آرشیو اخبار انجمن مهندسی نفت - تیر - شهریور 1387

Source: http://ispe.aaahoo.com/

صفحه قبل

شنبه 1 تير 1387
معاون فنی طرح کارت هوشمند سوخت گفت : سهمیه بنزین دور سوم تمامی وسایل نقلیه از ساعت 24 امشب در کارت های سوخت شارژ می شود. احمد تولایی در گفت و گو با خبرنگار شانا اظهار داشت: سهمیه خودورهای شخصی در سه ماهه تابستان امسال 360 لیتر ( ماهانه 120 لیتر) و سهمیه موتور سیکلت ها 108 لیتر (ماهانه 36 لیتر) در نظر گرفته شده است. وی با بیان اینکه کوپن های بنزین نیز تنها تا پایان امروز (جمعه 31 خرداد) اعتبار دارند، تاکید کرد: در ابتدای طرح سهمیه بندی، بنزین مورد نیاز برخی گروه ها و سازمان ها که امکان بررسی میزان مصرف آنها وجود نداشت به صورت کوپنی تامین می شد ولی در حال حاضر با بررسی های انجام شده، میزان و نحوه مصرف آنها نیز ساماندهی شده است. تولایی افزود: برخی گروه ها مانند جانبازان و سایر افرادی که مستحق دریافت سهمیه بنزین تشخیص داده شده اند بر اساس میزان مصرفشان کارت سوخت در اختیارشان قرار می گیرد اما سهمیه برخی سازمان ها مانند استانداری ها حذف می شود و آنها در صورت نیاز می توانند از بنزین آزاد استفاده کنند. معاون فنی طرح کارت هوشمند سوخت درباره قطع سهمیه سوخت خودورهای وارداتی نیز گفت: این خودروها برای تامین نیاز خود می توانند از بنزین آزاد استفاده کنند که البته این نرخ با توجه به قیمت های بین المللی بنزین چندان هم آزاد نیست. وی میزان صرفه جویی بنزین با استفاده از کارت هوشمند سوخت در سال گذشته را 4 میلیارد دلار دانست و افزود: میزان صرفه جویی بنزین در سالجاری حداقل 15 میلیون لیتر در روز برآورد شده است. تولایی درباره نحوه تعیین سهمیه ها تصریح کرد: داده های بانک اطلاعات سوخت کشور در اختیار مدیران و تصمیم گیران قرار می گیرد و آنها بر اساس کاربری های گوناگون بنزین در کشور به همراه متوسط مصرف کاربران تعیین سهمیه می کنند. به گفته او طرحی در دست است تا از افرادی که کمترین میزان مصرف بنزین را در یک دوره مشخص داشته اند تقدیر شود. وی با اشاره به اینکه از فردا ( اول تیر) عرضه نفت گاز تنها با استفاده از کارت سوخت و بدون اعمال محدودیت انجام می شود، خاطر نشان کرد: در این طرح کار نصب تجهیزات هر جایگاه که به پایان برسد جایگاه از همان روز به حالت عملیاتی در می آید و باید نفت گاز را با استفاده از کارت سوخت در اختیار مصرف کنندگان قرار دهد. تولایی اضافه کرد: کاربرانی که کارت های سوخت آنها به هر دلیل به دستشان نرسیده می توانند از کارت هایی که در اختیار جایگاه داران است استفاده کنند. وی ادامه داد: با تلاش های انجام شده پیش بینی می کنیم تا یک ماه آینده کارت کلیه مالکان خودورهای گازوییلی به دستشان برسد. به گزارش شانا، در دور جدید سهمیه بندی بنزین از ابتدای تیر ماه، یارانه بنزین سوپر قطع می‌شود و این نوع بنزین با قیمت 540 تومان عرضه خواهد شد.

شنبه 1 تير 1387
دوره آموزشی پردازش داده های لرزه نگاری در پژوهشگاه صنعت نفت برگزار می شود. به گزارش شانا به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه صنعت نفت، این دوره آموزشی به وسیله کارشناس ارشد شرکت شل و مدرس دروس پیشرفته ژئوفیزیک و پردازش داده های لرزه ای از دانشگاه Delft هلند روزهای اول تا پنجم تیره ماه در پژوهشگاه صنعت نفت ارائه خواهد شد. هدف این برنامه آموزشی، آشنایی ژئوفیزیست ها و کارشناسان لرزه نگاری با مفاهیم کلیدی، اصول و عملیات برای کاربرد مؤثر داده های لرزه نگاری در اکتشاف، ارزیابی میدان و مدیریت مخزن با به کارگیری آخرین تکنیک های روزآمد دنیا و با تأکید بر یادگیری عملی از چگونگی استخراج اطلاعات زمین شناسی و پتروفیزیک از طریق استخراج داده ای علمی است. در این دوره آموزشی علاوه بر ارائه آخرین دستاوردهای آموزشی، فرصت بحث و تبادل نظر برای شرکت کنندگان فراهم است، ضمن آن که در پایان دوره به شرکت کنندگان گواهی معتبر آموزشی تخصصی اعطا خواهد شد.

شنبه 1 تير 1387
وزیر نفت ونزوئلا گفت که در نشست مصرف کنندگان و تولید کنندگان بزرگ نفت که دوم تیر در عربستان سعودی برگزار می شود شرکت نمی کند. به گزارش شانا به نقل از خبرگزاری رویترز، رافائل رامیرز وزیر نفت ونزوئلا گفت که هیچ نیازی نیست که اوپک پیش از اجلاس ماه سپتامبر خود جلسه دیگری برگزار کند. رامیرز در مورد احتمال افزایش تولید نفت ونزوئلا گفت: ما تصمیم های خود در مورد تولید نفت را در چارچوب اوپک اتخاذ می کنیم. فکر نمی کنیم که ضرورتی برای افزایش تولید وجود داشته باشد. وزیر نفت ونزوئلا تاکید کرد که کشورش هیچ برنامه ای برای افزایش تولید نفت خام خود ندارد. وی، همچنین گفت که قیمت های بالای نفت ارتباطی با تولید نفت ندارد. ونزوئلا و دیگر کشورهای عضو اوپک بارها اعلام کرده اند که قیمت های بالای نفت ارتباطی با میزان تولید نفت ندارد و کاهش ارزش دلار در برابر ارزهای جهانی، سفته بازی در بازارهای نفتی و تنش های ژئوپلتیکی از عوامل افزایش قیمت نفت هستند. نشست تولید کنندگان و مصرف کنندگان بزرگ نفت به پیشنهاد عربستان سعودی و در شهر جده در این کشور برگزار می شود.

شنبه 1 تير 1387
رییس جمهوری آمریکا از کنگره خواست که به ممنوعیت 27 ساله حفاری نفت در مناطق ساحلی این کشور پایان دهد. به گزارش شانا به نقل از خبرگزاری رویترز، جرج بوش گفت: بالا رفتن قیمت سوخت بر هر آمریکایی که با خودرو به محل کار خود می رود تاثیر گذاشته است و خانواده ها در سراسر آمریکا به دولت چشم دوخته اند تا به این وضعیت واکنشی نشان دهد. قیمت بنزین در آمریکا نسبت به سال 2007، بیش از یک دلار در هر گالن (معادل 785/3 لیتر) افزایش یافته است و به رقم بی سابقه بیش از چهار دلار در هر گالن رسیده است. کنگره آمریکا در سال 1981 با تصویب قانونی بخش بزرگی از حفاری در مناطق ساحلی را ممنوع کرد. با این حال رییس جمهوری آمریکا این قانون را در شرایط فعلی، کهنه و غیر سازنده توصیف کرد. بنا بر این گزارش بوش انتظار دارد با افزایش تولید داخلی نفت در آمریکا، قیمت سوخت در این کشور کاهش یابد. مساله تامین انرژی در آمریکا طی ماه های اخیر یکی از مباحث مهم انتخابات ریاست جمهوری آتی این کشور بوده است. در حالی که جان مک کین، نامزد جمهوری خواهان برای انتخابات آینده ریاست جمهوری آمریکا یکی از حامیان درخواست بوش است، باراک اوباما رقیب دموکرات وی گفت که این تصمیم تاثیری بر قیمت سوخت نخواهد گذاشت.

شنبه 1 تير 1387
پس از کاهش حدود پنج دلاری قیمت نفت در پی اعلام افزایش قیمت سوخت در چین، قیمت نفت در معاملات امروز (جمعه) بازار سنگاپور تغییر چندانی نکرد. به گزارش شانا به نقل از خبرگزاری آسوشیتد پرس، در معاملات امروز بازار الکترونیکی سنگاپور قیمت نفت خام سبک شیرین برای تحویل در ماه ژوئیه با 23 سنت افزایش به 132 دلار و 16 سنت در هر بشکه رسید. این در حالی است که روز پنجشنبه (30 خرداد) و در پی اعلام افزایش قیمت سوخت در چین، قیمت نفت خام پایه بورس نیویورک با چهار دلار و 75 سنت کاهش به 131 دلار و 93 سنت در هر بشکه رسید. برخی از تحلیل گران بازار می گویند که مشارکت کنندگان در بازارهای نفتی واکنش نامعقولی نسبت به اعلام خبر افزایش قیمت سوخت در چین نشان داده اند. بسیاری از کارشناسان رشد بالای اقتصادی چین و تقاضای رو به افزایش این کشور برای نفت خام را یکی از عوامل افزایش بی سابقه قیمت نفت طی چند ماه اخیر می دانند. «ویکتور شام» تحلیل گر شرکت مشاوره نفت و گاز «پروین اند گرتز» سنگاپور گفت: هنوز مشخص نیست که افزایش قیمت سوخت در چین بر رشد تقاضای سوخت در این کشور تاثیری منفی می گذارد یا نه. به نظر می رسد بازار نوعی واکنش غیر منطقی به این خبر نشان داده است. وی افزود که به رغم این افزایش قیمت سوخت در چین، این قیمت در مقایسه با قیمت های بین المللی همچنان پایین است.

سه شنبه 4 تير 1387
دوره آموزشی آشنایی با سیستم برنامه ریزی منابع سازمانی (ERP) در پتروشیمی بوعلی سینا اجرا شد. به گزارش شانا، دوره یاد شده که در خرداد ماه سال جاری از سوی دکتر منتظمی (پروفسور سیستم های اطلاعاتی از دانشگاه مک مستر کانادا) با پیگیری اداره آموزش پتروشیمی بوعلی سینا در سالن کنفرانس این اداره برگزار شد. راه حل (ERP) یکی از برجسته ترین مکانیسم ها در کاهش هزینه های سازمان ها و شرکت های تولیدی است که مبتنی بر بهبود و مکانیزه کردن تمامی فرآیندهای سازمان به منظور استفاده بهینه از منابع سازمانی است. دکتر منتظمی در این دوره سه روزه، سیستم (SAP) که یکی از پیش گامان (ERP) در زمینه شرکت های نفت و پتروشیمی است را معرفی کرد که با بیان چند مثال عینی، این موضوع را تشریح کرد و مزایای استقرار این سیستم در سازمان ها را برشمرد. برگزاری این دوره ، نقش بسزایی در آشنایی شرکت کنندگان با برنامه ریزی منابع سازمانی(ERP)داشته است. مجتمع پتروشیمی بوعلی سینا واقع در منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی ماهشهر با دریافت خوراک کامل، سالانه ۴۰۰ هزار تن پارازایلین، ۳۰ هزار تن ارتوزایلین، حدود ۱۸۰ هزار تن بنزن، ۳۹ هزار تن گاز مایع، ۱۹۹ هزار تن رافینیت، ۳۵۰ هزار تن برش سبک نفتا، حدود ۵۰۰ هزار تن برش سنگین نفتا، ۲۳ هزار تن آروماتیک سنگین، ۲۱ هزار تن برش پنتان و ۱۱ هزار تن برش سنگین بنزین پیرولیز تولید می کند.

سه شنبه 4 تير 1387
دکتر علی کردان گفت: آموزش نیروی انسانی فهیم، فکور، خدامحور و متخصص و تنوع بخشی به بازارهای هدف اولویت سده دوم فعالیت صنعت نفت است. قائم مقام وزیر نفت در گفت وگو با خبرنگار شانا افزود: با تربیت و آموزش نیروی انسانی متعهد و متخصص با رویکرد خدامحوری، نرم افزاری شدن صنعت نفت و تنوع بخشی به بازارهای هدف می توان چشم انداز این صنعت عظیم در سده دوم فعالیتش را امیدوار کننده دید. کردان با تاکید بر ضرورت برنامه ریزی در بخش های مختلف صنعت نفت کشور در سده دوم ادامه داد: اولویت بخشیدن به صنعت گاز از دیگر مقوله های مهم است که باید برای فعالیت به منظور شکوفایی و توسعه صنعت نفت مورد توجه جدی مسئولان قرار گیرد. وی تصریح کرد: حفظ مخازن و ذخایر هیدروکربوری و افزایش میزان سرمایه گذاری در این زمینه نیز از ضرورت های مهم برنامه ریزی در سده دوم فعالیت صنعت نفت است. کردان افزود: برای تنوع بخشی به بازارهای هدف، باید یک نگاه جهانی داشت و در این عرصه توانمندی صنایع داخل را برای رقابت جهانی افزایش داد. وی همچنین با اشاره به سرمایه گذاری در بخش بالادستی به عنوان مهم ترین اولویت وزارت نفت در سال جاری، گفت:بزرگ ترین پشتوانه صنعت نفت نیروی انسانی ماهر و متخصص است و این پشتوانه توانسته توسعه پایدار کشور را فراهم کند. کردان افزود: نیروی انسانی ماهر و متخصص عامل مهم موفقیت صنعت نفت در افزایش تولید است؛ و خوشبختانه صنعت نفت کشور از این موهبت الهی ( نیروی انسانی ماهر، متعهد و خداجو) به خوبی برخوردار است. قائم مقام وزیر نفت همچنین با بیان اینکه کارآمدی، ثمره گرانقدر صنعت نفت کشور در سال جاری است تصریح کرد: در زمان حاضر، صنعت نفت کشور نقش تعیین کننده و جایگاه ویژه ای در منطقه و جهان دارد. کردان با تاکید بر تلاش بیشتر برای افزایش توان نرم افزاری صنعت نفت کشور افزود: صنعت نفت کشور در بخش سخت افزاری و تأمین نیروی انسانی شایسته و متخصص، وضعیت مطلوبی دارد و باید در امور نرم افزاری تلاش بیشتری شود.

سه شنبه 4 تير 1387
بهای سبد نفت خام اوپک در روز جمعه (20 ژوئن، 31 خرداد) به هر بشکه 128 دلار و 56 سنت رسید که نسبت به روز پنج شنبه 88 سنت کاهش یافت. به گزارش شانا به نقل از دبیرخانه سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک)، بهای سبد نفتی اوپک روز پنج شنبه (19 ژوئن، 30 خرداد) 129 دلار و 44 سنت در هر بشکه بود. سبد نفت خام اوپک در بردارنده 12 نوع نفت خام اعضای این سازمان شامل: مخلوط الجزایر، میناس اندونزی، سنگین ایران، سبک بصره، صادراتی کویت، اس ‌سیدر لیبی، سبک «بونی» نیجریه، مارین قطر، سبک عربی عربستان سعودی، موربان امارات عربی متحده و بی.سی.اف 17 ونزوئلا و گیراسول آنگولا است. این در حالی است میانگین هفتگی بهای سبد نفتی اوپک نیز با کاهشی 70 سنتی به سطح 129 دلار و 4 سنت در هر بشکه در هفته منتهی به جمعه 31 خرداد رسید.

شنبه 8 تير 1387
محمد سوری گفت: 51 درصد درآمد شرکت ملی نفتکش از حمل محموله های نفتی به اروپا تامین می شود. مدیرعامل شرکت ملی نفتکش در گفت و گو با خبرنگار شانا ادامه داد: همچنین 26 درصد درآمد این شرکت در تجارت با آسیا و 15 درصد از آفریقا به دست می آید. سوری افزود: 8 درصد دیگر درآمد شرکت ملی نفتکش از انتقال محموله های نفتی به کشورهای دیگر از جمله ونزوئلا، کانادا و آمریکای لاتین دریافت می شود. وی میزان محموله های نفتی منتقل شده توسط شرکت ملی نفتکش را 80 تا 82 میلیون تن در سال عنوان کرد. شرکت ملی نفتکش ایران با 50 سال سابقه در عرصه حمل و نقل دریایی هم‌ اکنون رتبه چهارم در زمینه حمل و نقل فرآوده‌های نفتی را در دنیا دارد که با گسترش این ناوگان تا سال 2011 به مقام سوم خواهد رسید. این شرکت با در اختیار داشتن 40 فروند نفتکش و شناورهای نفتی، ظرفیت حمل و نقل 5/7 میلیون تن نفت خام را دارد.

شنبه 8 تير 1387
هفته گذشته (یکم تا پنجم تیر) در شرکت بورس کالای ایران بیش از 210 هزار و 660 تن انواع فولاد، مس، آلومینیوم، کنسانتره مولیبدن، ذرت، برنج، کنجاله دانه های روغنی، دوده صنعتی، روغن، قیر، پلی اتلین، اگستراکت، پلی پروپیلن و طلا به ارزش بیش از یک تریلیون ریال داد و ستد شد. به گزارش شانا به نقل از روابط عمومی بورس کالای ایران، آمار کل معاملات بورس در هفته مورد بررسی نسبت به هفته قبل از آن، از نظر حجم 14 درصد کاهش و از نظر ارزش 20 درصد کاهش نشان می دهد. رینگ فرآورده های نفت و پتروشیمی بر اساس این گزارش، در هفته گذشته در رینگ محصولات پتروشیمی، 112 هزار و 110 تن قیر به ارزش 367 میلیارد و 762 میلیون ریال معامله شد که از نظر وزن و ارزش به ترتیب 27/5 و 21/21 درصد از کل بازار را به خود اختصاص داده است. در گروه معاملاتی اکستراکت نیز یک هزار و 500 تن اکستراکت به ارزش 7 میلیارد و 762 میلیون و 500 هزار ریال داد و ستد شد که به ترتیب 71/0 و 45/0 درصد از کل بازار این هفته را شامل شد. همچنین در این هفته 20 تن دوده صنعتی به ارزش 288 میلیون ریال معامله شد که از نظر حجم و ارزش به ترتیب 01/0 و 02/0 درصد از کل بازار را از آن خود کرد. در گروه محصولات روغن 2 هزار و 730 تن انواع روغن پایه و اسلاگ واکس به ارزش 27 میلیارد و 864 میلیون و 300 هزار ریال داد و ستد شد که از نظر حجم و ارزش به ترتیب 29/1 و 61/1 درصد از کل بازار را به خود اختصاص داد. بر اساس این گزارش، در گروه محصولات پلی اتلین نیز 9 هزار و 570 تن پلی اتلین سبک خطی به ارزش 144 میلیارد و 691 میلیون و 600 هزار ریال داد و ستد شد که از نظر وزن و ارزش به ترتیب 54/4 و 61/1 درصد از کل بازار را به خود اختصاص داده است. در هفته مورد بررسی یک هزار و 350 تن پلی پروپیلن به ارزش 21 میلیارد و 73 میلیون و 500 هزار ریال معامله شد که از نظر حجم و ارزش به ترتیب 64/0 و 22/1 درصد از کل بازار را از آن خود کرد.

شنبه 8 تير 1387
مدیرعامل شرکت پالایش نفت اصفهان گفت: با اتمام پروژه های جامع استاندارد نفت ‌گاز، نفت سفید و بنزین تولیدی این شرکت به حد استانداردهای یورو 2010 خواهد رسید. به گزارش شانا، مهندس منوچهر آقانژاد با بیان این که این پالایشگاه بیش از 40 نوع فرآورده‌ مورد نیاز کشور را تولید می‌کند، اظهار داشت: شرکت پالایش نفت اصفهان نزدیک به 22 تا 25 درصد بنزین مورد نیاز کشور را تامین می‌کند. وی افزود: یکی از اهداف طرح جامع در مرحله اول افزایش تولید بنزین پالایشگاه تا سه برابر ظرفیت فعلی و راه‌اندازی واحدهای بنزین ساز در سال آینده و قطع نیاز به واردات بنزین سوپر خواهد بود. آقانژاد با بیان این که با اجرای این طرح پالایشگاه اصفهان به یک پالایشگاه بین‌المللی تبدیل می‌شود، تصریح کرد: با اجرای نهایی این طرح در سال‌های 90 تا 91 تولید بنزین خام از 8 میلیون لیتر در روز به 21 تا 22 میلیون لیتر در روز و تولید گاز مایع پالایشگاه از 13 تن به 18 تن افزایش خواهد یافت. مدیرعامل شرکت پالایش نفت اصفهان در باره بهای خوراک پالایشگاه یادآوری کرد: قیمت نفت خام فوب خلیج فارس با تخفیف 6 درصد به پالایشگاه داده می‌شود و پیش‌بینی شده پس از آن که این تخفیف در قانون بودجه سالانه مجلس مشخص شد تا 5 سال ثابت بماند.

شنبه 8 تير 1387
مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس از تعیین پیمانکار ایرانی توسعه فازهای 19، 20 و 21 پارس جنوبی در ماه آینده (مرداد)خبر داد و گفت: پیمانکار توسعه فازهای یاد شده از میان 3 شرکت پتروپارس، مهندسی و ساخت تاسیسات دریایی ایران و مهندسی و ساختمان صنایع نفت (اویک) انتخاب می شود. به گزارش خبرنگار شانا، دکتر علی وکیلی در جمع خبرنگاران افزود: 3 شرکت پتروپارس، مهندسی و ساخت تاسیسات دریایی ایران و مهندسی و ساختمان صنایع نفت (اویک) اواخر تیرماه پیشنهادهای فنی و مالی خود را به شرکت نفت و گاز پارس ارائه می دهند و مرداد ماه امسال یکی از شرکت های یاد شده به عنوان پیمانکار اجرای توسعه فازهای 19، 20 و 21 پارس جنوبی انتخاب می شود. وکیلی با اشاره به این که برای توسعه فازهای 19، 20 و 21 پارس جنوبی از تجربیات کسب شده در بخش مطالعات و اجرای فازهای پیشین پارس جنوبی بهره می گیریم، گفت: توسعه فاز 19 پارس جنوبی با ظرفیت روزانه 5/1 میلیارد فوت مکعب و فازهای 20 و 21 پارس جنوبی با ظرفیت روزانه 2 میلیارد فوت مکعب طراحی شده است. وی با بیان این که فاز 19 پارس جنوبی در منطقه تنبک و فازهای 20 و 21 پارس جنوبی در منطقه عسلویه واقع شده است، افزود: توسعه فاز 19 از فازهای 20 و 21 پارس جنوبی جداگانه انجام می شود. وکیلی تصریح کرد: درصورتی که منابع مالی توسعه فازهای 20 و 21 پارس جنوبی به موقع تامین شود، اجرای توسعه این دو فاز به طور تقریبی 5/1 سال به جلو خواهد افتاد. وی افزود: پیش بینی شده است توسعه فازهای 19، 20 و 21 پارس جنوبی در مدت 5 سال به پایان برسد. بهره برداری از فاز 7 پارس جنوبی در مرداد ماه امسال مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس از بهره برداری سکوی فاز 7 (SPD9) میدان گازی پارس جنوبی در ماه آینده خبر داد و گفت: سکوی فاز 6 پارس جنوبی(SPD7) و سکوی فاز 8 پارس جنوبی (SPD8) هر کدام به فاصله 3 ماه از بهره برداری سکوی فاز پیشین خود، راه اندازی خواهند شد. وکیلی تصریح کرد: مساعد نبودن شرایط آب و هوایی مانع از نصب سکوی فاز 6 پارس جنوبی (SPD7) شده است و پیش بینی می شود سکوی این فاز به زودی در دریا نصب شود. وی زمان نصب سکوی فاز 8 پارس جنوبی (SPD8) را شهریور ماه امسال اعلام کرد و گفت: به منظور احداث خط لوله سوم فازهای 6، 7 و 8 پارس جنوبی، شرکت اوپراتور بخش دریایی پروژه (استات اویل) مناقصه ای برگزار کرده و شرکتی را برای اجرای این خط لوله برگزیده است. خوراک پالایشگاه فاز 9 پارس جنوبی را گاز فاز 7 تامین می کند مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس از بهره برداری فازهای 9 و 10 میدان گازی پارس جنوبی در زمستان امسال خبر داد و گفت: تا زمان تکمیل حفاری فازهای 9 و 10 پارس جنوبی، از گاز فاز 7 پارس جنوبی برای راه اندازی پالایشگاه فاز 10 استفاده می شود. وکیلی پیشرفت مجموع پروژه توسعه فازهای 9 و 10 پارس جنوبی را پیش از 90 درصد اعلام و تصریح کرد: پیشرفت کلی پالایشگاه 89 درصد است. پروژه فازهای 9 و 10 پارس جنوبی، فعال ترین پروژه وزارت نفت وی پیشرفت توسعه فازهای 9 و 10 پارس جنوبی را بسیار مطلوب ارزیابی کرد و گفت: فازهای یاد شده به طور متوسط هر ماه 4 درصد پیشرفت دارد و این پروژه هم اکنون فعال ترین پروژه پارس جنوبی و وزارت نفت به شمار می آید. وکیلی شروع بهره برداری از فاز 9 پارس جنوبی را مهر ماه امسال عنوان کرد و گفت: گاز فاز 10 این میدان گازی نیز آبان ماه وارد شبکه سراسری می شود. وی با بیان این که طرح شتاب بخشی توسعه فازهای 9 و 10 پارس جنوبی اواخر سال گذشته ارائه شد، افزود: در این طرح تمهیداتی برای سرعت بخشیدن به بهره برداری از فازهای یاد شده اندیشیده شد و هم اکنون در مجموع بیش از 10 هزار نفر در بخش خشکی فازهای 9 و 10 پارس جنوبی مشغول به فعالیت هستند. توسعه فاز 12 پارس جنوبی مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس با بیان این که به طور تقریبی تمام قراردادهای توسعه فاز 12 پارس جنوبی در بخش دریایی منعقد شده است، گفت: انعقاد قراردادهای بخش خشکی نیز پیشرفت مطلوبی دارد.

شنبه 8 تير 1387
مدیرعامل شرکت گازپروم روسیه اعلام کرد که اوپک به واقع هیچ نفوذی بر سطح بهای جهانی نفت ندارد. به گزارش شانا، الکسی میلر در گفت و گو با روزنامه فایننشال تایمز انگلیس که در شماره دیروز جمعه این روزنامه منتشر شد؛ تصریح کرد که وی به دنبال تبدیل «گازپروم» به بانفوذترین شرکت در بخش انرژی دنیاست. گازپروم همچنین در سال 2005 میلادی 25 درصد از گاز طبیعی اروپای غربی را تامین کرده است و در این سال، 20 درصد از درآمدهای بودجه روسیه و هشت درصد از تولید ناخالص داخلی این کشور از شرکت گازپروم تامین شده است. میلر با اشاره به تصمیات اوپک خاطر نشان کرد: یک تصمیم ساده به تنهایی نمی تواند بر بازار جهانی نفت تاثیرگذار باشد. وی در این گفت و گو که از طریق اینترنت انجام شد؛ همچنین پیش بینی کرد که بهای نفت و گاز در آینده به شدت افزایش می یابد و اساسا به سطح جدیدی از قیمت ها خواهد رسید. این در حالی است که میلر هفته گذشته از رسیدن بهای نفت از 140 دلار کنونی به 250 دلار در بشکه در آینده خبر داده بود. شکیب خلیل ریس اوپک نیز پیش تر ضمن اعلام اینکه بهای نفت دیگر کاهش نمی یابد، گفته بود عوامل افزایش دهنده بهای نفت خارج از کنترل این سازمان است. گفتنی است بهای نفت از ابتدای سال جاری تاکنون به شدت افزایش یافت به طوری که روز گذشته به رکورد حدود 143 دلار در هر بشکه رسید. عالی ترین مقام «گازپروم» درباره برنامه آتی این شرکت نیز اذعان داشت: گازپروم در سال های آتی نه تنها شرکتی بزرگ در جهان خواهد بود بلکه به بانفوذترین شرکت در تجارت انرژی تبدیل خواهد شد. میلر همچنین با اشاره به اینکه «گازپروم» به بازار انرژی داخل روسیه به عنوان بازاری جذاب می نگرد، تاکید کرد که با این وجود بازار آمریکای شمالی منطقه منافع استراتژیک ماست. شرکت دولتی گازپروم بزرگترین شرکت روسیه به حساب می آید که در سال 1989 میلادی تاسیس شد. دفتر این شرکت در شهر مسکو پایتخت این روسیه قرار دارد و با 440 هزار نفر کارمند در صنعت جهانی نفت و گاز فعال است.

يکشنبه 9 تير 1387
معاون مدیر توسعه منابع انسانی در مهندسی ساختار با حکم مدیر توسعه منابع انسانی شرکت ملی نفت ایران منصوب شد. به گزارش شانا، عباس خنیفر در حکمی از سوی محمد صادق بخشیان، مدیر توسعه منابع انسانی شرکت ملی نفت ایران به عنوان معاون مدیر توسعه منابع انسانی در مهندسی ساختار منصوب شد. بر پایه این گزارش متن کامل این حکم بدین شرح است: نظر به تعهد، شناخت، دانش و تجربیات ارزشمند جنابعالی در حوزه منابع انسانی، به موجب این حکم به سمت معاون مدیر توسعه منابع انسانی در مهندسی ساختار منصوب می گردید. با توجه به اهمیت ساختار سازمانی به عنوان رکن آغازین فعالیت های منابع انسانی، انتظار دارد با حفظ یکپارچگی در راهبرد واحدهای سازمانی نسبت به انسجام، ساماندهی و پویایی امور مربوط به مهندسی ساختار در سطح کلان شرکت ملی نفت ایران اقدام شایسته مبذول فرمایید. امید است با استعانت از خداوند متعال و با همت، درایت، توانمندی و پشتکاری که بحمدالله از آن برخوردارید، در انجام این مسئولیت موفق باشید. بر خود واجب می دانم از زحمات بی دریغ و داهیانه در طول تصدی معاونت مدیر در امور اداری و همچنین سرپرستی معاونت بهبود و توسعه منابع انسانی تشکر و سپاسگزاری نمایم.

يکشنبه 9 تير 1387
به موجب حکمی از سوی محمد صادق بخشیان، مدیر توسعه منابع انسانی شرکت ملی نفت ایران، رضا خلیلی به سمت معاون مدیر توسعه منابع انسانی در خدمات منصوب شد. به گزارش شانا در این حکم آمده است: نظر به تخصص، تجارب ارزنده و سوابق ممتد جنابعالی در امر خدمات به موجب این حکم به سمت معاون مدیر در خدمات منصوب می‌شوید. با توجه به حساسیت خاص خدمات اجتماعی و رفاهی و نقش تاثیرگذار این امر به روحیه، انگیزش و تعلق سازمانی کلیه کارکنان انتظار دارد با جدیت و تلاش مستمر و در هماهنگی کامل نسبت به تحقق اهداف شرکت اقدام کنید. امید است با اتکال به خداوند یکتا در انجام وظایف محوله موفق باشد.

يکشنبه 9 تير 1387
پیش همایش چهارم «همایش بین المللی صد سال نفت در ایران» با عنوان «نفت و تحول های مناطق نفت خیز جنوب» با حضور اساتیدی از پژوهشکده علوم انسانی و مطالعات اجتماعی جهاد دانشگاهی صبح روز چهارشنبه (12 تیر ماه) برگزار می شود. به گزارش شانا، دبیر علمی همایش بین المللی صد سال نفت در ایران، در گفت و گو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی یکصد سالگی نفت ایران افزود: پیش همایش چهارم «همایش بین المللی صد سال نفت در ایران» از ساعت 8 و 30 دقیقه تا ساعت 12 روز چهارشنبه هفته جاری (12 تیر ماه سال جاری) در سالن آمفی تئاتر پژوهشکده علوم انسانی جهاد دانشگاهی به آدرس خیابان انقلاب – رو به روی دانشگاه تهران – خیابان ابوریحان – خیابان شهید نظری - پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات اجتماعی جهاد دانشگاهی برگزار می شود. دکتر مسعود غفاری با اشاره به این که در پیش همایش چهارم «همایش بین المللی صد سال نفت در ایران»، چهار تن از پژوهشگران و محققان پژوهشکده علوم انسانی جهاد دانشگاهی سخنرانی می کنند، تصریح کرد: در این پیش همایش ایرج قاسمی در موضوع تحول های شهرسازی و مناطق نفت خیز جنوب، مرتضی شمس در موضوع مناطق نفت خیز جنوب و انقلاب اسلامی، خسرو قبادی در موضوع مناطق نفت خیز جنوب و جنگ تحمیلی و دکتر سید کاظم چاووشی در موضوع تحول های سازمانی نفت؛ ره آورد گذشته، رهنمود آینده سخنرانی خواهند کرد. غفاری ادامه داد: امید است با برگزاری همایش بین المللی صد سال نفت در ایران، مسائل نفت در جامعه علمی و دانشگاهی کشور مطرح شده و ابعاد اجتماعی، سیاسی، بین المللی و منطقه ای آن مورد ارزیابی محققان، متخصصان و اساتید دانشگاهی کشور قرار گیرد. وی اظهار داشت: در این پیش همایش ها جامعه علمی با سیاستگذاران صنعت نفت تعامل مطلوبی برقرار می کنند و راهکارها و پیشنهادهایی از سوی آنان مطرح می شود که به طور قطع تأثیر چشمگیری در پیشبرد و اعتلای صنعت نفت ایران در عرصه سیاست خارجی، امنیت ملی و جنبه های گوناگون نفت خواهد داشت. غفاری با اشاره به این که تا زمان برگزاری همایش بین المللی صد سال نفت در ایران در 27 و 28 آبان ماه سال جاری، دو تا سه پیش همایش دیگر برگزار می شود، توضیح داد: تاکنون سه پیش همایش از سلسله پیش همایش های « همایش بین المللی صد سال نفت در ایران » در اردیبهشت و خرداد ماه سال جاری برگزار شده است. وی یادآوری کرد: نخستین پیش همایش در دانشگاه شهید بهشتی با عنوان تاریخ نفت ایران و دومین پیش همایش با عنوان نفت ایران و سیاست های بین المللی در دانشگاه صنعتی شریف و با حضور اقتصاددانان و اساتید صاحب نظر دانشگاهی در عرصه نفت و همچنین برخی از مدیران حاضر در صنعت نفت کشور برگزار شده است. دبیر علمی همایش بین المللی صد سال نفت در ایران افزود: پیش همایش سوم «همایش بین المللی صد سال نفت در ایران» روز شنبه (11 خرداد) در تالار علامه جعفری دانشکده علوم انسانی دانشگاه تربیت مدرس برگزار شد که طی آن دکتر رضا رئیس طوسی در موضوع انرژی و سیاست های بین الملل، دکتر وحید سینایی در موضوع نفت و دولت ایران و دکتر مسعود غفاری در موضوع نفت و هژمونی ایالات متحده آمریکا سخنرانی کردند. مؤسسه تحقیقات و توسعه علوم انسانیف مؤسسه مطالعات بین المللی انرژی و قطب علوم سیاسی دانشگاه شهید بهشتی در نظر دارند به مناسبت صد سالگی کشف و استخراج نفت در ایران، همایش بین المللی صد سال نفت در ایران را در آبان ماه سال جاری برگزار کنند.

يکشنبه 9 تير 1387
معاون اول نخست وزیر روسیه به عنوان رئیس هیئت مدیره گازپروم نیز معرفی شد. به گزارش شانا به نقل از خبرگزاری ریانووستی، «سرگئی کوپریانوف» سخنگوی گازپروم دیروز جمعه اعلام کرد که «ویکتور زابکوف» معاون اول ولادیمیر پوتین، نخست وزیر روسیه در نشست سالانه هیئت مدیره این شرکت به عنوان رئیس جدید هیئت مدیره گازپروم انتخاب شد. همچنین وی اعلام کرد که «الکسی میلر» مدیرعامل گازپروم نیز بار دیگر به عنوان معاون رئیس هیئت مدیره گازپروم برگزیده شد. بنابراین گزارش، زابکوف متعهد شد که تعادلی میان منافع مشترک دولت و شرکت گازپروم برقرار کند. رئیس جدید هیات مدیره شرکت گازپروم که پیش از این مسئولیت نخست وزیری روسیه را برعهده داشت، افزود: به عنوان معاون نخست وزیر روسیه از منافع دولت دفاع خواهم کرد و همزمان با آن به عنوان رئیس هیئت مدیره گازپروم می کوشم تا از تعادل میان منافع دولت و منافع این شرکت حمایت کنم. ولادیمیر پوتین در ماه مه سال جاری پست ریاست جمهوری را ترک و معاون وی، دیمیتری مدودوف، در انتخابات سراسری ریاست جمهوری روسیه به این سمت انتخاب شد. همچنین مدودوف خود نیز پیش از انتخابات ریاست جمهوری ماه مارس سال 2008، سمت ریاست هیئت مدیره گازپروم را عهده دار بود. شرکت دولتی گازپروم بزرگ ترین شرکت روسیه محسوب می شود که در سال 1989 میلادی تاسیس شد. دفتر این شرکت در شهر مسکو پایتخت روسیه قرار دارد و با 440 هزار نفر کارمند در صنعت جهانی نفت و گاز فعال است.

يکشنبه 9 تير 1387
دکتر محمد کرامتی گفت: با توجه به افزایش و گسترش فعالیت های بخش مطالعه مخازن پژوهشگاه صنعت نفت در کشور، قرار است به زودی پژوهشکده مطالعات مخازن در پژوهشگاه صنعت نفت احداث شود. رئیس مطالعات مخازن در پژوهشگاه صنعت نفت به خبرنگار شانا گفت: با احداث پژوهشکده مطالعات مخازن پژوهشگاه صنعت نفت، آمادگی کامل برای انجام مطالعات جامع و تهیه برنامه توسعه میدان های پیچیده کشور ایجاد می شود. دکتر کرامتی افزود: انتظار ما از صنعت نفت، اولویت بندی ضرورت مطالعات میدان ها و استفاده از ظرفیت های موجود در مرکز مطالعات مخازن شامل نیروی انسانی، سخت افزار و نرم افزاراست. وی گفت: مطالعه مخازن نفتی میدان های بلال، نفت شهر و سراجه از پروژه های امسال در پژوهشگاه صنعت نفت به شمار می آیند، ضمن آن که مطالعه میدان نفتی بلال در نزدیکی میدان پارس جنوبی در خلیج فارس، اولین پروژه در بخش آفشور و هم اکنون مرحله جمع آوری اطلاعاتی آن به اتمام رسیده است. وی تصریح کرد: هم اکنون در پژوهشگاه صنعت نفت مجموعه ای از نیروهای مستعد وجود دارد، اما هنوز به صورت کامل نیاز ما به نیروی انسانی رفع نشده است. کرامتی اظهار داشت: در ده سال گذشته با اعزام نیروهای جوان به مراکز معتبر دنیا و انتقال فناوری های روزآمد دنیا حرکت های بزرگی در کشور صورت گرفت. رئیس مطالعات مخازن در پژوهشگاه صنعت نفت اظهار داشت: برای مطالعه مخازن کشور تمام نرم افزارهای لازم در پژوهشگاه صنعت نفت وجود دارد و این مرکز علمی دارای آزمایشگاه های تخصصی زیادی برای تحلیل یافته های مطالعات مخازن است. دکتر کرامتی گفت: تا کنون مجموعه ای از مطالعات مخازن در میدان های بزرگی مانند آزادگان فازهای 1 و 2 ، مارون، آسماری اهواز، بی بی حکیمه، یادآوران، کرنج و پارسی نفت شهر و سراجه انجام گرفته که از نظر تنوع در دنیا بی سابقه است و کمتر شرکتی این شانس را دارد که انواع مخازن نفتی را از نظر زمین شناسی و ساختار درونی مطالعه کند. وی ادامه داد: برای مثال میدان آزادگان میدانی چند مخزنی است که لایه کربناته ای مانند سروک و لایه ماسه سنگی مانند گدوان و کژدمی دارد، بنابر این همزمان با کار مطالعه این میدان لایه های متعددی را با سنگ شناسی مختلف بررسی می کنیم.

سه شنبه 11 تير 1387
قرارداد یک میلیارد و 40 میلیون دلاری عملیات حفاری چاههای دو سکو از چهار سکوی فازهای 17 و 18 پارس جنوبی میان دو شرکت ملی حفاری ایران و نفت و گاز پارس، امضا شد. به گزارش خبرنگار شانا، در این قرارداد شرکت نفت و گاز پارس به عنوان کارفرما و ناظر بر اجرا و انجام این عملیات و شرکت ملی حفاری ایران به عنوان پیمانکار اجرایی، تمام مراحل حفاری چاههای دو سکوی فازهای یادشده را بر عهده دارند. شرکت پیمانکار موظف به تهیه و انتقال دکل حفاری، تهیه کالا و تجهیزات لازم، خدمات و لجستیک مراحل حفاری است. مدت زمان اجرای این پروژه از زمان امضای قرار داد 42 ماه پیش بینی شده و شرکت ملی حفاری ایران موظف است 27 حلقه چاه، شامل 25 حلقه چاه تولیدی و 2 حلقه چاه توصیفی، را حفاری کند. توسعه فازهای 17 و 18 میدان گازی پارس جنوبی به منظور تولید روزانه 50 میلیون متر مکعب گاز طبیعی 80 هزار بشکه میعانات گازی و 400 تن گوگرد و تولید سالیانه یک میلیون تن اتان و یک میلیون و 50 هزار تن گاز مایع (پروپان و بوتان LNG) انجام می شود. تاسیسات فراساحلی این طرح در فاصله 100 کیلومتری از ساحل عسلویه ساخته می شود. چهار سکوی حفاری تولیدی شامل 44 حلقه چاه، دو رشته خط لوله 32 اینچ دریایی انتقال گاز و دو خط لوله 5/4 اینچ انتقال محلول گلایکول، تاسیسات دریایی این دو فاز را شامل می شود. پالایشگاه ساحلی این طرح در زمینی به مساحت تقریبی 150 هکتار و در مجاورت فازهای 9 و 10 پارس جنوبی ساخته می شود و شامل چهار واحد شیرین سازی گاز، واحد تثبیت میعانات گازی و مخازن ذخیره آن، واحد شیرین سازی و نم زدایی گاز، تیرید گاز و جداسازی گاز اتان، پروپان و بوتان، واحد مرکاپتان زدایی و تراکم گاز برای انتقال واحد بازیافت و دانه بندی گوگرد و واحد احیای منو اتیلن گلایکول است. بخار، آب شیرین و خنک کردن پالایشگاه توسط واحدهای پشتیبانی پالایشگاه انجام می شود و برق مورد نیاز نیز، از نیروگاه مشترک طرح ها تامین خواهد شد. اجرای پروژه فازهای 17 و 18 به مشارکت سازمان گسترش و نوسازی ایران (IDRO)، شرکت مهندسی و ساخت تاسیسات دریایی ایران (IOEC) و شرکت مهندسی و ساختمان صنایع نفت (IOEC) واگذار شده است که در مدت 52 ماه اجرا خواهد شد.

سه شنبه 11 تير 1387
مهندس اکبر ترکان گفت: امسال 9 درصد از ارزش تولیدات نفت خام معادل 16 میلیارد دلار به پروژه های میدان های نفت و گاز اختصاص خواهد یافت. به گزارش خبرنگار شانا، شب گذشته سه شنبه (10 تیر) معاون برنامه ریزی و نظارت بر منابع هیدروکربوری وزارت نفت در حاشیه مراسم امضای قرارداد حفاری فازهای 17 و 18 پارس جنوبی میان شرکت نفت و گاز پارس و شرکت ملی حفاری به خبرنگاران گفت: مجلس شورای اسلامی علاوه بر بودجه هر ساله (6 درصد از ارزش فروش نفت خام) برای توسعه میدان های نفتی 3 درصد دیگر از ارزش تولیدات نفت خام را به توسعه 24 فاز پارس جنوبی اختصاص داده است. مهندس اکبر ترکان ادامه داد: در پارس جنوبی در سال های گذشته سالانه 3 میلیارد دلار جذب شد که با افزودن 3 درصد از درآمدهای حاصل از نفت خام به این پروژه به بیش از 5 میلیارد دلار رسیده؛ بنابر این امسال میزان بودجه این طرح حتی بیشتر از محاسبات است. وی در باره طرح تاسیس صندوق توسعه صنعت نفت تصریح کرد: رئیس کل بانک مرکزی با تاسیس صندوق صنعت نفت موافقت کرده، ولی مقدمات اجرایی آن هنوز میان وزارت نفت و بانک مرکزی نهایی نشده است. مهندس ترکان با بیان این که ظرفیت مهندسی ساختارهای تاسیسات بالادستی و پالایشگاهی در صنعت نفت کشور وجود دارد، تصریح کرد: ما به وجود شرکت هایی مانند سازه که در حال مهندسی و طراحی ساختاری میدان گازی پارس جنوبی است، افتخار می کنیم، زیرا برای اولین بار است که در چنین پروژه ای به این بزرگی یک شرکت مهندسی مشاور تا پایان طرح توسعه ای حضور دارد. وی با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری در باره اهمیت اصل 44 در صنایع مختلف کشور گفت: با واگذاری صنایع پایین دستی مانند پتروشیمی در صنعت نفت به مردم و بخش خصوصی، دیگر دولت مجاز به سرمایه گذاری در این بخش نیست. مهندس ترکان در باره شرایط سرمایه گذاری در صنعت نفت تصریح کرد: برای بررسی امکان پذیری یک پروژه در صنعت نفت می بایست در درجه اول منابع مالی، ظرفیت مدیریتی، تدارکات و قابلیت های اجرای آن در کشور وجود داشته باشد. او با اشاره به این که دیدگاه های وزارت نفت در باره خصوصی سازی و واگذاری شرکت پتروشیمی به صورت یکجا از منطق اقتصادی و فکری بالایی برخوردار است، گفت: هم اکنون شرکتی مانند پتروشیمی که یکی از قدرت های اقتصادی در خلیج فارس به شمار می آید، می تواند با رقبای خارجی چون سابیک، بازل و شل رقابت کند، در صورتی که اگر به صورت هولدینگ واگذار نشود، دیگر نمی تواند حرفی برای گفتن در دنیای اقتصاد بزند. وی در باره لایه گازی میدان سلمان که با کشور امارات مشترک است، تصریح کرد: در این میدان گاز زیادی تولید خواهد شد که بیش از میزان درخواستی کشور امارات بوده؛ از این رو وزارت نفت با احداث یک خط لوله با ظرفیت جا به جایی یک میلیارد فوت مکعب در روز قصد دارد مازاد تولید گاز را به عسلویه انتقال دهد. معاون برنامه ریزی و نظارت بر منابع هیدروکربوری وزارت نفت یادآوری کرد: با احداث این خط لوله میان عسلویه و میدان سلمان در درجه اول مازاد گاز تولید شده به ساحل انتقال می یابد و در صورت عدم توافق با کرسنت همه گاز به ساحل منتقل می شود و چنانچه امارات بیشتر از تولید سلمان از ایران گاز درخواست کند، از عسلویه به این خط لوله گاز تزریق می کنیم. مهندس ترکان تاکید کرد: با توجه به این که قیمت گاز متناسب با قیمت نفت افزایش بی سابقه ای داشته است، صادرات گاز به قیمت های قبلی ناممکن است، زیرا زمانی که قرارداد فروش گاز میان ما و امارات بسته شد، قیمت نفت 8 برابر کمتر از قیمت کنونی آن بوده است.

سه شنبه 11 تير 1387
پاکستان برای پنجمین بار در چهار ماه گذشته و به دنبال افزایش بهای نفت، بهای سوخت را 10 درصد افزایش داد. به گزارش شانا به نقل از سایت خبری بلومبرگ، بهای بنزین در پاکستان به میزان 88/6 روپیه در لیتر و بهای گازوئیل نیز به میزان 46/4 روپیه در لیتر افزایش یافته است. این افزایش ها از روز گذشته ( نهم تیرماه) در کشور پاکستان به مرحله اجرا درامده است. بنابر این گزارش، بهای نفت از ابتدای سال جاری تاکنون 47 درصد رشد داشته است، به طوری که روز جمعه گذشته به نزدیکی رکورد 143 دلار در هر بشکه رسید. این در حالی است که پاکستان حدود 85 درصد از نیاز نفت خام خود را از خارج وارد می کند. با توجه به این افزایش بهای نفت، بهای بنزین در پاکستان به 69/75 روپیه در لیتر و گازوئیل نیز به 05/49 روپیه در لیتر رسیده است. بهای بالاتر سوخت می تواند نرخ تورم را در پاکستان افزایش دهد که این نرخ در ماه مارس 2008 به بالاترین سطح خود در پنج سال گذشته رسید. شرکت دولتی نفت پاکستان به عنوان بزرگترین خرده فروش سوخت و شرکت شل پاکستان به عنوان دومین شرکت بزرگ خرده فروش سوخت در پاکستان بنزین، گازوئیل، گریس و سی.ان.جی به مصرف کنندگان در این کشور می فروشند.

سه شنبه 11 تير 1387
مهندس محمدرضا خواجوی از پایان زودهنگام عملیات حفاری چاه شماره هشت میدان نفتی آزادگان به وسیله دکل حفاری 64 فتح شرکت ملی حفاری ایران خبر داد. رئیس حفاری خشکی 1 مدیریت عملیات 2 شرکت ملی حفاری ایران در گفت و گو با خبرنگار شانا در مناطق نفت خیز جنوب افزود: عملیات حفاری چاه شماره هشت از سوی شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب به عنوان واحد متقاضی، 159 روز پیش بینی شده بود که خوشبختانه دکل پیشرفته حفاری 64 فتح، با تلاش شباه روزی مسئولان و کارکنان این دستگاه، این عملیات را با 24 روز زودتر در مدت 135 روز به پایان رساند. خواجوی تصریح کرد: هزینه عملیات حفاری با دستگاهی مانند دکل 64 فتح روزانه 300 میلیون ریال است که با توجه به انجام این مهم در زمان زودتر از موعد مقرر(24 روز) به میزان بیش از هفت میلیارد ریال صرفه جویی حاصل شده است. دکل 64 فتح نخستین دکلی بود در موقعیت (لوکیشن) چاه شماره هشت میدان نفتی آزادگان مستقر شد و توانست عملیات حفر این چاه را تا عمق 3585 متری در لایه سرلک در مدت 135 روز (از 31 بهمن 86 تا سوم تیرماه امسال) انجام دهد. دکل پیشرفته 64 فتح مجهز به سیستم تایپ درایو، در طول زمان جابه جایی، عملیات حفاری و ترخیص دکل در عملیات حفاری چاه شماره هشت، هیچ حادثه ای نداشته است.

سه شنبه 11 تير 1387
شرکت اس کی کره جنوبی 20 درصد سهام یک میدان نفتی ویتنام را از آن خود کرد. به گزارش شانا به نقل از خبرگزاری رویترز، شرکت انرژی «اس کی» کره جنوبی امروز اعلام کرد که این شرکت توانست 20 درصد از سهم اکتشاف یک میدان نفتی در ویتنام را در اختیار خود بگیرد. سخنگوی این شرکت کره ای گفت: ما این سهم اکتشاف نفت از این میدان را در اواخر ماه مه گذشته به دست آوردیم. از آنجا که این میدان نفتی در مراحل مقدماتی اکتشاف قرار دارد هنوز هیچگونه جزئیاتی از برآورد یا ذخایر به اثبات رسیده آن نداریم. بنابراین گزارش، شرکت «سنتوس» استرالیا، 50 درصد سهام بلوک 123 میدان نفتی سواحل شرقی دریای ویتنام را در اختیار دارد و 30 درصد باقی مانده سهام این میدان نفتی متعلق به شرکت دولتی نفت «پتروویتنام» است. همچنین شرکت انرژی اس کی مهمترین شرکت پالایشی کره جنوبی با ظرفیت روزانه بیش از یک میلیون و 115 هزار بشکه نفت خام است.

سه شنبه 11 تير 1387
مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران گفت: در صورت تامین گاز از بالادست، همچنین با بهره گیری از تجربیات زمستان سال گذشته و تمهیدات پیش بینی شده برای زمستان امسال، استان های شمال و شمال غرب کشور با مشکل نقصان فشار گاز رو به رو نخواهند بود. به گزارش خبرنگار شانا، سید رضا کسایی زاده در نشست مشترک با مدیران سه استان سردسیر آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی و استان اردبیل با بیان این که شرکت ملی گاز ایران از همه قابلیت ها خود برای آسایش هرچه بیشترمشترکان بهره خواهد گرفت، گفت: دراین نشست موضوع مقابله با سرمای زمستان و راهکارهای پیش رو برای تامین گاز مشترکان در بخش های مختلف به ویژه بخش خانگی، به بحث و بررسی گذاشته شد. وی اظهار داشت: پیگیری طرح در دست اجرای خط انتقال گاز ۳۶ اینچ تبریز – میاندوآب به طول تقریبی ۱۶۴ کیلومتر، تامین گاز نیروگاه های اردبیل و ارومیه با هدف کاهش مصرف سوخت مایع در آنها (اگرچه این نیروگاه ها در زمره تعهدهای امسال شرکت ملی گازایران نبوده است) از جمله مواردی هستند که به آنها توجه ویژه شده است. کسایی زاده با بیان این که تلاش می شود بهره برداری از این خط انتقال گاز تا پایان مهرماه به پایان برسد، تصریح کرد: شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران نیز با هدف فشار افزایی حجم انتقال، موظف به احداث و بهره برداری از ایستگاه تقویت فشار گاز تکاب شده است که باید در مدت زمان شش ماه انجام شود. وی گفت: خطوط انتقال ساوه ـ همدان و همدان ساوه، طرح های دیگری هستند که زمستان امسال در مدار استفاده خواهند بود؛ از این رو استان های آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی با بهره گیری از ایستگاه تقویت فشار گاز تکاب (در صورت تامین گاز از بالادست) می توانند زمستان امسال را بدون مشکل افت فشار گاز سپری کنند، ضمن این که در صادرات گاز به ترکیه نیز نباید با نقصانی رو به رو باشیم. مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران به تنوع مصرف انرژی اشاره کرد و افزود: ایجاد تنوع در مصرف انرژی و استفاده از سوخت مایع در نانوایی ها، مراکز فرهنگی، تفریحی، ورزشی و اداره های دولتی، دیگر راهکارهایی هستند که استان های آذربایجان شرقی، غربی و استان اردبیل در مورد آن از تجرییات قابل قبولی برخوردارند و در این نشست مشترک به این راهکارها نیز توجه شده است. کسایی زاده همچنین به تمهیدات پیش بینی شده برای مقابله با زمستان امسال در استان های شمالی کشور اشاره کرد و گفت: خط انتقال گازی که از ساوه به قزوین امتداد یافته است، ادامه خواهد یافت و این مهم موجب افزایش حجم فشار گازی خواهد بود که به سمت رشت می رود.

