آرشیو اخبار انجمن مهندسی نفت - دی 1386

Source: http://ispe.aaahoo.com

صفحه قبل

شنبه 1 دي 1386
مهمترين رويدادهاي حوزه نفت در ماهي كه گذشت

شنبه 1 دي 1386
خبرگزاري فارس:شركت سوئيسي ويتول به دليل زيان 70 ميليون دلاري از سال آينده ميلادي قرارداد تامين بنزين براي ايران را تمديد نمي كند. به گزارش خبرگزاري فارس به نقل از رويترز، شركت سوئيسي ويتول كه بزرگترين شركت تامين كننده بنزين براي ايران است تصميم گرفته است از سال آينده ميلادي قرارداد خود با ايران در اين زمينه را تمديد نكند. يكي از منابع صنعتي با اعلام اين خبر گفت: فشارهاي آمريكا و دلايل سياسي عامل اتخاذ اين تصميم نبوده است بلكه شركت ويتول در سال 2007 بيش از 70 ميليون دلار از ناحيه تامين بنزين مورد نياز ايران متضرر شده است و از همين رو تصميم گرفته است در سال بعد قرارداد خود با ايران را تمديد نكند. تاكنون سخنگوي ويتول و مقامات ايران در اين خصوص اظهار نظر نكرده‌اند. منابع تجاري، شركت ويتول را بزرگترين تامين كننده بنزين مورد نياز ايران مي‌دانند. به گفته اين افراد ايران 60 درصد از بنزين وارداتي خود را از طريق اين شركت تامين مي‌كند. هند، فرانسه، هلند و امارات منابع سنتي تامين بنزين مورد نياز ايران هستند. ايران در اثر اجراي طرح سهميه‌بندي بنزين توانسته است تا حد زيادي از وابستگي خود به واردات بنزين بكاهد. به گفته منابع آگاه در طي دو ماه اكتبر و نوامبر واردات بنزين توسط ايران با 60 درصد كاهش نسبت به مدت مشابه سال قبل مواجه شد.

شنبه 1 دي 1386
رئیس جمهوری روسیه توافق مربوط به آغاز حداث خط لوله جدیدی را امضا کرد که طرح مورد حمایت آمریکا برای صدور گاز منطقه حوزه دریای خزر به بازارهای جهانی از راهی به جز روسیه را تحلیل خواهد برد. به گزارش شانا به نقل از بلومبرگ، تواق مربوط به ساخت یک خط لوله جدید گاز روز گذشته (پنج شنبه) میان ترکمنستان، قزاقستان و روسیه در مسکو به امضا رسید. در این مراسم که از تلویزیون روسیه پخش می شد، ولادیمیر پوتین پس از امضای توافق نامه اظهارداشت: احداث این خط لوله حیاتی اجازه خواهد داد که گاز برای طولانی مدت و در مقادیر زیاد در اختیار طرف های ما قرار گیرد. وی افزود: این خط لوله کمک جدی است از سوی کشورهای ما به امنیت انرژی در اروپا. توافق اولیه احداث این خط لوله که خط لوله دریای خزر نامیده می شود و قادر است واردات گاز روسیه از آسیای مرکزی را به میزان 40 درصد افزایش دهد، ابتدا در اردیبهشت ماه گذشته (ماه مه) به امضا رسید. اما پس از آن که ترکمنستان و قزاقستان طرح آمریکا را برای ساخت خط لوله جایگزین در زیر دریای خزرمورد بررسی قراردادند، توافق های تکمیلی ساخت آن به تاخیر افتاد. احداث خط لوله گاز در بستر دریای خزر می توانست به انحصار گازپروم بر صدور گاز این دو کشور به اروپا پایان دهد. ویکتور خریستنکو، وزیر انرژی روسیه، پس از پایان مراسم امضای قرارداد احداث خط لوله جدید گفت: این خط لوله با ظرفیت سالانه 20 میلیارد متر مکعب در زودترین زمان ممکن در اواخر سال 2010 راه اندازی خواهد شد. استیون داشوسکی، از «موسسه یونیت کردیت اتون» در مسکو گفت که احداث این خط لوله برای روسیه و گازپروم مثبت است زیرا آن ها در آینده قابل پیش بینی صدور گاز از آسیای مرکزی را تحت کنترل خواهند داشت. وی افزود: این شکست آشکاری است برای غرب، زیرا هنوز جایگزینی برای گازآسیای مرکزی وجود ندارد. پس از انتخاب قربان قلی بردی محمداف به ریاست جمهوری ترکمنستان در بهمن سال گذشته (فوریه) و سیاست گشودن درهای این کشور به روی سرمایه گذاری خارجی پس از 15 سال انزوا، اتحادیه اروپا و آمریکا هیئت های تجاری را به این کشور اعزام داشتند. ترکمنستان که میان قزاقستان و ایران محصور است، دومین تولید کننده بزرگ گاز پس از روسیه در میان جمهوری های شوروی سابق است. کریس ویفر، کارشناس موسسه مالی «اورال سیب» در مسکو گفت: اروپا اکنون می داند که قرار نیست نیازهای انرژی خود را از جایی به جز روسیه تامین کند.

شنبه 1 دي 1386
مهدي بازارگان در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادي خبرگزاري فارس در خصوص آخرين وضعيت توسعه ميدان جفير اظهار داشت: تا پايان ماه جاري تمامي جزئيات لازم كه نيازمند اخذ مجوز شوراي اقتصاد است، به شركت ملي نفت و وزارت نفت فرستاده مي‌شود. وي افزود: تمامي جزئيات لازم مربوط به توسعه اين ميدان كه نيازمند اخذ مجوز شوراي اقتصاد است، با پيمانكار نهايي شده كه به وزارت نفت جهت ارسال به شوراي اقتصاد فرستاده مي‌شود. بازارگان در خصوص وضعيت تزريق گاز به ميدان درود نيز يادآور شد: متاسفانه بروز برخي اشكالات فني جزئي در تاسيسات تزريق گاز هنوز برطرف نشده و پيمانكار در حال رفع اين اشكالات مي‌باشد. به گفته وي، تزريق مستمر گاز هنوز برقرار نمي‌باشد اما طي يك تا دو هفته آينده با برطرف شدن اين موارد، تزريق مستمر گاز به اين ميدان آغاز خواهد شد. به گزارش فارس، ميدان نفتي جفير در جنوب غرب اهواز واقع شده كه كنسرسيومي متشكل از شركت ملي نفت ايران، شركت پترو ايران، شركت مهندسي و توسعه نفت و شركت «بلاروس نفت» بر عهده گرفته‌اند. اين قرارداد در دو فاز اجرا خواهد شد، در فاز اول 15 هزار بشكه در روز با حفر 8 تا 10 حلقه چاه نفت از اين ميدان برداشت خواهد شد.ارزش اين قرارداد در اين فاز 250 ميليون دلار پيش‌بيني شده كه به صورت 50-50 بين دو طرف تقسيم مي شود. فاز اول اجراي اين قرارداد 24 ماه به طول خواهد انجاميد. در فاز دوم، توليد نفت اين ميدان به 25 هزار بشكه در روز خواهد رسيد كه ارزش اين قرارداد در فاز 2 بين 200 تا 250 ميليون دلار پيش‌بيني شده است.

شنبه 1 دي 1386
همزمان با عید سعید قربان و سالروز تاسیس شرکت ملی حفاری ایران، ایستگاه زمینی ماهواره مخابراتی این شرکت مورد بهره برداری رسمی قرار گرفت. به گزارش شانا در مناطق نفت خیز جنوب، رئیس اداره مخابرات این شرکت گفت: هم اکنون حدود 48 ترمینال زمینی ماهواره ای در دستگاه های حفاری که در نقاط مختلف کشور فعالیت دارند، نصب شده است. مهندس یونس رشیدی افزود: وظیفه این تجهیزات برقراری ارتباط تلفنی، انتقال اطلاعات و استفاده از اینترنت در دکل های حفاری است. وی، کاربست ایستگاه زمینی ماهواره ای را نصب، مدیریت و کنترل ترمینال ها عنوان کرد و اظهار داشت: در این زمینه مدیریت و کارکنان دوره های مقدماتی آموزش را گذرانده و برای آن ها 15دوره آموزش برنامه ریزی شده که از اول دیماه شروع و تا پایان اردیبهشت سال 1387 به اتمام می رسد. مهندس رشیدی گفت: همچنین در این زمینه 13 دوره آموزشی داخلی و 2 دوره به خاطر نیاز به امکانات تخصصی در خارج از کشور برگزار می شود. رئیس اداره مخابرات شرکت ملی حفاری ایران ادامه داد: 10 نفر از متخصصان، مهندسان دانش آموخته دانشگاه ها که به تازگی استخدام شده اند در این دوره ها شرکت می کنند که به عنوان سرمایه نیروی انسانی متخصص در این ایستگاه مشغول به کار می شوند. وی افزود: در زمان حاضر این ایستگاه می تواند 250 ترمینال ماهواره را سرویس دهد و تا یک هزار ترمینال قابل توسعه است. رشیدی خاطر نشان کرد: از ظرفیت های اضافی این ایستگاه در سایر بخش های شرکت های تابع وزارت نفت و سازمان هایی که نیاز به این امکانات دارند، اسنفاده خواهد شد.

يکشنبه 2 دي 1386
در 9 ماهه اول امسال سه میلیون و 58 هزار تن محصول تولیدی شرکت های پتروشیمی منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس از عسلویه به بازارهای جهانی صادر شد. به گزارش شانا به نقل از روابط عمومی شرکت ملی صنایع پتروشیمی این محصولات توسط شرکت پایانه ها و مخازن پتروشیمی از بندر تخصصی صادرات محصولات پتروشیمی صادر شده است. شرکت های پتروشیمی زاگرس با 802 هزار تن، نوری با 624 هزار تن و پارس با 473 هزار تن محصول به ترتیب مقام های اول تا سوم را در صادرات 9 ماهه امسال به خود اختصاص داده اند. پتروشیمی های زاگرس تولید کننده متانول، نوری تولید کننده محصولات آروماتیک، غدیر تولید کننده اوره و آمونیاک و پارس در فاز یک پتروشیمی منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس به بهره برداری رسیده اند. برپایه این گزارش این حجم از محصولات توسط 179 فروند کشتی بارگیری و به کشورهای مختلف آسیایی و اروپایی صادر شده است. عسلویه محل اجرای طرح های پارس جنوبی در استان بوشهر واقع شده است.

يکشنبه 2 دي 1386
سهراب بهلولي قشقائي در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادي خبرگزاري فارس در خصوص آخرين وضعيت پيشرفت اين دو فاز اظهار داشت: عمليات تسطيح سايت در دست انجام بوده و تاكنون 60 درصد پيشرفت كار داشته است. وي افزود: در بخش مهندسي و طراحي بخش خشكي كار از مرز 85 درصد گذشته و مناقصات خريد اقلام زمان‌بر نيز در دست انجام بوده و برخي قراردادها نيز منعقد شده است. بهلولي قشقائي در ادامه گفت: برداشت حدود 300 ميليون دلار براي توسعه اين فازها از حساب ذخيره ارزي در سال جاري تصويب شده است. سال گذشته نيز 250 ميليون دلار از همين محل اختصاص يافته بود. به گفته وي، تسهيلات بانكي نيز براي كمك و تامين مالي توسعه اين فازها در سال جاري از محل تسهيلات بانك ملت پيش‌بيني و تصويب شده است كه حدود 300 ميليون دلار مي‌باشد. مجري فازهاي 17 و 18 پارس جنوبي در ادامه با اشاره به زمان راه‌اندازي و بهره‌برداري از اين دو فاز گفت: سال 2011 معادل ارديبهشت سال 1390 اين مهم محقق خواهد شد. وي تصريح كرد: جكتها و پايه‌هاي مربوط به اين دو فاز در حال ساخت مي‌باشد كه از آذرماه سال جاري آغاز و تا شهريور سال آينده به اتمام خواهد رسيد. 4 جكت براي اين فازها ساخته مي‌شود كه 2 جكت تا شهريور و 2 جكت ديگر يك ماه پس از آن ساخته مي‌شود. به گفته وي، عمليات حفاري نيز از شهريور سال آينده آغاز مي‌شود كه 44 حلقه چاه بايد حفاري گردد. بهلولي قشقائي افزود: برآورد هزينه‌ اوليه راه‌اندازي اين دو فاز حدود 3 ميليارد دلار پيش‌بيني شده است.

دوشنبه 3 دي 1386
میزان کل صادرات محصولات پتروشیمی کشور تا پایان آذرماه سال جاری به 6 میلیون و 480 هزار تن رسید. به گزارش خبرنگار شانا، ارزش کل این میزان صادرات سه میلیارد و 840 میلیون دلار برآورد شده است. در این مدت، بیشترین رکورد محصول صادر شده همچنان متعلق به گاز مایع به میزان یک میلیون و 787 هزار تن بوده است. برپایه این گزارش، طبق برآوردهای اولیه، میزان صادرات محصولات پتروشیمی در شش ماه نخست سال جاری ۴ میلیون و ‪ ۱۹‬هزار تن بود که در میان انواع محصولات صادراتی، گاز مایع به میزان یک میلیون و ‪ ۲۱۷‬هزار تن، بیشترین میزان را به خود اختصاص داده است. بر اساس پیش‌بینی‌ها، ارزش صادرات محصولات پتروشیمی تا پایان سال به ۵ میلیارد دلار خواهد رسید. این گزارش می افزاید عمده محصولات صادراتی پتروشیمی در بخش مواد پایه و شیمیایی، شامل متانول، اتیلن، پروپیلن، بوتادین و اتیلن دی کلراید، LAB و PTA است. در بخش محصولات جانبی و سوخت، فرآورده‌هایی چون پروپان، بوتان، بنزین پیرولیز، پنتان پلاس و برش سنگین و در بخش آروماتیک‌ها نیز بنزن، پارازایلین و برش سنگین آروماتیک محصولاتی هستند که در اقلام محصولات صادراتی ایران قرار دارند. همچنین محصولاتی نظیر آمونیاک و نیترات آمونیوم، گوگرد و اسید سولفوریک به عنوان محصولات در زیر گروه کود و مواد وابسته و در بخش پلیمری محصولات پلی اتیلن سبک و پلی‌اتیلن سنگین، کریستال ملامین، PVC و PET در زمره عمده محصولات هستند که کشور برای آنها برنامه صادرات دارد. براساس این گزارش ایران در تولید محصولاتی مانند اوره و آمونیاک، متانول و اتیلن در سطح جهان عنوان‌دار است. در سال گذشته کشورهای ژاپن، امارات متحده عربی، چین، هند، کره جنوبی، ایتالیا، سنگاپور و تایوان عمده‌ترین بازارهای هدف برای صادرات مواد پتروشیمی کشور بوده‌اند و در مجموع 86 درصد از نظر مقدار و 80 درصد از ارزش صادرات پتروشیمی را به خود اختصاص دادند.

دوشنبه 3 دي 1386
هیلاری کلینتون، یکی از کاندیدهای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا مدعی شد در صورت انتخاب وی به عنوان رییس جمهور بهای نفت کاهش می یابد. به گزارش شانا به نقل از پایگاه خبری نیوزمکس، سناتور هیلاری رودهام کلینتون در جمع هواداران خود اطمینان داد تا با برگزیده شدن وی به عنوان رییس جمهوری آمریکا، مردم شاهد یک منفعت زودهنگام باشند که آن کاهش بهای نفت خام است. کلینتون که در شهر منچستر ایالت نیوهمپشایر آمریکا سخن می گفت، ابراز داشت: کشورهای تولید کننده نفت در اقدامی به منظور خنثی کردن برنامه های من در جهت کاهش وابستگی آمریکا به واردات نفت، بهای نفت را کاهش خواهند داد. همسر بیل کلینتون، رییس جمهوری وقت آمریکا در ادامه تاکید کرد: من پیش بینی می کنم که کشورهای تولید کننده نفت بهای نفت را کاهش می دهند. این کاندید ریاست جمهوری آمریکا همچنین ریگان، رییس جمهوری وقت آمریکا را برای دنبال نکردن تلاش های کارتل، دیگر رییس جمهوری این کشور برای کاهش وابستگی آمریکا به نفت خارجی سرزنش کرد. خبرگزاری فرانسه نیز در گزارشی نوشت: در آستانه فرا رسیدن سال نو میلادی، هیلاری کلینتون و باراک اوباما کاندیداهای پیشرو حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۰۸ آمریکا برای کسب آرای انتخابات مقدماتی در ایالت های نیوهمپشایر و آیووا به رقابت تنگاتنگ پرداختند. شایان ذکر است بنابر نظرسنجی هفته نامه نیوزویک که به تازگی منتشر شد، کلینتون همسر رئیس جمهور سابق آمریکا، بخت اول پیروزی در انتخابات سال آتی ریاست جمهوری آمریکا به شمار می رود.

دوشنبه 3 دي 1386
خبرگزاري فارس: مديرعامل شركت ملي صنايع پتروشيمي گفت: تا پايان سال جاري 23 ميليون تن محصول در مجتمع هاي پتروشيمي سراسر كشور توليد خواهد شد و ارزش آن به هشت ميليارد و 400 ميليون دلار خواهد رسيدبه گزارش خبرگزاري فارس از عسلويه، غلامحسين نجابت روز دوشنبه در حاشيه همايش عصر نوين پتروشيمي در جمع خبرنگاران گفت: در شرايط فعلي 50 درصد محصولات پتروشيمي كشور در مجتمع هاي پتروشيمي منطقه ويژه اقتصادي انرژي پارس توليد مي شود. وي افزود: در آينده هم تقريبا به همين نسبت توليد محصولات پتروشيمي در نقاط ديگر كشور همزمان با عسلويه انجام مي شود. نجابت مزيت مجتمع هاي پتروشيمي منطقه ويژه اقتصادي انرژي پارس نسبت به ساير مجتمع هاي پتروشيمي كشور را خوراك تامين خوراك بسيار مناسب از فازهاي پالايشگاهي پارس جنوبي دانست. مديرعامل شركت ملي صنايع پتروشيمي با بيان اين كه در فاز اول پتروشيمي در منطقه ويژه اقتصادي انرژي پارس هشت ميليارد و 300 ميليون دلار سرمايه گذاري شده است، اظهار داشت: بيشتر مجتمع هاي پتروشيمي در اين منطقه به بهره برداري رسيده و در مدار توليد قرار دارند. نجابت از پتروشيمي هاي آرياساسول و جم بعنوان آخرين واحدهاي پتروشيمي فاز يك منطقه عسلويه نام برد و تاكيد كرد: توليد آزمايشي واحدهاي اتيلن اين دو مجتمع پتروشيمي انجام شده است و تا قبل از پايان سال به توليد نهايي مي رسند. وي اظهار داشت: راه اندازي اين دو مجتمع تا به توليد رسيدن واحدهاي پايين دستي آنها ادامه مي يابد. مديرعامل شركت ملي صنايع پتروشيمي افزود: براي فاز دوم پتروشيمي در عسلويه 12 ميليارد دلار سرمايه گذاري پيش بيني شده و احداث مجتمع هاي پتروشيمي كاويان، مرواريد و مهر در اين فاز شروع شده است. نجابت در پاسخ به سوالي در خصوص مبناي حركت صنعت پتروشيمي كشور با توجه به اصل 44، بر پشتيباني از توسعه صنعت پتروشيمي تاكيد كرد و گفت: سياست مالكيت كه در گذشته توسط شركت ملي صنايع پتروشيمي دنبال مي شد به حمايت، هدايت و پشتيباني سرمايه گذاران تغيير يافته است. همايش عصر نوين پتروشيمي در منطقه ويژه اقتصادي انرژي پارس آغاز شده و تا پنجم دي ماه ادامه دارد. عسلويه از توابع شهرستان كنگان در استان بوشهر واقع شده است.

دوشنبه 3 دي 1386
حميد‌رضا حاجي‌بابايي عضو هيئت رئيسه مجلس در گفتگو با خبرنگار امور مجلس خبرگزاري فارس با اشاره به اهميت اين طرح گفت: در صورت تصويب نهايي اين طرح كليه كارگاه‌هاي مشمول قانون كار و همچنين دستگاه‌هاي مشمول قانون استخدام كشوري و لشگري و قوانين خاص موظف‌اند آن دسته از كارگران و كاركنان شاغل كه بيش از 10 سال سابقه قرارداد موقت كار به صورت مستمر يا متناوب دارند از تاريخ تصويب اين قانون به قرارداد دائم تغيير وضعيت دهند. وي گفت: اين ماده واحده نافي مقررات استخدام و يا شرايط گزينش در استخدام نمي‌باشد. حاجي‌بابايي در توضيح اين طرح اظهار داشت: با توجه به اينكه يكي از درخواست‌هاي مكرر كارگران و كاركنان شاغل در شركت‌ها و موسسات اصلاح قانون قراردادهاي موقت كار است و اين درخواست مختص بخش خصوصي نمي‌باشد و كاركنان دستگاه‌هاي مشمول قوانين كشوري و لشگري و قوانين خاص استخدامي و شاغلان در شركت‌هاي پيمانكار را شامل مي‌شود و امنيت شغلي و ثبات در اين گونه بنگاه‌ها را از بين مي‌برد لذا طرحي با قيد دو فوريت به مجلس ارائه شده است. عضو هيئت رئيسه مجلس در ادامه از بررسي طرح 2 فوريتي ديگري در خصوص تمديد زمان اجراي ماده 34 اصلاحي قانون حفاظت و بهره‌برداري از جنگل‌ها و مراتع خبر داد. وي گفت: نظر به اينكه يكي از مشكلات اساسي روستانشينان مرتبط با حوزه جنگل و مرتع بوده و هزاران پرونده در دادگاه‌هاي كشور مربوط به اين قضيه براي اختلاف فيمابين روستائيان و منابع طبيعي تشكيل شده اين طرح تقديم مجلس شده است. حاجي‌بابايي با بيان اينكه راه‌حل رسيدگي و مرتفع نمودن مشكل فوق در ماده 34 قانون مذكور پيش‌بيني شده است، اظهار داشت: چون زمان اجراي اين قانون به پايان رسيده عدم اطلاع‌رساني به موقع به روستائيان باعث شده تا تعدادي از ايشان در اين خصوص ثبت‌نام و ارائه درخواست نمايند. وي افزود: براي حل مشكل هزاران خانوار روستايي كه بعضا ده‌ها سال در اراضي تصرفي سكونت داشته‌اند و الان با مشكل مواجه شده‌اند و امكان هرگونه سرمايه‌گذاري و ساخت مسكن از آنها سلب گرديده اين طرح با قيد 2 فوريت تقديم مجلس شده است.

دوشنبه 3 دي 1386
با تزریق 532 هزار و 377 بشکه آب به میدان ها دورود، سلماس و میدان های مختلف سیری، رکورد تزریق آب به میادین نفتی شرکت نفت فلات قاره ایران شکسته شد. به گزارش شانا به نقل از روابط عمومی شرکت نفت فلات قاره ایران، بنا بر اعلام مدیریت تولید این شرکت، در تاریخ 17 آذر ماه امسال میزان 532 هزارو 377 بشکه آب به تفکیک 261 هزار و 905 بشکه در میدان دورود، 151 هزارو 680 بشکه در میادین سیری و 118 هزار و 792 بشکه در میدان سلمان تزریق شده است. که از این نظر تزریق رکوردی در شرکت نفت فلات قاره ایران به ثبت رسیده است. بنا بر این گزارش، تزریق آب به عنوان مهمترین فاکتور بازیافت ثانویه، تولید صیانتی و افزایش بازیافت در رأس برنامه های شرکت نفت فلات قاره ایران قرار دارد که باید به طور مستمر و به میزان مورد نیاز صورت پذیرد. گفتنی است، محدوده فعالیت شرکت نفت فلات قاره ایران چهار منطقه عملیاتی خارگ، بهرگان، سیری و لاوان است که منطقه کیش نیز به تازگی به عنوان منطقه پنجم عملیاتی این شرکت معرفی شده است. این شرکت وظیفه بهره برداری و اکتشاف میادین نفتی و گازی خلیج فارس و دریای عمان (به استثنای میدان گازی پارس جنوبی) را بر عهده دارد و در حال حاضر یک چهارم تولید و یک سوم صادرات نفت کشور را انجام می دهد.

دوشنبه 3 دي 1386
بررسی برنامه‌های استراتژیک در مدیریت و توسعه منابع انسانی صنعت نفت

سه شنبه 4 دي 1386
مدیرعامل شرکت ایمن تکسا گفت: با تلاش متخصصان داخلی ساخت دستگاه های تفکیک گر چهار زمانه ویژه عملیات حفاری فرو تعادلی بومی شد. به گزارش شانا در مناطق نفت خیز جنوب، مهندس رسول امانی افزود:این دستگاه در شرکت ایمن تکسا، طراحی، ساخته و در این نمایشگاه عرضه شده است. وی اظهار داشت: دستگاه تفکیک گر چهار زمانه عملیات حفاری فروتعادلی (U.B.D ) از تجهیزات مهم و ضروری حفاری است و ساخت هر واحد از این دستگاه 800 هزار دلار صرفه جویی ارزی دارد. امانی، سرعت در تامین این دستگاه را مزیت دیگر ساخت داخلی آن برشمرد و افزود: تهیه این دستگاه از خارج کشور 2 سال زمان نیاز دارد در حالی که طراحی، ساخت و تحویل ان در داخل، در 6 ماه انجام می شود. مدیر عامل شرکت ایمن تکسا ادامه داد: این دستگاه به سفارش شرکت ملی حفاری ایران ساخته و هم اکنون در این شرکت راه اندازی شده است. وی، با تاکید بر این که شرکت های داخلی توانمندی توسعه ساخت را دارند، اظهارداشت: این شرکت در حال حاضر توانایی طراحی و ساخت 100 درصد سازه های فلزی مورد نیاز صنعت حفاری از جمله مخازن آب و گل، ماژول، فلنج و مخازن نگهدارنده گازوئیل، آب مقطر و نفت را دارد. امانی گفت: این شرکت از سال 1382 راه اندازی و با طراحی و ساخت تجهیزات صنایع نفت، گاز، پتروشیمی و فولاد، سالانه از خروج 3 میلیون دلار ارز جلوگیری می کند. مدیرعامل شرکت ایمن تکسا، حمایت از شرکت ها و سازندگان داخلی را لازمه رسیدن به خودکفایی دانست و خاطر نشان کرد: این حمایت ها به ویژه از شرکت هایی که در استان خوزستان به دلیل در اختیار داشتن حجم وسیعی از پروژه های نفت و گاز و پتروشیمی، فعالیت می کنند از اهمیت بسزایی برخوردار است.

سه شنبه 4 دي 1386
اين مقام مسئول در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادي خبرگزاري فارس اظهار داشت: اين اقدام با دستور مدير عامل شركت گاز استان تهران صورت گرفت و گاز اين وزارتخانه‌ها از ساعت 8 ديشب تا 8 صبح امروز قطع گرديد. به گفته وي، گاز ساختمان اصلي وزارتخانه‌هاي مذكور از ساعت 8 صبح امروز مجددا وصل شده است. وي افزود: اين اقدام در راستاي دستور العمل قبلي رياست جمهوري مبني بر صرفه‌جوئي و مصرف بهينه گاز در سازمانها و موسسات دولتي صورت گرفته است. اين مقام آگاه گفت: در جهت تامين بخشي از گاز مورد نياز استان، در حال حاضر گاز ساختمان اصلي شركت ملي گاز نيز قطع است.

سه شنبه 4 دي 1386
ناصر سوداني نماينده اهواز در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادي فارس درباره نشست عصر يكشنبه كميسيون انرژي گفت: در اين نشست سردار عابد فرمانده قرارگاه خاتم الانبياء گزارشي از پروژه‌هاي در دست اجرا و انجام شده به ويژه اجراي فازهاي 16 و 15 پارس جنوبي ارائه كرد. وي تصريح كرد: همچنين وضعيت كلي صنعت نفت و گاز در جهان و منطقه، تغييرات سياسي منطقه‌اي، افزايش قيمت نفت، رقابت‌هاي منطقه‌اي و چالش‌هاي موجود در عرصه در توليد و فروش نفت و گاز و شناسايي مخازن نفت و گاز در اين نشست مطرح و مورد بررسي قرار گرفت. به گفته سوداني فرمانده قرارگاه خاتم همچنين موضوع نياز تزريق گاز به مخازن نفتي، احداث خط لوله انتقال گاز به صنايع، بالارفتن مصارف سوخت در داخل، ازدياد درآمد نفت و همچنين ميادين مشترك نفتي و گاز با كشورهاي همسايه را مورد بررسي قرار داده است. سوداني در ادامه باتوجه به توضيحات سردار عابد گفت: كنسرسيوم‌هاي نفتي غرب و شرق در كشور پيش از اين در انحصار بوده كه با ورود قرارگاه خاتم‌الانبياء به فعاليت در اين عرصه زمان و هزينه اجراي پروژه‌هاي نفت و گاز در كشور كاهش يافته و باعث افزايش قدرت چانه‌زني دولت در تعاملات بين المللي شده است. وي همچنين اشتغال‌زايي، بهره‌گيري از متخصصان داخلي، محدود شدن فعاليت‌هاي اطلاعاتي شركت‌هاي نفتي خارجي، كاهش وابستگي به خارج، صرفه‌جويي اقتصادي و ايجاد فرصت براي متخصصان داخلي به منظور كسب و انتقال تجربه را نتايج حضور قرارگاه خاتم عنوان كرده است. نايب رئيس كميسيون انرژي در ادامه خاطرنشان كرد: فازهاي 16 و 15 پارس جنوبي توسط كنسرسيومي متشكل از شركت‌هاي فراساحل، صف و تأسيسات دريايي با كارفرمايي قرارگاه خاتم اجرا گرديده كه تاكنون طراحي و اجراي آبگير متمركز براي 13 فاز، اجراي آب شيرين كن متمركز براي 6 فاز و احداث واحد كمپ براي استقرار 15هزار از فعاليت‌هاي آن بوده است. سوداني گفت: به گفته فرمانده قرارگاه خاتم پروژه در بخش سكو 41/11 درصد، در بخش لوله‌هاي زيردريايي 60/11 درصد و بخش پالايشگاه 77درصد پيشرفت فيزيكي داشته است. وي همچنين افزود: 84 درصد حدود 80ميليون دلار منابع مالي قرارگاه تأييد شده و براي فاينانس پروژه با 32 فاينانسور مذاكره صورت گرفته كه با پنج شركت آلماني، چيني، روسي و مالزيايي توافق به عمل آمده و بانك صنعت و معدن نيز تأمين كننده منابع داخلي اين پروژه است. وي افزود: همچنين در بخش مهندسي فازهاي 16، 15 2/61 درصد و بخش لوله‌ها پيشرفت 10 درصدي داشته است. در اين نشست كميسيون انرژي همچنين فرمانده قرارگاه خاتم الانبياء مشكلات مربوط به عقد قراردادها، گشايش اعتبارات ارزي و موانع قانوني درفعاليت‌ها و ابلاغيه بازرگاني استان تهران را مطرح كرده است.

سه شنبه 4 دي 1386
خبرگزاري فارس:در اثر بسته شدن دو بندر نفتي مهم در مكزيك به دليل شرايط جوي نامساعد قيمت جهاني نفت به بالاي 94 دلار در هر بشكه رسيد. به گزارش خبرگزاري فارس به نقل از رويترز قيمت نفت خام در معاملات روز سه شنبه به بالاي 94 دلار در هر بشكه رسيد. بسته شدن دو بندر نفتي مهم در مكزيك به دليل شرايط جوي نامساعد و احتمال كاهش ذخاير امريكا دلايل افزايش قيمت نفت در اين روز اعلام شده است. هر بشكه نفت سبك امريكا با 82 سنت افزايش به 13/94 دلار در هر بشكه رسيد.هر بشكه نفت برنت درياي شمال نيز با 24 سنت افزايش به 7/94 دلار در هر بشكه رسيد. مكزيك يكي از صادركنندگان مهم نفت به امريكا محسوب مي شود. قيمت طلا نيز در بازارهاي جهاني با افزايش رو به رو شد و به بالاي 816 دلار در هر اونس رسيد. هر اونس طلا در روز سه شنبه با 1/1 دلار افزايش در هر اونس به 5/816 دلار رسيد.

