت و هزينه تمام شده ساخت اين تجهيزات كمتر از 50 درصد مشابه خارجي مي‌باشد. اين تجهيزات كاملا مطابق با استانداردهاي روز دنيا ساخته شده و در كليه مراحل ساخت و نصب نيز ناظران و بازرسان فني به كنترل محصول مي‌پرداختند. يحيايي خاطرنشان ساخت: سفارش و ساخت تجهيزات سرچاهي با شركت نفت و گاز پارس بوده كه ما بين 4 شركت داخلي و 4 شركت خارجي، برنده اين مناقصه شديم. ساخت اولين ست از اين تجهيزات حدود 5 - 4 ماه طول مي‌كشد در حالي كه مدت زمان ساخت و تحويل اين تجهيزات توسط شركتهاي خارجي 2 - 5/1 سال زمان مي‌برد. مديرعامل شركت فن‌آوري تجهيزات سرچاهي تصريح كرد: تا 2 سال پيش به صورت مشترك با يك شركت انگليسي كار مي‌كرديم كه از 2 سال پيش با رفتن شركت انگليسي، به صورت مستقل كار را شروع كرده‌ايم. بابازاده، مدير فروش شركت نيز در اين نشست گفت: براي حفظ سقف توليد كنوني نفت بايد سالانه حدود 200 تا 300 دستگاه «ول هد» بر روي چاهها نصب شود. به گفته وي، پيشتر بايد سالانه حدود 150 ميليون دلار صرف خريد اين تجهيزات از خارج مي‌شد كه اكنون علاوه بر بومي شدن ساخت تجهيزات سرچاهي، اشتغال‌زايي موثري نيز در كشور صورت گرفته است. بابازاده افزود: پرسنل صنعت نفت كشور در منطقه، از جايگاه و اعتبار بالايي برخوردارند و يكي از بهره‌برداران اين تجهيزات محسوب مي‌شوند.

سه شنبه 27 شهريور 1386
خبرگزاري انجمن مهندسي نفت ايران:‏ بدين وسيله به اطلاع علاقمندان، دانشجويان ، صنعتگران و ‏اساتيد دانشگاه مي رساند که پايان نامه ي کارشناسي ارشد ‏تحت عنوان " بررسی شکستگی ها در یکی از مخازن ‏غرب ایران‎ ‎با استفاده از نمودارهای تصویری ‏الکتریکی " در روز 31 / 6 / 1386ساعت 8 صبح در ‏دانشکده فني دانشگاه آزاد اسلامي واحد علوم و ‏تحقيقات تهران به استاد راهنمايي آقاي دکتر محمد علي ‏رياحي و مشاوره آقاي دکتر ولي احمد سجاديان توسط ‏آقاي مهندس کاميار احمدي دفاع مي گردد. ‏ چکيده پايان نامه براي اطلاع : شکستگی‌های طبيعی نقش بسيار اساسی در توليد از مخازن هيدروکربوری ‏دارای شکستگی ايفا می‌کنند. تنها شکستگی‌های دارای جابجايی کافی ‏‏(گسل‌ها) بر روی مقاطع لرزه‌ای قابل تفسير هستند. درصورتی که ‏شکستگی‌های بدون جابجايی ويا با جابجايی ناچيز، در توليد مخزن نقش موثرتری ‏دارند. از اين رو برای مدلسازی شکستگی‌ها، نمودارهای تصويرگر ابداع شده‌اند. ‏نمودارهای تصويری ‏FMI‏ در دو حلقه از چاه‌های يکی از ميادين گازی غرب ايران، ‏به‌منظور مطالعه شکستگی‌ها، انتخاب شدند. ارزيابی پتروفيزيکی نمودارهای ‏چاه‌پيمايی در اين دو حلقه چاه نشان دهنده وجود لايه‌های آهکی، آهک شيلی و ‏شيل می‌باشد. لايه‌های آهکی به دليل خصوصيات مکانيکی خود دارای پتانسيل ‏شکستگی بسيار بالا هستند. نتيجه تفسير نمودارهای تصويری، بيانگر وجود يک ‏سری شکستگی با امتداد غالب شمال-جنوب و با شيب زياد در اين دو حلقه چاه ‏می‌باشد. همچنين وجود برخی ساختارهای زمين‌شناسی خاص نظير استيلوليت ‏و شکستگی‌های القايی بر روی اين تصاوير تشخيص داده شد. هر دو چاه مورد ‏مطالعه بر روی ستيغ تاقديس مخزن قرار دارند. بنابراين احتمال وجود يک سری ‏شکستگی کششی در آنها بسيار زياد است. با توجه به اينکه شکستگی‌های ‏تفسير شده دارای جهت يافتگی يکسان و شيب بسيار بالا هستند، می‌توان ‏نتيجه‌گيری کرد که اين شکستگی‌ها از نوع کششی می‌باشند. در صورت عدم ‏دسترسی به مغزه‌های حفاری، جهت اثبات وجود شکستگی، می‌توان از ‏داده‌های ديناميکی مانند داده‌های هرزروی گل حفاری و آزمايشات تراوايی سازند ‏استفاده کرد. در اين تحقيق با توجه به عدم دسترسی به مغزه‌های حفاری، از ‏داده‌های هرزروی گل حفاری جهت اثبات وجود شکستگی‌ها و تفسير کيفی ميزان ‏بازشدگی استفاده شده است. داده‌های هرزروی گل حفاری، وجود شکستگی ‏در زون‌های تفسير شده را تأييد می‌کند. ميزان هرزروی گل حفاری پارامتر نرمالی ‏جهت تفسير ميزان بازشدگی شکستگی‌ها نيست‎ ‎از اینرو با توجه به اين اطلاعات ‏نمی‌توان در مورد ميزان بازشدگی اين شکستگی‌ها اظهار نظر کرد

سه شنبه 27 شهريور 1386
خبرگزاري فارس:با فروكش كردن طوفاني كه بيم آن مي رفت تاسيسات نفتي امريكا در خليج مكزيك را تخريب كند قيمت نفت به زير 79 دلار در هر بشكه رسيد. به گزارش خبرگزاري فارس به نقل از رويترز به دنبال فروكش كردن طوفان اينگريد كه بيم آن مي رفت تاسيسات نفتي امريكا در خليج مكزيك را تخريب كند قيمت جهاني نفت با كاهش قابل توجه به زير سطح 80 دلار در هر بشكه رسيد. در اواخر هفته گذشته با نزديك شدن طوفان اينگريد به حوزه خليج مكزيك كه بيم ان مي رفت در اثر افزايش قدرت تاسيسات نفتي امريكا در اين منطقه را تخريب كند قيمت نفت به بالاي 80 دلار در هر بشكه رسيد. در معاملات روز دوشنبه به دليل فروكش كردن اين طوفان قيمت نفت با كاهش مواجه شد و به كمتر از 79 دلار در هر بشكه رسيد. قيمت نفت سبك امريكا در اين روز با 51 سنت كاهش به 59/78 دلار در هر بشكه رسيد. نفت برنت درياي شمال نيز با 27 سنت كاهش به 95/75 دلار در هر بشكه رسيد.