شنبه 15 تير 1387
هیئت وزیران وزارت نفت را مکلف کرد تا پایان سال آینده با همکاری صاحبان جایگاه‌های عرضه سوخت نسبت به‌ نصب حسگرها بر روی پمپ‌های بنزین و کنترل و کاهش تبخیر از مخازن و جایگاه‌های سوخت‌رسانی اقدام کند. به گزارش شانا، هیئت وزیران در جلسه مورخ 9 تیر ماه بنا به پیشنهاد شماره 7447ـ1 مورخ 12 شهریور ماه سال گذشته سازمان حفاظت محیط‌زیست و به استناد اصل یکصد و سی و هشتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران وزارت نفت را مکلف کرد تا با همکاری صاحبان جایگاه‌های عرضه سوخت نسبت به نصب حسگر بر روی پمپ‌های بنزین و کنترل و کاهش تبخیر از مخازن و جایگاه‌های سوخت‌رسانی تا پایان برنامه چهارم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران اقدام کند. هچنین وزارت نفت مکلف است از طریق شرکت‌های تابعه، جایگاه‌هایی را که از ابتدای سال 1388طراحی و احداث خواهند شد، موظف به نصب سیستم جمع‌آوری و کنترل بخارات سوخت کند. براساس این گزارش، وزارت نفت باید از طریق شرکت‌های تابعه، نسبت به کنترل و کاهش تبخیر در مخازن بنزین موتور انبارهای مربوط به مخازن سیار نفتکش‌ها و آب‌بندی‌‌کردن کلیه نقاط تخلیه و بارگیری بنزین موتور که در سه مرحله و حداکثر تا پایان سال 1393 به اجرا درخواهد آمد، اقدام کند. برنامه زمانبندی مراحل سه گانه یادشده ظرف دو هفته پس از ابلاغ این تصویب‌نامه به سازمان حفاظت محیط‌زیست اعلام خواهد شد. همچنین وزارت نفت مکلف است پس از کسب تجربیات لازم درخصوص نصب تجهیزات بازیافت تبخیر بنزین در انبارهای نفت نسبت به کاهش زمان اجرا و تسریع در پروژه، اقدام لازم را به عمل آورد. از سوی دیگر وزارت نفت می‌بایست تمهیدات لازم را به گونه‌ای فراهم کند که اجرای طرح‌های موضوع بندهای (1) تا (4) این تصویب‌نامه از سال 1387 آغاز شود. همچنین وزارت صنایع و معادن نیز مکلف است نسبت به تغییر و تصحیح باک بنزین خودروهای تولید داخل و تعیین استانداردهای جدید در جهت به حداقل رساندن تبخیر و اتلاف بنزین موتور تا پایان برنامه چهارم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران اقدام کند.

شنبه 15 تير 1387
دکتر محمد کرامتی احتمال ارتباط سیالی (نفتی) لایه های مخازن نفت و گاز میادین نفتی منطقه اروندان با یکدیگر و یا میادین کشور های همجوار را رد نکرد و گفت: این موضوع در خصوص روند توسعه و برداشت نفت میادین اروندان از اهمیت زیادی برخوردار بوده از این رو هم اکنون مورد بررسی است. رئیس مطالعات مخازن پژوهشگاه صنعت نفت در گفت و گو با خبرنگار شانا با بیان این که بخش مطالعات پژوهشگاه صنعت نفت هم اکنون سه پروژه مطالعاتی بزرگ را در دست دارد، اظهار داشت: در پهنه ایران ساختارها و حوضه های مختلف زمین شناسی وجود دارد، و عمده میادین هیدرو کربوری نفت ایران در حوضه زاگرس و منطقه اروندان قرار دارد. دکتر کرامتی به ساختار زمین شناسی، تکنوتیکی، مخزنی و سیالی متفاوت منطقه اروندان و حوضه زاگرس اشاره و تاکید کرد: از آن جایی که عمده مخازن نفت در منطقه اروندان در امتداد شمالی - جنوبی قرار دارند و بر روی پلیت عربی هستند، در حقیقت از سپری به نام (عربی) تبعیت می کند. وی افزود: به عنوان نمونه سازند (کژدمی) که به عنوان مهم ترین سنگ منشاء نفت که در بخش زاگرس چین خورده است، در منطقه اروندان تغییر رخساره داده و تبدیل به ماسه سنگ می شود، از این رو میادین آزادگان، یادآوران، دارخوین و جفیر در منطقه اروندان می تواند از اهمیت استراتژیک زیادی برخوردار باشد. دکتر کرامتی با بیان این که پروژه مطالعاتی ارتباط سازی ساختارهای مخزنی چهار میدان موجود در منطقه اروندان یکی از پروژه های بخش مطالعه مخازن پژوهشگاه صنعت نفت است، افزود: بر اساس مطالعات صورت گرفته لایه (سروک) که در میدان یادآوران نفت دارد در میدان آزادگان نیز وجود دارد، بنابراین هدف ما در این پروژه بررسی ارتباط احتمالی مخزنی، زمین شناسی و سیالی بین این چهار میدان است. رئیس مطالعات مخازن در پژوهشگاه صنعت نفت تاکید کرد: مطالعات انجام شده بر روی چهار میدان منطقه اروندان می تواند به عنوان بهترین منابع برای توسعه آتی این میادین در اختیار کارفرمایان قرار دهد. او با اشاره به افزایش تقاضای روز افزون نفت در بازار های جهانی و به خصوص کشورهای در حال توسعه مانند چین، هند، برزیل و ایران گفت: تاکنون منابع بزرگ هیدرو کربوری دنیا به صورت تقریبی شناخته شده و نیمه دوم عمر خود را می گذراند، از این رو امروزه بحث توسعه و افزایش ضریب برداشت میادین نفت و گاز با هدف ازدیاد برداشت از اهمیت زیادی در صنعت نفت برخوردار شده است. وی لازمه افزایش منطقی برداشت نفت در کشور را در درجه اول مطالعه دقیق مخازن نفت دانست و اظهار داشت: هم اکنون در شرکت های نفتی برتر در زمینه انرژی، هیچ افزایش برداشت نفتی بدون انجام مطالعه جامع مخازن و مدیریت برداشت صحیح امکان پذیر نیست. دکتر کرامتی با بیان این که مخازن نفتی ایران یکی از انواع مخازن پیچیده کربناته دنیا به شمار می آیند، تصریح کرد: از مجموع مخازن های نفت ایران بیش از 90 درصد کربناته و تنها 10 درصد از نوع ماسه سنگی هستند. رئیس مطالعات مخازن در پژوهشگاه صنعت نفت ادامه داد: مدیریت مخازن ماسه سنگی نسبت به مخازن هیدروکربوری آسان تر است، چرا که در این نوع از مخازن تغییرات جانبی و عمودی خواص مخزنی زیاد نیست، اما کنترل و مطالعه مخازن هیدرو کربنی با تخلخل و تراوایی پایین مانند مخازن ایران تلاش بیشتری را می طلبد. وی گفت: یک مخزن نفتی را می توان از دیدگاه های متفاوتی مطالعه کرد و سپس دو نوع مدل استاتیک (تغییرات سنگ مخزن و دینامیک حرکت سیال) را برای آن ارائه کرد. شناسایی مخازن کشور و تکمیل اطلاعات آنها یک وظیفه ملی است رئیس مطالعات مخازن در پژوهشگاه صنعت نفت شناسایی مخازن و تکمیل اطلاعات کلیه مخازن نفتی کشور را یک وظیفه ملی برشمرد و تاکید کرد: همه برنامه های تولید نفت یک میدان بر اساس داده های بدست آمده در بخش زمین شناسی پتروفیزیکی و مطالعه مخزن است. دکتر کرامتی به روش های غیر مستقیم مطالعه مخازن نفتی به علت عدم دسترسی به داده های داخلی مخزن مانند لرزه نگاری اشاره کرد و گفت: عمده پیچیدگی های مخازن هیدرو کربوری مربوط به سیال ها نبوده بلکه این موضوع در بخش استاتیک، ساختارهای زمین شناسی، فرکچرها و تغییرات سنگ شناسی برمی گردد که این نوع مخازن از مسائل پیش روی ما است. وی خاطرنشان کرد: هم اکنون در پژوهشگاه صنعت نفت بانک اطلاعاتی به روز مخازن نفت و گاز در حال تهیه و تدوین برای کارشناسان نفتی است.

شنبه 15 تير 1387
مدیر عامل شرکت نفت مناطق مرکزی ایران همکاری متقابل صنعت و دانشگاه و شناسایی مشکلات عملیاتی صنعت را بسیار مهم ارزیابی کرد و گفت: این امر گام مهمی در رفع مشکلات صنعت است. به گزارش شانا به نقل از روابط عمومی شرکت نفت مناطق مرکزی ایران مهندس علیرضا ضیغمی در نشست شورای پژوهش با اشاره به اختصاص یک تا چهار درصد هزینه های جاری این شرکت (طبق مصوب هیئت دولت) به بخش پژوهش و تحقیقات، افزود: سیاست های کلی این شورا ضمن تعامل با دیگر دانشگاه های کشور، همکاری با دانشگاه های رازی کرمانشاه، ایلام ، شیراز ، هرمزگان و خلیج فارس است که در نزدیکی مناطق عملیاتی شرکت نفت مناطق مرکزی ایران واقعند. وی تصریح کرد: در این نشست طرح همکاری نزدیک صنعت و دانشگاه و حل مشکلات صنعت با کمک نیروهای دانشگاهی و صنعتی، مطرح و موافقت شد با تهیه آیین نامه اجرایی، این طرح در شورای بعدی مورد تجدید نظر قرار گیرد. دکتر غلامحسین منتظری رئیس پژوهش شرکت نفت مناطق مرکزی ایران نیز در این نشست با اشاره به شش پروژه ارجاعی به شورای پژوهش تصریح کرد: از این تعداد، سه پروژه مچالیدگی لوله ها، مطالعه آزمایشگاهی تزریق امتزاجی در میدان دهلران و تهیه نرم افزار پتروفیزیکی به بحث و تبادل نظر پرداخته شد. وی در توضیح و مزایای این پروژه ها بیان داشت: مزیت پروژه مچالیدگی لوله ها ، جلوگیری از مچالیدگی لوله های جداری دیگر چاه ها، حفظ سقف تولید، صرفه جویی در هزینه تعمیر مجدد چاه ها است و با انجام این پروژه بسیاری از هزینه ها ی اضافه کاهش می یابد. دکتر منتظری افزود : پروژه تزریق امتزاجی نیز این فرصت را برای شناسایی بهتر و دقیق تر مخازن فراهم می کند که با اجرای این پروژه می توان به شناخت دقیق تر مخزن، رفتار سیال، تعامل بین سنگ و سیال و تاثیر سیال تزریقی در ازدیاد برداشت دست یافت. بر پایه این گزارش تاکنون اغلب نرم افزارهای مورد استفاده در صنعت نفت خارجی است و کدهای نرم افزار در اختیار صنعت نیست و سالانه مبالغ زیادی برای پشتیبانی به شرکت های تولید کننده پرداخت می شود. بدین خاطر تهیه نرم افزارهای مورد نیاز که قابل رقابت با همتای خارجی آن باشد مورد توجه صنعت بوده و علاوه بر کمک به ارتقای دانش فنی، باعث صرفه جویی در هزینه های پشتیبانی می شود . شورای پژوهش یکی از ارکان پژوهش مصوب معاونین وزیر در سال 1378 بوده و متشکل از مدیر عامل، سه نفر از معاونین به انتخاب مدیر عامل، دو نفر از اساتید دانشگاه و رئیس پژوهش به عنوان دبیر شورای پژوهش است.

شنبه 15 تير 1387
دکتر مهدی کرباسیان گفت: صندوق بازنشستگی صنعت نفت‌ 4/1 درصد از سهام عرضه شده پالایشگاه اصفهان در بورس را به ارزش بیش از 34 میلیارد تومان خریداری کرده است. به گزارش خبرنگار شانا، رئیس هیئت رئیسه صندوق بازنشستگی صنعت نفت، صبح روز گذشته(جمعه 14 تیر) در هفتمین نشست رؤسای دفاتر نمایندگی صندوق های بازنشستگی ، پس انداز و رفاه کارکنان صنعت نفت که با حضور اعضای هیئت رئیسه صندوق بازنشستگی در تهران برگزار شد، خبر از خرید 34 میلیارد تومانی سهام پالایشگاه اصفهان داد و گفت: سهام پالایشگاه اصفهان هفته گذشته در بورس عرضه شد که صندوق بازنشستگی 4/1 درصد آن را به ارزش 34 میلیارد تومان خریداری کرد.‌ کرباسیان در باره حضور پالایشگاه اصفهان در بورس گفت:‌ بخشی از سهام پالایشگاه اصفهان به عنوان سهام عدالت و بدهی دولت در اختیار دولت قرار می گیرد و بخشی دیگر از آن وارد بورس می شود. کرباسیان،‌ در باره شرکت سرمایه گذاری صندوق های بازنشستگی صنعت نفت گفت:‌ شرکت سرمایه گذاری صندوق بازنشستگی صنعت نفت از جمله شرکت های معتبر فعال در بورس است که تاکنون سودآوری خوبی داشته است. وی افزود:‌ در سال 1385 کلیه سهام ها و شرکت های تحت اختیار صندوق را به این شرکت سرمایه گذاری منتقل کردیم و تصمیم داریم آن را از نظر مدیریتی حفظ کنیم و سودش را به نفع بازنشسته ها به کار بگیریم. وی در باره واگذاری سهام به شاغلان گفت:‌ 5 درصد از سهام هر واحدی که وارد بورس می شود به کارکنان آن سازمان تعلق می گیرد به همین دلیل نامه ای را به امضا وزیر نفت تقدیم رئیس جمهوری کردیم تا در صورت موافقت در ازای مطالبات صندوق بازنشستگی از دولت سهام دریافت کنیم تا سودش را به نفع بازنشسته ها به کار بگیریم. وی همچنین از تشکیل ستاد رسیدگی به امور ایثارگران در صندوق بازنشستگی صنعت نفت خبر داد و گفت:‌ بیش از 5 هزار و 300 نفر از بازنشسته های صنعت نفت ایثارگر هستند که با تشکیل ستاد ایثارگران قصد پیگیری و رسیدگی به حقوق این افراد را داریم. وی افزود:‌ به شرکت خدمات صبا نفت ابلاغ کرده ایم تا کار سرمایه گذاری در بخش مسکن و ساخت و ساز در نقاط مختلف کشور را آغاز کند که اولویت واگذاری آن نیز برای بازنشستگان صنعت نفت است. رئیس هیئت رئیسه صندوق بازنشستگی صنعت نفت،‌ گفت:‌ با همکاری و مساعدت مهندس نوذری توانستیم با وزارت مسکن قرار دادی را منعقد کنیم تا بر اساس آن مشکل مسکن کارکنان و بازنشستگان صنعت نفت برطرف شود. وی در رابطه با افزایش مستمری بازنشستگان در سال جاری توضیح داد:‌ ورودی 25 درصدی حق بیمه یکی از منابع درآمدی صندوق بازنشستگی است و منبع دیگر سرمایه گذاری هایی است که در شرکت های مختلف انجام می شود و بر اساس سود این سرمایه گذاری ها و تعیین حقوق شاغلان صنعت نفت در آینده ای نزدیک افزایش حقوق بازنشستگان را با توجه به نرخ تورم تعیین خواهیم کرد.

يکشنبه 16 تير 1387
مدیر پروژه فازهای 17 و 18 میدان گازی پارس جنوبی در شرکت نفت و گاز پارس از تعیین پیمانکار حفاری دوسکوی دیگر از چهار سکوی فازهای 17 و 18 پارس جنوبی در دو تا سه هفته آینده خبر داد. مهندس سهراب بهلولی قشقایی در گفت و گو با خبرنگار شانا تصریح کرد: حفاری دو سکوی این پروژه به کنسرسیوم ایرانی - خارجی واگذاری می شود. وی پیشرفت مجموع توسعه فازهای 17 و 18 میدان گازی پارس جنوبی را 14 درصد اعلام و تصریح کرد: بخش دریایی این پروژه شامل دو بخش خط لوله و سکوها بیش از 53 درصد و بخش خشکی بیش از 8 درصد پیشرفت داشته است و عملیات اجرایی بخش حفاری با مشخص شدن پیمانکار چهار سکوی این فازها آغاز می شود. مدیر پروژه فازهای 17 و 18 پارس جنوبی در شرکت نفت و گاز پارس با اشاره به پیشرفت ساخت جکت های این پروژه گفت: جکت شماره یک این پروژه 32 درصد و جکت شماره دو آن 12 درصد پیشرفت ساخت دارد. قشقایی افزود: با توجه به تغییرات اعمال شده در این پروژه و افزایش تعداد سکوها از دو به چهار سکو، فازهای 17 و 18 پارس جنوبی مشابه فازهای پیشین این میدان گازی نیست و برای ساخت جکت های سوم و چهارم این پروژه باید اطلاعات مهندسی دریافت شود. وی در باره امکان افزایش ظرفیت از سکوها با توجه به افزایش تعداد آنها گفت: هم اکنون ظرفیت ابلاغ شده (روزانه 2 میلیارد فوت مکعب) در توسعه فازهای 17 و 18 در دستور کار قرار داد. مدیر پروژه فازهای 17 و 18 پارس جنوبی در شرکت نفت و گاز پارس تصریح کرد: با بررسی وضعیت فشار چاه ها می توان در باره امکان افزایش ظرفیت از فازهای یاد شده تصمیم گیری کرد. قشقایی با اشاره به پیشرفت کار در بخش خشکی، از اتمام آماده سازی سایت خشکی خبر داد و گفت: به منظور آغاز عملیات اجرایی ساخت پالایشگاه، پیمانکاران این بخش از پروژه در حال استقرار در منطقه و تجهیز کارگاه هستند. مدیر پروژه فازهای 17 و 18 پارس جنوبی در شرکت نفت و گاز پارس یادآوری کرد: حفاری دو سکوی فازهای 17 و 18 پارس جنوبی هفته گذشته به شرکت ملی حفاری ایران واگذار شد. قشقایی همچنین در باره تامین مالی این پروژه گفت: به منظور تامین مالی توسعه فازهای 17 و 18 پارس جنوبی از بخش داخلی (شرکت ملی نفت ایران) مشکلی نداریم و تامین مالی از بخش خارجی نیز در حال پیگیری است. به گزارش خبرنگار شانا، فازهای 17 و 18 میدان گازی پارس جنوبی به منظور تولید روزانه 50 میلیون مترمکعب گاز طبیعی، 80 هزار بشکه میعانات گازی و 400 تن گوگرد و تولید سالیانه یک میلیون تن اتان و یک میلیون و 50 هزار تن گاز مایع (پروپان، بوتان و ال.پی.جی) در حال توسعه است. بر پایه این گزارش، با توجه به قرارگرفتن این دو فاز در مرز جغرافیایی میان ایران و قطر، تغییراتی در توسعه این میدان ها در دستور کار شرکت نفت و گاز پارس قرار گرفته و ساخت سکوها در این فازها از دو سکو به چهار سکو افزایش یافته است و اکنون طراحی این فازها بر مبنای 4 سکو و 44 چاه در دست اجراست. توسعه فازهای 17 و 18 پارس جنوبی با مشارکت سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو)، شرکت مهندسی و ساخت تاسیسات دریایی ایران (IOEC) و شرکت مهندسی و ساختمان صنایع نفت (اویک) و با نظارت شرکت نفت و گاز پارس انجام می شود.

يکشنبه 16 تير 1387
رئیس صندوق بازنشستگی صنعت نفت گفت:‌ صنعت نفت از قانونمندترین سازمان های کشور است که تمام درخواست ها و اقدام های کارکنان آن باید بر اساس قوانین مدون این صنعت صورت پذیرد. به گزارش خبرنگار شانا،‌ علی محمدی، رئیس صندوق بازنشستگی صنعت نفت، در هفتمین نشست روسای دفاتر نمایندگی صندوق های بازنشستگی، پس انداز و رفاه کارکنان صنعت نفت که صبح روز جمعه (14 تیر) در تهران برگزار شد، گفت: صنعت نفت از قانونمندترین سازمان های کشور است که برای کوچک ترین موضوع ها نیز مقررات تدوین کرده است و بر این اساس تمام درخواست های بازنشستگان و پاسخگویی از جانب صندوق بازنشستگی باید بر اساس قوانین صنعت نفت باشد. محمدی ادامه داد:‌ از برنامه های آتی مهم صندوق بازنشستگی صنعت نفت، قراردادن دفاتر نمایندگی صندوق بازنشستگی کشور در کنار ساختار سازمانی و رسمی صنعت نفت است. وی افزود:‌ دفاتر نمایندگی شعبه ای از دفتر اصلی در تهران هستند که با هدف تفویض اختیار در مناطق مختلف کشور برپا شده اند تا از مراجعات مکرر بازنشسته ها به تهران جلوگیری کنند. محمدی خطاب به روسای دفاتر نمایندگی صندوق بازنشستگی صنعت نفت، بر لزوم تفویض اختیار کارکنان این دفاتر تاکید کرد و گفت:‌ به زودی شرح وظایف کارکنان را به دفاتر نمایندگی ها ابلاغ خواهیم کرد. رئیس صندوق بازنشستگی صنعت نفت با بیان این که در سال های اخیر تحولات مثبت و چشمگیری در صندوق بازنشستگی صنعت نفت رخ داده است، اظهار داشت:‌ این تحولات در مدیریت صندوق به طور کامل محسوس است و به همین دلیل تمام روسای دفاتر نمایندگی در کشور نیز باید با مقررات صنعت نفت آشنا باشند تا وظایف خود را به درستی انجام دهند. در این مراسم،‌ دکتر مهدی کرباسیان، رئیس هیئت رئیسه صندوق بازنشستگی صنعت نفت به همراه اعضای هیئت رئیسه به بررسی موضوع های متعدد مطرح شده از سوی روسای دفاتر نمایندگی صندوق در کشور پرداختند. از مهم ترین مباحث مطرح شده در این جلسه،‌ می توان به استخدام نیروهای جدید در دفاتر نمایندگی سراسر کشور، توسعه فیزیکی دفاتر، فراهم آوردن تجهیزات سخت افزاری و نرم افزاری دفاتر، ابلاغ بخشنامه های جدید درمانی، ارائه خدمات رفاهی مانند تورهای مسافرتی و اعطای وام و خرید خودرو، پرداخت مستمری ها و برگزاری جلسات مشاوره برای بازنشسته های صنعت نفت و خانواده هایشان اشاره کرد.

يکشنبه 16 تير 1387
روسیه ممکن است تا سال 2015 استفاده از بنادر کشورهای حوزه بالتیک را برای ترانزیت انرژی به خارج به طور کامل متوقف کند. به گزارش شانا به نقل از خبرگزاری ریانووستی از سنت پترزبورگ، وزیر ترابری روسیه امروز (شنبه) گفت که بنادر روسیه تا سال 2015 از ظرفیت ترانزیت کافی برای صدور انرژی به دیگر کشورها برخوردار خواهند بود. روسیه در حال حاضر حدود 80 در صد فرآورده های نفتی خود را از طریق بنادر کشورهای حوزه بالتیک صادر می کند. روسیه در حال ساخت یک بندر تجاری در اوست – لوگا واقع در خلیج فنلاند است تا بدین وسیله ترانزیت پیوسته نفت و گاز مناطق نفت خیز روسیه و نیز قزاقستان از طریق خط لوله شماره 2 بالتیک(بی پی اس 2) به اروپا تضمین شود. انتظار می رود ظرفیت ترانزیت سالانه بندر اوست – لوگا تا سال 2015 به 100 تا 130 میلیون تن نفت و فرآورده نفتی برسد. بی پی اس 2 مرحله دوم «سیستم خط لوله بالتیک »(بی پی اس) است که خود در سال 2001 افتتاح شد و ظرفیت کنونی آن 75 میلیون تن است. هزینه ساخت این خط لوله برای امتداد تا اوست – لوگا 78 میلیارد روبل (3/3 میلیارد دلار) برآورد شده است. پروژه «بی پی اس 2 » در دوران کشمکش نفتی میان روسیه و بلاروس در ژانویه سال 2007 مطرح شد و این زمانی بود که روسیه برای مدت 4 روز صدور نفت از طریق خط لوله دروژبا در خاک بلاروس را به حال تعلیق درآورد. دولت بلاروس با صدور نفت روسیه به اروپا از طریق این خط لوله بدون پرداخت تعرفه ترانزیت، مخالفت کرده بود.

يکشنبه 16 تير 1387
وزارت نفت و وزارت مسکن و شهرسازی، تفاهمنامه ای را با هدف تامین مسکن کارکنان و بازنشستگان صنعت نفت در چارچوب مسکن مهر، امضا کردند. به گزارش خبرنگار شانا، وزارت نفت تفاهمنامه ای را با وزارت مسکن و شهرسازی به امضا رسانده است که بر اساس سیاست های دولت در جهت فراهم آوردن تسهیلات و امکانات لازم جهت دسترسی و بهره مندی فاقدین مسکن به ویژه کارکنان دولت و در راستای تامین مسکن کارکنان و بازنشستگان صنعت نفت اقدام خواهد شد. بر اساس این تفاهمنامه، مقرر شد تامین مسکن کارکنان متقاضی فاقد مسکن که حدود پانزده هزار نفر در استان های تهران، خوزستان، اصفهان،‌ فارس، خراسان رضوی، آذربایجان شرقی و بوشهر می باشند در قالب طرح مسکن مهر ‌(اجاره 99 ساله زمین) انجام پذیرد، در این رابطه تعاونی های مسکن کارکنان وزارت نفت، شرکت های تابعه و صندوق های بازنشستگی،‌ پس انداز و رفاه کارکنان صنعت نفت،‌ اشخاص واجد شرایط را به ادارات تعاون معرفی خواهند کرد. همچنین، وزارت نفت از طریق صندوق های بازنشستگی، پس انداز و رفاه کارکنان صنعت نفت علاوه بر واحدهای موضوع بند فوق نسبت به سرمایه گذاری، مشارکت و احداث حدود پنج هزار واحد مسکونی دیگر را در استان های فوق الاشاره تعهد خواهد نمود و در مقابل وزارت مسکن و شهرسازی در حد امکانات نسبت به تامین و واگذاری زمین مورد نیاز به طرق ذیل اقدام می نماید: 1. واگذاری اراضی آماده سازی شده در قالب طرح مسکن اجاره ای ( اجاره 5 ساله زمین) که سرمایه گذاری و احداث واحدهای مسکونی در تعهد صندوق های بازنشستگی، پس انداز و رفاه کارکنان صنعت نفت خواهد بود. 2. مشارکت در اراضی آماده سازی شده متعلق به وزارت مسکن و شهرسازی در قالب قوانین، مقررات و قراردادهای مصوب که تعهد سرمایه گذاری و احداث واحدهای مسکونی با استفاده از فن آوری نوین به عهده صندوق های بازنشستگی، پس انداز و رفاه کارکنان صنعت نفت خواهد بود. این تفاهمنامه بین مهندس غلامحسین نوذری، وزیر نفت و محمد سعیدی کیا، وزیر مسکن و شهرسازی به امضا رسیده است.

دوشنبه 17 تير 1387
مدیر پروژه فازهای 6، 7 و 8 میدان گازی پارس جنوبی از نصب موفقیت آمیز سکوی فاز 6 (SPD7) پارس جنوبی در صبح امروز و به طور تقریبی پس از 8 ساعت فعالیت خبر داد. مهندس محمدجواد شمس در گفت و گو با خبرنگار شانا تصریح کرد: عملیات نصب سکوی فاز 6 پارس جنوبی از ساعت 11 شب روز گذشته آغاز و ساعت 8 صبح ( 16 تیر) به پایان رسید. وی افزود: هم اکنون عملیات جوش کاری تاپ ساید روی جاکت های فاز 6 میدان گازی پارس جنوبی در حال انجام است. وی با بیان این که سکوی فاز 6 پارس جنوبی را بارج حامل SLB124 به محل استقرار و نصب در موقعیت پایه این سکو در 105 کیلومتری از ساحل خلیج فارس منتقل کرد، افزود: با استقرار سکوی فاز 6 پارس جنوبی در کنار پایه های سکو، عملیات نصب توسط بارج HLB 500 HK انجام شد. مدیر پروژه فازهای 6، 7 و 8 میدان گازی پارس جنوبی یادآور شد، سکوی 2800 تنی فاز 6 (SPD7) طرح توسعه فازهای 6، 7 و 8 میدان گازی پارس جنوبی اواسط ماه گذشته (خرداد) بارگیری شد. شمس همچنین در مورد بارگیری و نصب آخرین سکوی این پروژه گفت: مراحل تکمیل ساخت سکوی فاز 8 میدان گازی پارس جنوبی با جدیت در حال پیگیری است. به گزارش خبرنگار شانا، پیش بینی شده است گاز اولین سکوی فازهای 6، 7 و 8 میدان گازی پارس جنوبی مرداد ماه امسال (سکوی فاز 7) به بخش خشکی منتقل شود و به فاصله هر سه ماه، سکوهای بعدی این پروژه به بهره برداری برسد. با بهره‌برداری از فازهای 6، 7 و 8 پارس جنوبی، روزانه 104 میلیون مترمکعب گاز ترش این میدان گازی مشترک (با قطر) برای تزریق در میدان نفتی آغاجاری از طریق خط لوله 56 اینچ به این منطقه انتقال می‌یابد. اوپراتور بخش دریایی طرح توسعه فازهای 6، 7 و 8 پارس جنوبی شرکت استات اویل هیدروی نروژ است.

دوشنبه 17 تير 1387
مراسم جشن یکصد سالگی حیات صنعت نفت ایران با حضور وزیر نفت برگزار شد که در این مراسم از بازنشستگان نمونه صنعت نفت تقدیر شد. به گزارش خبرنگار شانا، جشن یکصدمین سال حیات صنعت نفت، عصر روز جمعه (14 تیر) و با حضور مهندس غلامحسین نوذری، وزیر نفت و اعضای هیئت رئیسه صندوق بازنشستگی صنعت نفت برگزار و در آن از بازنشستگان نمونه صنعت نفت تقدیر شد. محمد صادق دزفولی که اکنون 105 ساله است، کهن سال ترین بازنشسته صنعت نفت بود که در این مراسم لوح تقدیر خود را از وزیر نفت دریافت کرد. مهندس احسان الله ابوترابی، دکتر علیرضا صفوت نیا، مهندس محمد حسین همدانی زاده، مهندس امیل سیمروجیان و دکتر سعید شیبانی از دیگر بازنشسته هایی بودند که مورد تقدیر قرار گرفتند. دیگر بازنشسته های نمونه این مراسم، مهندس علی مشتاقیان، مهندس فرخ کمالی، علی اشعری، مهندس دفتریان، مهندس مهدی مهرورز، مهندس نرسیسیان، دکتر ناهید ریاحی و شمسی شرافتی زنگنه بودند که لوح تقدیر خود را از وزیر نفت دریافت کردند. مهندس بهروز بوشهری، دکتر هادی نژاد حسینیان و استاد اسماعیل فصیح نیز از بازنشسته های برگزیده دیگری بودند که در این مراسم حضور نداشتند. در ابتدای این مراسم، مهندس غلامحسین نوذری وزیر نفت طی سخنانی بازنشستگان صنعت نفت را ثروت اصلی این صنعت خواند و گفت: بازنشسته های صنعت نفت گنجینه ارزشمندی از تجربیات و دانش فراوان هستند که مورد استفاده شاغلان امروز صنعت نفت قرار می گیرد. مهندس نوذری با توصیه به بازنشسته ها برای حفظ روحیه و امید در زندگی شان، از حضور دائمی آنان اظهار خرسندی کرد و گفت: بازنشسته های صنعت نفت با آن که دوران اشتغال خود را سپری کرده اند اما همواره نسبت به کارها و برنامه های صنعت نفت تعصب دارند و روند پیشرفت طرح های صنعت نفت را با جدیت دنبال می کنند و در بسیاری مواقع از راهنمائی های آنان استفاده می کنیم. برخی از بازنشسته های حاضر در این مراسم از جمله دکتر جزایری و مهندس سلیلی و دکتر شیبانی به دعوت مهندس نوذری به بیان خاطرات دوران اشتغال خود در صنعت نفت پرداختند که مورد توجه حاضران قرار گرفت. در این مراسم که همزمان با میلاد حضرت امام محمدباقر (ع) برگزار شد، خانم مهدیه الهی قمشه ای به سخنرانی پرداخت و در ادامه گروه های موسیقی سنتی به اجرای برنامه پرداختند که مورد استقبال حاضران واقع شد. این جشن به مناسبت یک صدمین سال حیات صنعت نفت در مجموعه اریکه ایرانیان واقع در شهرک قدس تهران برگزار شد.

دوشنبه 17 تير 1387
کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی گفت: با تصویب شور اول لایحه ممنوعیت ساخت و ساز مسکونی در حریم خطوط لوله نفت و گاز این لایحه بزودی در صحن علنی مجلس هشتم مورد بررسی قرار می گیرد. سیدعماد حسینی در گفت و گو با خبرنگار شانا، افزود: این اولین لایحه در اواخر پایان دوره هفتم تقدیم مجلس شده بود، که بر مبنای این لایحه ممنوعیت ساخت و ساز در حریم خطوط لوله های نفت و گاز که قبلا 120 متر بود به 250 متر افزایش یافته است. وی افزود: هدف از ارائه این لایحه افزایش ضریب ایمنی در حریم لوله های نفتی است متاسفانه در سال های اخیر شاهد وقوع چند حادثه دلخراش که منجر به وارد آمدن خسارات فراوان مالی نیز شد در حریم خطوط لوله های نفت بودیم که دلیل اصلی وقوع این حوادث نزدیکی اماکن مسکونی به این خطوط حامل انرژی بوده است. نماینده مردم قروه در مجلس گفت: با توجه به وسعت و در برگیری خطوط لوله های انرژی در کشور ما توجه به شاخص های ایمنی، استفاده ار فناوری های روز در این زمینه و حتی المقدور کاهش وابستگی به انتقال انرژی از طریق لوله و رویکرد جدی به انرژی های نو ضروری است.

دوشنبه 17 تير 1387
مدیر کل پژوهش و فناوری وزارت نفت از برگزاری جشنواره پژوهش و فناوری در صنعت نفت خبر داد. به گزارش شانا، مهندس پرویز نوری در گفت و گو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران با اشاره به نامگذاری هفته سوم آذر به نام هفته پژوهش، گفت: در هشتمین نشست کمیته تهیه دستورالعمل و ضوابط اجرایی جشنواره پژوهش و فناوری وزارت نفت در سال جاری، مقرر شد از هر شرکت یک مرکز تحیقیقاتی برتر (در صورت وجود ) یک واحد پژوهش و فناوری برتر، دو پژوهشگر برتر، دو کارشناس پژوهشی برتر، سه پروژه برتر در حوزه فنی و یک پروژه برتر در حوزه علوم انسانی انتخاب و معرفی شوند. وی درباره منتخبان جشنواره پژوهش و فناوری توضیح داد: دراین نشست تاکید شد که شرکت های اصلی، پژوهشگاه صنعت نفت و موسسه مطالعات بین المللی انرژی هر یک هفت نفر از پژوهشگران و کارشناسان پژوهشی برتر خود را به اداره کل پژوهش و فناوری معرفی کنند که از این میان دو نفر اول در سطح وزارتی و دو نفر بعدی در سطح شرکت مورد تقدیر قرار می گیرند. مهندس نوری افزود: از بین مدیریت های پژوهش و فناوری شرکت های اصلی نیز یک مدیریت در سطح وزارتی انتخاب می شود و بدین ترتیب در سطح وزارتی از پنج واحد پژوهش و فناوری (چهار واحد پژوهش و فناوری منتخب چهار شرکت اصلی و یک مدیریت پژوهش و فناوری) از حوزه مرکزی تقدیر به عمل خواهد آمد. مدیرکل پژوهش و فناوری وزارت نفت در زمینه فرآیند انتخاب پژوهشگران برتر اظهارداشت: پژوهشگران و کارشناسان شرکت کنننده در جشنواره پژوهشی وزارت نفت از میان نیروهای رسمی، پیمانی و تمام وقت انتخاب و معرفی می شوند و از بین دو نفر برگزیده باید حداقل یک نفر عضو شرکت های تابع باشد و در صورتی که دو نفر از شرکت های تابع بیشترین امتیاز را داشته باشندانتخاب آن دو بلامانع خواهد بود. وی گفت: پژوهشگران و کارشناسان پژوهشی واجد شرایط می توانند از هم اکنون نسبت به دریافت فرم های فراخوان جشنواره از شرکت ها و مراکز پژوهشی در سطح وزارت نفت اقدام و پس از تکمیل و الصاق مستندات عودت دهند. مهندس نوری افزود: فرصت تکمیل و ارجاع فرم ها تا پایان شهریور تعیین شده است و پس از دریافت فرم های تکمیل شده و بررسی از جهت کامل و بدون نقص بودن، برای داوری به مدیریت پژوهش و فناوری شرکت ها ارسال خواهد شد. مدیر کل پژوهش و فناوری وزارت نفت یاد آور شد: اعضای هیئت داوران در سطح شرکت های اصلی را مدیر پژوهش و فناوری شرکت اصلی، دو نفر از مدیران پژوهش و فناوری شرکت های تابع، سه نفر از صاحنظران شرکتی یا غیر شرکتی و نماینده اداره کل پژوهش و فناوری وزارت نفت تشکیل می دهند و معاون توسعه منابع انسانی و پژوهش به عنوان رئیس هیئت داوران، نمایندگان پژوهش و فناوری شرکت های اصلی، دانشگاه صنعت نفت، پژوهشگاه صنعت نفت و موسسه مطالعات بین المللی انرژی و نماینده اداره کل پژوهش و فناوری وزارت نفت از جمله اعضای هیئت داوران در سطح وزارتی هستند.

سه شنبه 18 تير 1387
مدیر پشتیبانی فازهای 6، 7 و 8 میدان گازی پارس جنوبی در شرکت پتروپارس از راه اندازی این سه فاز تا پایان امسال خبر داد و گفت: دومین سکوی این پروژه (سکوی فاز 6) آبان ماه راه اندازی می شود. به گزارش روابط عمومی شرکت پتروپارس مهندس علی نعمت الهی افزود: پس از انجام عملیات مهاربندی برای حمل سکوی فاز 6 (SPD7) پارس جنوبی (Sea Fastening) سکو با بارج حامل SLB124 به محل استقرار و نصب در موقعیت پایه این سکو منتقل و عملیات نصب آن به عنوان دومین سکوی فازهای 6، 7 و 8 این میدان گازی روز یک شنبه هفدهم تیرماه توسط بارج HLB 5000 HK شرکت صنعتی دریایی ایران (صدرا) با موفقیت انجام شد. وی ادامه داد: عملیات نصب سکوی SPD7 پارس جنوبی از ساعت 30/23 روز شنبه پانزدهم تیرماه آغاز و تا ساعت 6 صبح (شانزدهم ) به طول انجامید. وی با بیان این که هم اکنون عملیات جوش کاری تاپ ساید روی جاکت های فاز 6 میدان گازی پارس جنوبی در حال انجام است، گفت: با استقرار سکوی SPD7 در موقعیت اصلی، عملیات اتصال مکانیکی و الکتریکی سکو به جاکت (Hook up) و راه اندازی آن انجام می شود. نعمت الهی مدت زمان لازم برای انجام عملیات Hook up و راه اندازی دومین سکوی (فاز 6) پارس جنوبی را 4 ماه اعلام کرد و افزود: گاز سکوی فاز 6 پارس جنوبی آبان ماه به خشکی می رسد و عملیات راه اندازی آن آغاز می شود. مدیر پشتیبانی فازهای 6، 7 و 8 میدان گازی پارس جنوبی در شرکت پتروپارس به راه اندازی اولین سکوی فازهای 6، 7 و 8 پارس جنوبی اشاره کرد و گفت: پیش بینی شده بود سکوی فاز 8 ( SPD9) پارس جنوبی اواخر تیر ماه راه اندازی شود، اما به دلیل نامساعد بودن شرایط آب و هوایی، در تیرماه امسال به طور تقریبی 16 روز امکان انجام کار در دریا وجود نداشت. نعمت الهی زمان راه اندازی سکوی فاز 8 میدان گازی پارس جنوبی را مرداد ماه امسال اعلام کرد. وی با اشاره به پیشرفت کار سومین سکوی پروژه فازهای 6، 7 و 8 پارس جنوبی، تصریح کرد: عملیات تکمیل ساخت سکوی فاز 7 (SPD8) پارس جنوبی با پیشرفت مناسبی در حال انجام است و پیش بینی می شود سکوی این فاز آبان ماه امسال برای انجام عملیات بارگیری آماده شود. مدیر پشتیبانی فازهای 6، 7 و 8 میدان گازی پارس جنوبی در شرکت پتروپارس، زمان راه اندازی سکوی دوم و سوم پارس جنوبی را در مقایسه با سکوی اول کوتاه تر دانست و گفت: به دلیل انجام بسیاری از تست های سکو در بخش خشکی، راه اندازی سکوی دوم و سوم (فازهای 6 و 7 ) زودتر و با صرف هزینه ای کمتر نسبت به راه اندازی سکوی اول این پروژه (سکوی فاز 8 ) انجام خواهد شد. نعمت الهی همچنین از آغاز عملیات لوله گذاری خط سوم فازهای 6، 7 و 8 پارس جنوبی در سپتامبر امسال خبر داد و گفت: هم اکنون لوله های این خط به طور کامل تهیه شده است و سپتامبر امسال (شهریور - مهر) عملیات لوله گذاری خط سوم این پروژه آغاز خواهد شد. با بهره‌برداری از فازهای 6، 7 و 8 پارس جنوبی، روزانه 104 میلیون مترمکعب گاز ترش این میدان گازی مشترک (با قطر) برای تزریق در میدان نفتی آغاجاری از طریق خط لوله 56 اینچ به این منطقه انتقال می‌یابد.

سه شنبه 18 تير 1387
مطبوعات نیجریه از کاهش دو میلیار دلاری ذخایر ارزی این کشور بر اثر درگیری های منطقه نفتی «دلتای نیجر» خبر دادند. به گزارش شانا به نقل از خبرگزاری رسمی چین (شینهوا) از لاگوس، حملات پی در پی شورشیان به تاسیسات نفتی دلتای نیجر و بسته شدن بسیاری از پایانه های تولید نفت که درآمدهای نیجریه به شدت به آن وابسته است، دلیل اصلی این کاهش درآمدهای ارزی دانسته می شود. نیجریه که عضو سازمان کشورهای صادر کننده نفت (اوپک) است، از دو سال قبل صحنه بروز خشونت هایی در بخش نفتی دلتای نیجر واقع در جنوب این کشور است. این ناآرامی ها موجب شده است تولید نفت نیجریه به میزان 25 درصد کاهش پیدا کند. این کشور در ماه آوریل گذشته جایگاه خود به عنوان بزرگ ترین تولید کننده نفت در آفریقا را از دست داد و پس از آنگولا قرار گرفت.

سه شنبه 18 تير 1387
مهندس فریدون صالحی با اشاره به احتمال وجود حدود 50 میلیارد بشکه نفت که در نفتگیرهای منطقه زاگرس مرکزی به صورت پراکنده وجود دارد، گفت: در این منطقه چند میدان نفتی بزرگ وجود دارد که لرزه نگاری و مطالعات زمین شناسی برخی از آنها انجام شده است. مجری طرح های اکتشافی در شرکت نفت مناطق مرکزی ایران در گفت و گو با خبرنگار شانا افزود: طرح توسعه تعدادی از میدان های موجود در منطقه زاگرس مرکزی ایران نوشته شده است و برنامه های توسعه ای و لرزه نگاری بقیه آن در طول سال آینده تدوین خواهد شد. مهندس صالحی، سال گذشته 40 نقطه برای اکتشاف، حفاری و توسعه میدان های نفت و گاز در قسمت های مختلف میدان های تحت نظارت شرکت نفت مناطق مرکزی ایران تعیین شد که برخی از آنها امسال و برخی سال آینده حفاری خواهند شد. وی در باره عملکرد سال گذشته بخش زمین شناسی این شرکت اظهار داشت: در سال گذشته در بخش زمین شناسی با همکاری اداره مهندسی نفت، فعالیت هایی مانند نظارت بر عملیات حفاری 10 دکل، مطالعات زمین شناسی، همکاری در مطالعات جامع و به روز رسانی اطلاعات مخازن نفت و گاز، نظارت بر آزمایش های مغزه گیری و همکاری با دانشجویان کارشناسی ارشد زمین شناسی برای پایان نامه هایشان انجام شده است. وی در باره افزایش تعداد دکل های حفاری از 10 به 14 و حجم کار در شرکت نفت مناطق مرکزی گفت: سال جاری شاهد توسعه میدان ها و حفاری گسترده آنها خواهیم بود. مجری طرح های اکتشافی در شرکت نفت مناطق مرکزی ایران گفت: در اداره زمین شناسی شرکت نفت مناطق مرکزی ایران علاوه بر کارهای جاری زمین شناسی و نظارت کار دکل های حفاری در مناطق مرکزی ایران، با پروژه مشترک مطالعه مخازن بنگستان، لرستان و شمال فروافتادگی دزفول با مدیریت پژوهش و فناوری و شرکت استات اویل هیدرو همکاری می کنیم. مهندس صالحی اظهار داشت: در اداره ژئوفیزیک شرکت نفت مناطق مرکزی 9 پروژه لرزه نگاری تعریف شده که هم اکنون به مناقصه رفته اند و در میدان های دهلران، دالپری، خانگیران، سرکان، سرخون، ماله کو، آغار، دالان، ریگ، شوروم و دودرو اجرا می شوند. وی با اشاره به 150 میلیون دلار بودجه مصوب 9 پروژه لرزه نگاری در شرکت

سه شنبه 18 تير 1387
مهندس ناصر قلی پور گفت: پیش بینی می شود ناوگان شرکت ملی حفاری ایران تا پایان سال جاری 160 حلقه چاه با متراژ 350 هزار متر در نقاط مختلف کشور حفاری کند. مدیر برنامه ریزی تلفیقی، ارزیابی و کنترل شرکت ملی حفاری ایران در گفت و گو با خبرنگار شانا در مناطق نفت خیز جنوب افزود: در سه ماه نخست امسال (تا تاریخ 8 تیرماه 87) رکورد حفاری ناوگان شرکت ملی حفاری ایران 110 هزار و 698 متر بوده است که با توجه به برنامه پیش بینی شده حفاری به میزان 107 هزار و 351 متر در سه ماه نخست امسال، سه هزار و 347 متر افزایش نشان می دهد. قلی پور در باره عملکرد ناوگان شرکت ملی حفاری ایران در سال 86 ادامه داد: در سال گذشته، 154 حلقه چاه با متراژ 346 هزار و 212 متر حفاری شده که این میزان حفاری سالانه، در هشت سال گذشته بی سابقه است. وی گفت: از این تعداد چاه حفر شده، 81 حلقه چاه توسعه ای و توصیفی به متراژ 288 هزار و 544 متر، 6 حلقه چاه اکتشافی به متراژ 23 هزار و 206 متر و 67 حلقه چاه تعمیری به متراژ 34 هزار و 461 متر حفاری شده است. قلی پور یادآور شد: شرکت ملی حفاری ایران از آغاز تاسیس در سال 58 تا 29 اسفند سال گذشته در مجموع دو هزار و 615 حلقه چاه با متراژ پنج میلیون و 599 هزار و 720 متر حفاری کرده که از این تعداد، یک هزار و 576 چاه توسعه ای و توصیفی به متراژ پنج میلیون و هفت هزار و 183 متر، 101 حلقه چاه اکتشافی به متراژ 341 هزار و 890 متر و 938 حلقه چاه تعمیری به متراژ 250 هزار و 746 متر بوده است.

شنبه 22 تير 1387
سید کاظم دلخوش تاسیس صندوق سرمایه گذاری صنعت نفت را در توسعه و استمرار سرمایه گذاری در این بخش موثر و راهگشا ارزیابی کرد. عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با خبرنگار شانا افزود: اگرچه جذب سرمایه گذاری خارجی باید همواره جزء اولویت های متولیان صنعت نفت باشد، اما با توجه به شرایط موجود و اعمال محدودیت های غرب علیه ایران، ما به منابع سرمایه گذاری پایدار و قابل اطمینان داخلی نیاز داریم تا اثرهای اعمال فشارها و تحریم ها را خنثی کنیم و از سویی روند توسعه زیرساخت ها در بخش های بالادستی و پایین دستی نفت با مانع رو به رو نشود. این نماینده مجلس افزود: خوشبختانه هم اکنون ما از نظر دانش فنی و فناوری در حوزه نفت و انرژی کمبود نداریم و متخصصان داخلی توانسته اند با خلاقیت و نوآوری، بسیاری از ناممکن ها را ممکن کنند، اما همواره برای اجرای پروژه ها و برنامه ها به منابع قابل اطمینان و پایدار داخلی نیاز داریم. وی تاکید کرد: تاسیس صندوق سرمایه گذاری صنعت نفت آن هم در شرایطی که خروج پیمانکاران و سرمایه گذاران خارجی از ایران یکی از مهم ترین ابزارهای فشار آمریکا است، می تواند این هدف را تامین کند. دلخوش ادامه داد: سابقه یکصد ساله صنعت نفت ایران این تجربه را به ما آموخته است که هیچ ناممکنی در این صنعت وجود ندارد. نماینده مردم صومعه سرا در مجلس شورای اسلامی افزود: اساسنامه و شرح وظایف و ترکیب هیئت امنای این صندوق باید طوری باشد که اعتبارات و منابع جذب شده فقط در مسیر توسعه و سرمایه گذاری زیرساخت های صنعت نفت هزینه شود نه کارهای جاری و غیرتولیدی.

شنبه 22 تير 1387
رئیس جمهوری آمریکا خواستار اقدام کنگره این کشور برای فراهم شدن امکان بهره برداری از مناطق جدید اکتشاف نفت شد. به گزارش شانا به نقل از خبرگزاری رویترز از واشنگتن، این اقدام با هدف کمک به کاهش بهای جهانی نفت صورت می گیرد. بوش که روز گذشته (جمعه) پس از شنیدن گزارش مشاوران اقتصادی خود در وزارت انرژی آمریکا سخن می گفت، اظهار داشت: اعضای کنگره، به ویژه رهبران دموکرات آن، باید این مسئله را پیش از استراحت ماه اوت کنگره بررسی کنند. وی ادامه داد: آنها باید در باره این که چرا نباید حفاری بیشتری برای کشف نفت در آمریکا صورت پذیرد تا فشارها برافزایش بهای بنزین کاهش یابد، به اعضای کنگره پاسخگو باشند. بوش در ادامه اذعان داشت: یک راه برخورد با مشکلات عرضه، افزایش تولید در داخل آمریکاست. رئیس جمهوری آمریکا یادآوری کرد: هنوز رهبران دموکرات کنگره به اتفاق بر توقف بازگشایی این زمین ها برای اکتشاف تاکید دارند. بنابر این گزارش، دموکرات ها بر این باورند که نیازی به واگذاری زمین های حفاظت شده به شرکت های نفتی برای حفاری نیست، زیرا هنوز 68 میلیون جریب زمین تحت کنترل دولت مرکزی برای حفاری وجود دارد.

شنبه 22 تير 1387
حسین نقره‌ کار شیرازی، معاون وزیر نفت در امور بین‌الملل و بازرگانی، حسن احمدیان سهی را به سمت مدیر کل کشورهای آفریقایی، عربی و آمریکای لاتین این معاونت منصوب کرد. به گزارش شانا، در این حکم آمده است: جناب آقای حسن احمدیان سهی با توجه به دانش، تعهد و تجارب ارزنده جنابعالی به موجب این حکم به عنوان مدیر کل کشورهای آفریقایی، عربی و آمریکای لاتین معاونت امور بین‌الملل و بازرگانی منصوب می‌شوید. امید است با توکل به خداوند متعال در انجام وظایف محوله موفق و موید باشید. گفتنی است، حسن احمدیان سهی دارای فوق لیسانس مدیریت بازرگانى از دانشگاه ایالتى اکلاهما – آمریکاست و پیش از این به عنوان معاون مدیر تدارکات شرکت کالاى لندن، مدیر تدارکات شرکت کالاى لندن، رئیس گروه خریدهاى خارجى شرکت کالاى نفت تهران، رئیس خدمات تدارکات شرکت کالاى نفت تهران، رئیس گروه خریدهاى خارجى شرکت کالاى نفت تهران، عضو کمیسیون معاملات شرکت کالاى نفت تهران، مدیر امور ادارى و عضو هیات مدیره شرکت کالاى نفت تهران، مشاور مدیرعامل شرکت کالاى نفت تهران و مدیر پشتیبانى ساخت کالاى برق و مکانیک و ابزار دقیق شرکت کالاى نفت تهران فعالیت داشته است. از جمله سوابق وی در خارج از صنعت نفت نیز می توان به فعالیت در امور مالى رادیو تلویزیون ایران (صدا وسیماى جمهورى اسلامى ایران)، مدیریت مواد و تدارکات و انبارها در کشت و صنعت کارون، عضو هیئت مدیره و مدیر امور مالى شرکت مهندسین مشاور یکم، رئیس کل سازمان چاى کشور و عضو اصلى اتاق بازرگانى و صنایع و معادن و عضو شوراى برنامه ریزى وزارت بازرگانى اشاره کرد.