سه شنبه 4 دي 1386
فارغ التحصیلی دانشجویان دانشکده مهندسی شیمی و نفت دانشگاه صنعتی شریف

سه شنبه 4 دي 1386
رئیس خدمات رایانه ای شرکت ملی حفاری ایران از آغاز عملیات اجرایی پروژه تجهیز نخستین شهرک مسکونی صنعت نفت به سیستم الکترونیکی همزمان با سالروز تاسیس این شرکت خبر داد. به گزارش شانا در مناطق نفت خیز جنوب، مهندس علی دقایقی گفت: با انجام این پروژه امکان استفاده از اینترنت پر سرعت و سایر نرم افزارهای کاربردی شرکت در منازل مسکونی سازمانی میسر خواهد شد. وی افزود: همچنین مدیران و کارشناسان شرکت می توانند در مواقع نیاز در تمام ساعت های شبانه روز به سایت اصلی شرکت ملی حفاری متصل و از طریق سیستم اتوماسیون اداری نسبت به مشاهده کارتابل الکترونیکی خود اقدام و همچنین به گزارش های دکل ها، کتابخانه الکترونیکی و دیگر خدمات مکانیزه دسترسی داشته باشند. دقایقی اظهار داشت: مدت اجرای فاز نخست پروژه 4 ماه در نظر گرفته شده و در این مرحله یکصد واحد مسکونی در شهرک نفت اهواز زیر پوشش قرار می گیرند. رئیس خدمات رایانه ای شرکت ملی حفاری ایران ادامه داد: در فاز دوم نیز نزدیک به 350 واحد مسکونی شهرک قائم زیر پوشش رفته و از این خدمات برخوردار خواهند شد. وی گفت: مراحل طراحی و سفارش خرید تجهیزات پروژه هم اکنون انجام شده و کار نصب و راه اندازی آن در بهمن ماه آغاز می شود. دقایقی افزود: در اجرای این پروژه یک دکل رادیویی به ارتفاع 20 متر در شهرک نفت نصب که ارتباط اصلی با سایت مرکزی شرکت را برقرار می کند و ارتباط بین منازل به وسیله فیبر نوری و کابل های مسی برقرار می گردد. رئیس خدمات رایانه ای شرکت ملی حفاری ایران یادآور شد: انجام این پروژه حاصل پیگیری مستمر همکار ساعی و پرتلاش مرحوم علی اکبر باصفت مدیر برنامه ریزی تلفیقی و تصویب آن در کمیته فنی و بررسی بودجه این شرکت بوده است.

چهارشنبه 5 دي 1386
به منظور حمایت و توسعه تولیدات داخلی امسال دو برابر بودجه پیش بینی شده قطعات مورد نیاز صنعت حفاری خریداری شد. به گزارش شانا در مناطق نفت خیز جنوب، مدیر عامل شرکت ملی حفاری ایران در مراسم اختتامیه پنجمین نمایشگاه تخصصی صنعت حفاری که در اهواز برپا شده بود در این زمینه گفت: در 9 ماه سال جاری در پژوهش و بازرگانی این شرکت تنها در بخش قطعه سازی 800 میلیارد ریال سرمایه گذاری شده است. مهندس حیدر بهمنی، باقدردانی از متخصصان، کارشناسان و سازندگانی که از سراسر کشور در این نمایشگاه شرکت کردند، افزود: این شرکت و سازندگان تجهیزات صنعت نفت یک هدف را دنبال می کنند و برای رسیدن به آن همکاری خود را به طور متقابل ادامه خواهند داد. وی، با تاکید بر این که کارآفرینان، کارهای بزرگی را در صنعت حفاری به انجام رسانده اند، اظهار داشت: کار آفرینی باید به عنوان یک ارزش و الگو در اقتصاد کشور قابل احترام باشد. مهندس بهمنی ادامه داد: در این مقطع زمانی بحث کار آفرینی نقش بسیار با ارزشی در کشور دارد و تنها راه حل مشکلات اقتصادی است. مدیرعامل شرکت ملی حفاری ایران، گفت: لازمه حمایت از سازندگان داخلی اعتماد به آن ها است تا ایراد و نقطه ضعف های احتمالی در کار را با در نظر گرفتن هدف مشترک که خودکفایی است با ارائه راهکار مناسب رفع کنیم. وی در این زمینه یادآوری کرد: پیش از انقلاب، سازندگان خارجی تجهیزات حفاری، از چاه ها و صنعت نفت ایران به عنوان آزمایشگاه برای رفع اشکالات آن تجهیزات استفاده می کردند. مهندس بهمنی با بیان این که امروز از مرز قطعه سازی گذشته و به ساخت دکل در کشور رسیده ایم، افزود: هم اکنون با داشتن اختیار و استقلال کامل، از شرکت ها و سازندگان داخلی برای کیفی سازی تجهیزات تولیدی مورد نیاز صنعت نفت استفاده می کنیم. مدیر عامل شرکت ملی حفاری ایران استقبال گسترده از پنجمین نمایشگاه تخصصی صنعت حفاری را برای توسعه ساخت داخل ارزشمند دانست و اضافه کرد: با توجه به تولید افزون بر 80 درصد نفت خام کشور در مناطق نفت خیز جنوب، استان خوزستان جایگاه مناسبی برای برپایی نمایشگاه های نفت و گاز در کشور دارد. مهندس بهمنی درادامه از انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت برای برگزاری این نمایشگاه قدردانی به عمل آورد.

چهارشنبه 5 دي 1386
مدیر عامل شرکت ملی حفاری ایران گفت: حجم سرمایه گذاری این شرکت تا دو سال آینده ( 88 – 1387) افزون بر یک میلیارد و 50 میلیون دلار افزایش خواهد یافت. به گزارش شانا در مناطق نفت خیز جنوب، مهندس حیدر بهمنی در حاشیه بازدید از پنجمین نمایشگاه تخصصی صنعت حفاری افزود: با تمهیدات بکار گرفته شده و اهتمام وزیر نفت و شرکت ملی نفت ایران، در این مدت 23 دستگاه حفاری در خشکی و 3 دستگاه حفاری دریایی به ناوگان عملیاتی حفاری این شرکت افزوده می شود. وی اظهار داشت: تامین این دکل ها با احتساب سرمایه گذاری در بخش های عملیات فنی و ویژه، این حجم رشد سرمایه گذاری در این شرکت را به همراه خواهد داشت. مهندس بهمنی در باره اهم پروژه های این شرکت توضیح داد: اجرای پروژه های فازهای 9 و 10، انجام مقدمات عقد قرارداد فاز 17 و 18 پارس جنوبی با 27 حلقه چاه، برنامه ریزی برای حفاری 37 حلقه چاه توسعه ای در میدان آزادگان و اعلام آمادگی برای شروع عملیات حفاری با شرکت پترو ایران، عقد فرارداد برای انجام پروژه ملی و مهم حفاری 20 حلقه چاه زمین گرمایی (ژئوترمال) در ارتفاعات سبلان در استان اردبیل برای وزرات نیرو از شمار پروژه های در دست اقدام این شرکت است. مدیر عامل شرکت ملی حفاری ایران همچنین عقد قرارداد های متعدد با مدیریت اکتشاف از جمله قرارداد حفاری 20 حلقه چاه اکتشافی در نقاط مختلف کشور، چندین قرارداد با شرکت مناطق نفت مرکزی از جمله در پروژه خشت و سعادت آباد و اجرا و اتمام پروژه های ارائه خدمات فنی چاه های توصیفی 9 و 10 پارس جنوب را از دیگر پروژه های در دست اجرا و یا در شرف انجام این شرکت برشمرد.

چهارشنبه 5 دي 1386
شرکت آهاران از شرکت های داخلی ساخت تجهیزات صنعت نفت 90 درصد مواد گل حفاری مورد نیاز کشور را تولید می کند. به گزارش شانا در مناطق نفت خیز جنوب، این شرکت تاکنون به دانش فنی ساخت این مواد که در چاه های نفت و گاز استفاده می شود، دست یافته است. شرکت آهاران با تولید روزانه 80 تا 100 تن مواد گل حفاری بخش قابل توجهی از نیازهای شرکت های داخلی مانند شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب، شرکت نفت مرکزی و شرکت ملی حفاری ایران را تامین می کند. این شرکت که در پنجمین نمایشگاه تخصصی صنعت حفاری در اهواز حضور دارد، اعلام کرد: بومی سازی تمام مواد گل حفاری مورد نیاز کشور را تا چند سال آینده برنامه ریزی کرده است.

چهارشنبه 5 دي 1386
به گزارش خبرنگار اقتصادي خبرگزاري فارس، از ابتداي سال جاري تا پايان آذرماه بيش از 40 ميليارد و 133 ميليون و 230 هزار ليتر بنزين و نفت گاز در كشور به مصرف رسيده است. سهم بنزين مصرفي از اين رقم 18 ميليارد و 41 ميليون و 510 هزار ليتر و سهم گازوئيل نيز 22 ميليارد و 91 ميليون و 720 هزار ليتر مي‌باشد. بنابراين گزارش، متوسط مصرف بنزين و گازوئيل كشور طي 9 ماه گذشته به ترتيب 36/65 و 04/80 ميليون ليتر بوده است. اگر متوسط هزينه توليد و واردات هر ليتر بنزين و گازوئيل را 700 تومان در نظر بگيريم طي اين مدت بيش از 28 ميليارد و 93 ميليون دلار براي اين حجم مصرف هزينه شده است. اگر متوسط توليد بنزين پالايشگاه‌هاي كشور را روزانه 45 ميليون ليتر در نظر بگيريم، طي اين مدت بيش از 12 ميليارد و 420 ميليون ليتر بنزين در داخل كشور توليد و مابقي به ميزان 5 ميليارد و 621 ميليون و 510 هزار ليتر از خارج براي تامين مصرف داخل به كشور وارد شده است. اين گزارش حاكي است: تهران در اين مدت مصرف بيش از 3 ميليارد و 283 ميليون و 100 هزار ليتر بنزين را به تنهائي به خود اختصاص داده است. مصرف بنزين كشور به تفكيك ماه از ابتداي سال جاري عبارت است از: فروردين 2 ميليارد و 361 ميليون ليتر، ارديبهشت 2 ميليارد و 445 ميليون، خرداد 2 ميليارد و 357 ميليون، تير 1 ميليارد و 912 ميليون، مرداد 1 ميليارد و 906 ميليون، شهريور 1 ميليارد و 863 ميليون، مهر 1 ميليارد و 704 ميليون، آبان 1 ميليارد و 756 ميليون و آذر ماه 1 ميليارد و 724 ميليون و 100 هزار ليتر. مصرف گازوئيل كشور نيز از ابتداي سال به تفكيك ماه بدين صورت گزارش مي‌شود: فروردين 2 ميليارد و 101 ميليون ليتر، ارديبهشت 2 ميليارد و 534 ميليون، خرداد 2 ميليارد و 418 ميليون، تير 2 ميليارد و 417 ميليون، مرداد 2 ميليارد و 440 ميليون، شهريور 2 ميليارد و 453 ميليون، مهر 2 ميليارد و 477 ميليون، آبان 2 ميليارد و 564 ميليون و در آذر ماه 2 ميليارد و 684 ميليون و 500 هزار ليتر.

چهارشنبه 5 دي 1386
رییس گمرک منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس اعلام کرد: در 9 ماهه اول سال بیش از هفت میلیون تن کالا از گمرک منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس در بندر عسلویه به خارج از کشور صادر شد. به گزارش شانا نصیر برهان آزاد روز سه شنبه ارزش این میزان کالای صادر شده از عسلویه را چهار میلیارد و 200 میلیون دلار برشمرد. وی اظهار داشت: این میزان صادرات نسبت به سال گذشته از نظر وزن 20 درصد و از نظر ارزش 58 درصد رشد داشته است. رییس گمرک منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس میعانات گازی، بوتان ، پروپان، متانول، گوگرد، آمونیاک و نفتا را از جمله کالاهای صادر شده به کشورهای ایتالیا، انگلستان، بلژیک، هند، کره جنوبی، چین، تایوان و سنگاپور عنوان کرد. برهان آزاد با بیان این که میعانات گازی با 74 درصد بیشترین سهم صدور را در منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس به خود اختصاص داده است، اظهار داشت: با بهره برداری از طرح های پتروشیمی جم و آریاساسول محصول اتیلن نیز به محصولات صادراتی این منطقه اضافه می شود. وی پیش بینی کرد تا پایان سال بیش از 10 میلیون تن محصول گازی و پتروشیمی از این منطقه به خارج از کشور صادر شود. رییس گمرک منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس یادآور شد: در سال گذشته 9 میلیون تن محصولات تولیدی به ارزش چهار میلیارد و 300 میلیون دلار از این منطقه به خارج از کشور صادر شد. عسلویه محل اجرای طرح های پارس جنوبی در استان بوشهر واقع شده است.

چهارشنبه 5 دي 1386
علي كردان در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادي خبرگزاري فارس در خصوص آخرين وضعيت آزادسازي قيمت محصولات پتروشيمي اظهار داشت: آزادسازي قيمت محصولات پتروشيمي آغاز شده و به مرور پيگيري مي‌شود. وي افزود: قيمت بخشي از محصولات اين صنعت، آزاد شده و بخش ديگر در حال رفع مشكلات اجرايي و عملياتي مربوطه هستند و به مرور آزاد مي‌شوند. به گفته وي، به جز محصولات و امور مربوط به بخش كشاورزي، قيمت ساير محصولات و فرآورده‌هاي صنعت پتروشيمي آزاد خواهد شد. كردان گفت: تا پايان سال، تكليف قيمت مابقي محصولات نيز روشن شده و قيمت آنها آزاد خواهد شد. به گزارش فارس بر اساس بند «ح» تبصره 11 قانون بودجه سال 86 دولت مكلف شده بود از ابتداي خرداد ماه، سهميه بندي محصولات پتروشيمي با قيمت يارانه‌اي را حذف و قيمت آنان را آزاد نمايد. درحال حاضر ايران 12 درصد از توليد محصولات پتروشيمي در خاورميانه را به عهده دارد كه اين رقم تا 20 سال آينده يا در سند چشم انداز بايد به 34 درصد افزايش يابد.

پنج شنبه 6 دي 1386
وزیر نفت گفت: اجرایی شدن خط لوله نوباکو بدون در نظر گرفتن ایران توجیه اقتصادی ندارد و امکان پذیر نیست. به گزارش خبرنگار شانا‌، مهندس غلامحسین نوذری، ظهر امروز (چهارشنبه پنجم دی) پس از پایان مراسم امضای قرارداد توسعه میدان های مستقل گازی گلشن و فردوسی در گفت و گو با خبرنگاران به اظهاراتی مبنی بر اجرای خط لوله گاز نوباکو بدون مشارکت ایران اشاره کرد و گفت: اگر این خط لوله اجرایی شود تنها منبع تامین گاز آن می تواند ایران باشد، چرا که ایران دومین دارنده ذخایر گاز طبیعی جهان است؛ هر چند بقیه شرکت ها نیز می توانند سهمی در تامین گاز این پرو‍ژه داشته باشند. نوذری با بیان راه های مختلف صادرات گاز ایران اظهار داشت: هنوز خط لوله صادرات گاز ایران به روسیه وجود دارد و دو طرف ایران و روسیه برای همکاری در صادرات گاز و دیگر طرح های انر‍ژی تمایل به همکاری دارند و این مسئله را اعلام کرده اند. وی از مذاکره ایران با چهار شرکت اروپایی برای صادرات گاز خبر داد و تصریح کرد: ایران هم برای صادرات گاز به روسیه و هم ارو‍پا تمایل و آمادگی دارد. قرارداد بخش پایین دستی میدان های گلشن و فردوسی بزودی امضا می شود وزیر نفت با توضیح مشخصات قرارداد امضا شده با شرکت اس.کی.اس مالزی گفت: این قرارداد به صورت بیع متقابل و با سرمایه گذاری معادل شش میلیارد دلار در بخش بالادستی و شیرین سازی گاز امضا شده است و قرارداد بخش مایع سازی و تولید ال.ان.جی نیز با پیش بینی سرمایه گذاری 9 تا 10 میلیارد دلار به زودی امضا می شود. وی ارزش این دو قرارداد را در مجموع حدود 15 میلیارد دلار ذکر کرد و مدت اجرای قرارداد بخش بالادستی و شیرین سازی گاز میدان های گازی فردوسی و گلشن را پنج سال و نیم دانست و گفت: تولید اولیه این میدان در طول پنج سال آغاز می شود. نوذری در باره توسعه بخش پایین دستی این دو میدان تاکید کرد: تمام سرمایه گذاری در بخش پایین دستی میدان های گلشن و فردوسی به وسیله شرکت اس.کی.اس انجام می شود و 50 درصد از 10 میلیون تن ال.ان.جی تولیدی از این دو میدان متعلق به طرف ایرانی است و بازاریابی آن را هم ما انجام خواهیم داد و 50 درصد بقیه متعلق به طرف مالزیایی است. وی خاطرنشان کرد که بازاریابی فروش ال ان جی این پرو‍‍ژه به زودی آغاز خواهد شد. نوذری رویکرد آسیایی ایران در واگذاری پرو‍ژه های صنعت نفت و توجه به شرکت های علاقمند به کار در ایران را از جمله پیام های این قرارداد عنوان کرد.

پنج شنبه 6 دي 1386
شرکت ملی گاز ایران، در اطلاعیه ای، از هموطنان خواست در مصرف گاز طبیعی صرفه جویی و این شرکت را در خدمت رسانی هر چه مطلوبتر، یاری کنند. به گزارش شانا، در اطلاعیه این شرکت، آمده است : با توجه به برودت هوا، که در این هفته کشور را در بر گرفته است، مصرف گاز طبیعی در شرایط کنونی، بالاتر از حد متعارف است؛ بنا براین، به منظور جلوگیری از افت فشار گاز و قطعی احتمالی در نقاط دور دست و سردسیر کشور، از هموطنان خواسته می شود ضمن رعایت دمای رفاه (18 ـ 21) در مصرف گاز طبیعی، صرفه جویی کنند.

پنج شنبه 6 دي 1386
مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس گفت: شرکت های خارجی متعددی متقاضی حضور و مشارکت در اجرای توسعه طرح هایی هستند که به شرکت نفت و گاز پارس واگذار شده است. به گزارش خبرنگار شانا، دکتر علی وکیلی پیش از ظهر امروز (چهارشنبه پنجم دی) در مراسم امضای قرارداد میدان های گازی گلشن و فردوسی، گفت: غنی بودن منابع گازی حوزه خلیج فارس و موقعیت ژئوپلتیکی ایران، همچنین تجربه موفق توسعه فازهای میدان گازی پارس جنوبی سرمایه گذاری در طرح های توسعه منابع نفت و گاز کشور را توجیه پذیر کرده است. وکیلی افزود: توسعه منابع گازی حوزه خلیج فارس شامل، پارس جنوبی، پارس شمالی، گلشن، فردوسی، فارسی و دیگر مخازن این حوزه، به شرکت نفت و گازپارس واگذار شده است و این شرکت به تنهایی۱۰ درصد منابع گازی جهان را در اختیار دارد. وی تصریح کرد: شرکت نفت و گاز پارس، هم اکنون با تقاضای های زیادی از طرف شرکت ها و پیمانکاران خارجی رو به روست که آمادگی خود را برای همکاری و سرمایه گذاری در توسعه منابع گازی حوزه خلیج فارس، اعلام کرده اند. مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس به وجود ذخایر عظیم انرژی در کشور، همچنین سهم بالای منابع گاز طبیعی در این ذخایر اشاره و تصریح کرد: وجود این ذخایر موجب شده است تا گاز به منظور تامین نیازهای داخلی و حضور در بازارهای بین المللی در زمره اولویت های مهم برنامه توسعه کشور قرار گیرد. وی تصریح کرد: حمایت وزارت نفت، توسعه هرچه سریع تر منابع گازی کشور است و در این جهت، بهره برداری از مخازن گازی خلیج فارس به واسطه حجم گاز و موقعیت مناسب آن از نظر دسترسی به بازارهای جهانی، در اولویت برنامه های شرکت ملی نفت ایران است. وکیلی به تفاهمنامه سال گذشته این شرکت به نمایندگی از طرف شرکت ملی نفت ایران با شرکت اس.کی.اس مالزی اشاره کرد و افزود: براساس این تفاهمنامه، توسعه میدان گازی گلشن و فردوسی به منظور تولید گاز طبیعی، با هدف تامین خوراک واحد های ال.ان.جی و مصارف داخلی به این شرکت واگذار شده است. وی روش و شرایط اجرای قرارداد در بخش بالادستی را بیع متقابل اعلام کرد و افزود: براساس این قرارداد، شرکت اس.کی.اس با سرمایه خود، مخزن را توسعه خواهد داد و بازپرداخت هزینه های انجام شده از محل فروش گاز طبیعی به واحد های ال.ان.جی، در مدت پنج سال انجام خواهد شد. مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس اضافه کرد: سرمایه گذاری در واحدهای ال.ان.جی به وسیله شرکت اس.کی.اس را نیز این شرکت مالزیایی انجام می دهد و ۵۰ درصد تولیدات به ایران تعلق خواهد گرفت.(به قیمت هزینه های عملیاتی مربوط) وکیلی تصریح کرد: عملیات بهره برداری تاسیسات تا ۲۵ سال در اختیار شرکت اس.کی.اس است و پس از گذشت این زمان، تاسیسات به گونه ای که سالم و قابل بهره برداری باشند، بدون دریافت وجهی به ایران واگذار خواهد شد. وی با بیان این که سرمایه گذاری در بخش بالادستی این طرح حدود شش میلیارد دلار است، افزود: این میزان سرمایه گذاری باید در مدت زمان ۵/۵ سال انجام گیرد. مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس همچنین برآورد سرمایه گذاری در بخش پایین دستی (تولید ال.ان.جی) را حدود ۱۰ میلیارد دلار اعلام کرد.

پنج شنبه 6 دي 1386
وزیر نفت، در پنجمین همایش طرح تکریم ارباب رجوع در وزارت نفت، گفت: احترام متقابل، جزئی از خمیره مردم کشورمان است که از انتظارات اولیه مردم است. به گزارش خبرنگار شانا، نشست صمیمی مهندس غلامحسین نوذری با کارکنان سازمان حراست وزازت نفت عصر امروز(5 آبان)برگزار شد. این گردهمایی، با پرسش و پاسخ درباره مسائل مهم امنیتی و حراستی همراه بود. در این گردهمایی، مدیران و کارکنان حراست تمام بخش های صنعت نفت کشور، مشکلات و مسائل پیش روی خود را به صورت کاملا صمیمانه با وزیر نفت مطرح کردند. در این همایش یک روزه، مسائلی مانند بازسازی در نیروی انسانی، جایگاه بخش حراست، محرومیت ها و دیگر موارد، مورد تبادل نظر و همفکری قرار گرفت. وزیر نفت، با بیان این که بخش حراست، مظلوم ترین و مورد اعتماد ترین بخش وزارت نفت است، اظهار داشت: رمز موفقیت در امر تکریم ارباب رجوع، در درجه اول، توجه به احساسات درونی کارکنان و سپس درخواست های مردم است، چرا که اولین ارباب رجوع ما، خود ما هستیم. وی، با اشاره به سابقه کوتاه خود در بخش های حراستی وزارت نفت، گفت: رفتار ما متناسب با ظرفیت های درونی ما است، از این رو، انجام تکریم، از درون خانواده های ما شروع خواهد شد. نوذری، گفت: نیرو های حراستی، چشم های بینای همه سازمان های دولتی کشور هستند که قابلیت اداره و گره گشایی مشکلات، در تمام بخش ها را دارند. وزیر نفت، صبر، شنیدن و نوع برخورد را از جمله مهمترین امور رعایت شده کارکنان حراست برشمرد و گفت: در وزارت نفت، از کارکنانی که عملکردی خوب و مناسب داشته باشند، تقدیر و دفاع خواهد شد؛ در مقابل، از کسانی که کم کار داشته باشند، هیچ گونه دفاعی صورت نمی گیرد.

جمعه 7 دي 1386
شرکت «گازپروم نفت»، شعبه شرکت «گازپروم» و نیز شرکت «لوک اویل» روز جمعه (7 دی ماه) شرکتی مشترک در زمینه نفت و گاز به نام «گسترش مناطق» تشکیل دادند. به گزارش شانا به نقل از خبرگزاری ریانووستی از مسکو، بر اساس قراردادی که روز جمعه بین روسای گازپروم نفت و لوک اویل امضا شد هر یک از آنها به ترتیب مالک 51 درصد و 49 درصد از شرکت تازه تاسیس شدند. هدف از تشکیل شرکت «گسترش مناطق»، اکتشاف و استخراج مشترک میدان های نفت و گاز روسیه اعلام شده است. بر اساس این گزارش، قرار است شرکت های گازپروم نفت و لوک اویل در چارچوب شرکت «گسترش مناطق» به طور مشترک به انجام دادن پروژه های نفتی و گازی به ویژه در زمینه استخراج و تولید هیدروکربورها، سر و سامان دادن به وضعیت میدان ها، گسترش زیرساخت ها، حمل و نقل و نیز فروش نفت و گاز بپردازند. شرکت لوک اویل، دومین شرکت بزرگ نفتی روسیه است.

شنبه 8 دي 1386
بهای سبد نفت خام سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) روز پنجشنبه (6 دی ماه، 27 دسامبر) به هر بشکه 90 دلار و 39 سنت رسید که نسبت به روز چهارشنبه 85 سنت افزایش داشت. به گزارش شانا به نقل از دبیرخانه سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک)، بهای سبد نفت خام اوپک روز چهارشنبه (5 دی ماه، 26 دسامبر) 89 دلار و 54 سنت بود. اجلاس 147 اعضای اوپک به منظور بررسی بازار و تصمیم گیری در مورد تولید نفت کشورهای عضو اوپک 12 بهمن (اول فوریه 2008) در وین اتریش برگزار خواهد شد. سبد نفت خام اوپک، در بردارنده 12 نوع نفت خام اعضای این سازمان شامل: مخلوط الجزایر، میناس اندونزی، سنگین ایران، سبک بصره، صادراتی کویت، اس ‌سیدر لیبی، سبک «بونی» نیجریه، مارین قطر، سبک عربی عربستان سعودی، موربان امارات عربی متحده و بی.سی.اف 17 ونزوئلا و گیراسول آنگولا است.

يکشنبه 9 دي 1386
سرپرست کنترل تولید فرآورده و ارسال گاز شرکت مجتمع گاز پارس جنوبی اعلام کرد: در آذر ماه امسال 3 میلیارد و 955 میلیون مترمکعب گاز ترش از مخزن مشترک پارس جنوبی توسط این شرکت برداشت شده است. به گزارش شانا مهندس محمدرضا جولایی افزود: مقدار 3میلیارد و 572 میلیون مترمکعب گاز پس از تصفیه در پالایشگاه فازهای 1 تا 5 شرکت مجتمع گاز پارس جنوبی به شبکه سراسری کشور تزریق شده است. وی اظهار داشت: در همین ماه میزان 75 هزار و 334 تن LPG‌ و 8 هزار و 147تن گوگرد نیز تولید شده است. مهندس جولایی همچنین از استحصال 5 میلیون و 790 هزار بشکه میعانات گازی در پالایشگاه های اول، دوم و سوم شرکت مجتمع گاز پارس جنوبی در آذر ماه سال جاری خبر داد و گفت: از این میزان تولید یک میلیون و 764 هزار بشکه به پتروشیمی نوری (برزویه) ارسال شده است. سرپرست کنترل تولید فرآورده و ارسال گاز شرکت مجتمع گاز پارس جنوبی تصریح کرد: میزان 38 هزار و 782 تن اتان به پتروشیمی جم و میزان 73 میلیون و 400 هزار متر مکعب گاز نیز به پتروشیمی پارس در این ماه تحویل شده است. مخزن مشترک گازی پارس جنوبی در عمق 3000 متری زیر بستر خلیج فارس قرار دارد و بین کشورهای ایران و قطر مشترک است. نیمی از ذخایر گاز کشور تنها در میدان پارس جنوبی قرار دارد. پالایشگاه های شرکت مجتمع گاز پارس جنوبی در کنار یکدیگر در منطقه ویژه انرژی اقتصادی پارس، در عسلویه و در فاصله 270 کیلومتری شرق شهرستان بوشهر قرار گرفته است.

يکشنبه 9 دي 1386
مدیرعامل پتروشیمی شهید تندگویان با اشاره به اجرای برنامه واگذاری این مجتمع از ابتدای دی ماه امسال گفت: از 3 ماه پیش تاکنون این مجتمع براساس قانون تجارت هدایت شده و در آینده‌ای نزدیک، کاملا به بخش خصوصی واگذار می‌شود. مهندس علی محمد بساق زاده در گفت و گو با شانا با ابراز امیدواری از موفقیت مجتمع پتروشیمی شهید تندگویان در بورس، تصریح کرد: با توجه به این که تمام تولیدات این مجتمع نیازهای شرکت‌های خصوصی داخلی است، می تواند پاسخگوی تمام نیازهای داخل باشد. وی یادآور شد: پتروشیمی شهید تندگویان تنها تولیدکننده اسیدترفتالیک خالص (PTA) و پلی‌اتیلن ترفتالات(PET) است که برای اولین بار موفق به تولید این محصولات در کشور شد. بساق زاده افزود: طرح هایPAT، PET شامل دو فاز بود که در فاز اول، کلیه واحد ها به بهره برداری رسیده و در مدار تولید قرار دارند. در فاز دوم نیز واحد PAT2 و خط تولید F راه اندازی و خطوط تولید H و G در مرحله پیش راه اندازی قرار دارند. وی در رابطه با اهمیت تولید این محصولات افزود: اسیدترفتالیک خالص یکی از مهمترین مواد اولیه برای تولید رزین های پلی اتیلن ترفتالات است و پلی‌اتیلن ترفتالات، یکی از مهم ترین مواد اولیه پلی‌استرهای قابل استفاده در تولید الیاف و پنبه مصنوعی برای صنایع نساجی، صنایع تولید فیلم‌های پلاستیکی، تولید انواع بطری‌های نوشابه، ظروف مورد استفاده در بسته‌بندی موادغذایی، دارویی و بهداشتی است که از روند رشد تولید و مصرف فزآینده‌ای برخوردار است. او با اشاره به این که سال گذشته، اولین سال تجاری این مجتمع بود، خاطر نشان کرد: سال گذشته با اخذ 17 گواهینامه در رابطه با این محصول، توانستیم به بیش از 20 کشور جهان صادرات داشته باشیم، چیزی حدود 70 تا 80 درصد از تولیدات را برای صادرات اختصاص دادیم که در مجموع این میزان صادرات حدودا 700 تا 800 میلیون دلار برای کشور ارز آوری دارد. بساق زاده در رابطه با منابع تامین خوراک اصلی پالایشگاه گفت: پارازایلین یکی از خوراک های اصلی پالایشگاه است که از پتروشیمی امام‌خمینی و بوعلی تامین می‌شود. اتیلن گلایکون یا MEG خوراک دوم ماست که تا به حال وارد می کردیم و از مازاد پتروشیمی اراک هم استفاده می‌کردیم. که از چند هفته پیش تمام نیاز خود را از مارون تامین کردیم و واردات را قطع کرده‌ایم. اسید‌استیک، خوراک سوم ماست که از سال گذشته واحد اسیداستیک فن‌آوران در سرویس قرار گرفت و تمام نیاز سالانه 36هزار تن را از آن‌جا تامین می‌کنیم.

يکشنبه 9 دي 1386
مدیرعامل سازمان منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس از برگزاری سومین جشنواره فرهنگی ورزشی نگین خلیج فارس در سال آینده به صورت بین المللی خبر داد. به گزارش شانا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس، سید عبدالجلیل رضوی گفت: با وجود قابلیت ها و توانمندی های فرهنگی که در استان بوشهر وجود دارد و همچنین در حوزه فرهنگ و هنر، ورزش و تاریخ و تمدن و بخش های باستانی و آثار تاریخی که در استان بوشهر قطعا می توان این جشنواره را بین المللی کرد. رضوی در این نشست خبری افزود: به فراخور قابلیت های صنعتی که در پارس جنوبی وجود دارد و به دلیل این که قابلیت های بین المللی پارس جنوبی به عنوان تمدن صنعتی و پایتخت انرژی ایران در حوزه صنعت و نفت و گاز مشخص شده است، قابلیت های فرهنگی این منطقه را نیز توسعه می دهیم. مدیرعامل سازمان منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس با اشاره به شهر تاریخی و باستانی سیراف در نزدیکی پارس جنوبی، پارک ملی آبی دریایی و خلیج نای بند و مردم نجیب، مومن و فرهنگ دوست استان بوشهر تاکید کرد: باید بخش های کمتر توسعه یافته را به قابلیت های واقعی و بین المللی آن برسانیم. وی با یادآوری این که در بخش فرهنگی جشنواره 200 ناشر مختلف کشور بیش از 300 هزار جلد کتاب را در عسلویه به نمایش گذاشته اند، از این جشنواره به عنوان مهمترین رویداد فرهنگی که در طول سال در پارس جنوبی و حتی استان بوشهر رخ می دهد، یاد کرد. رضوی غرفه مردم شناسی منطقه عسلویه که در آن بخشی از فرهنگ و آداب و رسوم جنوب کشور و استان بوشهر به بازدیدکنندگان نمایانده می شود را جذاب ترین بخش جشنواره خواند. مدیرعامل سازمان منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس تاکید کرد: یکی از نیازهای اساسی این منطقه عظیم صنعتی توجه به زیر ساخت های فرهنگی است که به واسطه پیشینه غنی فرهنگی که در استان بوشهر وجود دارد با ساماندهی و برنامه ریزی بخش فرهنگی و مذهبی در این حوزه می تواند پتانسیل موثری برای توسعه ارزشمند حوزه نفت و گاز باشد. وی تصریح کرد: برای استان های فارس، هرمزگان و خوزستان که در حوزه نفوذ پارس جنوبی قرار دارند در سال آینده بهره مندی بیشتری در این جشنواره ایجاد می شود تا بتوانیم جشنواره ای غنی تر بسازیم. رضوی گفت: در نظر داریم در سال آینده بخش علمی این جشنواره غنی تر شود یعنی مراکز علمی و دانشگاهی به عنوان بخش هایی مهم در این جشنواره حضور پیدا کنند و کنفرانس های علمی در جشنواره برگزار شود. وی در باره نحوه تعامل سازمان منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس با استان بوشهر گفت: با تشکیل کمیسیون تعامل استان بوشهر نشست های دوره ای مدیران منطقه ویژه با مدیران استان برگزار می شود و جلسات کمیسیون تعامل به سمت کاربردی کردن و پروژه ای کردن سوق داده شده است. مدیرعامل سازمان منطقه ویژه تصریح کرد: خوشبختانه تا امروز بیشتر مصوباتی که در کمیسیون تعامل داشتیم انجام شده و بخش های باقی مانده نیز در حال اجرا است. رضوی در همین خصوص به تاسیس ساختمان دانشکده پتروشیمی بوشهر ، دانشکده فنی مهندسی شهرستان جم، طرح آبرسانی روستاهای بخش عسلویه، توسعه بخشهای ورزشی، فرهنگی و هنری اشاره کرد. وی تامین بودجه مرکز بوشهر شناسی، کمک به راه اندازی مرکز پزشکی هسته ای، بیمارستان کنگان، بیمارستان جم و طراحی بیمارستانی در پارس شمالی و فرودگاه جدید بوشهر را بخشی دیگر از تعاملات منطقه ویژه با استان بوشهر برشمرد. رضوی با اشاره به دانشکده پتروشیمی دانشگاه خلیج فارس اظهار داشت: این دانشکده از پیشرفت خوبی برخوردار بوده و با بودجه مناسبی که امسال برای آن در نظر گرفته شده است، ساخت آن تمام خواهد شد.