سه شنبه 27 شهريور 1386
d
@Direct @Direct

سه شنبه 27 شهريور 1386
خبرگزاري فارس: آنتوني كوردزمن كارشناس مسائل ايران و خاورميانه در مركز مطالعات بين المللي واشنگتن طي يادداشتي تنگه هرمز را به عنوان شاهراه مبادله نفت جهان عنوان كرده كه در تسخير ايرانيان است. به گزارش خبرگزاري فارس آنتوني كوردزمن كارشناس مسائل ايران و خاورميانه در مركز مطالعات بين المللي و استراتژيك در واشنگتن ،طي مقاله اي به كارشناسي نقش ايران در منطقه خليج فارس و تنگه هرمز در تامين نفت جهان پرداخته است وي در اين مقاله آورده است:خليج فارس با عرض 600 مايل ، ايران را از شبه جزيره عربستان و كشورهاي عربي جدا مي كند . اهميت خليج فارس بيشتر به لحاظ اين است كه آب راه مهمي براي حمل و نقل نفت و رساندن آن به بازارهاي بين المللي است . *ايران و اهميت خليج نفتي كشورهاي حوزه خليج فارس شامل بحرين ، ايران ، عراق ، كويت ، قطر ، عربستان و امارات مجموعا 30 درصد نفت توليدي جهان را در اختيار دارند . اين كشورها همچنين 57 درصد ذخاير نفتي جهان معادل 715 ميليارد بشكه نفت در اختيار دارند . ايران به تنهايي 1/11 درصد كل ذخاير نفتي جهان 132 ميليارد بشكه و 3/15 درصد ذخاير گاز طبيعي معادل 8/970 تريليون فوت مكعب را در اختيار دارد . علاوه بر نفت ، كشورهاي منطقه 2462 تريليون فوت مكعب ذخاير گازي معادل 45 درصد ذخاير گازي جهان را در اختيار دارند . سواحل ايران و مرز ساحلي اين كشور از اهميت زيادي برخوردار است چرا كه مسير عبور نفت كشها و تانكرهاي بزرگ نفتي از نزديكي مرزهاي خاكي اين كشور مي گذرد . در باريك ترين نقطه خليج فارس تنگه هرمز با عرضه 34 مايل قرار دارد كه ايران در شمال و عمان در جنوب آن واقع است . نفت عبوري از تنگه هرمز 40 درصد نفت مبادله شده در بازارهاي جهاني را تشكيل مي دهد . 17 ميليون بشكه نفت حمل شده از طريق تنگه هرمز به آسيا به مقصد كشورهاي ژاپن ، چين و هند خواهد بود و بخشي نيز از طريق كانل سوئز به بازارهاي بين المللي منتقل مي شود . در صورت بسته شدن تنگه هرمز ، نفت كشها مجبورند از مسيرهاي بسيار طولاني تري انرژي مورد نياز بازارهاي جهاني را تامين كنند . چنين مسيري هم اكنون با محدوديت ظرفيت انتقال روزانه 5 ميليون بشكه نفت خام از عربستان به بندر ينبو روبرو است كه عربستان را به درياي سرخ متصل مي كند . كشورهاي عربي قصد دارند خط لوله ديگري را براي اتصال اين بندر به خليج عمان احداث كنند . ايران بر سر مالكيت جزيره هاي خليج فارس و همچنين منابع نفت و گاز اين منطقه با كشورهاي همسايه اختلافاتي داشته است . ايران طي سالهاي اخير جنگ با عراق ، جنگ نفت كشها با آمريكا را پشت سر گذاشته است . از زمان شاه تا كنون ايران و امارات بر سر مالكيت سه جزيره مهم و استراتژيك در خليج فارس اختلاف داشته اند . سه جزيره تنب بزرگ ، تنب كوچك و ابوموسي در نزديكي تنگه هرمز واقع شده است . اين سه جزيره نخستين بار طي دهه 1970 ميلادي و عقب نشيني انگليس از خليج فارس توسط ايران تصرف شد . در سال 1995 ميلادي وزارت خارجه ايران اين سه جزيره را جزء لاينفك اين كشور اعلام كرد . ايران در سال 1996 ميلادي درخواست شوراي همكاري خليج فارس مبني بر حل و فصل اين اختلاف از طريق دادگاههاي بين المللي را رد كرد . شوراي همكاري خليج فارس حمايت خود را از موضع امارات مبني بر مالكيت اين سه جزيره در دسامبر 2001 اعلام كرد . ايران بار ديگر پيشنهاد امارات مبني بر حل و فصل اين اختلاف را از طريق دادگاههاي بين المللي را در سپتامبر 2006 رد كرد . اهميت استراتژيك خليج فارس در طول زمان بيش از پيش افزايش يافته است . بر اساس آمار اداره اطلاعات انرژي آمريكا ، توليد نفت كشورهاي خليج فارس تا سال 2010 ميلادي به بيش از 3/28 ميليون بشكه در روز خواهد رسيد . اين رقم تا سال 2020 به 1/31 ميليون و تا سال 2030 به بيش از 8/36 ميليون بشكه خواهد رسيد . اين رقم در سال 1990 ميلادي كمتر از 7/18 ميليون ، سال 2000 حدود 7/21 ميليون و سال 2003 حدود 7/23 ميليون بشكه بوده است . ظرفيت توليد نفت منطقه تا سال 2020 معادل 33 درصد كل توليد جهاني خواهد بود و اين رقم طي سال 2030 به بيش از 36 درصد افزايش خواهد يافت . ظرفيت توليد نفت كشورهاي منطقه در سال 2000 حدود 28 درصد كل توليد جهاني بوده است .