شنبه 22 تير 1387
وزیر نفت ایران در واکنش به اخبار منتشر شده در مورد کنار کشیدن توتال از فاز 11 پارس جنوبی گفت که ایران میادین گازی خود را "با یا بدون حضور توتال" توسعه خواهد داد. به گزارش شانا به نقل از رویترز از عسلویه، غلامحسین نوذری روز گذشته (پنج شنبه) در واکنش به کناره گیری شرکت توتال از توسعه فاز 11 میدان گازی پارس جنوبی این سخنان را اعلام کرد. روزنامه فایننشال تایمز انگلیس اخیرا به نقل از کریستف دو مارژری مدیر عامل شرکت توتال در گزارشی نوشت که این شرکت از پروژه ی توسعه فاز 11 پارس جنوبی کنار می کشد. مدیر عامل توتال در مصاحبه خود با روزنامه فاینشنال تایمز که روز پنج شنبه منتشر شد گفت که شرکتش در ایران سرمایه گذاری جدید نمی کند چرا که ریسک سیاسی این کار بسیار بالاست. نوذری در واکنش به این اقدام به خبرنگاران گفت: پیام ما این است که ما با حضور توتال یا بدون حضور آن ها این میدان گازی را توسعه می دهیم. توتال که برای توسعه فاز 11 پارس جنوبی با شرکت ملی نفت ایران یک تفاهم نامه همکاری امضا کرده است، پیش از این اعلام کرده بود که این پروژه منافع بلند مدت ما را تامین می کند اما در کوتاه مدت دشواری هایی در رسیدن به توافق وجود دارد. ایران با رد هر گونه تاثیر خروج شرکت های اروپایی بر پروژه های صنعت نفت خود، اعلام کرد که از ظرفیت کافی برای توسعه منابع نفت و گاز خود برخوردار است.

يکشنبه 23 تير 1387
رئیس هیئت رئیسه صندوق بازنشستگی نفت ایران تشکیل صندوق ملی اتکایی کشورهای عضو تولید و صادرکنندگان نفت را عاملی مهم برای کاهش مخاطرات ناشی از بازار محصولات نفتی خواند. به گزارش خبرنگار شانا، دکتر مهدی کرباسیان با اشاره به بالا رفتن هزینه اجرای پروژه های نفت، گاز و پتروشیمی در سال های اخیر اظهار داشت: با تشکیل صندوق اتکایی سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و کشورهای عضو فدراسیون بیمه گران و بیمه گران اتکایی و آفریقایی می توان احتمال استفاده از ظرفیت های سایر بازارها را فراهم کرد. وی با اشاره به وجود سرمایه گذاری های سنگین در پروژه های نفت، گاز و پتروشیمی افزود: با توجه به این که ظرفیت نگهداری ریسک های ناشی از تحولات بازار نفت و فرآورده های آن در بازارهای داخلی مشخص است این گروه از ریسک ها باید پس از اشباع ظرفیت نگهداری داخلی در سطح بین المللی از طریق سازکار اتکایی توزیع شود. کرباسیان ادامه داد: در این صورت چون به پوشش بیمه اتکایی برای بیمه کردن این محصولات در سطح بین المللی نیاز است، این گروه از ریسک ها باید نرخ و شرایط بین المللی داشته باشند که بیمه گران ارشد اتکایی نرخ و شرایط را برای پروژه ها تعیین و در قرارداد بیمه اعمال می کنند. رئیس هیئت رئیسه صندوق بازنشستگی نفت ایران افزود: در زمینه پروژه های نفتی در ایران، چون بیمه نامه باید در داخل کشور صادر شود و نرخ و شرایط باید به تایید بیمه مرکزی ایران برسد، بیمه نامه صادر و پس از اشباع ظرفیت داخلی بازار ایران مازاد سهم نگهداری به بازارهای بین المللی عرضه می شود. کرباسیان با اشاره به همکاری نزدیک صنایع نفت و بیمه یادآور شد: اکنون چند سال است که عملیات بیمه ای پروژه های نفتی، گاز و پتروشیمی به صورت کنسرسیومی با عضویت بیمه گران داخلی انجام می گیرد. وی گفت: بدیهی است که این کنسرسیوم به بیمه گران اتکایی ارشد که به طور عمده در پروژه های بیمه های مهندسی بیمه اتکایی مونیخ و سایر بیمه گران قراردادی انرژی است، وابسته هستند. کرباسیان با اشاره به تحولات بازار بیمه در سال های اخیر اظهار داشت: بعد از حادثه 11سپتامبر، بازار اتکای بین الملل به کلی تغییر کرده، به طوری که بیمه گران اتکایی، شرایط را برای بیمه گران واگذار کننده دشوار کردند و از طرفی چون بازار اتکایی با کمبود ظرفیت رو به رو شد، نرخ و حق بیمه ها به ویژه برای صنایع نفت، گاز و پتروشیمی نیز افزایش یافت. او ادامه داد: تا قبل از بروز این حادثه، نرخ و شرایط سرمایه گذاری برای پروژه های نفت، گاز و پتروشیمی اخذ و پس از تایید بیمه مرکزی، کارها در بازارهای جهانی انجام می شد. کرباسیان تصریح کرد: هم اکنون سرمایه گذاری خارجی در پروژه های نفت، گاز و پتروشیمی، هم به سرمایه گذاری های سنگین و هم به بیمه مستقیم و اتکایی نیازمند است، اگر چه در سال های اخیر شرایط این سرمایه گذاری ها نسبت به گذشته آسان تر شده، ولی هنوز مقررات سختگیرانه و نبودن صراحت های قانونی به ویژه مقررات بانکی تسهیلات لازم را برای این سرمایه گذاری ها ایجاد نکرده است. وی در پایان با اشاره به اهمیت اقتصادی و راهبردی صنایع نفتی در کشور، همکاری گسترده و نزدیک دو صنعت نفت و بیمه را موجب افزایش ظرفیت سرمایه گذاری داخلی و خارجی در این صنعت خواند.

يکشنبه 23 تير 1387
به گزارش نفت نیوز ، اين سريال احتمالاً در سيزده قسمت و با محوريت نهضت ملي شدن صنعت نفت تهيه خواهد شد. بنا بر اين گزارش، «صاعقه خاموش» به قلم گروه نويسندگان و سرپرستي منصور براهيمي در مرحله سيناپس قرار دارد و به زودي نگارش نسخه نهايي آن آغاز خواهد شد. اين سريال پس از مصور كردن تاريخ معاصر ايران در مركز سيما فيلم به مرحله توليد مي رسد. «صاعقه خاموش» از ابتداي دوره نخست وزيري مصدق تا نهضت ملي شدن صنعت نفت را در يك بستر داستاني روايت مي كند. در اين سريال ماجراي چند خانواده را مي‌بينيم كه هر يك به نوعي با قضيه ملي شدن صنعت نفت درگير مي شوند. در هر يك از اين چند خانواده، يكي از اعضا در شركت نفت كار مي‌كند و نوع شغل وي به گونه‌اي با اين قضايا گره مي‌خورد كه موقعيت افرادي مانند مصدق و... در حاشيه اين داستان روايت مي شود. با پايان يافتن مرحله نگارش، سريال به مرحله پيش توليد و توليد خواهد رسيد. سريال «صاعقه خاموش» به كارگرداني مجتبي راعي در مركز سيما فيلم تهيه مي شود.

يکشنبه 23 تير 1387
مدیرعامل شرکت پالایش نفت بندرعباس گفت: با اتمام طرح افزایش ظرفیت پالایشگاه در این هفته، ظرفیت تولید فرآورده‌های نفتی پالایشگاه بندرعباس از 230 هزار بشکه در روز به 320 هزار بشکه در روز افزایش می‌یابد. به گزارش خبرنگار شانا، علیرضا امین روز چهارشنبه (19 تیر) در حاشیه بازدید خبرنگاران از طرح افزایش ظرفیت پالایشگاه بندرعباس اظهار داشت: با اجرای این پروژه، خوراک پالایشگاه 38 درصد نسبت به طراحی و 18 درصد نسبت به وضعیت کنونی افزایش می‌یابد. وی تاکید کرد: علاوه ‌بر طرح افزایش ظرفیت که ظرفیت تصفیه نفت خام پالایشگاه را 88 هزار بشکه در روز افزایش می‌دهد، سه طرح دیگر در پالایشگاه بندرعباس در دست احداث است. امین ادامه داد: در شرایط کنونی اگر بخواهیم یک پالایشگاه با ظرفیت 88 هزار بشکه‌ای احداث کنیم، حداقل باید 5/1 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری شود؛ بنابر این اجرای طرح افزایش ظرفیت پالایشگاه به همراه سایر طرح‌های در دست اجرای این شرکت کار بزرگی بوده که در داخل کشور انجام شده است. وی هزینه‌های اجرای این طرح را 17 میلیون و 740 هزار یورو در بخش ارزی و 700 میلیون تومان در بخش ریالی اعلام کرد و افزود: کل سرمایه گذاری انجام شده برای این طرح ظرف 4 ماه و نیم باز می‌گردد. مدیر عامل شرکت پالایش نفت بندرعباس، طرح افزایش ظرفیت بنزین پالایشگاه بندرعباس را با بهره‌گیری از استانداردهای یورو 2005 اروپا از دیگر طرح‌های اولویت‌دار این شرکت عنوان کرد و گفت: با اجرای این طرح، میزان تولید بنزین از 10 میلیون لیتر در روز به 8/14 میلیون لیتر در روز افزایش می‌یابد. به گفته او این طرح به صورت یی.پی.سی و در مدت زمان 36 ماه اجرا خواهد شد که پس از پایان آن روزانه 5 میلیون لیتر به ظرفیت تولید بنزین پالایشگاه افزوده می‌شود.

يکشنبه 23 تير 1387
مدیر پروژه های خطوط لوله شرکت ملی صادرات گاز ایران از سفر هیئت سوئیسی تا دو ماه آینده به ایران برای ادامه مذاکرات فنی صادرات گاز ایران به این کشور خبر داد. میر تقی صرافی در گفت و گو با خبرنگار شانا درباره آخرین وضعیت قرارداد فروش گاز بین ایران و شرکت EGL سوئیس گفت: قرار است تا در ماه آگوست (مرداد- شهریور) نمایندگان این شرکت برای ادامه مذاکرات فنی این قرارداد به تهران بیایند. وی با بیان اینکه فرمول فروش گاز این قرارداد مشخص شده اما هنوز ضرایب و عوامل موثر در آن نهایی نشده است گفت: این قرارداد بر مبنای قیمت نفت خام و برخی از مشتقات آن منعقد شده است. صرافی خاطرنشان کرد: بر اساس قراردادی که اواخر سال گذشته بین دو کشور امضا شد، قرار است تا قرارداد عملیاتی صادرات گاز تا پایان سال 2008 امضا شود. مدیر پروژه های خطوط لوله شرکت ملی صادرات گاز با بیان اینکه طبق این قرارداد ایران گاز را در مرز بازرگان به سوئیس تحویل می دهد یاد آور شد: سوئیسی ها باید تا پایان سال جاری میلادی موافقت ترکیه را مبنی بر اجازه عبور گاز از این کشور برای صادرات به سوئیس دریافت کنند. وی با اشاره به اینکه با تصویب هیئت مدیره شرکت ملی نفت این قرارداد فعال شده است خاطرنشان ساخت: بر اساس این قرارداد، در مرحله اول 5/1 میلیارد متر مکعب در سال و در مرحله دوم بین 2 تا 4 میلیارد متر مکعب در سال گاز به سوئیس گاز فروخته می شود. صرافی ادامه داد: برای اجرای مرحله دوم این قرارداد باید خط لوله ای موازی با خط لوله موجود از نقطه انشعاب تبریز به بازرگان ساخته شود. گزارش خبرنگار شانا می افزاید، قرارداد فروش گاز به شرکت EGL سوئیس اسفند ماه سال گذشته امضا شد. به موجب این قرارداد که مدت آن 25 سال است، از سال 2009 سالانه نیم میلیارد متر مکعب گاز به این شرکت سوئیسی به فروش می رسد. همچنین به موجب این قرارداد که ما بین این شرکت سوئیسی و شرکت ملی صادرات گاز ایران امضا شده است، میزان فروش گاز طی 25 سال به طور سالانه افزایش می یابد به نحوی که تا سال 2012 به سالانه 5 میلیارد متر مکعب خواهد رسید.

يکشنبه 23 تير 1387
به گزارش نفت نیوز به نقل از شانا، در حکم انتصاب ذراتی آمده است: نظر به اهمیت اجرا و راه اندازی اصولی پروژه های احداث، توسعه و بهینه سازی تاسیسات نفت و گاز، خطوط لوله جریانی و خطوط لوله اصلی در استمرار و افزایش ظرفیت تولید نفت و گاز و نقش اساسی بهره برداری به موقع از این پروژه ها در تحقق رسالت و اهداف شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب و دستیابی به اهداف برنامه ریزی های کلان تولید، همچنین نظر به تعهد، تخصص و تجارب ارزشمند جنابعالی، از تاریخ صدور این حکم به سمت مدیر مهندسی و ساختمان (طرح های نفت و گاز) منصوب می شوید. مهندس بیژن عالیپور، مدیر مهندسی و ساختمان شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب همچنین در پایان این حکم از زحمات و تلاش صادقانه مهندس حسین زنگنه در مدت تصدی این مسئولیت قدردانی کرده است. ذراتی پیش تر مجری طرح های گاز و گازمایع و همچنین مجری طرح توسعه اولیه میدان نفتی آزادگان در شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب بوده است.

يکشنبه 30 تير 1387
نخست وزیر ترکیه در دیدار با وزیر امور خارجه کشورمان خواستار قرار گرفتن پروژه انتقال گاز ایران به اروپا در دستور کار دو کشور شد. به گزارش شانا به نقل از پرس.تی.وی، رجب طیب اردوغان با اذعان به روند رو به رشد روابط دو کشور در زمینه های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی، خاطر نشان کرد: اجرای پروژه های نیروگاهی و پالایشگاهی ایران توسط شرکت های ترک می تواند زمینه را برای همکاری های بیشتر دو کشور آماده سازد. اردوغان همچنین اذعان داشت که تهران و آنکارا می بایست پروژه انتقال گاز ایران به اروپا را از طریق ترکیه در دستور کار همکاری های دو جانبه قرار دهند. بنابر این گزارش، سفر یک روزه متکی به آنکارا که روز گذشته به پایان رسید، به دعوت رسمی علی باباجان وزیر امور خارجه ترکیه صورت گرفت. متکی نیز در این دیدار با اشاره به پروژه های انرژی، گاز و برق دو کشور که به طور مشترک در حال انجام است، تاکید کرد: دو کشور می توانند همکاری های خود را در بخش های معدن و حمل و نقل در قالب پروژه های سرمایه گذاری مشترک تقویت نمایند. عبدالله گل نیز که روز گذشته با منوچهر متکی وزیر امور خارجه کشورمان در آنکارا دیدار کرد، با تاکید بر نقش مهم ایران در برقراری امنیت و صلح در منطقه اذعان داشت: آنکارا علاقمند به گسترش روابط با ایران در بالاترین سطح ممکن است. متکی نیز در این دیدار ابراز داشت که تهران و آنکارا از زمینه های مشترک متعددی برای گسترش همکاری های دوجانبه در زمینه های اقتصادی بهره مند هستند.

يکشنبه 30 تير 1387
مدیر نظام پیشنهادهای شرکت پالایش نفت کرمانشاه گفت: این شرکت با به کارگیری روشی ابتکاری موفق به بازیافت سوخت مایع از لجن‌های نفتی و تصفیه زیستی مواد جامد آلوده شد. به گزارش شانا به نقل از روابط‌ عمومی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران، مهندس علی نادری افزود: با اجرای این طرح که برای اولین بار در شرکت‌های پالایشی انجام می‌شود به جای دفن 3 هزار و 300 بشکه لجن نفتی که باعث آلوده‌کردن خاک می‌شود، حدود 2 هزار و 500 بشکه مواد نفتی قابل استفاده بازیافت و به عنوان سوخت مایع به مخازن سوخت نفت کوره تزریق شد. وی افزود: همچنین بر این اساس آب موجود در این لجن ها که دارای 2 درصد مواد نفتی است، از طریق واحد پساب صنعتی پالایشگاه تصفیه می شود و مواد نفتی همراه تا زیر PPM 5 (کمتر از نصف حداکثر مجاز مواد نفتی در آب‌های سطحی) کاهش می‌یابد و مواد نفتی موجود با روش اختلاط با آهک به کمتر از 5/0 درصد می‌رسد. وی تصریح کرد: با اجرای این طرح که پیشنهاد دو تن از کارشناسان شرکت پالایش نفت کرمانشاه بوده است، علاوه بر 900 میلیون ریال صرفه‌جویی، از آلودگی محیط زیست نیز جلوگیری شد.

يکشنبه 30 تير 1387
پیش بینی کم شدن تقاضای نفت به دلیل کاهش رشد اقتصادی در آمریکا موجب کاهش بیشتر بهای نفت در بازارهای جهانی شد. به گزارش شانا به نقل از خبرگزاری فرانسه از نیویورک، بهای نفت خام سبک شیرین پایه بورس نیویورک برای تحویل در ماه اوت در پایان معاملات دیروز جمعه (28 تیر ماه) در مقایسه با معاملات پنجشنبه شب گذشته، 41 سنت کاهش یافت و به بشکه ای 128 دلار و 88 سنت رسید. هر بشکه نفت برنت دریای شمال برای تحویل در ماه سپتامبر نیز در معاملات جمعه شب با 88 سنت کاهش بشکه ای 130 دلار و 19 سنت معامله شد. بهای نفت پایه بورس نیویورک ظرف سه روز (سه شنبه، چهارشنبه و پنجشنبه گذشته) 15 دلار و 89 سنت کاهش یافت که چنین کاهشی در طول معاملات این نفت در تاریخ بازار بورس نیویورک بی سابقه است. تحلیلگران معتقدند کاهش تنش های ژئوپلیتیک در جهان به ویژه در خصوص اختلاف غرب و ایران بر سر فعالیت های هسته ای این کشور از یک سو و احتمال کم شدن تقاضای نفت خام در آمریکا به دلیل کاهش رشد اقتصادی در این کشور، به کاهش بیشتر قیمت نفت دامن زده اند. بر اساس آماری که وزارت انرژی آمریکا هفته گذشته اعلام کرد میزان تقاضای فراورده های نفتی در این کشور در هفته گذشته دو درصد کمتر از مدت مشابه در سال گذشته بوده است. این موضوع نشان می دهد بالا رفتن شدید قیمت سوخت در آمریکا سرانجام بر میزان مصرف تاثیر گذاشته است. تحلیلگران همچنین معتقدند میزان تقاضای نفت در چین که یکی از مهمترین دلایل همیشگی افزایش مصرف جهانی است، پس از بازی های المپیک در این کشور کاهشی چشمگیر خواهد یافت و در نتیجه میزان تقاضای جهانی نفت خام بیش از پیش کاهش خواهد داشت.

يکشنبه 30 تير 1387
مدیرعامل شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی از تشکیل گروه مشتری محوری از سوی این شرکت خبر داد و گفت: این گروه ایجاد صنایع پایین دستی در مناطقی که مجتمع های پتروشیمی در آنجا استقرار دارند را بررسی می کند. دکتر وحید حدادی اصل در گفت و گو با خبرنگار شانا با بیان این که پژوهش و فناوری نقش انکار ناپذیری در توسعه کشور دارد، افزود: با توجه به رشد روز افزون صنعت پتروشیمی در کشور و با در نظر گرفتن این که در صنایع بالا دست به طور عموم اشتغال زایی چندانی وجود ندارد، باید به مسأله اشتغال زایی از محل ایجاد صنایع پایین دست پتروشیمی توجه ویژه ای شود. وی تصریح کرد: به همین منظور بر اساس برنامه ریزی های انجام شده از سوی شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی، ایجاد صنایع پایین دستی در شهرهایی که مجتمع های پتروشیمی در آن مستقرند، بررسی و ارزیابی شده و طرح هایی به دفتر توسعه صنایع پایین دستی شرکت ملی صنایع پتروشیمی ارائه می شود که این دفتر مأمور معرفی آن به دیگران است. حدادی اصل از تشکیل گروه مشتری محوری از سوی شرکت پژوهش و فناوری خبر داد و تأکید کرد: این گروه به ویژه شهرهایی که در مسیر خط لوله انتقال اتیلن غرب قرار گرفته اند را بررسی می کند، آمایش سرزمین انجام می دهد و صنایعی را که برای این مناطق مفید است بررسی و نتایج آن را در اختیار دفتر صنایع پایین دست قرار می دهد تا آنها با مشتری وارد بحث شوند. وی با اشاره به این که هم اکنون در فناوری های جدید در دانشگاه ها مشکلاتی وجود دارد، توضیح داد: هم اکنون پتروشیمی فعالیت هایی را آغاز کرده است تا دانشگاه ها را به بخش صنعت وارد کند. مدیرعامل شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی با بیان این که نوآوری و شکوفایی دستاوردهای تحقیق، پژوهش و فناوری هستند، ادامه داد: دانشگاه هنوز نتوانسته در فناوری های جدید وارد صنعت شود و شرکت پژوهش و فناوری امیدوار است بتواند علوم جدید را از دانشگاه ها به صنعت منتقل کند. وی با اشاره به بی اثری تحریم ها، آنها را فرصت مطلوبی برای رشد و توسعه ارزیابی کرد و گفت: هرگاه کشوری را از نظر دانش تحریم کنند، به دلیل این که تولید علم و دانش، مغز افزار و فکر محور است، می توان با استفاده از توان داخلی و بهره گیری از دانشگاه ها، از علم و دانش فنی تحریم شده بی نیاز شد. حدادی اصل در باره خط لوله انتقال اتیلن غرب پیشنهاد داد: بهتر است یک نشست خبری در باره خط لوله انتقال اتیلن غرب با حضور مدیران و مسئولان آن برگزار شود تا ابهام های ایجاد شده در این زمینه هر چه زودتر برطرف شود. وی با بیان این که هم اکنون بیشترین دانش فنی مجتمع های پتروشیمی کشور از سوی آلمان دریافت شده است، اظهار داشت: کشور ژاپن در ارائه دانش فنی و مهندسی اصولی به پتروشیمی های کشور قدیمی است، همچنین در بحث ارائه دانش فنی و مهندسی اصولی به شرکت های ایرانی، به تازگی انگلستان و شرکت سوئیسی کازاله فعال شده اند. مدیرعامل شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی یادآور شد: در شرکت ملی صنایع پتروشیمی، پژوهش و فناوری متولی اصلی تعریف، تصویب و مدیریت اجرای فعالیت های پژوهشی مورد نیاز شرکت ملی صنایع پتروشیمی است.

يکشنبه 30 تير 1387
در آستانه اوج گیری مصرف بنزین در آمریکا میزان ذخایر بنزین این کشور در هفته گذشته به میزان دو میلیون و 400 هزار بشکه افزایش یافت. به گزارش شانا به نقل از خبرگزاری فرانسه، اداره اطلاعات انرژی آمریکا در گزارش هفتگی خود از میزان ذخایر نفت و فراورده های نفتی این کشور ضمن اعلام این خبر افزود: افزایش ذخایر بنزین آمریکا در حالی صورت گرفته است که پیش بینی می شد میزان این ذخایر 400 هزار بشکه کاهش یابد. بر اساس این گزارش، میزان ذخایر نفت خام آمریکا نیز در هفته گذشته سه میلیون بشکه افزایش یافت و به 296 میلیون و 900 هزار بشکه رسید. این در حالی است که اقتصاددان ها پیش بینی می کردند میزان این ذخایر به شدت یعنی به میزان دو میلیون و 100 هزار بشکه کاهش یابد. اداره اطلاعات انرژی آمریکا همچنین اعلام کرد میزان ذخایر فرآورده های پالایشی این کشور در هفته گذشته سه میلیون و 200 هزار بشکه افزایش یافته است این درحالی است که افزایش میزان این ذخایر دو میلیون بشکه پیش بینی می شد. بر اساس این گزارش، میزان تقاضای بنزین در آمریکا در چهار هفته اخیر 1/2 درصد کمتر از مدت مشابه در سال 2007 بوده است که می تواند ناشی از افزایش قیمت این ماده در جایگاه های عرضه سوخت باشد. افزایش ذخایر نفت خام و فرآورده های نفتی آمریکا از جمله عواملی بود که هفته گذشته به روند نزولی قیمت نفت خام در بازارهای جهانی به ویژه در بازار بورس نیویورک کاملا کمک کرد. به طوری که قیمت نفت خام پایه این بازار ظرف سه روز حدود 16 دلار کاهش یافت که اتفاقی نو در تاریخ فعالیت بازار بورس نیویورک بود. با آغاز فصل مسافرت ها در آمریکا و افزایش تقاضای بنزین در این کشور، میزان ذخایر این ماده به شدت مورد توجه بازار قرار می گیرد و هر گونه تغییر در این ذخایر بر قیمت نفت خام تاثیر می گذارد.

سه شنبه 1 مرداد 1387
مهندس غلامحسین نوذری در مراسم تودیع حسین کاظم پور اردبیلی، نماینده سابق ایران در هیئت عامل اوپک، از وی قدردانی و نظرات وی را همواره سودمند و کارساز عنوان کرد. به گزارش شانا، وزیر نفت در مراسم تودیع حسین کاظم پور اردبیلی، نماینده سابق ایران در هیئت عامل اوپک که ظهر امروز (31 تیر) با حضور جمعی از اعضای هیئت مدیره شرکت ملی نفت برگزار شد، با قدردانی از زحمات وی گفت: نظرات شما همواره کارساز و سودمند و توانمندیتان در خارج از کشور ملموس بوده است. نوذری ابراز امیدواری کرد از توانمندی های کاظم پور در بخش های دیگری استفاده شود و حضور وی را در هر بخشی از کشور سودمند دانست. وزیر نفت نگاه کاظم پور در توسعه و پیشبرد صنعت نفت و افزایش تولید به عنوان قدرت مانور نظام جمهوری اسلامی ایران برای حضور فعال در صحنه های بین الملل را ناشی از دلسوزی و علاقه وی به توسعه کشور دانست و از وی قدردانی کرد. نماینده سابق ایران در هیئت عامل اوپک نیز در این مراسم ضمن آرزوی موفقیت برای سید محمد علی خطیبی، نماینده فعلی ایران در هیئت عامل اوپک با توجه به پشتوانه تخصص و تجربه وی گفت: نگاه من به تولید نفت کشور تنها از منظر یک منبع اقتصادی نبوده و از منظر امنیت ملی نیز به آن توجه داشته ام. وی تاکید کرد: به میزانی که به تولید نفت و گاز ایران اضافه شود، امنیت ملی کشور نیز تامین می شود. به همین دلیل کار در این زمینه در جهت تامین امنیت ملی و خدمتی فراتر از آن محسوب می شود و جایگاهی که از این طریق برای ایران در عرصه بین المل ایجاد می شود قابل چشم پوشی نیست. وی به دو روش تقابل بازدارنده و تعامل سازنده به عنوان دو روش در سیاست خارجی کشورها اشاره کرد و اظهار داشت: قدرت های جهانی از هر دو این روش ها بر حسب نیاز استفاده می کنند و باید توجه داشت که توسعه صنعت نفت و افزایش تولید با تعامل سازنده عملی می شود و تقابل بازدارنده این امر را با محدودیت هایی روبه رو می کند. کاظم پور با اشاره به بالا بودن طول عمر ذخایر نفت و گاز کشور و خارج شدن تدریجی کشورها از مدار تولید نفت تاکید کرد: با توجه به همین مساله باید برای توسعه تولید همت جدی داشت. ضمن اینکه هیچ بخشی به جز نفت و گاز نمی تواند منجر به توسعه پایدار کشور شود که این امر نیز تنها از طریق افزایش ظرفیت ممکن نمی شود و دانش، تکنولوژی و آموزش نیز در کنار موارد دیگر در ایجاد آن موثرند. میر محمد علی خطیبی نیز در ادامه با اشاره به همکاری های سابق خود و کاظم پور اردبیلی، به سختی های فراوان دوران جنگ، مشکلات فروش نفت خام و دشواری های اوپک در سالیان گذشته اشاره کرد و گفت: با پشت سر گذاشتن سختی ها به شرایطی رسیده ایم که سازمان اوپک دارای همگرایی و نقش موثری در عرصه جهانی است. وی با اشاره به فرصت های جدیدی که بین سازمان اوپک و کشورهای مصرف کننده نفت و دیگر کشورهای تولید کننده ایجاد شده است اظهار داشت: باید در افق های جدید و تعاملات ایجاد شده از فرصت ها استفاده کنیم و صنعت نفت را توسعه دهیم تا به این طریق منافع کشور تامین شود. گفتنی است در این مراسم وزیر نفت لوح تقدیری به نماینده سابق ایران در هیئت عامل اوپک اهدا کرد که متن آن به این شرح است: اینک که پس از دو دهه خدمت ارزشمند و موثر، ماموریت جنابعالی در وزارت نفت خاتمه یافته است، بر خود لازم می دانم مراتب قدردانی و احترام خود را نسبت به سال ها تلاش پیگیر جنابعالی در مسیر پیشبرد اهداف صنعت نفت و تحقق اهداف عالیه نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران ابراز نمایم.

سه شنبه 1 مرداد 1387
اگر چه کاهش ارزش دلار به کاهش درآمدهای نفتی کشورهای عضو سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) انجامیده است، اما تغییر مبادلات نفتی با ارزی بجز دلار با چالش هایی رو به روست. به گزارش شانا، نشریه نشریه کنگره جهانی نفت با تهیه گزارشی در زمینه کاهش ارزش دلار و تاثیر آن بر درآمد کشورهای صادر کننده نفت و نیز کشورهایی که ذخایر ارزی آنان عمدتا به دلار است، زمینه های جایگزینی ارز دیگری به جای دلار را در مبادلات نفتی مورد بررسی قرار داده است. در این گزارش آمده است: زمانی که شما تصمیم می گیرید با ارزش ترین کالای جهان (نفت) را بفروشید، خریدار اسکناسی را به شما می دهد که ارزش آن ماه ها پیش کاهش یافته است. به این ترتیب درک این که چرا اعضای سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) هنگام بحث در مورد کاهش پیوسته ارزش دلار ابراز ناخوشنودی می کنند، دشوار نیست. اعضای اوپک نفت می فروشند و در ازای آن دلار دریافت می دارند، اما زمانیکه می خواهند برای واردات مواد غذایی، کالاهای لوکس، سلاح و هر آنچه که مورد نیازشان است دلار را در معاملات مورد استفاده قرار می دهند؛ در می یابند که ارزش آن کمتر از زمانی است که نفت خود را فروختند. نشریه کنگره جهانی نفت با بررسی گزینه های گوناگون مبادلات نفت با یورو و یا یک سبد ارزی می نویسد: فرقی نمی کند که مبادلات نفت با یورو، ین، دلار استرالیا و یا هر ارز دیگری صورت گیرد، زیرا در حال بازار خود را با ارز ذخیره جهانی وفق خواهد داد.

سه شنبه 1 مرداد 1387
دو دوره آموزشی برنامه ریزی استرتژیک پروژه و مدیریت پروژه بر اساس PRINCE 2 در مرداد ماه امسال در محل شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب برگزار می شود. به گزارش شانا در مناطق نفت خیز جنوب، دوره آموزشی برنامه ریزی استراتژیک پروژه با سخنرانی پرفسور همایون خاموشی، استاد گروه مدیریت پروژه دانشکده مدیریت جورج واشنگتن آمریکا و مشاور صنایع نفت و گاز و پتروشیمی و صنایع سنگین در داخل و خارج کشور به مدت دو روز 12 و 13 مرداد امسال در محل سالن اجتماعات مرکز آموزش های علمی کاربردی مناطق نفت خیز جنوب در خرمکوشک اهواز برگزار می شود. برنامه ریزی استراتژیک پروژه، روش AHP به عنوان یک رویکرد عملیاتی و نوین برای ارزیابی و تصمیم گیری و گزینش پروژه ها، سیستم های اجرای پروژه و مدیریت اجرا و موفقیت پروژه از جمله محتوای این دوره آموزشی است. همچنین دوره آموزشی مدیریت پروژه بر اساس PRINCE 2 با سخنرانی پروفسور خاموشی به مدت سه روز (14 تا 16 مرداد امسال) در محل یاد شده در بالا برگزار می شود. معرفی مدیریت پروژه بر اساس PRINCE 2، سازماندهی، آماده سازی، چگونگی آغاز یک پروژه، مدیریت کیفیت، برنامه ریزی، کنترل مراحل پروژه، مدیریت تغییر یک پروژه و انعقاد یک پروژه از جمله محتوای آموزشی این دوره است.

سه شنبه 1 مرداد 1387
بهای سبد نفت خام اوپک در روز جمعه (18 ژوئیه، 28 تیر) به هر بشکه 127 دلار و 93 سنت رسید که نسبت به روز پیش از آن (پنج شنبه) سه دلار و 10 سنت کاهش یافت. به گزارش شانا به نقل از دبیرخانه سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک)، بهای سبد نفتی اوپک روز پنج شنبه (17 ژوئیه، 27 تیر) نیز با بیش از دو دلار کاهش به 131 دلار و سه سنت برای هر بشکه رسیده بود. این در حالی است که روند کاهشی بهای سبد نفتی اوپک از روز 14 ژوئیه (24 تیر) آغاز شده و بیش از 11 دلار کاهش یافته است. میانگین هفتگی بهای سبد نفتی اوپک نیز برای دومین هفته پیاپی در هفته منتهی به جمعه (28 تیر) کاهش یافت و به سطح 133 دلار و 97 سنت برای هر بشکه رسید. سبد نفت خام اوپک شامل 13 نوع نفت خام کشورهای عضو است که عبارتند از: مخلوط صحرا (الجزایر)، گریسول (آنگولا)، اورینته (اکوادر)، میناس(اندونزی)، سنگین ایران، سبک بصره، صادراتی کویت، اس سیدر(لیبی)، سبک بونی(نیجریه)، مارین قطر، سبک عربی (عربستان)، موربان (امارات) و بی سی اف 17 (ونزوئلا).

سه شنبه 1 مرداد 1387
تا پایان سال 1391 ظرفیت پالایشگاه‌های کشور با سرمایه‌گذاری 15 میلیارد یورویی برای ساخت پالایشگاه‌های جدید و سرمایه‌گذاری 7 میلیارد دلاری در طرح های توسعه‌ای پالایشگاه‌های موجود به 3/3 میلیون بشکه در روز می‌رسد. مدیر امور پالایش شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران در گفت و گو با خبرنگار شانا اظهار داشت: بخشی از این سرمایه‌گذاری مربوط به احداث 7 پالایشگاه جدید در کشور است که علاوه بر افزایش ظرفیت تصفیه نفت خام، کیفیت فرآورده‌‌های تولیدی پالایشگاه‌ها را نیز به استانداردهای جهانی می‌رساند. مهندس امین الله اسکندری با بیان این که این 7 طرح جدید پالایشگاهی با مشارکت بخش خصوصی داخلی و خارجی در کشور انجام می‌شوند، تصریح کرد: از میان این طرح‌ها پالایشگاه هرمز با ظرفیت 300 هزار بشکه در روز و خوزستان با 180 هزار بشکه در روز به تصفیه نفت خام فوق سنگین میدان‌های نفتی کشور می‌پردازند. وی ادامه داد: پالایشگاه‌های ستاره خلیج فارس با ظرفیت 360 هزار بشکه در روز و پارس در شیراز با ظرفیت 120هزار بشکه در روز از جمله پالایشگاه‌های میعانات گازی در دست احداث هستند، ضمن این که شرکت‌های پالایشی آناهیتا در کرمانشاه و شهریار در تبریز هر یک با ظرفیت 150 هزار بشکه در روز و پالایشگاه 300 هزار بشکه‌ای کاسپین در مازندران به منظور تصفیه نفت خام کشورهای حاشیه دریای خزر از جمله 7 طرح جدید پالایشی در کشور هستند.

سه شنبه 1 مرداد 1387
سیدمهدی هاشمی گفت: با اجرای طرح سهمیه بندی بنزین، مصرف روزانه بنزین 25 میلیون لیتر نسبت به دوران پیش از سهمیه بندی آن کاهش یافته است. سرپرست وزارت کشور و رئیس ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت در گفت و گو با خبرنگار شانا افزود: مهم ترین کار ستاد مدیریت حمل و نقل و مصرف سوخت، ساماندهی مصرف سوخت بوده که این ساماندهی هم در بخش واردات و هم در توزیع و مصرف نمود یافته است. وی تصریح کرد: هم اکنون مصرف بنزین در کشور از بی سامانی و مهارناپذیری درآمده و این مهم ترین دستاورد اجرای تبصره 13 است. سید مهدی هاشمی با نادرست خواندن برخی انتقادها در باره این که با اجرای طرح سهمیه بندی تغییری در مصرف بنزین نشده است، گفت: نظم و ساماندهی به وجود آمده را چگونه می شود انکار کرد؟ ما افزون بر کاهش مصرف در همه ابعاد دیگر توفیق داشته ایم. سرپرست وزارت کشور در باره مشکلات و تاخیر پیش آمده برای نصب کپسول های گاز خودروهای دوگانه سوز گفت: در این باره باید وزارت صنایع و خودرو سازان پاسخگو باشند، ما سعی کرده ایم مشکلات اخیر به وجود آمده در تامین گاز جایگاه های عرضه گاز را حل کنیم و هماهنگی های لازم برای عرضه روزانه 20 میلیون لیتر گاز به این جایگاه ها انجام شده است.

شنبه 5 مرداد 1387
شرکت بازرگانی پتروشیمی ایران اعلام کرد تا پایان تیرماه امسال 3 میلیون و 363 هزار تن انواع محصولات پتروشیمی به ارزش حدود سه میلیارد دلار به خارج از کشور صادر شده است. به گزارش خبرنگار شانا، بر اساس گزارش های شرکت بازرگانی پتروشیمی ایران، ارزش کل این میزان صادرات محصولات پتروشیمی 2 میلیارد و 949 میلیون دلار برآورد شده است. محصولات صادراتی 24 نوع است که از این میزان در این مدت، بیشترین رکورد محصول صادر شده متعلق به گاز مایع به میزان 727 هزار تن بوده است. مجموع کل صادرات محصولات پتروشیمی کشور تا پایان خرداد ماه سال جاری به به 2 هزار و 512 هزار تن رسید که ارزش کل این میزان صادرات 2 میلیارد و 135 میلیون دلار برآورد شده است. پیش بینی می شود در سال 1387 مجموع فروش این شرکت به رقم 5/14 میلیارد دلار افزایش یابد که از این میزان حدود 9 میلیارد دلار به صادرات و 5/5 میلیارد دلار نیز به فروش داخلی اختصاص دارد. مجموع کل فروش شرکت ملی صنایع پتروشیمی تا پایان سال 1386 درحدود 3/8 میلیارد دلار بوده است که از میزان بیش از پنج میلیارد دلار به صادرات و 3 میلیارد دلار نیز به فروش داخلی اختصاص یافت. میزان صادرات محصولات پتروشیمی در شش ماه نخست سال گذشته ۴ میلیون و ‪ ۱۹‬هزار تن بود که در میان انواع محصولات صادراتی، گاز مایع به میزان یک میلیون و ‪ ۲۱۷‬هزار تن، بیشترین میزان را به خود اختصاص داده است. بیشتر محصولات صادراتی پتروشیمی در بخش مواد پایه و شیمیایی شامل متانول، اتیلن، پروپیلن، بوتادین و اتیلن دی کلراید، ال.ای.بی (LAB) و پی.تی.ای (PTA) است. در بخش محصولات جانبی و سوخت، فرآورده‌هایی چون پروپان، بوتان، بنزین پیرولیز، پنتان پلاس و برش سنگین و در بخش آروماتیک‌ها نیز بنزن، پارازایلین و برش سنگین آروماتیک محصولاتی هستند که در اقلام محصولات صادراتی ایران قرار دارند. همچنین محصولاتی مانند آمونیاک و نیترات آمونیوم، گوگرد و اسید سولفوریک به عنوان محصولات در زیرگروه کود و مواد وابسته و در بخش پلیمری محصولات پلی اتیلن سبک و پلی‌اتیلن سنگین، کریستال ملامین، پی.وی.سی (PVC) و پی.یی.تی (PET) در زمره بیشتر محصولات هستند که کشور برای آنها برنامه صادرات دارد. ایران در تولید محصولاتی مانند اوره و آمونیاک، متانول و اتیلن در جهان نقش چشمگیری دارد.

شنبه 5 مرداد 1387
نخست وزیر ایتالیا از تمایل این کشور برای تبدیل شدن به بزرگ ترین وارد کننده نفت عراق خبر داد. به گزارش شانا به نقل از خبرگزاری فرانسه از رم، سیلویو برلوسکونی روز پنجشنبه گذشته در دیدار با نوری المالکی، همتای عراقی خود گفت: ایتالیا دومین وارد کننده نفت عراق است و ما به واردات نفت خود از این کشور همچنان ادامه خواهیم داد، ضمن آن که در نظر داریم به واردکننده ای پیشرو از این کشور تبدیل شویم. نخست وزیر ایتالیا همچنین از اقدام های عراق در زمینه اقتصاد و برقراری امنیت قدردانی کرد و گفت کشورش در نظر دارد تعدادی نیرو برای تعلیم پلیس عراق به این کشور اعزام کند. برلوسکونی هفته گذشته در واکنش به قیمت بالای نفت نیز گفته بود: چنانچه کشورهای تولید کننده و مصرف کننده با همکاری یکدیگر راه حلی پیدا نکنند، ما مصرف کننده ها چاره ای به جز ایجاد هر چه سریع تر نیروگاه های اتمی جدید نخواهیم داشت. عراق عضو سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) است و سومین ذخایر بزرگ نفتی جهان را در اختیار دارد.

شنبه 5 مرداد 1387
وزیر امور خارجه هند با هدف پیشبرد طرح خط لوله صلح، سه شنبه آتی به تهران سفر می کند. به گزارش شانا، روزنامه «هندو» چاپ دهلی نو نوشت: بار دیگر پروژه خط لوله هفت میلیارد و 400 میلیون دلاری ایران - پاکستان - هند به موضوع محوری گفت و گوهای مقام های هند و ایران در سفر «پراناب موخرجی» وزیر امور خارجه هند به تهران تبدیل می شود. موخرجی قرار است روز سه شنبه این هفته ( 29 ژوئیه ) برای حضور در کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و هند به تهران سفر کند. همچنین به دنبال فشارهای احزاب چپ هند در ماه گذشته، دولت این کشور اعلام کرد که آماده است گام های نهایی را در این خط لوله بردارد و از سفر موخرجی به عنوان اقدامی برای شکستن یخ روابط میان دو کشور و هموار کردن مسیر گفت و گوهای سه جانبه یاد کرد. یک مقام ارشد وزارت نفت هند نیز در این زمینه گفت: این پروژه از نظر امنیت انرژی و کمبود عرضه گاز در هند بسیار مهم و حیاتی به شمار می آید و دولت هند نیز به دنبال پیشرفت این پروژه است. منابع ارشد وزارت نفت پاکستان چندی پیش در گفت و گو با روزنامه «دیلی تایمز» این کشور اعلام کردند که انتظار می رود ایران، پاکستان و هند در نشستی سه جانبه در تهران، در هفته پایانی ماه ژوئیه 2008 (سوم تا دهم مرداد) به منظور پیشبرد پروژه هفت میلیارد و 400 میلیون دلاری خط لوله انتقال گاز ایران به پاکستان و هند گردهم آیند.

شنبه 5 مرداد 1387
آخرین سکوی باقی مانده از فازهای 6، 7 و 8 پارس جنوبی (SPD8) با بیش از 97 درصد پیشرفت، دی ماه سال جاری روی پایه خود در خلیج فارس نصب خواهد شد. مجری فازهای 6، 7 و 8 میدان گازی پارس جنوبی در شرکت صدرا با بیان این مطلب به خبرنگار شانا و اشاره به قابلیت ها و توانمندی های شرکت صدرا در زمینه پروژه ساخت و نصب سکوی SPD9 اظهار داشت: سکوی فاز 8 (SPD9) مراحل نهایی خود را طی می کند و بر اساس پیش بینی ها تا دو ماه آینده به بهره برداری خواهد رسید. مهندس موسی رضا گفت: فرآیند کنترل این سکوها پس از نصب و بهره برداری، از طریق خطوط فیبرنوری به طول 110 کیلومتر از عسلویه انجام می شود؛ از این رو به نیروی انسانی نیازی نخواهد بود. وی با اشاره به این که تمام تجهیزات نصب شده روی سکوهای فازهای 6، 7 و 8 پارس جنوبی با کیفیت ترین هستند، افزود: ظرفیت هر یک از سکوهای فازهای 6، 7 و 8 پارس جنوبی یک میلیارد فوت مکعب در روز است، ضمن آن که به هر یک از سکوهای ساخته شده در شرکت صدرا 10 حلقه چاه متصل خواهد شد و این سکوها قابلیت وصل شدن پنج حلقه چاه دیگر را نیز دارند. او ادامه داد: از 3 درصد باقی مانده از کار آخرین سکوی باقی مانده از فازهای 6، 7 و 8 پارس جنوبی( SPD8 ) یک درصد مربوط به اتمام ساخت اجزای جانبی سکو و باقی مانده کار نیز مربوط به تست نهایی تجهیزات سکو در خشکی است. مجری فازهای 6، 7 و 8 میدان گازی پارس جنوبی در شرکت صدرا با بیان این که در ساخت آخرین سکوی فازهای 6، 7 و 8 پارس جنوبی، کارفرما یک رشته کارهای فوق برنامه از شرکت صدرا همانند کارهای انجام گرفته روی سکوی SPD7 خواستار شده است که انجام این کارها بر روی خشکی علاوه بر این که صرفه جویی 40 هزار نفر ساعته را برای کارفرما در بر خواهد داشت، از بسیاری از مشکلات می کاهد. وی با اشاره به این که کارهای فوق برنامه انجام گرفته روی آخرین سکوی فازهای 6، 7 و 8 پارس جنوبی به سرعت در حال انجام است، گفت: در این پروژه بیش از 35 پیمانکار داخلی در ساخت تجهیزات حضور داشته اند.

شنبه 5 مرداد 1387
ونزوئلا از فروش روزانه بیش از 10 هزار بشکه نفت خام به ارزش هر بشکه 100 دلار به اسپانیا خبر داد. به گزارش شانا به نقل از خبرگزاری فرانسه، هوگو چاوز رئیس جمهوری ونزوئلا از فروش روزانه بیش از 10 هزار بشکه نفت خام این کشور به ارزش 100 دلار برای هر بشکه به اسپانیا خبر داد و گفت: این عرضه نفت در قبال واردات تجهیزات پزشکی و کالاهای دیگر از اسپانیا خواهد بود. چاوز در گفت و گو با تلویزیون ملی اسپانیا (تی.وی.ای) افزود: ارزش فروش نفت به اسپانیا به طور کلی 400 میلیون دلار (255 میلیون یورو) است که این مبلغ را در بانک مادرید سپرده گذاری و آن را برای واردات محصولات از این کشور پرداخت خواهیم کرد. چاوز تصریح کرد: این طرح به ما اجازه می دهد که مهندسی مالی بین المللی جدیدی در آینده ایجاد کنیم. وی افزود: صادرات نفت به اسپانیا و واردات کالاهای دیگر از این کشور، نوعی آزمایش و ابتکارعمل است. به نظرم اکنون زمان آغاز ایجاد ساز و کارهای جدید همکاری است. رئیس جمهوری ونزوئلا گفت که این توافق جدید با اسپانیا دیروز (جمعه) طی دیدار با «خوزه لوئیس رودریگاس زاپاترو» نخست وزیر اسپانیا در مادرید به مرحله نهایی رسید. بنابر این گزارش، بهای نفت دیروز جمعه نزدیک به 125 دلار برای هر بشکه رسید؛ این در حالی است که بهای نفت در 11 ژوئیه ماه جاری به بیش از 147 دلار برای هر بشکه رسیده بود. چاوز همچنین یادآوری کرد که در دیدار خود با نخست وزیر اسپانیا از آمادگی ونزوئلا در حضور هرچه بیشتر شرکت «رپسول» اسپانیا در کمربند نفتی «اورینوکو» در شرق ونزوئلا خبر داد. وی با بیان این مطلب به تلویزیون ملی اسپانیا گفت: ما عرضه نفت خود را به مدت 100 سال به اسپانیا تضمین خواهیم کرد زیرا ونزوئلا در 200 سال آینده نیز از نفت برخوردار خواهد بود. بنابر این گزارش، شرکت دولتی نفت ونزوئلا برآورد کرده است که در مجموع از ذخایر 235 میلیارد بشکه نفت خام در منطقه ایی نفتی موسوم به «کمربند اورینکو» برخوردار است. سفر چاوز به اسپانیا در قالب سفر دوره ای به اروپا و پس از دیدار از روسیه، بلاروس و پرتغال صورت گرفت.

يکشنبه 6 مرداد 1387
مهندس ناصر قلی پور از انجام 139 هزار و 305 متر حفاری چاه های نفت و گاز به وسیله ناوگان شرکت ملی حفاری ایران در چهار ماه نخست امسال خبر داد. مدیر برنامه ریزی تلفیقی شرکت ملی حفاری ایران در گفت و گو با خبرنگار شانا در مناطق نفت خیز جنوب افزود: این میزان حفاری نسبت به برنامه پیش بینی شده، پنج هزار و 599 متر افزایش یافته است. قلی پور ادامه داد: در چهار ماه نخست امسال 51 حلقه چاه حفاری و از این تعداد 26 حلقه چاه توسعه ای، دو حلقه چاه اکتشافی و 23 حلقه چاه تعمیری حفر شده است. وی گفت: از مجموع چاه های حفاری شده در مدت یاد شده، 37 حلقه در حوزه عملیاتی شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب، 9 حلقه چاه در حوزه فعالیت شرکت نفت مناطق مرکزی ایران و سه حلقه چاه نیز در حوزه عملیاتی شرکت نفت فلات قاره ایران قرار دارند. قلی پور افزود: در چهار ماه نخست امسال، عملیات حفاری ویژه شامل حفاری و مغزه گیری به ترتیب 11 هزار و 912 متر و 694 متر بوده است. وی گفت: همچنین در این مدت 139 مورد عملیات نمودارگیری، 26 مورد چاه پیمایی و یک هزار و 596 مورد خدمات فنی حفاری انجام شده است.

يکشنبه 6 مرداد 1387
پژوهشگاه صنعت نفت به دلیل اهمیت تفکر استراتژیک به عنوان یک مهارت اساسی در محیط رقابتی، سمینار تفکر استراتژیک را برگزار خواهد کرد. به گزارش شانا به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه صنعت نفت، از آنجا که استراتژی مهم ترین ابزار مدیریتی به شمار می آید و به مدیران امکان می دهد تا تحلیل درست محیط سازمان‌، فرصت ها را به موقع شناسایی و از آن استفاده کنند و پیامدهای منفی تهدیدها برسازمان را به حداقل برسانند، پژوهشگاه صنعت نفت اقدام به برگزاری سمیناری در این زمینه با عنوان «تفکر استراتژیک» خواهد کرد. در این سمینار موضوع هایی شامل مفاهیم اساسی، ضرورت تفکر استراتژیک، شناخت تفکر استراتژیک و الگوهای تفکر استراتژیک مورد بحث قرار خواهد گرفت. سمینار تفکر استراتژیک به وسیله دکتر وفا غفاریان، دکترای مدیریت استراتژیک و دارای سه درجه پژوهش یکشنبه (6 مرداد ماه) برگزار می شود.

يکشنبه 6 مرداد 1387
با حکم سید محمود امام زاده، مدیرعامل شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ایران، مهندس حسین کرمی به سمت رئیس بازرسی فنی این شرکت منصوب شد. به گزارش شانا به نقل از روابط عمومی شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ایران، در این حکم آمده است: جناب آقای مهندس حسین کرمی با توجه به اهمیت صیانت و نگهداری از خطوط و تأسیسات شرکت، جنابعالی به سمت رئیس بازرسی فنی شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ایران منصوب می‌شود. امید است با اتکال به نیروی لایزال الهی و با استفاده از نیروهای متعهد و متخصص در پیشبرد اهداف متعالی شرکت موفق و مؤید باشید. در این حکم همچنین از زحمات مهندس داریوش امیرسردار گودرزی در طول مدت تصدی سمت سرپرست بازرسی فنی قدردانی شده ‌است.

يکشنبه 6 مرداد 1387
قائم مقام وزیر نفت در بازدید روز چهارشنبه ( دوم مرداد) از صندوق بازنشستگی صنعت نفت گفت: صندوق بازنشستگی نفت در زمره سازمان هایی است که اصل 29 قانون اساسی را به درستی اجرا کرده است. به گزارش خبرنگار شانا، قائم مقام وزیر و سرپرست معاونت منابع انسانی و پژوهش وزارت نفت، در بازدید از صندوق بازنشستگی صنعت نفت، ضمن حضور در قسمت های درمانی و مددکاری صندوق بازنشستگی صنعت نفت، در جریان نحوه ارائه خدمات قرار گرفت و با حضور در جمع مدیران و کارکنان صندوق بازنشستگی صنعت نفت گفت: صندوق بازنشستگی نفت از جمله سازمان‌هایی است که اصل 29 قانون اساسی در آن اجرا شده و موجبات رضایتمندی بازنشستگان خود را فراهم آورده است. وی در باره این اصل توضیح داد: نظام جمهوری اسلامی ایران در اصل 29 قانون اساسی متعهد شده است آینده همه کسانی را که در خدمت نظام و مملکت قرار دارند، به نحو مطلوب تأمین کند و ما امروز دریافتیم که این اتفاق خوشایند درصندوق بازنشستگی نفت رخ داده است. وی افزود: در طول سال‌های خدمت، کمتر شاهد بوده‌ام که شماری از کارکنان یا بازنشستگان یک مجموعه با اصرار بخواهند از تشکیلاتی که متولی امور آنان است تشکر و قدردانی کنند که این، نشان دهنده پویایی این سازمان و بالندگی فکری کارکنان آن است. قائم مقام وزیر نفت یادآور شد: قانون اساسی، میثاق ملی کشور و خون بهای شهیدان است و موجبات وحدت ملی را فراهم می‌کند، قانون اساسی از بیشترین حجم مشارکت مردم در انتخابات برخوردار بوده است و اعلام اعتماد مجدد به نظام تلقی می‌شود. دکتر کردان گفت: اصل 29 قانون اساسی به منزله کارت اعتباری است که از سوی نظام و دولت به همه خدمتگزاران اعطا شده و آینده همکاران شاغل را در دوران بازنشستگی، از کار افتادگی و نبود تضمین کرده است. وی با تبریک به مدیران و کارکنان صندوق بازنشستگی نفت به خاطر اجرای صحیح قانون گفت: آرزو داشتم شاهد تحقق این هدف ارزشمند باشم که امروز در صندوق بازنشستگی نفت دریافتم بخش بزرگی از تعهد نظام و دولت در این باره اجرا شده است. دکتر کردان، اشتغال و بازنشستگی را عبارت‌هایی قراردادی خواند و گفت: حقیقت این است که همه ما چه شاغل و چه بازنشسته همکاریم و مراحل اشتغال و بازنشستگی را با تلاش برای ارائه خدمت به نظام و ملت طی می‌کنیم، همچنان که در نظام هستی نیز آدم‌ها می‌آیند و می‌روند و آنچه باقی می‌ماند، نامی نیک در عرصه زندگی است. سرپرست معاونت توسعه منابع انسانی و پژوهش وزارت نفت ارائه خدمت از سوی 350 کارمند صندوق به بیش از 50 هزار بازنشسته و بازمانده و بیش از 80 هزار نفر کارمند شاغل صنعت نفت را نشانه آشکار همبستگی و همدلی دانست و گفت: با حضور دکتر کرباسیان در صندوق بازنشستگی نفت که مدیری توانمند هستند، موفقیت هایی که امروز در این مجموعه مشاهده کردم، غیرمنتظره نبود و توقعی نیز جز این نداشتم.