يکشنبه 9 دي 1386
خبرگزاري فارس: خبرگزاري فرانسه به نقل از كارشناسان ارشد انرژي نوشت، افزايش قيمت نفت طي سال 2007 زنگ خطر را براي كشورهاي بزرگ مصرف كننده انرژي به صدا دراورد . به گزارش خبرگزاري فارس ، خبرگزاري فرانسه در ادامه افزود: عليرغم پيش بيني نهادهاي مالي بين المللي مبني بر كاهش رشد اقتصادي جهان طي سال 2008 ، كارشناسان بر اين باورند كه قيمت نفت به روند صعودي خود ادامه خواهد داد و قيمتها سال آينده سه رقمي خواهد شد . قيمت نفت از 50 دلار در ژانويه به بيش از 29/99 دلار در نوامبر رسيده است . موسسه گلدمن ساش طي گزارشي اعلام كرد ، قيمت نفت سال آينده به بيش از 105 دلار خواهد رسيد .

يکشنبه 9 دي 1386
خبرگزاري فارس:شركت نفتي شل از يك طرف نمي‌خواهد فرصت سرمايه‌گذاري در ايران را از دست بدهد، از طرف ديگر تحت فشار دولت فعلي آمريكا مهلت 12ماهه خواسته تا دولت جديد آمريكا برسر كار آيد و اين مساله شركت هلندي-انگليسي را در برزخ قرار داده است. به گزارش خبرگزاري فارس به نقل از روزنامه انگليسي تلگراف،شركت رويال داچ شل مجددا تصميم گيري در مورد ادامه سرمايه گذاري هاي خود در ايران را به تاخير انداخته است. افزايش هزينه ها و فشارهاي امريكا علت تعلل شركت شل براي تصميم گيري در مورد فعاليت در ايران عنوان شده است. يك سخنگوي شركت شل گفت:«با تصميم گيري نهايي هنوز فاصله داريم و شايد اين فاصله زماني يك سال باشد». وي در مورد علت اين تاخير گفت:«به دليل كاهش ارزش دلار و افزايش هزينه ها هزينه كل پروژه افزايش پيدا كرده است». وي افزود هر گونه ملاحظه سياسي نيز در اين زمينه لحاظ مي شود. اين در حالي است كه ايران به شركت شل هشدار داده است تا ماه خرداد سال آينده براي اتخاذ تصميم نهايي خود فرصت دارد. در دي ماه سال گذشته شركت شل و شركت رپسول موافقت نامه اي اوليه را براي توسعه ميدان گازي پارس جنوبي و ايجاد تاسيسات توليد ال ان جي را در ايران به امضاء رساندند. به عقيده كارشناسان فشارهاي امريكا يكي ديگر از عوامل اين تاخير است. با تاخير يك سال ديگر در تصميم گيري شل دولت بوش كنار مي رود و شل اميدوار است با تغيير دولت در امريكا زمينه بهتري براي سرمايه گذاري در ايران فراهم شود. در عين حال كارشناسان اولتيماتوم ايران تا ماه خرداد را جدي مي دانند و تاكيد دارند كه شل در صورت عدم توجه به اين مهلت فرصت هاي سرمايه گذاري در ايران را از دست مي دهد. در يك ماه گذشته وزير نفت ايران هشدار داد شركت هاي غربي مثل شل ممكن است فرصت انعقاد قرارداد با ايران را از دست بدهند. وي گفت اگر شركت هاي ديگر دوست داشته باشند درايران سرمايه گذاري كنند اين شركت ها فرصت هاي سرمايه گذاري در ايران را از دست مي دهند.

يکشنبه 9 دي 1386
با استقرار توده هوای سرد در اکثر مناطق کشور در روزهای اخیر، بالاترین رکورد مصرف گاز کشور نیز به میزان 430 میلیون مترمکعب در روز سه ‌شنبه گذشته (چهارم دی ماه) ثبت شد. به گزارش خبرنگار شانا، بر اساس آمارهای رسمی شرکت ملی گاز ایران، بخش‌های خانگی، تجاری، نیروگاه‌ها و صنایع کشور روز سه شنبه گذشته (چهارم دی ماه) به بالاترین رکورد ثبت شده از ابتدای فعالیت شرکت ملی گاز ایران یعنی 430 میلیون مترمکعب رسید که نسبت به روز مشابه در سال گذشته 37 میلیون مترمکعب افزایش نشان می دهد. بر اساس این گزارش، بیشترین میزان مصرف گاز در روز سه شنبه در بخش خانگی به میزان 368 میلیون مترمکعب بوده که در مقایسه با مصرف 333 میلیون مترمکعبی در روز مشابه در سال گذشته 11 درصد افزایش نشان می دهد. میانگین مصرف هر خانوار ایرانی در این روز 28 مترمکعب گزارش شده است. شرکت ملی گاز ایران به منظور تامین گاز مورد نیاز در همه نقاط کشور به ویژه شهرستان های سردسیر از مشترکان گاز درخواست کرده است با اندکی صرفه جویی این شرکت را در خدمات رسانی مطلوب تر یاری کنند.

يکشنبه 9 دي 1386
مدیر دیسپچینگ شرکت ملی گاز ایران با اشاره قطع اضطراری گاز وارداتی از ترکمنستان گفت: با توجه به حجم بالای واردات گاز از ترکمنستان ممکن است مجبور شویم برای برقراری موازنه مصرف کنندگان داخل، صادرات گاز به ترکیه را محدود کنیم. مهندس حسن تربتی در گفت و گو با خبرنگار شانا با بیان این که قطع گاز ترکمنستان بدون هماهنگی قبلی و به منظور تعمیرات اضطراری طرف ترکمنستانی بوده است تصریح کرد: معمولا زمان تعمیرات از سوی دو طرف اعلام می‌شود اما از ساعت 30/10 صبح روز گذشته جریان گاز وارداتی از ترکمنستان قطع شده است و ما برای جبران این مسئله مجبور به برعکس کردن مسیر گاز از قزوین و رشت به سمت استان‌های شمالی شدیم. وی تاکید کرد: هم‌اکنون 80 درصد کمبود گاز جبران شده و انتظار داریم با همکاری مردم با استفاده از صرفه‌جویی 20 درصد باقی‌ مانده نیز برطرف شود. تربتی حجم گاز دریافتی ایران از ترکمنستان را 25 میلیون مترمکعب در روز اعلام کرد و افزود: هنوز زمان قطعی برای برقراری جریان گاز از سوی ترکمن‌ها اعلام نشده است. به گفته او بخش هایی از استان‌های خراسان، آذربایجان غربی و شرقی، گلستان، مازندران، گیلان، اردبیل و زنجان استان‌های تاثیر پذیر از قطع واردات گاز ترکمنستان هستند. مدیر منطقه چهار عملیات انتقال گاز نیز در همین زمینه به خبرنگار شانا گفت: به دلیل ایجاد محدودیت در انتقال گاز از ترکمنستان به ایران، تاسیسات تقویت فشار گاز رامسر دوطرفه شده تا تامین گاز مازندران و گلستان با مشکل مواجه نشود. مهندس مجتبی شیخ بهایی با بیان این که واردات گاز از ترکمنستان به دلیل انجام تعمیرات در این کشور محدود شده است، خاطر نشان کرد: برای جبران کمبودهای احتمالی گاز در استان‌های مازندران و گلستان از نیمه شب گذشته حدود 14 میلیون متر مکعب گاز از عسلویه به رشت و پس از آن با استفاده از ایستگاه تقویت فشار رامسر به این استان‌ها انتقال ‌یافت. وی با اشاره به قطعی‌های جزیی و پراکنده گاز در استان‌ مازندران در روز گذشته افزود: یک میلیون متر مکعب گاز مصرفی نیروگاه مشهد نیز محدود و برای مصرف بخش خانگی در شبکه این دو استان تزریق شده است. شیخ‌بهایی تاکید کرد: هم‌اکنون پرسنل منطقه در حال تلاش شبانه‌روزی هستند تا قطعی‌ها و مشکلات احتمالی را رفع کنند ولی مردم و هم‌وطنان نیز باید با صرفه‌جویی در مصرف گاز با ما همکاری کنند.

دوشنبه 10 دي 1386
مصرف 88 میلیارد متر مکعب گاز در کشور در نه ماه اول سال

دوشنبه 10 دي 1386
اولین مانور سراسری واکنش در شرایط اضطراری در منطقه پتروشیمی عسلویه با حضور مقام های صنعت نفت برگزار شد. به گزارش شانا، مدیر طرح پیشگیری و مقابله با بحران شرکت ملی صنایع پتروشیمی با اعلام این خبر در باره اهداف برگزاری این مانور گفت: ارزیابی سرعت عمل تشکیل تیم مدیریت بحران منطقه، ارزیابی میزان آمادگی پرسنل ایمنی و آتش نشانی و نیروهای امدادی مانند بسیج، بهداری و حراست منطقه در زمان بحران، بررسی سیستم های ارتباطی و مخابراتی نمونه هایی از اهداف برگزاری این مانور است. دکتر قدرت الله نصیری تصریح کرد: بررسی شبکه آب آتش نشانی منطقه، بررسی نحوه تخلیه نفرات در زمان اضطراری، ارزیابی میزان آماده بکار بودن تجهیزات و سیستم های ایمنی و آتش نشانی، ارزیابی اقدامات و امکانات و تجهیزات بهداری و بهداشت منطقه از دیگر هدف های اولین مانور سراسری مدیریت بحران در منطقه پتروشیمی عسلویه به شمار می آید. وی افزود: در این مانور نقش گروه های مختلف از جمله بهداری و بهداشت منطقه پتروشیمی برای انجام اقدامات درمانی به طور ویژه بررسی شد. اولین مانور سراسری مدیریت بحران در منطقه پتروشیمی عسلویه با حضور مقامات وزارتی و گروه های متخصص ارزیاب برون سازمانی هفته گذشته انجام شد.

دوشنبه 10 دي 1386
مدیرعامل شرکت حفاری شمال با اشاره به قرار داشتن این شرکت در فهرست شرکت های قابل واگذاری تابعه وزارت نفت گفت: سهام این شرکت در نخستین روز اسفندماه امسال وارد بازار بورس اوراق بهادار خواهد شد. مدیرعامل شرکت حفاری شمال در گفت و گو با خبرنگار شانا در باره واگذاری شرکت حفاری شمال به بخش خصوصی و همچنین ورود آن به بازار بورس اوراق بهادار تصریح کرد: با توجه به قرار گرفتن این شرکت در فهرست واگذاری به بخش خصوصی، شرکت حفاری شمال خود را برای حضور قوی در این بازار آماده می کند تا به عنوان دومین شرکت در زمینه حفاری مطرح باشد. مهندس اصغر رفیعی تاکید کرد: همه چیز برای واگذاری این شرکت به بخش خصوصی آماده است و منتظر هستیم تا سرمایه شرکت به وسیله مسئولان امر، مشخص شود. حفاری در ترکمنستان و سودآوری ماهیانه چهار میلیون دلار وی با اشاره به فعالیت های برون مرزی شرکت حفاری شمال اظهار کرد: پروژه حفاری در آب های ساحلی کشور ترکمنستان که شرکت حفاری شمال مسئولیت آن را برعهده دارد، نزدیک به چهار میلیون دلار در ماه برای کشور سود آوری ارزی دارد. مدیرعامل شرکت حفاری شمال یادآور شد: این شرکت به عنوان یکی از شرکت های زیرمجموعه شرکت ملی نفت ایران، فعالیت های حفاری خود را از سال ۱۳۸۱ آغاز کرده است و در این مدت فعالیت های برون مرزی قابل قبولی انجام داده که حفاری در آب های ساحلی ترکمنستان از جمله این فعالیت ها است. اصغر رفیعی افزود: شرکت حفاری شمال به عنوان پیمانکار، حفاری در ترکمنستان را به وسیله دکل حفاری ایران خزر و با بهره گیری از ۴۳ نفر ار متخصصان ایرانی در آب های این کشور انجام می دهد و تاکنون به حفر هشت حلقه چاه در اعماق چهار هزار تا ۴۸۰۰ متری آب های ساحلی ترکمنستان اقدام کرده است. وی تصریح کرد: تا قبل از اردیبهشت ماه امسال، میزان سودآوری این شرکت از عملیات حفاری در این کشور، یک میلیون و ۷۰۰ هزار دلار بود اما از زمان یاد شده، این میزان سودآوری به بیش از دو برابر رسیده است. مدیرعامل شرکت حفاری شمال تصریح کرد: در کنار فعالیت دکل حفاری ایران خزر، شناور کوچک ایران کسما نیز که در اجاره ترکمستان است، روزانه حدود پنج هزار دلار درآمد زایی ایجاد می کند. واریز 40 درصد از درآمدهای حفاری به حساب شرکت ملی نفت وی با تاکید بر این که شرکت حفاری شمال هیچ بودجه ای از شرکت ملی نفت ایران دریافت نمی کند، گفت، این شرکت ۴۰ درصد از درآمد حاصل از فعالیت های خود را به شرکت ملی نفت ایران می پردازد و بی هیچ تحمیل هزینه ای به دولت و شرکت ملی نفت ایران، به صورت خود گردان اداره می شود. رفیعی به فعالیت های درون مرزی شرکت حفاری شمال و تعامل این شرکت با دیگر شرکت های ایرانی فعال در این زمینه اشاره و تصریح کرد: اجرای پروژه حفاری در جنوب کشور در منطقه خشت برای تعمیر یک حلقه چاه و حفر سه حلقه چاه در این منطقه از جمله فعالیت های داخلی این شرکت به شمار می آید.

دوشنبه 10 دي 1386
فعالیت های پژوهشی صنعت پتروشیمی بر اساس برنامه راهبردی پژوهش و فناوری مصوب پتروشیمی تشریح شد. به گزارش خبرنگاز شانا، سرفصل های پژوهشی و فناوری صنعت پتروشمیی بر اساس برنامه راهبردی پژوهش و فناوری مصوب پتروشیمی، شامل پژوهش در زمینه شناخت، بهینه سازی واحدهای تولیدی موجود، تسلط و توسعه دانش فنی، توسعه فرایند، توسعه کاتالیست و مشتری محوری، پژوهش گسترده در زمینه های مختلف تبدیل گاز طبیعی به فرآورده های پتروشیمیایی مختلف با ارزش افزوده بیشتر و اجرای پروژه های پژوهشی مشترک با شرکت های صاحبان لیسانس و مراکز علمی - پژوهشی است. تسریع در عملیات باقی مانده واحدهای پیشتاز تولید مصوب، پژوهش برای ارتقای توان پتروشیمی در تغییر مقیاس واحدهای پتروشیمیایی و تجاری کردن دانش های کسب شده از اجرای پروژه های تحقیقاتی، پژوهش در زمینه شناسایی و رفع تنگناهای تولید، کاهش ضایعات و افزایش ارزش افزوده واحدهای تولیدی پتروشیمی، پژوهش در زمینه بازیافت، پژوهش در زمینه تهیه و بکار گیری مدل سازی ها و شبیه سازی های های جدید از دیگر ماموریت های گروه های پژوهشی در این صنعت به شمار می آید. در بخش پژوهش های شیمیایی (غیرپلیمری)، پژوهش در زمینه شناخت بهینه سازی واحدهای فرآیندی، پژوهش در زمینه تبدیلات گاز طبیعی به فرآورده ها یپتروشیمی با ارزش افزوده بیشتر، همکاری پژوهشی در اجرای پروژه های مشترک با صاحبان لیسانس و بررسی و مطالعه در زمینه تغییر کاربری واحدهای پیشتاز مرکز اراک در دستور کار قرار دارد. بر پایه این گزارش پژوهش در بخش پلیمری نیز شامل شناخت و بهینه سازی واحدهای فرآیندی، پژوهش در زمینه برطرف کردن نیاز روز واحدها به کاتالیزورهای مصرفی، پیگیری تحقیقات مرزهای دانش کاتالیزورهای پلی الفینی، پژوهش در زمینه های مرتبط با واحدهای پیشتاز اراک و منطقه ویژه بندر امام و پژوهش به منظور تدوین دانش فنی برای راه اندازی واحد صنعتی پلی کربنات در مجتمع پتروشیمی خوزستان می شود. از دیگر رویکردهای شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی، پژوهش در زمینه فناوری های نوین است چرا که امروزه به کارگیری علوم و دانش های جدید درعرصه های علمی و صنعتی به خصوص در عرصه پتروشیمی برهیچ کس پوشیده نیست و بر این اساس گروهی با عنوان گروه پژوهشی فناوری های نوین در شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی تشکیل شده که هدف آن بومی کردن فناوری به منظور استقلال، رفع نیازها و مشکلات صنایع پتروشیمی کشور و ورود و استقرار فناوری ر زمان کوتاه و صرف هزیه های معقول است. بر اساس این گزارش، رفع نیازهای ضروری و اولویت های تکنولوژی صنعت پتروشیمی در زمان تحریم های احتمالی، تاکید بر تمرکز فعالیت های پژوهشی در حوزه های محدودتر با اجرای طرح های اولویت دار، تفکیک وظایف پژوهشی سه مرکز پژوهش و فناوری تهران، اراک و ماهشهر، حرکت از پروژه محوری به طرح محوری، استفاده بهینه از مراکز دانشگاهی و پژوهشی در سطح کشور و تسهیل در حمایت بیشتر از فعالیت پژوهشی مراکز تحقیق و توسعه مجتمع های تولید، شفاف سازی و تلاش برای حل مشکلات ساختاری سازمان پژوهش شرکت و سایر مراکز پژوهش مجتمع های تولیدی از جمله رویکردهای جدید شرکت پژوهش و فناوری به شمار می آید.

سه شنبه 11 دي 1386
سرپرست شرکت گاز استان مازندران گفت: صبح امروز (دوشنبه 10 دی) برای جبران قطعی گاز حدود 6 میلیون متر مکعب از پالایشگاه شهید هاشمی‌نژاد سرخس و پالایشگاه های گاز عسلویه به شبکه گاز استان تزریق شد. مهندس قربانی در گفت و گو با خبرنگار شانا اظهار داشت: عمده قطعی گاز استان مازندران در قائم‌شهر و به میزان 50 درصد بوده و بعد از آن در شهرهای ساری، بهشهر، آمل و بابل نیز 20 تا 15 درصد قطعی گاز رخ داده است. وی با بیان این که براساس ابلاغیه شرکت ملی گاز ایران گاز کلیه صنایع، نیروگاه و ادارات دولتی استان مازندران قطع شده است، اضافه کرد: تنها گاز بیمارستان‌ها، مدارس و پادگان‌ها قطع نشده که در برخی از نقاط استان به دلیل افت فشار، گاز نانوایی‌ها و بیمارستان‌ها نیز قطع شده است. قربانی میزان مصرف گاز مشترکان مازندرانی در آذر ماه را 8/17 میلیون متر مکعب اعلام کرد و افزود: هم‌اکنون با توجه به اعمال محدودیت برای صنایع و نیروگاه‌ها 14تا 18 میلیون مترمکعب گاز برای تامین گاز بخش خانگی نیاز داریم. سرپرست شرکت گاز استان مازندران با بیان این که دمای مطلوب اتاق باید بین 18 تا 22 درجه سانتی گراد باشد، توصیه کرد: مصرف‌کنندگان گاز طبیعی می‌توانند با کاهش یک درجه از دمای اتاق حدود 30 هزار مترمکعب گاز در ساعت صرفه‌جویی کنند که از محل این صرفه‌جویی می‌توان 20 هزار مشترک جدید را از نعمت گاز بهره‌مند کرد. وی ادامه داد: با خاموش کردن یک بخاری اضافه می‌توان 35 هزار مترمکعب صرفه‌جویی کرد و از محل آن 23 هزار و 800 خانوار را از قطعی گاز نجات داد. قربانی تعداد مشترکان گاز استان را 2 میلیون و 500 هزار نفر در قالب 601 هزار و 700 خانوار دانست و خاطر نشان کرد: مشترکان استان می‌توانند با باز کردن تنها یک‌چهارم شیر ورودی مشعل موتورخانه‌ها سهم ارزنده‌ای در صرفه‌جویی گاز و کمک به سایر هم‌وطنان داشته باشند.

سه شنبه 11 دي 1386
دکتر محمدجواد عاصمی پور اطلاع رسانی را یکی از محورهای اساسی تعریف شده بورس نفت برشمرد و گفت: شبکه اطلاع رسانی نفت و انرژی (شانا) نقش موثری در این زمینه خواهد داشت. به گزارش خبرنگار شانا، قائم مقام مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران صبح امروز (دوشنبه 10 دی ماه) در حاشیه مراسم افتتاح سایت پایشگری روابط عمومی وزارت نفت و در بازدید از تحریریه شبکه اطلاع رسانی نفت و انرژی (شانا) با اشاره به مسئولیت پیشین خود به عنوان مجری بورس نفت و جایگاه شبکه اطلاع رسانی نفت و انرژی در اطلاع رسانی بورس نفت گفت: پیشتر قرار بود با راه اندازی بورس نفت، «شانا» شبکه اطلاع رسانی بورس نفت ایران را اداره کند. عاصمی پور نقش اطلاع رسانی در سالم سازی و شفاف سازی بازار را بسیار مهم ارزیابی کرد و افزود: در قانون جدید بورس نفت، اطلاع رسانی به عنوان یک رکن اساسی مورد توجه قرار گرفته است. وی با بیان این که شبکه اطلاع رسانی نفت و انرژی (شانا) مستقل از جایگاه روابط عمومی در صنعت نفت نیست، گفت: روابط عمومی ها وظیفه مهم هماهنگی و ارتباط ها را در سازمان به عهده دارند و تصور سازمان بدون ارتباطات، مانند انسان بدون هواست. عاصمی پور با اشاره به این که هم اکنون ارتباطات به عنوان مهم ترین منبع مدیریت ارزیابی می شود، تصریح کرد: اطلاع رسانی صحیح، ساختار مدیریت را شکل می دهد و فاصله زمانی را کوتاه می کند. وی در باره جایگاه کنونی شبکه اطلاع رسانی نفت و انرژی در بخش اطلاع رسانی گفت: شانا با روند رو به رشد خود در سال های اخیر و همچنین گسترش نشریه داخلی مشعل و به تبع آن ایجاد بسترسازی برای تصمیم گیری مدیران، نقش موثری در اطلاع رسانی صنعت نفت داشته است. عاصمی پور ادامه داد: متقاعد کردن مدیران صنعت نفت به منظور اطلاع رسانی، افزایش درجه نفوذ اطلاعات صنعت نفت در شبکه اطلاع رسانی نفت و انرژی و نشریه داخلی مشعل، تخصصی تر شدن نیروهای کاری در دو بخش یاد شده (شانا و مشعل) و تنوع مخاطبان این دو بخش، از دیگر رویکردهای جدید شبکه اطلاع رسانی نفت و انرژی است. وی تصریح کرد: با آگاهی از نقش روابط عمومی در صنعت نفت، می توان جایگاه شبکه اطلاع رسانی نفت و انرژی را در عرصه بین المللی نیز ارتقا داد که باید برای این موضوع برنامه ریزی کرد. قائم مقام مدیرعامل شرکت ملی نفت با اشاره به نگاه مثبت منهدس نوذری به موضوع اطلاع رسانی اظهار کرد: با توجه به پتانسیل های موجود و خواست مدیریت ارشد وزارت نفت برای توسعه اطلاع رسانی امیدواریم گام های بزرگ تری در این زمینه برداشته شود. وی گفت: این نهاد در کنار برنامه ریزی، سازماندهی، تامین نیروی انسانی و رهبری و کنترل، به عنوان رکن چهارم، هماهنگ کننده و ارتباط دهنده میان این عوامل در درون یک سازمان است. محمدجواد عاصمی پور افزود: اطلاع رسانی صحیح در یک رسانه می تواند مانع بروز تنش در جامعه شود و روابط عمومی هر سازمان نیز به عنوان رسانه آن سازمان، ایفاگر این نقش مهم به شمار می آید. وی تصریح کرد: لازمه نفوذ روابط عمومی در یک سازمان، شناخت پیچیدگی ها و بستر سازی برای خلق ایده های نوین در آن است. قائم مقام مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران اظهار داشت: در صنعت نفت، به دلیل ماهیت کار و جغرافیایی، استرس های روانی وجود دارد که روابط عمومی می تواند با شناختی که به خانواده فرد شاغل در این صنعت می دهد، از این بار روانی تا حدود زیادی بکاهد. عاصمی پور با بیان این که روابط عمومی باید اطلاع رسانی صحیح و شفافی در بازتاب اخبار و فعالیت های صنعت داشته باشد، تصریح کرد: این رکن مهم هر سازمان، با درج و بازتاب اخبار صحیح می تواند از بروز تنش و استرس های روانی در افراد جلوگیری کند. وی همچنین گفت: روابط عمومی باید ارائه دهنده خط مشی و راهکار به مدیر مجموعه باشد و به عنوان سخنگوی مدیریت در یک سازمان، ایفای نقش کند.

سه شنبه 11 دي 1386
مدیر عامل شرکت ملی گاز ایران، با اشاره به حل مشکل قطعی گاز در استان سمنان، گفت:امیدواریم مشکل قطع گاز در شهرهای استانهای شمالی نیز تا فردا برطرف شود. به گزارش شانا، مهندس سید رضا کسایی‌زاده، با پوزش از مردم استان‌های گلستان، مازندارن و سمنان به دلیل قطع دو روزه گاز در این استان‌ها، اظهار داشت: علاوه‌ بر تولیدات داخل سالانه حدود 20 تا 24 میلیون مترمکعب گاز مورد نیاز در کشور، از ترکمنستان، تامین می‌شود. وی، با بیان اینکه از ساعت 30/10 صبح روز شنبه گاز مردم استان‌های مذکور، به دلیل انجام تعمیرات اضطراری در خاک ترکمنستان، قطع شد، افزود: برای جبران قطع گاز، شرکت پخش فرآوده‌های نفتی، گاز مایع و نفت سفید را به عنوان سوخت جایگزین در اختیار مردم قرار داده است. معاون وزیر نفت در امور گاز، ادامه داد: تلاش‌های کارکنان ما برای گازرسانی از عسلویه به استان‌های شمالی، ادامه دارد و امیدوار هستیم مشکل تامین گاز این استان‌ها، تا فردا برطرف شود. وی افزود: مشکل افت فشار گاز در شهرهای سمنان، دامغان و شاهرود نیز برطرف شده است. کسایی‌زاده، با بیان اینکه دمای محل سکونت در ایران بالای 25 درجه سانتیگراد است، از مردم خواست که دمای هوای محل سکونت خود را بین 18 تا 21 درجه سانتیگراد قرار دارند. به گفته وی، به ازای هر مترمکعب کاهش دما، 13 میلیون متر مکعب در مصرف گاز صرفه‌جویی خواهد شد. وی، با اشاره به پیشی گرفتن تقاضای گاز از مصرف آن، یادآور شد: شدت مصرف انرژی در ایران 17 برابر ژاپن، 2 برابر چین و 8 برابر اورپا است. کسایی‌زاده، میزان تولید برق به ازای هر متر مکعب گاز را 3 کیلووات عنوان کرد و افزود: با اجرای سیاست دولت، مبنی احداث نیروگاه‌های سیکل ترکیبی با راندمان بالا، به ازای هر متر مکعب گاز 6 کیلووات برق تولید می‌شود. مدیر عامل شرکت ملی گاز ایران، درباره گازبها و نحوه محاسبه آن، گفت: گازبها تا مصرف 200 مترمکعب گاز ( دهک‌های اول و دوم) ماهانه 45 ریال، از دهک دوم تا هشتم 100 ریال، از دهک هشتم تا دهم تا سقف 412 ریال و از پله دهم به قیمت گاز وارداتی محاسبه خواهد شد. وی با بیان اینکه قانون اجازه افزایش 15 درصدی بهای گاز را در سال جاری اعلام کرده است، افزود: اما تا کنون این اجازه از سوی دولت به ما ابلاغ نشده است. کسایی‌زاده تعداد فوت شدگان دو ساله گذشته بر اثر گاز گرفتگی را هزار و 500 نفر علام کرد و گفت: این آمار در سال جاری، کاهش چشمگیر داشته است. وی یادآور شد: هم‌اکنون 52 میلیون نفر معادل 76 درصد جمعیت کشور از گاز طبیعی بهره‌مند هستند و این در حالیست که شرکت ملی گاز، سالانه یک میلیون نفر، معادل 2/1 میلیون خانوار، اشتراک پذیری دارد. به گفته او 24 درصد باقی مانده جمعیت کشور، که به دلیل دوردست بودن مناطق سکونتشان بوده که از گاز بهره‌مند نیستند و براساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده، با استفاده از سایر انرژی‌ها، نیازهایشان برطرف می‌شود. کسایی‌زاده اضافه کرد: تا پایان چشم‌انداز 20 ساله کشور، باید 95 درصد جمعیت شهری و 40 ردصد جمعیت روستایی کشور، از نعمت گاز بهره‌مند شوند.

سه شنبه 11 دي 1386
مدیرعامل شرکت حفاری شمال گفت: به منظور ارزیابی توان حفاری دکل ایران - البرز در بلوک شش دریای خزر، این دکل حفاری نیمه شناور ۲۲ بهمن ماه امسال با حفر یک حلقه چاه در آبهای ساحلی نکا، آزمایش می شود. مهندس اصغر رفیعی در گفت و گو با خبرنگار شانا، با اشاره به قرارداد شرکت حفاری شمال با شرکت نفت خزر گفت: این قرارداد به بهره برداری از دکل ایران ـ البرز و سه شناور با قدرت ۱۶ هزار اسب بخار به وسیله شرکت نفت خزر (با مالکیت شرکت ملی نفت ایران) مربوط می شود که درحال نهایی شدن است. مدیرعامل شرکت حفاری شمال با بیان این که دکل ایران - البرز آماده بهره برداری است، تصریح کرد: از سه شناوری که این دکل را به سمت آب های خزر در منطقه بلوک ۶ (۲۵۰ کیلومتر رو به روی ساحل بندر انزلی) هدایت خواهد کرد، دو شناور آماده است. وی ایران ـ البرز را سکوی نیمه شناوری خواند که می تواند در سطح آب به صورت نیمه شناور عملیات حفاری را تا عمق ۱۰۳۰ متری سطح دریا و تا شش هزار متری بستر دریا انجام دهد. مهندس رفیعی گفت: وزن این سکوی نیمه شناور، بدون متعلقات آن ۱۴ هزار تن است و ۱۲۰ نفر روی آن فعالیت خواهند کرد. وی همچنین به خرید هفت دکل حفاری در خشکی برای انجام پروژه های شرکت نفت مناطق مرکزی اشاره کرد و گفت: این دکل ها براساس قرارداد ۱۰ساله که با شرکت نفت مناطق مرکزی بسته شده است، خریداری خواهد شد و با گشایش اعتباری که انجام شده است، هم اکنون واردات دو دستگاه انجام شده است و دکل سوم و چهارم نیز تا پایان امسال وارد کشور خواهند شد. مدیرعامل شرکت حفاری شمال گفت: برای خرید این چهار دکل حفاری ۸۰ میلیون دلار هزینه شده است و برای سه دکل دیگر نیز براساس قرارداد اجاره به شرط تملیک، ۶۰ میلیون دلار هزینه خواهد شد. وی به قرارداد این شرکت با شرکت نفت فلات قاره اشاره کرد و افزود: براساس این قرارداد، دو دکل دریایی خریداری و به مدت ۱۰ سال به این شرکت اجاره داده خواهد شد.