سه شنبه 27 شهريور 1386
بهاي نفت در بازارهاي جهاني با عبور از مرز 81 دلار ركورد تازه‌اي به‌جا گذاشت. به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، با انتشار گزارش‌هايي درخصوص اين‌كه كاهش نرخ بهره در آمريكا شرايط بازارهاي نفت را تحت تاثير قرار مي‌دهد و با نگراني از افزايش تقاضا با نزديك شدن به فصل سرما، قيمت نفت براي نخستين بار در تاريخ مرز 81 دلار را هم پشت سر گذاشت. بهاي نفت‌خام سبك شيرين آمريكا ـ وست تگزاس اينترمديت ـ براي تحويل در ماه اكتبر در باازر مبادلات نفتي نيويورك (نايمكس) روز سه‌شنبه (امروز) با 56 سنت افزايش قيمت به 81 دلار و 18 سنت در هربشكه رسيد. در همين حال، هربشكه نفت‌خام برنت درياي شمال نيز براي تحويل در ماه نوامبر با 22 سنت افزايش قيمت، معادل 77 دلار و 20 سنت دادوستد شد. ديويد مور ـ كارشناس جهاني انرژي ـ اين موضوع را اين‌گونه تحليل مي‌كند كه بازار با واكنشي ناگهاني در هنگامي كه رشد قيمت‌ها با پيچيده‌بودن شرايط عرضه و تقاضا همزمان شد، روبه‌رو شده است ولي انتظار مي‌رود كه قيمت‌ها در حدود 80 دلار تثبيت شود. از سوي ديگر، دبيرخانه‌ سازمان كشورهاي صادركننده‌ نفت (اوپك) در گزارش جديد خود عنوان كرد كه سبد نفتي اوپك ـ متشكل از 12 نوع نفت‌ خام ـ در آخرين روز مورد بررسي به 74 دلار و 48 سنت رسيده كه كاهش 16 سنتي را تجربه كرده‌ است. اين در حالي‌ است كه پس از آن‌كه اعضاي سازمان كشورهاي صادركننده‌ نفت (اوپك) در آخرين نشست خود براي بررسي سيا‌ست‌هاي توليدي خود در ماه‌هاي آينده در وين تصميم گرفتند ميزان توليد را 500 هزار بشكه در روز افزايش دهند، انتظار مي‌رفت قيمت سبد نفتي اوپك در روند نزولي قرار گيرد، ولي اين اتفاق برعكس آن‌چه تحليلگران انتظار داشتند به جريان افتاد و ركوردهايي جديد براي سبد نفتي اوپك به ثبت رسيد. سازمان اوپك كه حدود 40 درصد از نفت‌ خام جهان را تامين مي‌كند، 20 شهريور 1386 در وين به تصميم‌گيري درخصوص سياست‌هاي توليدي خود در ماه‌هاي آينده پرداخت و اعضاي اين سازمان توافق كردند كه با افزايش توليد فعلي به ميزان 500 هزار بشكه، همچنان شرايط بازار را در ماه‌هاي آينده به دقت زير نظر داشته باشند.

سه شنبه 27 شهريور 1386
خبرگزاري فارس: سامانه كنترل هوشمند موتورخانه ميزان مصرف سوخت را در منازل 15 درصد و در ادارات و اماكن عمومي و تجاري تا 40 درصد كاهش مي‌دهد. به گزارش خبرگزاري فارس به نقل از روابط عمومي شركت بهينه‌سازي مصرف سوخت با نصب سامانه كنترل هوشمند انرژي در موتورخانه، دماي آب گرم مصرفي و گرمايش مورد نياز داخل ساختمان به صورت خودكار تنظيم و به نحو مطلوب قابل كنترل است. سامانه كنترل هوشمند موتورخانه مجهز به حس‌گر دماي محيط جهت تنظيم دماي آب و گرمايش متناسب و داراي قابليت برنامه‌ريزي متناسب با برنامه‌ كاري ساختمان و ساعات حضور افراد در ساختمان است. همچنين اين سيستم داراي چند حس‌گر در محيط خارج، روي لوله خروجي آب از ديگ و روي لوله آب گرم مصرفي است و با اندازه‌گيري دماي هواي محيط، دماي آب گرم مورد نياز ساختمان را با خاموش و روشن كردن مشعل‌ها طوري تنظيم مي‌كند كه آب گرم مورد نياز ساختمان تامين شود. پارامتر‌هاي قابل كنترل و متغير اين سيستم شامل، دماي آب گرم مصرفي، دماي آب رفت تاسيسات حرارتي است و امكان تنظيم برنامه نرم‌افزاري سامانه مطابق ساعات و روزهاي كاربري ساختمان وجود دارد.

سه شنبه 27 شهريور 1386
از فرصت زماني داده شده به تركيه براي تصميم‌گيري در خصوص طرح توسعه سه فاز 22 تا 24 ميدان گازي پارس جنوبي حداكثر چهار ماه باقي‌مانده است. غلام‌حسين نوذري ـ سرپرست وزارت نفت و مديرعامل شركت ملي نفت ايران ـ ‌در گفت‌وگو با خبرنگار انرژي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، با اعلام اين خبر اظهار كرد: مذاكرات ايران و تركيه براي توسعه سه فاز پارس جنوبي در حد امضاي يك تفاهم‌نامه بوده كه به آن‌ها تاكيد شده زمانشان براي تصميم‌گيري محدود است. گفتني است، در ماه‌هاي گذشته تفاهم‌نامه يك پكيج كلي بين وزير انرژي و منابع طبيعي تركيه و وزيري ‌هامانه - وزير سابق نفت - به امضا رسيده بود. در اين راستا توسعه فاز‌هاي 22، 23 و 24 پارس جنوبي به طرف تركيه‌اي واگذار و قرار شد تركيه با سرمايه‌گذاري خود و در چارچوب قرارداد‌هاي بيع متقابل اين سه فاز را توسعه دهند. نوذري درخصوص اين تفاهم توضيح‌داده بود كه قرار است يك شركت مشترك تشكيل شود تا كار ساخت خط لوله عسلويه ـ مرز تركيه و همچنين از تركيه تا اروپا را انجام دهد. وي خاطرنشان كرده بود: همچنين توافق شده طرف ترك به ما اجازه دهد گاز خود را از خاك تركيه عبور دهيم و به اروپا منتقل كنيم و براساس آن سالانه 35 ميليارد مترمكعب گاز به تركيه صادر خواهد شد و ايران نيز اجازه انتقال گاز تركمنستان به تركيه را داد. به گفته او همچنين 20 درصد از گاز توليدي اين سه فاز به تركيه فروخته و در آنجا توزيع خواهد شد و تلاش ايران اين است كه ظرفيت خط را طوري در نظر بگيرد كه در زمستان براي برادران ما در تركيه مشكلي ايجاد نشود. صادرات گاز ايران به كشور‌هاي لهستان، عمان و امارات در حد امضاي تفاهم‌نامه وي در خصوص برنامه‌هاي صادرات گاز ايران به كشور‌هاي لهستان، عمان و امارات افزود: هنوز با اين كشور‌ها در حال صحبت هستيم و مذاكرات كنوني در حد امضاي تفاهم‌نامه (MOU) است. در اين زمينه پيش‌تر محمود زيرك‌چيان‌زاده- مديرعامل شركت نفت فلات قاره - با اشاره به مذاكرات صادرات گاز به عمان، امارات، بحرين، كويت و به تازگي لهستان گفته بود كه لهستان متقاضي سرمايه‌گذاري و توسعه در صنعت گاز ايران و خريد LNG است.