يکشنبه 6 مرداد 1387
قدرت الله نصیری گفت: تا پایان مرداد ماه سال جاری بیش از 30 ماده پتروشیمیایی در اتحادیه اروپا برای ارزیابی و صدور مجوز استفاده با عنوان قانون «ریچ» پیش ثبت نام می شوند. دکتر قدرت الله نصیری در گفت و گو با خبرنگار شانا با اشاره به ضرورت وجود اطلاعات جامع برای ارزیابی و کنترل موثر مخاطرات بهداشتی استفاده از مواد شیمیایی اظهار داشت: اتحادیه اروپا تصمیم گرفت سیستمی را طراحی کند که در آن همه مواد شیمیایی قبل از ورود به بازار مورد آزمایش قرار گیرند و این مسئولیت به عهده تمام تولید کنندگان، وارد کنندگان و توزیع کنندگان این مواد است. وی با اشاره به وجود 575 هزار ماده شیمیایی در جهان گفت: سالانه صدها ماده شیمیایی جدید وارد بازار می شود، که زمان بر بودن و ناکارآمدی برخی مقررات جاری در کنترل تهدیدهای نشات گرفته از مواد شیمیایی جدید در بخش های ایمنی، حفظ سلامتی افراد و حفاظت از محیط زیست نشان دهنده ناکارآمدی برخی از مصوبات مقرراتی اروپا و غیر شفاف بودن آنهاست. رئیس کل اچ.اس.یی شرکت ملی صنایع پتروشیمی در توضیح نظام نامه جدید اتحادیه اروپا با عنوان ریچ گفت: ریچ نظام نامه ای است که به وسیله اتحادیه اروپا با هدف مدیریت و کنترل مخاطرات و احتمالات آسیب زا برای سلامتی و ایمنی انسان و محیط زیست که در مراحل تولید و ساخت، واردات و استفاده مواد شیمیایی بروز می کنند، تدوین شده است. او افزود: واژه ریچ (REACH) اختصاری است از واژگان ثبت، ارزیابی و صدور مجوز مواد شیمیایی که مرحله سوم آن در واقع نوعی محدودیت و ممانعت استفاده از این مواد است، زیرا مواد شیمیایی خطرناک فقط پس از تصویب آژانس مواد شیمیایی اروپا (ECHA) قابل استفاده هستند. وی ادامه داد: بر اساس اساسنامه ریچ، همه محصولات شیمیایی صادراتی به اتحادیه اروپا باید زیر پوشش قانون ریچ قرار بگیرند و تمام تولید و وارد کنندگان این مواد باید آمار دقیقی از مواد تولید و وارد شده ارائه کنند و هیچ شرکتی حق تولید و یا بازاریابی مواد ثبت شده را ندارد. نصیری افزود: مواد موجود در حد و مقدار آستانه ثبت می شوند و در زمینه برخی مواد شیمیایی خطرناک ممکن است نیاز به گرفتن مجوز باشد. نصیری افزایش ایمنی، سلامتی افراد و حفاظت

يکشنبه 6 مرداد 1387
شرکت گازپروم برای افزایش بهای گاز وارداتی از ترکمنستان به دوبرابر قیمت کنونی بازار با این کشور به توافق رسید. به گزارش شانا به نقل از خبرگزاری فرانسه، سخنگوی شرکت گازپروم روسیه دیروز جمعه اعلام کرد که این شرکت توافقنامه ای را با ترکمنستان برای بالا بردن بهای واردات گاز از این کشور واقع در آسیای مرکزی امضا کرده است. وی افزود: اجرای این طرح قرار است از سال 2009 آغاز شود. سخنگوی گازپروم یادآور شد: طرح افزایش بهای گاز از سال آینده میلادی قابل اجراست اما هنوز میزان دقیق آن را نمی توانم اعلام کنم. همچنین شرکت گازپروم در بیانیه ای اعلام کرد که توافقنامه ای میان روسیه و ترکمنستان پس از سفر الکسی میلر مدیر عامل این شرکت به ترکمنستان امضا شد. ترکمنستان پیش از این خواستار فروش گاز خود به روسیه به قیمتی بیش از دوبرابر قیمت بازار یعنی 150 دلار (95 یورو) برای هر هزار متر مکعب شد که گازپروم نیز این قیمت جدید را پذیرفت. بنابر این گزارش، بهای کنونی گازی که ترکمنستان به گازپروم می فروشد، کمتر از قیمت گازی است که گازپروم به مصرف کنندگان اروپایی خود یعنی در حدود 400 دلار در هر هزار متر مکعب می فروشد. هدف روسیه از خرید گاز ترکمنستان فروش مجدد آن به کشورهای مصرف کننده از جمله اوکراین است. گازپروم همچنین اعلام کرد که برای سرمایه گذاری در زمینه زیرساخت های گازی ترکمنستان با این کشور به توافق رسیده است.

دوشنبه 7 مرداد 1387
مدیرعامل شرکت ذخیره سازی گاز ایران از کشف یک گنبد نمکی در حومه شهرستان کاشان خبرداد. به گزارش خبرنگار شانا، مسعود سامی وند با بیان این که بخش عمده مخازن طبیعی شناسایی شده برای ذخیره سازی گاز در منطقه از ایران مرکزی قراردارند، در توضیح این خبر گفت: این گنبد نمکی در منطقه ای میان شهرستان های قم و کاشان واقع شده است و در آینده نزدیک آزمایش های مربوط به سختی سنجی آن پایان خواهد یافت. وی با بیان این که قطر لایه نمکی، تعیین کننده میزان تحمل فشار گاز داخل آن خواهد بود، گفت: تعیین قطر این لایه نمکی با انجام آزمایش های سختی سنجی مشخص خواهد شد. سامی وند اظهار داشت: به دلیل هزینه های بالای این عملیات، باید مطالعات لازم و کاملی روی مخزن صورت گیرد تا ریسک ذخیره سازی گاز تا حد امکان کاهش یابد. مدیرعامل شرکت ذخیره سازی گاز ایران با اشاره به رو به پایان بودن بودن مرحله مطالعاتی این پروژه اظهار امیدواری کرد با تامین امکانات لازم و انجام هماهنگی های لازم میان شرکت ملی گاز ایران و شرکت ملی نفت ایران، این پروژه در دو ماه آینده وارد مراحل عملیاتی شود. وی با تشبیه گنبدهای نمکی به توپ فوتبالی پر از نمک اظهار داشت: با شست و شوی نمک موجود در این توپ، فضایی خالی به دست خواهد آمد که می توان گاز طبیعی را در آن ذخیره کرد. سامی وند یادآور شد: در منطقه ای به وسعت ۱۷۰هزار کیلومتر مربع در ایران مرکزی، ظرفیت های خوبی برای ذخیره سازی گاز طبیعی شناسایی شده است و براساس مطالعات انجام گرفته در این گستره، مخازن مهمی شناسایی و کشف شده اند که گنبد نمکی نزدیک کاشان از جمله آنهاست. ایران مرکزی طرحی در دست مطالعه و اجرا در شرکت ذخیره سازی گاز ایران است که در مساحتی حدود ۱۷۰ هزار کیلومتر مربع انجام می شود. این طرح از شمال به قزوین و دشت کویر، از غرب به قزوین، اراک و خمین، از جنوب به استان اصفهان و نایین و از شرق نیز به استان یزد و دشت کویر منتهی می شود.

دوشنبه 7 مرداد 1387
کل تولید مجتمع های شرکت ملی صنایع پتروشیمی کشور در سه ماه نخست سال جاری 6 میلیون و 830 هزار تن بوده که معادل 71 درصد ظرفیت اسمی و 88 درصد برنامه تولید در مدت یاد شده است. به گزارش شانا، مجموع تولید مجتمع های شرکت ملی صنایع پتروشیمی در خرداد ماه سال جاری افزون بر 2 میلیون و 258 هزار تن بوده که معادل 71 درصد ظرفیت اسمی (ماه) و 87 درصد برنامه (ماه) است. بالاترین عملکرد تولید در مقایسه با برنامه خرداد ماه 1387 مربوط به مجتمع های پتروشیمی کرمانشاه با 105 درصد برنامه، زاگرس با 104 درصد و بوعلی سینا با 102 درصد است. همچنین مقدار صادرات در سه ماه نخست سال جاری 2 میلیون و 388 هزار تن و فروش داخلی یک میلیون و 148 هزار تن بوده است. بالاترین میزان صادرات در سه ماه نخست سال جاری را شرکت پتروشیمی برزویه (نوری) با 161 هزار تن (به ارزش 205 میلیون دلار) و بالاترین میزان فروش داخلی را شرکت پتروشیمی بندر امام با 122 هزار تن (به ارزش 4/875 میلیارد ریال) به خود اختصاص داده اند. حجم صادرات شرکت های واگذار شده در سه ماه نخست سال جاری 233 هزار تن (به ارزش 4/153 میلیون دلار) و مقدار فروش داخلی نیز 90 هزار تن (به ارزش 3/1061 میلیارد ریال) گزارش شده است. پتروشیمی های ارومیه، امیر کبیر، بندر امام، تبریز، خراسان، خوزستان، رازی، شیراز، فجر، فن آوران، بوعلی سینا، تندگویان، بیستون، مارون، مبین، پارس، زاگرس، برزویه، غدیر، جم و آریاساسول شرکت های تولیدی شرکت ملی صنایع پتروشیمی و شرکت های پتروشیمی اراک، اصفهان و خارگ مجتمع های واگذار شده هستند.

دوشنبه 7 مرداد 1387
مهندس غلامحسین نوذری از اجرای طرحی در آینده نزدیک خبر داد که بر اساس آن نیاز بنزین کشور تا حد زیادی تامین می شود و نیاز به واردات بنزین به حداقل می رسد. به گزارش خبرنگار شانا، وزیر نفت صبح امروز (یکشنبه 6 مرداد) در حاشیه برگزاری نشست هیئت دولت در باره زمان ارائه لایحه بنزین به مجلس شورای اسلامی به خبرنگاران گفت: ما به جای این کار طرحی را به زودی اعلام می کنیم که بخش عمده ای از نیاز کشور را به بنزین برطرف خواهد کرد، ضمن آن که این طرح در قالب لایحه نخواهد بود. وزیر نفت با بیان این که ایجاد صف های طولانی در پمپ بنزین ها مربوط به سفرهای تابستانی مردم است، تصریح کرد: هیچ مشکلی در مورد واردات بنزین و تامین آن نداریم و بنزین به مقدار کافی در پمپ بنزین ها و انبارها موجود است. سهمیه بندی بنزین لغو نمی شود وزیر نفت همچنین با تکذیب احتمال حذف کارت بنزین و تمدید نشدن سهمیه ها گفت: تمدید کارت بنزین سوخت سهمیه بندی همچنان ادامه دارد و موضوع حذف سهمیه درست نیست. وی افزود: هم اکنون شاهد افزایش تولید نفت و گاز، نفت کوره و بنزین در پالایشگاه بندرعباس هستیم و تلاش می کنیم اجرای طرح های توسعه پالایشگاه اصفهان برای تولید بنزین شتاب یابد. درآمد فروش نفت ایران روزی 300 میلیون دلار وزیر نفت در باره درآمد روزانه کنونی ایران از فروش نفت خام گفت: روزانه 2 میلیون و 500 هزار بشکه نفت ایران صادر می شود که قیمت متوسط هر بشکه 120 دلار است. وی در باره توافق اخیر وزارت نفت و وزارت نیرو در باره ایجاد و توسعه نیروگاه های سیکل ترکیبی گفت: توافق نهایی شده میان وزارت نفت و وزارت نیرو در قالب موافقتنامه نیروگاه های گازی دارای توربین های گازی تبدیل به سیکل ترکیبی خواهد بود که از محل صرفه جویی در مصرف گاز بخشی از تعهدهای وزارت نیرو پرداخت شود.

دوشنبه 7 مرداد 1387
معاون مدیر در بلوک های اکتشافی و مشارکت های خارجی شرکت ملی نفت ایران کشف نفت در یک مخزن گازی را در شمال کوه های عسلویه بی نظیر خواند. مهندس حسین روشندل در این باره به خبرنگار شانا گفت: اکتشاف نفت در مخزن گازی کنگان بی سابقه و استثنا محسوب می شود و در کل منطقه تا کنون چنین کشفی صورت نگرفته است. روشندل گفت: این میدان نفتی میان تابناک و عسلویه واقع شده و درجه سبکی (ای.پی.آی) نفت کشف شده آن 40 است. وزیر نفت نیز پیش تر کشف این میدان نفتی در عسلویه را منحصر به فرد توصیف کرده و گفته بود از آنجا که نوع اکتشاف ها در منطقه عسلویه گازی است، کشف این میدان نفتی با ذخیره درجای 525 میلیون بشکه چشمگیر و منحصر به فرد است. مهندس نوذری پیش تر از کشف میدان نفتی بزرگ در استان خوزستان با ذخیره نفت درجای یک میلیارد و 100 میلیون بشکه خبر داده بود. این میدان نفتی در شمال شهرستان اندیمشک قرار دارد و دارای ذخیره در جای یک میلیارد و 100 میلیون بشکه نفت خام سبک با درجه ای پی آی 33 است. از ذخایر درجای این میدان، 233 میلیون بشکه قابل برداشت است. کشف یک میدان نفتی جدید با ذخیره نفت درجا به میزان 500 میلیون بشکه در منطقه اروند آبادان یکی دیگر از اکتشاف های جدید اخیر محسوب می شود. این میدان جدید در حاشیه شهر آبادان کشف و به میدان «اروند» نام گذاری شده است. همچنین کشف میدان جدید در سازند فهلیان مخزن جفیر با ظرفیت 750 میلیون بشکه نفت درجا از دیگر اکتشاف های سال جاری به شمار می آید. در میدان نفتی جفیر حفاری جدیدی انجام و در عمق 4700 متری در سازند فهلیان یک میدان با ظرفیت 750 میلیون بشکه نفت درجا کشف شده است که توان تولید میدان جفیر را با ظرفیت پیشین آن به روزانه 33 هزار بشکه افزایش می دهد.

دوشنبه 7 مرداد 1387
رئیس هیئت مدیره انجمن مهندسی دریایی ایران از تشکیل صندوق توسعه حمایت از صنایع دریایی ایران با سرمایه اولیه 400 میلیارد ریالی خبر داد. به گزارش خبرنگار شانا، دکتر محمد سعید سیف در نشستی که به منظور برگزاری دهمین همایش صنایع دریایی که قرار است آبان ماه جاری برگزار شود، در جمع خبرنگاران تشکیل این صندوق را گره گشای مشکلات ناشی از فاینانس شرکت های کشتی سازی عنوان کرد و تشکیل صندوق توسعه حمایت از صنایع دریایی را ناشی از تصویب قانون توسعه صنایع دریایی برشمرد. وی افزود: این قانون جزء آخرین مصوبات مجلس پیشین بود و هم اکنون به دولت ابلاغ شده است. وی تصریح کرد: موارد مطلوبی در قانون توسعه صنایع دریایی پیش بینی شده است و با اجرای آن صنایع دریایی از پشتوانه مالی و اعتباری در دولت برخوردار می شود. رئیس هیئت مدیره انجمن مهندسی دریایی ایران از تشیکل شورای عالی انجمن مهندسی دریایی در آینده نزدیک خبر داد و گفت: آیین نامه های اجرای این شورا در وزارت صنایع تدوین شده است و این شورا با حضور هفت تا هشت وزیر کابینه تشکیل می شود. سیف اظهار امیدواری کرد مقدمات تشکیل سریع تر شورای عالی انجمن مهندسی دریایی فراهم شود. وی تشکیل سازمان صنایع دریایی در وزارت دفاع را از دیگر موارد قابل پیگیری برشمرد و گفت: این سازمان به صورت یکپارچه موارد صنایع دریایی را در وزارت دفاع پیگیری می کند. رئیس هیئت مدیره انجمن مهندسی دریایی ایران ادامه داد: مصوبات خوبی در هیئت دولت به منظور رفع مشکلات صنایع دریایی وجود دارد که در آینده نزدیک به مرحله اجرا می رسد. سیف به سهم بخش داخلی در ساخت کشتی اشاره کرد و گفت: صنعت دریایی با اعمال قانون 51 درصد ساخت داخل، هم اکنون به مرز خودکفایی رسیده و این درحالی است که در بخش کشتی سازی، سالانه حداکثر 2 و حداقل یک میلیارد دلار سفارش ساخت و تعمیر کشتی به شرکت های خارجی از جمله کشورهای کره و چین داده می شود و قانون 51 درصد ساخت داخل در این بخش اعمال نمی شود. وی با تاکید بر این که نباید از درآمد یک تا دو میلیارد دلاری سالیانه ساخت کشتی در داخل کشور به راحتی از آن گذشت، افزود: کشتی سازی می تواند درآمد مطلوبی برای کشور داشته باشد و این نیازمند حمایت دولت است. وی ادامه داد: صنعت خودرو با 100 درصد عوارض ورودی حمایت می شود، اما این اجازه به صنعت کشتی سازی داده نشده است و این صنعت تنها با 5_4 درصد عوارض ورودی حمایت می شود. رئیس هیئت مدیره انجمن مهندسی دریایی ایران در باره برگزاری دهمین همایش صنایع دریایی ایران در آبان ماه امسال گفت: تا کنون 200 مقاله به دبیرخانه این همایش ارسال و مقاله های برتر، برگزیده شده است. سیف تصریح کرد: در حاشیه برگزاری این همایش، کارگاه های آموزشی و میزگردهایی با حضور مدیران در بخش صنعت دریایی برگزار خواهد شد.

دوشنبه 7 مرداد 1387
مهندس سیف الله جشن ساز از افزایش تولید میدان نفتی هندیجان به میزان حدود 5 هزار بشکه در روز خبر داد و گفت: امیدواریم در صورت اجرای برنامه های انجام شده طرح افزایش تولید از این میدان را در هفته دولت افتتاح کنیم. مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با بیان این که هم اکنون از میدان هندیجان بیش از 30 هزار بشکه نفت خام تولید می شود، به خبرنگار شانا گفت: در صورت نرمال بودن یک حلقه چاه جدید حفر شده در این میدان افزایش تولید از آن به 7 هزار بشکه در روز نیز خواهد رسید. مهندس جشن ساز گفت: هم اکنون تولید پایدار نفت خام ایران 4 میلیون و 230 هزار بشکه در روز است و تا 15 مهر ماه سال جاری با افزایش تولید از میدان های دارخوین ( 60 هزار بشکه )، هندیجان، هنگام( 16 هزار بشکه ) و آزادگان ظرفیت تولید نفت خام ایران به بیش از 4 میلیون 290 هزار بشکه خواهد رسید. وی در باره افزایش استفاده از توان شرکت های داخلی برای اجرای طرح های صنعت نفت اظهار داشت: یکی از اهداف شرکت ملی نفت پشتیبانی از توان داخلی پیمانکاران داخلی است و اگر شرایط فعلی ادامه داشته باشد می بایست با اتکا به نیروهای داخلی پروژه ها را جلو ببریم چرا که در داخل کشورمان ظرفیت های فنی و مهندسی بسیار خوبی وجود دارد. همچنین مهندس محمد باقر سلیمانی، رئیس منطقه بهرگان در شرکت نفت فلات قاره در مورد آخرین وضعیت میدان نفتی هندیجان به خبرنگار شانا گفت: بر اساس برنامه پیش بینی شده در میدان نفتی هندیجان باید چهار حلقه چاه جدید حفاری شود که هم اکنون حفر دو حلقه چاه به پایان رسیده و چاه سوم مراحل نهایی حفاری خود را طی می کند. به گزارش شانا، تولیدی بودن افق های ماسه سنگی غار (آسماری)، سروک و کژدمی در میدان هندیجان که با 30 کیلومتر فاصله نزدیکترین میدان به ماهشهر است، همچنین گزارش وجود هیدروکربن در برخی افق های این میدان و عدم تعدد چاه های اکتشافی حفاری شده در آن، ضرورت انجام عملیات حفاری را دو چندان می کند. استفاده از داده های لرزه ای سه بعدی در تفسیرهای ساختمانی و چینه ای و نیز تهیه مدل های زمین شناسی و مخزنی این میدان و در نتیجه تعیین هر چه دقیق تر موقعیت چاه های اکتشافی- توصیفی، توسعه ای و تولیدی نقش حیاتی دارد. در این راستا چاه اکتشافی حفاری شده در این میدان چاه MR-1 بود که حفاری آن در آذر ماه 1378 آغاز و در سال 1380، پس از رسیدن به عمق نهایی 5175 متری در سازند گرو (کرتاسه زیرین) متوقف گردید. این چاه به منظور بررسی قابلیت تولیدی افق های آسماری و گروهای بنگستان (ایلام، سروک و بورگان) و خامی (داریان، گدوان، فهلیان و سورمه) در گذشته حفاری گردید.

سه شنبه 8 مرداد 1387
معاون مدیر در بلوک های اکتشافی و مشارکت های خارجی شرکت ملی نفت ایران کشف نفت در یک مخزن گازی را در شمال کوه های عسلویه بی نظیر خواند. مهندس حسین روشندل در این باره به خبرنگار شانا گفت: اکتشاف نفت در مخزن گازی کنگان بی سابقه و استثنا محسوب می شود و در کل منطقه تا کنون چنین کشفی صورت نگرفته است. روشندل گفت: این میدان نفتی میان تابناک و عسلویه واقع شده و درجه سبکی (ای.پی.آی) نفت کشف شده آن 40 است. وزیر نفت نیز پیش تر کشف این میدان نفتی در عسلویه را منحصر به فرد توصیف کرده و گفته بود از آنجا که نوع اکتشاف ها در منطقه عسلویه گازی است، کشف این میدان نفتی با ذخیره درجای 525 میلیون بشکه چشمگیر و منحصر به فرد است. مهندس نوذری پیش تر از کشف میدان نفتی بزرگ در استان خوزستان با ذخیره نفت درجای یک میلیارد و 100 میلیون بشکه خبر داده بود. این میدان نفتی در شمال شهرستان اندیمشک قرار دارد و دارای ذخیره در جای یک میلیارد و 100 میلیون بشکه نفت خام سبک با درجه ای پی آی 33 است. از ذخایر درجای این میدان، 233 میلیون بشکه قابل برداشت است. کشف یک میدان نفتی جدید با ذخیره نفت درجا به میزان 500 میلیون بشکه در منطقه اروند آبادان یکی دیگر از اکتشاف های جدید اخیر محسوب می شود. این میدان جدید در حاشیه شهر آبادان کشف و به میدان «اروند» نام گذاری شده است. همچنین کشف میدان جدید در سازند فهلیان مخزن جفیر با ظرفیت 750 میلیون بشکه نفت درجا از دیگر اکتشاف های سال جاری به شمار می آید. در میدان نفتی جفیر حفاری جدیدی انجام و در عمق 4700 متری در سازند فهلیان یک میدان با ظرفیت 750 میلیون بشکه نفت درجا کشف شده است که توان تولید میدان جفیر را با ظرفیت پیشین آن به روزانه 33 هزار بشکه افزایش می دهد.

سه شنبه 8 مرداد 1387
مهر؛ مديرعامل شرکت مايع سازي گاز ايران اعلام کرد؛ اين شرکت در صورت کناره گيري شرکت توتال فرانسه از پروژه ايران ال ان جي، آمادگي اجرايي کردن اين پروژه را دارد. علي خيرانديش در گفت وگو با خبرنگاران با بيان اينکه در صورت کناره گيري شرکت هاي توتال و شل از پروژه هاي پارس و پرشين ال ان جي، شرکت مايع سازي گاز ايران آمادگي لازم را براي اجرايي کردن اين پروژه ها دارد، اظهار کرد؛ از ماه ها قبل هم مقدمات اين کار فراهم شده است، به طوري که حتي مطالعات، برنامه زمانبندي و اجراي آن را نيز تهيه کرده و در صورت آمادگي وزارت نفت حاضر به ارائه آن هستيم. خيرانديش هزينه مورد نياز براي اجراي پروژه پارس ال ان جي را حدود هفت ميليارد دلار و زمان اجراي آن را بين 36 تا40 ماه عنوان کرد و افزود؛ امکان تامين بخش عمده منابع مالي اجراي اين طرح با توجه به نرخ بازگشت سريع سرمايه آن و نياز شديد بازارهاي اروپايي به ال ان جي وجود دارد.

سه شنبه 8 مرداد 1387
رئیس بخش اقتصادی «انستیتو نفت فرانسه» پیش بینی کرد که بهای نفت تا اواخر سال 2009 کاهش، سپس افزایش خواهد یافت. به گزارش شانا به نقل از شبکه خبری فرانسوی «بورسوراما»، «ژان – فرانسوا گروسون» توضیح داد که در اواخر سال 2009 و اوایل سال 2010 که بحران اقتصادی تا حدی کاهش پیدا کند و رشد اقتصادی بار دیگر از سر گرفته شود، تنش میان عرضه و تقاضا دوباره آغاز خواهد شد و در این زمان احتمال افزایش قیمت نفت وجود دارد. وی احتمال رسیدن قیمت نفت به بشکه ای 200 تا 250 دلار را دور از ذهن خواند و گفت: باید ببینیم آیا قیمت نفت می تواند به این سطح برسد بی آن که بر میزان تقاضا تاثیر بگذارد؟ گروسون در باره تاثیر منفی افزایش قیمت نفت خام بر اقتصاد جهانی گفت: تا امروز تاثیر منفی زیادی را شاهد نبوده ایم زیرا هم اکنون وابستگی اقتصاد جهانی به نفت بسیار کمتر از 20 یا 30 سال گذشته است. امروزه تنها بخش حمل و نقل بسیار به نفت وابسته است. «انستیتو نفت فرانسه» مرکزی برای انجام پژوهش های علمی، گسترش صنعتی، تعلیم و تربیت افراد متخصص و نیز اطلاع رسانی در زمینه نفت و گاز است.

سه شنبه 8 مرداد 1387
موسسه انگليسى «چاتهام هوس» اعلام كرد كه در صورت ادامه روند پرداخت يارانه تا سال ۲۰۴۰ ميلادى ذخاير نفتى ايران، به پايان خواهد رسيد. به گزارش برنا وبه نقل از «خبرگزارى بلومبرگ»، در گزارش اين موسسه كه توسط «جان ميتچل» عضو ارشد موسسه تحقيقات انرژى دانشگاه اكسفورد نوشته شده آمده است:بازده نفتى ايران، كويت، نيجريه كه هم اكنون بيش از يك سوم نفت سازمان اوپك را توليد مى كنند از سال ۲۰۱۰ رو به افول خواهد رفت و رفته رفته تا سال ۲۰۴۰ ذخاير نفتى آنها به پايان خواهد رسيد. طبق اين گزارش فقط در صورتى كه اين كشورها از ميزان مصرف نفت داخلى خود با اجراى سياست كاهش و يا حذف يارانه هاى سوختى بكاهند و به منابع انرژى جايگزين روى آورند، ممكن است بتوانند طول عمر صادرات نفتى خود را افزايش دهند. در اين گزارش آمده است: چنانچه متوسط قيمت نفت ۱۰۰ دلار در نظر گرفته شود از سال ۲۰۳۰ به بعد ميزان درآمد منابع هيدروكربورى عربستان سعودى قابليت رويارويى با كسرى مالى اين كشور را ندارد. طبق اين گزارش درآمدهاى نفتى ايران و كويت نيز به ترتيب تا سالهاى ۲۰۲۵ و ۲۰۴۰ قادر به جبران مخارج اين كشورها نخواهد

سه شنبه 8 مرداد 1387
چهارمین همایش سالانه بین المللی مدیران فنی و نگهداری و تعمیرات دوم تا چهارم شهریور برگزار می شود. به گزارش شانا، دکتر علی زواشکیانی، گفت: استقبال بیش از یک هزار و 400 نفر از کارشناسان و مدیران از سه همایش قبلی برگزار کنندگان این همایش را بر آن داشت تا با دریافت نظرات مخاطبان به نیاز های واحد های فنی و نگهداری و تعمیرات نزدیکتر شوند. دبیر برگزاری چهارمین همایش مدیران فنی نگهداری و تعمیرات افزود: در این همایش ضمن دعوت از اساتید و صاحبنظران خارج از کشور ، تلاش خواهد شد با بهره گیری از اساتید و صاحبنظران داخلی مباحث دیگری از مدیریت دارایی های فیزیکی نیز پوشش داده شود . وی اظهارداشت: راه اندازی کارگروه های صنعتی و تدوین تجارب موفق داخلی، چاپ کتاب سال نگهداری و تعمیرات و برگزاری نمایشگاه تخصصی از جمله برنامه های متمایز در همایش جاری خواهد بود . مدیر آموزش مرکز نگهداری و تعمیرات دانشگاه تورنتو یادآورشد: این همایش همچون دوره های قبل با همکاری مراکز علمی و بین المللی معتبر جهان از جمله دانشگاه تورنتو کانادا برگزار می شود.

شنبه 12 مرداد 1387
کتاب اصول پالایش نفت خام در زمینه تشریح فرآیندهای پالایش فرآورد‌ه‌های نفتی و روش‌های آنالیز و ارزیابی نفت خام چاپ و منتشر شد. به گزارش شانا، این کتاب که توسط مهندس محمدتقی کوچک‌زاده به رشته تحریر درآمده، شرح مختصر و کاملی از فرآیندهای پالایش با ذکر ارقام تجربی و بررسی آخرین روش‌های تبدیل ترکیبات سنگین نفتی و نامرغوب به فرآورده‌های سبک و با ارزش را در قالب چهار فصل در اختیار خواننده قرار می دهد. در فصل اول این کتاب درباره فرآیندهای پالایشی و فصل دوم در زمینه اطلاعات مربوط به فرآورده‌ها، مقایسه آن‌ها با فرآورده‌های سایر کشورهای جهان و کاربرد آنهاست. در فصل سوم کتاب روش‌های استاندارد آزمایش‌ها، مفهوم و اهمیت و استفاده هر کدام بر طبق استانداردهای ASTM، UOP، IP شرح و کاربرد بسیاری از دستگاه‌های آنالیتیک که در زمینه آنالیز ترکیبات نفتی نقش مهمی دارند، پرداخته شده است. فصل چهارم کتاب اصول پالایش نفت خام نیز مشخصات انواع نفت خام و میعانات گازی ایران و کشورهای همسایه و سایر کشورهای جهان را مورد تجزیه و تحلیل و ارزیابی قرار داده است. محمدتقی کوچک زاده، از کارشناسان برجسته شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران است که نزدیک به چهار دهه در صنعت پالایش کشور فعالیت کرده است و هم اکنون در دوران بازنشستگی به فعالیت های پژوهشی در زمینه تخصصی خود مشغول است. با توجه به برنامه گسترده صنعت نفت ایران برای توسعه پالایشگاه های نفت خام بر پایه خوراک نفت خام های بسیار سنگین و همچنین احداث پالایشگاه میعانات گازی بندرعباس، به نظر می رسد زمینه مساعدی برای توسعه فعالیت های پژوهشی و تلاش برای ارتقا دانش عمومی در این زمینه نیز فراهم شده است. این کتاب در تیراژ یک هزار نسخه از سوی انتشارات ادبستان - جهان نو چاپ و در مجموعه فروشگاه های کتاب آیلار توزیع شده است.

شنبه 12 مرداد 1387
مهندس غلامحسین نوذری گفت: ایران در صورت انصراف شرکت نروژی استات اویل هیدرو در طرح توسعه بلوک آذر این پروژه را با بهره گیری از توان داخلی انجام خواهد داد. به گزارش خبرگزار شانا، مهندس غلامحسین نوذری صبح امروز شنبه (دوازدهم مرداد ماه ) در حاشیه نخستین کنفرانس ملی سی ان جی و صنایع وابسته با بیان این که در حال حاضر مذاکره با شرکت استات اویل هیدرو به منظور توسعه بلوک آذر ادامه دارد، تأکید کرد: در صورتی که این شرکت از اجرای این طرح سرباز زند، ایران قادر خواهد بود با بهره گیری از توان داخلی این طرح را به ثمر برساند. وی همچنین در باره اظهارات اخیر شرکت اینپکس ژاپن تصریح کرد: شرکت اینپکس بر همکاری های خود با ایران تأکید دارد و روند توسعه همکاری ها را از ایران خواستار است و این تفسیر غلط (اتهام به دروغگویی) از سوی این شرکت از سوی رسانه ها صورت گرفته است. نوذری در مورد اعلام نظر بعضی از وزیران اوپک مبنی بر کاهش تولید این سازمان در صورت ادامه سیر نزولی بهای نفت گفت: به طور قطع در صورت ادامه این روند یکی از بحث های جدی نشست آتی اوپک رعایت سهمیه بندی تولید خواهد بود چرا که کشورهایی که ظرفیت افزایش تولید دارند باید تحت کنترل قرار گیرند. وزیر نفت در مورد حفاری اشتباه در فازهای 9 و 10 پارس جنوبی نیز گفت: این موضوع صحت ندارد و غیرواقعی است. نوذری برخی شایعات در مورد قرارداد توسعه 3 واحد ال ان جی با شرکت های آلمانی اظهار داشت: در این خصوص هیچ موضوعی قطعی نشده و موضوع در حد مذاکره است و قراردادی نهایی نشده است. وی همچنین در مورد بسته پیشنهادی کشور هند در باره خط لوله صلح گفت: مذاکرات سه جانبه در سطح کارشناسی با این کشور همچنان ادامه دارد و بلافاصله پس از اتمام این مذاکرات اجلاس وزیران سه کشور ایران، هند و پاکستان اجرا خواهد شد. به گفته وی یکی از موارد مورد بحث در نشست سه جانبه آتی بین سه کشور اصلاح قیمت فروش گاز خواهد بود. وزیر نفت در مورد تعهد وزارت نفت برای راه اندازی 1800 جایگاه تا پایان امسال گفت: طی 2 سال گذشته به اندازه 7 سال قبل از آن کار شده و جایگاه سی ان جی تکمیل و راه اندازی شده است. نوذری افزود: پیش بینی می شود حداقل نیاز در بحث سی ان جی تا پایان امسال تحقق یابد. وی تصریح کرد: هم اکنون 3 قرارداد بزرگ در بخش احداث جایگاه سی.ان.جی وجود دارد که روند مناسبی را طی می کند و طی 2 ماه آینده می توان برای عملکرد در این بخش قضاوت کرد. وزیر نفت در پاسخ به پرسشی مبنی بر یکپارچه شدن مدیریت سی ان جی گفت: هم اکنون یکپارچگی وجود دارد به گونه ای که جایگاه های دو منظوره را شرکت پالایش و پخش فرآورده های نفتی و جایگاه تک منظوره را شرکت گاز خودرو احداث و بهره برداری می کند. نوذری در مورد آمار غیر واقعی تعداد جایگاه های سی ان جی و احداث این جایگاه ها به صورت واقعی تصریح کرد: این صنعت در کشور نوپاست و زمان خاصی را برای بهره برداری از آن باید قائل شد. نوذری گفت: هم اکنون 514 جایگاه سی ان جی آماده بهره برداری است که احداث 323 مورد آن مربوط به 2 سال گذشته بوده است.

شنبه 12 مرداد 1387
سود خالص شرکت نفتی «شورون» آمریکا در سه ماهه دوم سال جاری میلادی به دلیل بالا رفتن قیمت نفت 11 درصد افزایش یافت. به گزارش شانا به نقل از خبرگزاری فرانسه از واشنگتن، سود خالص شرکت شورون در سه ماهه دوم سال 2008 میلادی پنج میلیارد و 975 میلیون دلار بود که 11 درصد بیش از مدت مشابه در سال 2007 است. با این حال، این رقم کمتر از پیش بینی های قبلی تحلیلگران است. «دیو اوریلی» مدیر عامل شورون در اطلاعیه ای اعلام کرد: افزایش بهای نفت موجب بالا رفتن سوددهی شورون در بخش تولید و اکتشاف (بالا دستی) شده است اما در مقابل در بخش پالایش (پایین دستی)، این شرکت را با مشکل رو به رو کرده است. میانگین قیمت فروش هر بشکه نفت شورون در آمریکا در سه ماهه دوم سال جاری میلادی، 109 دلار بود که 57 دلار بیش از مدت مشابه در سال 2007 است. شرکت شورون آمریکا، مستقر در «سن رامون» کالیفرنیا، دومین شرکت نفتی این کشور پس از شرکت «اکسون موبیل» و چهارمین شرکت بزرگ نفتی دنیاست و در بیش از 180 کشور به فعالیت مشغول است. شورون در بسیاری از زمینه های صنعت نفت و گاز شامل اکتشاف، تولید، پالایش، بازاریابی، انتقال و تولید مواد شیمیایی و همچنین در بخش برق فعال است. سود خالص شورون در سه ماهه اول 2008 ، پنج میلیارد و 170 میلیون دلار بود که 10 درصد بیش از مدت مشابه در سال 2007 بود.

شنبه 12 مرداد 1387
اعضای کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با حضور مهندس محمدرضا نعمت زاده از مرکز داده های کارت هوشمند سوخت بازدید کردند. به گزارش خبرنگار شانا، جمعی از اعضای کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، ظهر امروز دوشنبه (7 مرداد ماه) به همراه مهندس محمدرضا نعمت زاده، معاون وزیر نفت در امور پالایش و پخش فرآورده های نفتی، مهندس احمد تولایی، رئیس مرکز داده های کارت هوشمند سوخت و مهندس ناصر سجادی، مسئول پروژه کارت هوشمند سوخت در ساختمان مرکز داده های کارت هوشمند سوخت حضور یافتند و با عملکرد سامانه کارت هوشمند سوخت از نزدیک آشنا شدند. در این بازدید مهندس سجادی در باره ویژگی ها و معماری سامانه هوشمند سوخت توضیحات کاملی ارائه داد و همچنین مهندس تولایی نحوه عملکرد مرکز داده ها را به صورت مشروح به اطلاع نمایندگان مردم در خانه ملت رساند. بر پایه این گزارش، مجلس شورای اسلامی شرکت ملی پالایش و پخش را به استفاده از کارت هوشمند سوخت در جایگاه های عرضه فرآورده های نفتی به منظور کنترل عرضه بنزین و نفت و گاز به وسایل نقلیه مکلف کرده است.

شنبه 12 مرداد 1387
با انجام دومین ممیزی مراقبتی سیستم مدیریت یکپارچه (IMS) شرکت پتروشیمی بیستون از سوی شرکت IMA، گواهینامه های استاندارد این مجتمع یک سال دیگر تمدید شد. به گزارش شانا، با انجام این ممیزی گواهینامه های ISO1401 و ISO-TS2901 و OHSAS 18001 به مدت یک سال دیگر تمدید شد. مجتمع پتروشیمی بیستون در سال 1378 در زمینی به مساحت 63 هکتار در کیلومتر 8 جاده کرمانشاه - بیستون از سوی شرکت ملی صنایع پتروشیمی احداث شد. یکی از محصولات تولیدی این مجتمع الکیل بنزن خطى (LAB) است که سالانه به میزان ۵۰ هزار تن تولید می شود. این محصول نقش مهمی در شکل‌گیری صنایع پایین‌دستی پتروشیمی در منطقه دارد که به عنوان ماده اولیه شوینده‌ها در تولید پاک کننده هاى خانگى و صنعتى به کار می‌رود. همچنین الکیلات سنگین (HAB) که در ساخت روغن های صنعتی مصرف دارد، از دیگر تولیدات این مجتمع است که با هدف کاهش وابستگی به درآمدهای نفتی و اقتصاد تک محصولی، ایجاد ارزش افزوده بالا از مواد خام، تأمین نیاز داخلی و افزایش صادرات محصولات پتروشیمی، ایجاد درآمد ارزی و اشتغال زایی، سالانه به میزان 7 هزار تن تولید می‌شود. خوراک این واحد، سالانه ۳۸۶ هزار تن نفت سفید و ۱۹ هزار تن بنزن است که نفت سفید از پالایشگاه های کرمانشاه و آبادان و بنزن از مجتمع پتروشیمى بندر امام و مجتمع پتروشیمى بوعلی تأمین مى شود.

شنبه 12 مرداد 1387
دکتر فاطمه واعظ جوادی با استقبال از ابلاغ بخشنامه اخیر مهندس غلامحسین نوذری گفت: بر اساس بخشنامه ابلاغی تمام شرکت های زیر مجموعه وزارت نفت ملزم به ارائه ارزیابی های زیست محیطی قبل از شروع پروژه های جدید شده اند. به گزارش شانا، رئیس سازمان محیط زیست افزود: ارائه ارزیابی های زیست محیطی قبل از آغاز پروژه ها از قبل هم در روال کارها بوده، اما این برای اولین بار است که بالاترین مقام یک وزارتخانه با صدور بخشنامه، واحدهای زیر مجموعه را ملزم به ارائه این ارزیابی ها می کند. دکتر فاطمه واعظ جوادی گفت: این اقدام وزارت نفت مثبت و گامی رو به جلو است، زیرا وقتی وزیر و عالی ترین مقام این مجموعه خود بطور مستقیم بخشنامه صادر می کند ،اولا الزام واحدهای تحت امر برای اجرای بخشنامه افزایش می یابد و ثانیا در زمان صرفه جویی می شود. وی با اشاره به راه اندازی تصفیه خانه فاضلاب صنعتی پالایشگاه آبادان در سال گذشته گفت: خوشبختانه با راه اندازی و افزایش ظرفیت این تصفیه خانه از میزان آلودگی ها کم شده و امروز ما خروجی فاضلاب صنعتی پالایشگاه آبادان را استاندارد ارزیابی می کنیم. معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست با اشاره به وجود جیوه در آب های بندر ماهشهر، گفت: به منظور رفع این مشکل 3 واحد آلاینده پتروشیمی ماهشهر برای انجام عملیات بازسازی و بهسازی تعطیل شده اند. وی گفت: همچنین قرار شده است با اصلاح ساختار این واحدهای پتروشیمی، واحد جیوه نیز به طور کلی تا سال 1390حذف شود.

يکشنبه 13 مرداد 1387
نخستین کنفرانس ملی سی.ان.جی و صنایع وابسته (گزارش تصویری)

يکشنبه 13 مرداد 1387
اداره فدرال اقتصاد و کنترل صادرات آلمان با اعلام ساخت سه کارخانه ال.ان.جی در ایران از این اقدام دفاع کرد. به گزارش شانا به نقل از آسوشیتدپرس از برلین، اداره فدرال اقتصاد و کنترل صادرات آلمان اعلام کرد که پس از 12 ماه تحقیق و بررسی به این نتیجه رسید که برنامه شرکت «اشتاینر پرما تکنیک گازتک» آلمان برای ساخت کارخانه مایع سازی گاز طبیعی در ایران از هیچ تحریمی تخطی نمی کند. «هولگر بئوتل» سخنگوی این اداره دولتی همچنین اذعان داشت: به این دلیل که تجهیزات ساخت این کارخانه در آلمان ساخته می شود و سپس به ایران ارسال خواهد شد، این کار مشمول هیچ یک از تحریم های کنونی نخواهد شد. بئوتل ادامه داد: قرارداد شرکت «اشتاینر» نشان داد که تحریم های کنونی ضد ایران بی تاثیر شده است. این قرارداد درحالی توسط اداره‌ فدرال اقتصاد و کنترل صادرات تصویب شده است که محافل صهیونیستی به شدت به این اقدام دولت آلمان اعتراض کرده اند. شرکت «اشتاینر پرما تکنیک گازتک» که دفتر آن در ایالت «نورد راین وستفالن» آلمان قرار دارد، باید سه مرکز تبدیل گاز طبیعی به گاز مایع شده به ارزش 100 میلیون یورو در جنوب ایران بسازد.

يکشنبه 13 مرداد 1387
معاون وزیر نفت در امور پالایش و پخش با اشاره به نیاز 8 میلیارد دلاری کشور برای واردات بنزین گفت: درخصوص متمم بودجه واردات بنزین دولت تصمیم‌گیرنده است. به گزارش خبرنگار شانا محمدرضا نعمت‌زاده در اولین کنفرانس ملی سی.ان.جی و صنایع وابسته با بیان اینکه پیشنهاد واردات بنزین به دولت داده شده است، اظهار داشت: اگر نرخ واردات بنزین را با قیمت‌های سه ماهه گذشته محاسبه کنیم حدود 8 میلیارد دلار مورد نیاز خواهد بود و در صورت افت قیمت‌ها این میزان کمتر خواهد شد. وی درباره جمع‌آوری جایگاه‌های عرضه بنزین سوپر خاطر نشان کرد: بنزین سوپر با تصمیمی که در ستاد مدیریت حمل و نقل سوخت درباره قیمت آن گرفته شد با کاهش مصرف مواجه شده به گونه‌ای که مصرف آن از 5/1 میلیون لیتر به 200 هزار لیتر در روز کاهش یافته است. مدیر عامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی با اشاره به تغییر کاربری برخی تلمبه‌ها از بنزین سوپر به معمولی اظهار امیدواری کرد که مصرف بنزین سوپر به تدریج به حالت اولیه بازگردد. به گفته او این شرکت در نظر دارد تعداد جایگاه‌‌های عرضه بنزین سوپر را افزایش دهد. وی درباره احداث جایگاه‌های دو منظوره سی.ان.جی نیز گفت‌: از ابتدای سال تا کنون تجهیزات 90 جایگاه نصب شده و 70 مورد آن راه‌اندازی شده است و امیدواریم تا پایان سال 600 جایگاه راه‌اندازی و آماده بهره‌برداری شود. نعمت‌زاده گفت: تهیه تجهیزات مربوط به جایگاه‌ها به وسیله سازندگان داخلی و خارجی با سرعت قابل توجهی ادامه دارد و تقویت نیروی انسانی به منظور نصب و راه‌اندازی آنها امری ضروری است. وی تصریح کرد: سرعتی که در ساخت و بهره‌برداری از جایگاه‌های سی.ان.جی در ایران وجود دارد در هیچ جای دنیا سابقه نداشته است. وی گفت: به نظر من گلوگاه اصلی کار در زمینه ایستگاه‌های سی.ان.جی، گازرسانی در بخش‌های مختلف (لوله‌کشی، ایستگاه گار، انشعاب) و تعامل نزدیک با شهرداری است. وی گفت: در حال حاضر 238 جایگاه دو منظوره راه‌اندازی است.

دوشنبه 14 مرداد 1387
صدور حکمی از سوی محسن آقاجانی، سرپرست روابط عمومی وزارت نفت، غلامعلی رزاق پناه به عنوان رئیس شبکه اطلاع رسانی نفت و انرژی (شانا) منصوب شد. به گزارش شانا به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت نفت، محسن آقاجانی در این حکم آمده است: با عنایت به تعهد و شایستگی و تجارب ارزنده جنابعالی در عرصه ارتباطات، بدینوسیله به سمت رئیس شبکه اطلاع رسانی نفت و انرژی (شانا) منصوب می گردید. ضروری است تمشیت امور مربوط به واحدهای انتشارات، پایشگری و پژوهش با برنامه ریزی و هماهنگی جنابعالی ساماندهی و هدایت گردد. توفیق روز افزون شما را از خداوند منان مسئلت می نمایم. غلامعلی رزاق پناه پیش از این رئیس ارتباطات و امور فرهنگی روابط عمومی وزارت نفت بود.

دوشنبه 14 مرداد 1387
طی حکمی از سوی سرپرست اداره کل روابط عمومی وزارت نفت، محمدرضا سرودلیر به سمت مسئول طرح های ویژه اطلاع رسانی اداره کل روابط عمومی وزارت نفت منصوب شد. به گزارش شانا به نقل از روابط اداره کل روابط عمومی وزارت نفت، در حکم محسن آقاجانی خطاب به سرودلیر آمده است: ضمن تشکر از خدمات شما در دوران سرپرستی شبکه اطلاع رسانی نفت و انرژی (شانا)، با عنایت به سوابق قبلی به موجب این حکم جنابعالی شما را به سمت مشاور امور ارتباطات و مسئول طرح های ویژه اطلاع رسانی منصوب می نمایم.

دوشنبه 14 مرداد 1387
مهندس سیف الله جشن ساز گفت: برای نهایی کردن مذاکرات توسعه میدان نفتی آذر با شرکت نروژی استات اویل هیدرو، مطابق زمان از پیش تعیین شده عمل می کنیم و توسعه این میدان نفتی یک یا دو هفته آینده نهایی می شود. مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در گفت و گو با خبرنگار شانا تصریح کرد: برای نهایی کردن مذاکرات توسعه میدان نفتی آذر با شرکت نروژی استات اویل هیدرو تاریخی مقرر شده است و چنانچه مذاکرات تا مرحله ای پیش نرود که کار قابل شروع باشد، توسعه این میدان نفتی توسط نیروهای داخلی در دستور کار قرار می گیرد. وی تاریخ از پیش تعیین شده برای نهایی کردن این مذاکرات را اواسط اردیبهشت ماه امسال اعلام کرد و گفت: هم اکنون این تاریخ به پایان رسیده است و یک یا دو هفته آینده در باره توسعه میدان نفتی آذر تصمیم گیری می شود. وزیر نفت نیز روز گذشته (شنبه 12 مرداد) با تاکید بر بهره گیری از توانمندی پیمانکاران داخلی در توسعه میدان نفتی آذر گفته بود: در صورت انصراف شرکت نروژی استات اویل هیدرو در طرح توسعه میدان نفتی آذر، این پروژه به وسیله پیمانکاران داخلی توسعه می یابد. مهندس غلامحسین نوذری در همین حال تصریح کرده بود که هم اکنون مذاکره با شرکت استات اویل هیدرو به منظور توسعه میدان نفتی آذر ادامه دارد و چنانچه این شرکت از اجرای این طرح سرباز زند، ایران خواهد توانست با بهره گیری از توان داخلی این طرح را به ثمر برساند. بر پایه این گزارش، مهندس ناجی سعدونی، مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت ایران (متن) نیز چندی پیش اعلام کرده بود: مذاکرات توسعه این میدان با شرکت نروژی استات اویل هیدرو در حال انجام و مسائل فنی قرارداد نهایی شده و مذاکرات قراردادی انجام شده است و در حال نهایی کردن ضمائم قرارداد هستیم.

دوشنبه 14 مرداد 1387
مصطفی کشکولی از تصمیم گیری هیئت مدیره شرکت ملی گاز ایران برای افزایش گازبهای سی.ان.جی خبر داد. به گزارش خبرنگار شانا، مدیر گازرسانی شرکت ملی گاز ایران در حاشیه نخستین کنفرانس سی.ان.جی و صنایع وابسته به آن افزود: با توجه به درخواست مکرر جایگاه داران مبنی بر توجیه ناپذیری قیمت کنونی گاز سی.ان.جی، موضوع افزایش بهای آن با ارائه طرحی در هیئت مدیره شرکت ملی گاز به بحث و بررسی گذاشته خواهد شد. وی با اشاره به این که در سه سال گذشته برای احداث و بهره برداری از جایگاه های سی.ان.جی تلاش های فراوانی صورت گرفته است، اظهار داشت: در مدت زمان یاد شده 266 جایگاه تک منظوره به بهره برداری رسیده است و تا پایان سال این تعداد بر اساس تعهد به 1000 مورد خواهد رسید. کشکولی همکاری میان شرکت گازخودرو و شرکت های گاز استانی را با هدف توسعه جایگاه های سی.ان.جی مطلوب ارزیابی کرد و گفت: در استان های مختلف کشور، شرکت های گاز استانی بر احداث و بهره برداری این جایگاه ها دقت نظر کامل دارند. وی در مورد جایگاه های غیرخصوصی تصریح کرد: در صورتی که شهرداری زمین مورد نیاز برای احداث جایگاه های سی.ان.جی را تامین کند، شرکت ملی گاز ایران آمادگی ساخت و بهره برداری از آنها را دارد. کشکولی گفت: تامین زمین، تجهیزات و همکاری نکردن برخی سازمان های استانی کشور از جمله مشکلاتی است که روند ساخت و بهره برداری از جایگاه ها را با مشکل رو به رو می کند که امیدواریم با حل این موارد، شتاب بیشتری در ساخت جایگاه های سی.ان.جی به وجود آید. مدیر گازرسانی شرکت ملی گاز ایران با بیان این که هم اکنون از ظرفیت کامل سی.ان.جی استفاده نمی شود، تصریح کرد: از 100 درصد ظرفیت جایگاه ها 40 درصد به دلیل از کارافتادگی ناظر و قطع شدن برق، همچنین سودده نبودن فعالیت جایگاه داران استفاده نمی شود.