چهارشنبه 12 دي 1386
بلاروس در سه ماه نخست سال 2008 گاز طبیعی روسیه را با قیمت 119 دلار برای هر یک هزار متر مکعب خریداری خواهد کرد. به گزارش شانا به نقل از خبرگزاری «ریانووستی» از مسکو، سرگئی کوپریانوف، سخنگوی شرکت دولتی «گازپروم» روسیه روز سه شنبه (11 دی ماه) اعلام کرد: روسیه هر یک هزار متر مکعب گاز ترکمنستان را در نیمه نخست سال 2008 به قیمت 130 دلار خریداری می کند و گاز طبیعی روسیه به قیمت 119 دلار هر یک هزار متر مکعب به بلاروس صادر خواهد شد. وی خاطرنشان کرد: طبق توافق های پیشین قرار بود روسیه گاز ترکمنستان را به قیمت یکصد دلار برای هر یک هزار متر مکعب خریداری کند. روسیه در اول ژانویه 2007 قیمت گاز صادراتی به بلاروس را از 7/46 دلار به یکصد دلار برای هر یک هزار متر مکعب افزایش داده بود که این اقدام به ایجاد کشمکش انرژی میان دو کشور دامن زد و اروپایی ها اتهام های بیشتری به روسیه وارد کردند مبنی بر این که این کشور از نفت و گاز به عنوان سلاح سیاسی استفاده می کند. کوپریانوف همچنین اظهار داشت که بلاروس آمادگی خود را برای محترم شمردن تمام تعهدهای مربوط به ترانزیت گاز روسیه به اروپا اعلام کرده است.

چهارشنبه 12 دي 1386
اولین همایش مدیریت و توسعه منابع انسانی در صنعت نفت، با رویکرد کاربردی، روزهای 9 و 10 بهمن ماه در تهران برگزار می شود. به گزارش خبرنگار شانا، با توجه به خیل عظیمی از نیروهای انسانی در صنعت نفت جمهوری اسلامی ایران که با دانش ها، مهارت ها و توانمندی های لازم برای هدایت مجموعه، در راستای چشم انداز صنعت نفت، برنامه های راهبردی و عملیاتی، مشغول به کار هستند، کاملا روشن است که رقابت در عرصه جهانی با رقبای منطقه ای و بین المللی و از طرفی ارتقاء جایگاه صنعت نفت، نیازمند توجه جدی به سرمایه های انسانی است. از همین رو، صنعت نفت برای پاسخگویی به مسایل پیش رو و چالش های آتی، اقدام به تعریف و اجرای طرح ها و پروژه های متعددی، در حوزه مدیریت منابع انسانی، نموده است؛ اما به دلیل وسعت صنعت نفت و ماهیت عملیاتی نسبتا متفاوت شرکت های زیر مجموعه، یافته ها و دستاوردها به درستی تسهیم نشده اند. با توجه به این موضوع و با نظر مساعد معاون منابع انسانی و پژوهش وزارت نفت، دکتر منصور معظمی، اداره کل توسعه مدیریت و تحول اداری، از فروردین ماه 1386 اقدام به برنامه ریزی در این زمینه نمود. به همین منظور با همکاری نزدیک نمایندگانی از چهار شرکت اصلی و بهره برگیری از نظرات اساتید دانشگاهی، پیش طرح برگزاری همایش تهیه و بر اساس برنامه زمان بندی، فعالیت ها پیگیری گردید. این همایش در روزهای نهم و دهم بهمن ماه 1386 در باشگاه شماره یک شرکت ملی نفت ایران برگزار می گردد. برگزار کنندگان در تلاشند با فراخوان مدیران و متخصصان منابع انسانی درون صنعت نفت و خارج از آن و ارائه تجارب در یک همایش دو روزه، زمینه های تسهیم تجارب و یادگیری را در صنعت نفت، تقویت نمایند. اهداف برگزاری همایش: وزارت نفت جمهوری اسلامی ایران با برگزاری اولین همایش مدیریت و توسعه منابع انسانی در صنعت نفت به دنبال دستیابی به اهدافی است که موارد زیر را می توان در زمره مهم ترین آنها دانست: _ اطلاع رسانی اقدامات انجام شده و زیر ساخت های ایجاد شده در زمینه مدیریت و توسعه منابع انسانی و شناسایی اقدامات برتر. _ فراهم آوردن زمینه ای برای تدوین و تسهیم نتایج تحقیقات و تجارب مدیران صنعت نفت. _ ایجاد شبکه همکاری بین سازمان های تابعه وزارت نفت و خارج از صنعت نفت. _ شناسایی چالش ها و راهکارهای فراروی مدیریت منابع انسانی در صنعت نفت. مخاطبان همایش: مخاطبان این همایش بزرگ را مدیران ارشد، مدیران منابع انسانی سازمان ها و موسسات کشور و صاحب نظران مدیریت منابع انسانی تشکیل می دهند. برنامه های همایش: از جمله برنامه های همایش می توان به ارائه مقالات در موضوعات همایش، انتشار کتاب خلاصه و اصل مقالات همایش، تهیه و انتشار لوح فشرده همایش، طراحی و برگزاری کارگاه های آموزشی، انتخاب و ارایه گزارش تجارب موفق در موضوعات همایش و برپایی نمایشگاه کتاب در جنب همایش اشاره کرد. سازمان همایش: ریاست این همایش بر عهده دکتر منصور معظمی، معاونت منابع انسانی و پژوهش وزارت نفت و دبیر این همایش نیز مهندس عباس دفتری، مدیر کل توسعه مدیریت و تحول اداری وزارت نفت می باشد. دکتر نسرین جزنی، عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی دبیر کمیته علمی این نشست بزرگ می باشد. مسئولیت اجرایی نخستین همایش مدیریت و توسعه منابع انسانی در صنعت نفت با رویکرد کاربردی بر عهده اداره کل توسعه مدیریت و تحول اداری می باشد. محور اصلی برگزاری این همایش استراتژی های مدیریت و توسعه منابع انسانی در صنعت نفت بوده و موضوعات تخصصی چون بررسی وضعیت موجود صنعت نفت و جایگاه مدیریت و توسعه منابع انسانی در آن ( برنامه های استراتژیک منابع انسانی)، توسعه منابع انسانی در صنعت نفت( آموزش و یادگیری اثر بخش، مدیریت دانش، شایسته سالاری، برنامه پرورش مدیران، مدیریت استعدادها، جایگاه زنان متخصص در صنعت نفت )، مدیریت عملکرد در صنعت نفت ( ارزشیابی و مدیریت عملکرد، مدلهای تعالی و سرآمدی نیروی انسانی)، مدیریت تحول در صنعت فنت ( ابلاغیه اصل 44 قانون اساسی و چشم انداز نیروی انسانی و مدیریت صنعت نفت، نیروی انسانی و خصوصی سازی، تحول سازمانی و نقش منابع انسانی در آن، تفکر بنگاه داری و تاثیر آن بر منابع انسانی ) و نقش تکنولوژی در مدیریت و توسعه منابع انسانی صنعت نفت و نگهداشت نیروی انسانی در صنعت نفت از دیگر محورهای برگزاری این سمینار می باشد.

چهارشنبه 12 دي 1386
طرح اتیلن سنگین مجتمع پتروشیمی ایلام با پیشرفت 7/99درصدی، تا پایان آذرماه، سال آینده به بهره برداری خواهد رسید. به گزارش شانا، به نقل از روابط عمومی شرکت ملی صنایع پتروشیمی، عملیات اجرایی مهندسی پایه و تفصیلی طرح اتیلن سنگین مجتمع پتروشیمی ایلام، از ابتدای سال تا پایان آذر ماه، به 7/99درصد رسید. پیشرفت مهندسی پایه و تفصیلی واحد یوتیلیتی و آفسایت این طرح نیز در مدت زمان یاد شده 37/87 درصد پیشرفت داشته است. این مجتمع که هم اکنون فرآیند احداث مجتمع های غیر صنعتی آن در مرحله 60/78 درصد است، پیش بینی می شود در سال 1388 به بهره برداری برسد. بر اساس این گزارش، در صورت بهره برداری نهایی محصولات این مجتمع، اتیلن، پروپیلن، پلی اتیلن سنگین، بنزین پیرولیز و سوخت مایع خواهد بود که در تمام انواع فیلم، لوله آب و گاز، ظروف مختلف و قطعات پلاستیکی کاربرد دارد. مجتمع پتروشیمی ایلام با هدف ایجاد اشتغال در مناطق محروم استان، استفاده بهینه از محصولات تولیدی پالایشگاه گاز و تبدیل آن به محصولات ارزشمند پتروشیمی باارزش افزوده بالا، همچنین ایجاد صنایع پایین دستی در منطقه، رونق اقتصادی استان و افزایش خدمات جانبی در منطقه با توجه به ماهیت واحدهای پتروشیمی در زمینی به مساحت 108 متر در منطقه آبزای چوار واقع در 18 کیلومتری شمال غربی شهرستان ایلام احداث می شود.

چهارشنبه 12 دي 1386
با ادامه روند کاهش دمای هوای و افزایش مصرف گاز کشور، مهندس غلامحسین نوذری از مرکز هماهنگی و نظارت بر تولید، انتقال و توزیع گاز طبیعی (دیسپچینگ) بازدید کرد. به گزارش خبرنگار شانا، سیدرضا کسایی‌زاده، مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران، حسن تربتی مدیر مرکز دیسپچینگ و سایر مدیران مربوط وزیر نفت را در این بازدید همراهی کردند. در حال حاضر با افزایش برودت هوا و گستردگی آن، مصرف گاز کشور به حدود 465 میلیون متر مکعب در روز رسیده که در این راستا مرکز دیسپچینگ ملی گاز، مسئولیت کنترل وضعیت انتقال گاز و خطوط لوله را به صورت لحظه ای و در تمام ساعات شبانه روز به عهده دارد. هفته گذشته نیز مهندس غلامحسین نوذری از این مرکز بازدید کرده بود.

پنج شنبه 13 دي 1386
شرکت نفت فلات قاره از متولیان دریافت گواهینامه سیستم مدیریت کیفیت (ایزو 9001 و 2000 )به دلیل تلاش های بسیار برای دریافت این مدرک بین المللی قدردانی کرد. به گزارش خبرنگار شانا، این مراسم که ظهر امروز (چهارشنبه 12 دی) با حضور نماینده مدیریت استقرار سیستم کیفیت و مدیر عملیات تولید _ مهندس علی جوکار در شرکت فلات قاره انجام شد، از کارکنان و کسانی که به نوعی در دریافت گواهینامه بین المللی سیستم مدیریت کیفیت نقش داشتند، قدردانی شد. موسسه بیرووریتاس (BV) از صادرکنندگان گواهینامه های بین المللی، در مرداد 1386 گواهینامه سیستم مدیریت کیفیت (ایزو 9001 و 2000 ) را که مرتبط با کیفیت نفت و بهبود فرآیندهای آن است، به شرکت نفت فلات قاره واگذار کرده بود. هم اکنون 430 هزار سازمان و شرکت نفتی در 158 کشور عضو سازمان ملل هستند که موفق به دریافت گواهینامه مدیریت کیفیت شده اند و شرکت نفت فلات قاره امروز توانسته است به همت مدیران همه بخش های ستادی و عملیاتی جزء این کشورها شود، ضمن آن که وجود بیش از 80 کلاس ممیزی در سراسر مناطق عملیاتی دور از محل کار کارکنان، گویای شایستگی و تلاش های این شرکت است.

پنج شنبه 13 دي 1386
اندونزی، بزرگ ترین خریدار گازوییل و بنزین آسیا، واردات فرآورده های نفتی خود را در ماه ژانویه (دی-بهمن) کاهش خواهد داد. به گزارش شانا به نقل از «جاکارتا نیوز»، کاهش تقاضای فصلی و از سرگیری فعالیت پالایشگاه های اندونزی، دلیل کاهش واردات سوخت این کشور اعلام شده است. منابع صنعتی اعلام کردند که اندونزی در ماه ژانویه 9 میلیون و 480 هزار بشکه فرآورده های نفتی از جمله 4 میلیون و 700 هزار بشکه گازوییل و 3 میلیون و 600 هزار بشکه بنزین وارد خواهد کرد. این کشور در ماه دسامبر (آذر-دی) 12 میلیون و 260 هزار بشکه و در ماه نوامبر (آبان-آذر) 13 میلیون و 290 هزار بشکه فرآورده های نفتی وارد کرد و این در حالی بود که میانگین واردات ماهیانه فرآورده های نفتی این کشور در سال گذشته (2007) ، 11 میلیون و 230 هزار بشکه بود. اندونزی در ماه دسامبر 12 میلیون و 260 هزار بشکه و در ماه پیش از آن (نوامبر) 13 میلیون و 290 هزار بشکه فرآورده های نفتی وارد کرد، در حالی که میانگین واردات ماهیانه فرآورده های نفتی آن در سال گذشته (2007) ، 11 میلیون و 230 هزار بشکه بود. شرکت ملی نفت «پرتامینا» اندونزی با این حال پیش بینی کرده است که واردات فرآورده های نفتی آن در ماه فوریه (بهمن - اسفند) اندکی افزایش یابد. هانونگ بودیا، معاون مدیر پرتامینا، گفت: این شرکت در ماه فوریه 10 میلیون بشکه فرآورده های نفتی از جمله 4 میلیون و 800 هزاربشکه گازوییل و 2 میلیون و 800 هزار بشکه بنزین وارد خواهد کرد. وی افزود: انتظار داریم تقاضای گازوییل پس از کاهش ماه ژانویه در ماه فوریه اندکی افزایش یابد و تقاضای بنزین ثابت باشد. بودیا گفت: پالایشگاه های ما در ماه فوریه با حداکثر ظرفیت به تولید فرآورده ها از جمله بنزین خواهند پرداخت. اندونزی که تنها عضو سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) از منطقه آسیا - اقیانوس آرام است، 9 پالایشگاه با ظرفیت مجموع یک میلیون بشکه در روز دارد و حدود 30 درصد از سوخت مورد نیاز خود را وارد می کند.

پنج شنبه 13 دي 1386
بهای نفت که سال گذشته میلادی بارها تا مرز 100 دلار هر بشکه پیش رفته بود، دیروز (چهارشنبه ) در حالی که تنها 2 روز از شروع سال جدید میلادی می گذشت، در بازار نیویورک به 100 دلار در هر بشکه رسید. به گزارش شانا به نقل از خبرگزاری رویترز از نیویورک، ناآرامی های سیاسی در نیجریه، محدودیت های ذخایر نفت و کاهش ارزش دلار امروز موجی از خریدهای سودجویانه را در بازار نیویورک دامن زد که درنتیجه آن بهای نفت به رقم بی سابقه 100 دلار هر بشکه رسید. بهای نفت خام سبک شیرین پایه بورس نیویورک برای تحویل در ماه فوریه، درمعاملات دیروز در ساعت 8 و 43 دقیقه بعد از ظهر به وقت تهران (12 و 13 دقیقه به وقت محلی) با 4 دلار و 2 سنت افزایش، هر بشکه 100 دلار داد وستد شد. بهای نفت خام برنت دریای شمال نیزدر ساعت یاد شده با هر بشکه 3 دلار و 63 سنت افزایش به هر بشکه 97 دلار و 48 سنت رسید. نومان برکت، از موسسه «مکاره فیوچرز آمریکا» می گوید: ترکیبی از عوامل شامل کاهش ارزش دلار، انتظارکاهش بیش ازپیش نرخ های سود در آمریکا و نیز وضعیت نیجریه سبب افزایش بهای نفت شده است. حملات ستیزه جویان در روز گذشته (سه شنبه) به شهرنفتی پورت هارکوت در نیجریه نگرانی در مورد احتمال گسیختگی بیش از پیش صدور نفت از هشتمین صادر کننده نفت جهان را افزایش داده است. در همین حال پیش بینی می شود ذخایر سوخت آمریکا کاهش یابد. آمار هفتگی ذخایر نفت و فرآورده های آمریکا که هر هفته روز چهارشنبه منتشر می شد به دلیل تعطیلات در نیویورک، با یک روز تاخیر امروز (پنج شنبه) منتشر خواهد شد.

پنج شنبه 13 دي 1386
در نخستین روز مبادلات بورس نیویورک در سال 2007 میلادی قیمت نفت 64 دلار و 34 سنت بود در حالی که اکنون و در آخرین روز سال 2007 قیمت نفت به 96 دلار و 35 سنت رسیده است. به گزارش خبرنگار شانا، بر اساس این گزارش قیمت هر بشکه نفت سبک آمریکا در بازار نیویورک در نخستین روز سال 2007 برای تحویل در ماه فوریه با 29سنت افزایش به 34/61 دلار رسیده بود همچنین هر بشکه نفت برنت دریای شمال در بازار لندن نیز با 39 سنت افزایش ، 25/61 دلار داد و ستد می شد. در گزارش های ابتدای سال 2007 عنوان می شد که قیمت جهانی نفت بر مبنای دلار آمریکا در سال 2006 میلادی بیش از 5/3 درصد کاهش یافته است و قیمت نفت در این مدت بر مبنای یورو بیش از 5/12 درصد با کاهش روبه رو شده است. از جمله صاحب نظران نفت و انرژی، گرگ کاناوان، کارشناس ارشد انرژی استرالیا بود که در ارتباط با این تغییر قیمت ها گفته بود: بازار جهانی نفت در حالی سال جدید میلادی را آغاز می کند که تنش های سیاسی بین المللی همچنان به قوت خود باقی است. تنش های موجود در خاورمیانه، تهدید جدی برضد ثبات بازار نفت به شمار می رود. همچنین بلومبرگ در آخرین نظر سنجی خود در پایان سال میلادی گذشته، افزایش قیمت نفت را در سال 2007 پیش بینی کرده بود و دلایل خود را برای این پیش بینی، کاهش ذخایر انرژی آمریکا و افت تولید اوپک می دانست در حالی که قیمت سبد نفت اوپک نیز در 29 دسامبر با 12 سنت کاهش به 56 دلار رسیده بود. در همان زمان پایگاه اینترنتی انرژی در مصاحبه با کارشناسان بین المللی حوزه نفت این طور نتیجه گیری کرده بود که کاهش تولید اوپک نقش مهمی در افزایش قیمت نفت طی سال جاری میلادی خواهد داشت. این پایگاه اینترنتی در ادامه گزارش خود با اعلام نظر کارشناسان انرژی مبنی بر این که اوپک طی سال های اخیر سیاست حفظ سقف تولید را دنبال می کرده است چنین عنوان کرده بود: این سازمان قصد دارد از ابتدای سال 2007 میلادی و با هدف حمایت از قیمت نفت، میزان تولید خود را کاهش دهد. کاهش رشد اقتصاد جهانی طی سال 2007 و افت تقاضای انرژی در آمریکا نیز، تصمیم اوپک برای کاهش بیش از پیش سقف تولید را توجیه خواهد کرد. این گزارش، تشدید تنش های سیاسی بین المللی به خصوص پرونده هسته ای ایران را از عوامل اصلی افزایش قیمت جهانی نفت عنوان کرده بود. با توجه به افزایش قیمت نفت در سال 2005 در حدود 34 درصد و در سال پیش از آن یعنی 2004، 40 درصد بود، برخی دیگر از تحلیلگران انرژی نیز افزایش قیمت نفت در سال 2007 را طبیعی دانسته و عنوان کرده بودند: پاسخ معامله گران به این پرسش آری است. زیرا اغلب شاخص ها شاهد افزایش قیمت بودند. البته آژانس بین المللی انرژی پیش بینی کرده با وجود افزایش تقاضای نفت خام به میزان یک و نیم میلیون بشکه در روز، قیمت نفت در سال 2007 ثبات می یابد. در این میان هر بشکه نفت خام شاخص نایمکس در بازار آتی با 5 سنت افزایش به 61 دلار و 10 سنت رسیده بود در حالی که افزایش قیمت نفت خام برنت مدت دار تک محموله 38 سنت بود تا هر بشکه آن به 60 دلار و 51 سنت برسد. این افزایش در حالی صورت گرفت که انتظار می رفت قیمت ها کاهش یابد. از جمله عواملی که می توانست به عنوان دلیل این کاهش تلقی شود، عدم خشونت های گسترده به دنبال خبر اعدام صدام و پیش بینی پایداری هوای ملایم در آمریکا بود. در همین حال قیمت فرآورده های نفتی هم شاهد افزایش بود به گونه ای که هر گالن بنزین در بازار نایمکس به قمیت یک دلا رو 62 سنت رسیده بود و هر گالن سوخت گرمایشی نیز قیمت یک دلار و 66 سنت را تجربه کرد. سازمان کشورهای صادر کننده نفت، اوپک ، نیز در آخرین گزارش در هفته پایانی سال 2006 میلادی اعلام کرده بود، قیمت سبد نفتی این سازمان با 51/1 دلار کاهش به کمتر از 5/56 دلار رسیده است.

جمعه 14 دي 1386
اگرچه افزایش ذخایر بنزین و گازوئیل در آمریکا سبب شد بهای نفت از رقم بی سابقه 100 دلار هر بشکه کاهش یابد، اما نفت خام در معاملات امروز (جمعه) در بازار سنگاپور هر بشکه بیش از 99 دلار داد و ستد شد. به گزارش شانا به نقل از بلومبرگ، براساس آمار اداره اطلاعات انرژی آمریکا، که روز گذشته انتشار یافت، موجودی بنزین آمریکا در هفته گذشته 1 میلیون و 990 هزاربشکه افزایش یافت و به 207 میلیون و 800 هزاربشکه رسید. موجودی فرآورده های پالایشی شامل نفت حرارتی نیز، بر خلاف انتظار، افزایش یافت. بهای نفت روز گذشته پیش از آن که در معاملات پایانی روز پنج شنبه کاهش یابد تا مرز 100 دلار و 9 سنت افزایش یافته بود. ویکتورشام، تحلیل گرموسسه پوروین و گرتزدر سنگاپورمی گوید: میزان نفت حرارتی آمریکا برای گذران بقیه فصل زمستان در آمریکا کافی خواهد بود. به گفته وی افزایش موجودی ذخایر بنزین و دیگر فرآورده های پالایشی در آمریکا در هفته گذشته علت واکنش نسبتا سرد بازار در برابر گزارش مربوط به ذخایر آمریکا را توضیح می دهد. بهای نفت خام سبک شیرین پایه بورس نیویورک برای تحویل در ماه فوریه درمعاملات امروز (جمعه ) بازار سنگاپور در ساعت 11 و 34 دقیقه به وقت تهران (3 و 6 دقیقه بعد از ظهربه وقت سنگاپور) با 11 سنت افزایش هر بشکه 99 دلار و 29 سنت مبادله شد. بهای نفت قراردادی در معاملات پایانی روز گذشته در بازار نیویورک هر بشکه 99 دلار و 18 سنت داد و ستد شده بود. بهای نفت در بازارجهانی در حال حاضر در مقایسه با یک سال پیش 79 در صد افزایش یافته است. بهای نفت خام برنت دریای شمال برای تحویل در ماه فوریه نیز در ساعت یاد شده 35 سنت یا 4 دهم درصد افزایش یافت و به 97 دلار و 95 سنت رسید. روز گذشته بهای نفت برنت دریای شمال در معاملات پایانی با 24 سنت کاهش هربشکه 97 دلار و 60 سنت مبادله شده بود.

شنبه 15 دي 1386
وزارت نفت عراق مهلت نهایی ثبت پیشنهادات شرکت های خارجی برای شرکت در مناقصه توسعه میادین نفتی این کشور را ۳۱ ژانویه (۱۱ بهمن) اعلام کرد. به گزارش شانا به نقل از خبرگزاری رویترز از بغداد، بر اساس اعلام وزارت نفت عراق، مناقصه قراردادهای اکتشاف و خدمات نفت در شمال، جنوب و مرکز عراق به زودی برگزار خواهد شد و تنها شرکت هایی قادر به شرکت در آن هستند که این وزارت خانه از آنها ثبت نام به عمل آورده است. عاصم جهاد، سخنگوی وزارت نفت عراق به رویترز گفت: ثبت نام از شرکت ها جزء شروط اجباری شرکت در مناقصه است. وی افزود: شرکت ها باید مدارک مورد نیاز را از طریق یک مقام رسمی و مورد تایید یا از طریق پست به «دفتر قراردادها و امتیازات» وزارت نفت عراق ارسال کنند.

شنبه 15 دي 1386
نخستین همایش سلامت کار در صنعت نفت به همت واحد ایمنی، بهداشت و محیط زیست (HSE) سازمان منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس هفته آینده در عسلویه برگزار می شود. به گزارش شانا این همایش علمی برای نخستین بار در سطح وزارت نفت با حضور اساتید بزرگ دانشگاه، مسوولان دفتر سازمان بهداشت جهانی و جمعی از مسوولان وزارتخانه های نفت و کار و امور اجتماعی در منطقه عسلویه برگزار خواهد شد. ایجاد زمینه برای گردهمایی افراد کلیدی در زمینه سلامت افراد در سطح کشور، همکاری علمی با آنها و برقراری روابط مستمر با این اساتید برای کمک گرفتن از آنها در پیشبرد اهداف HSE هدف از برگزاری این همایش عنوان شده است. همایش سلامت کار در صنعت نفت روزهای 16 و 17 دی ماه در سازمان منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس برگزار می شود و استادان دانشگاه و کارشناسان سلامت در این همایش به سخنرانی خواهند پرداخت. واحد HSE مسوولیت سلامت و ایمنی کارکنان و جلوگیری از آلودگی محیط زیست را در صنعت نفت برعهده دارد. طرح استقرار 24 فاز پالایشگاه گازی و 30 طرح پتروشیمی در منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس عسلویه را به قطب انرژی کشور تبدیل کرده است.

شنبه 15 دي 1386
مقام های اوپک با اعلام این که در حال حاضر برنامه ای برای افزایش تولید ندارند، یاد آور شدند که نشست بعدی این سازمان برای بررسی وضعیت بازارجهانی نفت طبق برنامه روز 12 بهمن (1 فوریه) برگزار خواهد شد. به گزارش شانا به نقل از وال استریت ژورنال از لندن، از نظر مقام های اوپک افزایش بهای نفت به 100 دلارهر بشکه در روز چهارشنبه گذشته، ناشی از سوداگری در بازار نفت و عوامل ژئوپولتیک است و با بنیادین های بازار ارتباطی ندارد. شکری غانم، رئیس شرکت ملی نفت لیبی، می گوید: اوپک نمی تواند کاری انجام دهد و بعلاوه ظرفیت اضافی چندانی برای اقدام ندارد. وی افزود: عواملی که قیمت های نفت را افزایش داده است، از دسترس اوپک خارج است. جواد یارجانی، رئیس امور اوپک در وزارت نفت ایران نیز گفت که اوپک برای افزایش عرضه نفت به بازار جهانی برنامه ای ندارد. وی افزود: اما این سازمان اوضاع بازارجهانی نفت را همچنان زیر نظر خواهد داشت. وی گفت: ما تا زمان برگزاری نشست بعدی اوپک حدود یک ماه فاصله داریم و در آن زمان برداشت بهتری از بنیادهای بازار خواهیم داشت. 13 کشور عضو اوپک که 40 درصد نفت مصرفی روزانه جهان را تامین می کنند، در نشست ماه گذشته این سازمان در ابوظبی تصمیم گرفتند تولید خود را بدون تغییر حفظ کنند. این در حالی بود که آمریکا و اروپا از اوپک خواسته بودند در شرایطی که ذخایر نفت خام آمریکا در حال کاهش است و زمستان در آمریکا، اروپا و آسیا آغاز می شود، تولید نفت را افزایش دهند. با وجود این، نگرانی از افزایش بهای نفت به 100 دلار هر بشکه سبب شد وزیر نفت اندونزی، از اعضای اوپک، اعلام کند که وی در نشست 12 بهمن (1فوریه) از اوپک خواهد خواست به منظور کاهش قیمت ها، تولید نفت خام را افزایش دهد. با وجود افزایش بهای نفت به 100 دلار، عربستان به عنوان بزرگ ترین صادر کننده نفت اوپک، هنوز واکنشی نشان نداده است.

شنبه 15 دي 1386
به گزارش خبرگزاري فارس به نقل از رويترز،نماينده اندونزي در سازمان كشورهاي صادركننده نفت خام هشدار داد قيمت نفت خام ممكن است به 100 تا 110 دلار در هر بشكه برسد. ميزار رحمان با اشاره به فاكتورهاي سياسي و اقتصادي حاكم بر بازار نفت گفت انتظار مي رود قيمت نفت در آينده نزديك به 100 تا 110 دلار در هر بشكه برسد. وي در ادامه افزود:«اين افزايش در قيمت نفت به رشد اقتصادي در كشورهاي در حال توسعه كه خود توليد كننده نفت نيستند زيان وارد مي آورد و در اين شرايط بايد قيمت نفت را كاهش داد». رحمان ظرفيت مازاد اوپك در شرايط فعلي را در حدود 500 هزار بشكه در روز اعلام كرد و گفت: چنانچه لازم باشد بايد توليد اوپك 500 هزار بشكه در روز افزايش يابد. در پنج شنبه گذشته به دليل كاهش ذخاير امريكا،كاهش ارزش دلار،و بي ثباتي ها در فلسطين اشغالي و نيجريه قيمت نفت خام به بالاي 100 دلار در هر بشكه رسيد. وزر نفت قطر در واكنش به افزايش قيمتنفت به بالاي 100 دلار گفت اوپك هيچ كاري نمي تواند در اين زمينه انجام دهد. عبدالله العطيه مسائل ژئوپلتيك را عامل افزايش قيمت نفت دانست.

شنبه 15 دي 1386
سيدرضا كسايي زاده در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادي خبرگزاري فارس با تشريح آخرين وضعيت تأمين گاز مورد نياز كشور اظهار داشت: در حال حاضر همه نقاط كشور از شرايط نرمال دريافت گاز برخوردار است و در شرايط فعلي افت فشار و قطعي گاز نداريم. وي افزود: همكاران در شمال كشور مشغول تعويض تعدادي از رگلاتورهاي منازل كه از كار افتاده بود، هستند و در مواردي كه مالك در زمان مراجعه سرويس كار، در منزل حضور نداشته مجدد مراجعه كرده و در حال وصل اين رگلاتورها هستند. كسايي زاده گفت: در حال حاضر نگراني خاصي وجود ندارد اما با توجه به سردترشدن هوا در هفته آينده نگران هستيم و باز هم از تمامي مردم و مشتركان مي خواهيم كمك كرده و در مصرف گاز صرفه جويي نمايند. به گفته وي گاز غرب كشور نيز ار چند مسير در حال تأمين است و با شرايط عادي مشكل كاهش فشار نخواهند داشت. مديرعامل شركت ملي گاز در ادامه يادآور شد: بالاترين ميزان مصرف گاز در بخش هاي خانگي و تجاري در هفته گذشته 382 ميليون متر مكعب در روز بود كه پيش بيني مي شود اين رقم طي هفته آينده به حدود 400ميليون متر مكعب برسد. وي در خصوص مذاكره با طرف تركمنستاني براي واردات مجدد گاز نيز تصريح كرد: براي از سرگرفتن دريافت گاز از اين كشور مكاتباتي صورت گرفته ولي هنوز پاسخي دريافت نشده است. كسايي زاده يادآور شد: در حال حاضر از گاز عسلويه تمامي نقاط شمال كشور در استان هاي گلستان، مازندران و سمنان پوشش داده شده و مشكل خاصي وجود ندارد. اگر هفته آينده را نيز به خوبي پشت سر بگذاريم. ديگر بعيد است مشكل خاصي تا پايان سال براي تأمين گاز داشته باشيم.

يکشنبه 16 دي 1386
با تلاش مدیریت و کارکنان این مجتمع پس از اتمام تعمیرات سالیانه و افزایش ظرفیت پالایشگاه ها در آبان ماه، برداشت گاز از مخازن زیر زمینی پارس جنوبی در آذرماه امسال نسبت به ماه گذشته 24 درصد افزایش یافت. به گزارش شانا، سرپرست امور کنترل تولید و ارسال گاز شرکت مجتمع گاز پارس جنوبی روز یکشنبه (16 دی) با بیان این مطلب افزود: در آذر ماه امسال چهار میلیارد متر مکعب گاز ترش از چاه های فازهای یک تا پنج پارس جنوبی در خلیج فارس برداشت و در پالایشگاه های اول تا سوم شرکت مجتمع گاز پارس جنوبی پالایش شد. محمدرضا جولایی گاز پالایش شده در پالایشگاه ها را سه میلیارد و 700 میلیون متر مکعب اعلام کرد و افزود: از این میزان، 73 میلیون متر مکعب به پتروشیمی پارس، 24 میلیون متر مکعب به فاز شش و بقیه آن پس از شیرین سازی به خطوط سراسری انتقال گاز کشور ارسال شده است. جولایی حجم میعانات گازی استحصال شده در پالایشگاه های پارس جنوبی را در آذرماه امسال پنج میلیون و 800 هزار بشکه خواند و گفت: برای اولین بار یک میلیون و 700 هزار بشکه میعانات گازی پارس جنوبی به صورت پیوسته به پتروشیمی نوری (برزویه) ارسال شد. سرپرست امور کنترل تولید و ارسال گاز شرکت مجتمع گاز پارس جنوبی افزود: چهار میلیون و 700 هزار بشکه میعانات گازی به وسیله نفتکش ها به خارج از کشور صادرشده است. به گفته وی، در آذرماه 15 هزار تن گوگرد، 39 هزار تن اتان و بیش از 75 هزار تن ال.پی.جی در پالایشگاه های اول تا سوم پارس جنوبی تولید شده است. جولایی با بیان این که تمام اتان تولیدی در آذرماه به پتروشیمی جم ارسال شده ، اظهار داشت: 70 هزار تن ال.پی.جی و چهار هزار تن گوگرد نیزاز طریق اسکله های صادراتی منطقه به خارج از کشور صادر شده است. مخزن مشترک گازی پارس جنوبی در خلیج فارس بزرگ ترین مخزن گازی دنیا به شمار می رود که نزدیک به ۵۰ درصد ذخایر گازی ایران و 9 درصد ذخایر گازی جهان را در خود جای داده است. در منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس 24 فاز پالایشگاهی استقرار می یابد که تا کنون پنج فاز آن به بهره برداری رسیده اند. شرکت مجتمع گاز پارس جنوبی هم اکنون وظیفه بهره برداری و تولید، تعمیر و نگهداری از سکوهای دریایی و فازهای پالایشگاهی یک تا پنج پارس جنوبی را به عهده دارد.