سه شنبه 27 شهريور 1386
ثمره هاشمي، مشاور ارشد رييس جمهور، به خبرنگار ايسنا گفت:« در برنامه رييس جمهور نيست كه قبل از سفر به نيويورك دو وزيرصنايع و نفت را معرفي كند.» ثمره هاشمي در گفت و گو با خبرنگار سياسي خبرگزاري دانشجويان ايران در پاسخ به اين سوال كه آيا رييس جمهور قبل از سفر به نيويورك وزراي صنايع و نفت را معرفي مي كند يا نه؟ گفت:« در برنامه ايشان چنين چيزي نيست و احتمالا بعد از سفر به نيويورك وزراي جديد معرفي مي شوند.» هم چنين ثمره هاشمي به مهلت قانوني رييس جمهور اشاره كرد و گفت: «‌رييس جمهور طبق قانون فرصتي را براي معرفي وزراي جديد دارد و درحال حاضر سرپرستان، اين دو وزارت خانه را اداره مي كنند.» به گزارش ايسنا، خود رييس جمهور نيز صبح روز سه‌شنبه در حاشيه‌ي حضور درمجلس شوراي اسلامي در پاسخ به سوال خبرنگاران در ارتباط با معرفي دو وزير خود به مجلس شوراي اسلامي گفت:« پس از پايان مهلت سه ماهه قانوني سرپرستي آقايان در اين وزارتخانه، وزراي صنايع و نفت براي تصدي مسئوليت به مجلس معرفي خواهند شد.» هم چنين محرابيان سرپر ست وزارت صنايع كه به همراه رييس جمهور به مجلس شوراي اسلامي آمده بود در جمع خبرنگاران ضمن پاسخ به سوال خبرنگاران در پاسخ به اين سوال كه به چه ميزان احتمال دارد نمايندگان مجلس شوراي اسلامي به وي راي اعتماد دهند؟ گفت:« من نمي‌دانم به مجلس معرفي مي‌شوم يا نه كه بخواهم در اين باره فكر كنم.» نوذري و محرابيان به همراه رييس جمهور براي ارايه گزارش برنامه هاي چهارم توسعه حضور داشتند بعد از اتمام ارايه گزارش از سوي رييس جمهور تعدادي از نمايندگان به سمت اين دو رفتند و با آنها احوالپرسي و روبوسي كردند كه حداد عادل خطاب به نمايندگان جلس با بيان اين كه نمايندگان بوسه با آقاي نوذري و محرابيان را پيش انداخته‌اند، از آنها خواست روبوسي را به جلسه روز اعتماد موكول كنند. باهنر نايب رييس مجلس شوراي اسلامي نيز چندي پيش در جمع خبرنگاران گفته بود:« تا آنجايي كه من اطلاع دارم رييس جمهور درصدد است كه دو سرپرست كنوني وزارت خانه در صورتي كه موردي پيش نيايد به عنوان دو وزير جديد صنايع و نفت معرفي كند.» حدود يك ماه پيش در اقدامي وزراي نفت و صنايع از كار خود كناره گيري كردند و رييس جمهور محرابيان و نوذري را به عنوان سرپرست وزارت خانه هاي صنايع و نفت معرفي كرد. محرابيان قبل از آن مدتي نيز در شهرداري تهران با رييس جمهور همكاري مي كرد و پيش از اين نيز رييس كميته تبصره 13 بود و نوذري نيزمدتي رييس شركت ملي نفت ايران بود.

چهارشنبه 28 شهريور 1386
بخش ساخت تجهیزات دریایی شرکت «سامسونگ هوی اینداستریز» کره جنوبی اعلام کرد سفارشی به ارزش یک میلیارد و 200 میلیون دلار (867 میلیون یورو) برای ساخت دو کشتی حفاری دریافت کرده است. به گزارش شانا به نقل از خبرگزاری فرانسه از سئول، شرکت «سامسونگ اچ.آی» دومین شرکت تولید کننده تجهیزات دریایی در دنیا روز سه شنبه (27 شهریور) ضمن اعلام این مطلب افزود: مجموع سفارش های این شرکت در سال جاری بالغ بر 16 میلیارد و 400 میلیون دلار (12 میلیارد یورو) است. نام شرکت سفارش دهنده دو کشتی حفاری اعلام نشده اما قرار است این دو کشتی در ماه مارس سال 2011 تحویل داده شوند. از مجموع ده کارگاه ساخت تجهیزات دریایی در دنیا، 7 مورد آنها در کره جنوبی قرار دارند. این کشور همچنین امسال موفق شد تمامی سفارش های مربوط به ساخت کشتی های حفاری (یازده کشتی) را خود به دست بگیرد. از کشتی های حفاری برای اکتشاف نفت و گاز استفاده می شود