دوشنبه 14 مرداد 1387
رئیس اداره اچ.اس.یی شرکت پالایش نفت بندرعباس از خرید تجهیزات پیشرفته آزمایشی برای پایش آلاینده های زیست محیطی در این شرکت خبر داد. مهندس محسن قضاوتی در گفت و گو با خبرنگار شانا افزود: این تجهیزات با هدف شناسایی آلودگی های فیزیکی، شیمیایی، نفتی و میکروبی در مواد از جمله در آب، تاثیر آلودگی ها بر اکوسیستم دریایی، کنترل گاز خروجی از اگزوز خودروها، کاهش آلاینده های زیست محیطی و مطالعه هوای پالایشگاه خردیداری شده است. وی یکی از مزیت های اصلی این دستگاه را پایش آنلاین و لحظه ای آلودگی های محیط زیست اعلام و تصریح کرد: تجهیزات آزمایشی پایش آلاینده های زیست محیطی در مقایسه با دستگاه های اندازه گیری آلودگی های محیط زیست موجود در پالایشگاه از دقت و حساسیت بالاتری برخوردارند. قضاوتی یادآور شد: سال گذشته نیز موفق شدیم ایستگاه اندازه گیری آلاینده محیط زیست را به ارزش 225 میلیون تومان برای پالایشگاه بندرعباس خریداری و راه اندازی کنیم. رئیس اداره اچ.اس.یی شرکت پالایش نفت بندرعباس در باره طرح های جدید شرکت پالایش نفت بندرعباس در سال جاری اظهار داشت: پروژه کاهش گوگرد در محصولات تولیدی پالایشگاه، کاهش کلراید آب تصفیه شده واحد بازیافت برای استفاده باغبانی، پایش جریان و آلودگی آب های زیرزمینی، لایروبی از پروژه های زیست محیطی مصوب شرکت پالایش نفت بندرعباس برای سال جاری است. وی ادامه داد: همچنین پروژه استفاده از گازهای جایگزین گاز سیستم بی.سی.اف مخازن برای جلوگیری از تخریب لایه ازن، مدل سازی فیزیکی انتشار آلودگی نفتی در آب ها و پروژه تصفیه و بازیافت لجن های حوضچه تبخیر از دیگر پروژه های زیست محیطی شرکت پالایش نفت بندرعباس است. قضاوتی ادامه داد: این پروژه ها با هدف پایش و اندازه گیری آلاینده آب، هوا، خاک و کنترل آنها مطابق با استانداردها و ضوابط زیست محیطی در شرکت اجرا می شوند. وی افزود: جمع آوری و هدایت آب مصرفی به سیستم تصفیه آب بهداشتی، نصب ایستگاه سنجش آلاینده های هوا پروژه تزریق OFF GAS برای کاهش فلرینگ، نصب تی.جی.اس مخازن انبار نفت، نصب سیستم ریکاوری بخارهای بنزین، همچنین توسعه و نگهداری فضای سبز پالایشگاه، جایگزینی مبدل 9001 واحد سی.آر.پی با نوع مقاوم از دیگر اقدام های شرکت ملی پالایش نفت بندرعباس در زمینه ایمنی و محیط زیست است. قضاوتی تصریح کرد: این اقدام ها نقش موثری در ارتقای سطح بازیافت انرژی حرارتی و توسعه فضای سبز شرکت پالایش نفت بندرعباس دارد. رئیس اداره اچ.اس.یی شرکت پالایش نفت بندرعباس همچنین از تمدید گواهینامه ممیزی مراقبتی نظام مدیریت بهداشت، ایمنی و محیط زیست (HSEMS) شرکت پالایش نفت بندرعباس در سال جاری خبر داد و گفت: این موفقیت در پی حضور و بررسی ممیزان نمایندگان شرکت (DQS) آلمانی از قسمت های مختلف شرکت پالایش نفت بندرعباس استان هرمزگان حاصل شد. قضاوتی گفت: ارتقای نظام مدیریت یکپارچه بر اساس استانداردها، دریافت لوح تقدیر به عنوان صنعت برگزیده کشور، اولین شرکت دریافت کننده گواهینامه سیستم مدیریت یکپارچه در ایران و کسب مقام اشتهار در سرآمدی و اهتمام به سرآمدی و اخذ گواهینامه زیست محیطی از سازمان حفاظت محیط زیست، از دیگر افتخارهای شرکت پالایش نفت بندرعباس در زمینه اچ.اس.یی است.

دوشنبه 14 مرداد 1387
با حکم محسن آقاجانی، سرپرست اداره کل روابط عمومی، خانم نوشین نجار به عنوان رئیس امور فرهنگی و ارتباطات اداره کل روابط عمومی وزارت نفت منصوب شد. به گزارش شانا به نقل از روابط عمومی وزارت نفت، در این حکم آمده است: نظر به تجربه های ارزنده سرکار عالی در امر ارتباط با رسانه های گروهی، بدینوسیله به سمت امور فرهنگی و ارتباطات اداره کل روابط عمومی منصوب می شوید. ضمن آرزوی توفیق، رجاء واثق دارد تمام تلاش خود را در امر ایجاد ارتباط سازنده و مفید با اصحاب رسانه برای اطلاع رسانی شفاف و کارآمد بکار گیرید. نوشین نجار پیش از این مسئول ارتباط با رسانه های شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی بود.

سه شنبه 15 مرداد 1387
رئیس ستاد اجرای اصل 44 در شرکت ملی نفت ایران گفت: تا کنون دولت بیش از 150 میلیارد دلار از شرکت های دولتی را به بخش خصوصی واگذار کرده است که از این میزان بیش از 70 میلیارد دلار آن مربوط به صنعت نفت است. به گزارش خبرنگار شانا، مهندس علی کاردر صبح امروز در حاشیه نخستین کنفرانس نظام حقوقی و قراردادهای صنعت نفت با بیان این که فرایند خصوصی سازی می بایست از 4 مرحله مقررات زدایی، آزادسازی، تجاری سازی و خصوصی سازی بگذرد، افزود: در صورتی که در فرایند خصوصی سازی این 4 مرحله را به خوبی بگذرانند کشور می تواند شاهد شکوفایی اصل 44 باشد. وی گفت: هم اکنون 112 شرکت در صنعت نفت شرایط واگذاری به بخش خصوصی را دارند اما هنوز بر اساس قوانین و مقررات دولتی عمل می کنند. رئیس ستاد اصل 44 در شرکت نفت ایران گفت: به نظر می رسد فضای خوبی برای خصوصی سازی شرکت های پایین دستی صنعت نفت آماده شده است و ما می بایست برای واگذاری این شرکت ها امکانات خوبی برای آنها در نظر بگیریم چرا که اگر یک شرکت با امکانات مناسب و قابلیت های بالقوه در بورس عرضه شود با استقبال خوبی رو به رو خواهد شد. کاردر با بیان این که برای توسعه و سرمایه گذاری صنعت نفت تا افق سال 1404 نیاز به 450 میلیارد دلار سرمایه گذاری داریم گفت: بر اساس برنامه ریزی هایی که در ستاد اصل 44 شرکت ملی نفت وجود دارد از محل فروش نفت خام و میعانات گازی با احتساب هر بشکه 100 دلار کشورمان سالانه حدود 4000 میلیارد دلار درآمد کسب خواهد کرد.

سه شنبه 15 مرداد 1387
دکتر سیدمصطفی زین الدین با اشاره به ارتقا راهکارهای حل مشکلات نظام حقوقی و قراردادهای صنعت نفت در سال های اخیر گفت: ایجاد کمیته نظام حقوقی جامع و سیاست گذاری های کلان قراردادهای صنعت نفت از جمله اموری است که باید بیشتر به آن پرداخته شود. به گزارش خبرنگار شانا، رئیس امور حقوقی شرکت ملی نفت ایران و رئیس کمیته راهبردی اولین کنفرانس نظام حقوقی و قراردادهای صنعت نفت صبح امروز (دوشنبه 14 مرداد) در مراسم آغاز به کار این همایش با بیان این که یکی از دلایل حمایت خوب از اولین کنفرانس نظام حقوقی و قراردادی از سوی مدیران صنعت نفت همزمانی با یکصد سالگی صنعت نفت است، گفت: یکی از اهداف این کنفرانس بسترسازی برای رسیدن به اهداف کلان کشور در بخش انرژی و توسعه قراردادهای ملی و بین المللی از طریق بازنگری و تدوین مقررات موجود است. وی افزود: بررسی عملکرد حقوقی و قراردادهای نفتی، مقایسه حقوقی و قراردادهای نفت با سایر قراردادهای شرکت های معتبر دنیا و ارائه راهکارهای مناسب برای مدیریت ریسک در قراردادهای صنعت نفت از مهم ترین محورهای اولین کنفرانس نظام حقوقی و قراردادهای صنعت نفت است. وی گفت: بررسی برنامه چشم انداز بیست ساله در صنعت نفت و ساختارهای اصل 44 و بررسی قراردادهای صنعت بالادستی و چالش های آن از دیگر محورهای این کنفرانس است. رئیس امور حقوقی شرکت ملی نفت ایران گفت: همزمان با برگزاری این کنفرانس کارگاه های آموزشی متنوعی مانند مکانیزم های اجتناب و حل و فصل مبانی قراردادهای پایین دستی، قوانین حاکم بر معاملات داخلی و خارجی صنعت نفت، نحوه تنظیم قرارداد با پیمانکاران داخلی و خارجی و چالش های موجود در اصول تنظیم قراردادهای صنعت نفت برگزار می شود. وی با بیان این که مخاطبین کنفرانس نظام حقوقی و قراردادهای صنعت نفت مدیران اجرایی مذاکره کنندگان و سیاست مداران در بخش انرژی هستند، گفت: سیر تحول تاریخی صنعت نفت و مسائلی چون مانند سرنوشت اقتصادی و درآمدهای نفتی ایران از جمله ضرورت های برگزاری چنین کنفرانس هایی است. دکتر زین الدین با اشاره به این که ایران دارای یکی از بزرگترین ذخایر هیدروکربوری دنیا است، تصریح کرد: حفظ تولید نفت که موجب تأمین بخش زیادی از درآمدهای دولت است در صورتی تداوم خواهد داشت که صنعت نفت کشورمان بتواند علاوه بر جذب فن آوری های نوین بین المللی بتواند سرمایه گذاری های خارجی را نیز به سمت خود بکشاند.

سه شنبه 15 مرداد 1387
فرمانده کل سپاه پاسداران به دشمنان هشدار داد در صورت هرگونه تهدید نظامی علیه ایران، جمهوری اسلامی ایران، توانایی نامحدود در بستن تنگه هرمز را دارد. سردار سرلشکر محمدعلی جعفری، در آستانه سوم شعبان سالروز میلاد مسعود سالار شهیدان، حضرت امام حسین (ع) و روز پاسدار در یک نشست خبری گفت: همه دشمنان ما می‌دانند طول ساحلی که در تنگه هرمز در اختیار داریم و وضعیت خاص این تنگه، همچنین ارتفاعاتی که در طول این ساحل قرار دارد، یک امکان طبیعی و خدادادی است برای این که به مدت نامحدود و به راحتی این تنگه را ببندیم. وی افزود: آب‌راه تنگه هرمز در تیررس سلاح‌های ماست و بستن این تنگه به راحتی برای ما امکان‌پذیر است و از نظر زمانی هم محدودیتی نخواهیم داشت. سرلشکر جعفری تاکید کرد: سپاه پاسداران در محدوده تنگه هرمز و خلیج فارس ماموریت همه جانبه و کاملی برای بازدارندگی دشمنان از اقدام به تهاجم نظامی علیه ایران و برقراری امنیت در حریم مرزی ایران را دارد و از آمادگی بسیار خوبی برای دفاع برخوردار هستیم. فرمانده کل سپاه پاسداران گفت :رزمایش پیامبر 3 که اخیرا برگزار شد، پیام صلح و دوستی به کشورهای منطقه و هشداری به دشمنان بود. وی همچنین با اعلام آزمایش موفقیت آمیز یک سلاح جدید ساخته شده بوسیله متخصصان سپاه گفت: با دسترسی ایران به این سلاح می توانیم با اطمینان بگوییم هیچ ناو یا شناوری از دشمن در شعاع بیش از 300 کیلومتر اطراف مرزهای ایران از دست این سلاح در امان نیست و بدون تردید به قعر آب‌های منطقه فرستاده خواهد شد. سردار حعفری گفت: با تغییری که در برخی سلاح‌های دیگر انجام شده، این موشک جدید به دست آمده و آزمایش موفقیت‌آمیز خود را نیز پشت سر گذاشته است.

سه شنبه 15 مرداد 1387
مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با بیان این که زمنیه های سرمایه گذاری بسیاری در صنعت نفت کشور مهیا شده است، گفت: در سال جاری 10 مناقصه بین المللی نفتی و گازی برگزار می شود. مهندس سیف الله جشن ساز صبح امروز (دوشنبه 14 مرداد) در حاشیه برگزاری نخستین همایش نظام حقوقی و قراردادهای صنعت نفت در جمع خبرنگاران افزود: شرکت ملی نفت ایران قصد دارد در مناقصه ای داخلی و خارجی 15 بسته پروژه ای و صنعتی را به بازارهای مالی دنیا معرفی می کنیم تا در جهت جذب مشارکت های خارجی اقدام مطلوبی انجام داده باشیم. وی تصریح کرد: تعدادی از این پکیج های سرمایه گذاری طی 5/1 ماه آینده به بازارهای داخلی و خارجی معرفی می شود. وی هدف از این اقدام را جذب مشارکت های خارجی عنوان کرد و گفت: این موارد در بسته های مشخصی تعریف می شود و هر کدام از آنها به صورت مجزا به بازارهای داخلی و خارجی معرفی می شود. مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با اشاره به اکتشاف های اخیر صنعت نفت گفت: طی 2 تا 3 سال اخیر اکتشاف های خوبی در کشور صورت گرفته است و هم اکنون میدان های نفتی و گازی بسیاری برای توسعه وجود دارند که با تعیین منابع مالی آنها، توسعه میدان ها در دستور کار قرار می گیرد. جشن ساز بازار صنعت نفت و گاز ایران را رو به رشد خواند و افزود: همه شرکت های معتبر دنیا بر این امر واقف هستند. وی استقبال شرکت های خارجی برای حضور در پروژه های صنعت نفت را خوب ارزیابی کرد و گفت: شرکت های اروپایی و آسیایی مراجعات مکرری برای حضور در پروژه های صنعت نفت دارند. جشن ساز در بخش دیگری از این گفت و گو با اشاره به برگزاری نخستین همایش نظام حقوقی و قراردادهای صنعت نفت اظهار داشت: این کنفرانس با هدف تبیین و تعریف نظام حقوقی شفاف و روشن برگزار شده است تا در نتیجه آن بتوانیم طرح های بزرگ را به موقع و مطلوب انجام دهیم. وی ادامه داد: همچنین هدف دیگر برگزاری این قبیل کنفرانس ها ایجاد دید نقادانه و کارشناسانه به قراردادهای موجود است. مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران اظهار امیدواری کرد با همفکری مدیران ارشد و پیمانکاران در این همایش، پیشنهادهای آنها در چارچوب های قانونی قرار گیرد و قراردادهایی تنظیم شود تا روند اجرای پروژه ها را سرعت بخشد.

شنبه 19 مرداد 1387
گروه غیر قانونی حزب کارگران کردستان ترکیه (پ. ک.ک.) مسولیت انفجار در خط لوله نفت باکو - تفلیس - جیهان را برعهده گرفت. به گزارش شانا به نقل از شماره امروز (جمعه) روزنامه زمان چاپ ترکیه، این در حالی است که آتش سوزی ناشی از انفجار هنوز ادامه دارد. مقام های منطقه می گویند که تصمیم گرفته شده است که آتش سوزی مهار نشود، زیرا خاموش کردن آن ممکن است سبب شود تا نفت در خط لوله باقی مانده و منجربه خسارت های بیشتر به محیط زیست شود. برآورد می شود که پس از انفجار دریجه شماره 30 حدود 12 هزار بشکه نفت بین دریچه های 29 و 31 که بلافاصله پس از آتش سوزی بسته شدند، باقی مانده باشد. یک مقام ارشد شرکت خط لوله نفت دولتی ترکیه (بوتاش) روز گذشته (پنج شنبه) گفت که از سرگیری جریان نفت حداقل دو هفته طول خواهد کشید. برخی مقام های رسمی حتی ادعا می کنند که برای تعمیر خط لوله و از سرگیری جریان نفت حتی ممکن است به سه ماه زمان نیاز باشد. خط لوله باکو – تفلیس – جیهان که در سال 2006 آغاز به کار کرد، نخستین خط لوله ای است که میزان زیادی از نفت دریای خزر را بدون عبور از روسیه به بازارهای مصرف انتقال می دهد. این خط لوله معادل یک درصد از نفت مصرفی جهان را از میدان های واقع در بخش جمهوری آذربایجان در دریای خزر، به بندر جیهان در ترکیه انتقال می دهد. در همین حال گسختگی جریان نفت از طریق خط لوله باکو- تفلی

شنبه 19 مرداد 1387
مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب از راه اندازی سیستم کنترل مرکزی تاسیسات مناطق نفت خیز جنوب در آینده نزدیک خبر داد. مهندس غلامرضا حسن بیگلو در گفت و گو با خبرنگار شانا در مناطق نفت خیز جنوب افزود: تاسیسات شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب شامل واحدهای بهره برداری نفت، مجموعه های تفکیک و تقویت فشار نفت، واحدهای نمکزدایی نفت، تلمبه خانه های انتقال نفت، ایستگاه های جمع آوری و تقویت فشار گاز، ایستگاه ها و سیستم های تزریق گاز و تاسیسات جانبی از پراکندگی خاصی برخوردار است و ضرورت کنترل این تاسیسات به وسیله یک سیستم جامع ضروری است. وی با تاکید بر ضرورت جمع آوری سریع اطلاعات و داده ها از تاسیسات شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب، ادامه داد: پراکندگی تاسیسات نفت و گاز در گستره چهار استان خوزستان، بوشهر، فارس و کهگیلویه و بویر احمد، نیازمند راه اندازی یک سیستم جامع کنترل و نظارت مرکزی برای تمام این تاسیسات است که در حال مطالعه است. حسن بیگلو با بیان این که با انجام یک طرح مطالعاتی، امکان ایجاد یک سیستم جامع کنترل و نظارت مرکزی در حال بررسی است، گفت: این طرح مطالعاتی با 4 میلیارد و 600 میلیون ریال اعتبار اجرا خواهد شد و پس از انجام آن اولویت های اجرایی آن تعیین می شود. مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب تصریح کرد: مطالعه این طرح به مشاور داخلی واگذار شده و از او خواسته ایم در مطالعات خود روش های مختلف کنترل، نظارت، ثبت و ارسال اطلاعات از تاسیسات شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب به ایستگاه مرکزی ازطریق خطوط و کانال های ارتباطی بررسی و بهترین روش اجرای آن را اعلام کند. گستره و حوزه عملیاتی شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب به عنوان بزرگ ترین تولید کننده نفت کشور با بیش از 400 هزار کیلو متر مربع وسعت، بخش وسیعی از استان های خوزستان، بوشهر، فارس و کهگلویه و بویر احمد را شامل می شود. وجود بیش از 50 میدان بزرگ و کوچک شناخته شده نفت و گاز، همچنین وجود بیش از دو هزار و 450 حلقه چاه که از این تعداد یک هزار و 352 حلقه فعال و تولیدی است، بیانگر جایگاه مهم و راهبردی این شرکت در تولید نفت، گاز و میعانات گازی کشور است.

شنبه 19 مرداد 1387
رئیس هیئت مدیره شرکت پتروشیمی لاله با صدور حکمی، مهندس مسعود یاسینی را به سمت مدیرعامل جدید این شرکت منصوب کرد. به گزارش شانا، مهندس مسعود یاسینی دارای مدرک فوق لیسانس مهندسی شیمی و پلیمر از دانشگاه صنعتی شریف و پیش تر در سمت رئیس مجتمع پتروشیمی اراک و مدیر مهندسی پتروشیمی اروند فعالیت داشته است. روابط عمومی شرکت ملی صنایع پتروشیمی از تلاش های بی دریغ مهندس سعید پور قاسمی، مدیرعامل پیشین شرکت پتروشیمی لاله قدردانی کرده است. مجتمع پتروشیمی لاله واقع در سایت 2 منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی (ماهشهر) با تولید سالانه بیش از 300 هزار تن پلی اتیلن سبک (LDPE)، اسفند ماه سال گذشته از سوی رئیس جمهوری گشایش یافت.

شنبه 19 مرداد 1387
معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی گفت: شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران در سال گذشته موفق به ثبت 60 نوع اختراع داخلی و خارجی شد. به گزارش شانا، مهندس غلامحسین نجابت افزود: این شرکت به فعالیت های خود در زمینه پژوهش و تحقیق شتاب بیشتری می دهد؛ به طوری که در سال 1384 تنها یک پروژه تحقیقاتی و اختراع به ثبت رسید و این تعداد تا پایان سال گذشته به 60 مورد افزایش یافت. وی در باره عملکرد تولید این شرکت در سال های 1383 تا 1387 با اشاره به این که ارزش کل محصولات پتروشیمی تا سال 1394 (پایان برنامه پنجم توسعه) به 20 میلیارد دلار می رسد، تصریح کرد: حجم تولید محصولات پتروشیمی تا پایان سال جاری به 37 میلیون تن (به ارزش 2/12 میلیارد دلار) افزایش می یابد. وی ادامه داد: هم اکنون سهم ایران از مجموع تولید منطقه خاورمیانه 24 درصد و این سهم از تولید جهانی 1/2 درصد است. وی با تأکید بر این که هم اکنون شرکت ملی صنایع پتروشیمی در میان یکصد شرکت برتر جهان در رتبه 56 قرار دارد، اظهار داشت: در سند چشم انداز ایران با کسب 35 درصد تولید منطقه خاورمیانه، عربستان را با سهم 32 درصدی پشت سر خواهد گذاشت. وی در باره سرمایه گذاری های داخلی و خارجی شرکت ملی صنایع پتروشیمی توضیح داد: تمام پروژه های برنامه چهارم توسعه به صورت خصوصی سازمان دهی شده اند، به عبارتی 40 درصد مالکیت شرکت های جدید به مشارکت مردمی (از طریق پذیره نویسی) و 40 درصد به سهام بخش خصوصی تعلق دارد. وی با تأکید بر این که سهام مالکیت شرکت ملی صنایع پتروشیمی در شرکت های جدید به 20 درصد کاهش یافته است، در باره سرمایه گذاری های خارجی و تأمین منابع ملی اضافه کرد: هم اکنون در انجام پروژه ها از نظر تأمین منابع مالی و تجهیزات ویژه هیچ نوع محدودیتی وجود ندارد. وی یادآور شد: در سه ماه نخست سال جاری 600 میلیون یورو از منابع بین المللی تأمین اعتبار شده که از این مبلغ تا کنون 26 میلیون یورو مورد بهره برداری قرار گرفته است.

شنبه 19 مرداد 1387
معاون و جانشین رئیس کل روابط عمومی شرکت ملی صنایع پتروشیمی منصوب شد. به گزارش شانا، هادی زنوزی اصل رئیس کل روابط عمومی شرکت ملی صنایع پتروشیمی، در حکمی سید مجتبی موسوی شاد، مسئول ارتباط با رسانه های این اداره کل را به عنوان جانشین رئیس کل روابط عمومی شرکت ملی صنایع پتروشیمی منصوب کرد. در این حکم آمده است: نظر به تعهد، تخصص و تجربه های جناب عالی و لزوم ارتقای بیش از پیش جایگاه روابط عمومی شرکت ملی صنایع پتروشیمی و راهبری همه فرآیندهای جدید آغاز شده در امور که باید در اسرع وقت به نتیجه برسند، به موجب این حکم با حفظ سمت سازمانی به عنوان معاون و جانشین رئیس کل روابط عمومی منصوب می شوید. امیدواریم در سایه عنایت خداوند متعال و همکاری صمیمانه همه کارکنان روابط عمومی، در پیشبرد امور محوله موفق و پیروز باشید.

دوشنبه 21 مرداد 1387
مهندس پرویز فتاح اعلام کرد: از اول شهریور ماه سال خاموشی ها روند کاهشی می یابد و تا پایان شهریور ماه به حداقل می رسد. به گزارش خبرنگار شانا، وزیر نیرو در حاشیه جلسه امروز یکشنبه (20 مرداد ماه) هیئت دولت در جمع خبرنگاران با اشاره به مشکلات و کمبودهای موجود در نیروگاه های برق آبی افزود: هم اکنون تولید برق در نیروگاه های برق آبی به حداقل میزان رسیده؛ به طوری که تولید برق در سد بزرگ کارون سه تقریبا به صفر رسیده است. وی گفت: تولید هفت هزار مگاواتی نیروگاه های برق آبی استان خوزستان هم اکنون به هزار و سیصد مگاوات آن هم برای دو ساعت در روز کاهش یافته و پیش بینی می شود در اول مهر برای اولین بار در کشور تولید برق فقط متکی بر نیروگاه های حرارتی باشد. وزیر نیرو افزود: با وجود این مشکلات تمام تلاش خود را می کنیم که خاموشی ها به حداقل برسد و منظم تر شود. مهندس فتاح در باره اقدام های انجام شده برای کاهش خاموشی ها گفت: تعمیرات، بازسازی و بهینه سازی نیروگاه ها با شتاب بیشتری در حال انجام است، همچنین واردات برق را تا 600 مگاوات افزایش داده ایم.

دوشنبه 21 مرداد 1387
شکیب خلیل، وزیر نفت و معادن الجزایر که در قالب هیئتی به سرپرستی عبدالعزیز بوتفلیقه، رئیس جمهور الجزایر به ایران سفر کرده، ظهر امروزبا مهندس غلامحسین نوذری دیدار و گفت و گو کرد. به گزارش خبرنگار شانا، در این جلسه ابتدا شکیب خلیل که ریاست اجلاس اوپک را بر عهده دارد، تحلیلی از بازارهای جهانی نفت ارائه کرد و گفت: قیمت های واقعی نفت خام در حال حاضر بسیار کمتر از قیمت های اسمی است و عمده تقاضا برای نفت خام از طرف کشورهای خاورمیانه و هند و چین است. وزیر انرژی و معادن الجزایر با بیان اینکه احتمالا هر سال یک میلیون بشکه افزایش تقاضای جهانی برای نفت خام وجود داشته باشد تاکید کرد: به جز عراق و اعضای جدید که از سهمیه بندی اوپک خارج هستند بقیه اعضا باید در قالب سهمیه هایی که متعهد شده اند تولید کنند. همچنین در این دیدار، مهندس غلامحسین نوذری درباره بازارهای نفت خام گفت: بعد از اجلاس جده حرکت های جدیدی در بازار نفت مشاهده می شود و اگرچه این تحولات در زمان اجلاس جده ملموس نبود اما هرچه می گذرد این تحولات بیشتر درک می شود که نمود اصلی آن کاهش شدید قیمت های نفت است. وی با اشاره به احتمال ایجاد رکود اقتصادی در آمریکا اظهار داشت: احتمال سرایت این رکود به کشورهای دیگر نیز وجود دارد و این مساله تقاضا برای نفت را متاثر می کند. وزیر نفت ادامه داد: همانطور که قیمت های نفت افزایش می یابد هزینه های صنعت نفت نیز به شدت افزایش می یابد و در برخی بخش ها این هزینه ها دو و نیم برابر شده است، این در حالی است که وقتی قیمت های نفت خام کاهش می یابد هزینه ها کاهش نمی یابد و این مساله به پروژه ها فشار می آورد. نوذری با اشاره به مسئولیت شکیب خلیل به عنوان رئیس اجلاس اوپک گفت: انتظار داریم در اجلاس آینده توافق صریح و سازنده ای بین اعضای اوپک شاهد باشیم. وزیر نفت خاطرنشان کرد: همچنین انتظار داریم همانطور که الجزایر در شکل گیری مجمع کشورهای صادرکننده گاز با توجه به اینکه صادرکننده بزرگ گاز است، نقش فعالی داشته، کماکان به نقش فعال خود ادامه دهد.

دوشنبه 21 مرداد 1387
عراق در هفت ماه گذشته توانست 411 میلیون بشکه نفت خام صادر و 43 میلیارد دلار درآمد کسب کند. به گزارش شانا به نقل از روزنامه القدس العربی چاپ لندن، «عاصم جهاد» سخنگوی وزارت نفت عراق گفت: پیش بینی می کنیم اگر همین وضعیت ادامه یابد درآمد عراق از محل صادرات نفت به بیش از 70 میلیارد دلار در سال جاری میلادی برسد. عراق به دلیل افزایش امنیت در مناطق شمالی این کشور و کاهش چشمگیر اقدام های خرابکارانه و تروریستی برضد تاسیسات و خطوط انتقال نفت عراق، توانست تولید و صادرات نفت خود را در سال 2008 نسبت به سال گذشته به شدت افزایش دهد. بر پایه این گزارش، صادرات نفت خام عراق در ماه می گذشته به یک میلیون و 990 هزار بشکه در روز رسید که بیشترین میزان صادرات روزانه نفت خام عراق پس از حمله نظامی سال 2003 آمریکا به این کشور بوده است. همچنین پیش بینی می شود افزایش صادرات نفت عراق به همراه بالابودن بهای جهانی نفت سبب شود عراق در سال 2008 علاوه بر درآمدهای نفتی پیش بینی شده در بودجه سال جاری میلادی، 50 میلیارد دلار دیگر درآمد کسب کند. عراق سومین ذخایر بزرگ نفتی اثبات شده جهان را در اختیار دارد.

دوشنبه 21 مرداد 1387
مدیرعامل سازمان بهداشت و درمان صنعت نفت از اجرای طرح درمان آزاد در صنعت نفت تا نیمه شهریور سال جاری در همه مناطق بیست گانه بهداری و بهداشت صنعت نفت خبرداد. به گزارش خبرنگار شانا، دکتر محمد جواد کیان ظهر امروز (یکشنبه 20 مرداد) با اعلام تصویب طرح توسعه خدمات بهداشتی و درمانی در دسترس (درمان آزاد) در صنعت نفت به خبرنگاران گفت: با تشکیل دو گروه کارشناسی در داخل و خارج از سازمان، طرح توسعه خدمات بهداشتی و درمانی در دسترس (درمان آزاد) کارکنان صنعت نفت به تصویب رسید و در حال تهیه دستورالعمل این طرح در سازمان هستم. وی تصریح کرد: دستور العمل اجرای طرح درمان آزاد برای هر یک از مراکز بهداری و بهداشت بر اساس نیازهای مناطق مختلف، حجم عملیاتی و جمعیت طبی آنها تهیه می شود. کیان هدف از اجرای طرح درمان آزاد در صنعت نفت را ارتقای رضایتمندی کارکنان این صنعت از خدمات بهداری و بهداشت نفت خواند و افزود: این طرح حقی است که جمعیت طبی صنعت نفت دارند و سال هاست که خواستار اجرایی شدن آن در سطح بهداری و بهداشت وزارت نفت هستند. مدیرعامل سازمان بهداشت و درمان صنعت نفت در توضیح نحوه اجرای طرح خدمات درمان آزاد در صنعت نفت گفت: با اجرای طرح درمان آزاد در بهداشت و درمان، جمعیت طبی صنعت نفت می توانند علاوه بر استفاده از خدمات بهداری و بهداشت بیمارستان صنعت نفت، از خدمات مراکز درمانی بیرون استفاده کنند. وی افزود: هم اکنون افراد مراجعه کننده به مراکز درمانی طرف قرارداد صنعت نفت 10 درصد فرانشیز پرداخت می کنند که با اجرایی شدن طرح درمان آزاد این مبلغ به صورت پلکانی تعریف و برای هر یک از بیمارستان ها و مراکز درمانی تعرفه مشخصی در نظر گرفته می شود. کیان اولویت نخست اجرای این طرح را برای شهرهای بزرگ با جمعیت زیاد خواند و افزود: با توجه به گستردگی و پراکندگی جمعیت طبی در شهر تهران، هم اکنون این شهر یکی از اولویت های اول ما برای اجرای طرح درمان آزاد است. او ادامه داد: هم اکنون طرح درمان آزاد در مناطق فاقد بیمارستان و خدمات مجهز درمانی نفت، در حال اجرایی شدن است. کیان در باره مزیت های اجرایی شدن طرح درمان آزاد در صنعت نفت اظهار داشت: استفاده از خدمات مراکز درمانی آزاد می تواند در ایجاد شرایط رقابت پذیری میان مراکز درمانی صنعت نفت و مراکز درمانی آزاد موثر و تحول خوبی در بهداشت و درمان صنعت صنعت ایجاد کند. وی تصریح کرد: همچنین با اجرای این طرح، علاوه بر افزایش سطح کیفی ارائه خدمات بیمارستانی و پزشکی، عدالت سازمانی ویژه ای در ارائه خدمات بهداری و بهداشت در میان شرکت های مختلف نفتی ایجاد می شود. افزایش مراکز درمانی طرف قرداد صنعت نفت به 50 مرکز مدیرعامل سازمان بهداشت و درمان صنعت نفت افزایش مراکز طرف قرارداد را یکی دیگر از بندهای طرح توسعه خدمات درمانی (درمان آزاد) صنعت نفت اعلام و تصریح کرد: هم اکنون پنج مرکز درمانی طرف قرارداد در سطح تهران داریم که امیدورایم بتوانیم با اجرای این طرح تعداد این مراکز را به 50 مرکز طرف قرارداد افزایش دهیم. او یادآوری کرد: هم اکنون مراکز درمانی صنعت نفت از مجهزترین مراکز درمانی کشور در مناطق بیست گانه صنعت نفت هستند که علاوه بر خدمات رسانی به جمعیت طبی نفت، به مردم آزاد این مناطق هم خدمات درمانی ارائه می دهند.

شنبه 26 مرداد 1387
کاهش 50 درصدی خوراک واحد قیر سازی پالایشگاه اصفهان از صبح دیروز سبب افت چشم گیر میزان معاملات قیر در رینگ محصولات پائین دستی نفت و پتروشیمی شده است. به گزارش خبرنگار شانا، رینگ محصولات پایین دستی نفت و پتروشیمی، امروز شاهد یکی از پایین ترین میزان معاملات خود در طی ماه های اخیر بود. پرداخت نشدن به موقع نقدینگی ها یکی از مهم ترین عوامل کاهش معاملات این رینگ در طی روزهای جاری است. از دیگر عوامل کاهش حجم معاملات در روزهای اخیر، افزایش دو برابری کرایه های حمل و نقل مواد نفتی و پتروشیمی مانند قیر از پالایشگاه ها به بنادر و تحویل به کشتی های صادراتی است. توقف بیش از حد کامیون های بارکش محصولات نفتی و پتروشیمی در پالایشگاه ها که گاهی به بیش از 50 ساعت نیز می رسد، از دلایل رشد کرایه حمل و نقل است. با این حال، پالایشگاه بندر عباس که نیاز چندانی به پرداخت هزینه حمل و نقل به کامیون های بارکش ندارد نیز طی معاملات رینگ صادراتی در روز جاری نتوانست فعالیتی در بازار بورس داشته باشد. شرکت نفت پاسارگاد نیز در معاملات امروز سهمی از خرید و فروش های معمول رینگ صادراتی هفتگی بورس کالا را به خود اختصاص نداد و تنها شرکت نفت جی با فروش یک هزار و 50 تن قیر، تنها فعال رینگ صادراتی امروز بود. مهندس تاجیک، مدیر بازرگانی شرکت نفت جی در گفت و گو با شانا، علت حضور نداشتن شرکت نفت جی در معاملات روز گذشته بورس کالا و کاهش چشم گیر میزان عرضه محصولات این شرکت در رینگ محصولات پایین دستی نفت و پتروشیمی را کاهش 50 درصدی خوراک واحد قیر سازی پالایشگاه اصفهان عنوان کرد و گفت: به طور معمول، هر روز بیش از شش هزار تن خوراک قیر سازی از شرکت پالایش و پخش دریافت می کردیم که این میزان به یک باره از ساعت 10 صبح دیروز، به نصف این حجم یعنی سه هزار تن کاهش پیدا کرد. مدیر بازرگانی شرکت نفت جی در این باره توضیح داد: این کاهش حجم در طی یک ماه به بیش از 90 هزار تن می رسد که این میزان در حال حاضر به اجبار صرف سوخت و پر کردن مخازن می شود.

شنبه 26 مرداد 1387
دکتر محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری کشورمان و مهندس غلامحسین نوذری، وزیر نفت، دقایقی پیش، برای مذاکره با مقامات ترکیه در راستای گسترش روابط دوجانبه در زمینه های مختلف، از جمله انرژی، عازم این کشور شدند. به گزارش خبرنگار شانا، مهندس نوذری، وزیر نفت با حضور در هیئتی بلند پایه به ریاست دکتر احمدی نژاد، رئیس جمهوری، ساعت 30/11 امروز (پنج شنبه 24 مرداد)، عازم کشور ترکیه شدند. بر اساس این گزارش، گفت و گو درباره توسعه همکاری های انرژی و پیگیری مذاکرات دو کشور ایران و ترکیه در صنعت نفت از جمله موضوعاتی است که در سفر دکتر محمود احمدی نژاد و هیئت همراه دنبال می شود. مقامات ترکیه نسبت به حجم سرمایه‌گذاری بیش از 5 میلیارد دلاری در پروژه‌های پارس جنوبی علاقه نشان داده‌اند که این موضوع و سایر زمینه‌های مورد علاقه برای همکاری‌های مشترک اقتصادی می‌تواند در این سفر مورد مذاکره و توافق مقامات دو کشور قرار گیرد. ایران و ترکیه بر اساس تفاهم نامه ای که تابستان سال گذشته امضا کردند تلاش دارند تا در کنار قرارداد موجود صادرات گاز ایران به ترکیه، همکاری های خود را در صنعت نفت و گاز گسترش دهند. در این تفاهم نامه، دو طرف بر مشخص کردن حق ترانزیت گاز ایران به اروپا از طریق ترکیه و حق ترانزیت گاز ترکمنستان به ترکیه از طریق ایران، سرمایه گذاری ترکیه در میدان گازی پارس جنوبی و افزایش حجم صادرات گاز به ترکیه، توافق کردند. مقامات دو کشور از تاریخ امضای این تفاهم نامه تاکنون در جلسات متعددی مذاکرات خود را دنبال کرده اند و ماه گذشته در سفر منوچهر متکی، وزیر امور خارجه، به ترکیه بار دیگر مقامات ترک برای توسعه همکاری ها با ایران تاکید کردند. خبرگزاری رویترز به نقل از یک منبع آگاه در شرکت سهامی خطوط لوله نفت و گاز ترکیه (بوتاش) گفت که با توجه به درگیری های نظامی میان روسیه و گرجستان، ترکیه واردات گاز خود را از ایران ،برای جبران کاهش عرضه گاز از آذربایجان، افزایش می دهد. پنج شنبه هفته گذشته (17 مرداد) نیز، تیم مذاکره کننده وزارت نفت به ریاست مهندس نقره کار شیرازی برای انجام مذاکره با مسئولین ترکیه، عازم این کشور شدند. هدف از این سفر، مذاکره درباره بسته همکاری های ایران و ترکیه، شامل توسعه فاز های پارس جنوبی، دریافت حق ترانزیت عبور گاز ایران از ترکیه برای صادرات به اروپا و مباحث مربوط به قرارداد فعلی صادرات گاز ایران به ترکیه، بود. پیش بینی می شود در سفر رئیس جمهوری و وزیر نفت به ترکیه، مقدمات نهایی شدن مذاکرات دو کشور درباره بسته همکاری های دو جانبه در صنعت نفت و گاز فراهم شود.

يکشنبه 27 مرداد 1387
مهندس سیف الله جشن ساز مدیر عامل شرکت ملی نفت ایران شب گذشته (بیست و هفتم مرداد ماه) به منظور تحویل کشتی نفتکش 318 هزارتنی «دانش»، در راس هیئتی به کره جنوبی سفر کرد. به گزارش خبرنگار شانا، کشتی نفتکش «دانش» یازدهمین کشتی از مجموع 17 فروند کشتی نفتکش سفارش شده به کشور کره جنوبی است. ظرفیت این کشتی نفتکش 318 هزار تن است. این نفتکش، یکی از کشتی های دوجداره بسیار مدرن با دارا بودن پیشرفته ترین تکنولوژی های روز دنیا است. ارزش ساخت این کشتی نفتکش 128 میلیون دلار است. در این سفر پیش بینی شده است مدیر عامل شرکت ملی نفت ایران با معاون وزیر انرژی کره نیز دیدار و گفت و گو کند. مناسبات دو کشور در بخش انرژی، مهم ترین موضوع گفت و گوی دو طرف خواهد بود. برپایه این گزارش، شرکت ملی نفتکش ایران به منظور افزایش ظرفیت ناوگان خود، سفارش ساخت 17 فروند نفتکش را به کره جنوبی و 11 فروند نفتکش را به بخش داخلی داده است. با افزایش تعداد نفتکش های شرکت ملی نفتکش ایران تا پایان برنامه چهارم توسعه، تعداد نفتکش های این شرکت به 57 نفتکش افزایش و ظرفیت ناوگان آن به 2/11 میلیون تن ارتقا می یابد. همچنین پیش بینی شده است با انجام طرح های توسعه ای و سفارش کشتی های جدید، ظرفیت ناوگان شرکت ملی نفتکش ایران تا سال 2011 به 14 میلیون و 111 هزار تن برسد و تا پنج سال دیگر این شرکت به سومین شرکت کشتیرانی بزرگ جهان در بخش تانکر تبدیل شود. محمد سوری مدیر عامل شرکت ملی نفتکش ایران در این سفر دو روزه، مهندس جشن ساز را همراهی می کند.

دوشنبه 28 مرداد 1387
رئیس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی گفت: توسعه نیروگاه های سیکل ترکیبی، افزایش و بهبود گازرسانی به مناطق سردسیر، توزیع متوازن گاز مایع و تغییر سوخت نیروگاه ها از تدابیر اتخاذ شده برای تامین سوخت زمستانی است. حمیدرضا کاتوزیان در گفت و گو با خبرنگار شانا با اشاره به این که وزارت نفت در حال حاضر روزانه 176 میلیون متر مکعب گاز به نیروگاه‌ها تحویل می دهد، گفت: بر اساس توافق و هماهنگی به عمل آمده بین وزارتخانه های نفت و نیرو میزان گاز تحویلی به نیروگاه ها در زمستان به 30 میلیون متر مکعب در روز کاهش می‌یابد. وی افزود: برمبنای این توافق، مابه‌التفاوت سوخت دریافتی نیروگاه‌ها از طریق سوخت‌های جایگزینی چون گازوئیل، نفت کوره و مازوت تامین خواهد شد. رئیس کمیسیون انرژی مجلس با اشاره به تمهیدات شرکت ملی پالایش و پخش گفت: بر اساس برنامه های شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران، گاز مایع نیز در شهرستانها و نقاط دور دست بطور متوازن و به موقع توزیع خواهد شد و تلاش می شود از طریق شبکه حمل و نقل جاده ای، کاستی های خطوط انتقال لوله جبران شود. کاتوزیان با اشاره به توافق نامه وزرای نفت و نیرو برای توسعه نیرو گاه های سیکل ترکیبی گفت: تبدیل نیروگاه های حرارتی به سیکل ترکیبی در حال حاضر در اولویت دو وزارتخانه قرار گرفته و به نظر می رسد که همکاری های خوبی با همدیگر در این زمینه دارند. نماینده مردم تهران خاطرنشان کرد: در حال حاضر فرسودگی نیروگاه ها و اتلاف قابل توجه 20 درصدی انرژی در نیروگاه ها از مشکلات و عوامل خاموشی های اخیر است.

دوشنبه 28 مرداد 1387
مدیرعامل شرکت ملی نفتکش ایران گفت: با انجام طرح های توسعه ای و سفارش کشتی های جدید، ظرفیت ناوگان شرکت ملی نفتکش ایران تا سال 2011 به 14 میلیون و 111 هزار تن می رسد و تا پنج سال دیگر این شرکت به سومین شرکت کشتیرانی بزرگ جهان در بخش تانکر تبدیل خواهد شد. محمد سوری در گفت و گو با خبرنگار شانا افزود: رتبه اول متعلق به شرکت نروژی Front Line با ظرفیت ناوگان 18 میلیون تن و برخورداری از 80 نفتکش و رتبه دوم متعلق به شرکت ژاپنی میتسوئی با ظرفیت 15 میلیون تن است. وی یادآور شد: هم اکنون ایران رتبه پنجم را داراست، اما با تحویل کشتی های سفارش داده شده ظرفیت ناوگان ما به 14 میلیون و 111 هزار تن می رسد و در بخش تانکر رتبه سوم جهانی را به دست می آوریم. رشد 52 برابری ناوگان شرکت ملی نفتکش نسبت به 30 سال گذشته سوری در باره زمان تحویل کشتی های سفارش داده شده گفت: تا کنون 10 کشتی را تحویل گرفته ایم و به زودی یک کشتی دیگر نیز تحویل می گیریم، همچنین تا پایان سال جاری میلادی سه فروند کشتی دیگر را دریافت می کنیم. سوری ادامه داد: در چهار ماه اول سال 2009 نیز چهار فروند کشتی دیگر تحویل می گیریم و از سال 2010 شروع به دریافت 10 فروند کشتی باقی مانده 317 هزار تنی می کنیم که مجموع این ده فروند تا سال 2011 به ناوگان شرکت ملی نفتکش می پیوندند. وی یادآوری کرد: به این ترتیب در پنج سال آینده تصویر دیگری از ظرفیت کشتیرانی ایران ترسیم خواهد شد و رتبه کنونی کشور از نظر ظرفیت ناوگان در دنیا از 18 به 12 می رسد. سوری تصریح کرد: کشتی «دانش» تازه ترین کشتی ای است که روزهای آینده به جزیره خارگ می رسد، ضمن آن که در ماه گذشته نیز کشتی «هراز» آخرین کشتی ای بود که تحویل گرفتیم. مدیرعامل شرکت ملی نفتکش ادامه داد: از 17 کشتی جدیدی که در حال دریافت آنها هستیم، چهار کشتی 164 هزار تنی و 13 کشتی 317 یا 318 هزار تنی است. وی تاکید کرد: با دریافت 17 کشتی جدید، 5 میلیون تن به ظرفیت ناوگان شرکت ملی نفتکش اضافه می شود. سوری ظرفیت ناوگان شرکت ملی نفتکش را پیش از انقلاب حدود یک میلیون تن با متوسط سن 18 سال عنوان کرد و گفت: ظرفیت کنونی این شرکت 9 میلیون تن است که به زودی به 14 میلیون تن می رسد و میانگین عمر این ناوگان 6 سال است. سوری با بیان این که شرکت ملی نفتکش با 53 سال سابقه فعالیت، وظیفه حمل نفت خام، فرآورده های نفتی، مواد پتروشیمی و گاز را به صورت مایع و ال.پی.جی به عهده دارد و در آینده حمل ال.ان.جی را نیز انجام خواهد داد، رشد ناوگان شرکت ملی نفت را نسبت به سال های پیش از انقلاب 52 برابر عنوان کرد. امسال سودآورترین سال عمر نفتکش های ایرانی سوری سال جاری را از نظر درآمد، سودآورترین سال های عمر شرکت ملی نفتکش توصیف کرد و گفت: 50 درصد از این درآمد به سهامداران اختصاص می یابد و 50 درصد صرف هزینه توسعه شرکت می شود که آن نیز در نهایت متعلق به سهامداران است. وی افزایش حقوق بازنشستگان صندوق های بازنشستگی کشور ، نفت و تامین اجتماعی که سهامداران اصلی شرکت ملی نفتکش هستند، از جمله نتایج افزایش درآمد این شرکت برشمرد.

دوشنبه 28 مرداد 1387
فیلیپین و کویت توافق نامه ای را امضا کردند که براساس آن دو طرف پروژه های مشترک نفت و گاز اجرا می کنند. به گزارش شانا به نقل از خبرگزاری رسمی کویت (کونا)، این توافق نامه همکاری مشترک در زمینه نفت و گاز شامل همکاری کویت در آموزش های فنی به نیروهای فیلیپینی و همکاری بیشتر بخش خصوصی دو کشور است و یکی از سه توافق نامه ای بود که بین دو کشور به امضا رسید. دو توافق نامه دیگر در زمینه های بهداشت و توریسم نیز میان دو کشور امضا شد. بنابر این گزارش، «گلوریا اوریو» رییس جمهور فیلیپین و شیخ ناصر المحمد الاحمد الصباح نخست وزیر کویت در مراسم امضا توافق نامه های گسترش همکاری های دوجانبه حضور داشتند. گفتنی است روز جمعه گذشته نخست وزیر کویت در صدر هیاتی وارد مانیل پایتخت فیلیپین شد و مورد استقبال رسمی گلوریا اوریو قرار گرفت.

دوشنبه 28 مرداد 1387
مهندس سیف الله جشن ساز خطاب به مدیران و کارکنان صنعت نفت در مناطق نفت خیز جنوب تاکید کرد: گسترش و توسعه عملیات حفاری و افزایش تولید نفت و گاز با رعایت مسایل زیست محیطی و حفظ سلامت اکوسیستم مناطق عملیاتی ضروری است. به گزارش خبرنگار شانا در مناطق نفت خیز جنوب، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران چهارشنبه گذشته (23 مرداد) در بازدید از میدان نفتی آزادگان با حضور در محل اسقرار دکل 54 فتح به مدیران و کارکنان حوزه نفت و گاز توصیه کرد تا با تلاش دقیق هیچ گونه آلودگی زیست محیطی در اثر عملیات حفاری و تولید نفت و گاز در منطقه ایجاد نشود. در بازدید که مهندس حیدر بهمنی، مدیرعامل شرکت ملی حفاری ایران، دکتر حسن شکراله زاده مدیر فنی شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب و مسئولین و دست اندرکاران این دو شرکت، مهندس جشن ساز را همراهی می کردند، وی از سیستم های جدید مدیریت پسماند عملیات حفاری بازدید کرد. جشن ساز با اشاره به این که میدان آزادگان یکی از نمادهای توانمندی و اتکا به نفس ملت ایران است، گفت: ما باید با تمام داشته های علمی و فناوری خود را در توسعه این میدان و میادین مشابه فعال کنیم، اما این مهم باید با رعایت تمام موازین و قواعد بین المللی زیست محیطی انجام شود. وی افزود: نصب موفق سیستم مدیریت پسماند عملیات حفاری و بهره گیری از آن این نوید را می دهد که در آینده نزدیک تمام عملیات حفاری در صنعت نفت عاری از هرگونه خطر و آلودگی برای محیط زیست کشور باشد. مدیر فنی شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب نیز با اشاره به نصب سیستم مدیریت پسماند بر روی دکل 54 فتح در میدان آزادگان گفت: علاوه بر دو دستگاه موجود، پنج دستگاه دیگر نیز در آینده نزدیک با رعایت اولویت های زیست محیطی نصب و راه اندازی خواهد شد. دکتر شکر الله زاده ادامه داد: تولید پسماندهای آلوده جزو اقتضات عملیات حفاری است و رها سازی آن موجب آلودگی تدریجی محیط های پیرامونی می شود، اما خوشبختانه با نصب سیستم های جدید علاوه بر جلوگیری از آلوده سازی محیط، مقداری از مواد مورد نیاز عملیات حفاری از تصفیه این پسماندها بازیافت می شود.

دوشنبه 28 مرداد 1387
معاون وزیر نفت در امور گاز گفت: میانگین اوج مصرف گاز در زمستان امسال در همه بخش ها (با توجه به اعمال محدویت تامین گاز نیروگاه ها) به ۵۸۴ میلیون مترمکعب خواهد رسید که روزانه ۴۲۰ ملیون مترمکعب آن در بخش خانگی مصرف خواهد شد. سیدرضا کسایی زاده در گفت و گو با خبرنگار شانا در باره تامین سوخت زمستانی بخش های خانگی، تجاری، صنعتی و نیروگاهی گفت: با توجه به تشکیل جلسات هفتگی و منظم مدیران این دو وزارتخانه که بیشتر آنها با حضور وزیر نفت برگزار می شود، هماهنگی های قابل توجهی برای تامین سوخت واحدهای مصرف کننده به ویژه بخش خانگی و نیروگاه ها به عمل آمده است. وی در مورد تامین و تحویل گاز طبیعی به نیروگاه ها اظهار داشت: در پنج ماه گذشته، بیش از دو ملییارد متر مکعب گاز بیشتر از مدت مشابه سال قبل به این بخش تحویل داده شده که این مهم نشان دهنده رشد ۱۲درصدی مصرف گاز در این بخش است. کسایی زاده با اشاره به این که در سال جاری بخش نیروگاهی کشور سوخت مایع بیشتری را در مقایسه با سال گذشته تحویل گرفته است، افزود: با برنامه ریزی و تلاش هایی که در مجموعه وزارت نفت به عمل آمده انتظار می رود مشکلی برای تامین سوخت نیروگاه های کشور نداشته باشیم ضمن این که وزارت نیرو نیز در تلاش است تا نیروگاه های برق آبی را در مدار استفاده قرار دهد.

سه شنبه 29 مرداد 1387
نیجریه از ابتدای ژانویه سال 2009 یارانه هایی را که بابت سوخت می پردازد، بتدریج حذف خواهد کرد. به گزارش شانا به نقل از نشریه پلاتس از لاگوس، دولت نیجریه این تصمیم را در شرایطی اتخاذ می کند که قیمت های بالای نفت، هزینه یارانه های سوخت در این کشور را به 6 میلیارد و 500 میلیون دلار در سال افزایش داده است. نیجریه با اتخاذ این تصمیم همان راهی را می رود که سایر کشورهای تولید کننده نفت می پیمایند: قطع یارانه های پرهزینه سوخت که علت افزایش مصرف بی رویه و افزایش قیمت ها تلقی می شود. وزیر نفت نیجریه در لاگوس به خبرنگاران گفت: با وجود مخالفت های فزاینده با هر گونه افزایش بهای سوخت از سوی اتحادیه های کارگری، دولت نیجریه به منظور پایان دادن به فساد و تشویق بخش خصوصی به سرمایه گذاری در پالایشگاهای نفت؛ باید یارانه ها را کاهش دهد. اودین آجوموگوبیا، وزیر نفت نیجریه، بدون اشاره به هرگونه رقم و یا چهارچوب زمانی برای کاهش یارانه ها گفت: با وجود تقاضای فراوان و ظرفیت های قابل ملاحظه برای تولید فرآورده های نفتی در داخل ، بیشتر سرمایه گذران از سرمایه گذاری و یا ساخت پالایشگا ه در نیجریه پرهیز می کنند. آجوموگوبیا به نیابت از "تیم مدیریت اقتصادی دولت" که مسئولیت جلب حمایت از تجدید نظر در قیمت فرآورده های نفتی را برعهده دارد، گفت: دولت تا این ماه از سال حدود 6 میلیارد دلار یارانه برای فرآورده های نفتی پرداخت کرده است، اما معتقد نیست که این کمک ها در پمپ بنزین ها به جیب مصرف کنندگان رفته است. وی سپس این سوال را مطرح کرد که: پس یارانه ها کجا می رود، به جیب چه کسی؟ نیجریه به دلیل عملکرد ضعیف بخش پالایش درکشور بیش از 90 درصد بنزینی را که در داخل مصرف می کند، از خارج وارد می کند. دولت برای افزایش بهای سوخت با مخالفت گروه های مدنی و کارگری رو به رو است اما هزینه سالانه یارانه های سوخت از سال 2000 تا کنون سه برابر افزایش یافته است.