يکشنبه 16 دي 1386
مهندس سیدرضا کسایی‌زاده با صدور حکمی، حسن نجفی سمنانی، مجری خط هفتم انتقال گاز را به سمت مدیرعامل و نایب رئیس هیئت مدیره شرکت پالایش گاز ایلام منصوب کرد. به گزارش شانا، در این حکم آمده است: با توجه به تصمیمات متخذه در مجمع عمومی مورخ 15 دی 1386 و با عنایت به مراتب تعهد و تجارت ارزشمند جنابعالی، بدینوسیله به سمت مدیرعامل و نایب رئیس هیئت مدیره شرکت پالایش گاز ایلام منصوب می شوید. امید است با اتکال به نیروی لایزال الهی و بهره مندی از همکاران متعهد و با تجربه در انجام وظایف محوله موفق و مؤید باشید. همچنین در این حکم از خدمات منوچهر طاهری، مدیرعامل سابق پالایشگاه گاز ایلام در طول دوران تصدی مسئولیت وی قدردانی شده است.

يکشنبه 16 دي 1386
اعضای کمیسیون انرژی مجلس در جلسه یکشنبه 16 دی گزارشی از چشم انداز 20 ساله انرژی کشور دریافت می کنند. به گزارش خبرنگار شانا، کمیسیون انرژی مجلس با دعوت از معاون امور مجلس معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری، گزارشی از چشم انداز 20 ساله انرژی کشور دریافت می کنند. در این جلسه همچنین دکتر قبادیان گزارشی از برنامه راهبردی 25 ساله بیوفیول (سوخت جایگزین) برای ایران را به اعضای این کمیسیون ارائه می دهد. کمیسیون انرژی همچنین با دعوت از معاونت انرژی دفتر همکاری های فناوری ریاست جمهوری گزارشی از اقدام های انجام شده در زمینه برنامه‌های سومین همایش توسعه فناوری در صنعت نفت‌، مدیریت و برنامه ریزی دریافت خواهند کرد.

يکشنبه 16 دي 1386
همزمان با سفر مقام معظم رهبری به استان یزد، مهندس غلامحسین نوذری با سفر به این استان، روند اجرای مصوبات هیئت دولت در استان یزد را بررسی کرد. به گزارش خبرنگار شانا، مهندس نوذری در سفر خود به استان یزد، به همراه معاونان رئیس جمهوری و جمعی از اعضای هیئت دولت، روند اجرای مصوبات هیئت دولت در زمنیه نفت، گاز و پتروشیمی را در این استان بررسی و بر اجرای هر چه سریعتر این مصوبات تاکید کرد. وزیر نفت در نشست مشترک با حضور مدیران صنعت نفت استان یزد گفت: متاسفانه روند مصرف سوخت در کشور منطقی نیست و تدوام این روند کشور را با بحران رو به رو خواهد کرد. نوذری با ارائه آمار مقایسه ای انرژی کشور با کشورهای مختلف و عدم مطابقت با معیارها و استاندردهای جهانی تاکید کرد: به روز رسانی اطلاعات و تجهیزات در راستای ترویج و نهادینه کردن فرهنگ مصرف صحیح ضروری است. وی با اشاره به اهمیت تکریم ارباب رجوع و خدمات رسانی مناسب به مردم تصریح کرد: برای شناخت نیاز واقعی مردم باید ارزش های مناسب را در خود در تقویت کرده و همواره سعی کنیم رفتار ما با مراجعین بوی صمیمت و احترام داشته باشد. وزیر نفت ادامه داد: زمانی ارائه خدمت به مردم ارزش دارد که محور تلاش ما بر جلب رضایت خدا قرار گیرد. مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی منطقه یزد نیز در نشست مشترک با حضور وزیر نفت، افزایش ظرفیت خطوط انتقال نفت از مرکز یزد تا انبار نفت، توسعه گازرسانی به واحدهای صنعتی با هدف کاهش مصرف گاز مایع (LPG )، استفاده از انرژی خورشیدی به عنوان سوخت گلخانه ها (با توجه به موقعیت ویژه استان یزد از نظر روزهای آفتابی) و همچنین تسریع در اتصال خطوط راه آهن به انبار شهید صدوقی یزد را از جمله موارد مهم برای تامین سوخت مورد نیاز این استان برشمرد. همچنین در این نشست بر ایجاد مخزن 6 هزار تنی ذخیره سازی LPG، بررسی مشکلات و موانع پیرامون عدم اجرای مفاد دستورالعمل مبارزه با قاچاق کالا وارز در مورد سوخت از سوی سازمان های ذیربط، بهداشت و درمان صنعت نفت منطقه یزد و احداث واحدهای پتروشیمی تاکید شد.

يکشنبه 16 دي 1386
مدیرعامل شرکت مجتمع گاز پارس جنوبی گفت: تا پایان آذر ماه امسال 181 میلیارد و 500 میلیون متر مکعب گاز ترش از مخزن مشترک گازی پارس جنوبی برداشت شد. به گزارش شانا به نقل از روابط عمومی شرکت مجتمع گاز پارس جنوبی، مهندس همایون شکوه صارمی افزود: از این میزان برداشت، 163 میلیارد و 400 میلیون مترمکعب گاز پس از تصفیه و شیرین سازی در پالایشگاه های فازهای اول تا پنجم این شرکت به خط سراسری کشور تزریق شده است. وی با بیان این که از ابتدای فعالیت و تولید این شرکت تا کنون، 269 میلیون بشکه میعانات گازی در پالایشگاه های فازهای 1تا 5 تولید شده است، خاطر نشان کرد: از این میزان تولید، 267 میلیون بشکه میعانات گازی تا کنون به خارج از کشور صادر شده است. بر اساس این گزارش، پالایشگاه‌های فازهای 1 تا 5 شرکت مجتمع گاز پارس جنوبی در مجاورت یکدیگر در منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس بندر عسلویه در فاصله 270 کیلومتری شرق شهرستان بوشهر قرار گرفته است. شرکت مجتمع گاز پارس جنوبی وظیفه بهره برداری، تولید، تعمیر و نگهداری از سکوهای دریایی و پالایشگاههای اول، دوم و سوم را به عهده دارد.

يکشنبه 16 دي 1386
جلسه «استقرار نظام بهبود مستمر» در شرکت های کارفرمایی و شرکت های پیمانکار ایرانی فعال در صنعت پتروشیمی، صبح امروز (شنبه 15 دی) در ساختمان شرکت ملی صنایع پتروشیمی برگزار شد. به گزارش خبرنگار شانا، احسان نجابت، مسئول برنامه ریزی مرکز تحقیقات مدیریت پروژه شرکت مدیریت توسعه شرکت ملی صنایع پتروشیمی، در حاشیه همایش «استقرار نظام بهبود مستمر» در شرکت های کارفرمایی و شرکت های پیمانکار ایرانی فعال در صنعت پتروشیمی، به خبرنگار شانا گفت: زمان آغاز اجرای این پروژه مربوط به یک سال پیش است که بر اساس آن کارفرمایان، پیمانکاران، مشاوران و ... ارزیابی شده و بر اساس تعیین نقاط قوت و فرصت های بهبودشان، برنامه ریزی می شود تا در یک دوره چند ساله به جایی برسیم که حداقل 30 درصد آنها قابلیت کار کردن در سطح جهانی را داشته باشند. وی افزود: برای این کار از 2 سال گذشته مدل های ارزیابی را در نظر گرفتیم که امسال پایان پذیرفت، سپس آن را در 25 شرکت به اجرا و نقاط قوت و ضعف آنها را شناسایی کرده و نقاط قوتشان را بهبود دادیم تا جایی که الان آماده پیاده کردن پروژه هستند. نجابت با اشاره به 11 طرح پتروشیمی که برای گرفتن MC آنها از این پروژه ها استفاده شده است عنوان کرد: تمام شرکت ها با این پروژه ها ارزیابی شدند و به آنها اعلام شد که اگر می خواهند پروژه های دیگر شرکت ها را بگیرند باید بر طبق همین روش عمل کنند و نقاط قوت و ضعف خود را شناسایی کنند که الان این کار به طور کامل در حال شکل گیری است. احسان نجابت، نشست «استقرار نظام بهبود مستمر» در شرکت های کارفرمایی و شرکت های پیمانکار ایرانی فعال در صنعت پتروشیمی را یک فراخوان عمومی برای تمام پیمانکاران، سازنده ها و مشاوران پتروشیمی دانست و افزود: از این طریق همه را در جریان کارهای صورت گرفته گذاشتیم و از آنها دعوت به عمل آوردیم تا به این پروژه عظیم بپیوندند. وی با بیان اینکه شرکت راهبران - از شرکت های تابع شرکت ملی صنایع پتروشیمی- نماینده انجام ارزیابی های این پروژه است، ادامه داد: شرکت ملی صنایع پتروشیمی تمامی هزینه های این کار را متقبل شده است که این برای متقاضیان شرکت در این پروژه بسیار به صرفه است زیرا توسعه مدل، آموزش ها و توسعه های بعد از آن یا توسط خود شرکت پتروشیمی و یا با پشتیبانی این شرکت انجام می پذیرد.

يکشنبه 16 دي 1386
مدیر عملیات تولید نفت شرکت فلات قاره گفت: با دریافت گواهینامه های بین المللی مدیریت کیفیت (ایزو 2000-9001) تولید نفت از میدان های نفتی خلیج فارس با بالاترین استانداردهای جهانی صورت می گیرد. به گزارش خبرنگار شانا، مهندس محمد جوکار در مراسم تقدیر از دست اندرکاران اخذ گواهینامه سیستم مدیریت کیفیت (ایزو 9001 و ورژن 2000 ) با تاکید بر این که اهمیت اخذ گواهینامه های بین المللی در صنعت نفت بسیار بالا است گفت: دریافت گواهینامه ای در این سطح به هیچ وجه نباید با اخذ گواهینامه در سازمان های کوچک مقایسه شود. جوکار افزود: در حال حاضر تعداد 16 هزار استاندارد جهانی نوشته شده است، که ایزو های 9، 14 و 18 هزار از جمله استانداردهای مدیریتی است که از سال های پیش در صنعت نفت کشورمان به صورت اجباری در تمامی شرکت ها وزارت نفت به کار گرفته شده است. وی خاطر نشان کرد: گواهینامه سیستم مدیریت کیفیت (ایزو 9001 - 2000 ) توسط معتبرترین موسسات تایید صلاحیت دنیا یعنی سازمان های یوکات و آنابس صادر شده است. در این مراسم همچنین مجتبی بخشی، مشاور طرح استقرار سیستم مدیریت کیفیت (ایزو 9001 - 2000 ) در شرکت فلات قاره اظهار داشت: این طرح در سال 1383 در شرکت فلات قاره آغاز شد و قبل از آن نیز فعالیت های آموزشی با توجه به اقماری بودن برخی از کارکنان در این شرکت به صورت مستمر تکرار می شد. وی ادامه داد: همزمان با ارائه آموزش های مرتبط با مدیریت کیفیت، ارزیابی های اولیه برای مشخص شدن میزان استانداردهای موجود در شرکت فلات قاره برای بررسی استانداردهای موجود برای رسیدن به استانداردهای بین المللی محاسبه و تعیین شد. بخشی یکی از مهم ترین موانع کلی در گرفتن گواهینامه های بین المللی را متمرکز بودن امور در تهران دانست و گفت: از آن جایی که تمامی روش های برنامه ریزی شده در طرح استقرار سیستم مدیریت کیفیت می بایست در تمام مناطق چهارگانه عملیاتی ارسال و توزیع می شد و با توجه به عدم شبکه ای بودن سیستم های الکترونیکی در این امر با سختی های رو به رو بودیم. مشاور طرح استقرار سیستم مدیریت کیفیت در شرکت نفت فلات قاره با اشاره به گستردگی شرکت فلات قاره گفت: این طرح در نهایت در سال 1385 طی قراردادی ممیز کننده (بررسی مشکلات و موانع) با شرکت بین المللی ای. وی. کیو. آی منعقد شد و در اواخر مرداد ماه سال 86 با هماهنگی این شرکت برنامه ریزی برای انجام ممیزی نهایی صورت گرفت و به دنبال آن ما توانستیم به اخذ این گواهینامه بدست پیدا کنیم. همچنین در این مراسم امیر رضا شادفر، نماینده شرکت بیرووریتاس(BV) با بیان این که انعطاف پذیری و عمومیت استاندارد سیستم مدیریت کیفیت به صورتی است که سازمان ناسا به عنوان پیشرفته ترین سازمان مهندسی جهان این گواهینامه را گرفته است، گفت: این گواهینامه می تواند از یک طرف کار را برای شرکت نفت فلات قاره با دارا بودن خصوصیات منحصر به فرد سختر و از طرف دیگر کار را لذت بخش تر کند.

دوشنبه 17 دي 1386
معاون وزیر آموزش و پرورش و رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور گفت: وزارت نفت 135 هزار بخاری لیزری برای تجهیز مدارس خریداری کرده است. به گزارش خبرنگار شانا، حبیب الله بور بور در گفت و گو با خبرنگاران‌ اظهار داشت: برای جلوگیری از وقوع حوادث آتش سوزی، مدارس کشور به بخاری لیزری تجهیز می‌شوند؛ به همین منظور ‪ ۱۳۵‬هزار عدد از این نوع بخاری‌ها توسط وزارت نفت خریداری شده و تجهیزات آن به طور کامل وارد کشور شده و به تدریج در اختیار مدارس قرار می‌گیرد. وی افزود: ‪ ۶۵‬هزار عدد از این بخاری‌ها طی دو ماه گذشته در مدارس محروم کشور توزیع شده است و مابقی آن نیز پس از تحویل به این سازمان به تدریج در اختیار این مدارس قرار خواهد گرفت.

دوشنبه 17 دي 1386
رئیس جمهوری از مسئولان شرکت ملی گاز ایران که با وجود محدودیت‌های تحمیل‌شده و افزایش بی‌سابقه‌ مصرف تلاش بی‌شائبه‌ای کرده‌اند که با کمترین مشکل در سطح کشور مواجه باشیم، تشکر کرد. به گزارش خبرنگار شانا، محمود احمدی نژاد که صبح امروز (دوشنبه، 17 دی) با حضور در مجلس شورای اسلامی، لایحه‌ بودجه سال 1387 کل کشور را تقدیم مجلس کرد، در ابتدای سخنان خود به بارندگی‌های اخیر اشاره کرد و گفت: این بارش‌های مکرر نوید سالی پر برکت را به ملت ما می‌دهد. وی افزود: موج سرمای کم‌سابقه در 50 سال اخیر بخش وسیعی از کشور را فرا گرفته و برخی مشکلات در زندگی مردم پدید آمده است. رئیس جمهوری از بخش‌های گوناگون نظیر دستگاه‌های مختلف اجرایی، نیروهای نظامی و انتظامی و عوامل راهداری که فداکارانه و به طور شبانه‌روزی در مناطق مختلف با تحمل مشکلات دست‌اندرکار خدمت‌رسانی به ملت هستند تشکر کرد و ادامه داد: در این روزها در برخی مناطق که مردم بین دو بهمن گرفتار شده بودند و دستگاه‌های معمولی برف‌روبی قادر به پاک کردن راه ها نبودند، حتی از نفربرهای ارتش استفاده شد.

دوشنبه 17 دي 1386
مدیرعامل مجتمع پتروشیمی زاگرس گفت: واحد دوم این مجتمع نیمه اول سال آینده به بهره برداری می رسد. به گزارش شانا، مهدی حمیدی امروز دوشنبه (17 دی) در عسلویه تاکید کرد: پیش راه اندازی واحد دوم پتروشیمی زاگرس با 95 درصد پیشرفت فیزیکی شروع شده است. وی با بیان این که با بهره برداری از واحد دوم پتروشیمی زاگرس سالانه یک میلیون و 650 هزار تن متانول تولید می شود، اظهار داشت: برای ساخت واحد دوم این مجتمع 135 میلیون دلار هزینه می شود. حمیدی مجتمع پتروشیمی زاگرس با ظرفیت تولید سه میلیون و 300 هزار تن متانول را بزرگترین واحد تولید متانول جهان دانست و گفت: این مجتمع با توجه به خوراک اولیه فراوان، در منطقه منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس ساخته شده است. وی اظهار داشت: با راه اندازی واحد دوم پتروشیمی زاگرس ظرفیت تولید متانول کشور از سه میلیون و 400 هزار تن به پنج میلیون تن افزایش می یابد. واحد اول پتروشیمی زاگرس با ظرفیت تولید یک میلیون و 650 هزار تن اسفندماه سال گذشته به بهره برداری رسید. در منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس 30 طرح پتروشیمی استقرار خواهد یافت.

دوشنبه 17 دي 1386
در نشستی با حضور اعضای هیئت مدیره شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب و اعضای هیئت رئیسه صندوق بازنشستگی صنعت نفت، زمینه های افزایش خدمات رسانی به بازنشستگان نفت در اهواز بررسی شد. به گزارش شانا، رئیس هیئت رئیسه صندوق بازنشستگی صنعت نفت، در این جلسه، با بیان این که 7 هزار و 300 بازنشسته عضو این صندوق ساکن شهر اهواز هستند، گفت: بازنشستگان صنعت نفت با آن که از این صنعت جدا شده اند، اما خود را عضوی از خانواده بزرگ نفت می دانند و به همین دلیل توجه به رفاه و آسایش آنها، علاوه بر ادای دین، آینده روشنی را برای کارکنان فعلی این صنعت، ترسیم می کند. دکتر مهدی کرباسیان، ضمن بر شمردن خدمات شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب به بازنشستگان، افزود: توجه این شرکت به صندوق بازنشستگی صنعت نفت، به ویژه در سال جاری قابل تحسین و قدردانی است. وی اظهارداشت: به منظور رسیدگی بهتر به بازنشستگان نفت، قصد داریم با حمایت شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب، یک دفتر نمایندگی جدید، علاوه بر دفتر کنونی در اهواز راه اندازی کنیم. در این نشست، مدیر عامل شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب نیز، برای همکاری با صندوق بازنشستگی صنعت نفت، به منظور افزایش خدمات رسانی به بازنشستگان، اعلام آمادگی کرد و گفت: هم اکنون، هیچ محدودیتی در استفاده بازنشستگان از خدمات و امکانات رفاهی این شرکت وجود ندارد. مهندس سیف الله جشن ساز، افزود: صندوق بازنشستگی صنعت نفت یکی از بهترین صندوق های بازنشستگی کشور است و با تلاش های این صندوق در سال گذشته، بازنشستگان صنعت نفت، همانند بازنشستگان دیگر دستگاه های دولتی، از حق کارگاهی و فوق العاده ویژه در حقوق خود برخوردار شدند. این نشست امروز یکشنبه (16 دی) به پیشنهاد هیئت رئیسه صندوق بازنشستگی صنعت نفت کشور در اهواز برگزار شد.

سه شنبه 18 دي 1386
در پی برودت بی سابقه دمای هوا در سراسر کشور و همچنین تداوم سرمای زیر صفر درجه در شهر تهران، از ساعت 14 امروز (دوشنبه 17 دی) فشار گاز ورودی شهر تهران افزایش یافت. سخنگوی شرکت ملی گاز ایران با اشاره به این که هم اکنون گزارشی مبنی بر کاهش یا قطع جریان گاز در کشور ارسال نشده است، تصریح کرد: خوشبختانه در شرایطی که کشور از نظر برودت هوا روزهای سختی را سپری می کند ولی با تلاش کارکنان شرکت ملی گاز ایران گاز مورد نیاز مردم به ویژه در مناطق سردسیر تامین شده است. عبادالله قنبری با بیان این که شرکت ملی گاز همچنان از مردم درخواست رعایت حداکثر صرفه جویی را دارد، یادآور شد: امیدواریم با همکاری خوب مردم در مصرف بهینه گاز با کمترین مشکل روزهای بسیار سرد زمستان را سپری کنیم. سازمان هواشناسی کشور برای روزهای آینده تداوم سرما را پیش بینی کرده است. هیئت دولت امروز و فردا (دوشنبه و سه شنبه 17 و 18 دی) تمامی ادارات دولتی، مدارس و دانشگاه ها را در استان تهران تعطیل اعلام کرده است. میزان مصرف گاز مشترکان بخش خانگی، تجاری، صنایع و نیروگاه ها روز شنبه گذشته (15 دی) 416 میلیون مترمکعب گزارش شده است.

چهارشنبه 19 دي 1386
به گزارش خبرگزاري فارس ، وقوع انفجار در واحد توليد ال پي جي عامل اصلي آتش سوزي در پالايشگاه بيجي اعلام شده است . بنابر اعلام مقام هاي وزارت نفت عراق ، اين آتش سوزي خسارات زيادي به پالايشگاه بيجي وارد كرده است . دست كم يك نفر بر اثر اين آتش سوزي كشته شده و تني چند نيز زخمي شده اند . يك منبع آگاه پليس بيجي نيز احتمال تروريستي بودن اين انفجار را رد كرد و آن را تنها يك حادثه ارزيابي كرده است . اهداف نفتي عراق پس از اشغال اين كشور توسط نيروهاي آمريكايي مورد حملات تروريستي زيادي واقع شده است .

چهارشنبه 19 دي 1386
با تداوم نوسان روزهای اخیر در بازارهای جهانی نفت، قیمت نفت خام روز سه شنبه سیر صعودی در پیش گرفت و از 96 دلار در هر بشکه فراتر رفت. به گزارش شانا به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس از نیویورک، ترکیب عواملی همچون کاهش ارزش دلار و پیش بینی کاهش ذخایر نفت خام آمریکا موجب شود بهای نفت در جریان معاملات روز سه شنبه (18 دی) بیش از 2 دلار نیز افزایش یافت؛ و این در حالی بود که بهای نفت روز دوشنبه بیش از 2 دلار کاهش یافته بود. نگرانی از کاهش رشد اقتصادی آمریکا و درنتیجه کاهش تقاضای انرژی دلیل کاهش بهای نفت در روز دوشنبه بود. قیمت نفت خام سبک شیرین پایه بورس نیویورک (وست تگزاس اینترمدیت) برای تحویل در ماه فوریه در پایان معاملات سه شنبه شب با یک دلار و 24 سنت افزایش به بشکه ای 96 دلار و 33 سنت رسید. بهای این نفت خام در پایان معاملات دوشنبه شب 2 دلار و 82 سنت کاهش یافته و به 95 دلار و 9 سنت در هربشکه رسیده بود. بهای نفت خام «برنت» دریای شمال برای تحویل در ماه فوریه نیز در بورس لندن، سه شنبه شب با یک دلار و 15 سنت افزایش به 95 دلار و 54 سنت در هر بشکه رسید. بهای نفت برنت در پایان معاملات دوشنبه شب با 2 دلار و 40 سنت کاهش به 94 دلار و 39 سنت رسیده بود. تحلیلگران بازار نفت می گویند نوسان موجود در بازار نشان دهنده نبردی بین دو دسته از سرمایه گذارها است؛ دسته ای که اعتقاد دارند اقتصاد رو به افول است و قیمت های نفت بیش از حد واقعی است، دسته دیگر آنان که نفت را بهشت امنی برای سرمایه گذاری در بحبوحه فضای بی ثبات مالی می دانند. جیم ریتربوش، رئیس موسسه تحقیقاتی «ریتربوش اند اسوشیتس» در «گالنا»ی ایلینویس، گفت: انتظار می رود که نوسان شدید بهای نفت ادامه داشته باشد. تحلیلگران بازار نفت می گویند گزارش های منتشر شده مبنی بر این که شبه نظامیان نیجریه قصد حمله به تاسیسات نفتی این کشور را دارند، نیز در افزایش بهای نفت تاثیر داشته است. از سوی دیگر، گزارش ماهیانه اداره اطلاعات انرژی آمریکا پیش بینی کرد که عرضه نفت در سال جاری (2008) با تگنا و کمبود رو به رو خواهد بود اما در سال 2009 تنگنا در عرضه نفت برطرف خواهد شد.

چهارشنبه 19 دي 1386
نخستین محموله تجهیزات فوق سنگین پروژه منو اتیلن گلایکول (MEG) پتروشیمی مروارید وارد بندر پارس در عسلویه شد. به گزارش شانا به نقل از روابط عمومی پتروشیمی مروارید، این محموله که شامل دو عدد راکتور اتیلن اکساید هرکدام به وزن تقریبی 1000 تن است از بندر یوکوهامای ژاپن به مقصد عسلویه حمل شده است. واحد اتیلن مجتمع پتروشیمی مروارید ابتدا با تولید سالانه 500 هزار تن اتیلن به عنوان اولین تامین کننده خوراک خط لوله اتیلن غرب محسوب می شود. این واحد پس از راه اندازی پتروشیمی کاویان، 340 هزار تن از اتیلن تولیدی خود را صرف تولید اتیلن گلایکول (MEG) خواهد کرد. این مجتمع ظرفیت تولید 500 هزار تن (MEG) ، پنجاه هزار تن دی اتیلن گلایکول(DEG) و سه هزار تن تری اتیلن گلایکول (TEG) را دارد. ایجاد اشتغال و انتقال دانش فنی، بهره برداری از توانمندی های داخل کشور، صرفه اقتصادی، ارز آوری و تأمین خوراک خط لوله اتیلن غرب از اهداف اصلی این طرح است. شرکت پتروشیمی مروارید مجری طرح الفین پنجم است که از طرح‌های مصوب برنامه پنج ساله سوم توسعه کشور و شامل واحد اتیلن 500 هزارتنی، واحد ام.ای.جی 500 هزار تنی و یوتیلیتی شامل آبگیر و سیستم نیتروژن و هوا، همچنین مسائل جانبی فلز، دفع پساب‌ها و نیروگاه‌هاست.

چهارشنبه 19 دي 1386
قرارداد اکتشاف و توسعه بلوک دیر میان شرکت ملی نفت ایران و شرکت ایتالیایی ادیسون با حضور مهندس غلامحسین نوذری امضا خواهد شد. به گزارش خبرنگار شانا، بلوک دیر از جمله ۱۷ بلوک اکتشافی است که در خلیج فارس قرار دارد. مدیر امور اکتشاف شرکت ملی نفت ایران چندی پیش از به ثمر رسیدن روند مذاکره برای آغاز عملیات اکتشاف در آن با این شرکت ایتالیایی خبر داده بود. برای رسیدن به توافق نهایی این بلوک اکتشافی در مجموع سه دوره مذاکره میان کارشناسان این شرکت ها انجام شد. بر پایه این گزارش، پیشتر سیدمحمود محدث، مدیر اکتشاف شرکت ملی نفت ایران، از امضای قرارداد دو بلوک اکتشافی دیگر (دانان و مغان) تا پایان امسال خبر داده بود. به گفته وی، این شرکت برای فعالیت در بلوک دانان، در حال مذاکراه با یک شرکت آسیایی است و انتظار می رود تا پایان امسال، مذاکره در باره آن نیز به انجام برسد و قرارداد این بلوک اکتشافی تا پایان امسال نهایی شود. بلوک اکتشافی لاله نیز، از جمله بلوک های 17 گانه اکتشافی است که محدث به نهایی شدن مذاکرات آن تا پایان سال جاری اشاره کرده است. ۱۷بلوک‌ اکتشافی که مناقصه آن در حال برگزاری است، شامل بلوک‌های «ایلام، دانان، فسا، بندرعباس، قوچان، کلات،‌ کویر، راز، مراوه تپه، مغان ۱ و ۲ و‌ نفت شهر» در خشکی و بلوک‌های «الوند، دیر، لاله، فردوسی و تابان» در خلیج فارس است. این بلوک‌ها در استان‌های خراسان رضوی، خراسان شمالی،‌ سمنان، اردبیل و بخشی از استان آذربایجان شرقی، استان گلستان،‌ همچنین بخشی از استان‌های ایلام و کرمانشاه، فارس و هرمزگان واقع شده اند.

چهارشنبه 19 دي 1386
رکورد مصرف گاز کشور (روز یکشنبه 16 دی) باز هم شکسته شد و برای نخستین بار مصرف گاز کشور به 431 میلیون مترمکعب در روز رسید. به گزارش خبرنگار شانا، بر اساس آمارهای رسمی شرکت ملی گاز ایران، بخش‌های خانگی، تجاری، نیروگاه‌ها و صنایع کشور روز شنبه گذشته (16 دی ماه) به بالاترین رکورد ثبت شده از ابتدای فعالیت شرکت ملی گاز ایران یعنی 431 میلیون مترمکعب رسید که نسبت به روز مشابه در سال گذشته 52 میلیون مترمکعب افزایش نشان می دهد. بر اساس این گزارش، بیشترین میزان مصرف گاز در روز سه شنبه در بخش خانگی به میزان 379 میلیون مترمکعب بوده که در مقایسه با مصرف 338 میلیون مترمکعبی در روز مشابه در سال گذشته 12 درصد افزایش نشان می دهد. میانگین مصرف هر خانوار ایرانی در این روز 29 مترمکعب گزارش شده است. شرکت ملی گاز ایران به منظور تامین گاز مورد نیاز در همه نقاط کشور به ویژه شهرستان های سردسیر از مشترکان گاز درخواست کرده است با اندکی صرفه جویی این شرکت را در خدمات رسانی مطلوب تر یاری کنند.

چهارشنبه 19 دي 1386
با نزدیک شدن به پایان مراحل اجرایی پروژه برداشت زودهنگام از میدان نفتی آزادگان شمارش معکوس برای بهره برداری یکی از بزرگ ترین میدان های نفتی کشف شده در جهان در سال های اخیر آغاز شد. به گزارش خبرنگار شانا در مناطق نفت خیز جنوب، میدان نفتی آزادگان در ٨٠ کیلومتری غرب اهواز قرار دارد و ذخیره قطعی آن 33 میلیارد بشکه برآورد شده که تا 40 میلیارد بشکه نیز تخمین زده می شود. طرح برداشت زودهنگام از این میدان اوایل مرداد سال جاری از سوی شرکت ملی نفت ایران به شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب واگذار شد و این شرکت به این منظور عملیات فنی این طرح شامل استحصال نفت از شش حلقه چاه اکتشافی موجود را در دستور کار خود قرار داد. در این عملیات، تعمیر و تکمیل این چاه ها، احداث حدود 90 کیلومتر خط لوله جریانی، نصب دو دستگاه تفکیک کننده نفت و گاز و احداث100 کیلومتر خط لوله انتقال تا واحد بهره‌برداری شماره 3 اهواز انجام شده و این میدان با تولید اولیه روزانه افزون بر 20 هزار بشکه آماده بهره برداری رسمی می شود. برداشت زودهنگام از میدان آزادگان، جلوه ای دیگر از توانمندی داخلی است که اکنون به وسیله کارشناسان شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب به نمایش در آمده است. نخستین حلقه چاه این میدان در سال 1355 حفر شد، اما وجود این میدان با مشخصات پیش گفته با حفر دومین حلقه چاه در سال 1378 قطعیت یافت. این میدان با مساحت تقریبی 900 کیلومتر مربع دارای دو بخش شمالی و جنوبی است و سروک، کژدمی، گدوان و فهلیان لایه های تولیدی آن هستند که نفت تولیدی از لایه فهلیان سبک و نفت تولیدی از دیگر لایه ها سنگین است.

چهارشنبه 19 دي 1386
نخستین همایش علمی سلامت کار در صنعت نفت، گاز و پتروشیمی در منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس به کار خود پایان داد. به گزارش شانا، دکتر پیمان فریدنیا، مدیر بهداشت، ایمنی و محیط زیست (HSE) سازمان منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس در اختتامیه این همایش، HSE را یک فرهنگ توصیف کرد که نیازمند مشارکت جمعی تمام کارکنان و شرکت های مستقر در منطقه است. رئیس بهداشت و درمان صنعت نفت استان بوشهر از راه اندازی پارک علم و فناوری تخصصی HSE در منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس در آینده نزدیک خبر داد. وی افزود: این پارک در همسویی با سیاست های کلان منطقه ویژه و با هدف تولید علم و پشتیبانی علمی آموزشی صنعت نفت و تقویت علمی منطقه و توسعه مشاغل دانش محور با امضای تفاهمنامه ها و پروتکل هایی با مراکز تحقیقاتی معتبر و دانشگاه علو م پزشکی و دانشگاه پیام نور به زودی راه اندازی خواهد شد. وی با اشاره به تاریخچه ای از HSE به تعریف "سلامت" پرداخت و گفت: امروزه طبق تعریف سازمان بهداشت جهانی (WHO)، سلامت به وضعیتی از رفاه کامل جسمی، فکری، روانی و اجتماعی و نه تنها بیمار نبودن اطلاق می شود. فریدنیا افزود: سلامت نیروی کار با توجه به تاثیر انکارناپذیر آن در بخش مولد جامعه، موجبات حفظ و اعتلای منابع انسانی به عنوان محور توسعه پایدار را فراهم می آورد. مدیر بهداشت، ایمنی و محیط زیست سازمان منطقه ویژه یادآور شد: دستورالعمل طرح HSE در سال 83 در وزارت نفت تصویب و به تمام مراکز صنعت نفت ابلاغ شد. وی با بیان این که واحد HSE سازمان منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس درسال 84 راه اندازی شده است، اظهار داشت: کارگروهی متشکل از کارشناسان و متخصصان خبره مشغول تهیه طرح ارجاع HSE منطقه ویژه با تکیه بر سند چشم انداز بیست ساله نظام، همچنین تبعیت از خط مشی مدیریت HSE وزارت نفت شد. فریدنیا با تاکید بر این که این طرح آماده شده و در مرحله تصویب نهایی و اجراقرار دارد، اظهار داشت: طرح جامع سلامت نیز با محورهای طب کار، سلامت روان، تغذیه، پزشک خانواده و بهداشت دهان و دندان در منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس در حال تهیه است و تا پایان سال آماده خواهد شد. رئیس نخستین همایش سلامت کار در صنعت نفت، گاز و پتروشیمی اظهار داشت: با توجه به شرایط خاص منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس و حجم عظیمی از فعالیت های صنعت نفت که در این منطقه در حال شکل گیری است، بر پایه چشم انداز توسعه منطقه ویژه، واحد بهداشت ایمنی و محیط زیست منطقه ویژه با همکاری متخصصان و کارشناسان اقدام به تعریف بیش از 400 پروژه به عنوان برنامه های اجرایی کرده که طبق زمانبندی پیش بینی شده در حال اجرا است.