چهارشنبه 28 شهريور 1386
اگر بهای نفت بیش از 15 الی 20 روز در سطح بالاتر از 80 دلار هربشکه باقی بماند، اعضای اوپک در باره افزایش دو باره عرضه گفت و گو خواهند کرد. به گزارش شانا به نقل از خبرگزاری رویترز از دوبی، یک منبع اوپک امروز(سه شنبه) با اعلام این مطلب گفت: اگر قیمت برای مدت بیش از 15 الی 20 روز در سطح بالا بماند، وزرای نفت اوپک در این باره مذاکره خواهند کرد زیرا باید کاری انجام دهند. این منبع که رویترز نام وی را فاش نکرده است، در پاسخ به این سوال که چه زمانی اوپک باید نفت بیشتری وارد بازار کند، گفت: هنوز خیلی زود است در این باره سخن بگوییم. بهای نفت برای فروش ‌آتی امروز به رکورد جدیدی دست یافت و به هر بشکه 81 دلار و 24 سنت رسید. توافق هفته گذشته اوپک برای افزایش تولید به میزان 500 هزار بشکه در روز از10 آبان (1 نوامبر)، از نگرانی مشتریان مبنی بر این که عرضه انرژی در زمستان سال جاری با محدودیت رو به رو خواهد شد، چندان نکاسته است. این منبع اوپک گفت که هر گونه مذاکره وزرای نفت تلفنی خواهد بود. وی افزود که اوپک به این منظور نشست فوق العاده نخواهد داشت زیرا پیش از این برای برگزاری نشست فوق العاده در 14 آذر (5 دسامبر) در ابوظبی، برنامه ریزی کرده است. این منبع گفت که بهای بالای نفت دیری نخواهد پایید و زمانی که آمریکا نفت گرمایشی کافی برای زمستان ذخیره کند، نگرانی در باره عرضه کاهش خواهد یافت. وی همچنین یادآور شد که قیمت های بالای نفت برای اوپک در دراز مدت خوب نیست زیرا سبب کاهش تقاضا خواهد شد.

چهارشنبه 28 شهريور 1386
اقتصاددان ارشد بازارهای جهانی در بانک تجارت کانادا (سی آی بی سی) می گوید که قیمت های نفت سال آینده به شدت افزایش خواهد یافت. به گزارش شانا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ترند واچ، جف روبین گفت که قیمت های نفت در حال حاضر ارقام بی سابقه80 دلار هر بشکه را تجربه می کند اما افزایش تقاضا همراه با کاهش ظرفیت صادرات اوپک، روسیه و مکزیک، سبب خواهد شد بهای نفت تا پایان سال آینده به 100 دلار هر بشکه افزایش یابد. روبین گفت که ظرفیت صادرات اوپک و دو کشور روسیه و مکزیک به میزان 2 میلیون و 500 هزار بشکه در روز کاهش خواهد یافت، زیرا کشورهای تولید کننده نفت از ظرفیت صادراتی خود برای پاسخگویی به تقاضای داخلی بهره می گیرند که حدود 5 در صد در سال در حال افزایش است. به گفت کارشناس ارشد سی آی بی سی اعضای اوپک به همراه تولید کنندگان مستقل مانند روسیه و مکزیک بیش از 12 میلیون بشکه نفت در روز مصرف می کنند که از مصرف اروپای غربی فراتر می رود و دومین بازار بزرگ نفت جهان را تشکیل می دهد. این اقتصاد دان اعلام کرد که در این فضا وابستگی به ذخایر غیر مرسوم که هزینه بالاتری دارند، مانند ماسه های نفتی کانادا، افزایش خواهد یافت. وی گفت که انتظار می رود ماسه های نفتی بزرگ ترین منبع جداگانه صادرات جدید نفت تا پایان دهه باشد.

چهارشنبه 28 شهريور 1386
رئیس جمهوری با ابراز خرسندی از پیشرفت قابل توجه برنامه چهارم توسعه گفت: تا پایان سال 84 بیش از 81 درصد از اهداف برنامه چهارم توسعه در بخش نفت و گاز محقق شده است. به گزارش خبرنگار شانا، احمدی‌نژاد صبح امروز و به درخواست نمایندگان مجلس برای ارایه گزارش عملکرد دولت در تحقق برنامه چهارم توسعه در مجلس حاضر شده بود، اظهار داشت: در سال 1384 نسبت به سال 83 بخش نفت و گاز 1/2 درصد رشد داشته که تا نرخ تحقق رشد مورد تایید در برنامه چهارم نیم واحد فاصله دارد. احمدی‌نژاد تاکید کرد: در سال 84 ذخایر نفتی کشور به 27/136میلیارد بشکه رسید که نسبت به سال 83 حدود 3 درصد رشد را داشته و در بخش ذخایر گازی نیز حدود 28 ترلیون متر مکعب در سال 84 داشته‌ایم که نسبت به سال 83 حدود 7/5 درصد افزایش یافته است. وی ادامه داد: در بخش تولید گاز غنی شده و میعانات گازی نیز به ترتیب 107و 86 درصد اهداف برنامه چهارم توسعه محقق شده است. رئیس ‌جمهوری با ابراز امیدواری از تقدیم قانون برنامه سال 87 در سریع‌ترین زمان ممکن گفت: گزارش عملکرد برنامه چهارم نیز در آن زمان به صورت جامع به نمایندگان ارایه خواهد شد.