سه شنبه 29 مرداد 1387
نیجریه از ابتدای ژانویه سال 2009 یارانه هایی را که بابت سوخت می پردازد، بتدریج حذف خواهد کرد. به گزارش شانا به نقل از نشریه پلاتس از لاگوس، دولت نیجریه این تصمیم را در شرایطی اتخاذ می کند که قیمت های بالای نفت، هزینه یارانه های سوخت در این کشور را به 6 میلیارد و 500 میلیون دلار در سال افزایش داده است. نیجریه با اتخاذ این تصمیم همان راهی را می رود که سایر کشورهای تولید کننده نفت می پیمایند: قطع یارانه های پرهزینه سوخت که علت افزایش مصرف بی رویه و افزایش قیمت ها تلقی می شود. وزیر نفت نیجریه در لاگوس به خبرنگاران گفت: با وجود مخالفت های فزاینده با هر گونه افزایش بهای سوخت از سوی اتحادیه های کارگری، دولت نیجریه به منظور پایان دادن به فساد و تشویق بخش خصوصی به سرمایه گذاری در پالایشگاهای نفت؛ باید یارانه ها را کاهش دهد. اودین آجوموگوبیا، وزیر نفت نیجریه، بدون اشاره به هرگونه رقم و یا چهارچوب زمانی برای کاهش یارانه ها گفت: با وجود تقاضای فراوان و ظرفیت های قابل ملاحظه برای تولید فرآورده های نفتی در داخل ، بیشتر سرمایه گذران از سرمایه گذاری و یا ساخت پالایشگا ه در نیجریه پرهیز می کنند. آجوموگوبیا به نیابت از "تیم مدیریت اقتصادی دولت" که مسئولیت جلب حمایت از تجدید نظر در قیمت فرآورده های نفتی را برعهده دارد، گفت: دولت تا این ماه از سال حدود 6 میلیارد دلار یارانه برای فرآورده های نفتی پرداخت کرده است، اما معتقد نیست که این کمک ها در پمپ بنزین ها به جیب مصرف کنندگان رفته است. وی سپس این سوال را مطرح کرد که: پس یارانه ها کجا می رود، به جیب چه کسی؟ نیجریه به دلیل عملکرد ضعیف بخش پالایش درکشور بیش از 90 درصد بنزینی را که در داخل مصرف می کند، از خارج وارد می کند. دولت برای افزایش بهای سوخت با مخالفت گروه های مدنی و کارگری رو به رو است اما هزینه سالانه یارانه های سوخت از سال 2000 تا کنون سه برابر افزایش یافته است.

سه شنبه 29 مرداد 1387
مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران با تاکید بر تلاش برای تامین گاز طبیعی بخش های شمالی کشور در زمستان سال جاری، از ادامه گفت و گو میان مقام های ایران و ترکمنستان برای دستیابی به فرمول واحد تعیین نرخ خرید گاز از این کشور خبر داد. سیدرضا کسایی زاده در گفت و گو با خبرنگار شانا، با بیان این که واردات گاز از ترکمنستان با هدف برطرف کردن کمبودهای احتمالی استان های شمالی کشور انجام می شود، به سفر هیئت ترکمنستانی در (هفته گذشته) به ایران اشاره کرد و گفت: هدف از این مراودات دستیابی به فرمولی واحد و قابل قبول برای دو طرف در خصوص تعیین نرخ گاز است. وی به ادامه مذاکرات با مقام های ترکمنستانی اشاره کرد و تصریح کرد: هم اکنون واردات گاز، از ترکمنستان به ایران مانند روال گذشته خود ادامه دارد و انتظار می رود تا قبل از شروع دوره سرما دو طرف به این فرمول واحد دست یابند. مدیرعامل شرکت گاز ایران، همچنین در مورد صادرات گاز به ترکیه اظهار داشت: روند صادرات گاز از ایران به این کشور نیز روال عادی دارد و تلاش می شود در صادرات گاز این کشور با اولویت تامین گاز داخلی وقفه ای ایجاد نشود.

سه شنبه 29 مرداد 1387
دیروز (دوشنبه 28 مرداد)، در رینگ محصولات پایین دستی نفت و پتروشیمی، قیر تنها محصولی بود که با ارزش بیش از 64 میلیارد ریال مورد معامله قرار گرفت. به گزارش خبرنگار شانا، روز گذشته در تالار بورس شرکت بورس کالای ایران، 34 هزار و 340 تن عرضه انواع محصولات فلزی، پتروشیمی و کشاورزی صورت پذیرفت که در برابر آن، 26 هزار و 395 تن تقاضا برای این محصولات وجود داشت. رینگ محصولات پایین دستی نفت و پتروشیمی در این روز، بیش از 16 هزار تن از کل حجم عرضه محصولات را به خود اختصاص داد که در مقابل، 15 هزار و 840 تن از محصولات عرضه شده، مورد معامله قرار گرفتند. در معاملات رینگ محصولات پایین دستی نفت و پتروشیمی، که روز گذشته در بورس کالا انجام شد، 15 هزار و 770 تن انواع قیر به صورت نقدی و در 10 رینگ، معامله شد. ارزش حجم معاملات قیر، 64 میلیارد و 486 میلیون و 200 هزار ریال بود که از نظر وزن و ارزش، 04/60 و 62/17 درصد از کل بازار را از آن خود کرد. با وجود کاهش قیمت محصولات پتروشیمی که سبب افت میزان معاملات این محصولات در رینگ پتروشیمی بازار بورس شده است، قیمت قیر همچنان روند صعودی خود را طی می کند. انجام پروژه های عمرانی و راه سازی و رسیدن زمان اوج مصرف قیر در منطقه، از علل اصلی افزایش قیمت قیر در بازار بورس کالا به حساب می آید.

سه شنبه 29 مرداد 1387
معاون بهره برداری منطقه نفتی خارگ با اشاره به این که هم اکنون دو چاه F16-1 و F16-6 در میدان نفتی فروزان در حال حفاری و احداث است، گفت: به زودی با وارد شدن این دو چاه تولید میدان مشترک فروزان به 50 هزار بشکه در روز می رسد. مهندس اسماعیل بهادری نژاد در گفت و گو با خبرنگار شانا، اظهار داشت: هم اکنون دو ماه است، که میدان فروزان با افزایش تولید پنج هزار بشکه ای روبرو بوده و از 41 به 46 هزار بشکه افزایش یافته است. وی ادامه داد: ویژگی اصلی میدان فروزان که بر اساس آن توسعه میدان های نفتی کشور ضرورت حیاتی می یابد، مشترک بودن آن با میدان مرجان عربستان است. معاون بهره برداری منطقه نفتی خارگ همچنین در خصوص آخرین وضعیت تولید از میدان ابوذر گفت: هم اکنون اداره مهندسی شرکت نفت فلات قاره با هدف افزایش تولید نفت از منطقه خارگ در حال عملیات فنی و امکان سنجی بر روی چاه های شماره یک و دو جزیره خارگ است و با تزریق نیتروژن قصد دارد چاه های فوق را به زودی در مدار تولید قرار دهد. مهندس بهادری نژاد با بیان این هم اکنون تولید از میدان ابوذر به 150 تا 152 هزار بشکه در روز رسیده است، گفت: هفته گذشته چاه جدید (A11-16) میدان نفتی ابوذر وارد مدار شد و هم اکنون این چاه در مرحله کنترل وضعیت دبی نفت و گاز به سر می برد و طی هفته آینده به صورت کامل وارد مدار تولید قرار خواهد گرفت. به گزارش شانا، شرکت نفتی «سعودی آرامکو» عربستان با همکاری شرکت «مک درموت» آمریکا مدتی است توسعه این میدان را دست اجرا دارد و این در حالی است که بخش ایرانی این مخزن با نام فروزان، قرار است با تصویب افزایش هزینه توسعه آن از سوی شورای اقتصاد، به روند کند توسعه خود پایان دهد. پیش تر شرکت نفت فلات قاره ایران به عنوان بهره بردار نفت و گاز میدان فروزان مناقصه ای با موضوع نوسازی سکوهای موجود برگزار کرده است. این مناقصه شامل بازسازی و نوسازی سکوهای موجود FZ ، FY ، FX ، F15 و F16 میدان نفتی فروزان است. همچنین ساخت دو سکوی مسکونی جدید برای ظرفیت 80 و 20 نفر و جایگزینی آن با سکوهای زیست موجود این میدان، از دیگر وظایف این پروژه است. هدف از اجرای طرح توسعه میدان های فروزان و اسفندیار، افزایش روزانه 65 هزار بشکه تولید نفت از میدان فروزان و روزانه 4 هزار بشکه از میدان اسفندیار است. برداشت از میدان فروزان، بدون در نظر گرفتن افزایش تولید طرح، معادل 100 میلیون بشکه در طول 25 سال خواهد بود و از سوی دیگر، با توجه به این که مقدار تولید اضافی نفت میدان فروزان با اجرای طرح افزایش تولید، حدود 243 میلیون بشکه و تولید میدان در مجموع افزون بر 343 میلیون بشکه برآورد شده است.

پنج شنبه 31 مرداد 1387
مدیر کل HSE وزارت نفت گفت: بخش HSE وزارت نفت به عنوان برترین غرفه در هشتمین همایش بین المللی محیط زیست شاخته شد. مهندس محمد حسین اردشیری، در گفت و گو با خبرنگار شانا، اظهار داشت: هر ساله در همایش بین المللی محیط زیست، کمیته ای تمام غرفه های شرکت ها را از نظر کیفی، فنی، دکوراسیون و کمیت مورد ارزیابی قرار می دهند، که خوشبختانه امسال در این دروه غرفه HSE وزارت نفت به عنوان برترین غرفه معرفی شد. وی با بیان این که در این دوره از همایش بین المللی محیط زیست در تهران کلیه غرفه های HSE به صورت یکجا تشکیل شد، گفت: این موضوع سبب شد علاوه بر این که هزینه برگزاری به بیش از یک چهارم کاهش یابد، زمینه را برای مناسب تر برگزار شدن غرفه ها ایجاد کرد. مدیر کل HSE وزار نفت گفت: بهترین و جدید ترین طرحی که در غرفه های وزارت نفت به نمایش گذاشته شد، طرح جمع آوری بخارات بنزین انبارهای نفت، پمپ بنزین ها، تلمبه خانه ها و ... با عنوان کهاب بود که توسط شرکت پالایش و پخش فراورده های نفتی به معرض نمایش گذاشته شد. مهندس اردشیری افزود: یکی دیگر از طرح های که در این دوره از همایش بین امللی محیط زیست مورد توجه بازدید کنندگان قرار گرفت، طرحی در زمینه حذف جیوه از پتروشیمی شیراز بود که برای محیط زیست حیاتی به شمار می آمد. به گزارش شانا، هشتمین دروه همایش بین المللی محیط زیست از تاریخ 28 تا 31 شهریور در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران بر گزار شد، که پیش از این در این همایش صنعت پتروشیمی به عنوان یکی دیگر از شرکت های وزارت نفت به عنوان صنعت نمونه شناخته شده بود.

جمعه 1 شهريور 1387
مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران گفت: با بهره برداری خط لوله سوم گاز آذربایجان سالانه از خروج بیش از هفت میلیارد دلار ارز از کشور جلوگیری می شود. به گزارش شانا، علیرضا غریبی در توضیح این خبر با اشاره به در نظر گرفتن قیمت هر بشکه نفت خام (یکصد دلار) و مقایسه آن با بهای یک مترمکعب گازطبیعی (هرمتر مکعب 30سنت) گفت: مقایسه این قیمت ها نشان می دهد با بهره گیری این خط انتقال گاز و استفاده از گاز طبیعی به جای فرآورده های نفتی، روزانه از خروج بیش از 22 میلیون دلار ارز از کشور جلوگیری می شود که با فرض ضریب بار مصارف، این میزان در یک سال به هفت میلیارد و 300 میلیون دلار خواهد رسید. وی هدف از احداث خط لوله سوم آذربایجان را تقویت سامانه گاز در شمال غرب کشور و برطرف شدن تنگناهای موجود به ویژه در استان های سردسیر کردستان و آذربایجان غربی، همچنین تامین گاز شهرهای واقع درمسیر این خط لوله اعلام کرد و افزود: با بهره برداری از این خط انتقال گاز کمبود گاز شهرهای ساوه ، همدان، بیجار، تکاب، شاهین دژ، میاندوآب، نقده و ارومیه برطرف خواهد و فشار گاز خط لوله انتقال گاز 20 اینچ تسوج - ارومیه نیز تقویت خواهد شد. غریبی تصریح کرد: با بهره برداری از این خط انتقال گاز 737 کیلومتری با اقطار 30، 30 و 48 اینچ و اتصال آن به خطوط انتقال سراسری، گازرسانی غرب و شمال غرب نیز تقویت خواهد شد. وی با بیان این که برای احداث این خط انتقال گاز هشت هزار میلیارد ریال هزینه شده است، گفت: با بهره برداری از خط لوله سوم آذربایجان سالانه 18میلیارد متر مکعب گاز طبیعی جایگزین 7/16 لیتر فرآورده نفتی خواهد شد که با فرض قیمت های کنونی گاز طبیعی و فرآورده های نفتی در بازار جهانی، سالانه نزدیک به هشت میلیارد دلار صرفه جویی ایجاد خواهد کرد. مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران نیروگاه های شهید مفتح، نیروگاه های 3و 4 زنجان و نیروگاه سهند، همچنین بخش های خانگی، تجاری، صنعتی استان های زنجان، همدان، آذربایجان شرقی، غربی و کردستان را از جمله مصرف کنندگان عمده این خط انتقال گاز برشمرد.

شنبه 2 شهريور 1387
با آغاز مراحل پیش راه اندازی، مشعل‌های پالایشگاه فازهای 9 و 10 میدان گازی پارس جنوبی روشن شد. به گزارش شانا به نقل از روابط عمومی شرکت نفت و گاز پارس، با انتقال گاز شیرین از خط سراسری چهارم (IGAT چهارم) به صورت موقت از طریق خط راه‌اندازی ابتدایی، واحد Fuel Gas این واحد و واحد مشعل فازهای 9 و 10 در سرویس قرار گرفته و بدین ترتیب مشعل‌های فازهای 9 و 10 پارس جنوبی روشن شد. مهم ترین مصرف این گاز (Fuel Gas) به منظور فعال شدن و راه‌اندازی دیگ‌های بخار (بویلرها) در قسمت واحد یوتیلیتی این فازها و در نهایت تولید و تامین بخار مورد نیاز فازهای 9 و 10 میدان گازی پارس جنوبی است. بر اساس این گزارش در حال حاضر با پیشرفت فیزیکی قابل ملاحظه‌ای در بخش عملیات اجرایی پالایشگاه فازهای 9 و 10 و اتمام مراحل آماده سازی واحد یوتیلیتی و در پی آن آغاز به کار این واحد از دو هفته گذشته صورت پذیرفته است. با انجام مراحل راه اندازی و تمیز کردن تاسیسات تولیدی با بخار، در نهایت فازهای 9 و 10 پارس جنوبی، گاز شیرین تولیدی خود را به منظور مصارف شهری و خانگی کشور را از طریق خط سراسری چهارم ( IGAT IV) و خط سراسری ششم ( IGAT VI ) منتقل خواهند کرد. هدف از توسعه فازهای 9 و 10 تولید روزانه 50 میلیون متر مکعب گاز طبیعی، تولید روزانه 80 هزار بشکه میعانات گازی، تولید سالیانه یک میلیون تن اتان، تولید سالیانه یک میلیون و پنجاه هزار تن گاز مایع پروپان و بوتان LPG و تولید روزانه 400 تن گوگرد است.

شنبه 2 شهريور 1387
جمعی از سفرا و روسای نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور روز چهارشنبه (30 مرداد) با حضور در منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس از تاسیسات پارس جنوبی بازدید کردند. به گزارش شانا، این گروه از فازهای 9 و 10 پارس جنوبی، فازهای 4 و 5 ، مجتمع بندری پارس و مجتمع های پتروشیمی نوری و جم بازدید کردند. برپایه این گزارش در ادامه این بازدید گزارش جامعی از روند توسعه و حجم سرمایه گذاری های انجام شده در پارس جنوبی ارئه شد که مورد توجه سفرای ایران در خارج از کشور قرار گرفت. تاکنون بیش از 189 میلیارد و 254 میلیون متر مکعب گاز طبیعی نیز در فازهای یک تا پنج پالایشگاهی پارس جنوبی تولید و پس از تصفیه به شبکه سراسری گاز کشور تزریق شده است. پیش بینی شده است گاز فاز 7 میدان گازی پارس جنوبی شهریور ماه امسال وارد پالایشگاه فاز 9 پارس جنوبی شود؛ به این ترتیب پالایشگاه فاز 9 پارس جنوبی با ظرفیت تولید روزانه یک میلیارد فوت مکعب شهریور امسال راه اندازی می شود.

شنبه 2 شهريور 1387
به گزارش خبرگزاري فارس به نقل از رويترز ، يك مقام آگاه وزارت انرژي تركيه گفت آنكارا تا زماني كه در نظام قيمت گذاري گاز صادراتي ايران تغييرات مورد قبول انجام نشود حاضر به امضاي قرارداد گازي با تهران نخواهد بود . ايران و تركيه يادداشت تفاهمي را در زمينه سرمايه گذاري و صادرات گاز به امضا رسانده اند اما به دليل اختلاف بر سر مسائل فني از جمله قيمت تا كنون نتوانسته اند اين توافق را نهايي كنند. تركيه آمادگي خود را براي سرمايه گذاري در ميدان گازي پارس جنوبي به منظور توليد 4/20 ميليارد متر مكعب گاز اعلام كرده است . ارزش اين سرمايه گذاري بيش از 5/3 ميليارد دلار برآورد شده است . در عين حال اين مقام ترك تصريح كرد : پيشنهاد ايران بر اساس نظام قراردادهاي بيع متقابل است و تركيه خواستار اصلاح اين پيشنهاد است چرا كه نظام قراردادهاي بيع متقابل ، ريسك هاي زيادي را از لحاظ قيمت براي تركيه به همراه خواهد داشت . تركيه خواستار خريد مستقيم گاز از ميدانهاي گازي ايران است و از ايران خواسته است سرمايه گذاري شركتهاي تركيه اي در پروژه هاي گازي را تضمين كند . وي مدعي شد: الگوي سرمايه گذاري در پروژه هاي نفت و گاز ايران به زباني نيست كه براي سرمايه گذاران خارجي قابل درك باشد . اين شخص افزود: ايران بايد الگوهاي جديد سرمايه گذاري را براي جدب شركتها و كشورهاي خارجي طراحي كند . ايران بايد نظام بيع متقابل را تسهيل كند . اكثر شركتهاي خارجي نسبت به مفاد قراردادهاي بيع متقابل معترض هستند و آن را چندان سخاوتمندانه نمي دانند . پيش تر حيلمي گولر وزير انرژي تركيه ابراز اميدواري كرده بود مذاكرات در خصوص سرمايه گذاري در بخش انرژي ايران طي يك ماه آينده نهايي شود . تركيه به دنبال دستيابي به منابع انرژي ايران براي تامين امنيت انرژي است . ايران پس از روسيه بزرگترين تامين كننده گاز تركيه به شمار مي رود .

شنبه 2 شهريور 1387
مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران با تاکید آمادگی این شرکت برای ایجاد رفاه هرچه بیشتر مشترکان گاز بویژه در بخش خانگی در زمستان امسال، گفت: با توجه به مسئولیت ها و بکارگیری تمام ظرفیت های عملیاتی، این شرکت نقشی در کمبود گاز در فصل سرما ندارد. مهندس سیدرضا کسایی زاده در گفت و گو با خبرنگار شانا افزود: افزایش مصرف گاز طبیعی به شکل بی رویه و خارج از الگوی مصرف و همچنین نبود توازن میان تولید و مصرف آن، عوامل تعیین کننده و تاثیرگذار کمبود گاز در فصل زمستان است که شرکت ملی گاز ایران در هیچ یک از آنها نقشی ندارد. وی با بیان این که رسالت و وظیفه شرکت ملی گاز ایران، پالایش گاز تحویلی از بخش بالادستی (شرکت ملی نفت ایران) و انتقال و توزیع آن از طریق شبکه ملی به سراسر کشور است، اظهار داشت: در صورتی که مصرف این انرژی مطابق با الگو و به صورت بهینه صورت گیرد و در حد مصرف متعارف کشورهایی باشد که از الگوی خاصی برای مصرف گاز طبیعی تبعیت می کنند، به طور حتم در زمستان امسال نباید با مشکل کمبود گاز مواجه باشیم. کسایی زاده تاکید کرد: شرکت ملی گاز ایران همچون زمستان سال گذشته که از همه تجهیزات و تاسیسات خود برای توزیع گاز در سراسر کشور بهره گرفت، امسال نیز با هر مقدار گازی که از بخش بالا دستی دریافت کند، این آمادگی را دارد تا با بهره گیری از همه تاسیسات خود در همه بخش ها، گاز دریافتی را پس از پالایش از طریق خطوط انتقال در شبکه های سراسری کشور توزیع کند. وی با بیان این که تزاز گاز در کشور کماکان منفی است، تصریح کرد: امسال نیز همچون سال گذشته تحویل گاز به نیروگاه ها با اعمال محدویت انجام خواهد شد و میزان تحویل گاز به این بخش از 130میلیون مترمکعب به 20 تا 30 میلیون مترمکعب در روز خواهد رسید. مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران به افزایش تولید روزانه 75 میلیون مترمکعب گاز و تزریق آن به شبکه ملی کشور اشاره کرد و گفت: انتظار می رود با وارد مدارشدن فازهای 9 و 10 پارس جنوبی و تعهد شرکت نفت مناطق مرکزی ایران مبنی بر افزایش تحویل گاز به میزان روزانه 25 میلیون مترمکعب به شرکت ملی گاز ایران و همچنین مساعدت مردم در مصرف منطقی، بتوان گاز مورد نیاز بخش خانگی را در زمستان امسال بدون مشکل تامین کرد. وی به گفت و گوهای اخیر شرکت ملی گاز ایران با مقام های کشور ترکمنستان درباره واردات گاز از این کشور به ایران اشاره کرد و اظهار داشت: تاکنون در دو نوبت با مقام های این کشور گفت و گو شده است و انتظار می رود در دور سوم که تا یک ماه آینده در ترکمنستان انجام خواهد شد، فرمول قیمت میان دو کشور نهایی شود. کسایی زاده با بیان این که مشکلی میان شرکت ملی گاز ایران و مقام های ترکمنی وجود ندارد،گفت: واردات گاز از این کشور هم اکنون براساس مفاد قرارداد و روابط حاکم میان دو کشور انجام می شود و بنا بر قول طرف ترکمن، واردات گاز از این کشور به سقف 30 میلیون مترمکعب در روز خواهد رسید. مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران در مورد صادرات گاز از ایران به ترکیه نیز گفت: با توجه به تقویت های انجام شده در خطوط انتقال گاز، همچنین اقدام هایی که در این زمینه در دست اجراست، انتظار نمی رود صادرات گاز به این کشور با مشکل رو به رو باشد.

يکشنبه 3 شهريور 1387
سیدرضا کسایی زاده در باره عملکرد شرکت ملی گاز ایران در سه سال فعالیت دولت نهم گفت: شرکت ملی گاز ایران در سه سال گذشته 113 هزار میلیارد ریال در بخش های مختلف سرمایه گذاری کرده است. به گزارش خبرنگار اعزامی شانا به استان مرکزی، مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران روز گذشته (یکشنبه سوم شهریور) در حاشیه مراسم بهره برداری از خط لوله سوم انتقال گاز آذربایجان در جمع خبرنگاران در باره طرح های قابل بهره برداری در هفته دولت گفت: در گرامیداشت هفته دولت، گازرسانی به 954 روستا، 21 شهر و 44 واحد صنعتی، همچنین افتتاح 11خط انتقال گاز استانی و 9 جایگاه عرضه سی.ان.جی انجام می شود. وی گفت: طرح های شرکت ملی گاز ایران با دو هدف توسعه و تقویت زیرساخت ها انجام می شود و بر این اساس خطوط پنجم و ششم سراسری آماده بهره برداری است، ضمن آن که خط پنجم سراسری تهران نیز با توجه به همین سیاست ها پس از ماه مبارک رمضان به بهره برداری خواهد رسید. کسایی زاده در باره نقش اصلی شرکت ملی گاز ایران نیز گفت: این شرکت مسئول فرآورش، انتقال و توزیع گاز است و هیچ نقشی در تولید آن در بخش بالادست ندارد. وی تصریح کرد: شرکت ملی گاز ایران تحویل گیرنده گاز از بالادست و توزیع کننده آن در سراسر کشور است. مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران گفت: مقدار گاز تولید شده کنونی از نظر تقاضا باید مدیریت شود و مصرف آن مطابق الگو صورت گیرد، در این صورت می توان گفت تولید میزان گاز کنونی پاسخگوی نیازهای کشور خواهد بود.

دوشنبه 4 شهريور 1387
مراسم روز کارمند در صنعت نفت به مناسبت یادواره شهید رجایی صبح امروز (دوشنبه چهارم شهریور) با حضور وزیر نفت و معاونان و مدیران ارشد صنعت نفت برگزار شد. به گزارش خبرنگار شانا، در این مراسم که مهندس غلامحسین نوذری، وزیر نفت، مهندس سیدرضا کسایی زاده، معاون وزیر نفت در امور گاز و مهندس غلامحسین نجابت، معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی، از مدیران نمونه ستاد وزارت نفت و چهار شرکت اصلی وزارتخانه، بازنشستگان و کارمندان نمونه صنعت نفت قدردانی شد. بر پایه این گزارش، علی اصولی (رئیس سازمان حراست)، حسین امین راد (مدیرکل کشورهای اروپا، آمریکا و همسایگان خزر)، سید مجید خسروی الحسینی (معاون حوزه اداره کل بازرسی و پاسخگویی به شکایات)، منصور خسروی (مدیر کل اجرای سیاست‌های اصل 44 و برنامه‌ریزی صنایع پایین‌دستی)، محمدرضا خطاطی (مدیر کل برنامه‌ریزی انرژی)، عزیزالله کریمی (رئیس واحد تحقیقات و استانداردها) و سید محمد میر محمدی (معاون حسابرسی کل) به عنوان مدیران نمونه ستاد وزارت نفت معرفی شدند. همچنین در این مراسم حشمت‌ الله ابراهیمی، پرویز الچیان، مهدی پروا، حجت الله دانایی، اسدالله درانیان، منصور دهدشتیان، محمد تقی سوادکوهی، عبدالعلی صادقی ورنو سفادرانی، بهمن نخشب، علی نهاوندی و طیبه مقدم‌تبار به عنوان بازنشستگان نمونه صنعت نفت در سال 86 مورد تقدیر قرار گرفتند.

دوشنبه 4 شهريور 1387
وزیر نفت رسیدن به تولید بیش از چهار میلیون و 230 هزار بشکه نفت در روز در کنار جبران میزان افت طبیعی تولید را از جمله دستاوردهای صنعت نفت در 3 سال گذشته عنوان کرد و گفت: تولید روزانه 500 میلیون مترمکعب گاز و 41 میلیارد دلار سرمایه گذاری در صنعت نفت در 3 سال گذشته از دستاوردهای مهم کارکنان صنعت نفت بوده است. به گزارش شانا، مهندس غلامحسین نوذری، صبح امروز (دوشنبه چهارم شهریور) در مراسم تقدیر از مدیران نمونه صنعت نفت، با تبریک هفته دولت و گرامیداشت یاد شهدای دولت و صنعت نفت، همه کارکنان صنعت نفت را با توجه به ماموریتی که ایفا می کنند نمونه توصیف کرد و گفت: کارکنان و مدیران نمونه صنعت نفت گلچینی در گلستان نیروهای خدمت رسان نظام هستند. وی با بیان این که عرض دوران خدمت مهمتر از طول آن است، به برکات دوران کوتاه دولت شهید رجایی اشاره کرد و افزود: برکات این مدت کوتاه مانند صدقه جاریه ای برای نظام بوده است که طراحی معاونت پرورشی در وزارت آموزش و پرورش و طرح روستاهای شهید رجایی از جمله این برکات بوده است. مهندس نوذری با قدردانی از زحمات کارکنان صنعت نفت در بخش های مختلف به فرمایشات اخیر مقام معظم رهبری در حمایت از دولت دوم اشاره کرد و گفت: ایشان دولت نهم را دولتی کاری توصیف کردند که تمام تلاش خود را برای توسعه و اقتدار کشور به کار گرفته است. نوذری با اشاره به مدیریت کامل و صحیح در تامین سوخت مورد نیاز در زمستان سال گذشته با توجه به سرمای سخت و بی سابقه به دستاوردهای اجرایی طرح کارت هوشمند سوخت در سال گذشته اشاره کرد و گفت: این طرح علاوه بر بالا بردن سطح IT در کشور موجب صرفه جویی در خرید بنزین با قیمت های فعلی آن شده است. وی بهره برداری از 12 طرح صنایع پتروشیمی و رسیدن به ظرفیت 35 میلیون تن تولید محصولات پتروشیمی تا پایان امسال را از دیگر دستاوردهای صنعت نفت در 3 سال گذشته خواند و افزود: افتتاح خط انتقال فشار قوی گاز با 850 میلیون دلار سرمایه گذاری که امسال پایداری شبکه گازرسانی 5 استان را تضمین می کند، علاوه بر اجرای خطوط چهارم، پنجم، ششم و هشتم انتقال گاز، افزایش 50 میلیون مترمکعب به ظرفیت فرآورش گاز کشور، تولید گاز از فازهای 9 و 10 پارس جنوبی تا زمستان امسال و ظرفیت اضافی گاز به میزان 20 تا 25 میلیون مترمکعب از فاز 5 پارس جنوبی از دیگر دستاوردهای صنعت نفت است.

دوشنبه 4 شهريور 1387
«بانک ملی قطر» اعلام کرد که افزایش بهای نفت و رشد صادرات گاز قطر، این کشور را با رشد تولید ناخالص داخلی و مازاد بودجه روبه رو ساخته است. به گزارش شانا به نقل از پایگاه خبری "زوایا"، «بانک ملی قطر» پیش بینی کرد که تولید ناخالص داخلی اسمی این کشور با 5/19 درصد رشد در سال جاری روبه رو خواهد شد؛ این در حالی است که پیش بینی می شود این رقم برای سال 2009 با اندکی کاهش به 16 درصد برسد. گفتنی است تولید ناخالص داخلی این کشور عرب حوزه خلیج فارس بین سال های 2002 تا 2007 بیش از دو برابر افزایش یافت. «بانک ملی قطر» می افزاید: از جمله دلایل این افزایش می توان به رشد بهای نفت، افزایش میزان تولید نفت قطر از 815 هزار بشکه در روز در سال 2007 به 840 هزار بشکه در روز در سال جاری اشاره کرد. این بانک همچنین افزایش شدید صادرات ال.ان.جی از حدود 27 میلیون و 400 هزار تن در سال 2007 به رکورد 40 میلیون تن در سال 2008 را عامل دیگر این رشد عنوان کرد. این گزارش همچنین می افزاید: تولید ناخالص داخلی قطر بدون در نظر گرفتن بخش نفت و گاز با حدود 24/9 درصد رشد به 138 میلیارد و 300 میلیون ریال قطر در سال جاری میلادی می رسد. قطر که سومین ذخایر بزرگ گازی دنیا را پس از روسیه و ایران در اختیار دارد، از بالاترین نرخ رشد اقتصادی در جهان عرب در مدت هفت سال گذشته برخوردار بوده است که علت اصلی آن را می توان رشد صادرات ال.ان.جی این کشور دانست. اجرای پروژه های عظیم ال.ان.جی توانسته است این کشور کوچک عضو اوپک را به بزرگ ترین صادرکننده ال.ان.جی، پس از پیشی گرفتن از اندونزی، در سال 2007 تبدیل کند.

دوشنبه 4 شهريور 1387
بهای سبد نفت خام اوپک روز جمعه (اول شهریور ماه) به هر بشکه 114 دلار و 63 سنت رسید که نسبت به روز پنج شنبه 56 سنت افزایش نشان می دهد. به گزارش شانا به نقل از دبیرخانه سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک)، بهای سبد نفت خام اوپک روز پنج شنبه (31 مرداد ماه)، 114 دلار و 7 سنت در هر بشکه بود. سبد نفت خام اوپک، در بردارنده 13 نوع نفت خام اعضای این سازمان شامل: مخلوط الجزایر، گریسول آنگولا، اورینته اکوادر، میناس اندونزی، سنگین ایران، سبک بصره، صادراتی کویت، اس ‌سیدر لیبی، سبک «بونی» نیجریه، مارین قطر، سبک عربی عربستان سعودی، موربان امارات عربی متحده و بی.سی.اف 17 ونزوئلا است. همچنین میانگین هفتگی بهای سبد نفتی اوپک نیز با حدود دو دلار افزایش به 111 دلار و هفت سنت در هفته منتهی به جمعه اول شهریور رسید. میانگین هفتگی بهای سبد نفتی اوپک در هفته منتهی به جمعه 25 مرداد 109 دلار و 73 سنت در هر بشکه بود

شنبه 9 شهريور 1387
سفارت عراق در پکن از توافق دو کشور عراق و چین درباره قرارداد سه میلیارد دلاری توسعه میدان «احدب» عراق خبر داد. به گزارش شانا به نقل از خبرگزاری فرانسه، سفارت عراق در پکن امروز با انتشار بیانیه ای همچنین اعلام کرد که در سفر حسین الشهرستانی وزیر نفت عراق به چین، دو کشور برای بهره برداری از ذخایر نفتی میدان «احدب» قراردادی را به امضا می رسانند. این قرارداد نسخه بازنگری شده قرارداد سال 1997 دو کشور برای اکتشاف نفت از میدان نفتی «احدب» در استان مرزی واسط عراق است. الشهرستانی ماه آوریل گذشته نیز اعلام کرده بود که کشورش قرارداد 650 میلیون دلاری امضا شده میان شرکت ملی نفت چین (سی.ان.پی.سی) و دولت وقت عراق به ریاست صدام را محترم می شمارد اما باید در باره شرایط این قرارداد دوباره مذاکره کند. همچنین وزیر نفت عراق اوایل ماه اوت با چانگ یی سفیر چین در بغداد درباره این قرارداد بحث و تبادل نظر کرد. میدان «احدب» یک میلیارد بشکه نفت ظرفیت دارد. این قرارداد در حالی در سال 1997به امضا رسید که تولید برنامه ریزی شده برای آن 90 هزار بشکه در روز تعیین شده بود و پس از مدتی توسط سازمان ملل متحد به حال تعلیق درامد. گفتنی است مذاکرات میان چین و عراق درباره این توافقنامه در ماه اکتبر 2006 از سرگرفته شد.

شنبه 9 شهريور 1387
به همت اداره پژوهش و توسعه شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب،با صرف بیش از 10 میلیارد ریال اعتبار، 15 قرارداد تحقیقاتی در زمنیه های مختلف مرتبط با صنعت نفت، از ابتدای سالجاری تا کنون منعقد شده است. رییس پژوهش و توسعه مناطق نفت خیز جنوب در گفتگو با خبرنگار شانا در مناطق نفت خیز جنوب، با بیان این مطلب افزود: این قراردادهای تحقیقاتی در زمنیه های حفاری، محیط زیست، منابع انسانی و کاربرد فناوری رطوبت زدایی دسیکانتی به منظور افزایش راندمان سیستم های سرمایشی با مراکز آموزش عالی منعقد شده و هم اینک در حال اجراست. مهندس احمد عطایی، داخلی نمودن تولید سیال پایه گلایکولی مطابق با کیفیت نمونه خارجی به عنوان جایگزین مناسب سیالات پایه روغنی در چاههای شرکت ملی نفت ایران، تصفیه پسماندهای مایع و جامد کارخانه گل روغنی با استفاده از روش بیولوژیکی، بررسی و امکان سنجی به کارگیری پلیمری مناسب جهت جایگزینی نشاسته حفاری در گلهای حفاری سنگین (PCF 160-135‌) را از جمله پروژه های تحقیقاتی در حال اجرای شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب برشمرد. وی اظهار داشت: شناسائی عوامل (محورهای) مهم نظرات و خواسته ‌های کارکنان اقماری حفاری و بررسی روابط این عوامل با خشنودی شغلی کارکنان، مدلسازی حرارتی یک بعدی و دو بعدی میادین نفتی گچساران و بی بی حکیمه، از دیگر عناوین پروژه های مهم تحقیقاتی است. عطایی با تاکید بر ضرورت توجه بیشتر به امر تحقیق در بخش بالادستی نفت، ادامه داد: اداره پژوهش و توسعه مناطق نفت خیز جنوب از پذیرش هرگونه پروژه تحقیقاتی دانشجویی در زمینه های مختلف مربوط به صنعت نفت استقبال می کند. پژوهش و توسعه در مناطق نفت خیز جنوب پژوهش و توسعه در مناطق نفت خیز جنوب براساس مصوبه 28 تیر 1378 شورای معاونان وزارت نفت، کار خود را از سال 1381 آغاز کرد. پژوهش و توسعه در شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب بر اساس منشور نظام پژوهش صنعت نفت، مسئولیت بررسی و شناخت نیازهای تحقیقاتی صنعت در زمینه های کشف منابع هیدروکربوری در خشکی و دریا، مهندسی مخازن نفت و گاز، چگونگی افزایش بازیافت ذخایر میادین نفت و گاز، بهینه سازی عملیاتی و سیستم حفاری و تکمیل چاهها، بهینه سازی کارآیی تاسیسات بهره برداری نفت و گاز و توسعه فناوری کاربردی در اکتشاف، تولید و بهره برداری از منابع نفت و گاز را برعهده دارد. همچنین پژوهش در زمینه های تهیه نرم افزارهای نوین مدل سازی در بخش بالادستی صنعت نفت، حفاظت محیط زیست، حفاظت صنعتی تاسیسات بالدستی صنعت نفت، مدیریت منابع انسانی و افزایش کارآیی کارکنان و پژوش در زمینه های اقتصادی، بازرگانی و مدیریتی در شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب از اهمیت بسزایی برخوردار است.

شنبه 9 شهريور 1387
مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران از بهره برداری خط 56 اینچ پنجم سراسری انتقال گاز در روز شنبه، نهم شهریورماه خبرداد. مهندس سیدضا کسایی زاده در گفت و گو با خبرنگار شانا با اعلام این خبر افزود: با پایان یافتن عملیات اجرایی این خط انتقال گاز 56 اینچ که در مسیری به طول 504 کیلومتر احداث شده است، گاز ترش فازهای 6، 7 و 8 میدان گازی پارس جنوبی به منظور تزریق به چاه های نفتی حوزه آغاجاری منتقل خواهد شد. وی با بیان این که عملیات اجرایی خط پنجم سراسری انتقال گاز هم اکنون به پایان رسیده است، اظهار داشت: از اوائل هفته آینده، این خط انتقال در مسیر عسلویه تا آغاجاری با گاز شیرین تغذیه و فشارسنجی خواهد شد. کسایی زاده تصریح کرد: پس از مرحله فشار سنجی گاز، به محض راه اندازی فاز 6میدان گازی پارس جنوبی و انتقال گاز ترش از دریا به خشکی که بزودی انجام خواهد شد، گاز ترش این فاز به حوزه نفتی آغاجاری منتقل خواهد شد. مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران با اشاره به این که خط پنجم سراسری، قادر به تحمل فشار 1300پوند بر اینچ مریع (88 کیلوگرم بر سانتیمترمربع) است، گفت: بالاترین ضخامت جوش اتصال در این حط لوله حدود 25/1اینچ (معادل 38 پالس) است. وی با بیان این که احداث این خط انتقال گاز با مشخصات ذکر شده برای نخستین بار انجام شده است، گفت: اجرای این طرح با هدف انتقال گازترش به منظور تزریق در میدان نفتی آغاجاری در نوع خود در جهان منحصر به فرد است. کسایی زاده اظهار داشت: درمسیر این خط انتقال گاز، نصب و راه اندازی پنج واحد تاسیسات تقویت فشار پیش بینی شده است که دو ایستگاه آن در عسلویه و سه ایستگاه دیگر در مسیر نصب و راه اندازی می شود. مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران تصریح کرد: هم اکنون دو ایستگاه تقویت فشار گاز ابتدایی و انتهایی(عسلویه و سردشت) خط پنجم سراسری آماده بهره برداری است. به گزارش شانا، خط پنجم سراسری از جمله طرح های مهم و زیربنایی شرکت

سه شنبه 12 شهريور 1387
مهندس غلامحسین نوذری، وزیر نفت پس از سفر دو روزه خود به عمان، ساعتی پیش به کشور بازگشت. به گزارش خبرنگار شانا، وزیر نفت در این سفر با «محمد بن حمد الرحمی» وزیر نفت، «مقبول بن علی بن سلطان» وزیر صنایع و بازرگانی و «یوسف بن علوی» وزیر امور خارجه عمان دیدار و با هر یک از این مقام های عمانی جداگانه مذاکره کرد. نوذری همچنین در سفر دو روزه خود به کشور عمان، با «فهد بن محمود» معاون اول پادشاه عمان دیدار و گفت و گو کرد. بر پایه این گزارش، روابط دو کشور در بخش انرژی، صنعت، اجرای پروژه های مشترک نفت و گاز، همچنین صادرات گاز ایران به عمان، از محورهای اصلی گفت و گو با مقام های عمانی بود. وزیر نفت نتایج سفر به عمان را مثبت ارزیابی و توافق های انجام شده را گامی رو به جلو برای دستیابی به توافق های نهایی دو کشور در بخش های مختلف اعلام کرد. وزیر نفت کشورمان روز گذشته (دهم شهریور) با ورود به فرودگاه بین المللی مسقط، پایتخت کشور عمان، مورد استقبال «ناصر بن خمیس القشمی» معاون وزیر نفت و گاز عمان، همچنین سفیر ایران در مسقط قرار گرفت. بر پایه این گزارش، وزیران نفت و بازرگانی عمان چندی پیش برای رایزنی و امضای پیشنویس صادرات گاز ایران به عمان به تهران سفر و با مقام های ارشد صنعت نفت کشورمان رایزنی کردند.

سه شنبه 12 شهريور 1387
محل چاه قدیمی شماره 472 میدان نفتی مارون واقع در جنوب شرقی اهواز در مناطق نفت خیز جنوب با تلاش کارکنان شرکت بهره برداری نفت و گاز مارون بهسازی می شود. به گزارش خبرنگار شانا در مناطق نفت خیز جنوب، برای اجرای این پروژه که یک جاده جدید برای دسترسی بهتر به محل این چاه نیز احداث می شود، بیش از یک میلیارد و 695 میلیون ریال هزینه خواهد شد. شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب همواره پروژه های متعددی را به منظور مرمت، بازسازی و بهسازی محوطه و محل بسیاری از چاه های نفت در میدان های مختلف نفتی خود اجرا می کند. همچنین احداث جاده های دسترسی برای آمد و شد و کنترل بهتر این چاه ها از جمله دیگر پروژه های مهم شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب برای تولید بهتر نفت و گاز در کشور است. میدان نفتی مارون میدان نفتی مارون یکی ازبزرگ ترین میدان های نفتی جنوب غرب ایران است که در شمال شرقی اهواز و در مجاورت میدان های کوپال، آغاجارى، رامین و شادگان واقع است. طول آن 67 کیلومتر وعرض آن 7 کیلومتر بوده و از نظر زمین شناسى در قسمت شرقى حوضه فرو افتاده دزفول واقع شده است. بهره برداری از این میدان به عهده شرکت بهره برداری نفت و گاز مارون از شرکت های تابعه شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب است.

سه شنبه 12 شهريور 1387
وزیر نفت گفت: در مذاکرات اخیر با طرف عمانی تفاهم لازم برای همکاری و توسعه مشترک میدان گازی کیش حاصل شده است. مهندس غلامحسین نوذری بعد از ظهر امروز (دوشنبه 11 شهریور) در بازگشت از کشور عمان، در باره مذاکرات انجام شده با طرف عمانی به خبرنگار شانا، گفت: این سفر در راستای ارتقا و تحکیم روابط دو کشور به خصوص در بخش انرژی صورت گرفت. وی افزود: پیش از این مذاکراتی با طرف عمانی در ایران انجام شده بود و در سفر اخیر نیز عمده بحث در زمینه امکان همکاری برای توسعه مشترک میدان های گازی بود که روی این موضوع تفاهم لازم صورت گرفت. نوذری اظهار داشت: قرار شد در این زمینه گروه کاری تشکیل شده و همچنین دو کشور شرکتی هایی را برای ادامه همکاری معرفی کنند تا میدان گازی به صورت مشترک توسعه یابد و در نتیجه این همکاری امکان فروش بخشی از گاز به طرف عمانی فراهم شود. وزیر نفت با اشاره به این که محور کلی مذاکره با طرف عمانی در مورد توسعه مشترک میدان گازی کیش بوده است، تصریح کرد: البته امکان تعمیم این تفاهم درباره میدان های گازی دیگر نیز وجود دارد. نوذری در مورد همکاری دو کشور در میدان گازی مشترک هنگام نیز گفت: عمان هم اکنون در حال توسعه این میدان به صورت مشارکت در میدان است و ما نیز خودمان کار توسعه این میدان را شروع کرده ایم، در همین زمینه نیز قرار شد گروه های کاری تشکیل شده و راه حلی برای کاهش هزینه ها و بهینه شدن تولید ارائه کنند. وزیر نفت در مورد همکاری ایران و عمان در زمینه تولید ال.ان.جی در تاسیسات مایع سازی عمان با استفاده از گاز ایران گفت: این موارد بحث های بعدی را تشکیل می دهد و در گام نخست ما باید بتوانیم گاز را به عمان برسانیم، حال آن که چه بخشی از این گاز به ال.ان.جی تبدیل شود و چه بخشی به عمان صادر شود در گام های بعدی توسعه همکاری ها قرار دارد. نوذری تصریح کرد: گروه کارشناسی عمان هفته آینده برای پیگیری این مذاکرات به تهران می آیند تا مذاکرات را ادامه دهند و وزرای دو کشور نیز بر کار آنها نظارت دارند و حمایت لازم برای سرعت بخشیدن به مذاکرات را انجام خواهند داد. به گزارش شانا، وزیر نفت به همراه، سیدرضا کسایی زاده، مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران، محمود زیرکچیان زاده، مدیرعامل شرکت نفت فلات قاره، نصرت الله سیفی، مدیرعامل شرکت ملی صادرات گاز ایران روز گذشته به عمان سفر کرده بود.

چهارشنبه 13 شهريور 1387
اوو مورالس پس از بازدید از بخش های مختلف تأسیسات پارس جنوبی فعالیت های انجام شده در این منطقه را شگفت انگیز خواند. به گزارش خبرنگار اعزامی شانا به عسلویه، مورالس در سفر به عسلویه از مجتمع های پتروشیمی برزویه (بزرگترین واحد آروماتیک جهان)، آریاساسول، جم (بزرگترین واحد الفین جهان)، غدیر و فازهای در دست بهره برداری 4، 5 و فازهای در آستانه بهره برداری 6، 7 و 8 و همچنین فازهای 9 و 10 بازدید کرد. وزیر نفت، سخنگوی دولت و سفیر بولیوی به همراه حسین نقره کار شیرازی معاون امور بین الملل وزیر نفت، سید رضا کسایی زاده معاون وزیر نفت در امور گاز و مهندس غلامحسین نجابت معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی مورالس را در این سفر همراهی کردند. رئیس جمهوری بولیوی صبح امروز (چهارشنبه 13 شهریور) در فرودگاه بین المللی خلیج فارس مورد استقبال ابوالقاسم شفقت استاندار بوشهر، علی وکیلی مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس، عبدالجلیل رضوی مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس و جمعی دیگر از مدیران پارس جنوبی قرار گرفت. مورالس امروز در حالی در عسلویه حضور یافت و از پیشرفت های صورت گرفته در منطقه پارس جنوبی بازدید کرد که در گفت و گوی ویژه خبری 22 و 30 دقیقه شب گذشته سیمای جمهوری اسلامی اعلام کرد که از تعیین مدت زمان اندک برای این سفر با توجه به گستردگی صنایع ایران پشیمان است.

جمعه 15 شهريور 1387
خط لوله نابوکو که قرار است گاز میدان های گازی آسیای مرکزی را به اروپا انتقال دهد، با وجود کشمکش میان روسیه و گرجستان طبق برنامه اجرا خواهد شد. به گزارش شانا به نقل از پایگاه خبری فوربس از لندن، رینهارد میتچک، مدیر اجرایی پروژه نابوکو، در گفت و گو با روزنامه فایننشال تایمز با اعلام این مطلب افزود: کشمکش روسیه و گرجستان تاثیری بر برنامه کار خط لوله نابوکو نخواهد داشت. این خط لوله که مورد حمایت اروپا و آمریکا است، انتظار می رود در سال 2013 تکمیل شود. خط لوله 3300 کیلومتری نابوکو قرار است گاز آسیای میانه را از طریق ترکیه و کشورهای حوزه بالکان به اتریش برساند. مدیر اجرایی خط لوله نابوکو در این گفت و گو که امروز (جمعه/ 15 شهریور) انجام شد؛ گفت: بررسی که در مورد بازار صورت گرفته نشان می دهد که تقاضا برای گاز از خط لوله نابوکو در سطح بسیار بالایی است. وی یادآور شد:" همه توجه ما بر توسعه مناسب این خط لوله متمرکز شده است. نابوکو طبق برنامه پیش خواهد رفت و همه طرف ها کاملا مصمم و متعهد به تحقق آن هستند." به گفته وی خط لوله موسوم به جریان جنوبی (ساوت استریم) که مسیر مشابهی را در اروپا طی خواهد کرد، به هیچ وجه از اهمیت خط لوله نابوکو نمی کاهد. وی گفت: خط لوله جریان جنوبی و نابوکو پروژه های رقیب به شمار نمی آیند. میتچک اظهار داشت که اروپا در 20 سال آینده با افزایش شدید تقاضای گاز رو به رو خواهد بود و افزود: تولید گاز در اروپا در حال کاهش است از این رو ما به پروژه های و مسیرهای گوناگونی نیازمندیم.

جمعه 15 شهريور 1387
رئیس امور مجامع شرکت ملی گاز ایران و نایب رئیس ستاد اصل ۴۴ این شرکت، گفت:براساس اطلاعات مندرج در ترازنامه تلفیقی سال گذشته، ارزش ویژه شرکت ملی گاز ایران بالغ بر ۱/۶میلیارد یورو، و ارزش دفتری هرسهم آن ۶/۹ یورو است به گزارش شانا، ابراهیم رئیسی درتوضیح این مطلب با تاکید براین که شاخص های نقدینگی، نشانه توانایی در پاسخگویی به تعهدات کوتاه مدت است، تصریح کرد: شاخص های سودآوری مبین سلامت مالی شرکت، کارآیی مدیریت و توانایی آن در کسب سود قابل قبول است و این شاخص درشرکت ملی گاز ایران روندی رو به بهبود و صعودی دارد. رئیسی با بیان این که شرکت ملی گاز ایران در راستای اجرای برنامه های دولت مبنی برکاهش تصدی گری، افزایش سهم بخش غیردولتی در اداره امور شرکت ها، ترویج فرهنگ بنگاه داری و مشتری مداری، اطلاعات اولیه مربوط به ساختارمالی و دارایی های شرکت های تابعه را تهیه و دراختیار سازمان خصوصی سازی کشور قرار داده است، گفت: هم اکنون دفاتر مربوط به نقل و انتقال سهام تهیه شده و اوراق سهام مربوط به شرکت پالایش گاز بیدبلند ۱و شرکت های گاز استانی همدان، زنجان،سمنان و چهارمحال و بختیاری درحال واگذار شدن به سازمان خصوصی سازی است. وی اظهار داشت: براساس ابلاغیه دبیر هیئت عالی واگذاری، هم اکنون نحوه اداره شرکت های پالایش گاز بیدبلند۱ و شرکت های گاز استانی یاد شده، براساس قانون تجارت است. رئیسی افزود: باقی مانده شرکت های تابعه نیز از زمانی که دوره واگذاری آنها به صورت رسمی اعلام شود، تابع قانون تجارت خواهند بود و دراین مورد تاکنون ابلاغی ازسوی دبیر هیأت عالی واگذاری به این شرکت واصل نشده است. نایب رئیس ستاد اصل ۴۴ قانون اساسی درشرکت ملی گاز ایران با بیان این که ۴۱ درصد از از کل سهام شرکت پالایش گاز بیدبلند۱ و ۴۹ درصد از کل سهام شرکت گاز استانی همدان، بابت رد دیون قطعی دولت واگذار خواهد شد، تصریح کرد:بخشی از سهام این دو شرکت بزودی به صندوق ذخیره فرهنگیان انتقال خواهد یافت. ویبا بیان این که این که در سال گذشته واگذاری کلیه سهام دولتی و متعلق به دولت در شرکت های زیر مجموعه شرکت ملی گاز ایران را به تصویب هیئت وزیران رسیده است، گفت:هم اکنون فضای مناسبی برای تصمیم گیری در مورد تشخیص و چگونگی واگذاری شرکت های تابعه شرکت ملی گاز ایران فراهم آمده و براین اساس، شرکت های پالایش گاز بید بلند و شرکت های گاز استانی همدان، زنجان، سمنان و چهارمحال و بختیاری درحال واگذاری به سازمان خصوصی سازی است. نایب رئیس ستاد اصل ۴۴شرکت ملی گاز ایران گفت: مراحل آماده سازی ۴۴ شرکت تابعه از جمله برگزاری مجامع عمومی و تبدیل شرکت ها از سهامی خاص به سهامی عام انجام شده است و اساسنامه کلیه شرکت ها نیز مطابق با اساسنامه شرکت های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهیه و در مراحل نهائی تصویب خواهی قرار دارد. رئیسی با بیان این که فرم های وکالت نامه کلیه شرکت های تابعه شرکت ملی گاز ایران به سازمان خصوصی سازی ارائه شده است، اظهارداشت: پرسشنامه کلیه این شرکت های نیز به سازمان بورس و اوراق بهادار ارسال و نواقص احتمالی نیز برطرف شده است. وی اظهارداشت:طرح انتقال هزینه های مربوط به مزایای پایان خدمت و بازنشستگی پیش از موعد کارکنان شرکت های تابعه به شرکت اصلی، از دیگر فعالیت های انجام شده در سال جاری است.