چهارشنبه 19 دي 1386
پروازهای مسیر هوایی تهران – عسلویه و بالعکس پس از دو روز تعطیلی از روز گذشته (سه شنبه 18 دی) مجددا برقرار شد. به گزارش شانا به دلیل نامساعد بودن شرایط جوی هیچ یک از پروازهای روزهای یکشنبه و دوشنبه شرکت های هواپیمایی ماهان، آسمان و کیش ایر از مبدا تهران به عسلویه انجام نشد و صدها مسافر در فرودگاه بین المللی خلیج فارس منتظر ماندند. یک منبع آگاه در فرودگاه خلیج فارس با بیان این که صبح امروز نیز تنها یک پرواز آسمان از تهران به عسلویه انجام و پرواز ماهان و کیش ایر لغو شد، اظهار داشت: پرواز بعد از ظهر ماهان نیز با تاخیر انجام شده است. با توجه به استقرار حدود 30 هزار نیروی کار در تاسیسات پارس جنوبی به طور مرتب پس از دو هفته کار، یک هفته به استراحت می پردازند، لغو هر پرواز به هر دلیلی مشکلات بسیاری را در این منطقه به همراه خواهد داشت. این درحالی است که روزانه فقط پنچ الی شش پرواز از این فرودگاه به مقصد تهران انجام می شود که این تعداد پرواز از بسیاری از مراکز استانهای دیگر نیز بیشتر است. با توجه به این که بارها از طرف مدیریت فرودگاه بین المللی خلیج فارس آمادگی این فرودگاه برای افزایش پروازهای شرکت های داخلی و حتی شرکتهای خارجی اعلام شده است، انتظار می رود مسوولان نسبت به برقراری پروازهای جدید اقدام کنند. فرودگاه بین المللی خلیج فارس از مجهزترین و بزرگ ترین فرودگاه های کشور به شمار می رود که هواپیماهای غول پیکر نیز امکان نشست و برخاست در آن را دارند.

پنج شنبه 20 دي 1386
کریستوف دومارژری پیش بینی کرد قیمت نفت خام تا مدت های طولانی همچنان در سطح بالا قرار خواهد داشت. به گزارش شانا به نقل از شبکه خبری «چلنج»، مدیرعامل شرکت نفتی «توتال» فرانسه گفت: در شرایطی که تقاضا در سطح بسیار بالا قرار دارد و تولید کننده ها از افزایش تولید خود ناتوان هستند، چگونه می توان انتظار داشت قیمت ها به سرعت و به میزان زیاد کاهش یابند. کریستوف دومارژری افزود: به میزان کافی ذخایر نفت وجود دارد، اما ظرفیت تولید برای برآورده کردن تقاضا، ناکافی است. مدیرعامل توتال همچنین گفت: افزایش اخیر قیمت نفت به ویژه به نفع کشورهای تولید کننده بوده است و شرکت های نفتی سود اندکی برده اند، زیرا آنها برای ادامه سرمایه گذاری های خود به این پول نیاز دارند. دو مارژری افزود: توتال در سال 2007 کمی بیش از 16 میلیارد دلار سرمایه گذاری کرده است که این رقم در سال 2008 و احتمالا در سال های 2009 و 2010 به شدت افزایش خواهد یافت، زیرا از این پس باید در کشورهایی نه چندان ساده برای فعالیت، به دنبال نفتی نه چندان مرغوب باشد. وی در باره پروژه میدان نفتی «کاشاگان» و درخواست دولت قزاقستان برای به دست آوردن بخش عمده این میدان گفت که این هفته برای بحث در باره پروژه یادشده و نهایی کردن توافق ها به قزاقستان سفر خواهد کرد.

پنج شنبه 20 دي 1386
معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رییس‌جمهوری، از اجرای لایحه مدیریت خدمات کشوری، از سال 88 خبر داد. به گزارش خبرنگار شانا، امیر منصور برقعی، در حاشیه جلسه هیئت دولت، در جمع خبرنگاران، اظهار داشت: تعداد آیین نامه های مربوط به اجرای این قانون، بسیار زیاد است و برای تدوین آیین نامه های آن، حداقل یک سال زمان نیاز است. برقعی، تصریح کرد: اگر در طول سال این امکان فراهم شود و کار تهیه آیین‌نامه‌ها به پایان برسد، امید است از منابعی که در نظر گرفته شده، لایحه از سال 88 اجرا شود.

پنج شنبه 20 دي 1386
اعضای هیئت دولت از عملکرد کارکنان وزارت نفت در زمینه بهبود اوضاع و سهولت حال مردم در بارندگی های اخیر قدردانی کرد. به گزارش خبرنگار شانا به نقل از دفتر امور رسانه‌های ریاست جمهوری، هیئت دولت در پایان جلسه امروز (چهارشنبه 19 دی) همچنین از کارکنان وزارتخانه های راه و ترابری، نیرو، کشور، بهداشت و درمان، هلال احمر، پلیس راه کشور، استانداری ها و شهرداری ها که در جهت بهبود اوضاع و سهولت حال مردم تلاش کردند، تشکر و قدردانی کرد. در این جلسه، هیئت دولت همچنین از همکاری و همراهی فراوان مردم عزیز کشور در زمینه بارندگی های اخیر قدردانی کرد.

پنج شنبه 20 دي 1386
رئیس شرکت ملی نفت لیبی راه حل بحران کنونی قیمت ها را در درجه اول رها کردن سیاست بایکوت و تحریم و نیز دست برداشتن از تهدید کردن برخی کشورها به توسل به زور و حل مشکلات خاورمیانه برشمرد. به گزارش شانا به نقل از شبکه خبری «پاناپرس»، رئیس شرکت ملی نفت لیبی همچنین افزایش کنونی قیمت نفت را ناشی از تصمیم های برخی از کشورهای صنعتی در گذشته خواند و گفت: برخی از کشورهای صنعتی پیش از این، سرمایه گذاری در کشورهای نفتی را ممنوع کرده بودند. شکری غانم مشکلات سیاسی را دیگر عامل مهم در افزایش کنونی قیمت نفت برشمرد. شکری غانم با شاره به سیاست های اوپک گفت: گمان نمی کنم اوپک تولید خود را در اجلاس آتی این سازمان افزایش دهد، زیرا دلایل اصلی افزایش کنونی قیمت نفت ربطی به اوپک ندارد و این سازمان تقریبا با تمام توان خود تولید می کند. وی همچنین گفت: راه حل دیگر برای عبور از بحران کنونی، کاهش مالیات های سنگینی است که کشورهای صنعتی برای فرآورده های نفتی تعیین کرده اند. لیبی هشتمین تولید کننده اوپک و دومین تولیدکننده بزرگ آفریقا، پس از نیجریه، است.

پنج شنبه 20 دي 1386
رافائل رامیرز پیش بینی کرد قیمت نفت به دلیل هزینه های بالای تولید و نگرانی در باره اقتصاد جهانی، همچنان حدود بشکه ای یکصد دلار باقی خواهد ماند. به گزارش شانا به نقل از خبرگزاری رویترز از کیتو، وزیر انرژی ونزوئلا که در اکوادور به سر می برد، افزود: زمان نفت ارزان قیمت به پایان رسیده است و قیمت ها همچنان در سطوح کنونی باقی خواهند ماند. کریستوف دومارژری، مدیرعامل شرکت نفتی «توتال» فرانسه نیز این هفته پیش بینی کرد قیمت نفت خام تا مدت های طولانی همچنان در سطح بالا قرار خواهد داشت. وی گفت: در شرایطی که تقاضا در سطح بسیار بالا قرار دارد و تولید کننده ها از افزایش تولید خود ناتوان هستند، چگونه می توان انتظار داشت قیمت ها به سرعت و به میزان زیاد کاهش پیدا کنند. شکری غانم، رئیس شرکت ملی نفت لیبی، نیز معتقد است تا زمانی که دلایل اصلی افزایش قیمت نفت همچنان پابرجا باشند، قیمت ها کاهش نخواهد یافت. وی مشکلات سیاسی و تصمیم های برخی از کشورهای صنعتی در گذشته مبنی بر ممنوعیت سرمایه گذاری در کشورهای نفتی را مهم ترین عوامل بهای نفت برشمرد و گفت: دلایل اصلی افزایش کنونی قیمت نفت ربطی به اوپک ندارد و این سازمان تقریبا با همه توان خود، نفت تولید می کند.

شنبه 22 دي 1386
رئیس جمهوری (جمعه 21 دی) به منظور بررسی آخرین وضعیت گازرسانی به شهرهای استان مازندران به صورت سرزده به این استان سفر کرد. به گزارش خبرنگار شانا، دکتر محمود احمدی‌نژاد، پس از ورود به مازندران به ساختمان استانداری رفت تا در نشست مشترک با استانداران مازندران، گلستان و سمنان، مسئولان شرکت گاز استان و شرکت ملی گاز ایران آخرین وضعیت گازرسانی به شهرهای این استان را بررسی کنند. هم‌اکنون بیش از 80 درصد گاز شهرهای قائم‌شهر و ساری و 30 تا 40 درصد گاز در شهرهای بهشهر، گلوگاه، بابل و آمل قطع شده است. براساس این گزارش پس از قطع گاز وارداتی از ترکمنستان در روز 8 دی ماه استان‌های گلستان، مازندران و سمنان که گاز مصرفی آنها از این طریق تامین می‌شد با مشکل افت فشار و قطع گاز مواجه شدند. براساس اعلام شرکت گاز استان مازندران، حدود 5 میلیون مترمکعب گاز به شبکه این استان تزریق شده که به دلیل مصرف هم‌زمان مردم و خالی بودن لوله‌های گاز این میزان گاز جوابگوی مصرف نبوده است. به گزارش شانا، مهندس غلامحسین نوذری، وزیر نفت، دکتر غلامحسین الهام، وزیر دادگستری و سخنگوی دولت و مسعود میرکاظمی، وزیر بازرگانی به همراه جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی رئیس‌جمهوری را در این سفر همراهی می کنند.

شنبه 22 دي 1386
غلامرضا آل محمود از حفاری 44 حلقه چاه نفت و گاز در نقاط مختلف کشور از ابتدای سال جاری تا پایان آذر خبر داد. به گزارش شانا در مناطق نفت خیز جنوب، معاون مدیر عملیات خشکی 2 شرکت ملی حفاری گفت: بیشترین حجم عملیات این مدیریت در حوزه فعالیت شرکت های نفت مناطق مرکزی و فلات قاره است. غلامرضا آل محمود افزود: پراکندگی و گستره عملیاتی مدیریت حفاری خشکی 2 حفاری هم اکنون در خارگ، لاوان، سرخس، خانگیران، بندرعباس، سراجه قم، پایدار غرب و فیلدهای نزدیک اهواز است. آل محمد با اشاره به 90 هزار متر حفاری چاه های نفت و گاز به وسیله 23 دکل حفاری عملیات خشکی 2 بر روی چاه های توسعه ای، تعمیری و توصیفی اظهار داشت: پروژه حفاری 18 حلقه چاه زمین گرمایی (ژئوترمال) در ارتفاعات سبلان درمشکین شهر در استان اردبیل برای سازمان انرژی های نو (سانا) وابسته به وزارت نیرو هم اکنون در دستورکار قرار دارد و از اوایل سال آینده آغاز خواهد شد. معاون مدیر عملیات خشکی 2 شرکت ملی حفاری ایران روزآمد کردن دو دستگاه حفاری 50 و 51 به سیستم تاپ درایو (گردانده فوقانی) و تصفیه گل حفاری و تعمیر و تغییر سیستم دکل 16 قدر از مکانیکی به برقی را از اقدام های انجام شده در این مدیریت در 9 ماه سال جاری برشمرد. شرکت ملی حفاری ایران با هدف شتاب بخشی و توسعه فعالیت های خود از سال 1378 عملیات حفاری در این شرکت را به سه مدیریت خشکی یک و دو و عملیات دریا تفکیک کرد.

شنبه 22 دي 1386
مدیر عملیات شرکت پالایش نفت تهران، گفت: با هدف تامین سوخت جایگزین نیروگاه های کشور، تولید نفت کوره پالایشگاه تهران در روزهای اخیر 25 هزار بشکه در روز افزایش یافته است. مهندس محسن قدیری، در گفت وگو با خبرنگار شانا، افزود: در روزهای اخیر و در پی افت شدید فشار گاز مصرفی، به منظور تامین سوخت جایگزین نیروگاه های کشور، با تلاش مدیران و کارکنان شرکت پالایش نفت تهران، مقدار تولید نفت کوره در این پالایشگاه با 25 هزار بشکه در روز از 50 هزار بشکه به 75 هزار بشکه در روز افزایش یافته است. وی ادامه داد: همچنین به منظور تامین سوخت خودروهای گاز سوز و تامین سامانه سوخت مصرفی کشور، تا میزان تولید ال.پی.جی در پالایشگاه تهران در روزهای اخیر از 500 تن در روز با 200 تن افزایش به 700 تن در روز افزایش یافت. قدیری خاطر نشان کرد: با توجه به شرایط حساس و خاص کشور از زمان آغاز بارش شدید برف و افزایش سرما (از یکشنبه 16 دی) تا کنون هیچ یک از واحدهای پالایشگاه تهران حتی یک لحظه نیز متوقف نشده و در مدت چهار روز اخیر تمام کارکنان زحمتکش این پالایشگاه، در محل کار خود حضور فعال داشتند. وی با اشاره به بارش برف شدید در پالایشگاه تهران در روزهای اخیر گفت: متخصصان پالایشگاه تهران در چند روز گذشته، عملیات یخ زدایی در واحدهای مختلف به خصوص در واحد ابزار دقیق پالایشگاه را به دقت انجام دادند و این موجب شد تا هیچ یک از واحدهای پالایشگاه تهران با مشکل سرما و یخ زدگی رو به رو نشود. قدیری ادامه داد: دمای هوا در پالایشگاه تهران در روز یک شنبه و دوشنبه (16 و 17 دی) به 30 درجه سانتیگراد زیر صفر رسید که این دما در 50 سال گذشته بی سابقه گزارش شده است. وی اظهار داشت: هم اکنون پالایشگاه تهران با ظرفیت روزانه 250 هزار بشکه نفت خام کومونیل و آسیای میانه، میعانات گازی خانگیران و سراجه قم و نفت خام حوزه های اهواز و مارون، از جمله پالایشگاه های مهم و راهبردی کشور محسوب می شود.

شنبه 22 دي 1386
با وجود تعطیلی مدارس، دانشگاه ها و ادرات دولتی در روزهای دوشنبه و سه شنبه گذشته، مجموع مصرف گاز کشور در این دو روز به 867 میلیون مترمکعب رسید. به گزارش خبرنگار شانا، بر اساس آمارهای رسمی شرکت ملی گاز ایران، بخش‌های خانگی، تجاری، نیروگاه‌ها و صنایع کشور روز دوشنبه گذشته (17 دی ماه) به بالاترین رکورد ثبت شده از ابتدای فعالیت شرکت ملی گاز ایران یعنی 435 میلیون مترمکعب رسید که نسبت به روز مشابه در سال گذشته 53 میلیون مترمکعب افزایش نشان می دهد. بر اساس این گزارش، بیشترین میزان مصرف گاز در روز دوشنبه در بخش خانگی به میزان 392 میلیون مترمکعب بوده که در مقایسه با مصرف 335 میلیون مترمکعبی در روز مشابه در سال گذشته 17 درصد افزایش نشان می دهد. میانگین مصرف هر خانوار ایرانی در این روز 30 مترمکعب گزارش شده است. همچنین میزان مصرف گاز کشور در روز سه شنبه 18 دی به میزان 432 میلیون مترمکعب ثبت شد که با وجود کاهش سه میلیون مترمکعبی نسبت به روز دوشنبه، در مقایسه با روز مشابه سال گذشته 41 میلیون مترمکعب افزایش نشان می دهد. ارزش حرارتی این میزان گاز مصرفی معادل بیش از 6 میلیون بشکه نفت خام است که با در نظر گرفتن قیمت های متوسط می توان گفت در دو روز مورد بررسی بیش از نیم میلیارد دلار گاز در کشور مصرف شده است. بر اساس آمارهای موجود تا آخر سال 2005، بیش از 2749 میلیارد متر مکعب گاز در کل دنیا مصرف شد که از این رقم 5/633 میلیارد متر مکعب آن مربوط به آمریکا و 1/405 میلیارد متر مکعب آن متعلق به روسیه بوده است. انگلستان، کانادا و ایران نیز به ترتیب با 6/94 میلیارد متر مکعب، 4/91 میلیارد متر مکعب و 5/88 میلیارد متر مکعب در جایگاه‌های سوم تا پنجم قرار داشتند. این در حالی است که اگر میزان مصرف سال گذشته گاز ایران که معادل 104 میلیارد مترمکعب بوده است را در نظر بگیریم، اکنون در جایگاه سومین مصرف کننده عمده گاز دنیا قرار داریم. شرکت ملی گاز ایران به منظور تامین گاز مورد نیاز در همه نقاط کشور به ویژه شهرستان های سردسیر از مشترکان گاز درخواست کرده است با صرفه جویی این شرکت را در خدمات رسانی مطلوب تر یاری کنند.

يکشنبه 23 دي 1386
در پی افزایش سرما و اعلام تعطیلی روزهای دوشنبه و سه شنبه هفته پیش ( 17 و 18 دی) رکورد مصرف بنزین کشور در کمترین میزان به 43 میلیون و 700 هزار لیتر در روز دوشنبه رسید. به گزارش خبرنگار شانا، بر اساس آمارهای رسمی شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران، مصرف بنزین کشور در روز دوشنبه (17 دی) به 43 میلیون و 700 هزار لیتر رسید که کمترین میزان مصرف بنزین کشور از ابتدای امسال بوده است. این درحالی است که میزان مصرف بنزین تهران در روز یاد شده 8 میلیون و 400 هزار لیتر ثبت شده است که نسبت به پیش بینی ها در خصوص کاهش مصرف این فرآورده در پایتخت ناچیز است. همچنین میزان مصرف بنزین در روز سه شنبه (18 دی) در کشور 47 میلیون و 300 هزار لیتر و در تهران 9 میلیون لیتر گزارش شده است. این درحالی است که میزان مصرف گازوییل در روزهای دوشنبه و سه شنبه ( روزهای تعطیل 17 و 18 دی) به ترتیب 71 میلیون و 300 هزار لیتر و 87 میلیون و 500 هزار لیتر ثبت شده است. افزایش بی سابقه سرما و به دنبال آن افزایش مصرف سوخت نیروگاه ها و واحدهای صنعتی و همچنین برخی مصارف خانگی در هفته جاری، موجب شد تا مصرف گازوییل کشور در روز شنبه (15 دی) در یک رکورد جدید به 123 میلیون و 700 هزار لیتر رسید که این میزان برای نخستین بار در مصرف این فرآورده در کشور ثبت شده است. پیش بینی ها نیز با توجه به برودت هوا و قطع گاز نیروگاه های کشور و همچنین واحدهای صنعتی، حاکی از افزایش مصرف نفت گاز به دلیل تامین سوخت جایگزین بخش های مهم تامین انرژی کشور بود.

يکشنبه 23 دي 1386
مدیرعامل شرکت ایران ال.ان.جی، گفت: آخرین بخش از قراردادهای پروژه ایران ال ان جی (مایع‌سازی گاز طبیعی) 9 اسفند (28 فوریه) نهایی و امضا خواهد شد. به گزارش خبرنگار شانا، علی خیراندیش، گفت: در حال حاضر با یک شرکت آسیایی و سه شرکت خارجی دیگر مذاکرات در حال پیگیری است. وی در مراسم امضای قرارداد آفسایت و باقیمانده یوتیلتی این پروژه که بعدازظهر امروز (22 دی) انجام شد، افزود: در این زمینه شرکت آسیایی برای فاینانس بخش مایع‌سازی اعلام آمادگی کرده است، همچنین به برخی شرکت‌ها مدارک تحویل داده شده و به برخی تحویل داده خواهد شـد تا در جریان بیشتر روش اجرای بخش مایع سازی پروژه ایران ال ان جی قرار گیرند. مدیرعامل شرکت ایران ال‌ان‌جی با اشاره به اظهار تمایل شرکت‌های آلمانی، ایتالیایی و فرانسوی برای حضور در پروژ‌ه های نفت و گاز ایران تصریح کرد: برخی از این شرکت‌ها که در زمینه‌های تجهیزات، کارهای مهندسی و پیمانکاری فعال هستند تا چند ماه گذشته حاضر به مذاکره با ایران نبودند، ولی در حال حاضر برای همکاری اظهار تمایل می‌کنند. خیراندیش از فروش سهام پروژه ایران ال‌ان‌جی از خرداد سال آینده خبر داد و گفت: فروش سهام به شیوه پذیره‌نویسی و مذاکره‌ای انجام خواهد شد. وی یادآور شد: در این زمینه قرار است 40 درصد سهام به بخش خصوصی ایران، ایرانی های مقیم خارج و شرکت‌های بخش خصوصی مقیم خارج ارائه شود، 40 درصد آن به خریداران ال ان جی و شرکای استراتژیک و 20 درصد نیز در اختیار وزارت نفت باقی بماند. مدیرعامل شرکت ایران ال.ان.جی گفت: البته این توزیع سهام یکباره انجام نخواهد شد و براساس مصوبه شورای اقتصاد به تدریج و تا بهره‌برداری از پروژه طول خواهد کشید. خیراندیش با بیان این که تا پایان ژانویه مذاکرات برای فاینانس بخشی از پروژه توسط یک گروه عربی قطعی خواهد شد، اظهار کرد: طی مذاکرات با یک فاینانسور اروپایی، جواب مثبت دریافت کردیم ولی هنوز این کار نهایی نشده است و از سوی دیگر به طور همزمان یک فاینانسور دیگر برای تامین مالی پروژه مایع‌سازی اعلام آمادگی کرده که مذاکرات با این گروه‌ها ادامه دارد. وی با اشاره به پیشرفت حدود 10 درصدی پروژه ایران ال.ان.جی افزود: پیشرفت بخش مهندسی پایه 100 درصد، در بخش مهندسی تفصیلی 20 درصد در بخش امضای قراردادها حدود 85 درصد و در بخش اجرا حدود دو تا سه درصد است. مدیرعامل شرکت ایران ال.ان.جی با اشاره به پیشرفت عملیات مهندسی اجرایی در بخش eLNG و (ساخت نیروگاه کمپرسور) و شیرین‌سازی اظهار کرد: امیدواریم عملیات اجرایی این دو بخش از اردیبهشت 87 آغاز شود در حال حاضر کارهای مهندسی آنها در حال انجام است و عملیات اجرایی شروع نشده است. وی با ابراز امیدواری از اعلام نام شرکت اروپایی سازنده کمپرسورها تا اواسط اسفند تصریح کرد: در بخش eLNG حدود یک تا دو درصد پیشرفت داریم زیرا در حال حاضر عملیات مهندسی در حال انجام است. خیراندیش پیشرفت پکیج 3 ساخت اسکله تاسیسات بندری را حدود 20 درصد دانست و گفت:‌ در این بخش کمی از برنامه عقب هستیم که ناشی از مشکلات قابل قبول و موجه است و تلاش می‌شود عملیات بخش مهندسی تقویت شود. وی همچنین در باره بسته 2 (ساخت مخازن ال پی جی و ال ان جی) یاد آوری کرد: عملیات مهندسی در حال تکمیل است و خرید یک سری اقلام آغاز شده، تجهیز کارگاه به روند مطلوبی رسیده و عملیات اجرایی از اواخر بهمن یا اسفند آغاز خواهد شد.

يکشنبه 23 دي 1386
دومین همایش چالش ها و فرصت های شرکت های ایرانی در قراردادهای نفت و گاز

يکشنبه 23 دي 1386
اسفنديار رحيم مشايي در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعي فارس افزود: مردم براي سفرهاي نوروزي با مشكل كمبود بنزين مواجه نخواهند شد و براي سفرهاي مردم در تعطيلات نوروزي تمهيداتي انديشيده مي‌شود. وي در ادامه گفت: مردم در حال حاضر هم براي انجام سفر مشكلي ندارند و به سفرهاي خود مي‌روند. به گزارش فارس، پس از سهميه‌بندي بنزين در كشور و بررسي اثرات اين موضوع بر سفرهاي بين شهري، سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري با برگزاري جلسات متعدد با ستاد تبصره‌ 13 بودجه در نهايت پيش از تعطيلات نيمه شعبان خبر از اختصاص‌ 100 ليتر سهميه ويژه بنزين سفر دادند كه اين سهميه در آغاز فصل پائيز ‌وارد كارت هوشمند سوخت تمام دارندگان خودروهاي شخصي‌ شد. تعطيلات نوروز امسال نخستين نوروز در كشور است كه بنزين در آن سهميه‌بندي شده است. عمده مردم سفرهاي سالانه خود را به ايام تعطيلات نوروز اختصاص مي‌دهند؛ سخنان رئيس سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري نويد آن را مي‌دهد كه مردم از نظر تأمين سوخت مورد نياز در نوروز با مشكلي مواجه نشوند.

يکشنبه 23 دي 1386
روابط عمومی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی اعلام کرد: دارندگان خودروهای دوگانه سوز تبدیل کارگاهی برای تعویض کارت هوشمند سوخت خود اقدام کنند. به گزارش شانا به نقل از روابط عمومی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران، بر اساس مصوبه ستاد تبصره ١٣ مقرر شد، برای تعویض کارت هوشمند سوخت خودروهای دوگانه سوز تبدیل کارگاهی اقدام کنند. این اطلاعیه می افزاید: به اطلاع دارندگان این دسته از خودروها می رساند کارت جدید هوشمند سوخت آنان در حال صدور و ارسال از طریق شرکت پست است و کارت های سوخت قبلی آنها غیر فعال می شود و چنانچه کارت سوخت قبلی غیر فعال شده باشد و کارت جدید نیز به علت مشکلات نشانی یا حضور نیافتن مالک در محل به دست ایشان نرسیده باشد، می توانند با مراجعه به پایگاه اینترنتی www.epolice.ir به رهگیری کارت سوخت جدید خود اقدام کنند.

يکشنبه 23 دي 1386
وزیر انرژی و منابع طبیعی ترکیه، شنبه (22 دی) گفت: بر اساس برنامه ریزی ها، گاز عراق از طریق ترکیه به اروپا صادر خواهد شد. به گزارش شانا به نقل از خبرگزاری شینهوا از آنکارا، خبرگزاری «آناتولی» به نقل از حلمی گولر افزود: عراق ذخایر گازی معادل ۲۸۰ میلیارد متر مکعب در اختیار دارد که در پنج میدان گازی در شمال بغداد واقع شده اند. گولر تصریح کرد: ترکیه، آمریکا و عراق در نشست ماه مارس 2007 در آنکارا، پایتخت ترکیه، در زمینه تقویت همکاری های انرژی به توافق رسیدند. گولر همچنین روز جمعه (۲۱ دی) گفته بود: ترکیه و آمریکا توافق کردند در زمینه بهره برداری از میدان های نفتی عراق همکاری مشترک داشته باشند. ترکیه مدعی است شرکت نفت ترکیه در زمینه اکتشاف میدان های نفتی و زمین شناسی (ژئوفیزیک) عراق تجربیات ارزنده‌ای دارد. گولر در ادامه گفت: آمریکا به منظور تسهیل سرمایه گذاری در این زمینه با ترکیه همکاری خواهد کرد و این احتمال وجود دارد که انگلیس یا کشور دیگری در فعالیت های توسعه نفتی در عراق به عنوان شریک سوم مطرح باشد. وی افزود: ترکیه و آمریکا ظرف چند روز آینده گروه های کارشناسی به عراق اعزام خواهند کرد.

يکشنبه 23 دي 1386
جانشین مدیر عامل شرکت مهندسی و ساخت تاسیسات دریایی ایران حدود خدمات فنی و مهندسی در صنعت نفت یک ضرورت اجتناب ناپذیر است. به گزارش خبرنگار شانا، مهندس مهرداد صباغی، در دومین همایش چالش ها و فرصت های شرکت های ایرانی در قراردادهای نفت و گاز، با اشاره به سند چشم انداز صنعت نفت، افزود: بر اساس این سند، باید 80 درصد درآمد کشور در سال 1404 از صنعت نفت تامین شود. وی، با بیان اینکه در بخش اهداف بیان شده در سند چشم انداز سه نکته حائز اهمیت است، اظهار داشت: تبدیل شرکت و بنگاههای فعال در صنعت نفت به شرکت ها و بنگاههای کارآمد و صاحب فن آوری و فعال در عرصه بین الملل و همچنین، تلاش لازم برای جذب منابع مورد نیاز داخلی و خارجی در عرصه نفت و گاز از جمله این نکات مهم است. صباغی، گسترش تحقیقات بنیادی و توسعه بخش، تربیت نیروی انسانی متخصص، تلاش برای ایجاد مرکز جذب دانش و خدمات فنی و مهندسی در سطح بین المللی و ارتقاء فن آوری منابع نفت و گاز و پتروشیمی را ضروری دانست. وی، با بیان اینکه مهمترین مشکل ما در پروژه های صنعت نفت مسئله تحریم و ریسک بالای سرمایه گذاری در صنعت نفت است، گفت: برای حل این معضل، باید در کنسرسیوم ها و همکاری های بین المللی وارد شویم. صباغی، با تاکید بر اینکه باید در قوانین سنتی تجدید نظر شود، ادامه داد: با بکار گرفتن راهکارهایی موثر و همچنین تجدید نظر در قوانین، می توانیم ریسک سرمایه گذاری بر اثر تحریم را کاهش دهیم. وی تصریح کرد: باید آموزش های مدیریتی در سطح جمعی، و نه انفرادی، ارائه شود و چنانچه بستر انتقال فن آوری از این مسیر انجام شود، به طور قطع، این امر راحت تر خواهد بود.