چهارشنبه 28 شهريور 1386
مدیرگازرسانی شرکت ملی گاز ایران گفت: گازرسانی به ۱۵۰ شهر و پنج هزار روستا تعهدات جدیدی هستند که بواسطه سفرهای استانی برای این شرکت ایجاد شده است. به گزارش شانا، مهندس عزیزاله رمضانی با بیان این مطلب افزود: در شرکت ملی گاز ایران برنامه ریزی برای توسعه گازرسانی درکشور براساس پیش بینی دربرنامه های پنج ساله و براساس قانون بودجه سالانه به ازای اعتبار تخصیص داده شده، انجام می شود مانند گازرسانی به ۹هزار روستا که دربرنامه چهارم توسعه مورد نظر قرارگرفته است. وی اظهار داشت:سفرهای رئیس جمهور و هیات دولت به استان های مختلف کشور، به ویژه دربخش روستایی، باب دیگری را برای شرکت ملی گاز ایران باز کرده که براساس آن، تعهدات تازه ای برای این شرکت ایجاد شده است. رمضانی با بیان این که اجرای این تعهدات، نیازمند بودجه کافی است، تصریح کرد: حتی درصورت تامین بودجه لازم، گاز و تامین آن، موضوع اساسی، دیگری است که باید مورد توجه قرار گیرد. مدیرگازرسانی شرکت ملی گاز ایران با بیان این که مصوبه های سفرهای استانی دو بخش است که یک بخش آن به شرکت های گاز استانی و بخش دیگر آن به کل شرکت ملی گاز مربوط می شود، گفت: اعتبار لازم برای تحقق نعهدات شرکت ملی گاز در این سفرها،۲۲ هزارمیلیارد ریال برآورده شده که بخشی از این مبلغ درقالب بودجه سال ۸۵ هزینه شده است و بخشی دیگر نیز در قالب بودجه امسال هزینه خواهد شد. وی تصریح کرد:دست کم ۱۶هزارمیلیارد ریال کمبود منابع وجود دارد که با توجه به فرصتی که تا سال ۸۸ دراختیار داریم، انتظار می رود ظرف دو سال آینده، این کسری نیز تامین شود تا بتوان به همه تعهدات عمل کرد. رمضانی گفت:از آنجا که مردم ومسولان خواهان توسعه گازرسانی هستند، شرکت ملی گاز برای تامین این خواست، با تقاضای روز افزونی در این زمینه رو به رو است و این مهم موج شده است تا شبکه گذاری و انشعاب دهی با سرعت بیشتری عمل شود مدیرگازرسانی شرکت ملی گاز ایران تصریح کرد:تامین کالا در بخش پایین دستی به دلیل ساخت داخل بودن آن، با مشکل رو به رو نیست اما درپروژه های بالادست، به دلیل دو عامل زمان بر و هزینه بر بودن فرابند تامین کالا، روند اجرای پروژها، دراین بخش کندتر انجام شود و همین امر موجب شده است تا روند تولید گاز با روند گازرسانی و مصرف آن به ویژه در زمستان، کفه متعادلی نداشته باشند.

پنج شنبه 29 شهريور 1386
اسناد اعتباری بخش تصفیه خانه سرویس های جانبی متمرکز طرح توسعه پتروشیمی فجر به مبلغ 50 میلیون یورو به صورت ارزی و 13 میلیارد تومان به صورت ریالی از طریق صندوق ذخیره ارزی گشایش یافته است. به گزارش شانا، مسعود اعتمادی یادآور شد: پتروشیمی فجر در فاز دوم در سایت 2 منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی ماهشهر واقع شده و شامل دو بخش نیروگاه و تصفیه خانه است. وی افزود: پیمانکاران بخش تصفیه‌خانه به صورت مشارکت 51 درصدی شرکت زلال ایران و 49 درصدی یک شرکت فرانسوی است که با گشایش اعتبار50 میلیون یورو به صورت ارزی و 13میلیارد تومان به صورت ریالی، در حال تکمیل و ارائه ضمانت نامه‌های خود هستند. اعتمادی در خصوص پیمانکار بخش نیروگاه طرح توسعه فجر 2، افزود: قرار است این بخش با پیمانکاری شرکت مپنا اجرا شود که امیدواریم در هفته آینده اعتبار 197 میلیون یورویی بخش نیروگاه نیز از سوی بانک ملت گشایش یابد. وی افزود: با بر طرف شدن مشکلات منابع مالی، در حال حاضر عملیات آماده سازی زمین و شمع کوبی آغاز شده است. اعتمادی در باره ظرفیت تولید این مجتمع گفت: در فاز 2 بیش از 700 مگاوات برق و 800 تن در ساعت بخار تولید خواهد شد که ظرفیت واحد های تفکیک هوا شامل اکسیژن، نیتروژن و هوای ابزار دقیق پس از نهایی شدن مصرف مجتمع ها در این بخش از منطقه تعیین خواهد شد.

پنج شنبه 29 شهريور 1386
تا پایان سال 85 به طور متوسط 35 درصد از شرکت‌های تابعه پتروشیمی به بخش خصوصی واگذار شده و 12 شرکت پتروشیمی نیز به طور کامل خصوصی شده‌اند. به گزارش شانا به نقل از روابط عمومی شرکت ملی صنایع پتروشیمی، در چارچوب سیاست‌های کلی اصل 44 اقدامات لازم برای خصوصی سازی 9 شرکت پتروشیمی تا پایان سال نیز در حال انجام است. شرکت‌های پتروشیمی خراسان، شیراز، تبریز، بیستون کرمانشاه، فن آوران، شهید تندگویان، امیرکبیر و رازی در ماهشهر و غدیر در عسلویه طبق مصوبه هیئت وزیران تا پایان سال از طریق بورس اوراق بهادار عرضه خواهند شد. در حال حاضر حدود 9 شرکت پتروشیمی با مشارکت اولیه بخش خصوصی نیز در حال فعالیت هستند. به گزارش شانا، به گفته کارشناسان صنعت پتروشیمی برنامه خصوصی‌سازی در این صنعت یک ضرورت اجتناب‌ ناپذیر اقتصادی است به همین دلیل در برنامه‌ اول توسعه (سال‌‌های 68 تا 73) این امر با واگذاری پتروشیمی اراک و شرکت سرمایه‌گذاری پتروشیمی در این صنعت آغاز شد. در طول برنامه دوم (سال‌های 74 تا 78) نیز شرکت‌ها و پتروشیمی‌های‌ آبادان، فارابی، پازارگاد، کربن، پولیکای کرج، طراحی و مهندسی و ساختمان و نصب به بخش خصوصی واگذار شدند. همچنین در این مدت طرح‌هایی مانند پلی‌پروپیلن تبریز(پلی‌نار)، پلی‌پروپیلن منطقه ویژه (نویدزرشیمی)، MTBE (شیمی بافت)، PVC (غدیر) و پلی‌پروپیلن (رجال) با مشارکت بخش خصوصی اجرا شد. در برنامه سوم (سال‌های 79 تا 83) شرکت‌‌های پتروشیمی خارک، اصفهان، اراک و امیرکبیر از طریق بورس و پذیره ‌نویسی واگذار شده بودند. لازم به ذکر است که هم‌اکنون از مجموع 68 شرکت تابعه شرکت ملی صنایع پتروشیمی 100 درصد سهام 29 شرکت، بین 50 تا 100 درصد سهام 9 شرکت و زیر 50 درصد سهام 20 شرکت در اختیار این مجموعه است.