شنبه 16 شهريور 1387
نماینده ایران در هیئت عامل اوپک با اشاره به برگزاری اجلاس اوپک در هفته آینده، گفت: پایبندی اعضای اوپک به حفظ سهمیه های تعیین شده برای جلوگیری از مازاد عرضه و کاهش قیمت های نفت ضروری است. محمدعلی خظیبی در گفت و گو با خبرنگار شانا در آستانه صد و چهل و نهمین اجلاس سازمان اوپک اظهار داشت: اوپک در اجلاس هفته آینده خود با چند مسئله برای تصمیم گیری رو به روست که یکی از آنها لزوم کاهش تولید برخی اعضا و رعایت سقف تولید رسمی این سازمان است. وی با اشاره به این که هم اکنون کشورهای عضو اوپک 500 تا 700 هزار بشکه در روز بیش از سهمیه های تعیین شده نفت به بازار عرضه می کنند، گفت: کشورهای عضو اوپک باید تولید خود را به میزان تعهدی که دارند کاهش دهند تا مقداری از مازاد عرضه نفت به بازار کم شود و بازار به تعادل برسد. خطیبی یادآوری کرد: اگر این تصمیم اوپک به ایجاد ثبات در بازار منجر شود، نیازی به اقدام دیگری نخواهد بود؛ در غیر این صورت اوپک باید تصمیم های جدیدی بگیرد. وی گزینه دیگر اوپک برای تصمیم گیری در اجلاس جاری خود را افزایش تولید خواند و افزود: با شرایط موجود افزایش تولید اوپک به صورت رسمی منتفی است و گزینه دیگر اوپک نیز کاهش تولید خواهد بود. خطیبی میزان تولید اوپک را بر اساس گزارش منابع ثانویه 32 میلیون و 600 هزار بشکه در روز در ماه ژوئیه عنوان کرد که این میزان 32 میلیون و 800 هزار بشکه نیز عنوان شده است. وی یادآوری کرد: تولید 10 عضو اوپک نیز که شامل نظام تعهد تولید هستند، روزانه 27 میلیون و 252 هزار بشکه در ماه ژوئیه بوده است. نماینده ایران در هیئت عامل اوپک با بیان این که 6 کشور عضو اوپک بیش از میزان سهمیه های خود تولید داشته اند، ادامه داد: علاوه بر این کشورهایی که خارج از نظام تعهد تولید هستند نیز افزایش تولید داشته اند؛ چنان که آنگولا تولید خود را از 4/1 میلیون بشکه در روز به 9/1 میلیون بشکه در روز و عراق از 2 میلیون بشکه در روز به 4/2 میلیون بشکه در روز رسانده است. خطیبی کاهش تقاضای نفت خام و افزایش عرضه را از جمله عوامل افت قیمت های نفت خام دانست و افزایش ذخیره سازی ها را نگران کننده توصیف کرد. وی درباره پیش بینی قیمت های نفت خام با وارد شدن به فصل سرما گفت: قیمت ها وابسته به شرایط زمستان است؛ چنان که اگر زمستان سردی داشته باشیم، شرایط بازار بهبود می یابد، ولی اگر زمستان ملایمی باشد، با مشکل دیگری در بازار رو به رو می شویم. خطیبی ادامه داد: اگر شرایط کنونی ادامه یابد، در زمستان نه تنها از ذخایر برداشت نخواهد شد بلکه بر حجم ذخایر اضافه می شود. به گفته وی بخشی از مازاد عرضه با هدف ذخیره سازی خریداری و انباشت شده است، اما با توجه به این که ذخیره سازی ها نیز محدودیت دارند، نمی تواند این روند در مدت طولانی ادامه یابد. وی با بیان این که افزایش ذخیره سازی ها اثر مخربی بر قیمت های نفت خواهد گذاشت، گفت: امیدواریم اوپک در این اجلاس خود برای جلوگیری از این روند اقدام کند. وی ادامه داد: اگر مدیریت عرضه برای ایجاد ثبات در بازار انجام نشود یا به تعویق افتد، شاهد تاثیر زیانبار آن بر بازار خواهیم بود و در این صورت همه کشورها از جمله کشورهایی که در مناطق پرهزینه برای تولید نفت سرمایه گذاری کرده اند، ضرر می کنند و روند تولیدشان متاثر می شود. نماینده ایران در هیئت عامل اوپک درباره این که چه قیمتی برای نفت خام مناسب کشورهای تولید کننده نفت است، پاسخ داد: هر یک از کشورهای عضو اوپک شرایط تولید متفاوتی دارند و نمی توان برای همه کشورها یک قیمت مناسب تعریف کرد اما به گفته بسیاری از کشورهای تولید کننده نفت و حتی شرکت های نفتی تولید نفت برای آنها 70 تا 80 دلار هر بشکه هزینه دارد که با نظر گرفتن سود معقول برای پروژه های آنها رقم 100 دلار در هر بشکه رقم مناسبی است.

شنبه 16 شهريور 1387
بر اساس بررسی های جدید انجام شده از سوی معاونت امور برنامه ریزی و نظارت بر منابع هیدرو کربوری وزارت نفت، طول خط لوله انتقال اتان و اتیلن شرق 3250 کیلومتر و میزان سرمایه گذاری آن حدود 2 میلیارد دلار برآورد شده است. به گزارش شانا، معاونت امور برنامه ریزی و نظارت بر منابع هیدرو کربوری وزارت نفت، در گزارشی با عنوان دستاوردهای وزارت نفت در برنامه چهارم توسعه، عملکرد صنعت نفت در بخش های مختلف در سال های 1384 تا 1386 را بررسی کرده است که در بخشی از این گزارش طرح محوری خطوط لوله اتیلن شرق و مرکز مورد ارزیابی قرار گرفته اند. بر اساس این گزارش، با توجه به پیشنهاد احداث سه ردیف کراکر در منطقه سرخون، بایستی اتان در منطقه عسلویه به وسیله خط لوله به سرخون انتقال یافته و در آنجا به اتیلن تبدیل شود. پس از تبدیل اتان به اتیلن در منطقه سرخون، اتیلن تولیدی به میزان 4/3 میلیون تن در سال برای تأمین خوراک واحدهای پایین دستی مطابق مسیرهای پیشنهادی به استان های کرمان، یزد، سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی و رضوی انتقال داده می شود. بر مبنای بررسی های جدید، طول خط لوله یاد شده انتقال اتان و اتیلن 3250 کیلومتر و میزان سرمایه گذاری آن حدود 2000 میلیون دلار برآورد شده است. در ادامه این گزارش آمده است: به منظور توسعه و اشتغال زایی در استان های محروم کشور، بر اساس بند 4 تبصره 13 قانون بودجه سال 1384 کل کشور، مقرر شد که وزارت نفت با اولویت استفاده از مخازن گاز در بندر عسلویه و به منظور ایجاد صنایع پایین دستی، طرح انتقال گاز اتیلن از مبدأ عسلویه به سمت محور غرب تا شمال غرب، شرق تا شمال شرق و مرکز تا شمال کشور به منظور ایجاد صنایع پایین دستی نفت، گاز و پتروشیمی را در دستور کار قرار دهد. با توجه به برآوردهای انجام شده از سوی معاونت برنامه ریزی وزارت نفت، میزان اتان قابل استحصال از میادین گازی پارس جنوبی و میادین مستقل گازی که در برنامه افق 1403 پیش بینی شده، در مجموع 69/13 میلیون تن در سال است. میزان اتان مورد نیاز طرح های در دست اجرای شرکت ملی صنایع پتروشیمی 55/3 میلیون تن در سال و مصرف خط لوله اتیلن غرب 55/4 میلیون تن در سال که در مجموع 1/8 میلیون تن در سال خواهد بود، از منابع یاد شده تأمین می شود. به این ترتیب اتان به مقدار 59/5 میلیون تن در سال برای خطوط اتیلن مرکز و شرق کشور باقی می ماند که 3/1 میلیون تن آن به خط لوله مرکز و مابقی آن به میزان 29/4 میلیون تن در سال به خط لوله شرق اختصاص یافته است. بر پایه برنامه زمان بندی اجرا و بهره برداری از پالایشگاه های گازی و واحد استحصال اتان، محل تأمین اتان خط لوله شرق از فازهای 6، 7 و 8، 19 تا 24 و گشوی جنوبی و محل تأمین اتان خط لوله مرکز از پالایشگاه گازی پارسیان 1 و 2 پیش بینی شده است.

يکشنبه 17 شهريور 1387
مدیر طرح توسعه فازهای 9 و 10 پارس جنوبی در شرکت نفت و گاز پارس از راه اندازی پالایشگاه فاز 9 میدان گازی پارس جنوبی خبر داد و گفت: با راه اندازی فاز 10 تا پیش از زمستان، 50 میلیون مترمکعب به ظرفیت تولید گاز کشور در سال جاری افزوده می شود. مهندس مرتضی امامی در گفت و گو با خبرنگار شانا، با اشاره به این که مقرر شده است گاز پالایشگاه فاز 9 پارس جنوبی از سکوی فاز 8 این میدان گازی تامین شود، گفت: با توجه به خواست وزیر نفت مبنی بر ارسال گاز اولین واحد (ترین) فازهای 6، 7 و 8 پارس جنوبی به پالایشگاه فاز 9 در آخر سپتامبر (10 مهر)، در تلاش هستیم در تاریخ یاد شده فاز 9 را به بهره برداری برسانیم، اما با احتساب مشکلات احتمالی، پیش بینی می شود آبان ماه امسال گاز وارد پالایشگاه فاز 9 شود. اولین گاز تولید شده از فازهای 6، 7 و 8 پارس جنوبی روز جمعه پانزدهم شهریور ماه با ظرفیت 600 میلیون فوت مکعب وارد پالایشگاه فاز 6 پارس جنوبی شد و پیش بینی شده است بخشی از گاز پالایشگاه فاز 6 پارس جنوبی به پالایشگاه فاز 9 منتقل شود. وی تصریح کرد: اولین ترین پالایشگاه فاز 9 پارس جنوبی با ظرفیت 500 میلیون فوت مکعب آبان امسال راه اندازی می شود و در مدت زمان کوتاهی این پالایشگاه به ظرفیت اسمی خود (یک میلیارد فوت مکعب) می رسد. مدیر طرح توسعه فازهای 9 و 10 پارس جنوبی در شرکت نفت و گاز پارس ادامه داد: پالایشگاه فاز 10 پارس جنوبی نیز با فاصله یک ماه از زمان راه اندازی فاز 9، به بهره برداری می رسد. امامی با بیان که با استفاده از خط لوله 32 اینچ، بخشی از گاز فازهای 6، 7 و 8 پارس جنوبی به پالایشگاه فاز 9 منتقل می شود، گفت: برای تامین خوراک پالایشگاه فاز 10 پارس جنوبی نیز دو گزینه وجود دارد. وی در توضیح گفت: علاوه بر این که می توانیم گاز پالایشگاه فاز 10 را از بخش دریایی پروژه (سکوی فاز 9) تامین کنیم، خط لوله 32 اینچ دیگری میان فازهای 9 و 10 و فازهای 6، 7 و 8 به عنوان گزینه دوم پیش بینی شده است. در عین حال هر دو خط لوله یاد شده می تواند با ظرفیت کل پالایشگاه فاز 9 و 10، گاز را به این پالایشگاه منتقل کند. مشکلی در تامین کالای حفاری نداریم مدیر طرح توسعه فازهای 9 و 10 پارس جنوبی در شرکت نفت و گاز پارس به پیشرفت کار در بخش دریایی اشاره کرد و گفت: عملیات اجرایی کار در بخش دریایی این پروژه وضعیت مطلوبی دارد و پیش راه اندازی سکوها تقریبا به اتمام رسیده و هم اکنون پیمانکار پروژه مشغول تست سکو برای دریافت گاز است. امامی تصریح کرد: بنا به قولی که به وزارت نفت داده ایم، تا آبان ماه امسال شش حلقه چاه برای ارسال گاز به بخش خشکی آماده می شود. امامی وضعیت تولید گاز از چاه های فاز 9 پارس جنوبی را تا پایان امسال مطلوب ارزیابی کرد و گفت: پیش بینی شده است گاز از سکوی این فاز (فاز 9 پارس جنوبی) به فاز 10 پالایشگاه متصل شود. وی تصریح کرد: سکوی فاز 9 پارس جنوبی ژانویه سال گذشته نصب شد و هم اکنون آخرین روزهای راه اندازی را می گذراند. ضمن این که پیش بینی می شود مهر ماه امسال، این سکو آماده دریافت گاز شود. وی در مورد دریافت تاسیسات سرچاهی از شرکت های خارجی گفت: هم اکنون 6 دستگاه از این تجهیزات از سازندگان خارجی دریافت شده است و مابقی نیز در ماه های آینده دریافت می شود و مشکلی در تجهیز کالای حفاری نداریم. مدیر طرح توسعه فازهای 9 و 10 پارس جنوبی در شرکت نفت و گاز پارس با اشاره به این که برای حفاری 24 حلقه چاه در فازهای 9 و 10 پارس جنوبی به 24 دستگاه از تاسیسات سرچاهی نیاز داریم، گفت: تا مهر یا آبان حدودا 5 دستگاه از این تجهیزات نیز دریافت می شود و گاز فاز 9 پارس جنوبی به خشکی ارسال می شود.

يکشنبه 17 شهريور 1387
بیش از نیم قرن است که پژوهشگاه صنعت نفت به عنوان یکی از بزرگ ترین مراکز تحقیقاتی خاورمیانه به منظور توسعه صنایع نفت و حل مشکلات عملیاتی، گام های اساسی پیموده و خدمات ارزنده ارائه کرده است. به گزارش شانا به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه صنعت نفت، پیشینه تحقیقات صنعتی پژوهشگاه صنعت نفت به عنوان یکی از بزرگ ترین مراکز تحقیقاتی خاورمیانه در زمینه توسعه صنایع نفت و حل مشکلات عملیاتی، به بیش از نیم قرن می رسد. این مرکز با نگرش به نقش تحقیقات صنعتی در ارتقای کیفیت و کمیت بالادستی و پایین دستی صنعت نفت و با بهره گیری از ابزارهای خاص توسعه و به کارگیری راه های میان بر و انجام تحقیقات فرارشته ای مشترک، به انتقال و توسعه فناوری مورد نیاز کشور پرداخته است. ارائه لیسانس و دانش فنی به بخش دولتی و خصوصی شامل طراحی دو واحد هیدرو کانورژن به ظرفیت 200 بشکه در روز و 000/180 بشکه در روز، فروش لیسانس و طراحی 7 واحد مرکاپتان زدایی از جریان های LPG و میعانات گازی، برش های میان تقطیر و نفت خام (DMD , DMC)، راه اندازی کارخانه بنزین بازیافتی خارگ، فروش لیسانس و طراحی واحد HDS، دوپ حفاری، فروش دانش فنی تولید شوینده پره توربین های گازی، روغن ترانس II، روغن کمپرسور یخچالی از اقدام های پژوهشگاه صنعت نفت در سه سال گذشته بوده است. پژوهشگاه صنعت نفت همچنین در سه سال گذشته در زمینه طراحی و تولید نرم افزارها توانسته است کار تهیه نرم افزار جی.پی.تی ارزیابی مخازن نفتی، تهیه نرم افزار شبیه سازی فرآیند و آموزش اپراتور، طراحی نرم افزار Styrene، طراحی نرم افزار فرآیند Fcc، طراحی نرم افزار گوگرد زدایی عمیق از سوخت دیزل، ساخت نخستین نرم افزار شبیه ساز میدان های نفتی، تهیه نرم افزار PAREX، طراحی و تولید نرم افزار مدل سازی حوضه های رسوبی را انجام دهد. طراحی پایلوت هیدروکانورژن، راه اندازی پایلوت تولید GTL با کاتالیست آهن، طراحی پایلوتی با ظرفیت تولید روزانه 20 کیلوگرم نانولوله های کربن از جمله فعالیت های این مرکز علمی صنعت نفت در سه سال گذشته بوده است. از جمله مهم ترین پروژه های انجام شده پژوهشگاه صنعت نفت در سه سال گذشته، توسعه فناوری سولفیران از طریق راه اندازی واحد 450 هزار فوت مکعب در روز، دستیابی به دانش فنی بازیافت فلزات گرانبها از کاتالیست ها، دستیابی به تفکیک اندازه گیری ضریب انتقال حرارت در راکتورهای دوغابی، ساخت دوغاب سیمان فوق سبک با استفاده از نانو ساختارهای سیلیسی، ساخت غشای پلیمری برای جداسازی هیدروکربن های سنگین از گاز طبیعی، تهیه شناسنامه برای چاه های نفت، تولید آسفالت گوگردی، تولید نانو ذرات آهن، مدل سازی راکتور بستر حیابی فرآیند OCM، مدل سازی راکتور اتیل بنزن، شبیه سازی رسوب گذاری واکس در خطوط لوله انتقال نفت خام، ثبت تکنولوژی جی.تی.ال ایرانی در آمریکا و ایجاد اولین بانک میکروبی بیوتکنولوژی نفت دنیا در پژوهشگاه است. کارهای عمرانی و زیربنایی انجام شده در پژوهشگاه صنعت نفت شامل بهره برداری از آزمایشگاه آب و پساب پژوهشگاه صنعت نفت، راه اندازی چهار آزمایشگاه پژوهشگاه صنعت نفت در مناطق نفت خیز جنوب و بهره برداری از پردیس جدید پژوهشگاه صنعت نفت است.

يکشنبه 17 شهريور 1387
مرکز مطالعات تکنولوژی دانشگاه صنعتی شریف بسته آموزشی «ارزیابی اقتصادی، تحلیل ریسک و مدیریت دارایی در پروژه های بالادستی نفت و گاز» را تهیه و منتشر کرد. به گزارش شانا، بسته آموزشی ارزیابی اقتصادی، تحلیل ریسک و مدیریت دارایی در پروژه های بالادستی نفت و گاز در قالب فیلم، کتاب با هدف توانمندسازی کارشناسان کشور و بومی سازی تجارب متخصصان بین المللی تهیه و تنظیم شده است. این بسته آموزشی حاوی فیلم تدریس و Power Point دوره ارزیابی اقتصادی، تحلیل ریسک و مدیریت دارایی در پروژه های بالادستی نفت و گاز است که برای کارشناسان اقتصادی، مدیران پروژه، کارشناسان ارشد فنی و متخصصان تامین تجهیزات در حوزه نفت و انرژی سال گذشته به همت مرکز مطالعات تکنولوژی دانشگاه صنعتی شریف برگزار شد. همچنین در این بسته آموزشی کتاب ارائه کارگاه استادان به زبان انگلیسی همراه با ترجمه آن در دو جلد 1000 صفحه ای به وسیله گروه مدیریت تجاری و توسعه کسب و کار دانشگاه شریف منتشر شد. در پایان این کتاب مطالعه موردی با موضوع چگونگی تامین مالی در پروژه های بالادستی نفت و گاز توسط این گروه آورده شده است. علاقه مندان برای تهیه این بسته آموزشی (شامل دو جلد کتاب و فیلم ارائه استادان دوره) می توانند 500 هزار تومان را به شماره حساب 353637 بانک صادرات شعبه دانشگاه شریف (1652) به نام تعاونی چند منظوره شریف واریز و فیش واریزی را به همراه فرم خرید به شماره تلفکس 31-66524828-021 ارسال کنند.

يکشنبه 17 شهريور 1387
حکم مهندس حمید دریس، معاون مدیر فنی در امور مهندسی نفت شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب، مهندس ایرج انسان به عنوان رئیس مهندسی بهره برداری این شرکت منصوب شد. به گزارش شانا در مناطق نفت خیز جنوب در این حکم آمده است: کنترل و نظارت عالی بر مجموعه فعالیت های مهندسی بهره برداری شرکت ها و نیز برنامه ریزی و مطالعات مهندسی بهره برداری در راستای اهداف شرکت ملی نفت ایران، تجزیه و تحلیل و ارائه رهنود و توصیه های فنی در خصوص تولید، تزریق، تعمیر و تکمیل کلیه چاه های موجود اعم از نفت و گاز و دفع مواد زائد و حفر چاه های جدید و کلیه تاسیسات تحت کنترل عملیات بهره برداری از اهم وظایف جنابعالی است. به موجب این حکم، تدوین استانداردها و روش های عملیاتی به منظور استخراج بهینه نفت و گاز، کنترل و نظارت عالی بر ارزیابی عملکرد تاسیسات زیرزمینی و روزمینی با معیارها و استانداردهای موجود و ارائه رهنمودهای لازم، اطمینان یافتن از تهیه شرح نیاز به منظور انجام اصلاحات، تغییرات و یا تجدید نظر در مشخصات فنی تاسیسات موجود و ارائه نظر و پیشنهاد برای تاسیسات جدید، همچنین مطالعه و بررسی تکنیک ها و فنون جدید در ارتباط با فعالیت های مهندسی بهره برداری و کوشش در استفاده از آنها، هدایت و هماهنگ کردن فعالیت های مربوط به ارائه و اجرای برنامه های پیش بینی تولید نفت و گاز بر مبنای استراتژی وزارت نفت برای شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب از مهم ترین وظایف انسان در اداره مهندسی بهره برداری شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب برشمرده شده است. انسان، پیشتر ریاست گروه ازدیاد برداشت از مخازن اداره توسعه و پژوهش شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب را به عهده داشت.

يکشنبه 17 شهريور 1387
نخست وزیر لهستان با اشاره به بحران گرجستان خواهان تلاش کشورهای اروپایی برای مستقل شدن از نفت و گاز روسیه شد. به گزارش شانا به نقل از رویترز، دونالد تاسک گفت که تنش میان روسیه و گرجستان سبب می شود تا درباره خط لوله ای که قرار است گاز روسیه را از بستر دریای بالتیک به آلمان منتقل کند، تجدیدنظر و دوباره بررسی شود. خط لوله جریان شمالی (NORD STREAM) پروژه ای مشترک میان شرکت گازپروم روسیه و شرکت های آلمانی «ای او ن» و «باسف» و قرار است گاز روسیه را به آلمان منتقل کند. نخست وزیر لهستان در گفت وگو با روزنامه «نیو اوسنابروکر زیتونگ» آلمان اظهار داشت: کشورهای اروپایی نباید در زمینه پروژه هایی از این نوع بیش از این به روسیه اعتماد کنند. این روزنامه که پیش از انتشار متن کامل گفت و گو با نخست وزیر لهستان، بخش هایی از آن را منتشر کرد، به نقل از تاسک نوشت: باید در مسیر گسترش منابع جایگزین انرژی حرکت کنیم؛ در این صورت روسیه نخواهد توانست نفوذ خود را اعمال کند. نخست وزیر لهستان تاکید کرد: اتحادیه اروپا باید به صورت جمعی و نه فردی برای تضمین انتقال نفت فعالیت کند. اروپایی ها باید از خود بپرسند که چگونه ممکن است حداقل به صورت جزئی از نفت و گاز روسیه مستقل باشند.

دوشنبه 18 شهريور 1387
مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی در گزارشی، آثار تورمی ناشی از اصلاح قیمت بنزین در سطوح مختلف قیمتی را ارزیابی کرد. به گزارش شانا در این گزارش سطح پایه قیمت بنزین بر مبنای قیمت تعیین شده در سال 1386 لیتری 100 تومان در نظر گرفته شده است. بر مبنای این گزارش، افزایش 100 درصدی قیمت بنزین و فروش آن بر مبنای لیتری 200 تومان، علاوه بر تورم پایه منجر به افزایش 5 درصدی تورم می شود. عرضه بنزین با قیمت 300 تومان منجر به افزایش 7/9 درصدی تورم افزون بر تورم پایه می شود. مرکز پژوهش های مجلس در این گزارش پیش بینی کرده است در صورت فروش بنزین لیتری 400 تومان 7/14 درصد به تورم پایه اضافه می شود. افزایش قیمت به لیتری 500 تومان، 1/19 درصد بار توری مضاعف دارد. همچنین فروش بنزین لیتری 650 تومان باعث تورم 1/26 درصد اضافه تورم و عرضه بنزین بر مبنای قیمت لیتری 700 تومان میزان 5/28 درصد بار تورمی خواهد داشت. مرکز پژوهش های مجلس تصریح کرده است: افزایش یکباره قیمت حامل های انرژی برای رسیدن به سطح قیمت واقعی خرید آن برای واردات، دارای آثار تورمی و بوجود آورنده شکست ساختار و ظهور حوزه های چالشی وخیم و جدیدی می شود. مرکز پژوهش توصیه کرده است: اصلاح قیمت حامل های انرژی به ویژه بنزین و گازوییل، به شیوه تقسیط قیمت به صورت زمان بندی شده همراه با اتخاذ سیاست های پولی و مالی کارآمد و برنامه ریزی شده در جهت هدفمندسازی یارانه ها به منظور به حداقل رساندن تبعات و پیامدهای منفی تعدیل قیمت ها انجام شود.

دوشنبه 18 شهريور 1387
مدیرعامل شرکت گاز استان زنجان گفت: شمار جایگاه های عرضه سی.ان.جی در استان زنجان تا پایان امسال به ۲۱ مورد خواهد رسید. به گزارش شانا، ابوالفضل سرایلو گفت: هم اکنون ۹ جایگاه تک منظوره و دو منظوره در شهرهای مختلف استان زنجان فعالند و با تلاش بیشتر، تعداد آنها تا پایان امسال به ۲۱ جایگاه خواهد رسید. وی اظهار داشت: عملیات اجرایی احداث ۱۰جایگاه عرضه گاز طبیعی فشرده با بیش از ۸۰ درصد پیشرفت ادامه دارد و با ساخت دو جایگاه در اتوبان زنجان ـ قزوین که چندی پیش کلنگ آن به زمین خورده است، انتظار می رود این جایگاه ها نیز تا پایان امسال به بهره برداری برسند. سرایلو با اشاره به این که عملیات اجرایی جایگاه سی.ان.جی شهر زرین آباد به مرز ۷۰ درصد رسیده است و بهره برداری از آن در دهه فجر امسال آغاز خواهد شد، گفت: درخواست احداث جایگاه در شهرهای ماهنشان و دندی نیز دریافت و این موضوع بررسی شده است. وی با بیان این که هیچ گونه افت فشار گازی در ایستگاه های عرضه سی.ان.جی تک منظوره وجود ندارد و گاز این ایستگاه ها با فشار متوسط ۱۲۵۰ پی.اس.آی تامین می شود، گفت: احتمال افت فشار گاز در جایگاه های دو منظوره نامحتمل نیست، اما بر اساس پیش بینی ها، این مشکل با تعویض پمپ این جایگاه ها قابل برطرف شدن است. مدیرعامل شرکت گاز استان زنجان دلیل خرابی نازل ها و دستگاه های پمپ جایگاه های عرضه سی.ان.جی را ناکافی بودن آموزش کارکنان دراین جایگاه ها عنوان کرد و گفت: برای آموزش کارکنان جایگاه های سی.ان.جی، همچنین تامین تجهیزات مربوط به این جایگاه ها، شرکت گازخودرو ایران برنامه جامعی را با هدف تعمیر و نگهداری جایگاه ها آغاز کرده است. سرایلو همچنین با اشاره به ظرفیت هر جایگاه برای سوختگیری یکهزار و ۲۰۰ خودرو در شبانه روز، گفت: مراجعه کنندگان به جایگاه های عرضه سی.ان.جی، باید به گونه ای عمل کنند که از ازدحام در جایگاه ها جلوگیری شود.

دوشنبه 18 شهريور 1387
اداره اطلاعات انرژی آمریکا در پی کاهش شدید بهای نفت پیش بینی های خود را در باره درآمد اوپک در سال 2008 به میزان 79 میلیارد دلار کاهش داد. به گزارش شانا به نقل از روزنامه گلف بیزینس امارات، در پی کاهش شدید بهای نفت خام، اداره اطلاعات انرژی آمریکا در گزارشی جدید از تجدید نظر در درآمد کشورهای عضو اوپک و پیش بینی کاهش آن در سال جاری میلادی به میزان 79 میلیارد دلار، خبر داد. اداره اطلاعات انرژی آمریکا اعلام کرد که مجموع درآمد صادرات نفت اوپک در سال 2008 به یک تریلیون و 170 میلیارد دلار خواهد رسید. اداره اطلاعات انرژی آمریکا پیش از این درآمدهای اوپک را در سال 2008 یک تریلیون و 250 میلیارد دلار پیش بینی کرده بود. این اداره همچنین برآوردهای پیشین خود را مبنی بر درآمدهای 13 عضو اوپک در هفت ماه اول سال جاری میلادی کاهش داد و آن را 642 میلیارد دلار اعلام کرد. این در حالی است که اداره اطلاعات انرژی آمریکا در پیش بینی قبلی رقم در آمدهای نفتی اعضای اوپک در در نیمه نخست این سال 645 میلیارد دلار برآورد کرده بود. بنابراین گزارش این تجدید نظر ها در پی کاهش بهای نفت طی دو ماه گذشته صورت می گیرد. بهای نفت در دو ماه گذشته روند نزولی در پیش گرفته و از اوج آن در 11 ماه جولای گذشته بیش از 30 دلار در هر بشکه کاهش یافته است. گفتنی است که اداره اطلاعات انرژی آمریکا در مورد میانگین بهای نفت خام اوپک در سال جاری میلادی آماری ارائه نکرد اما بر اساس پیش بینی های مرکز مطالعات جهانی انرژی مستقر در لندن بهای سبد نفتی اوپک ممکن است در پایان سال 2008 به 110 دلار در هر بشکه برسد. به رغم کاهش برآوردهای اداره اطلاعات انرژی آمریکا در سال 2008، درآمد نفتی اعضای اوپک با وجود بهای کنونی نفت در سال جاری میلادی، در مقایسه با درآمد نفتی این کشورها در سال 2007 (671 میلیارد دلار )، 75 درصد افزایش خواهد یافت.

دوشنبه 18 شهريور 1387
معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی گفت: نخستین پارک شیمیایی کشور با ظرفیت اسمی تولید سالانه 430 هزار تن محصول با سرمایه گذاری 410 میلیون یورو در فاز دوم پتروشیمی در عسلویه از سوی بخش خصوصی وارد مرحله اجرایی شده است. مهندس غلامحسین نجابت در گفت و گو با خبرنگار شانا با اشاره به جانمایی طرح های خوشه استایرن در زمین های فاز دوم پتروشیمی در عسلویه افزود: شرکت ملی صنایع پتروشیمی در فاز دوم پتروشیمی، منطقه ای برای احداث خوشه استایرن در نظر گرفته و واحدهای میان دستی و پایین دستی بر پایه تولیدات پایه ای مانند اتیلن، متانول، پروپیلن و استایرن تعریف کرده است. وی با اشاره به این که خوشه های صنعتی یاد شده در نقاط مختلف کشور مکان یابی شده اند، تصریح کرد: هم اکنون دو خوشه صنعتی، یکی خوشه صنعتی استایرن در فاز دوم پتروشیمی و خوشه دیگر در زمینی 360 هکتاری نزدیک فرودگاه جدید برای ایجاد واحدهای پایین دستی در نظر گرفته شده است. مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با بیان این که با تصویب هیئت مدیره این شرکت نخستین پارک شیمیایی کشور با سرمایه گذاری 410 میلیون یورو احداث می شود، ادامه داد: این خوشه صنعتی استایرن شامل 6 واحد با ظرفیت اسمی تولید سالانه 430 هزار تن، در زمینی به مساحت 40 هکتار در فاز دوم پتروشیمی از سوی شرکت کیمیا صنایع دالاهو به عنوان توسعه دهنده و با مشارکت داخلی و خارجی اجرا می شود. وی توضیح داد: این پارک استایرن شامل واحدهای پلی استایرن معمولی با ظرفیت 100 هزار تن، پلی استایرن مقاوم با ظرفیت 100 هزار تن، استایرن انبساطی با ظرفیت 50 هزار تن، اکریلونیتریل بوتادین استایرن با ظرفیت 30 هزار تن، استایرن بوتادین استایرن با ظرفیت 50 هزار تن و لاستیک استایرن بوتادین (SBR) با ظرفیت 100 هزار تن در سال خواهد بود. نجابت با بیان این که هم اکنون 170 هزار تن محصولات استایرنی در کشور تولید می شود، یادآور شد: مطالعه اولیه این پارک که نخستین تجربه حضور جدی بخش خصوصی در توسعه واحدهای پتروشیمی است، از سوی دفتر توسعه صنایع پایین دستی انجام و با هدف توسعه ظرفیت محصولات میانی و تأمین نیاز صنایع محصولات نهایی در کشور احداث می شود. وی با اشاره به احداث خوشه صنعتی دیگر در زمینی 360 هکتاری نزدیک فرودگاه جدید عسلویه برای ایجاد واحدهای پایین دستی اظهار داشت: فعالیت های مقدماتی این خوشه صنعتی از جمله تسطیح زمین و تعیین محدوده ها انجام شده و تأمین یوتیلیتی آن نیز طی برنامه ای به یک شرکت خصوصی محول شده و در دست اجراست. معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی تأکید کرد: با احداث پارک شیمیایی استایرن و خوشه صنعتی یاد شده، چشم انداز روشن و بسیار مطلوبی با حدود 9 میلیارد دلار سرمایه گذاری در این منطقه پیش بینی می شود و در این زمینه طرح هایی تعریف شده است که از پشتیبانی شرکت ملی صنایع پتروشیمی برای تضمین سرمایه گذاری برخوردار خواهد بود. حمایت شرکت ملی صنایع پتروشیمی از بخش خصوصی در توسعه صنایع پایین دستی نجابت با اشاره به این که هم اکنون شرکت ملی صنایع پتروشیمی به منظور توسعه صنایع پایین دستی، برنامه های متعددی در نظر دارد، گفت: از جمله اقدام های این شرکت برای توسعه صنایع پایین دستی، تضمین تأمین خوراک این واحدها برای سرمایه گذاران خصوصی در این بخش است. مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی اشتغال زایی بالا و سرمایه بری کم را از جمله مزیت های چشمگیر در توسعه صنایع پایین دستی پتروشیمی خواند و افزود: توجه جدی به این مزیت‌ها، یک راهبرد اصولی برای توسعه صنعت پتروشیمی در کشور است و افزون بر آن گزینه ای مطلوب برای توسعه عدالت اقتصادی و تحقق اهداف چشم انداز بیست ساله کشور به شمار می آید

سه شنبه 19 شهريور 1387
وزیر انرژی امارات اعلام کرد که سیاست اوپک برای عرضه کافی نفت به بازار، تغییر نخواهد کرد. به گزارش شانا به نقل از آسوشیتدپرس، «محمد بن ظاعن الهاملی» همچنین تاکید کرد که ذخایر نفت خام در کشورهای بزرگ مصرف کننده در سطوح کنونی نشان دهنده عرضه کافی نفت در بازار است. الهاملی که برای شرکت در نشست 149 وزیران نفت سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) در وین به سر می برد، تصریح کرد: محور تصمیم گیری اوپک در نشست 149 این است که آیا نفت در بازار به خوبی عرضه می شود یا خیر. وی افزود: کاهش اخیر بهای نفت نیز نشان داد که افزایش بهای نفت پیش از آن، بسیار زیاد و سریع بوده است. وزیر نفت کشورمان نیز روز گذشته (18شهریور) هنگام ورود به وین با بیان این که با افزایش قیمت های نفت خام، تمام هزینه های تولید و پروژه های صنعت نفت افزایش یافته است، ادامه داد: این در حالی است که با کاهش قیمت ها هزینه ها تغییر نکرده است؛ بنابراین سعی می کنیم بازار را متعادل کنیم و قیمتی عادلانه داشته باشیم. غلامحسین نوذری با اشاره به این که بازار نفت با مازاد عرضه رو به روست گفت: اوپک شرایط بازار نفت را بررسی و با توجه به نیازهای بازار در باره تولید خود تصمیم گیری می کند. نشست نظارت بر بازار اجلاس 149 اوپک شب گذشته به ریاست وزیر نفت کشورمان برگزار شد و قرار است نشست وزیران نفت عضو اوپک ساعت 21 (به وقت محلی) امروز سه شنبه (19 شهریور، 9 سپتامبر) آغاز به کار کند.

سه شنبه 19 شهريور 1387
نایب رئیس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با اشاره به جلسه اخیر اعضای این کمیسیون با رئیس مجلس شورای اسلامی، گفت: با توجه به سال آخر دوره فعالیت دولت نهم و ضرورت ارزیابی عملکرد دولت در سال پایانی، نظارت بر فعالیت های دولت در بخش نفت و انرژی در اولویت این کمیسیون قرار گرفته است. ناصر سودانی در گفت و گو با خبرنگار شانا افزود: تدوین طرح جامع انرژی از اولویت هایی است که در دوره های قبلی مجلس نیز بحث آن مطرح بوده ولی تدوین این طرح عملی نشده است. وی افزود: ما امیدواریم که در کمیسیون انرژی مجلس هشتم تدوین نظامع جامع انرژی کشور عملی شود. نماینده مردم اهواز در مجلس شورای اسلامی با اشاره به ضرورت راه اندازی پایگاه جامع اطلاع رسانی در بخش انرژی گفت: آنچه به آن نیاز داریم پایگاه جامعی است که درحوزه انرژی اعم از نفت، گاز، برق و انرژی های نو اطلاعات تخصصی مربوط به قراردادها ،صادرات و واردات و پژوهش های علمی این حوزه، اطلاعات مورد نیاز نمایندگان مجلس و دست اندرکاران اجرایی را تامین کند. وی افزود: در حال حاضر در جلسات اخیر کمیسیون انرژی و به ویژه در جلسه ای که با حضور رئیس مجلس شورای اسلامی برگزار شد، بحث اساسنامه شرکت ملی نفت، نظارت بر قراردادها، توان سنجی ملی برای حضور در بازارهای جهانی، در نظر گرفتن مصالح ملی در واردات و صادرات، تربیت نیروی انسانی متخصص و افزایش کمی و کیفی فرآورده ها و تولیدات در حوزه های پایین دستی و بالا دستی از اولویت های مطرح شده بوده است که کمیته های فرعی و تخصصی این موارد را پیگیری می کنند.

سه شنبه 19 شهريور 1387
پالایشگاه تولید قیر با ظرفیت سالانه 5/1 میلیون تن، با سرمایه گذاری مشترک شرکت چینی «کی نی کال» و شرکت ایرانی «هرمز زاگرس»، در منطقه انرژی دیلم واقع در شمال استان بوشهر احداث می شود. به گزارش خبرنگار شانا در مناطق نفت خیز جنوب، عملیات مکان یابی و بررسی مطالعاتی این طرح در منطقه امام حسن دیلم در مجاور شرکت نفت فلات قاره منطقه بهرگان انجام شده است. طبق مفاد قرارداد تنظیم شده میان مسئولان دو شرکت یاد شده، عملیات تجهیز کارگاه و مقدمات شروع کار برای اجرای این طرح در مهر ماه امسال انجام و پیش بینی می شود تا مهرماه سال آینده فاز اول پالایشگاه قیر به بهره برداری برسد. این پالایشگاه در دو فاز و در مدت دو سال ساخته و سالانه 5/1 میلیون تن فرآورده های نفتی به ویژه قیر برای مصارف داخل ایران و صادرات در آن تولید می شود. احداث جاده دسترسی به محل سایت اداری و مسکونی پالایشگاه، زیرساخت های آب، برق و تلفن و انجام مراحل اداری و زیست محیطی، از جمله برنامه های اولیه احداث این پالایشگاه است

سه شنبه 19 شهريور 1387
نماینده شرکت او ام وی اتریش خواستار حضور فعال ایران در خط لوله نابوکو شد. به گزارش خبرنگار شانا از وین، وزیر نفت در حاشیه برگزاری یکصد و چهل و نهمین اجلاس اوپک، عصر دیروز (دوشنبه 18 شهریور) با رئیس اجرایی شرکت او ام وی اتریش دیدار و درباره توسعه همکاری ها با این شرکت مذاکره کرد. مهندس غلامحسین نوذری در گفت و گو با خبرنگار شانا مذاکرات انجام شده با شرکت او ام وی را در خصوص دو محور عمده عنوان کرد و گفت: این شرکت به عنوان رهبر اجرای خط لوله نابوکو خواهان فعال کردن این پروژه توسط ایران شد که ما نیز اعلام آمادگی کردیم و قرار شد تا نمایندگان این شرکت به ایران سفر کنند تا چارچوب همکاری مشخص شود. وی بخش دیگر مذاکرات خود با نماینده شرکت او ام وی اتریش را در باره پروژه ایران ال ان جی اعلام کرد و افزود: این شرکت خواهان مشارکت در این پروژه است که پیش از این چند دوره مذاکره با او ام وی در این خصوص انجام شده است. وزیر نفت خاطرنشان کرد: شرکت او ام وی تمایل بسیاری برای مشارکت در این پروژه دارد و علاوه بر این خواهان مشارکت در بخش بالادستی این پروژه در فاز 12 پارس جنوبی است که در این جلسه خواستار تسریع در این مذاکرات شد. وزیر نفت تاکید کرد: همچنین در این جلسه به شرکت او ام وی اعلام شد تا برای آغاز پروژه توسعه بلوک مهر نیز هر چه سریع تر اقدام کند.

چهارشنبه 20 شهريور 1387
علی رحمانی در باره ورود شرکت های صنعت نفت به بورس اوراق بهادار گفت: شرکت های صنعت نفت باید شرایط لازم را برای عرضه سهام در بورس داشته باشند؛ در غیر این صورت از راه های دیگر به فروش می رسند. علی رحمانی، مدیرعامل شرکت بورس اوراق بهادار تهران در گفت و گو با خبرنگار شانا، به تشریح چگونگی پذیرش سهام شرکت های نفتی مشمول اصل 44 در بازار بورس اوراق بهادار پرداخت و گفت: پس از تصمیم گیری دولت برای ورود شرکت های تابعه صنعت نفت به بورس، کمیته ای از نمایندگان سازمان خصوصی سازی و شرکت بورس اوراق بهادار تشکیل می شود تا شرایط شرکت مورد نظر را برای ورود به بورس بررسی کند. وی افزود: اگر نمایندگان کمیته به این نتیجه برسند که شرکت نفتی مورد نظر آمادگی ورود به بورس را ندارد، سازمان خصوصی سازی از طریق مزایده و سایر روش ها برای فروش سهام شرکت اقدام می کند. رحمانی ادامه داد: در صورتی که پالایشگاه یا مجتمع پتروشیمی که برای ورود به بورس معرفی شده، شرایط لازم را داشته باشد، در بورس اوراق بهادار پذیرش می شود که گاهی ممکن است روند پذیرش طول بکشد. مدیرعامل شرکت بورس اوراق بهادار تهران، در باره شرایط لازم ورود شرکت های صنعت نفت به بورس، توضیح داد: شرکت های صنعت نفت باید آمادگی کامل برای ورود به بورس را داشته باشند و یکی از شرایط ورود آنها آمادگی حقوقی شرکت است. وی افزود: منظور از آمادگی حقوقی این است که شرکت نفتی باید اساسنامه ای بر اساس مقررات بورس تهیه کند که در آن حقوق سهامداران رعایت شود. رحمانی ادامه داد: شرکت مورد نظر باید یک کارگروه مالی نیز داشته باشد تا حسابرسی مالی شرکت را بررسی کند تا در صورتی که دارایی یا بدهی مشکل سازی در بودجه شرکت وجود دارد، بر طرف شود. رحمانی با تاکید بر این که باید تمام بدهکاری ها، طلب ها و تضمین های شرکت مادر تخصصی در کارگروه مالی حل و فصل شود، اظهار داشت: کارگروه دیگری نیز بر روند ورود شرکت به بورس نظارت می کند و آن کارگروه اقتصادی _ مهندسی است که خوراک مجتمع، وضعیت اقتصادی، وضعیت مهندسی و فنی شرکت را بررسی می کند. وی در این باره توضیح داد: برای مثال در پالایشگاه ها که نفت خام از شرکت ملی نفت خریداری و استفاده می شود، باید قراردادی منعقد شود که نحوه تامین خوراک از دولت را تعیین کند. مدیرعامل شرکت بورس اوراق بهادار تهران تاکید کرد: باید شرایط قدرت پیش بینی برای اشخاص حقیقی و حقوقی که قصد معامله در بورس دارند، مشخص شود و این به معنای شفافیت بازار بورس است. رحمانی با تاکید بر این که شرکت های نفتی با طی تمام شرایط شرکت بورس، می توانند سهام خود را در بهترین حالت به بازار عرضه کنند، اظهار داشت: به نفع شرکت های تابعه صنعت نفت است که سهام خود را از طریق بورس به بازار عرضه کنند، زیرا در اولین مرحله 5 درصد از سهام به فروش رسیده به کارکنان همان شرکت تعلق می گیرد. وی بر لزوم واگذاری سهام شرکت ها به بخش بزرگی از عموم مردم تاکید کرد و گفت: باید سعی کنیم تا هر میزان از سهام شرکت های صنعت نفت که در بورس عرضه می شود، به تعداد زیادی از مردم فروخته شود و این معنای واقعی خصوصی سازی است. رحمانی، شفافیت بازار را از مهم ترین مزیت های بورس اوراق بهادار خواند و تصریح کرد: همان طور که گفته شد، در صورتی که شرکت نفتی شرایط خود را برای ورود به بورس فراهم نکند، مانند پتروشیمی رازی با کمک سازمان خصوصی سازی از راه های غیر بورسی به فروش می رسد، اما وضع فروش این مجتمع با شرایط عرضه سهم پتروشیمی فناوران که در بورس اوراق بهادار عرضه شد، قابل مقایسه نیست. .

پنج شنبه 21 شهريور 1387
تجهیز ناوگان آمد و شد کارکنان شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب به سیستم خنک کننده کابین (Air Conditioner) و افتتاح پارک تفریحی - ورزشی باشگاه شماره 2 شرکت بهره برداری نفت و گاز آغاجاری از جمله دو خبر کوتاه از مناطق نفت خیز جنوب است. به گزارش خبرنگار شانا در مناطق نفت خیز جنوب، تمام ناوگان (اتوبوس و مینی بوس) ویژه سرویس آمد و شد کارکنان شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب تا پایان امسال به سیستم خنک کننده کابین (Air Conditioner مجهز می شوند. شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب هم اکنون 164 دستگاه اتوبوس دارد که از این تعداد 158 دستگاه، همچنین از 180 دستگاه مینی بوس این شرکت 133 دستگاه آن کولر دار است. این تعداد با تلاش شرکت خدمات رفاهی نفت، نسبت به سال 1384 چهار برابر افزایش یافته است. شرکت خدمات ترابری و پشتیبانی نفت یکی از 9 شرکت تابع شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب است و با داشتن 2 هزارو 86 دستگاه خودروی سبک، سنگین، اتوبوس و مینی بوس و ماشین آلات در استان خوزستان و بخش هایی از استان های فارس، بوشهر و کهگیلویه و بویر احمد فعالیت می کند. همچنین پروژه احداث پارک تفریحی- ورزشی باشگاه شماره 2 شرکت بهره برداری نفت و گاز آغاجاری به بهره برداری رسید. این مجموعه رفاهی در زمینی به مساحت 8 هزار و 200 متر مربع ساخته شده و برای آن 2 میلیارد و 700 میلیون ریال هزینه شده است. پارک تفریحی - ورزشی شماره دو شرکت نفتی آغاجاری، شامل محوطه چمن و هفت آلاچیق برای پذیرایی از خانواده ها است و در کنار آن زمین اسکیت، پارک بادی، بولینگ، بیلیارد، زمین تنیس و اسکواش احداث و یک دستگاه تلویزیون 200 اینچ نصب شده است.

جمعه 22 شهريور 1387
دبیر اجرایی ایران پلاست 2008 اعلام کرد: شرکت کنندگان در ششمین نمایشگاه ایران پلاست در 4 گروه کالایی قرار می گیرند. به گزارش شانا، صدیقی افزود: شرکت کنندگان در 4 گروه کالایی مواداولیه،ماشین آلات و تجهیزات پلیمری، محصولات ساخته شده و نیم ساخته و خدمات فنی و مهندسی در 7 سالن به مساحت حدود 16 هزار مترمربع قرار می گیرند. صدیقی تصریح کرد: در گروه مواد اولیه 10 شرکت خارجی و 25 شرکت داخلی در مساحت یکهزار و 450 مترمربع در سالن 35 شرکت می کنند. وی اظهار داشت: سالن های 38، A38، 40 و 41 با مساحت 12 هزار مترمربع اختصاص به گروه ماشین آلات و تجهیزات پلیمری دارد؛ در این گروه 85 شرکت خارجی و 170 شرکت داخلی حضور دارند. دبیر اجرایی ایران پلاست 2008 یادآور شد: در گروه محصولات ساخته شده و نیم ساخته و خدمات فنی و مهندسی نیز 2 شرکت خارجی و 88 شرکت داخلی در مساحت 2 هزار و 500 مترمربع در سالن های 31 و 44 محصولات خود را عرضه می کنند. شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران، ششمین نمایشگاه ایران پلاست را از 21 تا 24 آبان ماه سال جاری در محل نمایشگاه های بین المللی تهران برگزار می کند.

جمعه 22 شهريور 1387
به دنبال انتشار آمار ذخیره سازی های آمریکا، بهای نفت خام در بازارهای جهانی روز گذشته به زیر 100 دلار در هر بشکه رسید. به گزارش شانا به نقل از خبرگزاری فرانسه، به دنبال انتشار گزارش هفتگی دولت آمریکا درباره ذخایر این کشور و کاهش کمتر از انتظار ذخایر فراورده های میان تقطیر، بهای نفت در بازار لندن روز گذشته (چهارشنبه 20 شهریور) به کمتر از بشکه ای 100 دلار رسید. بهای نفت خام برنت دریای شمال برای تحویل در ماه اکتبر با یک دلار و 8 سنت کاهش، به سطح 99 دلار و 26 سنت در هر بشکه در معاملات روز گذشته بازار لندن رسید. همچنین بهای نفت خام سبک شیرین پایه بورس نیویورک برای تحویل در ماه اکتبر با 55 سنت کاهش بشکه ای 102 دلار و 71 سنت معامله شد. بنابر گزارش وزارت انرژی آمریکا، ذخایر فراورده های میان تقطیر این کشور که شامل سوخت گرمایشی نیز می شود، یک میلیون و 200 هزار بشکه در هفته منتهی به پنج سپتامبر (15 شهریور) کاهش یافته است. این در حالی است که پیش بینی ها حاکی از کاهش دو میلیون و 200 هزار بشکه ای در این ذخیره سازی ها بود. همچنین ذخایر نفت خام این کشور پنج میلیون و 900 هزار بشکه در دوره مورد اشاره کاهش یافت اما انتظار می رفت این کاهش پنج میلیون بشکه باشد.

شنبه 23 شهريور 1387
غلامحسین نوذری وزیر نفت ایران در باره حضور علی کردان وزیر کشور در مذاکرات صادرات گاز به امارات گفته است: "هر چند آقای کردان اکنون به عنوان وزیر کشور فعالیت می کند اما به عنوان یکی از اعضای کارگروه ویژه نفت نیز مسئولیت دارد." به گزارش نفت تایمز به نقل از بی بی سی به گفته وزیر نفت، "آقای کردان به عنوان رئیس هیات مدیره شرکت صادرات گاز مسئولیت مذاکره صادرات گاز را بر عهده داشت. از وقتی که به وزارت نفت آمد، این مسئولیت به او محول شد و مذاکرات با کارشناسان این وزارتخانه ادامه یافت و به جای خوبی رسید اما به نقطه مطلوب نرسیدیم. از همین رو قرار شد مذاکرات ادامه یابد." آقای کردان پیش از آنکه وزیر کشور شود به عنوان جانشین وزیر نفت فعالیت می کرد و در روزهای اخیر برخی حضور وی را در مذاکرات صادرات گاز به امارات موسوم "کرسنت" زیر سئوال برده اند. روزنامه کیهان چاپ تهران با چاپ مطلبی وزیر کشور را به "تلاش برای انعقاد قرارداد غیرقانونی و مغایر با منافع ملی" برای فروش گاز به امارات متهم کرد و در مقابل نیز آقای کردان مطالب مدیر کیهان را "دروغ و غیر واقعی" دانست. حسین شریعتمداری مدیر روزنامه کیهان گفته بود که وزیر کشور در جریان مذاکره و ملاقات آقای کردان با مدیران شرکت کرسنت نبوده اما آقای کردان گفته بود: "این جلسه قرار بود با حضور وزیر محترم نفت برگزار شود ولی ایشان به دلیل حضور در اجلاس اوپک خارج از کشور بودند، آقای جشن ساز [مدیر عامل شرکت ملی نفت ایران] به نمایندگی از ایشان در این جلسه حضور پیدا کردند."

شنبه 23 شهريور 1387
برزیل با پیشنهاد پیوستن به سازمان كشورهای صادركننده نفت (اوپك) مخالفت كرد. به گزارش نفت تایمز به نقل از فرانس‌پرس، وزیر انرژی برزیل با اعلام این خبر افزود: ایران رسما از برزیل برای پیوستن به اوپك دعوت كرد، ولی برزیل با این پیشنهاد مخالفت كرده است. ادسون لوبادو ادامه داد: در دیدار با سفیر ایران، وی از برزیل دعوت كرد كه به اعضای اوپك بپیوندد. این یك پیشنهاد نبود، بلكه دعوتی رسمی بود. وی كه در كنفرانسی مطبوعاتی سخن می‌گفت، افزود: به سفیر ایران اعلام كردیم كه برزیل در شرایط كنونی احتمال پیوستن به اوپك را بررسی نمی‌كند. بر اساس گزارش ایسنا گفتنی است، برزیل در نوامبر 2007 از كشف ذخایر نفتی بالغ بر هشت میلیارد بشكه نفت خبر داده ‌بود و اوایل سال جاری نیز اعلام كرد كه میادین نزدیك به این ذخایر می‌تواند بالغ بر 40 میلیارد بشكه ذخیره دیگر نیز به این میزان اضافه كند.