دوشنبه 24 دي 1386
شرکت ملی حفاری ایران، از آغاز تاسیس تا کنون، 2 میلیون و 500 هزار متر حفاری را در کارنامه عملکرد خود دارد که در صورت انجام آن از سوی شرکت های بین المللی، 17 تا 18 میلیارد دلار ارز کشور خارج می شد. به گزارش خبرنگار شانا، شرکت ملی حفاری ایران که به عنوان یادگاری از دوران رهبری امام خمینی (ره) مطرح است، اول دی 1358 تاسیس شد و بیش از 98 درصد حفاری های اکتشافی و توسعه ای کشور در حدود 3 دهه گذشته، به وسیله این شرکت صورت گرفته است. این شرکت با بهره گیری از 10 هزار نیروی فنی و تخصصی و دارا بودن 50 دکل حفاری در خشکی و دریا، عملیات حفاری چاه های نفت و گاز در نقاط مختلف کشور را به عهده دارد و 25 نوع خدمات فنی مرتبط را انجام می دهد. با توجه به سند چشم انداز و برنامه توسعه مخازن، افزایش حفاری چاه‌های نفت ایران در آینده قابل پیش بینی است، از این رو برای تولید روزانه هفت میلیون بشکه نفت، صنعت حفاری کشور نیاز به200 دکل حفاری دارد، در صورتی که هم اکنون شرکت ملی حفاری ایران 50 دکل حفاری در اختیار دارد که با اقدام های در حال انجام قرار است این تعداد تا دو سال آینده به 70 دکل برسد. هم اکنون بخش حفاری‌های ویژه شرکت ملی حفاری ایران به دلیل دارا بودن نیروهای متخصص و در اختیار داشتن فناوری‌ نوین، چیزی کمتر از شرکت‌های بین‌المللی فعال در بخش حفاری جهان ندارد و در کنار شرکت‌های بین‌المللی مشغول به فعالیت است. شرکت ملی حفاری جمهوری اسلامی ایران در آینده برنامه حفاری چاه‌های چند جهته را در دست اجرا خواهد داشت، که این نوع حفاری نیازمند فناوری بسیار بالاست. در صنعت حفاری ابزار مورد نیاز، ابزار معمولی نیست و به دلیل قرار گرفتن قطعات در دماها، فشارهای بسیار بالا و شرایط سخت نیازمند به کارگیری فناوری‌های بسیار پیچیده در ساخت قطعات است که خوشبختانه امروز به دلیل برخی از محدودیت ها نه تنها به سطح عمده ای در بخش ساخت قطعات صنعت حفاری در کشور رسیده‌ایم بلکه با استفاده از دانش و توان، بیشتر متخصصان داخلی اندیشه ساخت دکل های حفاری را در ذهن خود دارند. هم اکنون با وجود اعمال تحریم‌ها از سوی استعمارگران، به تمام نیازهای صنعت نفت و گاز در کشور پاسخ داده می شود و این تحریم‌ها تنها موجب تکیه بیشتر به توان داخلی در صنعت حفاری شده است. بر پایه این گزارش، تجهیز دستگاه های حفاری، روزآمد کردن آنها و ارتقای دانش فنی کارکنان شرکت ملی حفاری، از عوامل اصلی اجرای زودهنگام پروژه های حفاری در کشور است، نهادینه کردن تخصص مهار چاه‌های فورانی در کشور از جمله فعالیت های حفاری در سال های گذشته بوده است که از جمله آن می‌توان به مهار چاه 50 اهواز، چاه گازی 23 کنگان و چاه‌های نفتی کویت اشاره کرد. این تخصص از جمله سخت ترین و پیچیده ترین کارها در صنعت حفاری است که تا قبل از پیروزی انقلاب اسلامی تنها در انحصار آمریکا بود، اما امروز در اختیار شرکت ملی حفاری ایران است. دلیل پیشرفت سریع ایرانیان در صنعت حفاری را می توان به سابقه اکتشاف نفت در ایران که به حدود 4000 سال پیش می‌رسد، مرتبط دانست، زیرا ایرانیان باستان اولین کسانی بودند که نفت را کشف کردند و پس از کشف آن به عنوان مواد سوختی و برای قیراندود کردن کشتی‌ها، ساختمان ها و پشت بام ها از این مواد استفاده کردند.

دوشنبه 24 دي 1386
معاون امور عمرانی وزیرکشور اعلام کرد: با قطع گاز برخی صنایع پرمصرف مثل ذوب آهن و فولاد اصفهان، مشکل افت فشار و قطعی گاز به ویژه در استان مازندران به زودی کاهش می‌یابد. به گزارش شانا به نقل از روابط عمومی سازمان شهرداری‌ها و دهیاریهای کشور، مهندس سیدمهدی هاشمی در حاشیه جلسه ستاد حوادث و سوانح غیر مترقبه استان مازندران با بیان این مطلب به خبرنگاران افزود: در جلسه ستاد مرکزی حوادث غیرمترقبه کشور مقرر شد تا به منظور تأمین گاز مصرفی خانگی به‌ویژه درمازندران، مصرف گاز دربخش صنایع ازجمله کارخانه ذوب آهن و فولاد اصفهان که گاز زیادی مصرف می‌کنند قطع و به تدریج به این استان منتقل شود. وی تصریح کرد: بر همین اساس روزانه ۵ میلیون مترمکعب گاز از این دو واحد صنعتی برای تأمین بخشی از نیاز گاز مصارف خانگی از طریق شبکه به خطوط گاز مازندران منتقل می‌شود. هاشمی ادامه داد: افت فشار و قطع گاز باعث شده تا مصرف برق در مازندران 20 درصد افزایش یابد که با تمهیدات در نظر گرفته شده مشکل قطع برق در این استان بوقوع نخواهد پیوست. وی یادآورشد: در نظر است که واحدهای نانوایی در کشور دوگانه‌سوز شود که به همین منظور هم اکنون حدود 20 درصد نانوایی‌ها به ویژه در شرق استان مازندران دوگانه‌سوز شده‌اند که این مهم نیز در حال افزایش است. نماینده ویژه رئیس جمهوری که به منظور بررسی مشکلات افت فشار و قطع گاز به مازندران سفر کرده است، گفت: برای برطرف کردن مشکلات ناشی از کمبود نان، مقرر شده روزانه 200 تن نان از استان تهران وارد مازندران شود. وی اضافه کرد: به دنبال بروز سرما و یخبندان در کشور که افت فشار و قطع گاز را به همراه داشت، ‪همه استان‌ها از کم تا زیاد با مشکلاتی در این زمینه مواجه هستند. هاشمی مشکل افت فشار و قطع گاز در مازندران را ناشی از مشکلات زیرساختی در این استان طی سال‌های گذشته عنوان کرد و گفت: برطرف کردن این مشکلات اساسی نیاز به زمان بیشتری دارد. وی با اشاره به مصرف روزانه حدود ۲۰ میلیون مترمکعب گاز در استان مازندران، میزان گاز وارداتی به این استان را روزانه 11 میلیون مترمکعب خواند و افزود: این موضوع شبهاتی را به وجود آورده است که نیاز به بررسی بیشتری دارد. رئیس ستاد تبصره ۱۳ با اشاره به قطع واردات گاز از ترکمستان اظهار داشت: به منظور از سرگیری واردات گاز از ترکمنستان هم اکنون هیئتی با مسئولان این کشور در حال مذاکره ‌هستند تا این مشکل در قالب یک گفت و گو برطرف شود. وی ادامه داد: برای برطرف شدن مشکل افت فشار و قطع گاز در استان مازندران به شکل اصولی احداث و انتقال خط جدید لوله گاز از سمنان که از جنوب کشور تأمین می‌شود، در دستور کار است. هاشمی یادآوری کرد: افت فشار و قطع گاز طی چند روز گذشته باعث شده است به 82 هزار و 750 نفر از هموطنان عملیات امدادرسانی صورت بگیرد؛ همچنین 60 هزار نفر نیز اسکان موقت یافته و 945 نفر نیز در این مدت مصدوم شدند. نماینده ویژه رئیس جمهوری با اشاره به این که بر اثر سرما و یخبندان طی چند روز گذشته در مجموع ۸ نفر در کشور جان خود را از دست دادند، افزود: میزان حوادث غیرمترقبه رخ داده در کشور طی امسال در مقایسه با پارسال 20 درصد افزایش و تلفات انسانی و مصدومیت در مدت یادشده 31 درصد کاهش داشته است. یادآور می‌شود: سید مهدی هاشمی معاون امور عمرانی وزیر کشور و نماینده ویژه رئیس‌جمهوری در رأس هیئتی متشکل از معاون وزیر راه و ترابری، مدیر گاز رسانی شرکت ملی گاز ایران و مدیر عامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی کشور به منظور بررسی مشکلات ناشی افت فشار و قطع گاز روز جمعه ۲۱ دی سال جاری به مازندران سفر کردند.

دوشنبه 24 دي 1386
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی، گفت: پیمانکاران داخلی، به منظور ورود به عرصه بازار های بین المللی، باید مورد حمایت دولت قرار گیرند. به گزارش خبرنگار شانا، دکتر محمد حسن استکی، بعدظهر امروز( 23 دی ماه)، در دومین همایش چالش ها و فرصت های شرکت های ایرانی در قراردادهای نفت و گاز، با اشاره به این که شرکت های مانند پترو پارس در کشور های مختلف ممکن است توانایی فعالیت های نفتی و تجاری برون مرزی را داشته باشند، در صورتی که اگر به پیمانکاران داخلی در کشور میدان داده نشود، نمی توانند در خارج از کشور فعالیت داشته باشند. نماینده مردم اصفهان، با بیان این که شرکت پترو پارس با سرمایه اندک فعالیت خود را شروع کرد، اظهار داشت: این شرکت، هم اکنون، قابلیت های مختلفی برای فعالیت در عرصه های مختلف را دارد. وی، برپایی این گونه همایش ها را برای پیمانکاران ایرانی شرکت کننده در قرار داد های نقت و گاز مفید دانست و گفت: دستاوردهای این همایش باید به مسئولین منتقل شده تا در مرحله عملیاتی قرار گیرند. در این همایش، مرتضی تمدن، نماینده مردم شهرکرد در مجلس شورای اسلامی، نیز گفت: استراتژی های پیمانکاران بزرگ، استراتژی کلان کشور محسوب می شود. عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی، با اشاره به این که در آستانه تنظیم برنامه 5 ساله پنجم هستیم، گفت: هم اکنون، اسناد این برنامه در حال تدوین است و شرکت های داخلی ،مانند پترو پارس، می توانند در ارائه پیشنهاد و تنظیم این اسناد، نقش داشته باشند.

دوشنبه 24 دي 1386
چالش‌ها و فرصت‌هاي شركت‌هاي ايراني در قراردادهاي نفت و گاز

دوشنبه 24 دي 1386
سید محمود محدث گفت: فراوانی شرکت‌های نفتی، گذر از مراحل قانونی را زمان‌بر و روند واگذاری‌ها را کند کرده است. به گزارش شانا به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی اصل 44، مدیر امور اکتشاف شرکت ملی نفت ایران درباره روند کند واگذاری‌های شرکت‌های نفتی به بخش خصوصی اظهار داشت: به علت تعدد شرکت‌های نفتی، گذر از مراحل قانونی بسیار زمان‌بر شده است. وی با تأکید بر واگذاری شرکت‌های نفتی افزود: با توجه به این که خصوصی‌سازی فضای رقابتی مناسبی را ایجاد می‌کند، به طور حتم شرکت‌های نفتی - خدماتی باید واگذار شوند، اما فراوانی این شرکت‌ها، گذر از مراحل قانونی را بسیار زمان‌بر کرده است. محدث با اشاره به ایجاد تسهیلات مناسب برای پیشرفت بخش خصوصی تصریح کرد: بخش خصوصی باید توسعه یابد تا بتواند خدمات مناسبی را به دولت و مردم ارائه کند. مدیر امور اکتشاف شرکت ملی نفت ایران یادآوری کرد: بخش‌های دولتی به دلیل گرفتاری‌ها، فضای بسته و مقررات ویژه نمی‌توانند رشد مناسبی داشته باشند، اما با خصوصی‌سازی آنها می‌توان شاهد پیشرفت‌های مناسب اقتصادی آنها بود.

سه شنبه 25 دي 1386
دوشنبه 24 دی ماه، وزیر نفت کشورمان از پیشنهاد گازپروم برای ادامه مذاکره با ایران تا آخر اسفند ماه خبر داد. به گزارش موج، غلامحسین نوذری در خصوص آخرین روند مذاکرات انجام شده با مقامات کشور ترکیه، گفت: مهلت تصمیم گیری ترکیه برای سرمایه گذاری در پارس جنوبی آخر دی ماه است که تا این زمان منتظر می مانیم. مدیر عامل شرکت ملی نفت ایران در رابطه با آخرین وضعیت مذاکرات با شرکت گاز پروم روسیه، اظهار داشت: مقامات روسیه برای این مذاکرات یک زمان بندی تعریف کرده اند که آنها تاریخ اسفند ماه را برای ادامه مذاکره ها پیشنهاد کرده اند. به گزارش مهر، معاون اجرایی رئیس جمهور با تا کید بر اینکه سفرهای استانی دکتر احمدی نژاد تعطیل نشده و بر اساس برنامه انجام خواهد شد، گفت: رئیس جمهور در دور دوم سفر های خود نیز به استان های مختلف سفر خواهد کرد و اخباری که درباره لغو سفرها منتشر شده، صحت ندارد. به گزارش مهر، اردشیر محمدی باغملایی، رییس شورای شهر بوشهر اظهار داشت: در این زمینه میزان بهره وری استان از مزیت های اشتغال پارس جنوبی قابل توجه نیست و آنچنان که شایسته بوده در زمینه آموزش و به کارگیری نیرو تلاش لازم صورت نگرفته است. به گزارش ایرنا، رییس سازمان توسعه تجارت ایران اعلام کرد: بیشترین میزان واردات کالاهای کشور در ماه‌های فروردین تا آذر ماه امسال به ترتیب مربوط به شمش آهن و فولاد و بنزین بوده است. مهدی غضنفری در گفت و گو با خبرنگاران با بیان این مطلب افزود:در این مدت واردات شمش آهن و فولاد با یک میلیارد و ‪ ۵۸۲‬میلیون دلار در رتبه نخست و واردات بنزین با یک میلیارد و ‪ ۵۶۶‬میلیون دلار در رده دوم جای داشت.

سه شنبه 25 دي 1386
مدیرعامل پالایشگاه گازی سرخون و قشم از واگذاری این پالایشگاه به بخش خصوصی خبر داد. به گزارش شانا به نقل از هفته نامه مشعل، نجف بلالی درباره روند واگذاری‌ سهام پالایشگاه گازی سرخون و قشم در بورس اظهار داشت: هم اکنون تمامی امور خدماتی شرکت، برخی از فعالیت‌های تعمیراتی و اصلاحی و همچنین نگهداشت و بهره‌برداری از سیستم هم در تاسیسات سرخون و هم در تاسیسات گورزین به ‌طور کامل به بخش غیردولتی واگذار شده‌است. وی در رابطه با وضعیت کارکنان پالایشگاه در صورت عرضه سهام این پالایشگاه در بورس گفت: پیش از واگذاری این بخش از کار به بخش خصوصی، حدود 80 نفر از پرسنل ما در تاسیسات گورزین به خدمت مشغول بودند، اما با واگذاری بخش‌های تعمیرات و نگهداری و خدماتی به بخش‌ خصوصی، تعداد کارکنان مشغول در این تاسیسات به یک‌دهم میزان قبلی کاهش پیدا کرده که عمده فعالیت‌هایشان در امور نظارتی، برنامه‌ریزی و سرپرستی معطوف می‌شود که در این راستا پیمانکار را موظف کردیم تا از نیروهای بومی در انجام امور استفاده کند. بلالی با اظهار آمادگی از نظارت بر میزان سود یا زیان شرکت تصریح کرد: ما آمادگی کامل داریم که براساس قیمت‌های رایج در خلیج‌فارس محاسباتمان را انجام دهیم. اقدام خوبی که در چند سال اخیر انجام شده ورود حسابداری صنعتی به بخش مالی شرکت بود و با این اقدام، ما به راحتی می‌توانیم هزینه‌های تولید را در هر مقطعی از زمان مشخص کرده و میزان سود یا ضرر شرکت را به‌طور دقیق اعلام کنیم. وی با تاکید بر کنترل دقیق ورودی و خروجی‌های پالایشگاه در صورت واگذاری به بخش‌‌خصوصی، خاطر نشان کرد: با نصب سیستم‌های اندازه‌گیری روزآمد و تکنولوژی‌های روز دستگاه آنالیزور کمی و کیفی را در دهانه گاز خروجی‌مان به‌صورت آن‌لاین نصب کرده‌ایم که در هر ساعت، هم ترکیبات گاز را نشان می‌دهد و هم مقدار گاز تحویلی به خط را به‌طور دقیق مشخص می‌کند. در میعانات گازی نیز همین موضوع حکمفرماست. سوخت ال.پی.جی هم به وسیله ترازو و میترینگ تحویل نفتکش‌های جاده‌پیمای شرکت ملی پخش می‌شود. مدیرعامل پالایشگاه گازی سرخون و قشم در ادامه با اشاره به تامین بخشی از خوراک پالایشگاه نفت بندرعباس، در مورد نحوه انتقال میعانات گازی به این پالایشگاه بیان داشت: تامین قسمتی از خوراک پالایشگاه نفت بندرعباس از طریق یک خط ‌لوله مستقیم به شرکت واگذار شده‌است. میعانات گازی، مهم‌ترین خوراکی است که از‌سوی شرکت پالایش سرخون و از طریق خط ‌لوله به پالایشگاه بندرعباس منتقل می‌شود. بلالی در تشریح مهمترین اقدامات شرکت پالایش سرخون و قشم توضیح داد: با توجه به میزان فراوان گازهای زایدی که در فلرها سوخته می‌شوند، تصمیم گرفتیم با جمع‌آوری این گازها، مصارف شهرک‌مان را با این گاز تامین کنیم. با این اقدام، تقریبا روزانه 200 هزار مترمکعب گازی که قبلا می‌سوخت، جمع‌آوری شده و 120 هزار مترمکعب آن مورد بازیافت قرار گرفته که بخشی از آن به مصارف خودمان اختصاص یافته و مابقی به خط تزریق می‌شود. وی با تاکید بر این که 90 درصد تولیدات پالایشگاه سرخون و قشم صرف مصارف صنعتی می شود، ادامه داد: مصرف‌کننده خانگی حجم کمی از تولیدات گازی ما را دریافت می‌کند. نیروگاه‌های گازی شرکت برق استان هرمزگان و نیروگاه کرمان بخش عمده‌ای از سهم مصرف را به خود اختصاص می‌دهند.

سه شنبه 25 دي 1386
وزیر انرژی آمریکا در آستانه نشست اوپک به منظور گفت و گو در باره موضوع های انرزی، سفر خود به پنج کشور منطقه خاورمیانه را آغاز کرد. به گزارش شانا به نقل از خبرگزاری رویترز از واشنگتن، سفر وزیر انرژی آمریکا در شرایطی صورت می گیرد که تنها دو هفته به برگزاری نشست اعضای سازمان کشورهای صادر کننده نفت (اوپک) به منظور بررسی شرایط بازار نفت و تصمیم گیری در مورد میزان تولید این سازمان باقی است. ساموئل بادمن چندی پیش گفته بود بازار جهانی نفت به عرضه بیشتر اوپک و نیز افزایش ذخایر نفت در کشورهای مصرف کننده نیازمند است. وی افزود: افزایش تولید اوپک می تواند به کاهش بهای نفت در بازارهای جهانی کمک کند. بادمن در این سفر قرار است با مقام های عالی رتبه پنج کشور عربستان سعودی، امارات متحده عربی، قطر، اردن، و مصر دیدار و گفت و گو کند. افزایش میزان سرمایه گذاری ها در منابع انرژی متعارف و انرژی های جایگزین منطقه از جمله اهداف دیگر وزیر انرژی آمریکا در سفر به منطقه خاورمیانه است.

سه شنبه 25 دي 1386
مدیرعامل شرکت نفت مناطق مرکزی ایران گفت: شرکت نفت مناطق مرکزی ایران با تولید روزانه 300 میلیون متر مکعب گاز به رکورد تولید دست یافت و از میزان تولید تکلیفی خود فراتر رفت. به گزارش شانا به نقل از روابط عمومی شرکت نفت مناطق مرکزی ایران، مهندس علیرضا ضیغمی در تشریح تولید گاز در شرکت های تابعه اظهار داشت: تولید کنونی گاز در شرکت بهره برداری نفت و گاز زاگرس جنوبی از میدان های آغار، دالان، نار، کنگان، قشم، سرخون، تابناک، هما، وراوی و شانول به مرز 245 میلیون متر مکعب در روز رسیده است که خوراک مجتمع های پالایشگاهی پارسیان، فراشبد و فجر جم را تامین می کنند. وی افزود: به منظور تامین خوراک پالایشگاه شهید هاشمی نژاد مشهد، از میدان های مزدوران، شوریجه B و D و گنبدلی روزانه 5/54 میلیون متر مکعب و میدان های تنگ بیجار و سراجه دو میلیون متر مکعب گاز تولید و ارسال می شود. مهندس ضیغمی همچنین از تولید بیش از 150 هزار بشکه نفت در شرکت بهره برداری نفت و گاز غرب خبرداد و تصریح کرد: برای این شرکت که به طور عمده شامل میدان های مرزی و با شرایط سخت برداشت و استحصال از میدان های آن همراه است، رسیدن به این میزان تولید نیز به عنوان یک رکورد محسوب می شود. وی افزود: همچنین برای افزایش تولید نفت و گاز در شرکت مناطق مرکزی ایران، برنامه مدونی برای توسعه میدان ها و تثبیت تولید در سال آینده از سوی این شرکت ارائه شده که طبق برنامه با زمانبندی مشخص تحقق خواهد یافت. مدیرعامل شرکت نفت مناطق مرکزی ایران در باره تولید گاز از میدان تنگ بیجار در استان ایلام گفت: در فاز اول توسعه این میدان رسیدن به تولید روزانه هفت میلیون متر مکعب به عنوان هدف قلمداد می شود و با توجه به شرایط راه اندازی پالایشگاه گاز ایلام و تاسیسات بالادست که مراحل آزمایشی را سپری می کنیم، هم اکنون نزدیک با 2 تا 5/2 میلیون متر مکعب گاز در روز به این پالایشگاه ارسال می شود و امیدواریم با توجه به شرایط بسیار سرد ایلام بتوانیم تولید را به سقف برسانیم. مهندس ضیغمی در باره سرمای بی سابقه امسال و لزوم صرفه جویی به عنوان یک وظیفه دینی و ملی افزود: کارکنان شرکت نفت مناطق مرکزی ایران در مناطق عملیاتی شرکت های بهره برداری نفت و گاز زاگرس جنوبی، غرب و شرق در شرایط سخت آب و هوایی مناطق کوهستانی، تلاش می کنند در تامین حداکثری گاز مصرفی پالایشگاه های کشور نقش داشته باشند و رسیدن به رکورد تولید 300 میلیون متر مکعب از مجموع تولید گاز کشور، نشان از تلاش شبانه روزی آنان دارد.

سه شنبه 25 دي 1386
روز گذشته مصرف گاز استان تهران 107 میلیون متر مکعب و 74 میلیون متر مکعب آن متعلق به شهر تهران بوده است. به گزارش شانا به نقل از روابط عمومی شرکت ملی گاز ایران، در این مدت مصرف کل گاز کشور در بخش‌های خانگی، تجاری، صنایع و نیروگاه‌ها 460 میلیون مترمکعب بوده که از این مقدار 389 میلیون مترمکعب (معادل 5/84 درصد) به بخش خانگی و تجاری اختصاص داشته است. همزمان با قطع گاز وارداتی ترکمنستان و کاهش دمای هوا تمام راهکارهای ممکن برای افزایش تولید گاز عملیاتی شد؛ به گونه‌ای که در میدان های در حال بهره‌برداری، چاه‌های جدید برای برداشت گاز بیشتر حفر شد. پالایشگاه‌های گازی کشور نیز با حداکثر ظرفیت اقدام به تصفیه گاز و تزریق آن به خطوط لوله کردند و حتی بخشی از گاز جمع آوری شده همراه نفت نیز پالایش و وارد خطوط انتقال شده است. بر اساس این گزارش، رکورد تولید گاز در کشور شکسته شده و به 460 میلیون متر مکعب در روز رسیده است.

سه شنبه 25 دي 1386
سخنگوی شرکت ملی گاز ایران می گوید که پرداخت های ایران در ازای واردات گاز از ترکمنستان به موقع انجام شده و ایران در این زمینه تاخیری نداشته است. به گزارش شانا به نقل از خبرگزاری رویترز از تهران، عبادالله قنبری در پاسخ این سوال خبرگزاری رویترز که آیا ایران بهای گاز دریافتی از ترکمنستان را، آن گونه که این کشور مدعی است، به موقع پرداخت نکرده است؛ گفت: به هیچ وجه. وی افزود: در نامه هایی که میان دو طرف مبادله شده است، در هیچ کجا به موضوع تاخیر پرداخت بهای گاز وارداتی اشاره نشده است. سخنگوی شرکت ملی گاز ایران در این گفت و گو یاد آورد شد: ایران هیچ پرداخت معوقه ای به ترکمنستان ندارد و ما برمبنای قرارداد عمل کرده ایم. این در حالی است که وزارت خارجه ترکمنستان روز گذشته (یک شنبه) اعلام کرد که عرضه گاز به ایران به دلیل مشکلات فنی قطع شده و تعمیر خط لوله به دلیل نبود منابع مالی به تاخیر افتاده است. در بیانیه وزارت خارجه ترکمنستان آمده است: با ید یادآور شد که عمل نکردن طرف ایرانی به تعهداتش در زمینه پرداخت بهای گازی که قبلا از ترکمنستان دریافت کرده است، مانع تکمیل به موقع تعمیرات شده است. بنا به این گزارش، ایران با وجود برخورداری از منابع عظیم گاز حدود 5 درصد نیاز خود به گاز طبیعی را از ترکمنستان وارد می کند. اختلاف با ترکمنستان در شرایطی روی داده است که ایران یکی از سردترین زمستان های خود را در چند دهه گذشته تجربه می کند.

سه شنبه 25 دي 1386
جایگاه میعانات گازی ایران در خاورمیانه در نشست دوحه در باره میعانات و نفتا مورد بحث و گفت و گو قرار خواهد گرفت. به گزارش شانا به نقل از روزنامه پنینسیولا چاپ قطر، در این نشست فریدون فشارکی از موسسه «گلوبال انرژی فاکتز » و رئیس مشترک این نشست، در باره دورنمای میعانات ایران در خاورمیانه سخنرانی خواهد کرد. بنا به این گزارش عبدالله العطیه، وزیر انرژی و معادن قطر دوازدهمین نشست سالانه میعانات و نفتا را در دوحه افتتاح خواهد کرد. این نشست که برای نخستین بار در قطر بر گزار می شود، میزبان گروه های بسیار تخصصی تولید کنندگان و مبادله گران میعانات، نفتا و نیز فرآورده های جانبی گاز طبیعی خواهد بود. با توجه به استفاده از میعانات در پالایشگاه های دوحه و دیگر جاهای خاورمیانه به عنوان خوراک کارخانجات پتروشیمی، در این نشست موضوعات مهم مربوط به عرضه و کاربرد این فرآورده ها مورد بحث و گفت و گو قرار خواهد گرفت. حجم وسیع تولید گاز طبیعی در خاورمیانه و منطقه خلیج فارس، فرآورده های گاز طبیعی را به یک محصول درآمد زا تبدیل کرده است. عربستان، قطر، ابوظبی، الجزایر، و ایران از جمله تولید کنندگان مهم گاز طبیعی هستند. از سوی دیگر روزنامه گالف تایمز، چاپ قطر امروز (دوشنبه) گزارش داد وزیر انرژی و صنایع قطر و مدیر اجرایی توتال در دوحه دیدار کرده اند. روزنامه گالف تایمز نوشت: عبد الله بن حمد العطیه، روز گذشته، یک شنبه، کریستوف دو مارژری را در دفترش به حضور پذیرفت. در این دیدار طرفین در باره تقویت همکاری در زمینه سرمایه گذاری در پروژه های نفت و گاز گفت و گو کردند.

سه شنبه 25 دي 1386
دولت قزاقستان روز یکشنبه (23 دی) با کنسرسیوم تحت رهبری شرکت «انی» ایتالیا در باره توسعه میدان نفتی بزرگ «کاشاگان» به توافق رسید. به گزارش شانا به نقل از پایگاه اینترنتی روزنامه انگلیسی «فایننشال تایمز»، کنسرسیوم مزبور که شامل «اکسون موبیل» آمریکا، شرکت انگلیسی - هلندی «رویال داچ شل» و «توتال» فرانسه است، موافقت کرد که دو میلیارد و 500 میلیون تا 4 میلیارد و 500 میلیون دلار غرامت بابت تاخیر در اجرای پروژه میدان نفتی کاشاگان به قزاقستان بپردازد. طبق توافق روز یکشنبه، این کنسرسیوم همچنین بخش بیشتری از سهام پروژه را به شرکت دولتی «کازمونایگاز» قزاقستان خواهد فروخت و به این ترتیب، میزان سهام شرکت دولتی قزاقستن در این پروژه دو برابر شده و به 8/16 درصد می رسد. کازمونایگاز همچنین نقش بیشتری در اجرای پروژه به عهده خواهد داشت. مذاکرات میان اعضای کنسرسیوم مزبور و کریم ماسیموف نخست وزیر قزاقستان تا پاسی از شب گذشته در «آستانه»، پایتخت قزاقستان، ادامه داشت. میدان نفتی کاشاگان در شمال دریای خزر، بزرگ ترین اکتشاف نفتی از دهه 1960 تا کنون به شمار می رود که ذخایر آن حدود 9 میلیارد بشکه معادل نفت برآورد شده است. کنسرسیوم تحت رهبری شرکت انی ایتالیا سال گذشته طرح بازنگری شده توسعه میدان کاشاگان را ارائه داد که بر اساس آن تولید نفت آن با دو سال تاخیر به سال 2010 موکول شد. بر اساس این طرح، همچنین هزینه های اجرای فاز اول پروژه نیز دو برابر شد و به 20 میلیارد دلار افزایش یافت. قزاقستان اعلام کرده است به این ترتیب، مجموع هزینه های این پروژه به 136 میلیارد دلار خواهد رسید.

چهارشنبه 26 دي 1386
وزیر نفت گفت: همه تفاهمنامه ها و قراردادهای منعقد شده برای صادرات گاز ایران، از سال ۱۳۹۰به بعد اجرایی می شوند. به گزارش خبرنگار شانا، مهندس غلامحسین نوذری که صبح امروز ( سه شنبه ۲۵ دی ماه) برای پاسخ به پرسش های رشید جلالی جعفری و جواد جهانگیر زاده، نمایندگان مردم کرج و ارومیه، در صحن علنی مجلس شورای اسلامی حضور یافته بود، اظهار داشت: حساسیت من در زمینه تزریق گاز به میدان های نفتی و صادرات گاز، کمتر از نمایندگان مجلس نیست. وی با اشاره به سیاست ها و برنامه های اجرا شده در باره تولید و مصرف گاز در سال های ۸۴ و ۸۵، افزود: براساس برنامه، میزان تولید گاز در سال ۸۴، باید به ۳۹۲ میلیون متر مکعب می رسید که خوشبختانه در سال مورد نظر، ۴۳۵میلیون مترمکعب گاز تولید شد و تکلیف تولید گاز برای سال ۸۵، نیز در برنامه ۴۰۰ میلیون متر مکعب بود که در این سال نیز تولید آن به ۴۶۴ میلیون متر مکعب رسید. وزیر نفت تصریح کرد: براساس برنامه، تعداد مشترکان جدید گاز درسال ۸۴، می بایست به رقم ۷۵۰ هزار می رسید که در عمل به ۹۱۹ هزار مشترک افزایش یافت. همچنین تعداد مشترکان در سال ۸۵، از ۶۹۰ هزار مشترک مورد تاکید در برنامه به ۸۷۷ هزار رسید. وی با استناد به آمارهای ارائه شده گفت: بخش عمده ای از گاز تولید شده در کشور به مصرف خانگی و تجاری می رسد و متاسفانه، گاز چندانی برای تزریق به میدان های کم فشار نفتی و صنایع انرژی بر که مهم ترین بخش های مصرف کننده گاز هستند، و به تولید ثروت می انجامد، باقی نمی ماند. نوذری با بیان این که تزریق گاز به میدان های نفتی کم فشار که در نیمه دوم عمر خود هستند، از نان شب هم واجب تر است، یادآور شد: میدان های نفتی همچون آغاجاری، گچساران، بی بی حکیمه از جمله این میدان ها هستند که بخش زیادی از تولید نفت کشور از آنها به دست می آید. وی با تاکید بر این که برای تامین گاز مورد نیاز برای تزریق به میدان های نفتی، تولید کامل سه فاز پارس جنوبی اختصاص یافته است، افزود: این سه فاز با ۹۸ درصد پیشرفت در مرحله راه اندازی هستند و در سال آینده، سه میلیارد فوت مکعب گاز برای تزریق به میدان های نفتی تولید خواهند کرد. وزیر نفت با تاکید بر اجرای برنامه تزریق گاز به میدان های نفتی کم فشار افزود: سه روز پیش در جلسه علنی غیر رسمی مجلس پاسخگوی نمایندگانی بودم که برای قطع گاز به دلیل مصرف بالا توضیح می خواستند، آیا نماینده ای حاضر است که با قطع گاز حوزه انتخابیه خود به دلیل تزریق به میدان های نفتی موافقت کند. وی ادامه داد: البته ما نیز موافق قطع گاز خانگی مردم نیستیم و به طور قطع تامین گاز مورد نیاز مردم در سرمای منهای ۳۰ درجه در اولویت قرار دارد. هرچند که از دیدگاه اقتصادی، تزریق گاز به میدان های نفتی و صنایع انرژی بر در اولویت است. وزیر نفت به برنامه ریزی های انجام شده برای برطرف کردن مشکلات کنونی اشاره کرد و گفت: ما به تزریق گاز به میدان های نفتی تاکید داریم و امسال نیز نسبت به مدت مشابه در سال های گذشته، میزان گاز بیشتری به میدان های نفتی تزریق کرده ایم. هرچند که با وجود ادامه سرما و قطع گاز تزریقی به میادین، این احتمال وجود دارد که متوسط گاز تزریقی تا پایان امسال، نسبت به سال های گذشته، کاهش یاید. وی با درخواست منطقی گران کردن و به قیمت واقعی رساندن قیمت گاز از سوی مجلس، تصریح کرد: هیچ توجیهی وجود ندارد که بیش از ۲۰۰ میلیون متر مکعب گاز مصرفی در صنایع کشور و با قیمت یک سنت و نیم، عرضه شود در حالی که هزینه تولید گاز بیش از این رقم است. نوذری با اشاره به این که اکنون درخواست های متعددی برای فعالیت در بخش تولید کود اوره و متانول در صنعت پتروشیمی، پیش روی وزارت نفت است، تاکید کرد: مجلس باید با واقعی کردن قیمت گاز، این امکان را فراهم آورد که گاز به صنایعی که دارای توجیه اقتصادی هستند، عرضه شود.