جمعه 30 شهريور 1386
در پی افزایش شدید و بی سابقه بهای نفت در بازارهای جهانی در روز پنج شنبه، بهای نفت در بازارهای جهانی روز جمعه (30 شهریور) اندکی کاهش یافت. به گزارش شانا به نقل از خبرگزاری فرانسه از لندن، بهای نفت خام سبک شیرین پایه بورس نیویورک برای تحویل در ماه نوامبر روز جمعه با 23 سنت کاهش به بشکه ای 81 دلار و 55 سنت رسید. دادوستد این نفت برای تحویل در ماه اکتبر روز پنج شنبه تا حد بی سابقه بشکه ای 84 دلار و 10 سنت افزایش یافته بود اما در پایان معاملات روز پنج شنبه به 83 دلار و 32 سنت رسید. معامله گرهای بازار می گویند دادوستد نفت در پایان معاملات آتی مربوط به یک ماه مشخص با بی ثباتی و نوسان همراه است. بهای نفت خام برنت دریای شمال برای تحویل در ماه نوامبر نیز روز جمعه با 36 سنت کاهش به بشکه ای 78 دلار و 73 سنت رسید. بهای نفت برنت نیز در جریان دادوستدهای روز پنج شنبه تا حد بی سابقه بشکه ای 79 دلار و 28 سنت نیز افزایش یافته بود. بانک «کامن ولث» استرالیا روز جمعه در گزارشی اعلام کرد که بازار نفت همچنان در مورد کمبود عرضه نگران است. گزارش این بانک افزود: نگرانی های مربوط به شرایط آب وهوایی در خلیج مکزیک منجر به تعطیلی برخی تاسیسات تولید نفت در خلیج مکزیک شده است. نگرانی از کمبود عرضه نفت و پایین آمدن سطح ذخایر نفت خام در آستانه فصل سرما در آمریکا، بزرگترین مصرف کننده انرژی، دلیل این افزایش بی سابقه اعلام شده است. اداره اطلاعات انرژی آمریکا روز چهارشنبه اعلام کرد که ذخایر نفت خام این کشور در هفته منتهی به 14 سپتامبر (جمعه 23 شهریور) به میزان 3 میلیون 800 هزار بشکه کاهش یافته که به این ترتیب ذخایر نفت خام آمریکا برای دهمین هفته پیاپی کاهش یافته است. تصمیم روز سه شنبه بانک مرکزی آمریکا مبنی بر کاهش نرخ بهره نیز موجب امیدواری به افزایش رشد اقتصادی و بالا رفتن تقاضای انرژی شد که این مساله نیز از عوامل مهم تاثیر گذاری در رکوردشکنی قیمت نفت در روزهای اخیر بوده است. در همین حال، بهای سبد نفتی سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) متشکل از 12 نوع نفت خام اعضای این سازمان نیز روز پنج شنبه (29 شهریور) به بشکه ای 75 دلار و 78 سنت رسید.

شنبه 31 شهريور 1386
اتریش یادداشت تفاهمی با جمهوری آذربایجان درباره آغاز مذاکرات مربوط به تامین گاز برای خط لوله گاز «نابوکو» به امضا رساند. به گزارش شانا به نقل از خبرگزاری رویترز از وین، شرکت نفت و گاز «او.ام.وی» اتریش روز پنج شنبه (29 شهریور) در بیانیه ای اعلام کرد: این یادداشت تفاهم را مارتین بارتن اشتاین، وزیر اقتصاد اتریش، و ناطق علی اف، وزیر انرژی جمهوری آذربایجان، در باکو امضا کردند. طبق این توافقنامه شرکت او.ام.وی اتریش و شرکت دولتی نفت «سوکار» جمهوری آذربایجان مذاکراتی در باره خط لوله نابوکو و تامین گاز برای این خط لوله آغاز خواهند کرد. او.ام.وی هدایت پروژه خط لوله 3 هزار و 300 کیلومتری نابوکو برای انتقال گاز از منابع دریای خزر به اروپا به منظور کاهش وابستگی به گاز روسیه را به عهده دارد. هزینه اجرای این پروژه حدود 4 میلیارد و 600 میلیون یورو (6 میلیارد و 400 میلیون دلار) برآورد شده است. علی اف هفته گذشته در کنفرانسی در بوداپست مجارستان گفت که ‍جمهوری آذربایجان همچنین ممکن است گاز خط لوله جایگزین تحت حمایت روسیه موسوم به «ساوت استریم» (جریان جنوبی) را تامین کند.

شنبه 31 شهريور 1386
لوح صنعت سبزسال ۸۶ سازمان حفاظت از محیط زیست، به واسطه فعالیت های زیست محیطی شرکت پالایش گاز شهید هاشمی نژاد، به مدیرعامل این پالایشگاه اهدا شد. به گزارش خبرنگار شانا شرکت پالایش گاز شهید هاشمی نژاد در راستای فعالیت های زیست محیطی اجرا شده در این پالایشگاه، موفق به دریافت لوح صنعت سبز سال 86 از سازمان محیط زیست استان خراسان رضوی شد. بر پایه این گزارش، طراحی و ساخت واحد چهارم بازیافت گوگرد، طراحی وساخت دانه بندی گوگرد، افزایش فضای سبز حدود ۵۰ هکتار، تصفیه پساب های صنعتی و بهداشتی و جلوگیری از هدر رفت سالانه ۵۵ هزار متر مکعب آب، جمع آوری و فروش مایعات ضایعاتی نفتی و حذف چاله های آتش و تبدیل آن به فضای سبز، از جمله اقدام های زیست محیطی انجام شده در شرکت پالایش گاز هاشمی نژاد است. جلوگیری از هدر رفت گاز در مشعل های پالایشگاه انجام مدیریت ضایعات در سطح شرکت و بازیافت مقادیر قابل توجهی آهن آلات، چوب، کاغذ و پلاستیک، همچنین، عایق کردن کف استخر های تبخیر به منظور جلوگیری از آلوده شدن منابع زیر زمینی آب، طراحی و ساخت شبکه فاضلاب در شهرک گاز، ساخت و راه اندازی واحد تقطیر مایعات نفتی و تدوین پروژه تحقیقاتی پرورش آبزیان در استخرهای آب از دیگر اقدام های زیست محیطی انجام شده در این پالایشگاه است. به گزارش شانا، پالایشگاه شهید هاشمی نژاد در فاصله ۱۶۵ کیلومتری شهر مشهد واقع شده است و گاز طبیعی شش استان شمال و شرق کشور را با تولید روزانه بیش از ۴۵ میلیون مترمکعب تامین می کند. گازی که در این پالایشگاه، پالایش می شود، از خطرناک ترین و سمی ترین گازهای جهان به شمار می رود که حاوی 5/3 درصد هیدروژن سولفوره است. پالایش این نوع گاز به دلیل ماهیت اسیدی آن با مشکلات همراه است که برای حفظ محیط زیست، چهار واحد بازیافت گوگرد با ظرفیت هر واحد ۶۵۰ تن در روز، گاز های استحصالی اسیدی این پالایشگاه را به گوگرد تبدیل می کنند.