شنبه 23 شهريور 1387
قیمت مطلوب قیمتی است که آینده سرمایه گذاری را تضمین کند

شنبه 23 شهريور 1387
مدیر اجرایی شرکت نفت کویت با تاکید بر برنامه این کشور برای واردات گاز از ایران از ادامه مذاکرات با طرف ایرانی در این باره خبر داد. به گزارش شانا به نقل از خبرگزاری رسمی کویت (کونا)، «سعد الشویب» مدیر اجرایی شرکت نفت کویت اعلام کرد که حجم سرمایه گذاری های داخلی و خارجی این شرکت در پنج سال آینده به رقم 55 میلیارد دلار می رسد. الشویب در جمع خبرنگاران گفت : تولید داخلی گاز کویت جوابگوی میزان مصرف داخلی نیست و تلاش داریم برای واردات گاز برنامه ریزی کنیم. وی درباره واردات گاز از ایران هم گفت که شرکت نفت کویت چهار سال است که در این زمینه با طرف ایرانی در حال مذاکره است. مدیر اجرایی شرکت نفت کویت درباره طرح های سرمایه گذاری کویت در خارج از این کشور در زمینه نفت و گاز هم گفت که کویت در این زمینه دو طرح اصلی دارد که یکی از آنها در ویتنام و شامل ساخت مجتمع پتروشیمی و پایانه های بنزین در این کشور با مشارکت طرف های دیگر است.

دوشنبه 25 شهريور 1387
وزیر نفت در باره قرارداد فروش گاز به امارات (قرارداد کرسنت) گفت: هدف وزارت نفت اصلاح این قرارداد است و تا منافع ملی کشور در این قرارداد تامین نشود، قرارداد کرسنت اجرایی نمی شود. به گزارش خبرنگار شانا، مهندس غلامحسین نوذری امروز (یکشنبه 24 شهریور) در حاشیه جلسه هیئت دولت به خبرنگاران گفت: اگر قیمت فروش گاز در قرارداد کرسنت منطقی و منافع ایران در این قرارداد تامین شود گاز منطقه سیری را به کرسنت تحویل می دهیم؛ در غیر این صورت با اجرای پروژه گازی انتقال گاز از سیری به عسلویه، این گاز در شبکه مصرف داخلی قرار می گیرد. وی در پاسخ به این پرسش که در صورت عدم انعقاد قرارداد کرسنت ایران باید 2 میلیارد دلار خسارت بپردازد، گفت: اگر قرار داد کرسنت منطقی و در برگیرنده منافع ایران نباشد، گاز منطقه سیری به مصرف داخل خواهد رسید. تغییر نرخ دلار عامل کاهش قیمت نفت وزیر نفت در باره علل کاهش قیمت نفت نیز گفت: مهم ترین علت کاهش قیمت نفت در بازارهای جهانی را تغییر نرخ دلار در برابر ارزهای است. وی تصریح کرد: عرضه مازاد نفت در بازار همچنان وجود دارد، زیرا تصمیم گیری های اوپک برای عرضه نشدن مازاد نفت در اجلاس 149 اوپک، هنوز به طور کامل اجرا نشده است. وی افزود: ما فرصت داریم در اجلاس فوق العاده اوپک در آذرماه امسال برای تعیین سقف تولید نفت، تصمیم گیری کنیم. مهندس نوذری یکی دیگر از دلایل کاهش قیمت نفت را عرضه نفت مازاد از سوی برخی کشورهای اوپک برشمرد و افزود: در کنار این عوامل باید در نظر داشت که امسال رشد اقتصادی کشورهای جهان نسبت به سال گذشته کاهش یافته و پیش بینی می شود که این کاهش رشد تا سال 2009 ادامه داشته باشد. تدابیر لازم برای تامین سوخت زمستان اندیشیده شده است وزیر نفت در باره تامین سوخت نیروگاه ها در زمستان امسال گفت: ما در زمینه تامین سوخت نیروگاه ها در زمستان سال گذشته هم با مشکلی رو به رو نبودیم و امسال نیز تدابیر لازم در این زمینه انجام شده است. مهندس نوذری در این باره توضیح داد: روال این بوده که در زمستان ها به دلیل بالارفتن مصرف خانگی، نیروگاه ها از سوخت دوم یعنی نفت گاز یا نفت کوره استفاده کنند. وی در باره عرضه گازوییل با کارت هوشمند اظهار داشت: بحث عرضه گازوییل با کارت هوشمند را به طور جدی پیگیری می کنیم و امیدواریم به زودی سامانه کارت هوشمند راه اندازی شود. فرمول نهایی خط لوله صلح هنوز امضا نشده است وزیر نفت در باره مذاکرات خط لوله صلح گفت: در باره این مذاکرات، فرمولی نهایی شده بود که هنوز به امضا نرسیده، اما ملاک ما برای نهایی شدن قیمت فروش گاز به هندوستان زمانی است که قرارداد امضا شود. نوذری درباره آخرین وضعیت مذاکرات خط لوله صلح گفت: با وجود آن که ایران طرف هندی را برای از سر گیری مذاکرات دعوت کرده است؛ اما هندی ها در حال تاخیر اندازی ادامه مذاکرات هستند. وی افزود: به نظر می رسد تاخیر هندی ها به دلیل ملاحضات و مسائل داخلی باشد.

دوشنبه 25 شهريور 1387
سرپرست محیط زیست شرکت پالایش نفت اصفهان از اجرای طرح بازیافت نفت از لجن های نفتی در مخازن این پالایشگاه خبر داد. حسین صالحی به خبرنگار شانا گفت: پروژه لایروبی لجن های نفتی با هدف پالایش و بازتولید نفت، همچنین جلوگیری از هدرروی این فرآورده انجام شد. وی تصریح کرد: با اجرای این پروژه، نفت موجود در لجن های خروجی از پالایشگاه پس از تصفیه، به سیستم برگردانده و لجن باقی مانده به خاک تبدیل می شود. سرپرست محیط زیست شرکت پالایش نفت اصفهان یادآور شد: با بازیافت و تصفیه لجن های نفتی، آلودگی های فیزیکی، زیست محیطی و بیولوژیک به حداقل می رسد و از ورود فلزهای سنگین، مواد نفتی به دریا جلوگیری می شود. وی افزود: با اجرای این پروژه، مواد نفتی موجود در لجن های نفتی کف مخازن که 95 درصد آن را شامل می شود، به وسیله واحد پساب صنعتی پالایشگاه تصفیه و مواد جامد باقی مانده در لجن ها در محیط ویژه ای انباشت و نگهداری می شود. صالحی در تشریح روند استحصال مواد نفتی از لجن های کف مخازن گفت: همه ضایعات موجود در مواد نفتی به وسیله واحد پساب پالایشگاه جمع آوری و لجن های موجود در این مواد به وسیله دستگاه های لجن خشک کن به شکل مایع و جامد از یکدیگر تفکیک می شوند. او ادامه داد: در شکل مایع آب موجود در لجن های استحصالی در واحد تصفیه آب های صنعتی تفکیک و مواد نفتی آنها گرفته و آب باقی مانده به سیستم خنک کننده برگشت داده می شود. سرپرست محیط زیست شرکت پالایش نفت اصفهان افزود: بر اساس قراردادی که با مجتمع سیمان سپاهان امضا کردیم، مواد جامد حاصل از لجن های نفتی که شامل چهارنوع مواد معدنی و 5 درصد مواد نفتی غیرقابل استحصال است در سایت ویژه ای نگهداری و به عنوان خوراک اولیه این کارخانه استفاده می شود. وی همچنین از خرید و نصب دو دستگاه لجن خشک کن در شرکت پالایش نفت اصفهان خبر داد و گفت: با هدف پالایش و بازتولید نفت دو دستگاه لجن خشک کن در دو واحد پساب و آب صنعتی پالایشگاه اصفهان نصب شد. صالحی تصریح کرد: نصب دستگاه uv برای گندزدایی در واحد بازیافت و دستگاه مبدل حرارتیPACKINOX در واحدهای تبدیل کاتالیستی با هدف کاهش مصرف انرژی، رفع مشکلات عملیاتی و امکان افزایش ظرفیت واحد بنزین سازی، از اقدام هایی است که با هدف حفظ محیط زیست در شرکت پالایش نفت اصفهان انجام شده است. شرکت پالایش نفت اصفهان در گستره ای340 هکتاری در شمال غربی اصفهان واقع شده است. شرکت پالایش نفت اصفهان فعالیت خود را در زمنیه پالایش نفت خام و تولید فرآورده های نفتی از سال 1358 آغاز کرده است و هم اکنون بیش از 22 درصد از فرآوده های نفتی مورد نیاز کشور را تولید می کند. محصولات گاز مایع، بنزین، نفت سفید، نفت گاز، نفت کوره، سوخت های هوایی، انواع حلال ها، روغن خام، گوگرد، نیتروژن و هیدروژن از جمله تولیدات شرکت پالایش نفت اصفهان است. این شرکت همچنین مواد اولیه مورد نیاز شرکت های نفت سپاهان، نفت جی، پتروشیمی های اصفهان، اراک و شرکت سرمایه گذاری صنایع پتروشیمی ایران (L.A.B) را تامین می کند. شرکت پالایش نفت اصفهان شامل دو پالایشگاه هر یک با ظرفیت اسمی 100 هزار بشکه در روز بوده است که با اجرای پروژه های توسعه، بهبود، رفع تنگناها و تامین نیازهای عملیاتی خود توانست ظرفیت تولید را 375 هزار بشکه در روز افزایش دهد.

دوشنبه 25 شهريور 1387
غلامحسین محسنی اژه ای، گفت: مسائل و بحث های مربوط به قیمت فروش گاز در قرارداد کرسنت به وسیله وزارت نفت پیگیری می شود و وزارت اطلاعات تخلفات صورت گرفته در این قرارداد را بررسی می کند. به گزارش خبرنگار شانا، غلامحسین محسنی اژه ای، وزیر اطلاعات، در حاشیه جلسه امروز (یکشنبه 24 شهریور) هیئت دولت، گفت: ما نمی توانیم منافع کشور را به ارزانی در اختیار کشورهای خارجی قرار دهیم. وزیر اطلاعات در باره مذاکرات قرارداد کرسنت، اظهار داشت: مذاکرات این قرارداد تا زمانی که منافع کشور تامین شود به طول می انجامد. به گزارش شانا، قرارداد خرید و فروش گاز بین شرکت ملی نفت ایران و شرکت نفتی بین‌المللی کرنست با دعوت از وزیران نفت و اطلاعات روز دوشنبه (25شهریور1387) در کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی بررسی خواهد شد. مهندس غلامحسین نوذری نیز، امروز (یکشنبه 24 شهریور) در حاشیه جلسه هیئت دولت به خبرنگاران گفت: اگر قیمت فروش گاز در قرارداد کرسنت منطقی و منافع ایران در این قرارداد تامین شود گاز منطقه سیری را به کرسنت تحویل می دهیم؛ در غیر این صورت با اجرای پروژه گازی انتقال گاز از سیری به عسلویه، این گاز در شبکه مصرف داخلی قرار می گیرد.

سه شنبه 26 شهريور 1387
میانگین هفتگی بهای سبد نفتی اوپک در هفته منتهی به جمعه (22 شهریور) با شش دلار و 99 سنت کاهش نسبت به هفته قبل از آن، به هر بشکه 97 دلار و 40 سنت رسید. به گزارش شانا به نقل از دبیرخانه سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک)، میانگین هفتگی بهای سبد نفتی اوپک در هفته منتهی به جمعه (15 شهریور) 104 دلار و 39 سنت هر بشکه بود. سبد نفت خام اوپک، در بردارنده 13نوع نفت خام اعضای این سازمان شامل مخلوط الجزایر، گریسول آنگولا، اورینته اکوادور، میناس اندونزی، سنگین ایران، سبک بصره، صادراتی کویت، اس ‌سیدر لیبی، سبک «بونی» نیجریه، مارین قطر، سبک عربی عربستان سعودی، موربان امارات و بی.سی.اف 17 ونزوئلا است. بهای سبد نفتی اوپک در روز جمعه (22 شهریور) نیز پس از چند روز کاهش با تنها چهار سنت افزایش به سطح 95 دلار و 33 سنت هر بشکه رسید.

سه شنبه 26 شهريور 1387
معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران از پرداخت بیش از 134هزار میلیارد ریال یارانه گاز طبیعی به مشترکان خانگی در سال گذشته خبرداد. به گزارش شانا، مهندس سیدرضا کسایی زاده افزود: این میزان یارانه پرداختی گاز در بخش خانگی، معادل بیش از دو برابر منابع تخصیصی(داخلی و خارجی) برای توسعه پالایشگاه های گاز، خطوط انتقال سراسری، استانی و محلی، همچنین شبکه های توزیع شهری، روستایی و ایستگاه های تقویت و کاهش فشار در سال گذشته بوده است. وی با بیان این که قیمت واقعی گاز طبیعی در منطقه، بیش از سه هزار و 600ریال به ازای هر متر مکعب گاز شیرین است، اظهار داشت: مشترکان بخش خانگی در سال گذشته به طور میانگین پرداخت کننده 113ریال از این مبلغ بوده اند و این به معنای پرداخت کمتر از 3 درصد گازبهای واقعی است. کسایی زاده با اشاره به این که سال گذشته 38 میلیارد و 625 میلیون متر مکعب گاز در بخش خانگی مصرف شده است، میانگین مصرف در این بخش را 105 میلیون متر مکعب در روز اعلام کرد. وی تصریح کرد: سهم دهک های اول و دوم جامعه از این میزان مصرف، دو میلیارد و 405میلیون متر مکعب بوده که نشانگر 6 درصد کل مصرف خانگی است. مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران افزود: در سال گذشته، دهک های 9 و 10جامعه نیز در مجموع هشت میلیارد و 414 میلیون متر مکعب گازطبیعی مصرف کردند که سهم دهک دهم از این مقدار، چهار میلیارد و 789 میلیون متر مکعب گاز بوده است. وی یادآور شد: این دو دهک جامعه 22درصد کل مصرف بخش خانگی را در سال گذشته به خود اختصاص دادند. مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران به طبقه بندی دهک های جامعه و معیارهای آن اشاره کرد و افزود: در این طبقه بندی، میزان مصرف گاز و مقایسه آن با الگوی مصرفی که بر اساس دمای هوای منطقه و ماه مصرف تعیین شده است، به عنوان معیار در نظر گرفته شده اند. کسایی زاده با بیان این که درسال گذشته، از نظر میزان پایبندی به الگوی مصرف گازطبیعی، 38درصدجمعیت کشور در دهک های اول و دوم قرار داشتند و کمتر از 3/1 درصد نیز در دهک های بالایی جامعه( 9 و 10)جای گرفتند، گفت: این آمار نشان می دهد متوسط اختلاف مصرف گاز طبیعی در خانوارهای دو دهک پرمصرف، نسبت به دو دهک کم مصرف 79 برابر بوده است که عدد خوبی نیست. مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران تصریح کرد: تحلیل های کارشناسی نشان می دهد، اگر روش پلکانی افزاینده برای تعیین گازبهای مشترکان خانگی و تجاری به کار گرفته نمی شد، شکاف میان خانوارهای کم مصرف و پرمصرف به مراتب عمیق تر از وضعیت کنونی می شد.

سه شنبه 26 شهريور 1387
علی محمدی گفت: صندوق بازنشستگی صنعت نفت حدود 30 درصد از سهام عرضه شده پالایشگاه اصفهان در بورس را خریداری کرده و به دلیل سودآوری در انتظار عرضه بقیه سهام این پالایشگاه هستیم. رئیس صندوق بازنشستگی، پس انداز و رفاه کارکنان صنعت نفت در گفت و گو با خبرنگار شانا از خرید حدود 30 درصد سهام عرضه شده پالایشگاه اصفهان به وسیله صندوق بازنشستگی صنعت نفت خبر داد و گفت: در حالی که پالایشگاه اصفهان تنها 5 درصد از سهام خود را در بازار عرضه و معامله کرد، حدود 30 درصد از سهام عرضه شده پالایشگاه به وسیله صندوق بازنشستگی صنعت نفت خریداری شد. محمدی با تاکید بر وجود نوسان های قیمت در بازار بورس و عرضه سهام گفت: با این که قیمت سهام دچار نوسان می شود، اما سهام پالایشگاه اصفهان سودآور است و ما منتظر عرضه مجدد سهام شرکت پالایش نفت اصفهان هستیم تا سهام بیشتری را خریداری کنیم. وی با بیان این که تا عرضه نهایی سهام پالایشگاه اصفهان در بورس میزان سودآوری سهام مشخص نمی شود، گفت: به اعتقاد ما سهام پالایشگاه اصفهان به طور قطع سود آور خواهد بود. رئیس صندوق بازنشستگی، پس انداز و رفاه کارکنان صنعت نفت، دلیل عرضه نشدن محصولات پالایشگاه اصفهان در بورس کالا را موضوع خوراک این پالایشگاه دانست و اظهار داشت: برای عرضه محصولات پالایشگاه اصفهان در بازار بورس نفت، باید وضعیت خوراک و تولید پالایشگاه معین شود. وی افزود: طبق برنامه ریزی ها پس از عرضه سهام پالایشگاه تبریز در بورس اوراق بهادار، بخشی از سهام این پالایشگاه را نیز خریداری می کنیم. رئیس صندوق بازنشستگی، پس انداز و رفاه کارکنان صنعت نفت، از نقش موثر شرکت سرمایه گذاری صندوق بازنشستگی نفت در درآمدهای این صندوق خبر داد و گفت: بیشترین تکیه صندوق بازنشستگی صنعت نفت به درآمدهای شرکت سرمایه گذاری صندوق بازنشستگی صنعت نفت است. وی افزود: شرکت سرمایه گذاری صندوق بازنشستگی صنعت نفت هم در برخی شرکت های بورسی فعالیت می کند و هم برخی شرکت های غیر بورسی که سهامشان را در اختیار دارد. محمدی در باره زمینه های فعالیت شرکت سرمایه گذاری صندوق بازنشستگی صنعت نفت اظهار داشت: این شرکت در زمینه های مختلف بیمه، مالی، فلزات، حمل و نقل، کشتیرانی، بانک، مواد شیمیایی، نفت، گاز، پتروشیمی و سایر زمینه ها فعالیت می کند. رئیس صندوق بازنشستگی، پس انداز و رفاه کارکنان صنعت نفت، یکی از زمینه های فعالیت شرکت سرمایه گذاری صنعت نفت را خرید سهام های سودآور عرضه شده در بازار بورس خواند و تصریح کرد: شرکت سرمایه گذاری صندوق بازنشستگی صنعت نفت، سهام های سودآوری را که در بورس عرضه می شود، بررسی می کند و چنانچه به نفع درآمد های صندوق بازنشستگی صنعت نفت باشد آن سهام را خریداری می کند.

سه شنبه 26 شهريور 1387
شرکت های آمریکایی آماده از سرگیری فعالیت پالایشگاه های خود پس از وقوع طوفان ایکه هستند. به گزارش شانا، خبرگزاری بلومبرگ گزارش داد: پالایشگرهای نفت آمریکا در دو ایالت تگزاس و لوییزیانا برای از سرگیری فعالیت خود پس از وقوع طوفان «ایکه» آماده هستند. به نظر می آید آسیب ناشی از طوفان «ایکه» بر تجهیزات پالایشگاهی این دو ایالت ناچیر بوده است. این در حالی است که این منطقه عرضه بیش از 50 درصد از سوخت و نفت خام مورد استفاده در بخش شرقی ایالات متحده آمریکا را بر عهده دارد. شرکت «والرا انرژی»، بزرگترین پالایشگر آمریکا، اعلام کرد که آسیب قابل توجهی به سه پالایشگاه نفت این شرکت در هوستون وارد نشده است. شرکت «رویال داچ شل» نیز اعلام کرد که این شرکت در حال ارزیابی میزان آسیب به پالایشگاه های خود در تگزاس است و هنوز خیلی زود است که زمان از سرگیری فعالیت پالایشگاه ها را اعلام کند. بنابراین گزارش، کل 14 پالایشگاه موجود در تگزاس و لوییزیانا که ظرفیت کل پالایشی به میزان سه میلیون و 570 هزار بشکه در روز را دارا هستند، پیش از وقوع طوفان «ایکه» تعطیل شدند. شرکت «اکسون موبیل» نیز اعلام کرد که به نظر می رسد آسیب ناچیزی به پالایشگاه "بیتون" این شرکت وارد شده است. گفتنی طوفان «ایکه» در روز شنبه تا نزدیکی ساحل گالوستون نیز پیش رفت و توقف حدود 20 درصد از ظرفیت پالایشی نفت آمریکا را به دنبال داشت.

چهارشنبه 27 شهريور 1387
وزارت كشور آمریكا اعلام كرد ، توفان آیك 49 سكوی تولید نفت در منطقه خلیج مكزیك را تخریب كرده كه ظرفیت تولید هر سكو روزانه بیش از هزار بشكه بوده است . به گزارش نفت تایمز به نقل از رویترز، میزان خسارات وارد شده بر برخی از این سكوها به حدی است كه امكان بازسازی آنها وجود ندارد . توفان آیك موجب كاهش تولید 13 هزار بشكه نفت و 84 میلیون فوت مكعب گاز طبیعی این منطقه شده است . بیش از3800 سكوی نفت و گاز در منطقه خلیج مكزیك وجود دارد كه ظرفیت تولید آنها 3/1 میلیون بشكه نفت و 7 میلیارد بشكه گاز است . در حال حاضر فعالیت اكثر این سكوها متوقف شده است . تا كنون گزارشی از نشت نفت از سكوهای نفتی آمریكا به آبهای منطقه گزارش نشده است . وزارت انرژی آمریكا نیز اعلام كرد ، 12 پالایشگاه از 31 پالایشگاه ایالتهای تگزاس و لوییزیانا به علت توفان آیك تعطیل شده است . بر اساس گزارش فارس ظرفیت تولید این پالایشگاهها بیش از 3 میلیون بشكه در روز است . بیش از 3/2 میلیون مشترك برق در پنسیلوانیا نیز هیچ گونه دسترسی به انرژی برق ندارند . توفان و بارش شدید باران برق این منطقه را قطع كرده است . خلیج مكزیك 25 درصد تولید نفت و 15 درصد تولید گاز آمریكا را در اختیار دارد .

چهارشنبه 27 شهريور 1387
دومین کنفرانس بین المللی صادرات گاز با رویکرد توسعه صنعت گاز و چالش های آن در بازارهای جهانی روزهای 13 و 14 مهر ماه در مرکز همایش های بین المللی صدا و سیما برگزار می شود. به گزارش شانا، دومین کنفرانس بین المللی صادرات گاز با رویکرد توسعه صنعت گاز و چالش های آن در بازارهای جهانی با هدف تبیین تصویری واقعی از بازارهای جهانی گاز، به ویژه فرصت ها و استعدادهای بالقوه صادرات گاز جمهوری اسلامی ایران و بررسی مسائل فنی و سرمایه گذاری صنعت گاز در مرکز همایش های بین المللی صدا و سیما برگزار می شود. بررسی امور راهبردی صادرات گاز در زمینه نقش گاز در تامین انرژی آتی جهان، عوامل سیاسی و استراتژیک تاثیر گذار در تجارت گاز جهان، استراتژی های تجاری شرکت های بزرگ در صنعت گاز جهان و همچنین امور سرمایه گذاری و قراردادها در زمینه های مدیرت ریسک قراردادهای صادرات گاز، مدل های سرمایه گذاری و ارزیابی اقتصادی طرح های این صنعت، قوانین جدید برای پویایی بازار صادرات گاز و نیز تامین مالی طرح های صادرات این محصول از محورهای دومین کنفرانس بین المللی صادرات گاز عنوان شده است. همچنین مطالعه تطبیقی عرضه و تقاضای گاز در اروپا و آسیا، بازارهای بالقوه برای عرضه گاز طبیعی و فرآورده و مشتقات آن از طریق خطوط لوله انتقال گاز، مدل های قیمت گذاری، سازمان صادرکنندگان گاز، زنجیره ارزش صنعت گاز در حوزه بازاریابی و فروش و همچنین شناسایی مسائل فنی و اجرایی صادرات این محصول در زمینه بررسی فرصت ها و مطالعه تکنولوژی های موجود در خصوص تبدیل گاز طبیعی، فرصت ها و چالش های ذخیره سازی گاز و نحوه مدیریت پروژه های این صنعت از دیگر محورهای برپایی این کنفرانس است. همچنین علاقه مندان می توانند جهت کسب اطلاعات بیشتر به پایگاه اطلاع رسانی WWW.gasexport.ir مراجعه و یا با شماره تلفن 26215228 تماس حاصل نمایند.

پنج شنبه 28 شهريور 1387
منابع آگاه در عراق اعلام کردند که این کشور عرضه معمول نفت خام خود را به بصره از سرگرفته است. به گزارش شانا به نقل از سایت خبری بلومبرگ، منابع آگاه در کشتیرانی اعلام کردند که عراق عرضه معمول نفت خام خود را به پایانه نفتی بصره از سرگرفته است. این در حالی است که عراق بیشتر حجم نفت خام خود را از طریق تجهیزات نفتی این کشور در بندر بصره واقع در خلیج فارس صادر می کند. این افراد که نخواستند نامشان فاش شود، همچنین اذعان داشتند: پس از کاهش عرضه نفت خام عراق به این پایانه به حدود 36 هزار بشکه در ساعت در هفته گذشته، این میزان روز گذشته به حدود 72 هزار بشکه در ساعت یا یک میلیون و 700 هزار بشکه در روز بازگشت. کسی از علت دقیق این کاهش مطلع نیست اما یک مقام آگاه دیگر در کشتیرانی تاکید کرد که تجهیزات مورد نیاز برای بررسی هرگونه نشتی حداقل به یکی از دو خط لوله عراق فرستاده شده است. بنابر این گزارش، کاهش عرضه نفت در بندر بصره تنها دو روز پس از آغاز دوباره عرضه نفت خام کرکوک از طریق خط لوله ای جداگانه به بندر جیحان ترکیه اتفاق می افتد. بنابر برآوردهای بلومبرگ، عراق در ماه اوت سال جاری به طور متوسط دو میلیون و 310 هزار بشکه در روز نفت خام تولید کرده است که بیشتر آن به بازارهای جهانی صادر شده است.

جمعه 29 شهريور 1387
مهندس مجتبی محمدو خراسانی از آغاز عملیات لرزه نگاری میدان گازی پارس شمالی در گستره 630 کیلومتری خبر داد. رئیس اداره کل ژئوفیزیک مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت ایران به خبرنگار شانا گفت: این میزان لرزه نگاری شامل 410 کیلومتر ساختمان پارس شمالی، 90 کیلومتر لرزه نگاری ساختمانی در جزیره هندورابی و 125 کیلومتر لرزه نگاری ساختمانی در نزدیکی جزیره قشم است و در مجموع گستره ای حدود 630 کییلومتر را در برمی گیرد. وی تصریح کرد: شرکت تراس پرشیا به عنوان پیمانکار اجرای این پروژه، عملیات نقشه برداری میدان گازی پارس شمالی را از بیست و ششم این ماه (شهریور ماه ) آغاز کرده است. رئیس اداره کل ژئوفیزیک مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت ایران با بیان این که زمان اجرای عملیات لرزه نگاری میدان پارس شمالی 10 ماه پیش بینی شده است، افزود: لرزه نگاری این میدان گازی شامل منطقه ای آبی، باتلاقی و خشکی است. خراسانی با اشاره به این که مقرر شده بود عملیات لرزه نگاری پارس شمالی سال گذشته آغاز شود، تصریح کرد: به دلیل واقع شدن بخش کوچکی از پروژه در نزدیکی سازمان حفاظت شده محیط زیست، باید مجوزی از سازمان محیط زیست اخذ می شد که با برگزاری جلسات متعددی با این سازمان، مجوز آغاز عملیات لرزه نگاری در میدان پارس شمالی اخذ و عملیات اجرایی آن آغاز شد. به گزارش خبرنگار شانا، قرارداد توسعه میدان گازی پارش شمالی اواخر سال گذشته با شرکت سینوک چین به ارزش 16 میلیارد دلار امضا شد. طرح توسعه این میدان در قالب چهار فاز تعریف شده که تولید از هر فاز این میدان، حدود 2/1 میلیارد فوت مکعب است و با احتساب چهار فاز، روزانه 8/4 میلیارد فوت مکعب از فازهای میدان پارس شمالی تولید خواهد شد. میزان ذخیره درجای گاز طبیعی در میدان گازی پارس شمالی 9/58 تریلیون فوت مکعب (TCF) برآورد شده است و بر اساس برآوردها، میزان گاز قابل برداشت در این میدان به 2/47 TCF می رسد.

شنبه 30 شهريور 1387
مهندس غلامحسین نوذری در حکمی دکتر غلامرضا راشد را به سمت رئیس دانشگاه صنعت نفت منصوب کرد. دکتر راشد عضو هیات علمی دانشگاه صنعت نفت است. پیش از این دکتر محمد حسن پنجه شاهی این سمت را بر عهده داشت. در حکم وزیر نفت خطاب به دکتر راشد آمده است: با عنایت به مراتب علمی،تعهد و تجارب جنابعالی و با توجه به موافقت وزیر محترم علوم،تحقیقات و فناوری ، به موجب این حکم به عنوان رئیس دانشگاه صنعت نفت منصوب می شوید. با توجه به سابقه درخشان دانشگاه صنعت نفت،جذب اساتید مجرب،توسعه دانشگاه،ارتقاء مستمر کیفیت آموزش ها و سطح علمی دانشگاه و رسیدگی به مسائل دانشجویان از اهم وظایف جنابعالی خواهد بود. بدیهی است این مهم با تقویت گروه های آموزشی،توسعه فعالیت های پژوهشی استادان و گسترش همکاری های علمی و پژوهشی با دانشگاه ها و مراکز علمی و تخصصی خارج کشور و تعامل سازنده با دانشجویان محقق خواهد شد. دکتر غلامرضا راشد دارای مدرک دکتری مهندسی مکانیک از دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی تهران می باشد. برای ایشان آرزوی موفقیت روزافزون داریم.

شنبه 30 شهريور 1387
رئیس «آژانس بین المللی انرژی» از بهبود وضعیت توازن بین عرضه و تقاضای نفت تا پایان سال جاری میلادی به دلیل کاهش رشد اقتصادی در کشورهای صنعتی خبر داد. نابوئو تاناکا گفت: به دلیل کاهش رشد اقتصادی در آمریکا و کشورهای سازمان همکاری و توسعه اقتصادی، وضعیت عرضه و تقاضای نفت تا پایان امسال بهبود خواهد یافت. با این حال، وی بازار نفت را «همچنان متشنج» خواند و گفت: اگر اوپک تولید خود را کاهش دهد تاثیری بسیار منفی بر بازار نفت خواهد گذاشت. رئیس «آژانس بین المللی انرژی» افزود: ما نگران وضعیت عرضه نفت پس از سال 2010 هستیم زیرا ظرفیت های تولید با سرعت لازم افزایش پیدا نمی کند و قادر نخواهند بود پاسخگوی تقاضای نفت در سال های آتی باشد. وی همچنین از افزایش بیش از حد ناچیز ظرفیت تولید در خارج از اوپک ابراز نگرانی کرد و گفت: باید سرمایه گذاری های بسیاری در این زمینه صورت گیرد. تاناکا در خصوص امکان پذیر بودن ادامه سرمایه گذاری های شرکت های نفتی در زمینه پروژه های نفتی غیرمتعارف و نیز ذخایر موجود در آبهای بسیار عمیق، با توجه به کاهش شدید اخیر بهای نفت گفت: نگرانی بیش از حد شرکت های نفتی منطقی نیست زیرا قیمت نفت در میان مدت و طولانی مدت در حدی بالا خواهد بود که سرمایه گذاری های آنها سودآور باشد.

شنبه 30 شهريور 1387
ناصر رئیسی فر از 2 نازله شدن جایگاه های سوخت رسانی خبر داد و گفت: با توجه به شرایط فنی و مهندسی تعداد نازل های اکثر جایگاه های سوخت رسانی از 2 نازل تا 12 نازل افزایش یافته است. ناصر رئیسی فر، رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی جایگاه‌داران سوخت در گفت و گو با خبرنگار شانا، یکی از مهم ترین اقدام ها برای افزایش ارائه خدمات در جایگاه های سوخت را 2 نازله کردن این جایگاه ها خواند و اظهار داشت: 2 نازله کردن جایگاه های سوخت رسانی طرح در دست اقدامی است که در جایگاه هایی که شرایط فنی و مهندسی لازم را دارند اجرا می شود. وی افزود: 2 نازله کردن جایگاه هایی که فضای کافی برای استقرار چند اتومبیل در خط سوخت گیری را ندارند، نه تنها مشکلی را حل نمی کند بلکه اتلاف سرمایه محسوب می شود. رئیسی فر تاکید کرد: جایگاه های سوخت رسانی باید امکان ارائه سرویس های منظم به متقاضیان را داشته باشند تا بتوانند از نازل های جدید به صورت فعال استفاده کنند. رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی جایگاه‌داران سوخت، با بیان این که هم اکنون تمام جایگاه های تهران که قابلیت 2 نازله شدن را دارند، شناسایی شده اند، اظهار داشت: تعداد نازل های این جایگاه های سوخت از 2 نازل تا 12 نازل افزایش یافته که نیاز به فراهم سازی زیر ساخت ها، تغییر لوله کشی ها، نصب شناور روی مخازن و سایر آماده سازی های لازم را دارد. وی افزود: بیشتر جایگاه های 2 نازله در تهران و شهرهای بزرگ هستند که در صورت نیاز این طرح در سایر نقاط کشور نیز انجام می شود. رئیسی فر، تصریح کرد: اکثر جایگاه های جدید تلمبه های 2 نازله دارند و تنها جایگاه های قدیمی تک نازله هستند که شناسایی شده و در حال بازسازی هستند.

شنبه 30 شهريور 1387
مدیر پروژه لوله گذاری فاز 12 پارس جنوبی در شرکت مهندسی و ساخت تأسیسات دریایی ایران با اشاره به هزینه 250 میلیون یورویی خرید لوله برای این پروژه گفت: تا کنون 80 میلیون یورو، یعنی بیش از 30 درصد، از مبلغ یاد شده پرداخت شده است. به گزارش شانا، دکتر محمدرضا بهاری در بررسی آخرین وضعیت پروژه فاز 12 با اشاره به این که اجرای پروژه لوله گذاری فاز 12 پارس جنوبی با فراز و نشیب های زیادی همراه بوده است، افزود: هم اکنون وضعیت مالی پروژه در شرایط مناسبی قرار دارد و در مقایسه با چند ماه گذشته به وضع مطلوب تری بازگشته است. تحویل 108 کیلومتر از لوله های 32 اینچ فاز 12 انجام شد وی با بیان این که تا کنون 80 میلیون یورو از کل هزینه 250 میلیون یورویی خرید لوله فاز 12 پرداخت شده است، اظهار داشت: بر اساس آخرین اطلاعات، تا کنون 108 کیلومتر خط لوله 32 اینچ به یارد بندر امام رسیده است و 300 کیلومتر از خط لوله 4 اینچ نیز تا هفته آینده به این بندر خواهد رسید. مدیر پروژه لوله گذاری فاز 12تصریح کرد: نبود فاینانس مناسب به دلیل گشایش نیافتن LC و برخی مشکلات دیگر، افزایش قیمت فولاد در بازار جهانی نگرانی شرکت سازنده را در تأمین خط لوله این فاز به همراه داشت که در نهایت با برگزاری جلسه هایی با نمایندگان شرکت سازنده (سالزگیترز)، تأسیسات دریایی و پتروپارس این مشکل برای مقطع کنونی برطرف شد. وی توضیح داد: خط لوله فاز 12 سه خط لوله 150 کیلومتری را شامل می شود که با احتساب سه خط لوله 4 اینچ این میدان، حدود 900 هزار کیلومتر لوله گذاری در این پروژه انجام خواهد شد. بهاری ادامه داد: این پروژه در مقایسه با سایر پروژه های لوله گذاری خلیج فارس از حجم زیاد لوله گذاری برخوردار است؛ البته خط لوله سیری به عسلویه که در قالب یک خط لوله 32 اینچ با طول 286 کیلومتر انجام می شود، طولانی ترین خط لوله این منطقه شناخته می شود.

شنبه 30 شهريور 1387
مديرعامل شركت ملي نفت ايران با تأكيد بر اينكه با وجود تحريم مشتريان زيادي براي همكاري با صنعت نفت ايران وجود دارد، گفت: طي دو هفته آينده هيأت ايراني با سفر به روسيه اجرايي شدن تفاهمنامه امضا شده با گاز پروم را پيگيري مي‌كند. سيف الله جشن ساز درباره اين سفر گفت: آقاي ميلر مدير شركت روسيه گاز پروم از ما دعوتي به عمل آورده كه هيأتي با سرپرستي اين جانب طي دو هفته آينده به اين كشور سفر مي‌كند تا درباره اجرايي شدن بندهاي تفاهمنامه تصميم گيري شود. وي همچنين گفت: طرف روسي نيز هيأت خود را براي همكاري در اين زمينه به ما معرفي كرده است. معاون وزير نفت همچنين درباره سفر اخير خود به چين و مذاكره با شركت‌هاي اين كشور گفت: در اين سفر با چين درباره توسعه ميدان پارس شمالي مذاكراتي كرديم كه هنوز تمام نشده است. همكاري با چين درباره پارس شمالي وي تصريح كرد: همكاري چين با ايران در اين زمينه قرار بود فروردين ماه گذشته انجام شود كه به دلايلي به تعويق افتاد. جشن ساز تأكيد كرد: مذاكرات به مرحله نهايي خود نزديك شده است. راه‌اندازي فازهاي 6 و 7و 8 پارس جنوبي مديرعامل شركت ملي نفت همچنين درباره راه‌اندازي فازهاي 6، 7 و 8 پارس جنوبي كه قرار بود در هفته دولت راه‌اندازي شود، گفت:‌ تاريخ مراسم رسمي راه‌اندازي اين فازها تا پايان شهريورماه اعلام خواهد شد. جشن ساز افزود: در حال حاضر گاز وارد خشكي شده و خط لوله آن در حال آزمايش است. وي اضافه كرد: تمام مجموعه‌هاي نفت و گاز پارس، شركت ملي گاز، شركت ملي مناطق نفت خيز جنوب و متن در يك خط به صورت موازي فعاليت مي‌كنند تا اين فازها از بالادست تا پايين دست راه‌اندازي شود. وي تأكيد كرد: به زودي شاهد تزريق گاز به ميدان آغاجاري خواهيم بود. جشن ساز در ادامه گفت: هم اكنون گاز به اميديه از طريق خط لوله 56 اينچ رسيده و وارد مرحله راه‌اندازي شده است. وي تأكيد كرد: اين پروژه يك پروژه بزرگ و سنگين است كه تمام سيستم‌هاي آن در مرحله آزمايش قرار دارد. مديرعامل شركت ملي نفت همچنين گفت: با اجراي اين پروژه روزانه 56 ميليون متر مكعب گاز به ميدان آقاجاري و 25 ميليون متر مكعب به ميدان گچساران و 5 ميليون متر مكعب به ميدان بي بي حكيمه تزريق خواهد شد. جشن ساز گفت: در مرحله اول تزريق 56 ميليون متر مكعب به ميدان آقاجاري به زودي محقق خواهد شد و تزريق گاز به ميادين گچساران و بي بي حكيمه هم اكنون اجرا مي‌شود اما گاز ورودي به ميدان بي بي حكيمه بايد به عنوان خوراك پالايشگاه بيد بلند دو مورد استفاده قرار گيرد كه هنوز اين اتفاق نيفتاده است. جشن ساز اضافه كرد: پس از اجراي اين طرح، گاز به عنوان تزريق در دو ميدان گچساران و بي بي حكيمه استفاده خواهد شد. برنامه‌هاي توسعه مسجد سليمان معاون وزير نفت همچنين درباره احياي مسجد سليمان گفت: در حال حاضر جلسات مختلفي با حضور مديران نفت و نماينده مسجد سليمان به منظور احياي شهر مسجد سليمان برگزار مي‌شود و پيشرفت خوبي داشته است. وي اضافه كرد: اين طرحها به مناسبت يك صد سالگي نفت در اين شهر اجرا خواهد شد كه به زودي اعلام مي شود. فازهاي 9 و 10 طبق برنامه راه اندازي مي شود جشن ساز همچنين در خصوص راه اندازي فازهاي 9 و 10 پارس جنوبي به منظور استفاده از گاز اين فازها براي مصرف داخل كشور گفت: طبق گزراش‌هاي رسمي راه اندازي اين فازها بر اساس برنامه زمان‌بندي انجام مي شود. وي اضافه كرد: تمام تلاش ما اين است كه مشكلي براي تأمين گاز در زمستان نداشته باشيم و همه وزارتخانه براي اين منظور بسيج شدند.

شنبه 30 شهريور 1387
مدیر عامل شرکت ملی نفت ایران از حذف برخی از فعالیتهای موازی و تکراری ، افزایش سرعت ، کاهش هزینه های جاری عملیات و افزایش بهره وری از منابع ، داراییها و امکانات و بودجه با یکپارچه سازی مدیریت و راهبری پایانه های نفتی خبر داد. سیف الله جشن ساز در گفتگو با مهر در خصوص یکپارچه سازی مدیریت راهبردی پایانه های نفتی کشور اظهار داشت: مذاکرات شرکتهای ملی نفت و فلات قاره برای واگذاری مدیریت ترمینالهای نفتی بهرگان، سیری و لاوان به شرکت پایانه های نفتی در حال انجام است. وی این اقدام را در راستای حذف برخی از فعالیتهای موازی و تکراری عنوان کرد و افزود: افزایش سرعت، کاهش هزینه های جاری عملیات و افزایش بهره وری از منابع ، داراییها، امکانات و بودجه از پیامدهای این تصمیم است. با تصویب طرح یکپارچه سازی مدیریت راهبری پایانه های نفتی کشور در هیئت مدیره شرکت ملی نفت ایران، مدیریت پایانه های شرکت پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران ، پایانه های لاوان سیری و بهرگان، بندر طاهری و بخشی از بندر نکا به ترتیب از شرکت پالایش و پخش فرآورده های نفتی، شرکت نفت فلات قاره، شرکت ملی گاز ایران و شرکت نفت خزر به شرکت پایانه های نفتی ایران واگذار می شود. در همین خصوص موسی سوری مدیرعامل شرکت پایانه های نفتی گفت: طرح یکپارچه سازی پایانه های نفتی کشور در وزارت نفت نیز به تصویب رسیده که در همین راستا مدیریت و راهبری 13 پایانه کوچک و پراکنده کشور از جمله پایانه های شرکت نفت فلات قاره ایران در اختیار شرکت پایانه های نفتی ایران قرار خواهد گرفت. به گفته وی همچنین با تصویب هیئت مدیره شرکت ملی نفت ایران ساخت پایانه تخصصی بندر جاسک نیز به این شرکت واگذار خواهد شد. محمود زیرکچیان زاده مدیر عامل شرکت نفت فلات قاره پیشتر در خصوص یکپارچه سازی مدیریت پایانه های نفتی این شرکت همچون سیری،لاوان و بهرگان اعلام کرده بود: در حال حاضر عملیات صدور نفت خام و پهلوگیری کشتی ها در پایانه های نفتی شرکت نفت فلات قاره به صورت یکپارچه انجام می شود. وی با اشاره به فعالیتهای 50 ساله شرکت نفت فلات قاره در دریا گفته بود: طی سالهای اخیر شرکت فلات قاره عملکرد مطلوبی در پایانه های نفتی خود داشته و حتی در برخی از موارد پایانه لاوان را برای واردات فرآورده های نفتی و حتی صدور نفت خام به سایر شرکتها واگذار کرده است. در راستای اجرای طرح یکپارچه سازی مدیریت و راهبری پایانه های نفتی کشور ، مدیریت 13 پایانه نفتی و گازی جزیره خارک، بندر نکا، عسلویه، سیری، لاوان، بهرگان، بندرطاهری، بنادر نوشهر، ماهشهر، چابهار و بندرعباس به شرکت پایانه های نفتی ایران واگذار می شود.

يکشنبه 31 شهريور 1387
مهندس غلامحسین نوذری در حکمی سید ضیاء الدین نورالدینی را به سمت مدیرکل روابط عمومی وزارت نفت منصوب کرد. به گزارش شانا در این حکم آمده است: با توجه به اهمیت و جایگاه ویژه روابط عمومی در صنعت نفت انجام وظیفه در این مسئولیت مهم ایجاب می کند: 1- برنامه ریزی و استفاده مناسب از تمام ابزارهای فرهنگی به منظور معرفی صحیح و مناسب صنعت نفت 2- ارتباط و تعامل سازنده و مثبت با خبرنگاران و رسانه های جمعی 3- شناساندن جایگاه و نقش صنعت نفت به عنوان سرمایه ملی در توسعه صنعتی و اقتصادی کشور 4- ارائه الگوهای بهینه مصرف فرآورده های نفتی در راستای صرفه جویی و کاهش مصرف 5- ارتباط با روابط عمومی شرکت های اصلی به منظور ارائه گزارش عملکرد صنعت نفت به مردم و مسئولان همچنین در ادامه این گزارش از خدمات ارزنده و زحمات صادقانه محسن آقاجانی، سرپرست قبلی اداره کل روابط عمومی وزارت نفت قدردانی شده است. ضیاالدین نورالدینی پیش از این عضو گروه مشاوران جوان ریاست جمهوری، مشاور مرکز بررسی های استراتژیک ریاست جمهوری و مشاور مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران بوده است.

يکشنبه 31 شهريور 1387
سرپرست عملیات خطوط لوله غرب گفت: با نصب ایستگاه فرستنده و گیرنده (لانچر ـ رسیور) و شیر بین راهی در خط لوله تفرش ـ آشتیان، قابلیت پیگ رانی در این خط انتقال گاز فراهم شد. به گزارش شانا، مهندس پرویز زرین با بیان این که این عملیات با هدف ایجاد قابلیت پیگ رانی در این خط انتقال گاز ۸ اینچ انجام شده است، افزود: عملیات نصب فرستنده و گیرنده و شیر بین راهی به طور همزمان در پنج نقطه از خط لوله یاد شده در کمتر از ۱۰ساعت انجام شده است. وی تصریح کرد: با انجام این عملیات که با تلاش واحد عملیات خطوط لوله غرب کشور صورت گرفت، همچنین بر اساس برنامه ریزی ها و تمهیدات پیش بینی شده، از قطع جریان گاز در شهرهای تفرش و آشتیان جلوگیری خواهد شد. منطقه سه عملیات انتقال گاز یکی از واحدهای زیرمجموعه شرکت انتقال گاز ایران است که با زیرپوشش قرار دادن دوازده استان کشور، به عنوان یکی از واحدهای انتقال دهنده گاز و حلقه ارتباطی شمال، شمال غرب و جنوب کشور جایگاهی ویژه دارد. تهران، مرکزی، قم، سمنان، قزوین، زنجان، همدان، کرمانشاه، کردستان، لرستان، ایلام و بخشی از استان گیلان، استان های زیرپوشش این منطقه عملیاتی قراردارند. نزدیک به پنج هزار و ۷۰۰ کیلومتر خط انتقال گاز با قطرهای دو تا ۵۶ اینچ (معادل با ۱۶۶هزار اینچ کیلومتر) که ۲۱درصد خطوط انتقال گاز کشور را شامل می شود، از این استان ها گذر می کند و از این رهگذر، افزون بر پنج میلیون و ۷۶۶ هزار خانوار ساکن در آنها زیر پوشش گاز قرار دارند. سال گذشته بیش از ۵۷ میلیارد متر مکعب گاز از طریق منطقه سه عملیات انتقال گاز به این استان ها ارسال شد و امسال با تمهیدات در نظر گرفته شده در جهت افزایش راندمان انتقال گاز، حجم جا به جایی گاز از این منطقه به استان های یاد شده، با 7 تا ۱۰درصد افزایش به بیش از ۶۰ میلیارد مترمکعب خواهد رسید.

يکشنبه 31 شهريور 1387
مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران از تمهیدات پیش بینی شده این شرکت برای ورود به زمستان امسال خبر داد. به گزارش شانا، مهندس سید رضا کسایی زاده با تاکید براین که برای تامین سوخت دوم (مایع )نیروگاه ها و صنایع کشور برای فصل زمستان، پیش بینی های لازم به عمل آمده است، افزود: شرکت های گاز استانی سراسر کشور نیز با بهره گیری از امکانات خود تلاش کرده اند تا تنگناهای سال گذشته را برطرف سازند و برخی نواقص باقی مانده نیز تا قبل از آغاز زمستان، برطرف خواهد شد. وی با اشاره به بهره برداری ازخط انتقال سوم آذربایجان،اظهار داشت:این خط لوله با هدف انتقال گاز به شمال و شمال غرب کشور و برطرف ساختن مشکل کمبود گاز این منطقه، احداث شده و ساخت ضربتی یک ایستگاه تقویت فشار گاز با هدف فشار افزایی، در شهرستان تکاب،از دیگر تمهیدات اندیشیده شده برای تقویت فشار گاز دراین مناطق است. کسایی زاده تاکید کرد: با بهره برداری از این ایستگاه تقویت فشار گاز، استان های غربی و شرقی کشور در زمستان امسال از نظر گازرسانی مشکل نخواهد داشت. مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران با تاکید بر بهبود زیرساخت ها درباره انتقال گاز به شمال کشور گفت: احداث خط لوله ساوه ـ قزوین و ایستگاه تقویت فشار قزوین، ازجمله اقدام های مهمی است که با بهره گیری از آنها می توان در زمستان امسال گاز بیشتری را به سمت استان گیلان هدایت کرد. کسایی زاده با اشاره به دو سویه شدن ایستگاه تقویت فشار موجود در مسیر رشت به استان گلستان نیز گفت: با انجام این کار، اگر به هر دلیلی، گاز دریافتی از ترکمنستان قطع شود امکان ارسال گاز از سمت رشت امکان عملی خواهد داشت. معاون وزیر نفت، احداث خط لوله پنجم تهران و خط لوله پارچین - تهران تا سنگ بست در استان خراسان رضوی را از دیگر تمهیدات شرکت ملی گاز ایران برای ورود به فصل زمستان برشمرد. وی درباره گازرسانی به استان های اردبیل، قزوین و زنجان گفت: برای گازرسانی به استان های قزوین و زنجان مشکلی وجود ندارد و برای تقویت فشار گاز در استان اردبیل نیز اقداماتی صورت گرفته است. کسایی زاده افزود:برای تقویت گازرسانی دراستان لرستان نیز اقدامام هایی صورت گرفته است که با توجه به آنها امیدواریم تا قبل از شروع دوره سرما، مشکل استان لرستان نیز برطرف شود. مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران با ابراز رضایت از اقدامات انجام شده از بهره برداری سه ایستگاه تقویت فشار گاز، روی خط چهارم خبر داد و افزود: مهمترین این ایستگاه ها، درشهرضای استان اصفهان است ضمن آنکه در صفاشهر نیز یک کمپرسور اضافه خواهد شد. معاون وزیر نفت در ادامه با تاکید بر تلاش های بی وقفه شرکت ملی گاز ایران در راستای کاهش مشکلات در بخش گازرسانی تصریح کرد:با وجود تمام اقدام های انجام شده، استفاده ازسوخت مایع در زمستان و از همه مهمتر صرفه جویی درمصرف گاز اجتناب ناپذیر خواهد بود. کسایی زاده تصریح کرد:خانوارهای دهک های ۸، ۹ و ۱۰ جامعه همانند سال گذشته در صورتی که خارج از الگوی تعیین شده، گاز مصرف کنند از یارانه کمتری برخوردار خواهند بود.

يکشنبه 31 شهريور 1387
مهندس حیدر بهمنی با اشاره به این که روند حفاری چاه‌های فازهای 9 و 10 را از برنامه‌های پیش‌بینی‌شده جلوتر است، گفت: هیچ‌گونه خللی در این روند به‌وجود نیامده است و هم‌اکنون حفاری چاه‌های فاز 9 رو به اتمام است. به گزارش خبرنگار شانا مهندس حیدر بهمنی، گفت: شرکت ملی حفاری ایران ضمن انعقاد قراردادی به ارزش بیش از 300 میلیون دلار، مدیریت، برنامه‌ریزی، مهندسی، هدایت و راهبری پروژه حفاری 22 حلقه چاه در فازهای 9 و 10 پارس‌جنوبی را با به‌کارگیری پیمانکاران خارجی و داخلی برعهده دارد، اما متاسفانه طی چند هفته اخیر، شایعاتی در خصوص اشتباه محاسباتی مهندسان حفاری در تعیین چاه‌های این فازها از سوی برخی رسانه‌ها منتشر شده که من به‌عنوان مدیرعامل شرکت ملی حفاری، این موضوع را با قاطعیت تکذیب می‌کنم. وی اتمام پروژه‌های حفاری و تکمیل 12 حلقه چاه گازی در فاز 4 و 5 میدان پارس‌جنوبی و 15 حلقه چاه در پروژه درود را از جمله این موفقیت‌ها می‌شمارد و اضافه می‌کند: «در میدان پارس‌جنوبی، سرعت عملیات حفاری رضایت‌بخش است و به‌رغم همه مشکلات پیش‌رو همچون نامساعدبودن شرایط آب‌وهوایی دریا، کارکنان شرکت ملی حفاری ایران از تمامی توان خود برای به پایان رساندن عملیات حفاری در فازهای مختلف پارس‌جنوبی بهره می‌برند. مدیرعامل شرکت ملی حفاری اظهار داشت: مدیرعامل شرکت ملی حفاری در مورد فازهای 17 و 18 نیز گفت: قرارداد عملیات حفاری این دو فاز در سال جاری به ارزش یک میلیارد و 50 میلیون دلار میان شرکت ملی حفاری و شرکت نفت و گاز پارس منعقد شده که براساس آن، باید 25 حلقه چاه تولیدی و 2 حلقه چاه توصیفی حفاری شود. وی با بیان این‌که پس از تکمیل این پروژه، روزانه 50 میلیون مترمکعب گاز‌طبیعی، 80 هزار بشکه میعانات گازی، 40 تن گوگرد، تولید سالانه یک میلیون تن متان و یک‌میلیون و 500 هزار تن گازمایع از فازهای 17 و 18 برداشت می‌شود، می‌افزاید: شرکت ملی حفاری ایران در اجرای این طرح، مدیریت، برنامه‌ریزی، هدایت، عملیات حفاری و تامین خدمات فنی و مهندسی را عهده‌دار است و ما، طبق برنامه زمانبندی، این دو فاز را به‌عنوان یک الگوی کلیدی در دست و نمایانگر توان فنی ایرانی به اتمام خواهیم رساند.