چهارشنبه 26 دي 1386
شرکت دولتی «گاز دوفرانس» فرانسه یک یاداشت تفاهم همکاری بلندمدت گازی با «موسسه بین‌المللی نفت قطر» امضا کرد. به گزارش شانا به نقل از خبرگزاری رویترز از پاریس، بر اساس این یادداشت تفاهم، دو شرکت همکاری های خود را در زمینه های اکتشاف-توسعه، گاز طبیعی مایع شده (ال.ان.جی)، ذخیره سازی گاز و فعالیت های پایین دستی در سطح بین المللی گسترش خواهند داد. گاز دوفرانس طی بیانیه ای اعلام کرد بر پایه این همکاری ها حضور این شرکت در قطر به عنوان بزرگترین صادر کننده ال.ان.جی جهان، افزایش پیدا خواهد کرد. این توافقات همزمان با دیدار نیکلا سارکوزی، رئیس جمهوری فرانسه، از قطر صورت گرفت. در آستانه سفر رییس جمهوری فرانسه به قطر، شرکت گاز دوفرانس روز یکشنبه (۲۳ دی) دفتر خود را در دوحه افتتاح کرد.

چهارشنبه 26 دي 1386
وزیر نفت عراق اعلام کرد که آتش سوزی امروز(25 دی) در پالایشگاه شعیبه در جنوب این کشور ناشی از اقدام یک بالگرد نیروهای ائتلاف تحت رهبری آمریکا بوده است. به گزارش شانا به نقل ازخبرگزاری رویترز از بغداد، حسین الشهرستانی اعلام کرد: نخستین گزارش ها حکایت از آن دارد که آتش سوزی در پالایشگاه شعیبه در نتیجه گشت یک بالگرد نیروهای ائتلاف بر فراز این پالایشگاه رخ داده است. به گفته وزیر نفت عراق این اقدام بالگرد نیروهای ائتلاف سبب بروز آتش سوزی گسترده در این پالایشگاه و از میان رفتن مقادیر عظیمی گاز شد. شهرستانی نگفت که بالگرد چگونه موجب بروز آتش سوزی شده است. بنا به این گزارش بالگردهای نیروهای ائتلاف برای خنثی کردن حملات زمینی اغلب اقدام به پخش شعله هایی می کنند که می تواند موجب آتش سوزی در پالایشگاه شعیبه شده باشد. خبرگزاری رویترز پیش از این اعلام کرده بود که به دنبال حمله خمپاره ای به پالایشگاه شعیبه در جنوب عراق، که منجر به آتش سوزی گسترده شد، این پالایشگاه تا اطلاع ثانوی تعطیل اعلام شده است. یک منبع شرکت نفت جنوب عراق امروز (سه شنبه) گفت که در این حادثه واحدهای تولید سوخت و گاز این پالایشگاه آسیب دیده است. این منبع که نخواست نامش فاش شود، گفت که تعطیلی پالایشگاه شعیبه یک اقدام احتیاطی است. وی افزود: آتش خاموش شده است اما تعداد زیادی از کارگران پالایشگاه دچار سوختگی های شدید شده اند.

چهارشنبه 26 دي 1386
مدیرعامل شرکت نفت فلات قاره تاکید کرد: شرکت نفت فلات قاره برای رسیدن به اهداف بلند مدت خود در آینده به نیروی انسانی متخصص نیاز شدیدی دارد. مهندس محمود زیرکچیان زاده در گفت و گو با خبرنگار شانا با اشاره به حجم بالای فعالیت های صورت گرفته در این شرکت برای رسیدن به هدف تولید یک میلیون بشکه نفت خام در روز تصریح کرد: این شرکت برای تحقق این هدف در زمینه های نفت، گاز، پتروشیمی، همچنین تخصص های دریایی به نیروی انسانی با مهارت های بالا و چندگانه نیاز دارد. وی گفت: رونق گیری بازار نفت و بهبود کیفیت محصولات جهان سبب می شود به منابع انسانی متخصص و نخبه به عنوان سرمایه اصلی، ملی و نیازی انکارناپذیر بنگریم. مدیرعامل شرکت نفت فلات قاره با اشاره به دغدغه های کارکنان با سابقه و متخصص در صنعت نفت به دلیل اجرای نظام هماهنگ پرداخت گفت: هم اکنون شاهد فزونی درخواست های این کارکنان مبنی بر بازنشستگی قبل از موعد به دلیل برخی نگرانی ها هستیم. مهندس محمود زیرکچیان زاده تصریح کرد: کاری که به دور از خانواده و در شرایط بد جغرافیای بر روی سکوهای نفتی یا جاهای دیگر تولیدی انجام می گیرد، بسیار ارزشمند است و باید به صورت ویژه به آن توجه شود. وی گفت: هم اکنون در سراسر دنیا با افزایش بهای دستمزد و کاهش سن بازنشستگی در صنعت نفت رو به رو هستیم، در حالی که متاسفانه در کشور ما این موضوع وارونه انجام می شود.

پنج شنبه 27 دي 1386
وزیر نفت در جریان بازدید سرزده روز گذشته از شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران، تلاش مدیران و کارکنان مناطق 37 گانه این شرکت در کشور، به دلیل سوخت رسانی مناسب در روزهای اخیر، را ستود. به گزارش خبرنگار شانا، به نقل از روابط عمومی شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران، مهندس غلمحسین نوذری، سه شنبه شب (25 دی)، با بازدید سرزده از شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران، در جریان نحوه سوخت رسانی مناسب به مردم و تامین سوخت جایگزین نیروگاههای کشور قرار گرفت. در روزهای اخیر و در پی بارش شدید و کم سابقه برف در بسیاری از نقاط کشور، که منجر به افت شدید فشار گاز و قطع سامانه گاز مصرفی شد، کارکنان شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران در مناطق 37 گانه کشور، با تشکیل ستاد بحران و راه اندازی اکیپ های ثابت و سیار، در راستای تامین انرژی و سوخت جایگزین مردم و نیروگاههای رو به رو شده با شرایط سخت سرما، تلاش کردند. با نخستین بارش برف زمستانی، کارکنان مناطق 37 گانه شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی در حالت آماده باش کامل قرار گرفته و در مرحله نخست، بیش از یک هزار فروشندگی ثابت و سیار مسقر در بسیاری از نقاط کشور، سوخت مورد نیاز مردم در شهرها و روستاهای استانهای آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، کردستان، کرمانشاه، اردبیل، زنجان، مرکزی، قزوین، مازندران، گلستان، گیلان، سمنان، خراسان رضوی، خراسان شمالی و جنوبی، چهارمحال و بختیاری، لرستان، همدان، یزد، زاهدان، بوشهر و برخی نقاط دیگر کشور را عرضه کردند. وزیر نفت، در این بازدید در سخنانی، گفت: مردم در هیچ یک از نقاط کشور با کمبود سوخت جایگزین، به خصوص نفت سفید و نفت گاز، رو به رو نشدند، از این رو از تلاش شبانه روزی تمام همکاران در مناطق 37 گانه شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران، قدردانی می کنم. به دلیل وضعیت و شرایط خاص توزیع و عرضه سوخت جایگزین به نیروگاه ها و مردم در مناطقی که به علت افت شدید فشار در کمبود سوخت به سر می بردند، تمام 8300 دستگاه نفتکش جاده پیمای شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران برای سوخت رسانی در سرویس کامل قرار گرفتند. همچنین، تمام ناوگان قیرکش نیز، با تغییر کاربری، در مدار توزیع سوخت جایگزین (نفت گاز، نفت سفید و نفت کوره) قرار گرفتند. در زمان حاضر نیز که سامانه گاز مصرفی نیروگاههای در مرکز و شمال کشور قطع است، روزانه 15 میلیون لیتر نفت کوره، از مبادی جنوب (دو پالایشگاه بندرعباس و آبادان)، از طریق راه آهن و نفتکش های جاده پیما، به شمال کشور منتقل می شود. تلاش کارکنان شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران در روزهای اخیر، در جهت تامین سوخت مورد نیاز مردم، به گونه ای بود که به دلیل افزایش بی سابقه سرما و به دنبال آن افزایش مصرف سوخت نیروگاه ها و واحدهای صنعتی و همچنین برخی مصارف خانگی، مصرف گازوییل کشور در یک رکورد جدید، از مرز 123 میلیون لیتر در روز، فراتر رود.

پنج شنبه 27 دي 1386
وزیر نیرو اعلام کرد: با توجه به محاسبه تصاعدی نرخ برق برخی مناطق کشور، تعرفه برق مناطقی که با قطعی گاز مواجه بودند، به صورت مقطعی کاهش می یابد. به گزارش مهر، پرویز فتاح صبح امروز در حاشیه جلسه هیئت دولت در جمع خبرنگاران با اشاره به محاسبه تصاعدی نرخ برق برخی مناطق کشور اعلام کرد: با توجه به افزایش مصرف برق در مناطقی که با مشکل قطعی گاز مواجه بودند، طرحی آماده شده که با نظر مساعد رئیس جمهوری و تصویب هیئت دولت، نرخ تعرفه در این مناطق در دوره ای که به قطعی گاز مواجه بودند، کاهش می یابد. به گزارش مهر، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گفت: بنزین سفرهای نوروزی هنوز در دست بررسی است. به گزارش ایرنا، مدیر سازمان تعاون روستایی لرستان گفت: این استان با کمبود ‪ ۵۰‬جایگاه توزیع سوخت در مناطق روستایی مواجه است. علی نظری نیاز استان در ذخیره‌سازی مواد سوختی را سالانه ‪ ۳۶‬میلیون لیتر ذکر کرد و افزود:با ساخت این تعداد جایگاه، بخش عمده‌ای از مشکل تامین و ذخیره‌سازی سوخت استان رفع می‌شود. به گزارش موج، معاون وزیر نفت از ایجاد 100 میلیون متر مکعب ذخیره گاز طبیعی در مخازن سراجه قم ویورتشای ورامین تا دو سال آینده خبرداد. دکتر منصور معظمی معاون وزیر نفت در امور مدیریت و منابع انسانی با بیان این مطلب، افزود: در طی سال های اخیر اقدامات مطلوبی در شرکت ملی گاز در رابطه با ایجاد مخازن ذخیره سازی گاز طبیعی صورت گرفته به نحوی که با ایجاد یک شرکت مستقل و هیات مدیره تا حدود زیادی در پیشرفت این طرح ها تسریع شده است.

پنج شنبه 27 دي 1386
وزیر نفت در جریان بازدید سرزده روز گذشته از شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران، تلاش مدیران و کارکنان مناطق 37 گانه این شرکت در کشور، به دلیل سوخت رسانی مناسب در روزهای اخیر، را ستود. به گزارش خبرنگار شانا، به نقل از روابط عمومی شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران، مهندس غلمحسین نوذری، سه شنبه شب (25 دی)، با بازدید سرزده از شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران، در جریان نحوه سوخت رسانی مناسب به مردم و تامین سوخت جایگزین نیروگاههای کشور قرار گرفت. در روزهای اخیر و در پی بارش شدید و کم سابقه برف در بسیاری از نقاط کشور، که منجر به افت شدید فشار گاز و قطع سامانه گاز مصرفی شد، کارکنان شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران در مناطق 37 گانه کشور، با تشکیل ستاد بحران و راه اندازی اکیپ های ثابت و سیار، در راستای تامین انرژی و سوخت جایگزین مردم و نیروگاههای رو به رو شده با شرایط سخت سرما، تلاش کردند. با نخستین بارش برف زمستانی، کارکنان مناطق 37 گانه شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی در حالت آماده باش کامل قرار گرفته و در مرحله نخست، بیش از یک هزار فروشندگی ثابت و سیار مسقر در بسیاری از نقاط کشور، سوخت مورد نیاز مردم در شهرها و روستاهای استانهای آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، کردستان، کرمانشاه، اردبیل، زنجان، مرکزی، قزوین، مازندران، گلستان، گیلان، سمنان، خراسان رضوی، خراسان شمالی و جنوبی، چهارمحال و بختیاری، لرستان، همدان، یزد، زاهدان، بوشهر و برخی نقاط دیگر کشور را عرضه کردند. وزیر نفت، در این بازدید در سخنانی، گفت: مردم در هیچ یک از نقاط کشور با کمبود سوخت جایگزین، به خصوص نفت سفید و نفت گاز، رو به رو نشدند، از این رو از تلاش شبانه روزی تمام همکاران در مناطق 37 گانه شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران، قدردانی می کنم. به دلیل وضعیت و شرایط خاص توزیع و عرضه سوخت جایگزین به نیروگاه ها و مردم در مناطقی که به علت افت شدید فشار در کمبود سوخت به سر می بردند، تمام 8300 دستگاه نفتکش جاده پیمای شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران برای سوخت رسانی در سرویس کامل قرار گرفتند. همچنین، تمام ناوگان قیرکش نیز، با تغییر کاربری، در مدار توزیع سوخت جایگزین (نفت گاز، نفت سفید و نفت کوره) قرار گرفتند. در زمان حاضر نیز که سامانه گاز مصرفی نیروگاههای در مرکز و شمال کشور قطع است، روزانه 15 میلیون لیتر نفت کوره، از مبادی جنوب (دو پالایشگاه بندرعباس و آبادان)، از طریق راه آهن و نفتکش های جاده پیما، به شمال کشور منتقل می شود

پنج شنبه 27 دي 1386
به گزارش شانا به نقل از خبرگزاری رویترز از بغداد، پالایشگاه بیجی به دلیل قطع برق از امروز به مدت 48 ساعت تعطیل خواهد بود. پالایشگاه های بیجی و شعیبه، به عنوان اولین و دومین پالایشگاه های بزرگ عراق، نیاز بازارداخل را به بنزین، گازوئیل، گازخوراک پزی، نفت سفید و سایر مشتقات نفتی تامین می کنند. یک مقام مقام صنعت نفت عراق گفت که اگر این دو پالایشگاه به زودی فعالیت خود را از سرنگیرند، عراق با مشکل جدی رو به رو خواهد شد. وزارت نیروی عراق، وزارت نفت این کشور را به قطع برق متهم کرد و اعلام داشت که این وزارت خانه نتوانسته است سوخت نیروگاهی که پالایشگاه بیجی را تغذیه می کند، تامین کند. وزارت نیروی عراق همچنین اعلام کرد که این نیروگاه تا زمان تامین سوخت جدید فعالیت نخواهد داشت. با وجود این که عراق سومین ذخایر نفت جهان را دارد اما پیوسته با کمبود سوخت روبه رو است. قطع برق سبب شده است تا برخی مناطق این کشور در حالی که زمستان سردی را می گذرانند، روزانه تنها یک ساعت برق داشته باشند. یک مهندس پالایشگاه بیجی گفت: پس از آن که نیروگاه بیجی نتوانست برق پالایشگاه را تامین کند، فعالیت این پالایشگاه در ساعت 9 صبح امروز به حال تعلیق در آمد. برق پالایشگاه 4 ساعت بعد بر قرارشد اما یک مسئول دفتر روابط عمومی پالایشگاه بیجی گفت که 2 روز طول خواهد کشید تا پالایشگاه بیجی فعالیت خود را از سر گیرد. پالایشگاه بیجی در 180 کیلومتری شمال بغداد قراردارد و ظرفیت آن بیش از 200 هزار بشکه در روز است. این پالایشگاه هفته گذشته دچار آتش سوزی شد که در نتیجه واحد ال پی جی آن از بین رفت اما بر تولید آن تاثیری نداشت. پالایشگاه شعیبه در استان بصره در جنوب عراق نیز روز گذشته به دنبال بروز یک آتش سوزی تعطیل شد. وزیر نفت عراق گفت که یک بالگرد نظامی آمریکایی یا انگلیس موجب آتش سوزی در این پالایشگاه شده است. سخنگویان نظامی انگلیس و آمریکا هر گونه دخالت بالگردهایشان را در این حادثه تکذیب می کنند. اگرچه مهندسان «شرکت نفت جنوب» عراق اعلام کردند که آتش سوزی ناشی از حمله خمپاره ای بوده است اما تحقیق جداگانه ای که وزیر نفت عراق دستور آن را صادر کرد، اظهارات وی را تایید می کند. به گفته یک مقام وزارت نفت عراق، کارگران پالایشگاه شعیبه بالگردی را مشاهده کرده اند که شعله ای را رها کرده است. بالگردهای نظامی معمولا برا ی خنثی کردن حملات زمینی، شعله هایی را رها می کنند. آتش سوزی دیروز در پالایشگاه شعیبه سبب شد واحدهای تولید فرآروده و ال پی جی این پالایشگاه به طور کامل از میان برود. مقام های وزارت نفت عراق می گویند که بالگردهای نظامی نیروهای ائتلاف در اگوست سال 2006 نیز مرتکب اقدام مشابهی شده اند.

پنج شنبه 27 دي 1386
در روزهای اخیر و در پی قطع سامانه گاز مصرفی در استان گلستان بیش از 55 میلیون لیتر فرآورده نفتی و بیش از 40 هزار سیلندر گاز مایع به عنوان سوخت جایگزین در برخی شهرها و روستاهای این استان عرضه شد. مدیر شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی منطقه گلستان در گفت وگو با خبرنگار شانا با بیان این مطلب افزود: از روز 18 دی تا امروز بیش از 25 میلیون لیتر نفت سفید، بیش از 32 میلیون لیتر نفت گاز و بیش از 40 هزار سیلندر 11 کیلویی گاز مایع در نقاط مختلف استان عرضه شده است. مهندس محمد فرازمند یاد آور شد: از آنجا که وضعیت کنونی را پیش بینی می کردیم، از ابتدای پاییز امسال سوخت مورد نیاز تا مدت 45 روز واحدهای صنعتی، ساکنان نقاط سخت گذر و مردم در شهرها و روستاها را ذخیره سازی کردیم. از ابتدای بارش شدید برف و افزایش سرما در روزهای اخیر، مردم در بسیاری نقاط از 24 شهر استان گلستان با قطع گاز و افت فشار آن رو به رو شدند. مدیر شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی منطقه گلستان گفت: پس از قطع گاز مصرفی در این استان، 10 فروشندگی نیمه تعطیل فرآورده در برخی شهرهای استان فعال شدند که همه روزه از ساعت 7 صبح تا 2 بامداد، سوخت مورد نیاز مردم را عرضه می کنند. فرازمند افزود: همچنین 21 نفتکش و تعدادی وانت سوخت مورد نیاز واحدهای صنعتی و تولیدی استان و مردم را توزیع می کنند. وی همچنین افزود: سوخت مورد نیاز 550 واحد مرغداری با نزدیک به 5 میلیون قطعه جوجه که نیمی از نیاز روزانه مرغ تهران را تامین می کنند، بدون مشکل توزیع شده؛ به گونه ای که روند فعالیت در هیچ کدام از این واحدها حتی یک روز نیز مختل نشده است. از اوایل دی ماه امسال و با ریزش اولین برف زمستانی، مردم استان گلستان به دلیل مشکلات فنی در صدور گاز کشور ترکمنستان به ایران، با افت فشار و قطع گاز رو به رو شدند که برای جایگزین کردن سوخت مورد نیاز خود از نفت سفید، نفت گاز و گاز مایع استفاده می ‌کنند.

جمعه 28 دي 1386
هاشمی رفسنجانی، امام جمعه موقت تهران، در خطبه های نماز جمعه این هفته اقدام ترکمنستان در قطع صدور گاز به ایران را دور از انتظار اعلام داشت. به گزارش شانا، وی اقدام ترکمنستان در قطع گاز صادراتی خود به ایران را بی ‌وفایی عنوان کرد و گفت: از یک کشور همسایه و مسلمان که بعد از استقلال باید از جمهوری اسلامی ایران به دلیل حمایت‌های همه جانبه ممنون باشد، این انتظار وجود نداشت. هاشمی رفسنجانی افزود: هر دلیلی هم که در این زمینه وجود داشت و اگر مطالباتی مطرح بود، در این روزهای سرد زمستان نباید با قطع گاز باعث زحمت و اذیت کشور مسلمان و دوست خود می‌شدند. خطیب نماز جمعه تهران گفت که امیدواریم ترکمنستان این بی‌وفایی را به گونه‌ای جبران کند. رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه اظهار داشت: نباید با قطع جریان گاز وارداتی از یک کشور این وضعیت در کشور به وجود آید. وی افزود: ما سیاست‌های انرژی را در مجمع تشخیص مصلحت تصویب کرده‌ایم و بر اساس آن باید همیشه ذخیره انرژی داشته باشیم. رفسنجانی تمام شدن انرژی را به معنای توقف حرکت در کشور دانست و گفت: سیاست روشن ما این است که تولیدی بیشتر از مصرف داشته باشیم. وی یادآور شد: باید 10درصد از اوج مصرف خود را به عنوان ذخیره انرژی در اختیار داشته باشیم. وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به فعالیت شرکت های خارجی در فازهای پارس جنوبی گفت: البته این بار بخشی از این مشکل به خارجی‌ها باز می ‌گردد که در طرح‌های تولید گاز ایران در جنوب اخلال کردند. هاشمی رفسنجانی با بیان این که سیاست‌های مربوط به انرژی کشور پیچیده نیست و فقط به مراقبت و هوشیاری و مدیریت خوب نیاز دارد، افزود: این سرما به پایان می‌رسد، اما امیدواریم این حادثه درسی برای کشور باشد که در آینده این بخش مهم را به طور دقیق مدنظر داشته باشد.

شنبه 29 دي 1386
مدیر نظارت بر تولید نفت و گاز شرکت ملی نفت با بیان این که هم اکنون روزانه بیش از 470 میلیون متر مکعب گاز از میدان های گازی کشور تولید می شود، اظهار داشت: تولید پایدار گاز مدیون تلاش کارکنان شرکت ملی نفت در مناطق بد آب و هوا است. مهندس بهمن سروشی در گفت و گو با خبر نگار شانا با اشاره به مشکلات به وجود آمده ناشی از قطعی گاز کشور ترکمستان و سرمای شدید هوا در چند هفته گذشته تصریح کرد: انتظار می رود با آگاهی مردم از تلاش های انجام شده برای تولید گاز در شرایط بد ‌آب و هوایی و تحویل آن به شرکت ملی نفت، در مصرف گاز صرفه جویی شود. مهندس سروشی ادامه داد: در حقیقت تامین کننده اصلی گاز تحویل داده شده به شرکت ملی گاز کارکنان بی نام و نشان شرکت ملی نفت در میدان های گازی هستند که در بدترین شرایط ممکن و حتی به قیمت از دست دادن جان خود تلاش می کنند، یک لحظه هم چاه گاز بر اثر یخ زدگی از مدار خارج نشود از این رو لازم است این کوشش ها به هموطنان باز گو شود. مدیر نظارت بر تولید نفت و گاز شرکت ملی نفت با اشاره تولید روزانه 470 میلیون متر مکعب گاز در مدار تولید توسط سه شرکت بزرگ نفتی کشور، گفت: بزرگترین تولید کننده گاز کشور هم اکنون شرکت نفت مناطق مرکزی است، که روزانه بیش از 300 میلیون متر مکعب گاز غنی از میدان های تحت پوشش خود تولید دارد، همچنین شرکت نفت و گاز پارس با تولید روزانه 135 میلیون متر مکعب یکی دیگر از تولید کنندگان شرکت ملی نفت ایران است. وی با بیان این که شرکت مناطق نفت خیز جنوب گاز را از دو منبع مختلف تامین می کند، اظهار داشت: بیش از 5/37 میلیون متر مکعب گاز های همراه نفت میدان های مختلف و 17 میلیون متر مکعب گاز در این شرکت تولید می شود. سروشی دیگر سازمان های مرتبط سوخت رسان به نقاط مختلف کشور و نیرو گاه ها را شامل امور بین الملل شرکت ملی نفت به عنوان تامین کننده گازوئیل، شرکت پایانه ها، شرکت پالایش و پخش فرآورده های نفتی و شرکت فلات قاره دانست. وی اظهار داشت: با وجود این که اکثر میدان های گازی تحت تاثیر طوفان های شدید مناطق دریایی هستند حتی یک ساعت هم چاه های گاز به علت یخ زدگی و یا هر مشکل دیگر از مدار خارج نشده اند، از این رو نه تنها توانستیم پایداری تولید گاز را حفظ کنیم بلکه افزایش تولید را نیز در کارنامه خود داریم.

شنبه 29 دي 1386
بهای نفت خام که در سه روز گذشته پیوسته کاهش یافته بود، در معاملات روز جمعه (28 دی) در بازار نیویورک افزایش یافت. به گزارش شانا به نقل از مارکت واچز از نیویورک، مجموعه اقدامات انگیزشی کاخ سفید برای جلوگیری از کاهش رشد اقتصادی و نیز این دیدگاه که رشد اقتصادی چین ادامه خواهد یافت، از علل افزایش بهای نفت در روز گذشته بودند. بهای نفت خام سبک شیرین پایه بورس نیویورک برای تحویل در ماه فوریه در پایان معاملات روز جمعه در بازار نیویورک با 44 سنت افزایش هر بشکه 90 دلارو 57 سنت داد وستد شد. در معاملات نیمروزی این روز بهای نفت تا بشکه ای 91 دلار و 32 سنت نیز افزایش یافته بود. این امید که بانک مرکزی آمریکا (فدرال رزور) ممکن است نرخ های سود را کاهش دهد، سبب افزایش بهای نفت شد. این در حالی بود که بهای نفت در روز پنج شنبه 8 دهم در صد کاهش یافته بود. کاهش بهای نفت در معاملات روز پنج شنبه پس ازآن بود که بن برناکه، رئیس بانک مرکزی آمریکا، گفت که دورنمای اقتصاد آمریکا در حال بدترشدن است. وی همچنین گفت که بانک مرکزی آمادگی دارد در صورت لزوم نرخ های سود را در صورت لزوم کاهش دهد. اما مجموعه انگیزه های اقتصادی پیشنهادی کاخ سفید، اگر چه بسیاری از سرمایه گذاران را راضی نکرد، اما بهانه ای برای خرید نفت خام در معاملات آتی فراهم آورد. نکته دیگر این که دانشگاه میشیگان روز گذشته طی گزارش اعلام کرد که گرایش های مصرفی در آمریکا بهبود یافته است. بنا به این گزارش شاخص های مصرف از 5/75 در ماه دسامبر به 5/80 در اواسط ماه ژانویه افزایش یافته است که از ماه جولای تا کنون نخستین افزایش به شمار می آید. این در حالی بود که کارشناسان اقتصادی در نظر سنجی مارکت واچز پیش بینی کرده بودند شاخص مصرفی به 3/74 کاهش یابد. همچنین انتظار می رود اقتصاد چین بدون این که از وضعیت آمریکا تاثیر پذیرد به رشد خود ادامه دهد که به معنای افزایش قیمت برای کالاها از جمله نفت خام خواهد بود. در معاملات روز گذشته، بازار نفت به دیگر عواملی که حاکی از کاهش رشد اقتصادی آمریکا بود، چندان واکنشی نشان نداد.

يکشنبه 30 دي 1386
به گزارش خبرگزاري فارس ، عبدالله البدري در مصاحبه با روزنامه اشپيگل افزود : كارشناسان اوپك هر روز تحولات بازار نفت را بررسي و تجزيه و تحليل مي كنند . اگر ما به اين نتيجه برسيم كه بازار به توليد بيشتري نياز دارد ، قطعا سقف توليد خود را افزايش خواهيم داد . ولي در شرايط كنوني هيچ نيازي به افزايش توليد نيست . وزير انرژي آمريكا كه به عربستان سفر كرده است ، خواستار افزايش توليد نفت اوپك شده است . البدري در پاسخ به اين سوال كه آيا اگر قيمت نفت به 100 دلار برسد ، اوپك جشن مي گيرد ، گفت : نه چرا بايد جشن بگيريم . افزايش قيمت نفت به نفع اوپك نيست . ما خواستار ثبات در بازار نفت هستيم . وي در پاسخ به اين سوال خبرنگار اشپيگل كه پرسيد ، به نظر شما قيمت نفت تا ده سال آينده به 200 دلار خواهد رسيد ، تصريح كرد : قيمت نفت بر اساس عرضه و تقاضا تعيين مي شود و افزايش قيمت نفت به 200 دلار بعيد به نظر مي رسد .

يکشنبه 30 دي 1386
از ابتدای اجرای سهمیه‌بندی بنزین تاکنون، متخلفان عرضه و فروش فرآورده‌های نفتی در استان تهران، بیش از 72 میلیارد تومان جریمه شده‌اند. به گزارش شانا، به نقل از روابط عمومی سازمان تعزیرات حکومتی، با توجه به اجرای قانون سهمیه‌بندی بنزین در کشور از تیر ماه سال جاری، بعضی از جایگاه‌داران، متصدیان فروش‌ فرآورده‌های نفتی و مالکان خودروهای عمومی، با سو استفاده از فرصت‌ پیش‌ آمده اقدام به عرضه خارج از شبکه بنزین و گاز سی.ان.جی کرده‌اند. در این زمینه، پرونده‌های مختلفی از مراجع ذی‌ربط از قبیل شرکت ملی‌ پخش فرآورده‌های نفتی، نیروی انتظامی، اداره آگاهی، سازمان بازرگانی و سایر نهادهای مرتبط به اداره ‌کل تعزیرات حکومتی استان تهران ارسال شده است. از مجموع 509 فقره پرونده‌ تشکیل و به ۴25 فقره از این پرونده‌ها رسیدگی شده است که بر اساس آن متهمان در مجموع به پرداخت جزای نقدی به مبلغ بیش از 72 میلیارد تومان محکوم شده‌اند.

يکشنبه 30 دي 1386
گروه شرکت های فلزسازی «سومیتومو» ژاپن، اعلام کرد که این واحد صنعتی از یک شرکت دولتی امارات متحده عربی سفارش ساخت لوله‌های بزرگ فولادی را برای انتقال نفت خام دریافت کرده است. به گزارش شانا، به نقل از پایگاه اینترنتی «تریدینگ مارکت» از توکیو، این سفارش به ارزش ۲۰ میلیارد ین (۱۸۶ میلیون دلار) شامل ۱۰۰ هزار تن لوله های قطور فولادی و ضد خوردگی است که توسط شرکت بین المللی سرمایه گذاری نفتی (آی.پی.آی.سی) امارات درخواست شده است. بر پایه این گزارش، این میزان ارزش وزنی برابر با ۱۹۰ کیلومتر خط لوله است و قرار است نفت میدان «هبشان» در خلیج فارس را به بندر نفتی «فوجیره» در خلیج عمان، انتقال دهد. گروه سومیتومو کار انتقال و تحویل لوله ها را نیز به عهده دارد. حجم صادرات لوله‌های فولادی شرکت فلزسازی سومیتومو به امارات از یک‌ هزار تن در سال ۲۰۰۳ به ۱۵۵ هزار تن در سال جاری افزایش پیدا کرده است و انتظار می رود که این میزان باز هم افزایش یابد.

يکشنبه 30 دي 1386
وزیر انرژی آمریکا در جریان سفر خاورمیانه ای خود از کشورهای عضو اوپک خواست برای جلوگیری از تاثیرقیمت های نفت بر رشد اقتصادی، تولید نفت را افزایش دهند. به گزارش شانا به نقل از بلومبرگ، ساموئل بادمن در امان به خبرنگاران گفت: من از وزرای انرژی می خواهم نفت کافی به بازار عرضه کنند. وی افزود: به نظر من برخی شواهد گویای آن است که عرضه کمتر از آن چیزی است که ما مایلیم باشد. بادمن همچنین گفت: با این دیدگاه که اقتصاد آمریکا به سوی رکود پیش می رود، موافق نیست. وی یادآور شد: با این حال «بدون تردید نشانه هایی وجود دارد که گویای روبه رو بودن ما با چالش های اقتصادی است و احتمال رکود در قیاس با سال های اخیر بیشتر است.» پس از آن که بهای نفت روز 13 دی (3 ژانویه) به 100 دلار و 9 سنت هربشکه رسید، وزیر انرژی آمریکا در تلاش برای تشویق صادرکنندگان نفت به افزایش تولید، سفر خود را به خاورمیانه آغاز کرده است. جورج بوش، رئیس جمهوری آمریکا، نیز در دیدار هفته گذشته خود از عربستان گفت که قیمت های بالای نفت به اقتصاد جهانی لطمه خواهد زد و موجب کاهش تقاضا برای نفت خواهد شد. بهای نفت خام روز پنج شنبه گذشته برای نخستین بار در 4 هفته گذشته به بشکه ای کمتر از 90 دلار هر بشکه کاهش یافت. این کاهش پس از آن بود که گزارش دولت آمریکا نشان داد که ذخایر نفت خام این کشور بیش از پیش بینی ها افزایش یافته است. کاهش غیرمنتظره خرده فروشی در آمریکا در ماه دسامبر به نگرانی های در مورد در پیش بودن رکود در این کشور دامن زده است. آژانس بین المللی انرژی روز پنج شنبه گذشته، با استناد به هوای ملایم تر در آمریکا، پیش بینی خود را در مورد تقاضای جهانی نفت در نیمه نخست سال 2008 به میزان 100 هزار بشکه در روز کاهش داد. در همین حال وزیر نفت عربستان سعودی هفته گذشته در ریاض به خبرنگاران گفت: هرگاه شرایط بازار توجیه کند، ما تولید نفت را افزایش خواهیم داد.