شنبه 31 شهريور 1386
مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران، گفت: برای صادرات گاز به ارمنستان، در انتظار اعلام آمادگی طرف ارمنی هستیم. سید‌رضا کسایی زاده، در گفت و گو با خبرنگار شانا، با بیان این مطلب، تصریح کرد: خطوط انتقال و تأسیسات لازم در داخل کشور به منظور صادرات گاز به ارمنستان احداث شده است و روزانه حدود ۳ میلیون متر مکعب، صادرات گاز به این کشور خواهیم داشت. وی افزود: درباره انتقال گاز به ارمنستان، مشکلی وجود ندارد و هم اکنون برای انجام این مهم، منتظر اعلام آمادگی طرف ارمنی هستیم. مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران، با اشاره به صادرات گاز به ترکیه و با بیان این که هم اکنون به طور روزانه حدود ۲۰ میلیون متر مکعب گاز به ترکیه صادر می شود، گفت: بر اساس قرارداد سالانه ۱۰ میلیارد متر مکعب گاز به ترکیه صادر می شود که به صورت هفتگی متناسب با نیاز این کشور برنامه ریزی شده است. کسایی زاده اضافه کرد: در شرایط فعلی، برنامه ای برای صادرات گاز به دیگر کشور ها نداریم و این مهم در سال ۹۲-۱۳۹۱ تحقق خواهد یافت. وی، با اشاره به سند چشم انداز و با بیان این که در بخش پایین دستی گاز اقدامات زیادی باید انجام گیرد، اظهار داشت: در بخش پایین دستی گاز، باید سالانه حدود ۶ تا ۷ میلیارد دلار سرمایه گذاری شود. مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران با بیان این که در طول سندچشم انداز ۲۰ ساله باید ۱۳۰ میلیارد دلار در بخش پایین دستی سرمایه گذاری شود، اضافه کرد: اگر بخش صنایع بالا دستی هم در این سرمایه گذاری حساب شود، در مجموع باید ۳۰۰ میلیارد دلار در بخش گاز سرمایه گذاری شود.

شنبه 31 شهريور 1386
در پی تعطیلی سکوهای تولید نفت در خلیج مکزیک از بیم طوفان و تشدید نگرانی ها از کمبود نفت، بهای نفت در بازار نیویورک روز پنج شنبه (29 شهریور) مرز بشکه ای 84 دلار را نیز پشت سر گذاشت. به گزارش شانا به نقل از پایگاه اینترنتی روزنامه «فایننشال تایمز» چاپ لندن، بهای نفت خام سبک شیرین پایه بورس نیویورک برای تحویل در ماه اکتبر روز پنج شنبه تا حد بشکه ای 84 دلار و 10 سنت نیز داد وستد شد که در قیاس با قیمت پایانی روز چهارشنبه بشکه ای 2 دلار و 17 سنت افزایش داشت. بهای هر بشکه نفت خام پایه بورس نیویورک برای تحویل در ماه اکتبر در پایان معاملات روز پنج شنبه به بشکه ای 83 دلار و 32 سنت رسید که در قیاس با قیمت پایانی روز چهارشنبه یک دلار و 39 سنت افزایش داشت. معاملات این نفت خام برای تحویل در ماه اکتبر با همین قیمت به پایان رسید و این نفت برای تحویل در ماه نوامبر با قیمت بشکه ای 80 دلار و 75 سنت داد وستد شد. در پی انتشار هشدارهایی مبنی بر وقوع طوفان در خلیج مکزیک، شرکت های نفتی از جمله «بی.پی» و «شل» برخی سکوهای تولیدی را تعطیلی کردند که در نتیجه تولید نفت آنها به میزان حدود 360 هزار بشکه در روز ، معادل 27 درصد مجموع تولید نفت در خلیج مکزیک، کاهش یافت. بهای هر بشکه نفت خام برنت دریای شمال برای تحویل در ماه نوامبر نیز با 62 سنت افزایش به بشکه ای 79 دلار و 9 سنت رسید. بهای نفت برنت در جریان دادوستدهای روز پنج شنبه تا حد بی سابقه بشکه ای 79 دلار و 28 سنت نیز افزایش یافت. به گزارش شانا به نقل از خبرگزاری فرانسه، بهای نفت خام در بازار نیویورک در روزهای گذشته به طور پی در پی رکوردهای تازه ای به جا گذشته و به ارقام بی سابقه ای رسیده است. نگرانی از کمبود عرضه نفت و پایین آمدن سطح ذخایر نفت خام در آستانه فصل سرما در آمریکا، بزرگترین مصرف کننده انرژی، دلیل این افزایش بی سابقه اعلام شده است. اداره اطلاعات انرژی آمریکا روز چهارشنبه اعلام کرد که ذخایر نفت خام این کشور در هفته منتهی به 14 سپتامبر (جمعه 23 شهریور) به میزان 3 میلیون 800 هزار بشکه کاهش یافته که به این ترتیب ذخایر نفت خام آمریکا برای دهمین هفته پیاپی کاهش یافته است. آنتونی هالف، تحلیلگر موسسه «فیمات» گفت: آمار ذخایر نفت خام آمریکا بسیار نگران کننده است. خبرهای مربوط به شکل گیری یک طوفان حاره ای جدید در خلیج مکزیک نیز در افزایش قیمت نفت در روز پنج شنبه تاثیر داشت. از سوی دیگر، نماینده ایران در سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) تایید کرد که رسیدن بهای نفت به بشکه ای 100 دلار امکان پذیر است اما پیش بینی نکرد که چه زمانی این اتفاق خواهد افتاد. حسین کاظم پور اردبیلی به رادیو ایران گفت: بله هر نتیجه ای امکان پذیر است، در صورتی که انفجارها در مکزیک ادامه یابد، سرمای شدیدی از راه برسد و تنش های سیاسی در برخی کشورهای عضو اوپک ایجاد شود و بسیاری عوامل دیگر می تواند منجر به بالا رفتن بیشتر قیمت نفت شود.